B Maandag 22 December ieuwjaarswenscfien Db Strijd bib mi Eraveabaon. er iT. No 302 KAMEROVERZICHT IERI.I 51 e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ftbonnements- Adoertentiën op zeer ooordeelige uoerwaarden. ONZE Nieuwjaarsgroeten- FEUILLETON BINNENLAND JBEER. INGEN. ym. LOSKADE, ADRES allerlei ïrant mderlgk It. i, St. Ja- ;n laten •pen f 0,90 apen f 0.75 del. BE- aan aals- ende DE 7.14 <1 10.52 8.67 8.20 9.47 8.64 11.02 iu.62 boot later a. en b. tea, $uaar Qm Bonder i tijd: 12.02 VLISSIINCSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Men vergelijke de voor- waarden van onze GRA- TIS-verzekering met an dere en men zal tot de overtuiging komen dat deze BIJZONDER GUN STIG zijn. WU j^verwijzen verder naar de mededeeling op de vierde pagina van dit blad. Evenals vorige jaren zal in het nummer on zer Courant, dat verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op Oudejaarsavond, de ge legenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advert.entiëu worden op genomen tegen verminderd tarief, en wel van 1—5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Woensdag 31 December, des middags 12 uur Vergadering van Zaterdag. Visscherij Arbeid. Iedere üeugd wordt bij overdrijving een ondeugd. Zoo maakt de goedbe doelde ijver van den Kamerpresident om door lange vergaderingen veel af te doen, de volksvertegenwoordiging tot een paskwil. Het is een zeldzaam feit, dat op Zaterdag wordt vergaderd op dezen dag duurde het tot half twaalf eer het 51e lid was gearri veerd en er waren er hoogstens twin tig aanwezig. In den namiddag daal de het aantal snel tot er ten slotte zes leden over waren. Niettegen staande dat duurde de vergadering tot bij half zeven. De voorzitter en de minister op hun plaats, de spre- Roman van G. H. v. (Nadrai verbodea.) —O D. 70). Wally wierp zich aan de borst van haar broeder en sloeg haar armen vast om zijn hals. „Nu herken ik je weer," zei zij diep bewogen en vol gevoel, „nu leg ik het graag in je hand, den Graaf in mijn plaats le antwoorden, als hijhet nog zou probeeren, mij weer te schrijven. Je zult met rechtvaardigheid onderzoe ken, of hij het werkelijk goed meent «of niet HOOFDSTUK XXI. De toestand van den ouden Wil- «denfels ging achteruit; zijn ziekte nam een zeer dreigend karakter aan en Benno besloot, ofschoon de ge ringe middelen der familie spaar zaamheid geboden, een beroemden dokter in consult te nemen. De dokter kwam, nadat Benno hem twee goudstukken, bijna hel geheele ker op zijn post, vijf leden in de leege zaaldat is toch een paskwil van een volksvertegenwoordiging. Op die wijze kan men 's morgens zeven uur wel beginnen en met een drie ploegen- stelsel tot 's nachts twaalven door werken. En het onaangenaamste voor de gedwongen aanwezigen is dat zoo een iang rekken van te voren niet bekend is. Zoo illustreert deze ij vei de waar heid van het spreekwoord haastige spoed is zelden goed. Saai sleepte de gansche dag zich vooi teerst wat over de netvisscherij en de wonderkuil, waar wij sinds jaren mee vertrouwd zijn en die zijn wonderen blijft doen, ondanks de ijverige protesten van den heer Duy- maer van Twist. Daarna een begin van debat over arbeid en arbeidsver- zekering, waarbij de heer Schaper de kwestie van het havenreglement te Delfzijl aanroerde. Het belangrijke uit die discussie was de mededeeling van den minister, dat het reglement waar over zooveel stof is opgejaagd, her zien zal worden. Ten slotte een rede van den heer Spiekman over huisin dustrie, waarin hij eenige malen zelf verklaarde, dat ze overbodig was, omdat iedereen de misère van deze industrie kent uit verslagen, rappoi- ten en van tentoonstellingen. Bij dit alles kwam dat de liberale unie-leden alle afwezig waren, daar zij hun bondsvergadering te Amster dam hielden. Het publiek krijgt uit de Kamer verslagen steeds denzelfden indruk, restant der kas, vooruit betaaald had. Hij schreef versterkende baden voor, die den zieke in huis gebracht zou den worden, ouden wijn, krachtigen bouillon. Hij verklaarde, dat de zieke niet naar een ziekenhuis gebracht mocht worden en niet hooren, hoe be denkelijk zijn toestand was. Volstrekte rust, vermijding van alle gemoeds aandoening was in de eerste dagen noodzakelijkdan als hij weer krach ten gewonnen had, was het mis schien mogelijk, hem zonder gevaar in een ziekenhuis te brengen. Het was voor broer en zuster een vree- selijk neerdrukkend gevoel, geen uit zicht te hebben, hun vader deze noodzakelijke verpleging te kunnen verschaffen, zonder aalmoezen te vragen, waarover zij zouden moeten blozen. Zij hadden niemand, tot wien zij zich wenden konden, daar Wally onder de tegenwoordige omstandig heden ook aan Wolfsohn geen voor schot kon verzoeken, 't Was ook on mogelijk meubels uit de huiskamer te verkoopen, daar de zieke zou merken als ze weggebracht werden. Wat echter in de bitterheid van dit smartelijk gevoel hun bloed nog meer in opstand bracht, was de oni- n. 1. deze dat er vcei en veel belang rijks wordt behandeld. Het staat te bezien of de kiezers indien zij allen Zaterdagmiddag eens een kijkje hadden genomen in de Kamer, niet geschrokken waren. Zij hadden wellicht gezocht naar het hun van Juni zoo welbekende gezicht, dat avond aan avond op het spreekge stoelte verscheen en dat nu in de Kamer schitterde 2oor afwezigheid. Wordt het niet dringend tijd dat de geheele werkmethode van de Ka mer eens grondig herzien wordt Het figuur van Zaterdag was te droevig. Liberale Unie. In de Zaterdag te Amsterdam ge houden jaarvergadering van de Li berale Unie, onder leiding van mr. G. A. van Hamel, die hulde bracht aan den afgetreden voorzitter mr. Borgesius, werd de volgende motie van het hoofdbestuur voorgesteld „De Liberale Unie, met groote vol doening terugziende op het feit, dat bij de laatste algemeene verkiezingen de drie groepen der Vrijzinnigen op een gemeenschappelijk program, met behoud van eigen zelfstandigheid, hebben samengewerktdat voor de verwezenlijking van dat Concentratie program en van de verzekering van een vrijzinnig regeerbeleid voortduring van die samenwerking noodzakelijk blijkt, besluit, het hoofdbestuur te machtigen op denze'.fden grondslag dekking, dat twee uhlanenofficieren voortdurend vensterparade hielden, wat in de afgelegen straat opzien moest wekken en Wally's goeden naam benadeelen. Het waren onbekende gezichten het scheen, alsof de graaf al zijn ken nissen zijn avontuur had meegedeeld, of zijn vrienden uitgenoodigd, de mooie zuster van den beeldhouwer eens te gaan zien Benno waagde het niet, het huis te verlaten en naar een zijner begunstigers te gaan, die misschien een of ander beeldhouw werk van hem gekocht zou hebben. Hij dacht, dat misschien alleen het feit, dat hij zich vaak voor het raam vertoonde, de overmoedige jongelui ervan zou afhouden, verdere toena deringen te beproeven. Hij behoefde geen woord over de zaak met Wally te wisselenhij kon het haar aanzien, dat zij geschaakt was in haar geloof aan Wolfgaag Wildenfels. Toen kwam Harley. Benno voerde hem naar de werkplaats en deelde hem mee, wat er gebeurd was en in welk een moeilijkheid hij zich bevond. Terwij! hij sprak, monsterde Har met de beide andere Vrijzinnige groe pen te blijven samenwerken en voor dat doei afgevaardigden in een Con centratie coiniié aan te wijzen." Deze motie werd onder luid ap plaus bij acclamatie aangenomen. Mede was aan de orde een voorstel in zake de verbetering van de onder wijzerssalarissen, een motie van het hoofdbestuur, waarin de verwachting werd uitgesproken, dat zoodra mo gelijk na de regeling van de voor dit zittingjaar toegezegde ouderdomsvoor ziening, de regeering de indiening van een wetsontwerp tot salarisver- betering met alle haar ten dienste staande middelen zal bevorderen. Ook deze motie werd zonder stemming goedgekeurd. Nog kwam in behandeling een motie van de afdeelingen Rotterdam en 's-Gravenhage, waarbij het hoofd bestuur werd uitgenoodigd, maat regelen te willen nemen, dat voor de L. U. een program van gemeentepo litiek worde getroffen. Na eenig debat, waarbij over het algemeen van groote instemming met het voorstel bleek, werd besloten, dat het hoofdbestuur een commissie van 7 leden zal benoemen uit U. L.-raads leden, dat deze een concept-program zal samenstellen, waarna het H.B. zal praedviseeren over de principieele vraag óf men het program zal samen stellen en over het door de commissie te ontwerven concept-program. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren mr. D. Fock, te 's-Graven hage E. L. J. E. van Breda Kleynen- berg te Haarlemmr. A. F. van Hall te Amsterdam en J- C, de Gast, te Sommelsdijk. Ten opzichte van den heer A. Roodhuyzen, secretaris, werd dispen satie van de statuten verleend, zoodat hij dit jaar nog secretaris blijft, zonder lid van het hoofdbestuur te zijn. Van mr. Goeman Borgesius was een zeer waardeerende afscheidsbrief ingekomen, waarop met hartelijk huide-telegram werd geantwoord. Kamerverkiezing Rotterdam lil. De afdeeling Rotterdam III van de S. D. A. P. heeft den heer A. B. de Zeeuw in dat district candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. De heer D. de Klerk verzoekt aan de „N. R. Ct." mede te deelen, dat hij geen candidatuur in district 111 zal kunnen aanvaarden. Prinses Juliana. Men meldt uit 's-Gravenhage aan „de Rott." Een typiscli staaltje zagen wij Donderdagmorgen,toen ons Prinsesje, vergezeld van freule Van de Poll en zuster Marting, na een ritje het Paleis aan het Noordeinde weder bereikte. ley de beeldhouwwerken in het ate lier en zijn blik bleef rusten op het beeld der biddende. Toen Benno op hield met spreken, glimlachte hij voldaan. „je ziet," zei hij, „dat ik de men- schen juist beoordeel overmoedig en trotsch aan den eenen kant, valsch, laf en tot elke gemeenheid in staat aan den anderen kant dan mag men niet met sentimenteele gevoe lens op een vergeiijk vertrouwen, dan moet men zijn wapens gebrui ken. Je zegt, dat je vader misschien langen tijd verhinderd zal zijn, ern stige beslissingen te kunnen nemen, laten wij dan zorgen, dat alle mate riaal voorhanden is, waarnaar hij zijn oordeel vormen kan. Ik wilde hem verzoeken, zijn familiepapieren uit New York te laten komen, ik zal er wel voor zorgen, maar heb daar toe zijn schriftelijke volmacht noo- nig. |e bent nu zijn natuurlijke plaats vervanger. Wil je mij die volmacht geven Zij kan op het naastbijzijnde politiebureau opgemaakt worden of ik haal er een notaris voor." Het wantrouwen, dat Benno in stinctmatig tegen Harley koesterde, deed hem aarzelen, of hij hem zulk 't Geschiedde, dat het Prinsesje uit't rijtuig was gestapt en de stoep was opgetrippeld, terwijl freule Van de Pol! nog uit het rijtuig stapte. In kinderlijke haast wilde juliaantje met een van de stoep de vestibule in- snellen, maar dit was bij lange na niet naar den zin van zuster Mar ting Zij wenkte de Prinses met den wijsvinger terug en vertelde haar blijkbaar, dat zij als een beleefd meisje haar gouvernante, freule Van de Poll, moest laten voorgaan. De Prinses scheen de berisping niet al te zwaar op te vatlen en lachte er eens guitig om. Toch wachtte zij, zooals een gehoorzaam kind betaamt, totdat freule Van de Poll de vesti bule was binnengegaan en toen deed de Prinses even zoo. „Wel, wel, net als bij, een gewoon kind I" hoorden wij een burgervrouwtje naast ons opmerken. Postambtenaren en beambten, De commissie uit de postambte naren en beambten door den direc teur-generaal der posterijen en tele grafie ingesteld, voor het vraagstuk der classificatie en de toelagen voor woningduurte, heeft Vrijdag weder vergaderd. Volgens de „Tel." streeft de com missie ernaar, nog in Februari a. s. haar rapport aan het hoofdbestuur over te leggen. Militaire berichten. Met ingang van 1 januari 1914 worden ingetrokken alle voorschriften betreffende de vrijstelling van perso- r.eele belasting van woningen voor militairen beneden den rang van offi cier en is bepaaid, dat, te beginnen met de aanslagsregeling voor 1914, alle militairen beueden den rang van officier, die ten behoeve van een eigen huishouding een perceel in ge bruik hebben, deswege in de perso- neeie belasting moeten worden be trokken. Deze bepaling geldt mede, wanneer zoodanig perceel tot het gebouwen complex eener kazerne behoort, aan gezien ook in dit geval het perceel niet gezegd kan worden uitsluitend te worden gebezigd voor den dienst voor het Rijk. Zaterdagmorgen vertrokken van het Instructie bataljon te Kampen 17 kor poraals-titulair naar de verschillende regimenten infanterie, om daar in den effectieven rang van korporaal over te gaan. Er ontbreken momenteel bij het wapen der infanterie ruim 1000 korporaals. A. Golijn. Een droef verlies overvalt den oud minister op zijn buitenlandsche reis zijn vader, wiens 80e verjaardag in een volmacht mocht geven en nog wel in naam zijns vaders. Harley zag zijn aarzeling. „Ik mag in geen geval tijd laten voorbijgaan," zei hij, „om jouwent- wil zal ik wachten, tot de papieren er zijndat is al een offer, want men kan niet weten, welke stappen de oude Graaf doet, om ons hinderpa len in den weg te leggen Je moet dus vlug besluiten. De kwestie is slechts ons de papieren te verschaf fen, dat is iets, waar je zonder be denken je toestemming toe kunt ge ven. Of jullie je dan met mij tot een aanklacht vereenigt, dat kunnen we later beslissen. „Nu", ging Harley voort, toen Ben no nog met het antwoord aarzelde, „je bedenkt je nog?" Heb je dan geen vertrouwen in mij dan heb ik tevergeefs moeite gedaan. Denk je misschien, dat ik een bedrieger ben, die misbruik zou maken van je vol macht (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1