Eerste Blad WEI Zaterdag 20 December Dit nummer bsstiat uit 3 bladen. f] Se Snijd om een GraveÉeon. Iets ssf Veizekering. ond. ons. fer No 301 51e Jaargang, 1913. istletoe >IS. IA6EN LRD. '?S. iN Wij vestigen de bijzondere aandacht op onze aanmerkelijk ver hoogde Hoewel deze nieuwe voorwaarden voor ons nog veel grooter kosten tengevolge hebben, blijft de abonnementsprijs ook nu vastgesteld op slechts 10 cent per week of f 1.30 per kwartaal. Hieuwe abonné's, ook week-abonné's, blijven de „Vlissingsche Courant" tot I januari gratis leder die er prijs op stelt iede- ren avond een courant thuis te ontvangen en die dus dagelijks wil weten wat er vermeldenswaard is voorgevallen, abonneere zich voor Vlissin- gen en omstreken op do QAOELilKS verschijnende Jlissingsche Courant". De abünné's zijn op de volgende bij uitstek gunstige conditiën beid tot werken. Bij dood door een ongeluk. van een Bij verlies van een duim. Bij verlies van een wijs vinger. Bij verlies van eiken ande ren vinger. Dezeverzekerings-voorwaarden gelden FEUILLETON Bovendien wordt voor iedeie abonné van de „Vlissingsche Courant", die ineen trein, een tram oi boot als passagier vervoerd wordt en in bet bezit is van een geldig plaatsbewijs en daar een van en dus resp. uitbetaald: f 4000.-, f1500 -, f 600.-, f 300.-, r 200.-, en f 50.-. te ter ver- GEMEENTEBESTUUR Brieven uit de Hofstad tis. BEER. JGEN. ek, Boter I rbruik, 1'joter ser 5 ons. ieeligste e van alle knot is gedepo- Verkrijg- ers. iedere Ir rabat. It twee- sdt zich TER aan Middelb. Ivan Zuid- fd eenige leek. Vast inlichtin- 'schriften, ssingsche provisie i de dor- letter R. urant". mwoordi- iat 35, VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DÈ VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Abonnements- Advertentiën op zeer ooordeefige uoorutaarden. of Roman van G. H. v. (Nadrnk verboden.) D. 69). o— „Hij waagde dit op een manier, die je goeden naam in gevaar bracht en je wilt het hem hoog aanrekenen dat het hem onverschillig was, of men je in de zaak van Wolfsohn voor een slecht meisje hield of niet „Benno „Wally, ik wil geen verontschul diging hooren je dwingt mij slechts, je rog meer de oogen te openen. Dat graaf Wildenfeis je heimelijk na sloop, was slecht, maar het was schan delijk, dat hij daarvoor nog een ka meraad meenam, wien hij waar schijnlijk van zijn avontuur verteld heeft. Reeds hierdoor heeft hij be wezen, dat hij geen achting voor je heeft. Ik kan je echter ook nog mee- deelen, dat ik den heer, die een jaar geleden onzen vader wilde overha len, erfenisaanspraken te doen gel- DE UITGEVERS. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier der Bedrijfsbelasting, dienst 1913/14 nos. 8 en 9 De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den;— de door den Directeur der directe belastingen te Breda execu toir verklaarde Kohieren nos. 8 en 9, wegens de bedrijfsbelasting dienst 1913/14; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 19 Dec. 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Nadat op allerlei gebied van het menscnelijk denken de nieuwere tij den een groote evolutie hebben ge bracht, is ook aan alles wat het leven der menschen onderling behagelijker en veiliger kon maken, onverpoosde aandacht gewijd. Men heeft daarbij begrepen hoe kostbaar de ervaringen zijn, door de geslachten, die ons den tegenover de familie Wildenfeis, op mijn reis heb ontmoetdat deze mij ophelderingen heeft gegeven, die zijn plannen wel een ernstige over weging waard doen schijnen, zoodat ik hem uitgenoodigd heb, ei nog maals met vader over te spreken. Volgens de meening van dezen heer is het zonder twijfel, dat de grafelij ke familie verplicht is aan hem en aan ons eens een ongehoorde som uit te betalen. Ik maak mij hiervoor geen illusies, ik deel je de zaak ook niet mee ais iets, wat ik zeker acht, maar om mijn argwaan tegen Graaf Wolfgang te rechtvaardigen. De heer, die zeker geen vermoeden kon hebben van de dingen, welke hier gebeurden, sprak gisteren de gedachte uit, dat de grafelijke fa milie misschien hierdoor onze aan spraken kon te niet doen, dat graaf Wolfgang met je trouwde." Wally werd beurtelings rood en bleek. De laatste worden troffen haar overweldigend, terwijl de vooruit zichten, waarover Benno gesproken had, andere gedachten in haar ge wekt hadden. „Benno," riep zij, „dat is niet waar, dat kan niet waar voorafgingen waren opgedaan en te boek gesteld maar tevens heeft men daarbij terecht gevoeld, dat door hen geenszins alles was bereikt, wat menschelijker wijze gesproken te be reiken valt en dat, hoewel dankbaar diende aanvaard te worden, wat zij gebracht hebben, het nóg grooter bewijs van dankbaarheid en erken telijkheid zou zijn, indien aan de eenmaal begonnen taak werd voort gegaan, opdat deze alsdan niet on derbroken zou worden en, half afge daan, der menschheid niet geheel en al ten nutte zou kunnen komen. En hoe gretig wordt door geslacht op geslacht gegrepen naar de bouw stoffen, die zij voor hun arbeid ge reed gemaakt vonden, ten einde op hunne beurt alweder een steentje bij te kunnen dragen tot den tempel van het menschelijk geluk. In den dienst van dit grootsche bouwwerk zien wij talloozen hun gansche leven van in gespannen arbeid wijden het zijn veelal zij, wier namen eerst veel later door de dankbare menschheid geëerd worden, lang nadat zij zelf reeds verscheiden zijndoch onder wijl is echter hun arbeid de maat schappij ten zege gebleven. Zij zijn de ware baanbrekers der wetenschap; zij zijn ook degenen, die hun veld van arbeid en onderzoek tot een hooger niveau weten op te voeren. Men vindt dezulken op elk gebied van wetenschap. Zoo ook hebben tal van talentvolle mannen gaande weg een wetenschap doen geboren worden, waarvan men vroeger weinig kenr.is droeg en die eerst in den lateren tijd tot vollen wasdom is ge komen de verzekerings-wetenschap. Reeds in de dagen van den bloei tijd onzer republiek leefden er echter al mannen, die zich tot deze weten schap aangetrokken voelden en haar naar de mate hunner krachten heb ben gediend. Een dezer is de in onze historie zoo bekende raadpen sionaris Johan de Witechter eerst anderhalve eeuw later, in het begin der 19de eeuw, was het materiaal der verzekerings-wetenschap zoodanig bijeengebracht en gerangschikt, dat het tot een practisch resultaat kon voeren. De „Hollandsche Sociëteit" de oudste maatschappij op dit gebied in ons land, dateert van 1807. Noch tans ook hierin toonde Nederland niet de waardige nazaat te zijn van zoovele vroede koppen in het oude gemeenebestin Engeland toch was men Holland ruim een eeuwtevroeg afgeweest en reeds in 1706 werd aldaar de eerste maatschappij van levensverzekering opgericht. Men weet, deze wetenschap is nog van betrekkelijk jongen datumhet is dan ook daaraan toe te schrijven, dat ons wetboek van koophandel zich omtrent deze materie zoo sober uit zijn." „Het is waar. Mijnheer Harley zoo heet de heer zal vandaag nog wel komen en je eiken twijfel ontne men. Hij beweert, dat zijn vader en onze vader zonen zouden zijn uit verschillende huwelijken van een man, wien het noodlot naar Amerika heeft gedreven en die daar op een eenzame farm gestorven is. Het laat ste komt oveieen met de opgaven van onzen vader. Harley beweert echter, dat onze grootvader een graaf Wildenfeis geweest is, die in zijn jeugd wegens slechte streken uit Eu ropa naar de Hollandsche koloniën gevlucht en toen verdwenen is. Het moederlijk erfdeel van dezen onge lukkige, zegt Harley, heeft de grafe lijke familie zich onrechtmatig toe geëigend zij is verplicht, dal met rente en rente op rente aan ons te rug te geven, waardoor de grafelijke familie dan zoo goed als geruïneerd zou zijn." Wally sloeg de oogen met een zonderlinge uitdrukking tot haar broe der op. „En je wilt dezen Harley daartoe je hand bieden vroeg zij. Benno bloosde. Hij voelde, dat zijn laat. Trouwens de desbetreffende bepalingen zijn nog steeds die van 1838, en zeer zeker is er sindsdien reusachtig veel ook op het verzeke- ringsgebied veranderd, gewijzigd en bijgekomen. Vooral in de laatste tientallen jaren heeft zich een spe ciaal geleerd vak, dat der verzeke- rings-wiskunde, ontwikkeld en is tot groote hoogte gekomen. Aan haar is toegewezen alle mogelijke, hoezeer ook onderling uiteenloopende gege vens van sterften, geboorten, ziekten, ongevallen, enz. binnen het strenge kader der statistiek vast te leggen. Geen voorval zoo klein in den alge- meenen gang van het maatschappe lijk leven, of het wordt benut en bekomt zijn vaste plaats in de sta tistiek, geen gebeurtenis van eenig gewicht wordt daarbij over het hoofd gezienalles wordt benut, om ten slotte te kunnen komen tot de ver trouwbare gegevens die tot giond- slagen der berekeningen moeten die nen, waarop het verzekeringswezen steunt. Dat tal van maatschappijen zich allengs hebben ontwikkeld en som mige tot hoogen bloei zijn gekomen, ligt voor de hand. Zijn de verzeke- rings-instellingen in het buitenland talloos, hier te lande zijn er ongeveer een paar honderdhet bij al deze maatschappijen verzekerd bedrag loopt dan ook tot in de milliarden. Volgens de jongste gegevens is alleen in Europa voor circa 30 dui zend millioen gulden aan allerlei verzekeringen gecontracteerdin Amerika nog meer. Aldaar heeft zich bovendien in de laatste jaren een vorm van kleinere verzekeringsbe dragen, z.g. volksverzekeringen sterk ontwikkeld, waarvan het aantal po lissen reeds tot ettelijke millioenfn is toegenomen. Ook te onzent nam deze soort verzekering, waarbij wel iswaar kleine bedragen betrokken zijn, doch die in gegeven omstandig heden zoozéér van nut kunnen blij ken, bijzonder toe. In hoeverre het verzekeringswezen ook in ons land in praktijk is ge bracht blijkt nog uit enkele cijfers zeer duidelijk. Alleen reeds aan levensverzekeringen was in het vorige jaar in Nederland voor niet minder dan ruim \1U milliard, d. i. 1250 millioen gulden verzekerdwerden bijna 60 millioen gulden aan premiën ontvangen en bedroeg het vermogen der verschillende maatschappijen bijna 323 millioen gulden. En dat men nog steeds hoe langer hoe meer het groote nut van verzekering gaat inzien, zoowel op het gebied van levens- als van ongevallen-verzeke ring, bewijst de reusachtige toename van de verzekerde bedragen. In het laatste jaar toch nam het verzekerd kapitaal in ons land met rond 68 zuster bij deze vraag aan de gravin had gedacht, die hij eens had lief gehad. „Wally," antwoordde hij, „vader heeft in deze zaak alleen te beslis sen, tmaar hij zal ons beiden naar onze meening vragen. Acht dagen ge leden zou ik geantwoord hebben vader, ais onze aanspraken billijk zijn, eisch dan van den Graaf zooveel, dat u onbezorgd uw ouden dag kunt doorbrengen en dat jij, Wally, niets behoeft te ontberen. Hij zal dit met genoegen geven, als ons recht bo ven allen twijfel verheven is. Wei gert hij, laat hij het op een proces aankomen, laat hem dan zijn geld, haal de schouders op, belast ons niet met de zorgen van een proces." Nu denk ik anders. De Graaf heeft welwillendheid jegens mij gehuicheld, heeft van een vriendelijk vergelijk gesproken en mij toen, zonder dat ik daar aanleiding toe gegeven heb, op beleedigende wijze de deur ge wezen. Het schijnt, dat hij ons voor menschen aanziet, die hij in geval van nood door de politie van zich kan afhouden, zoo schandelijk heeft hij mij behandeld. Zijn zoon was het millioen gulden toe, werd voor 4 millioen gulden méér aan premiën ontvangen dan het vorige jaar en steeg het vermogen der maatschap pijen met bijna 17Vj millioen gulden, alles in één jaar tijds. Én nog zijn in deze, inderdaad reusachtige bedragen, niet opgenomen, de be dragen aan ettelijke andere soorten verzekeringen. Wél mag men van den hoogen wetenschappelijken arbeid dier man nen spreken, die door hun kennis en geleerdheid zulk een resultaat deden bereiken, ten bate van dui zenden en duizenden. Want al zijn er zoovele rampen in het leven, waarvoor geen hulp kan batenal zijn er voor zoovelen onzer vaak ernstige tegenspoeden, waartegen men zich te eenenmale niet verze- ren Mn, toch is in vele gevallen de weg niet geheel afgesneden, om al- thins eenige verlichting in het on geluk te brengen cn eenigen bijstand in den druk te ontvangen. Want ook op dit gebied heeft zich het verzekeringswezen meer en meer aangetrokken gevoeld en heeft zich allengs een vorm van ongelukken- verzekering baan gebroken, waarbij nagenoeg niemand meer behoeft bui ten gesloten te blijven. Het streven om van deze soort verzekering zoovelen als mogelijk is te doen profiteeren, heeft er ons toe geleid, om ten behoeve van al onze abonné's met den aanvang van het nieuwe jaar maatregelen te t effen, opdat niemand hunner van af dien datum tegen ongelukken langer o/z- verzekerd is. Natuurlijk staat bij ons de overtuiging voorop, dat geen, omdat hij of zij verzekerd is, zich voortaan minder voorzichtig zal ge dragen. Want geldelijke vergoedin gen, ook niet de ruimst gestelde, zullen worden geprefereerd boven het verlies van ledematen, vermin king, levenslange ongeschiktheid tot werken, of dood door een ongeluk. Doch voortaan kunnen alle onze abonné's bij het leed, dat ook hén elk oogenblik kan wedervaren, zich althans verzekerd weten. De onberaden raad. Den Haag is de coquette jonkvrouw onder de Nederlandsche steden en zij heeft al haar best te doen om haar uiterlijk te soigneeren, ten einde de vreemdelingen tot zich te lokken. Zelfs het gemeentebestuur ziet het nut en de noodzakelijkheid daarvan in en beijvert zich er voor te zorgen dat niet het een of ander plekje in de stad wordt ontsierd. Vooral op de belangrijkste punten van de stad, die hetzij om aesthetische, hetzij om onverschillig, dat onze vader hem te kennen gaf, dat hij zijn bezoeken niet wenschte. Hij zette een aventuur op touw, dat je van je verdienste be roofd heett, je eer in gevaar bracht en vader door ergernis op het ziek bed heeft geworpen. Het schijnt, dat hij je een ondersteuning wil aan bieden, zooals zijn vader het waagde, mij in plaats van beloofd werk een aalmoes foe te werpen. Ik ben van meening, dat het nu eetezaak voor ons wordt, tot klaarheid te komen uit welke gronden deze familie ons zoo indringerig lastig valt en onze aanspraken te doen gel den. Wat wij dan doen, als wij in de gelegenheid zouden komen, de familie door onze eischen te kunnen ruïneeren, dat zal van onze stemming afhangen. ik, voor mij geloof niet, dat de bit terheid over geleden krenkingen mij zoo zeer kunnen stemmen, dat ik mij wreken zou op overwonnenen; mijn wraak zou hoogstens hierin bestaan, hun 't armzalig geld te laten behou den, voor zoover het mijn aandeel betreft. (Wnrdl vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1