n 1MB Woensdag 24 December j{ ieuwjaarswensctien fle Strijd em een Gravenkroon. M3EN 11! No 304 51e Jaargang. 1913. Bij deze Courant behoort sen Bijvoegsel BERICHT. ONZE Nieuwjaarsgroeten. KAMEROVERZICHT FEUILLETON BINNENLAND .E r. 30 M ISKADE. »HES lllftrlet Int. lerlgk )l> Js* edere .'Qibflit. S twee- t STE- uderen.) ^vens te aris van |r H. O. Ruijter ingen te usschen nog een Bureau. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aile Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnemenfs- flduerfenfiën op zeer ooordeelige uoorwaarden. In verband met het Kerstfeest zal dit blad Donderdag en Vrijdag a.s. NIET verschijnen. Men vergelijke de voor waarden van onze GRA» TIS-verzekering met an dere en men zal tot de overtuiging komen dat onze BIJZONDER GUN- STIG zijn. Wij verwijzen verder naar de mededeeling op de vierde pagina van dit blad. Evenals vorige jaren zal in het nummer on zer Courant, dat verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op Oudejaarsavond, de ge legenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief, en wel van 15 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Woensdag 81 December, des middags 12 uur. Vergadering 'van Dinsdag. Minister Treub Toen het bekend werd dat mr. M, W. F. Treub, oud-afgevaardigde van Assen, verwoed bestrijder van het Roman van G. H. v. D. (Nadrnk verboden.) 72). o- „Dat zou misschien een uitweg zijn. Ik ben driftig, ik heb 't hoofd vol van gedachten en rust noodig bij mijn werk. Tegenover jou zal hij ook slechts dingen zeggen, die hij verantwoorden kan en kan hij er zich niet met phrasen uithielpen Maar ik maak het je lastig." „Heb daarover geen zorg, ik zal de zaak kort afmaken. Maar voor ik ga, zou ik graag je zuster zien en begroeten." Benno moest dezen wensch van Harley nakomen en Wally roepen Het jonge meisje had intusschem aan het bed haars vaders zittend, tijd in overvloed gehad, beschouwingen te houden over alles, wat Benno ge sproken had, maar zij was nog niet zoo ver gekomen, dat zij een juist overzicht Van haar toestand kreeg en staatspensioen, zou optreden als mi nister van landbouw, heeft ieder, die met den politieken toestand van ons land op de hoogte was, groote oogen opgezet. Inderdaad leek het onge hoorde te zullen gebeuren. Er waren twee mogelijkheden: öf mr. Treub was bekeerd öfhet staatspensioen was naar de maan. Aan een derde mogelijkheid werd eenvoudig niet gedacht. Toen de Troonrede de mare bracht dat de kostelooze ouderdoms rente zou komen, bleef er niets an ders over, dan den heer Treub van „oude plunje" te beschuldigen. AI een paar malen is getracht hem uit zijn tent te lokken maar hij zweeg, totdat hij in deze vergadering is los gebrand en op echt Treubsche wijze eens eventjes de zaken heeft recht gezet. De belangrijke vraag, waar het om gaat is dezede ouderdomsrente die thans krachtens art. 369 der invalidi teitswet wordt uitgekeerd, als staats pensioen aan te merken Toen de minister indertijd het bekende amen dement Duijs overnam, was de heer Borgesius er onmiddellijk bij om er op te wijzen, dat dit artikel dan niet meer onderdeel van de invaliditeits wet was, doch geheel onafhankelijk stond. In de vergadering van 4 Maart j.I. betoogde mr. Treub zonder eenige tegenspraak van rechts, dat de regee ring alle verband tusschen art. 369 en de overige wet had doorgeknipt en dat feitelijk uitvoering was gegeven aan de motie Troelstra, bedoelende de verleening van staatspensioen op verkorten termijn. Pas drie jaren na de in werking treding van art. 369 treedt de overige wet in werking. Is dan art. 369 als een „overgangs"- bepaling te beschouwen Art. 369 staat geheel zelfstandig, geen enkele andere bepaling der wet remt de uitvoering. Een rente eenmaal toegekend, kan nimmer worden in getrokken al was ze op louter valsche papieren verkregen. Staatspensioen was dus ingevoerd. Echter op een wijze zoo onbillijk, met zoo tot allerlei immoraliteit op wekkende bevoorrechting van een bepaalde klasse, dat herziening on middellijk dringend noodig is. Wat minister Treub, al was en is hij tegen staatspensioen, kan doen en zal doen is, recht te zetten wat minister Talma scheef trok. De invaliditeitswet mag niet beperkt blijven tot de arbeiders in loondienst. De verbetering van een slechte wet is een taak, die met staats pensioen niets heeft te maken. Men heeft getracht, mij als minister te diskwalificeeren, zeide de heer Treub, ik zal die pogingen afslaan. Want niet alleen de regeling van de ouderdomsrente is mijn pian, er is heel wat meer dat ik wensch te doen. Toen gaf minister Treub een uit wist, welke houding zij moest aanne men, als Benno's woorden waarheid bleken te bevatten. Daar lag haar zieke oude vader Het was niet te ontkennen, dat graaf Wolfgang indirect schuld had aan het nieuwe ongeluk het had Wal- ly's vader boos gemaakt, dat Wolf gang haar nagegaan was, maar het was evenmin bewezen, dat de Graaf daarmee een beleedigende bedoeling had gehad, als dat hij zijn kamera den over het avontuur gesproken had. Alle bewijzen, die Benno had aan gevoerd, dat de Graaf slechts een intrige bedoeld had, hadden iemand wien d j Graaf onverschillig was, tot argwaan moeten brengen, maar zij waren niet voldoende, iemand te overtuigen, wiens hart er naar haak te, Wolfgang niet te moeten veroor- deelen. De manier, waarop Benno's ver wachtingen op het slot Wildenfels teleurgesteld waren, had hem bitter gestemd, maar terwijl men hem daar geringschattend en ongemanierd had behandeld, had graaf Wolfgang hem hier bewondering getoond voor zijn kunst. Wolfgang had, zooals de brief eenzetting van zijn werkplan. In grove trekken natuurlijk, maar toch reeds zoo duidelijk dat de richting waarin hij zich zal bewegen, duidelijk is. Geheel en al sluit die zich aan bij hetgeen de linkerzijde bij de behan deling der verzekerings wetten heeft gewild. in de districts-besiuren zullen de arbeiders de meerderheid hebben daarboven za! staan een Raad van Toezicht, waarin de arbeiders niet de meerderheid hebben. Geen ambtena ren zullen in de raden zitting hebben. Voorts zal in de ziektewet een ge neeskundige behandeling worden op genomen, en de gelegenheid midde len te beramen tot voorkoming van ziekten. De vrijwillig verzekerden zullen deelen in de bijdragen van den staat, evenals de particuliere instellingen, die royaal zullen worden erkend. Wie onder de invaliditeits wet valt, zal ook onder de ziektewet vallen. De radenwet is ten doode opgeschre ven. De overige wetten zuilen allen herzien worden. En die heele geschiedenis, om het woord van den minister te gebruiken, zal met het Paaschreces gereed zijn. in September 1914 zullen de ontwer pen de Kamer bereiken. Dat deze tnededeellngen aan de linkerzijde met luide bravo's werden ontvangen, is te begrijpen. De indruk, die de rede maakte, was zeer groot. Minister Treub was in voile kracht. Waar hij van zich af sloeg, sloeg hij geducht raak, waar hij zijn plannen ontvouwde, was hij sober en helder. Zijn woord klonk onverbiddelijk. Hij heeft in zich de kracht gevoeld, de zware taak te vervullen en hij zal door zijn houding toonen dat hij alle pogingen om hem als minister te des-kwalificeeren, schouderophalend voorbijgaat. De rede had de bestrijders over weldigd en zij zagen er van af een poging te wagen om nogmaals tegen minister Treub op te trekken. Na nog eenige kleinere puntjes werd de begrooting goedgekeurd. Avondvergadering. Oorlog. De minister van oorlog is een oolijkerd. Hij geeft zich niet bloot en laat de heeren rustig over zijn beleid filosofeeren. Hij heeft zijn grapje gereed, maar is niet bevreesd om er een af te snauwen waar het hem goeddunkt. Zeer beweeglijk, eenigermate nerveus, gevoelt hij zich toch wel op zijn gemak in het milieu van de Kamer. Groote gewichtige zaken zijn hoogst waarschijnlijk niet van hem te wach ten. Wat minister Colijn deed heeft grootendeels zijn sympathie en wat het niet heeft, kan hij toch niet gaan van Wolfsohn bewees, niet geaarzeld, Benno en Wally zijn bloedverwanten te noemen waar was dan het be wijs, dat Wolfgang evenzoo dacht als zijn vaderwas het niet moge lijk, dat de zoon het goed en eerlijk meende Wolfgang had Waliy in den win kel van den koopman zijn bloed verwante genoemd hij moest dat gedaan hebben op een wijze, die de aanspraken van Wally's familie op een erfenis erkende en nu was de man bij Benno die reeds vroeger haar vader had aangeboden, deze aanspraken te doen gelden. Allerlei gevoelens stormden op Wally in, toen zij neerzag op haar zieken vader, die het noodigste moest ontberen en er aan dacht, dat de oude man hardnekkig geweigerd had, rekening te houden met de hoop op een erfenis. De vreemdeling had hem een jaar geleden aangeboden, een proces te beginnen tegen graaf Wil denfels. Van de zijde der grafelijke familie had men getracht, betrekkin gen met hem aan te knoopen, en vandaag, nu men Benno op het slot krenkend had behandeld, maar graaf wijzigen omdat alles nog te nieuw is. Overal waar het te pas komt, gaat hij aan het verbeteren en polijsten. De Kamerleden hebben hem een groote serie punten aangegeven, die ver betering eischen. Welnu, hij zal al die wenschen en verlangens eens op zijn gemak gaan bezien en bestu- deeren, met één groot woord hij zal werken aan de evolutie van het leger. Zoo zal hij den hospitaal-dienst eens onderhanden nemen. Nu, dat daaraan wel het een en ander ont breekt, weten wij allen. Het examen voor voorgeoefendheid zal hij niet wijzigen, maar hij zal trachten te maken dat de jongelui beter opgeleid, voor dat examen zullen kunnen slagen. Voor de landweer schijnt de minis ter veel te gevoelen en hij gaat aan het verbeteren. Restaurateur van militaire zaken zal hij zijn, reorganisaties zijn niet veel te wachten. De minister heeft dan stellig toch de handen vol en zal we! steeds meer vinden. Of hij op den duur met de Kamer op een goeden voet zal weten te blijven, dient afgewacht. Men zegt dat hij gauw boos is, en dat is een leelijke en lastige eigenschap in de Kamer. Kerstfeest ten Hove. Hedenmiddag om 4 uur zal ten Hove de inwijding van het Kerstfeest plaats hebben, waarbij behalve het Koninklijk gezin, tegenwoordig zal zijn H. M. de Koningin-Moeder en eenige dames en heeren van het ge volg der beide Koninginnen, zoomede eenige kinderen, die den leeftijd heb ben van het Prinsesje. in de groote balzaal zullen de Kerstboomen geplaatst zijn. H. M. de Koningin rn Z. K. H. de Prins zullen op den 2den Kerstdag, 's nam. 4 uur, ten paleize Kneuterdijk te 's Gravenhage, aanwezig zijn, ten einde aan de kinderen van het dienst personeel der verschillende Hofde- partementen, eigenhandig uit te reiken geschenken en versnaperingen, van de voor die gelegenheid geplaatste Kerstboomen. Een koor van dames zal dit kinder feest, waarbij ook de ouders ge- noodigd zijn, met zang afwisselen. Voorwaardelijke veroordeeüng. Naar „de Maasbode" verneemt, is door het hoofdbestuur van het Neder- landsch Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen een com missie benoemd tot bestudeering van het wetsontwerp-Regout betreffende de voorwaardelijke veroordeeling en de voorwaardelijke invrijheidstelling. Wolfgang daarentegen Wally open lijk zijn bloedverwante had genoemd nu ontpopte zich de vreemdeling ook als een afstammeling der Wil denfels Had de oude man dus verkeerd gedaan als hij dadelijk de verzoe king had teruggewezen, had hij de verwikkelingen gevreesd, die toch over hem waren gekomen Was hij werkelijk een nakomeling van het grafelijke geslacht, of vergisten zij zicti, die hem daartoe volstrekt wil den maken Benno riep Wally. Zij volgde haar broeder naar het atelier, en terwijl Benno haar Harley als een neef voor stelde, die zich een waar vriend had getoond die hem door dankbaarheid aan zich verplicht had, scheen het oog van den geleerde haar zoo on derzoekend, zoo doorborend aan te zien, dat zij in verwarring geraakte. Bij de ontmoeting van twee men- schen, die van elkaar gehoord en er een nieuwsgierige belangstelling in hebben, elkaar te leeren kennen, is een wonderbaar magnetisme in het spel en het eerste oogenblik is dk- wijls beslissend, of men ooit in staat Deze commissie heeft zich onlangs als volgt geconstitueerd mr. j. Lim burg, lid der Tweede Kamer, voor zitter; G. A. M. de Bruijn, mr. G. T. J. de Jongli, lid der arrond.-rechtbank te Amsterdam, beiden leden van het hoofdbestuur; mr. R. B. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad J. R Snoeck Henkemans, oud lid der Tweede Kamer, en mr. Ernst Polak, advocaat, secretaris. Het ligt in de bedoeling, dat deze commissie een rapport uitbrengt aan hel hoofdbestuur. Militaire berichten, Bij Kon. besluit is bepaald, dat het onderscheidingsteeken voor langduri- gen officiersdienst hetwelk o.a. is bestemd voor de officieren van de landmacht ook zal worden uitge reikt aan de verlofsofficieren van de landmacht, die 15 en meer jaren Nederl. dienst als officier tellen. Bij de bepaling van dat getal dienst jaren Komt, behalve de tijd als ver- lo'officier doorgebracht, ook in aan merking de tijd, eventueel doorge bracht als officier der schutterijen en der zee- en landmacht, zoo hier te lande ais in de overzeesche bezit tingen. Gedurende de maand October zijn 85 personen uit den dienst verwij derd, die niet meer voor den krijgs dienst mogen worden aangenomen, waarvan 58 van de marine, 21 van het korps mariniers en 6 van de land macht. Herhalingsoefeningen zeemilitie. De zeemiliciens, die in het jaat 1912 hunne eerste oefening hebben aangevangen en in dat jaar of in 1913 die oefening hebben volbracht, zoo mede zij die in 1913 hadden moeten opkomen, doch aan wie uitstel van herhalingsoefeningen voor een jaar is verleend, uitgezonderd de zeemilicien- kustwachters, zulten worden geoefend in twee ploegende eene ploeg van 23 Maart tot en met 26 April 1914, de andere van 27 April tot en met 27 Mei 1924. De zeemiliciens-stokers voor zoover zij bestemd zijn voor den torpedodienst, zullen alien worden ingedeeld bij de eerste ploeg. Indien de zeemiliciens, die niet zijn stoker bij den torpedodienst of kust wachters, voorkeur mochten hebben voor in deeling bij de eerste of bij de tweede ploeg, kunnen zij dit bij ongezegeld verzoekschrift vóór 1 Februari a.s. kenbaar maken aan den minister van marine onder opgave van de redenen van hvnne voorkeur. Met het door belanghebbenden te kennen gegeven verlangen zal zoo veel mogelijk worden rekening ge houden en nft 1 Februari a.s. zal worden beslist bij welke ploeg ieder zal zijn, den eersten gunstigen of afstootenden indruk te overwinnen. Het kan een vrouw even goed be- leedigen als haar vleien, het kan haar in verwarring brengen of krenken, als de blik van een man zich brutaal, vast en onderzoekend op haar richt haar instinct voelt, wat hij daar bij denkt en vergist zich zeldeneven zoo echter voelt de man, of de mag netische stroom aantrekt of afstoot. De man vergist zich echter eer dan de vrouw, want deze slaat gewoonlijk de oogen neer en laat hem riet in den spiegel harer ziel zien. Wally voelde zich door den on derzoekenden blik van den geleerde niet beleedigd, maar of het was, dat zij hem met vooroordeel al tegemoet gegaan was, of was het zijn uiterlijke verschijning, was het de vochtige koude zijner hand, die de hare had gegrepen, zij voelde, dat zij dezen man nooit haar vertrouwen zou kun nen schenken, zij moest zich beheer- schen, om niet te verraden, dat te genzin, bijna afschuw haar overmees terde. (Wordt vervolgd.) wmm

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1