19 December 9e Strijd n een Gravenkroon. ieuwjaarswenschen No 300 51e Jaargang. 1913. Nieuwjaarsgroeten. KAMEROVERliCHl" FEUILLETON BINNENLAND Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50= Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN: van J—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twmnaai berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduerieniiërt op zeer uoordeelige voorwaarden. Wij maken onze abonné's er op attent, dat de GRATIS=verzekering tegen ongelukken ingaat 14 dagen na de uitreiking van de polis. Abonné's worden dus in hun eigen belang aangeraden zoo spoe dig mogelijk een polis aan te vra gen, dan zijn zij met ingang van I Januari, als wanneer de verze» kering ingaat, dadelijk verzekerd. Evenals vorige jaren zal in het nummer on zer Courant, dat verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op Oudejaarsavond, de ge legenheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief; en wel van 1—5 regels f 0.25 iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Woensdag 31 December, des middags 12 uur. Vergadering van Donderdag. Politie. Een restje van justitie, een begin van landbouw hebben den dag ge vuld, zonder dat wereldschokkende zaken zijn behandeld. De heeren Kleerekoper en Mendels hebben geweeklaagd over de politie, de eerste pleitend voor betere opleiding, de laatste om de Amsterdamsche Hermandad eens op de kaak te stellen. Wie zal het ontkennen dat onze politie verre van voorbeeldig is ge organiseerd Eenige zweem van op leiding beslaat er niet. Al zijn wij geen voorstanders van theoritische vorming en al begrijpen wij dat het bij de politie allermeest op routine, bezadigdheid, tact en doorzicht aan komt, toch gelooven wij dat een meer reëeie basis voor de ontwikkeling van den politieman alleszins ge- wenscht is. De agent is te veel de koelie, de hoogere politieman te veel Roman van G. H. v. D. (Nadrnk verboden.) 68). o— Nu moest Benno opheldering aan den Graaf vragen en dat was pijn lijk, daar hij dien brief teruggezon den had. Hij riep Wally in zijn werkplaats en liet haar het aan haar gerichte briefje zien, dat hij geopend had. •Hij sloeg haar gade, maar zij nam ihet hem niet kwalijk, dat hij eigen machtig had gehandeld, zij had dus :geen geheimen voor hem. Haar blo zen, haar verrassing bij het lezen •van den brief bevestigden dezen in druk. „Wat beteekent dat? riep zij, Benno aanstarend. „Is de man gek? Mijn klandisie Als de Graaf werke lijk erkent, dat wij half en half met hem verwant zijn, dan blijven wij toch arm." „Wij zijn bloedverwanten van den «Graaftenminste dit hoor ik beves- administrateur. Want dit laatste is te weinig op dezen dag naar voren gebracht: dat hel juist de Tweede Kamer is die de politie heeft be dolven onder de papier-massa. Het aantal onontdekte misdrijven neemt ontrustbarend toehet wordt alge meen erkend. Wat echter nog veel onrustbarender toeneemt dat is het vertrouwen in de zekerheid dat de politie in de kleinere zaken, de straat-controle en wat daarmee ver band houdt, zorg draagt voor het belang der burgerij, vermindert. Uitvoerig heeft de heer Mendels de droevige moordgeschiedenis te Amsterdam, waarbij de knaap de Klerk het leven liet, behandeld. Gelukkig heeft hij deze zaak niet te veel uit gebuit tegen de politie, doch ze alleen als voorbeeld gesteld van de onvol ledigheid der politie-organisatie. Het allererste dat gedaan dient te worden, is de afwenteling van den papieren rompslomp, het splitsen in onderdeelen en zuivere straf-zaken- politie en een politie van administratie. Onmiddellijk daar aangepaard dient te gaan het op een hooger niveau biengen van de geheele politie. Wij zullen geen kwaad spreken van de politie, maar dat er veel ontbreekt ook aan levenswijsheid bij allen, van hoog tot laag, kan door de menschen zelf niet ontkend worden. De minister, de goedwiische, heeft weer veel toegezegd. Hopen wij dat er iets van komt. Een interessant onderwerp, de op voeding in de gevangenis heeft de h/;er Hugenholtz aangeroerd.Allereerst zij gememoreerd dat deze afgevaar digde jaarverslagen, wenscht over de gevangenis waarin een in lossen trant geschreven geschiedenis der fata in de gevangenissen zal worden gegeven. Een aanbevelenswaardig denkbeeld. Vervolgens zette de heer Hugenholtz uiteen wat al zoo gedaan kon worden tot verheffing van den gevangene. Bioscopisch onderricht, voordrachten, muziek, tuinarbeid enz. Als ze dat alles kregen zouden de oppassers haast willen ruilen, meende de heer Ter Laan, die de positie verbetering van het gevangenisper soneel bepleitte. De minister wilde wel veel doen, maar muziek laten maken, dat ging hem wat ver. In den namiddag werd even aan de begrooting van landbouw begon nen, nadat justitie was afgedaan. Door den heer Tydeman we d een lange rede over de bebossching ge houden ten aanhoore van zes leden. Memoreeren wij éven dat de motie- Noiens in zake den Vrouwen-arbeid in den nachtdienst bij de posterijen en telegrafie werd verworpen met een bijna rechts-linksche stemming. tigd door iemand, die de omstandig heden nauwkeurig kent. Graaf Wolf gang schijnt de zaak plotseling an ders op te vatten dan zijn vader, als men ons hier tenminste geen strik spant. Het ergste is, dat onze vader ziek is, dat hij niet zelf beslissen kan, hoe ik handelen moet." „Benno," fluisterde Wally, wier blik op het beeld gevallen was, met zach te, smeekende stem, „je hield een herinnering in je hart heilig, die zoo als je mij gezegd hebt, alleen op je gevoel berustte. Waarom wil je ie mand ongehoord veroordeelen, van wien ik niets slechts of verkeerds kan denken Zie eens hier de Graaf heeft dezelfde trekken als je marmeren beeld daar. Hij kan ook zoo opzien tot iemand, als zij, die je tot dit beeld heeft geïnspireerd." Benno, wiens gelaat bij de eerste woorden zijner zuster bloosde en somber werd, keek nu verschrikt op en zijn blik scheen zijn zuster te willen doorboren. „Wally," riep hij, „je hebt hem lief De wangen van het jonge meisje schenen nu ook in gloed te staan, maar het verwijt, dat in Benno's toon H. M. üa Koningin. H. M. de Koningin heeft het voor nemen om gedurende het winterver blijf in de residentie, evenals H. M. in de andere provinciën heeft ge daan, zich te onderhouden met eenige personen, die zich bewegen op het gebied van de verschillende takken van volksbestaan. Evenals vorige jaren heeft ook thans H M. de Koningin wederom ver schillende instellingen, welke zich bewegen op liefdadig gebied, meer bijzonder tot ondersteuning van na gelaten betrekkingen van zeelieden en visschers, eene gift geschonken uit het Sophiafonds, ter beschikking van H. M. gesteid door nu wijlen groothertogin Sophie van Saxen Wei- mar, prinses der Nederlanden. Staatscommissie onderwijs-vraagstuk. De heer Nolens, voorzitter van de Kath. Kamerfractie was vóór de of- ficieuse weigering van de tractie, om zitting te nemen in de Staatscommissie in zake het onderwijs-vraagstuk, aan gezocht om hiervan deel uit te maken. De heer Nolens had afgezien van de weigering der fractie, eenige bezwaren die echter wel te overwinnen waren. Nu de Kamerfractie teruggekomen is van haar weigering en de heer Cort v. d. Linden zich tot de voorzitters der verschillende Kamerfracties heeft gewend om zitting te nemen in be doelde commissie, zal het niet on waarschijnlijk zijn, dit de heer Noiens namens de Katholieken lid van de commissie zal worden. Herziening Leerplicht. Het hoofdbestuur vati het Nederl. Onderwijzers-Genootschap heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het mededeelt in het ontwerp van wet ter gedeeltelijke herziening van de Leerplicht, met voldoening enkele zijner wenschen te zien. Het bestuur meent evenwel nog te moeten blijven aandringen op de volgende wenschen Het recht der ouders om hur.ne kinderen 6 maal 2 schooltijden in een jaar te laten verzuimen (art. 2 al. 2) vervalle. De leerverplichting worde met twee jaar verlengd (art. 3) en eindige nimmer voor het einde van den cursus. Kinderen van hen, die een vaste woonplaats missen (art. 7 en 8) zijn gedurende een bij de wet bepaald aantal jaren leerplichtig in dien zin dat zij gedurende een bepaald aantal schooltijden het onderwijs moeten bij wonen. Leerlingen die bij het lager onder lag) gaf haar den moed, zijn blik uit te houden. Het was haar, alsof Ben no minder een vraag tot haar hart richte, dan haar de mogelijkheid, die hij vermoedde, als een misdaad aan rekende, en daartegen moest zij pro testeeren. „Je doet vreemde vragen," antwoordde zij, „je weet, dat ik den graaf slechts ken uit een vluchtige ontmoeting en je schijnt er mij een verwijt van te willen maken, dat hij een anderen indruk op mij gemaakt heeft, dan op vader en op jou. Je ziet mij aan, alsof ik er zonde aan doe, als ik je argwaan niet deelen kan. Het is toch zeer natuurlijk, dat ik oordeel naar de indrukken, die ik opgedaan heb en als ik iemand niet in staat acht tot een slechtheid, is daarmee toch niet gezegd, dat hij mij bizonder bevalt.... „Wally, je herinnert er mij aan, dat ik je bekend Iteb, hoe een uur voldoende was aan de droomen van mijn hart een ideaal te geven, hoe mijn hart een beeld heeft vastgehou den, dat mijn oogen slechts vluchtig gezien hebben. Het scheen mij alsof je daarmede wilde zeggen, dat ik niet boos mocht zijn, als jou iets derge- wijs of bij het herhaiingsonderwijs den geregelden gang bemoeilijken moeten kunnen worden verwijderd (art. 11) Het herhaiingsonderwijs worde ver plicht gesteld gedurende het tijdvak van twee jaren, onmiddellijk volgende op het eindigen van den ieerplicht, wat het gewone onderwijs betreft (art. 34). Aan de gemeentebesturen worde de verplichting opgelegd, voedsei en kleeding te verstrekken aan school gaande kinderen, voor wie daaraan behoefte bestaat (art. 35). Hieraan zou het nog willen toe voegen. Strafbaar worden gesteld, de werk gevers, die leerplichtige kinderen in hun dienst nemen, als deze geen geldige redenen voor verzuim kunnen aanvoeren. „Saiuuf* en „salut". Bij nota van wijzigingen steit de minister van koloniën voor, in het hoofd van de suppletoire begrooting van zijn departement voor 1912 in- stede van „saluut" te lezen „salut". De burgsmeestersvacature te Zaandam. Naar wordt gemeld zal de heer K. ter Laan, Kamerlid voor Den Haag 1, bij eventueele benoeming tot burge meester van Zaandam, niet bedanken als Kamerlid. Een Pierson-kamer. Naar „de Ned." verneemt, is door wijlen de weduwe van mr. N. G. Pierson- aan de universifeits-biblio theek te Amsterdam gelegateerd de geheele wetenschappelijke bibliotheek van haar echtgenoote met een marme ren buste van den oud-minister. Een en ander moet dienen tot vorming van een N. G. Pierson-kamer in het universiteitsgebouw of in de univer siteitsbibliotheek. R. K. Middenstands-Federatie. Medio januari zal te Utrecht een vergadering plaats hebben, om tot overeenstemming te geraken in zake de federatie van alle R. K. Midden standsbonden. Naar groote waar schijnlijkheid zullen dan alle bezwa ren, om tot die federatie toe te tre den, worden opgelost en zal tot de vorming van een algemeenen R. K. Middenstandsbond kunnen worden overgegaan. („Tijd".) Opleiding van verplegers en verpleegsters. De vereeniging ter verkrijging van een wettelijke regeling van opleiding en examens voor verpleegsters en verplegers, goedgekeurd bij Kon. be sluit d.d. 9 April 1913, heeft zich met een adres tot den minister van binnenlandsche zaken gewend, daarbij lijks overkwam. Het is echter iets anders met de gevoelens van een man en die van een vrouw. De man is het vergund, den zoekenden blik te laten ronddwalen, toe te geven aan een dweperij. Hij verliest er niets bij, als hij hier en daar aanklopt en zoekt en nog eens onderzoekt, tot hij de rechte heeft gevonden. Voor den kunstenaar is het zelfs noodza kelijk, gemakkelijk te kunnen ont vlammen, toch was het voor mij misschien niet goed, dat ik mij door de bekoring liet vasthoudenmijn scheppen was na dien tijd niet meer vrij. De vrouw daarentegen is de knop, die zich ontplooit door den blik der liefde, welke haar treft, en wiens bloei er dan van afhankelijk is, of die blik haar warme zonne schijn brengt of niet. Het is gevaar lijk voor een vrouw, bij twijfel aan het karakter van een man het gevoel aan te roepenhet gevoel is niet betrouwbaar. Wie weet, of de Graaf denzelfden gunstigen indruk op je gemaakt z®u heben, als zijn trekken je niet aan dat beeld herinnerden, als je niet gedacht had, dat hij de broeder was dier schoone, die ik te kennen gevende dat bij de be handeling der zieken in en buiten de ziekenhuizen steeds meer gebruik wordt gemaakt van de hulp van ver pleegsters en verplegers, en dat de belangrijkheid van hun laak ten op zichte van het genezen der zieken steeds toeneemt. in het adres wordt er voorts op gewezen: lo. dat er geen eenheid be staat in de opleiding van de ver pleegsters en verplegers 2o. dat de vele diploma's, uitgereikt door de verschillende commissies, niet alie voldoenden waarborg geven dat de bezitters van diploma's voor hun taak berekend zijn; en 3r. dat bij niet goed vervullen van deze taak, zoowei den zieken als hun omgeving en de volksgezondheid, groote schade wordt berokkend. Op grond van een en ander ver zoekt de vereeniging den minister te willen bevorderen, dat ingrijpen van staatswege in deza vooi het alge meen welzijn zoo belangrijke zaak spoedig kan worden tegemoet gezien. Het adres gaat vergezeld van een uitvoerige toelichting, waarin er de aandacht op wordt gevestigd, dat niet alleen de staatsbemoeiing ge- wenscht is lot verbetering van de opleiding en tot verkrijging van een- heidseischen voor het examen, doch dat even noodzakelijk is de bescher ming'van staatswege van het beroep tegen de vele onbevoegden, die zich dagelijks daarin indringen en die voor de zieken een ernstig gevaar opleveren. De minister van oorlog heeft be paald, dat de gunst betreffende over nachten buiten de kazerne ook kan worden verleend aan het voor oefe ning onder de wapenen komende personeel der landweer. In de aigeineene politieverordening van Delft is'opgenomen een z.g. bios- coojD-verbod. Kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar zulien slechts tot voorstellingen worden toegelaten, waarvan de te vertoonen films aan het oordeel van een commissie van 5 leden zijn on derworpen. Faiüissemsntenin Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graai Co.'s bureaux voor den han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 29 faillisse menten, tegen 33 in dezelfde week van het vorige jaar. Vïissingea, 19 December. Naar wij vernemen is door de ge meente onder nadere goedkeuring van hooger bestuur met een combinatie een contract gesloten voor de ver mijn iedeaal heb genoemd. Gravin Wildenfels is de verloofde van een rijk, voornaam edelman of zal het zeer spoedig zijn. Men heeft op het slot geweten, dat ik de man was, die haar eens gered heeft, en zond mij daarom, nog vóór ik het slot be treden kon.jrtaar een verwijderd jacht huis. De Graaf heeft mij toen in Ita lië niet gezienniemand uit zijn om geving had zoo op mij kunnen let ten, dat hij mij na jaren had kunnen herkennendit was alleen mogelijk bij de Gravin. Mijn naam heeft men toen gehoord. Er is daarom geen andere verklaring dan dat de Gra vin mij ver van het slot wilde hou den. En dat zij wist en duldde, dat men mij in het jachthuis een onder komen verschafte en later wegzond ais een mensch, van wien men be delarij of iels ergers vreest." „Wally, zoo is de droom ver bleekt, dien ik je verteld heb. En terwijl dat gebeurde, trachtte Wolf gang Wildenfels achter den rug van vader je te naderen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1