Mil Dinsdag 23 December ieuwjaarswenschen 9e Strijd am een Eravenkroon. No 303 51e Jaargang 1013. ONZE Nieuwjaarsgroeten- GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON KAMEROVERZICHT BINNENLAND VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderiijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURAINT ADVERTENTIËN: van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- ftduerientiën op zeer uoordaeSige voorwaarden Men vergelijke de voor» waarden van onze GRA- TIS-verzekering met an dere en men zal tot de overtuiging komen dat onze BIJZONDER GUN STIG zijn. Wij verwijzen verder naar de mededeeling op de vierde pagina van dit blad. Evenals vorige jaren zal in het nummer on zer Courant, dat verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op Oudejaarsavond, de ge legenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief, en wel van 1 5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Woensdag BI December, des middags 12 uur. BEKENDMAKING. Kamers van Arbeid voor de Metaalbewerking en vgor de Bouwbedrijven te Vlissingen. Burg. en Weth. van Vlissingen gelet op art. li van bet kiesreglement voor de Kamers van Arbeid herinneren de hoofden of de bestuurders van de navolgende bedrijven, vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Metaalbewer king: het bewerken van metalen met uitsonde ring van het lood- en zinkwerkersbedrijfhet scheepsmakersbedrijfhet laden en lossen van schepen en spoorwegwagons en de hoofden of bestuurders van de navol gende bedrijven, vertegenwoordigd in de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven: het timmerlieden-, metselaars-, stukadoors-, lood- en zinkwerkers-, schilders- en aardewerkersbedrijf h«fc leggen van electrische geleidingen ofvangas- en waterleidingenhet ontwerpen van en net houden van toezicht bij het uitvoeren van bouw* planken aan hunne verplichtingen om voor 15 Januari e.k. een lijst of zoo nooaig lijsten op te maken van de namen en de voornamen der mannelijke en vrouwelijke personen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kaniers van Arbeid als patroon* of in hun dienst als icerklieden werkzaam zijn Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 71). o— „Zeker niet maar misschien is vader morgen beter, dan kon hij boos zijn, dat ik voorbarig heb gehandeld, mij rechten heb aange matigd. „Van rechten is hier geen sprake," viel Harley hem in de rede, „je doet met de zaak niets meer dan wanneer je je huisbaas zei, dat je tegen den eersten je huis niet opzegt. Dat zou ook een zaak zijn, waarin je voor je vader zou moeten beslissen. Je va der moet zich ontzien, hij mag geen gemoedsaandoening hebben, dus doe dat voor hem, wat hij in elk geval zelf zou doen. Doch daar valt me iets in. Ben je bij kas Ik hoop, dat je je, als je geld noodig hebt, tot iemand anders zal wenden dan tot mij. Het recht dit vertrouwen te ei- schen geeft mij onze bloedverwant geweest gedurende het laatstverloopen kalender jaar, waarvoor wat het bouwvak en aard werkers- bedrijf betreft, het laatste tijdperk van 7 maan den en wat het laden en lossen van schepen betreft, liet laatste tijdvak van 6 maanden, dat in die bedrijven gewerkt is, geldt; en om die lijst of lijsten vóór 15 Januari e.k., te zenden aan Burgemeester en Wethouders of in te leveren ten Raadhuize (Griffie.) Op de lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende den boven aangegeven tijd niet binnen het gebied der Kamers van Arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden, bestuurder zijn werkzaam geweest. Op de lijsten behoeven niet vermeld te worden zij, die geen ingezetene des Rijks of geen Neder landers zijri of op den 55 Februari e.k. den leef tijd van 25 jaren niet zullen bereikt hebben. Zij, die gedurende het laatstverloopen kalen derjaar of wat het bouwvak en aardewerkersbe drijf betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden en' wat het laden en lossen van schepen betreft gedurende het laatste tijdvak van. 6 maan den, dat in die bedrijven gewerkt is niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzelfden bestuur der werkzaam zijn geweest en die aanspraak kunnen maken om op eene kiezerslijst voor de Kamers van Arbeid geplaatst te worden, worden er voorts aan herinnerd, dat zij daarvan vóór if> Januari e. k. aangifte kunnen doen bij Burgemees ter en Wethouders voornoemd De formulieren der lijsten en der aangiften zijn vau af 8 Januari e.k. ter Gemeente-decretarie (Griffie) kosteloos verkrijgbaar. Vlissingen, den 23 December 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKS. De Secretaris, witte veen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op ari. 12 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van CORNELIS JOHANNES DE HONDT, om vergunning tot verkoop van sterken drank in het kiein in per ceel No. 68 Kanaalstraat dat vanaf heden gedurende veer tien dagên schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van de gevraagde vergunning kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voornoemd. Vlissingen, 22 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Vergadering van Maandag. De belangrijke hoofdstukken uit de landbouwbegrooting, over arbeid ep arbeidersverzekering, lokken niet veel discussie uit, zooals te verwachten was. Met minister Treub zal wel een nieuwe koers ingeslagen worden, en waar bekend is hoe die zal zijn, kan men alleen afwachten in weiken vorm de denkbeelden van dezen nieuwen bewindsman tenslotte zullen worden gegoten. De tegenstrijdigheid tusschen minister Treub's houding tegenover het staatspensioen en zijn voornemen om dit nu zelf te brengen, vond nog eens in den heer Aalberse een zwak ken nagalm van al hetgeen daarover reeds is gezegd en geschreven. Wij schap." Harley had de besluiteloosheid van Benno niet spoediger kunnen overwinnen, dan door dit aanbod, dat in dezen grooten nood de zoo vurig verlangde hulp bracht, maar deze woorden wonnen ook dadelijk Benno's hart. Wie ons op kiesche wijze hulp biedt, dien houden wij voor een waren vriend. „O hemel, riep Benno, „je geeft mij hoop, mijn vader te redden. Hij moet versterkende middelen gebrui ken en wij hebben geen geld. Ja, ik neem je hulp aan, meek je om een leening. Ik zal het terugbetalen, zoo spoedig ik kan en wij zullen je eeu wig dankbaar zijn." „Je bent werkelijk een zonderling mensch," zei Harley glimlachend. „Je praat, alsof het een grooten dienst betreft, dien ik je bewijzen zou, en het is toch mijn plicht, voor een zie ken bloedverwant te doen, wat ik kan. Je hebt aanspraak op een kolos saal vermogen en spreekt van afbe talen van een bagatel. Beschik over mijn kas. Ik heb slechts tien thaler bij mij hier zijn zij, maar kom kunnen bem'euwd zijn naar hetgeen de minister ten slotte daarover zelf in het midden zal brengen. De heer Aalberse ontkent dat art. 369 der in validiteitswet een „stuk staatspen sioen" beteekent. De in dat artikel gegeven ouderdoms-rente bedoelt slechts een overgangsbepaling te zijn voor de invoering der geheele wet. Door den afgevaardigde van En schedé werd bepleit een algemeene invoering van den vrijen Zaterdag middag in de textiel-industrie en werd de kwestie van den arbeid van 12 jarige kinderen nog weer eens aangeroerd. Kinderen van dien leef tijd mogen als ze aan de leerplicht wet hebben voldaan, arbeid verrichten indien er aan de school die zij be zochten geen gelegenheid is voor voortgezet onderwijs. Deze beperken de bepaling heeft vele mazen, waar door de kwaadwilligen weten te kruipen. Zij leidt tot willekeu-: de heer Aiberda wist te vertellen dat de burgemeester van Ambt-Almelo de overtollige banken uit de school liet wegruimen, ten einde de gelegenheid weg te nemen voor voortgezet on derwijs. Het zal moeilijk zijn andeis dan met een algemeen verbod, aan de ontduikingen een einde te maken. Tegenover de beweringen van den heer Albarda ten aanzien van de toestanden in de textiel-industrie, zette de heer Drion zich schrap, vooral om te waarschuwen tegen overijld en al te plotseling invoeren van bepa lingen, aangezien deze steeds een nadeel beteekenen voor de industrie Volgens hem zijn aè toestanden niet ongunstig-en wordt tevens van par ticuliere zijden heel veel gedaan in het belang der arbeiders. Omstuwd door een groote groep sociaal-demo craten, die hem voortdurend inter rumpeerden, betoogde de heer Drion dat hij het verwijt bij voorbaat afwees als zou hij de belangen der werk gevers tegenover die der arbeiders verdedigen. Inzake de havenquaestie te Delf zijl gaf de minister niet veel ophel dering. Er waren daar, aldus deelde hij mede, toestanden die verre van goed waren. Dat het bestuur van de provincie tracht daarin verbetering te brengen ligt voor de hand, over het toegepaste middel liet hij zich niet uit. Avondvergadering. Oorlog. In de avondvergadering werd de behandeling van de oorlogsbegroo- ting voortgezet. Nog waren zeven sprekers ingeschreven, die niet veel nieuws wisten te vertellen. Van de rechterzijde steeds een vreugde over het feit, dat de orga nisatie-Colijn gehandhaafd blijft en van de linkerzijde tevredenheid, dat er contuïniteit zal zijn. morgen meer halenhet is een ge luk, dat ik juist mijn honorarium ge kregen heb, mijn kas is in goeden staat." Benno drukte de hand van den man, jegens wien hij argwaan ge koesterd had en die als een broeder dacht. Het was natuurlijk, dat hij zich nu bereid verklaarde, de vol macht tc onderteekenen, vooral toen Harley zei, dat hij een notaris wilde halenhij zag in, dat Benno er goed aan deed, thuis te blijven en zijn zuster te beschermen. „Maar ik betrap je toch op een kleinen leugen," zei hij lachend, ter wijl hij het beeld meer van nabij bekeek. „Je hield je, alsof Adda Wil- denfels je heel onverschillig was. Vreemd je hebt de trekken der dame uit het geheugen hier in idea len vorm overgebracht." Benno kon zijn verwarring niet verbergen. „Het is een gebrek in het beeld," zei hij, „misschien heb ik het ook daarom nog niet kunnen verkoopen. Ik heb het gezicht der dame, die ik uit het brandende huis had gedragen, toen dadelijk ge Betere salarissen, schooner positie voor de onder-officieren, beter ge organiseerde geneeskundige dienst, bevordering van het capitulatie stelsel, enz. enz. Zoo volgden de sprekers elkaar op: Van Vlijmen, Scheure.r, Eland, Marchant, Roodhuijzen, VanVuuren, Tydeman. Men zei dat de vergade ring tot twee uur zou duten. Echter moet onze brief op de post. Zoo noodig morgen-avond nog een woordje er over. Rotterdam III. in de gisteren gehouden verga dering der kiesvereeniging „Rotter dam", is candidaat gesteld in de vacature-Lasonder, district III, prof. dr. B. Eerdmans, hoogleeraar in de theologie te Leiden, die hedenmiddag ook zal worden gesteld door de b >ide andere vrijzinnige kiesvereenigingen, zcodat prof. Eerdmans de concentra- tie-candidaat zal zijn. De R. Katholieke Kiesvereeniging „Recht en Orde" stelde candidaat den heer H. Slulemeijer, den katho lieken wethouder, wiens candidatuur wordt overgenomen door de overige coalitie-partijen. Petitionnement voor Vrouwenkiesrecht. Op de Zondag te Rotterdam ge houden jaarvergadering van d" Ver- eeniging voor Vrouwenkiesrecht kwam een voorstel van het hoofdbestuur in behandeling betreffende een petition nement voor directe invoering van algemeen of in een of anderen vorm beperkt vrouwenkiesrecht. De afdeeling Utrecht echter wensch- te dat een petitionnement voor vrou wenkiesrecht niet op touw gezet zou worden, zoo niet de zekerheid be staat, dat een dergelijke onderneming kans van slagen heeft, en noodigde het hoofdbestuur daarom uit een ern stig onderzoek in te stellen. De motie-Utrecht werd na eenige duscussie in stemming gebracht en verworpen, waarbij de vergadering zich dus in beginsel verklaarde voor het volkspetitionnement. In de namiddagzitting werd nu de volgende motie aangenomen „De jaarvergadering der Vereeniging voor Vrouwenkiesrechtgezien de Troonrede, waarin de huidige regee ring onverwijld de voorbereiding eener grondwetsherziening aankon digt, tot toekenning van het kiesrecht behoudens vast te stellen uitsluitin gen, aan alle mannelijke Nederlan ders van een te bepalen leeftijd en tot wegneming van de grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van het kiesrecht aan de vrouw; protes teert tegen deze voortgezette onge- schetst. Ik had mij de uitdrukking harer trekken zeer levendig inge prent. Ik dacht de schets op deze manier het best te gelde te kunnen maken, maar op de kunsthandelaars heeft het beeld niet zoo'n gunstigen indruk gemaakt, misschien omdat ik te zeer portretteerde. „Je hebt dus dit beeld ten verkoop bestemd „Ja, zeker, Graaf Wolfgang Wil- denfels wil het hebben, als dit niet ook slechts een voorwendsel was." „Laat het mij," zei Harley. „Jij Koop jij beeldhouwwerken, of wil je mij op kiesche wijze be sparen, een leening aan te gaan „Wantrouwend mensch! Neen, ik ben een groot liefhebber van beeld houwwerken en als het niet te duur is, koop ik het." „Het is nog niet klaar en dan heb ik je ook gezegd, dat de Graaf er een bod naar gedaan heeft, maar als hij terugtreedt en ik zal hem dat wel gemakkelijk maken dan zul jij het hebben." „Ik zou het dien kerei onder geen voorwaarde geven, hij zegt achter je Itjke behandeling der beide seksen ten opzichte van het Staatsburger schap verklaart dat de Nederland- sche vrouw alleen dan voldaan kan en mag zijn wanneer man en vrouw in de Grondwet gelijkgesteld worden besluit tot het houden van een volks petitionnement voor de invoering der grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw en draagt het hoofdbestuur op de bijzonderheden in het petition nement te regelen en voor de hiertoe noodige actie een comité te benoemen. Tekort aan luitenants. De minister van oorlog heeft den reserve- 2e luitenant jhr. J. A. J. H. Graafland van het 13e regiment in fanterie te Roermond, toegestaan om rhet ingang van 2 Januari voorloopig voor 3 maanden onder de wapenen te komen. Kadernood. De generaal-majoor A. L. Klerk de Reus, commandant der eerste divisie heeft bij den commandant veldleger geklaagd over het groot incompleet aan kader, vooral met het oog op de opkomst der lichting tusschen 15 en 20 Januari. Ook de generaal P. W, Weber, commandant te Amersfoort, treft op zijn inspectiereizen niets dan gebrek aan kader. TeNaarden waren bij twee bataljons bijv. slechts 25 officieren en sergeanten aanwezig. De commandant van het veldleger heeft in een rondschrijven voorstel len verzocht die tot verbetering van den noodtoestand kunnen bijdragen, De geweigerde Uniecollecte te Leeuwarden. B. en W. van Leeuwarden hebben de vergunning voor het houden van de Uniecollecte voor het bijzonder onderwijs geweigerd, zelfs bij enkei voorstanders van dit onderwijs, en deze weigering is aanleiding geweest tot het houden van een protestverga dering op Vrijdag. De voorzitter der vergadering, ds. J. D. v. d. Munnik, zette eerst kort de geschiedenis der weigering uil een. Tot 1905 werd een openbare Uniecollecte gehouden. In dat jaar werd de vergunning hiervoor gewei gerd, en sinds di n werd de collecte gehouden enkei bij vrienden, in 1913, het jaar van het herdenken van het eeuwfeest onzer vrijheid, is evenwel ook dit gestuit door een weigering van B. en W. Tegen die weigering past een ernstig protest. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. tot deze vergadering waren uitgenoodigd, doch bericht van ver hindering hadden gezonden. Daarna nam de oud-minister, mr. Th. Heemskerk, het woord. Spr. hoopte, dat B. en W, van Leeuwarden hun beslissing voor een volgend jaar zullen herzien. rug toch, dat hij je daarmede een ondersteuning wilde doen toekomen. Ik zou niet voor iemand willen wer ken, die mijn zuster beleedigd heeft en wiens vader mij de deur heeft ge wezen. Misschien houdt hij je voor den gek evenals de oude me' zijn bestelling. Ik zou hem voor zijn." „je hebt gelijk," zei Benno na ee- nig nadenken. „Ik aarzel alleen nog, of ik hem over Wally schrijven zal of niet. Hij heeft haar bij Woifsohn in zekeren zin voor een rijke erfge name uitgegeven, want de man vraagt Waily om haar klandisie. Wally heeft daardoor niet alleen een zeer aardige verdienste verloren, zij komt ook in opspraak. Het is niet onmogelijk, dat de zaak haar goeden naam zeer be nadeelt. Aan den anderen kant kon een brief van mij hem dwingen, zich te verantwoorden, want ik wil, dat de kwestie tot een einde komt." „Zal ik voor je handelen vroeg Harley na een oogenblik. „Ik zou dan wel moeten zeggen, dat ik voor je aanspraken opkom, dan kan ik eischen, dat hij mij opheldering geeft over de bedoeling, die hij heeft." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1