pllflliu. Maandag No 296 15 December Sa Strijd am aan Stnaèan. 51e Jaargang, 1913. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, ij TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- flduerfenftën op zaer ooordeelige voorwaarden. KAMEROVERZICHT FEUILLETON BINNENLAND VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden L3Ö, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. 33H5a5aS5SESaS2S5525a5H52555aSHS252S2SSSasa52SBSa55g Ter voorkoming van teleurstelling wijzen wij er uitdrukkelijk op, dat alleen verzekerd zijn die Rj abonnê's, die een polis aanvragen, ïj welke vanaf heden GRATIS aan ons h bureau, Kleine Markt 58, is te be- komen en wel van des morgens 9 S tot des avonds 8 uur. Nieuwe abonnê's die tot 1 Januari 2 de „Vlissingsche Courant" gratis ont- Ln g vingen, kunnen eveneens dadelijk Rt de polis bekomen. W In deze polis worden alle bijzon- Rj derheden betreffende de verzekering g medegedeeld en is tevens omschreven Ri op welke wijze aangifte moet worden Ij gedaan van een eventueel ongeluk, ffi DE UITGEVERS. t3êSHSê5E525H5HSB525t5£5HS2525H5E5B5H5c52525B525HliE5Q Vergadering van Zaterdag. De verzoenende hand. Had de heer de Savornin Lohman wel niet openlijk, maar dan toch tamelijk duidelijk verklaard, dat hij bereid was de hand ter verzoening aan te vatten, de heer Loeff heeft het onomwonden verklaard: het zou niet oirbaar,niet po litiek en niet juist zijn het verzoek van den minister af te slaan. De katho lieke partij nam haar officieuse wei gering terug en verklaarde zich bereid om in de staatscommissie voor het onderwijs zitting te nemen. En de anti-revolutionnairen „De Tijd" bevatte Vrijdagavond het reeds alom bekende interview met dr. Kuyper, waarin deze het verzoek om zitting te nemen in een staats commissie voor de anti-revolutionnai ren vierkant weigerde. Het was een weinig dankbare taak voor den Kamerleider der anti-revolu tionairen, den heer van der Voort van Zijp, om de weigering in een vorm te gieten zóo dat ze niet te bindend was voor de toekomst en toch ook dat ze voldoende indruk zou maken. Hij kleedde het zóo in, dat hij den minister nogmaals instantelijk verzocht zelf de oplossing ter hand te nemen. Vooruit viel te begrijpen, dat de minister zulks nimmer zou inwilligen het zou immers geheel en al in strijd zijn met zijn opzet en zijn methode. In volkomen pais en vree eindigde dus het algemeen debat niet. Door Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 64). —o Wally trad aarzelend binnen het had haar wel moeten verwonderen, dat men haar vandaag een anderen weg had gewezen, maar zij dacht geen kwaad. „Treed nader, juffrouw," zei Wolfsohn, „ik wilde u niet door den winkel laten gaan, kom in mijn kabinet door deze gang." Hij ging voor, Wally volgde, maar een lichte kreet kwam haar van de lippen en zij aarzelde, het kabinet binnen te treden, toen zij door de geopende deur den Graat zag. „Ik bezweer u, binnen te treden," riep Wolfgang, „het betreft uw eer. Mijnheer Wolfsohn, ik eisch, dat u een dame uit uw zaak roept, opdat deze getuigen kan, wat hier buiten mijn schuld gebeurt. Ik zal mij ver wijderen," zoo wendde hij zich weer tot Walty, die niet begreep, wat dit de deur,die de minister wijd had open gezet zijn de katholieken en de chris- telijk-historischen reeds binnenge gaan, de anti-revolutionnairen aarzelen nog. Misschien dat ter elfder ure ook zij het Vredespaleis zullen betreden. Dan kan de deur gesloten worden en net concilium beginnen. Het algemeen debat is afgeloopen, het groote tournooi is geëindigd. Wanneer wij nog éen blik slaan op het geheel, dan mogen wij we! erken nen, dat de debatten over het alge meen op waardige wijze zijn gevoerd. Er is menig hard woord gevallen, menig bittere noot gekraakt, menige zweepslag neergedaald,maar ten slotte heeft het zich alles naar omstandig heden redelijk wel ontwikkeld. Er viel een mand appelen te schillen tusschen rechts en links en tusschen links on derling. De crisis en de schoolkwestie zijn de hoofdpunten geweest. Over de eerste valt als eindresultaat mee te deelen, dat aile partijen in de Ka mer dit kabinet welwillend tegemoet traden, ieder voor zich hopend, dat het met zijn wenschen zal rekening houden. Heeft het ministerie bezwaar tegen den naam van het conciliar.te ministe rie heeft de heer Loeft gevraagd. De minister heeft er geen bezwaar tegen geopperd. Links heeft' het aanvaard, niet omdat het geheel is wat men wenscht, maar omdat het, geboren uit politieke noodzakelijkheid, toch zal aansluiten bij de verlangens ter linkerzijde gekoesterd. Het kabinet weet nu dat het op sym pathie mag rekenen, mits het blijft in de bedding die het zich zelf koos. Met rustige, kalme ingetogenheid, die zoo geheel en al strookt bij den persoon van den premier, zal het aan het werk tijgen. Het heeft een scherp omlijnde taak en vindt daarnaast over vloed van werk, waaraan het zijn naam zal kunnen verbinden. Glück auf 1 Staatsbegrooting voor 1914. De minister van financiën deelt in de memorie van antwoord op hetvoor- loopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk financiën mede, dat de nieuwe vierkante stuivers bij het begin van het jaar 1914 in omloop zullen worden gebracht. Wat de 2Vi-centstukken aangaat, de op verschillende kantoren be schikbare hoeveelheid hiervan is be halve omstreeks Kerstmis, wanneer het ledigen van de muntgasmeters minder geregeld plaats heeft, steeds zeer groothet aanmunten van twee millioen vap die stukken per jaar is echter bij de groote toeneming der muntgasmeters inderdaad gebleken alles beteekende, „zoodra ik u heb opgehelderd, waarom u dit huis nooit weer betreden moogt." Hij opende de deur naar den win kel een juffroüw, die aan de deur geluisterd had, deinsde verschrikt te rug. Er was juist één koopster in de voorste afdeeling der zaak; het personeel van den winkel had de hoofden bij elkaar gestoken. Men kon duidelijk zien, dat men zich in den winkel nieuwsgierig bezig hield met wat er in het kabinet en de achterkamer gebeurde. „Kom maar binnen," zei Wolfgang met verheffing van slem, terwijl Wolf sohn niet niet wist, waar hij zou heenzien. „luffrouw zoo wendde hij zich tot Wally, „ik wenschte u een mededeeling te doen, mijnheer Wolf sohn heeft dat verkeerd begrepen en was zoo vriendelijk, een kamer voor dit doel te laten verlichten. Ik moet, opdat er geen twijfel over de zaak mogelijk is, de verklaring geven, dat ik u hier hoopte te ontmoeten zon der uw toestemming, dat het mijn schuld is, als mijnheer Wolfsohn schikkingen trof, die een valsch licht op u zouden kunnen werpen, niet voldoende te zijn om ook in ge noemd tijdperk een voldoenden be schikbaren voorraad te hebben. Daar om is last gegeven om in December van dit jaar nog een riiillioen of meer 2' s centstukken te maken buiten de 2 millioen stuks dezen zomer ver vaardigd en de 2 millioen stuks, welke voor 1914 op het muntpro- gramrna staan. De mibisfer is bereid een wijziging te overwegen van de wet op de per- soneele belasting, ter wegneming van de bekende bezwaren der koffiehuis houders en restaurateurs. Hij zal aan deze aangelegenheid zijn aandacht schenken, zoodra de bemoeiingen met betrekking tot de voorstellen nopens versierking der rijksinkom sten zullen zijn afgeloopen of er al thans uitzicht bestaat, dat zij eerlang zullen afloopen. Omtrent een regeling nopens de betaling van belasting per giro-aan wijzing wordt door den minister overleg gepleegd. Het ophalen der belastinggelden aan de huizen, der belastingschul digen zou een vrij aanzienlijk perso neel vorderen, terwijl de last welke thans op het publiek rust, niet over dreven zwaar voorkomt en door in stelling van een girodienst nog zal verminderen. In Berlijn is het opha len van belasting eenigen tijd gele den ingevoerd, doch reeds spoedig weder afgeschaft. Naar het oordeel van den minister voorziet de Staatsloterij in een hier te lande bestaande behoefte en houdt zij de spelers af van het deelnemen in andere minder goed gecontroleerde loterijen. Hij is dus geen tegenstander van die instelling en evenmin van een matige uitbreiding in verband met de toeneming der bevolking, indien de behoefte daaraan gebleken zal zijn. Tot eenige uitbreiding zal even wel niet kunnen worden overgegaan vóórdat een einde is gemaakt aan de concurrentie welke de Staatsloterij thans ondervindt van eenige particu liere maatschappijen en die belem merend werkt op het debiet der loten. Indien mocht blijken dat de thans bestaande wettelijke bepalingen daar voor niet voldoende zijn, zal de minister nader in overleg treden met zijn ambtgenoot van justitie, om maatregelen te beramen, waardoor op afdoende wijze kan worden opgetre den tegen de particuliere loterijen. De ministef stelt zich voor de in diening te bevorderen van een wets ontwerp tot wijziging van de Wedu- wenwet voor de ambtenaren 1890. In dat wetsontwerp zal een voorzie ning voorkomen ten behoeve van de weduwen en weezen van onderwij zers aan normaallessen. maar ik verzeker u bij mijn eer, dat ik u slechts met de hoogachting, die u verdient, zou aangesproken hebben. Het was Wally blijkbaar nog niet recht duidelijk, war haar eigenlijk bedreigd had, maar de gezichten van het winkelpersoneel, de toon, waar op Wildenfels zijn verklaring gal, de omstandigheid, dat hij er getui gen had bijgeroepen, deden haar ver moeden, dat haar goede naam in ge vaar geweest was en dat de Graaf er voor opkwam. Het bloed stroomde haar heet door de aderende meest verschil lende gevoelens bestormden haar „lk weet niet, wat dit alles beteekent," stotterde zij, „ik wilde alleen maar mijn werk aileveren, zooals gewoon lijk men wees mij den weg over de binnenplaats." „Ve lang geen verdere verklaring" zoo nam Wolfgang weer het woord, „bestreed dit huis niet weer en schenk geloof aan mijn verzekering dat ik nooit hier gekomen zou zijn, als ik had kunnen vermoeden, welk een opvatting men van mijn bedoeling had." „Ik geloof u zeker" zei Wally en Kamerverkiezing Rotterdam lil. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat, tengevolge van het door den heer J. Lasonder genomen ontsiag als lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Rotterdam 111, een verkiezing moet plaats hebben voor een lid .van die Kamer, heeft be paald dat die verkiezing zal plaats hebben op Woensdag 24 December, de stemming, zoo noodig, op Woens dag 7 januari en de herstemming, zoo noodig, Woensdag 14 Januari. Congres voor kinderbescherming. Zaterdagmiddag is het congres voor Kinderbescherming te Amsterdam geopend. De voorzitter, de heer F. L. Ossen- dorp, zei dat met het oog op den tijd niet alies wat de bescherming van het kind omvat, behandeld zal worden. Thans zal van het kinderbescher- mingsvraagsluk behandeld worden, wat betrekking heeft op den leeftijd der schooljaren en die jaren, welke eigenlijk nog tot de schooljaren bc- hooren, dus ongeveer van 6 tot 16 jaren. Ook heeft het bestuur gemeend goed te handelen met lichamelijke verzorging nog niet te behandelen, niet omdat daarvoor geen groote zorg vereischt wordt, maar alleen omdat de tijd het niet zou toelaten. Spr. hoopt dat dit congres eenig practisch resultaat in de toekomst mag ople veren, opdat het den wetgever ge makkelijk moge vallen een pas verder te komen op den ingeslagen weg. Het spijt spr. dat de christelijke ver- eenigingen, die ook zijn uitgenoodigd, geen gehoor hebben gegeven om sa men te werken met de niet-christe- lijke. Spr. bracht hulde aan de regeering voor het subsidie van f 2500. Pensionneering gemeente-ambte naren. Bij algemeenen maatregel van be stuur, bedoeld in de Pensioenwet voor de gemeenteambtenaren 1913, is o. a. hef volgende bepaald De gemeente-betrekkingen, waaraan uitzicht op pensioen op 55-jarigen leeftijd is verbonden, zijn de volgende: agent van politie, veldwachter, nacht waker, commandant van en brand meesternachtwacht of kraandraaier bij een beroepsbrandweer, havenloods, wegwerker, straatmaker, machinist en stoker bij eenigen tak van dienst, ontsmetter en helper bij een ont- sinettings dienst, scheikunaige-bacte- rioloog, vroedvrouw, verpleger in een ziekenhuis of in een krankzinnigen gesticht, ambtenaren voor den dienst van kantoren en lijnen van een gemeentelijken telephoondienst. De pensioenen van ten hoogste legde haar pakje op tafel. „Vertrek door den winkel," fluis terde Wolfgang." Mijnheer Wolfsahn zal u de afrekening toezenden," zei hij hardop, toen Wally, zijn wenk opvolgend, den winkel doorging. „Mijnheer Wolfsohn," ging hij toen voort toen Wally hem niet meer hooren kon, „het mag vergeeflijk zijn, dat u mijn karakter en mijn be doelingen verkeerd beoordeelde, maar het zou dan uw plicht geweest zijn, een achtbaar meisje dat vol vertrou wen en argeloos uw winkel binnen komt, voor beleedigende indringe righeid te beschermen. Ik verzoek u, er alle zorg voor te dragen, dat nie mand er over in twijfel blijft, hoe volkomen verkeerd uw veronderstel lingen waren, anders zou ik niet aar zelen, de zaak aan te geven." „De rechtvaardige Hemel is mijn getuige" antwoordde Wolfsohn, die nu eindelijk den moed vond tot een antwoord. „U doet mij verwijten, die ik niet verdien. Wat is er dan gebeurd Mijn neef heeft mij gezegd dat u de juffrouw wenschte te spre ken. Het komt dikwijls voor, dat heeren zelt de werksters hun orders f 500 worden in maandelijksche, die van meer dan f 600 in driemaande- lijksche termijnen betaald. Actie Sergeanten maj.-administrafeur. Naar aanleiding van een genomen besluit op een te Amersfoort gehou den vergadering van sergeanten-ma- joor-administrateui tot het verkrijgen van betere bevorderingskansen, is thans door een op die vergadering gekozen commissie, een request met memorie van toelichting gezonden aan den minister van oorlog. Onder aantooning, dat de bevor deringskansen tot adjudant-otrder- officier door de jongste legerorga- nisalie zijn verminderd, terwijl de verantwoordelijkheid van de sergean ten-majoor administrateur aanmer kelijk is vermeerderd, wordt ver zocht een bepaling in het leven te roepen, waarbij een bevordering tot adj.-onderofficier wordt verzekerd bij gebleken geschiktheid na 8 jaar dienst in den rang van ser geant-majoor-administrateur. Tevens wordt verzocht, de thans nog op de ranglijsten voor bevorde ring tot adjudant-onderofficier voor komende sergeant-majoor-administra teurs ongeacht hun diensttijd tot dien rang te bevorderen. Dit laatste wordt wenschelijk ge acht om in verband met het in de toekomst bevorderen van sergeant majoor-administrateur tot adj.-ond.off. zonder afleggen van examen eenmaal verkregen rechten te hand haven. yüsatngea, 55 December. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie maakt bekenddat het Rijkstelegraafkantoor te Vlissingen, met ingang van 1 januari, voorloopig voor den tijd van éen jaar, voor den telegraafdienst onafgebroken, dag en nacht, zal worden opengesteld. De Ouderdomsrente. Dagelijks komt het voor, dat per sonen, die meenen aanspraak te kun nen maken op éen rente als bedoeld in art. 369 der Invaliditeitswet en daartoe een aanvraag indiende, on geduldig geworden, daar zij nog geen beslissing ontvingen der Rijksverze keringsbank, terwijl anderen deze reeds wel ontvingen, zich wenden tot de leden der rentecommissies of tot de tusschenpersonen om inlich tingen daaromtrent. Ons wordt ver zocht mede te deelefi dat dit geheel nutteloos is, daar bedoelde personen geen inlichtingen kunnen geven. Ter geruststelling van allen die aanvra gen deden zij medegedeeld,dat deze bij de Rijksverzekeringsbank in behande ling zijn en de reden van het nog geven willen, de één wenscht dit, de ander dat, wat gaat het mij aan Is er iets verkeerds in, dat ik de dame in de kamer heb besteld in plaats van in het kabinet Ik kon daar even goed er bij zijn als hier, en naast de kamer, waar ik u gebracht heb, is de kamer mijner vrouw. Wat denkt u wel van mij, GraafIk wil hopen, niets beleedigends. Ik ben een man van eer." „Des te beter voor ui" antwoord de Wolfgang. „U zult dus wel zoo goed zijn, juffrouw Wildenfels de af rekening toe te zenden." Het feit dat de Graaf kalmer scheen te worden, bracht den koopman er toe, alleen al, om zich voor zijn per soneel groot te houden, verder de rol van beleedigde te spelen. „Dat zal ik zeker doen," antwoordde hij, „want het is ook mijn wensch, dat het jonge meisje niet meer hier komt. Ik houd volstrekt niet van zulke scènes." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1