KGEN Vrijdag 12 December N. incoufs Is Strijd m sen Hm. SAGEN >de. mi No, 291 51e Jaargang. 1913. r) «appen, licht- laarden Hecht ia, Jan liverse Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- on Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Adoertentiën op zeer uoordeelige uoorwaarden. ONZE KAMEROVERZICHT FEUILLETON BINNENLAND r in. e.) aal den heer I'll, maakt de Kerst- tens. |ereenigin- tijde op- ïdag 22 (en Secre- )D, Win- llburg. Irden ver- tusschen akaal. uur, |voorzitter. cretaris. I iedere rabat. twee- getbakker, |een nette en 7 en 8 Isn een voud 26, nj nrant kan in per- arkt 58. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. De gunstige voorwaarden van onze gratis-verzekering- zijn ook van toepassing op loodsen, zeevarenden enz., die door een ongeluk mochten worden getroffen. De Polissen voor de abon né's kunnen vanaf Maan» dag a.s. aan ons bureau, Kleine Markt 58, worden af gehaald. In deze Polissen worden de voorwaarden, waar op de abonné's verzekerd zijn nader uitvoerig en nauwkeurig omschreven. Nieuwe abonné's ontvangen de „VLISSINGSCHE COU RANT" tot 1 Januari gratis. Men leze verder de ken nisgeving op de vierde pagina. Vergadering va i Donderdag. Een belangrijke dag. Had minister Cort van der Linden Woensdag reeds aangegeven waarom het Kabinet geen voorstel deed om art. 192 der Grondwet, het onder wijsartikel, te wijzigen, thans heeft hij nader zijn denkbeelden over de onderwijskwestie en de mogelijkheid van een oplossing uiteengezet. Een compromis, waarbij steun voor het kiesrecht zou worden afgewogen tegen steun in de onderwijskwestie, wijst het Kabinet af. Die verwerping is niet het motief om art. 192 on gewijzigd te laten, doch wel een consequentie van het standpunt om art. 192 niet aan de orde te stellen. Een compromis moet geen offerfeest van beginselen worden. De weige ring der regeering ter aanzien van een conpromis tusschen kiesrechten onderwijs, geldt niet voor een compro mis inzake de onderwijskwestie zelf. In de troonrede is de instelling van een staatscommissie aangekon digd, die naar een oplossing zal zoeken. Die aankondiging is aan stonds met het non-possumus, een afwijzing, beantwoord, omdat men een grondwetsherziening wilde. De regeering wilde dat niet, doch wij zigde haar formule zóo, dat de ge- Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 62). —o— „ik ben zoo vrij, Graaf," zei Wolf- sohn, toen Wolfgang de kwitantie onderteekend had, „u het huis Hirsch en Salm bij deze gelegenheid voor uw gezondheid voor uw geldzaken aan te bevelen. Het is de soliedste bank zaak voor particulieren, omdat zij zich van alle speculaties verre houdt. Mijnheer Hirsch, de chef van het huis is ook de voornaamste aandeel houder der firma Hirsch en Wolf- sohn, welke u zeker wel kent; zij levert het uitstekendste in fijn on dergoed en dergelijke artikelen. Dit is ook de zaak, waarvoor juffrouw Wildenfels werkt. Als het u interes seert, het keurig werk der jonge da me te bewonderen, dan kan ik u meedeelen, dat zij eiken Donderdag 's avonds om zeven uur, het voltooi de werk aflevert en nieuwe bestel- legenheid open kwam om tot gelijk stelling te geraken. Wat de minister verder als zijn meening aangaf, voige hier onver kort Indien in de staatscommissie een compromis kan gesloten worden tusschen rechts en ünks en op grond daarvan in de Kamer een initiatief voorstel wordt gedaan, dan kan de rechterzijde rekenen op de meest loyale medewerking der regeering. Als zoo'n voorstel in de beide Ka mers wordt aangenomen, zal de re- geering, indien er bij haar geen overwegende bezwaren bestaan, be reid zijn het voorstel in de grond wetsherziening te betrekken. De staatscommissie zal binnen enkele weken zijn samengesteld en zeer spoedig zal het blijken of ze tot een compromis weet te komen. De commissie kan dan een voorstel doen. Dat is een werk van enkele maanden. Is dan eenmaar de grondslag voor een compromis gevonden, dan is de formuleering van het voorstel tot grondwetsherziening een kwestie van luttele uren. Naar het oordeel der regeering zal op deze wijze het spoedigst en het best een oplossing gevonden worden, in elk geval heel wat gemakkelijker dan door een voorstel in ce Kamer, dat alle hartstochten weer zou kun nen ontketenen. Of de rechterzijde tevreden zal zijn? De weg is gebaand, de deur is wijd open gezet, de hand ter verzoening is nu ook van links toegestoken. Als de heeren nu maar willen plaats nemen aan de vergadertafel,zal het gezelschap op broederlijke wijze trachten het ge schil, dat zoovele jaren lang ons volk verdeeld heeft gehouden en een voortdurende bron van strijd, van hartstochtelijken stijd zelfs, is geweest te beslechten tot voldoening van allen. Nadat de minister had uitgespro ken, werden de hoofden bij elkaar gestoken ter rechterzijde. Er werd krijgsraad gehouden. Wij zijn wel zeer benieuwd of morgen de gene raals zuilen meedeelen ol zij het aanbod tot onderhandeling acceptee ren. Scherp heeft de premier de positie van het Kabinet tegenover de ver schillende partijen van de Kamer geschetst. Met de sociaal-democraten bestaat alleen de gemeenschap in het bereiken van éen zelfde doel. Meer gemeenschap bestaat er niet. Is dat doe! bereikt, dan zeggen kabinet en s.d. fractie elkaar saluut Hoe de houding is tegenover de concentratie en tegenover de rech terzijde is uit hei reeds besprokene al voldoende gebleken. De indruk, dien de groote rede van den premier op de Kamer heeft lingen .in ontvangst neemt." Wolfgang was aan den eenen kant door deze mededeeling aangenaam verrast, maar hij voelde ook, dat Wolsohn dit slechts gezegd had, om hem in schaamtelooze driestheid ook hier tegemoet te komen, dat hij hem zijn hulp opdrong, opdat Wolf gang Wally zou kunnen naderen. Hij bloosde van toorn en schaam te^ de gedachte was hem reeds pijn lijk, dat deze man op een manier over Wally durfde spreken, alsof hij er recht op had, haar naar zijn wel gevallen met iemand in kennis te brengen of niet. „Mijnheer Wolfsohn," vroeg hij, „heeft juffrouw Wildenfels u toege staan, iedereen te vertellen, dat zij voor de zaak werkt Wolfsohn voelde, dat hij onhan dig was geweest. „Graaf," antwoord de hij, „u is niet iedeteen." U inte resseert u voor de jonge dame, voor u zou mijn bloedverwant het kantoor openen, waarin hij met de wefksters onderhandelt, voor anderen niet." „Zoo? Weet hij dan ook, of hij daarmee een indiscretie begaat tegen over de jonge dames, die deze met gemaakt, is stellig een zeer gunstige. Met groote aandacht werd ze aange hoord, en met luide bravo's beloond. Er heeft groote ernst, fiere wilskracht en intensief zelfvertrouwen uit ge sproken. Het is nu de vraag wat in de praktijk van dit alies zal blijken. Op denzellden dag, die wellicht de dageraad in zich vat van den schoolvrede, is nog eens ev n heftig gestreden over de onderwijskwestie. In afwachting van de definitieve regeling van het ulo en mulo-onder wijs is op den 14en Juli 1910 een wetje aangenomen, waarbij alleen aan dat soort scholen vóór 15 Januari 1910 gesticht of geprojecteerd subsidié werd verleend. Deze uit sluiting van de scholen, die na dien dag gesticht zouden worden, zou du ren tot 1 Januari 1914, in afwachting van een definitieve regeling. Deze is er echter nog niet. Thans werd voorgesteld dezen termijn te verschui ven lot 1 Januari 1915 met de toe zegging dat inmiddels een wet zal gereed zijn. De rechterzijde was daar tegen, omdat zij na 1 Januari 1914 de baan vrij wilde hebben. De gestichte scholen hadden dan subsidie gekregen en bij een defini tieve regeling de verkregen rechten laten gelden. Het debat had de fel heid van alle onderwijsdebatten. Wij zullen ze niet trachten te schetsen. Het wetje werd ten slotte zonder stemmen aangenomen *in afwachting van de definitieve regeling. Thans zijn de begrootingen aan de beurt van behandeling. Leger-rsorganisatie. Wat de reorganisatie van het leger betreft, herinnert de minister van oor log er aan, dat hij, toen dit vraagstuk aanhangig was, de toepassing van een verdubbelstelsel heeft bepleit. Ofschoon hij in deze aangelegenheid niet vati zienswijze is veranderd, mag daaruit niet het besluit getrokken worden, dat hij, als minister opgetre den, niet beter zou weten te doen, dan onmiddellijk het bestaande omver te werpen en zijn eigen stelsel daar- vooi in de plaals te brengen. Dat zou trouwens niet wel doenlijk zijn. Bij zijn optreden vond hij de nieuwe organisatie zoover beëindigd en de voorbereiding voor hetgeen daaraan nog ontbrak, zoover gevorderd, dat terugtreden niet mogelijk was, zonder groote verwarring te scheppen. Hem bleef dus niets anders over dan aan het werk van zijn ambtsvoorgangers de laatste hand te leggen. Het werk, dat hij zich had voorge steld, was, evenals dat van minister Colijn, werk uit éen stuk. Fusie tus schen die stelsels is niet wel mogelijk recht zeer tactloos zouden noemen." Wolfsohn glimlachte. „Graaf," ant woordde hij, „er is de dames zeer veel aan gelegen te werken voor een zaak als die van Hirsch en Wolfsohn want de firma betaalt hooge prijzen. De dames zoeken werk, de zaak heeft de keuze onder vele werksters." „En u meent, dan mag uw bloed verwant wel onbeschoftheden wagen. Mijnheer Wolfsohn za! het mij dan ook wel niet kwalijk nemen, als ik de jonge dame raad, niet meer voor hem te werken „Hij zal het verlies eener voortref felijke werkster te betreuren hebben maar hij is er op voorbereid." „Wat beteekent dat Hebt u mis schien de brutaliteit gehad, tot hem over mijn belangstelling voor de jonge dame te spieken „Graaf, ik zou het nooit wagen, vermoedens, die ik niet uit vertrou welijke meededeelingen trek, aan derden mee te deelen. Daar echter de broer der juffrouw werk op liet slot 'Wildenfels gekregen heeft, mag men aannemen, dat zijn zuster het spoedig niet meer noodig zal heb ben, voor geld te naaien en daar- en evenmin zijn zij door een hand omdraaien met elkander te verwisselen Zelfs heeft de minister zich er ten voile rekenschap van gegeven, dat het verdubbelstelsel, dat hij zich had voorgesteld, niet dan na lange jaren uit het tha^s bestaande zal kunnen worden ontwikkeld. Intusschen verzekert de minister, dat zijne volle aandacht op dit on derwerp gevestigd blijft. De door minister Colijn toegezegde proef bij eer. der brigades infanterie is eerst met Oct. ji. aangevangen, weshalve omtrent de uitkomsten nog geen mededeelingen kunnen worden gedaan. De kracht onzer verdediging moet, naar de meening van den mi nister, in de eerste en voornaamste plaats worden gezocht in de levende strijdkrachten, ruimschoots voorzien van alles wat noodig is om de ge- vechtsv/aarde zoo hoog mogelijk op te voeren en zoo lang doenlijk te behouden. In het complex onzer ver dedigingsmiddelen vormen intusschen de duurzame bevestigingen een on misbaar element. De marinsbsgrooting. In de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk marine, deelt de minister mede te willen voortgaan op den reeds door zijn ambtsvoor gangers ingeslagen weg, door het aantal schepen zonder gevechtswaarde zooveel mogelijk in te krimpen. Het ligt in het voornemen Hr. Ms. pant serschip „Evertsen" en „Piet Hein", waarvan de ketels versleten zijn, en Hr. Ms. monitor „Reinier Claezen" waaraan geen gevechtswaarde meer kan worden toegekend, uit de sterkte der vloot af te voeren en voor ver koop in aanmerking te brengen. Ver der zullen ook de oude korvetten „Heldin" en „Sommelsdijk" worden opgeruimd. Getracht zal worden het aantal lo- gementopieidings- en oefenschepen zooveel mogelijk te beperken. Als eersten stap in die richting heeft de minister op deze begrooting gelden aangevraagd om de bemanning van het wachtschip te Willemsoord aan den wal te kunnen onderbrengen. Naar de meening van den minister moet het langdurig dienstverband, dat voor de matrozen die het niet tot on derofficier brengen en voor het meerendeel is dit noodzakelijk het geval het matroos zijn tot een beroep stempelt, uit den tijd worden geacht. Hiermede wd de minister niet te kennen geven, dat naar zijn meening reeds aanstonds tot het in het leven roepen van een militie-marine moet werden overgegaan. Hij meent name lijk dat een organisatie mogelijk is, die, evenals een militie-marine, naast door haar gezondheid te ruïneeren." Wolfgang moest zich met dit ant woord tevreden stellen. Hij ontsloeg den advocaat, maar de gedachte, die hij had aangegeven, werd in hem tot een vast besluit. Hij moest al les in het werk stellen, een meisje dat aan hem verwant was, te be vrijden uit een positie, die haar vol gens zijn inzicht vernederde; deou- de Wildenfels mocht zich daartegen verzetten of niet. Vandaag was het Donderdag. Hij moest Wally opzoe ken, haar spreken hij wilde haar een helper, een vriend worden HOOFDSTUK XIX. De winkel van Hirsch en Wolf sohn bevond zich in de Breitenstras- se, op den besten winkelstand der residentiede Breitenstrasse is een der hoofdaders der groote stad, waar in de polsslag der wereldstad mach tig te voelen is. Daar verspreiden talrijke gasvlammen in de ramen der winkels, in vereeniging met de straat verlichting, helder licht op de straat, zoodra de avondschemering begint. Wolfgang had in de opgewonden kadervorming, ongeveer op den voet als de Staatscommissie voorde Indi sche defensie zich die heeft gedacht, een krachtig doorstroomenden hand- langersstand bevat. Hierbij nog in aanmerking nemende dat de in 1909 ingetreden en in de laatste twee jaren sterk toegenomen daling in de aan- nemingscijfers ingrijpen noodzakelijk maakt, om te voorkomen dat weldra de vloot niet meer voldoende zal kun nen worden bemand, he'eft de minis ter een ontwerp voor een reorgani satie naar vorenstaand beginsel in bewerking doen nemen, hetwelk hij zich voorstelt zoo spoedig mogelijk bij suppletoire begrooting aanhangig te maken. De Ziektewet en de Ziekenfondsen De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft in antwoord op een tot hem gericht adres door de besturen der Rotterdamsche Zieken fondsen aan adressanten kennis ge geven, dat hij bij de opneming der verplichte geneeskundige behandeling in de ziektewet met de belangen der bestaande ziekenfondsen rekening zal houden. De minister van oorlog heeft be paald, dat voor de 510 lotelingen van de lichting van het volgend jaar, die bij het regiment genietroepen zullen worden ingedeeld, ongeacht hun lengte, zullen toegewezen wor den beroepstelegrafisten en -telefonis ten. Voor zoover tot het bereiken van liet aan elk district opgelegd getal niet voldoende beroepstelegra- fisten en telefonisten beschikbaar zijn, worden aangewezen inzonder heid onderwijzers, klerken, kantoor bedienden en bureel-ambtenaren. Verder worden bij voorkeur aait genoemd regiment toegewezen: op zichters, ploegbazen, wegwerkers, remmers, rangeerders, ambachtslieden en arbeidersvoorts riet- of stroo- dekkers, instrumentmakers, electri- ciens, chauffeurs en in het algemeen personeel dat kan worden geacht met de behandeling van benzine-motoren en electrische instailatiën vertrouwd te zijn. De Pa'.eis-Rsadhuisquaestie. De gemeenteraad te Amsterdam heeft twee en half uur met gesloten deuren vergaderd, uitsluitend ter be handeling van de Paleis-Raadhuis- quaestie. Er was een voorstel van B. en W. om aan de regeering mede te deelen, dat bij de gemeente de wensch be stond in liet tegenwoordig Koninklijk Paleis weder den zetel van het stads bestuur te vestigen, doch om tot deze verandering niet over te gaan, voor dat met de Regeering overeenstem ming was verkregen over de stich- heid en de verwachting, Waliyweer te zien, geheel vergeten, dat hij met een vriend had afgesproken, met de zen naar de opera te gaan. Toen deze hem kwam afhalc-n, viel hem zijn belofte in en hij vond niet da delijk een voorwendsel, zich te ver ontschuldigen, daar hij zich reeds gekleed had, om uit te gaan. Zijn vriend, een zeer jong, rijken levenslustig officier, een baron v. Trost, zag uit de verwarring van den Graaf en uit het feit, dat deze in'civiel was, hoe ongelegen hij kwam, De verdenking rees bij hem op, dat hij Wildenfels betrapte op weg naar een avontuur, en de nieuwsgierig heid, meer te hooren, deed hem zijn boosheid, dat zijn kameraad de af spraak ontrouw wilde worden, over winnen. „Goed," zei hij, „dan gaan wij niet naar 't theater, maar wij blijven bij elkaar, ik volg je als je schaduw." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1