H Ónze Gratis Verzekering E. 11 December IINGEN Donderdag 9e Strijd om een Gravenkroon. No 293 51e Jaargang. 1913. /RAGEN ICHTEN erichf. KAMEROVERZICHT FEUILLETON BINNENLAND :n driejarigen weizijn der oepassing te ^et, zooals ze iet is vastge- voor wijaigiri- hoop uitspre- ebeurtenissen de wet min- Pij iij de heden e f 20.000 ge- meriKa. ;t gerechtshof le zaak van J. beklaagd van in West-Say- :tie gelast. is door het ng van den overbrenging iring te Mid- inné's op het agsblad sstadig toe nededeeling rvolg-roman 3E VILLA", :1 belangstel- evolgd wordt, opgenomen nende roman .OEM, bij een prijs- >edrag gelijk nd gulden en eersten l. chtige ziele- rhaal met zijn ;teekening vol hier en daar ige situaties, oogenblik de i verslappen, angrijpen- vekkende jitste jaren het Geïilu- ad geabon- wij bij tijdige ad bestelbiï- |king toezen- aer, waarin [ngen worden sngewoon lustratio is rtaal. Franco IET. zoekt gra ft MER aplaats Is, iedere pder rabat, prdt twee- in Wijnen, »agt |NTEN, |r. fr. onder Bur. D. Y. ragen een VLISSINOSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren óf rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 flbonnemenis- fiduertentiën op zeer ooordeelige uoorwaarden. Zij, die zich met ingang van 1 Januari op de „Vlissingsche Courant" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschij nende nummers gratis. Nieuwe abonné's deelen eveneens in de gunstige voorwaarden van onze Gratis Verzekering, welke voorwaarden nader omschreven zijn in de mecledeeling, voorkomende op de vierde pagina van dit blad. Wij verzoeken nieuwe abonné's het ingevuld inteekenbiljet aan ons bureau, Kleine Markt 58, te willen toezenden. DE UITGEVERS. Vergadering van Woensdag. De minister aan 't woord. Vijf en twintig sprekers hebben bij het algemeen uebat het woord ge voerd en eindelijk in den namiddag van dezen dag is de minister-premier aan het woord gekomen. Veel van de discussie is over zijn hoofd heen gegaan en hij liet het stil varen bij zijn oeantwoording. Voor hem golden slechts eenige vra gen, die hij reeds in de memorie van antwoord nad gerescontreerd, doch die hij in openbaar debat nog eens scherp belichtte om ze daarna zoo mogelijk nog klaarder te beantwoor den. Heeft de uitslag der verkie zingen de twee hervormingenkies recht en kostelooze ouderdomsrente gevraagd? Het is ontkend, er is gewezen op tal van invloeden die den uitslag hebben beheerscht, maar, zegt de premier, ieder kiezer die op een candidaat der linkerzijde stemde, wist, dat hij op die twee punten van haar program stemde. Men kan toch kwalijk het tegenovergestelde aan voeren of zich op de onkunde der kiezers beroepen. Er was links niet één partij die de meerderheid had en toen met een meerderheidscombinatie geen kabinet was samen te stellen, lag het voor de hand, dat een stel van negen per sonen, wier beginselen parallel lie pen met de uitspraak der kiezers, zich tot een kabinet vormden, dat het program der verkiezingen zou uitvoe ren. Wil men beweren, dat het ka binet voor de concentratie de kas tanjes uit het vuur haalde, het zij zoo, mits men aanneemt dat het niet geschiedde ter wille of ten pleziere van de concentratie, maar terwille van de kastanjes. Men zou kunnen beweren, dat het staatspensioen minder op den voor grond trad bij de verkiezingen. Het en net Roman van Q. H. v. D. (Nadruk verboden.) 61). -o- Het waren aangrijpende gedach ten, die zijn hart bestormden, toen de advocaat hem verlaten had. De arme naaister Wally Wildenfels, mis schien een bloedverwante van hem, de afstammeling van een gravenge slacht 1 Was het toeval of schikking van 't noodlot, dat hij zich reeds bij de eerste ontmoeting zoo tot haar aan getrokken had gevoeld, was het hem vergund, aan al haar ellende een einde te maken, weer frissche rozen te voorschijn te roepen op haar bleeke wangen Was het niet het beste bewijs van adellijke gezindheid, dat de oude Wildenfels een aanbod, dat veel op een ondersteuning geleek, trotsch had afgewezen, zoodat de argwaan van den ouden heer tegen Wolfgang nam er echter een plaats bij in en wel om de volgende redenen. Art. 369 van de invaliditeitswet vloeide zelfs als overgangsbepaling niet uit deze wet voort. De overige wet is een wet van assurantiën en daarmede een administratieve. Zoo dra echter de Staat tien miilioen ging geven, werd het verband tusschen polis en rente verbroken en deed dit rechtsbeginsel zijn intrede in onze wetgeving, dat de staat mag en zal steunen wie oud en arm is. Het rechtsgevoel van het volk is echter gekrenkt door de onbillijke en redeiooze schending die bij de toe passing van art. 369 werd gemaakt.Ze sluit velen uit, die het noodig hebben en geeft aan wie het niet behoeft. Dat gekrenkte rechtsgevoel heeft zich bij de verkiezingen geuit. Met deze uiteenzetting van art. 369 en zijn positie in onze staats wetgeving is tevens aangewezen welke veranderde toestand is inge treden nadat de invaliditeitswet was aangenomen. Door dien gewijzigden toestand heeft minister Treub zitting kunnen nemen in het kabinet. Het beginsel van staatspensioen is aan vaard, de verdere uitwerking biedt geen qualitatief doch slechts een gra dueel verschil met het bestaande. Reeds deelde de minister mede, dat nog in dit zittingsjaar de herzienings wetten voor de invaliditeitswet de Kamer zullen bereiken. De schoolkwestie op te lossen acht de premier een grootsche taak. Ze splitst ons volk in twee deelen, die vijandig tegenover elkaar staan. Maar een oplossing onderneemt het kabi net niet. Het heeft zich voorgenomen om alleen datgene uit te voeren, wat bij de verkiezingen als onafwijsbaar is gedemonstreerd. Met een oplossing zou het een eigen meening voorop zetten en dat wil het niet. De defensiekwestie acht de minis ter er een die boven de partijbelan hem eer geimponeerd had dan be- leedigd Wolfgang had niet gelet op de woorden van den advocaat, dat het een zeer aanzienlijk kapitaal betrof, dat zijn vader moest teruggeven. Hij was er aan gewoon, den rijkdom zijns vaders voor onmetelijk te hou den, maar al was dat ook niet het geval geweest, dan zat de eerlijk heid hem toch te zeer in 't bloed, om het niet eerlijk te vinden, dezen armen bloedverwanten het geluk in huis te dragen, in Wailey's vroolijke oogen een glimlach van dankbaarheid te zien. Wolfgang leefde en dacht als „grand seigneur," als zoodanig had hij ook straks gehandeld en Wolfsohn zijn onderteekening gegeven. De voorna me zorgeloosheid, die volgens in gevingen eener gril handelt en zich om de gevolgen niet bekommert, die niets vreest, is nog niet die lichtzin nigheid, waaraan duizenden te gron de gaan, is ook niet de reine, geu rige, weelderige bloem van jeugdi gen overmoed, die als het noodlot het wil, de edelste vruchten kan brengen, maar een wespensteek gen uitgaat. De politiek in deze kwestie zal er een zijn van contiuni- teit van het bestaande. Steun zal de regeering zoeken bij alle partijen, die sympathiseeren met haar politiek in deze. De naam van extra-parlementair kabinet is niet de gelukkigste, meent het kabinet zelf. Het duidt niet aan wat het kabinet is. Met de concen tratie noch met iemand anders is een afspraak gemaakt. Wel confereerde de premier in de dagen van de crisis éenmaai met de voormannen der concentratie, doch van een verband was geen sprake. Het kabinet rust op geen partij, op geen verband, het vindt zijn macht in het volk, even goed als ieder ander kabinet, dat in elk geval niet zonder deze macht kan. Heden zal de minister zijn rede voortzetten om de positie van het kabinet tegenover de partijen nader te schetsen. Krachtig klonk het antwoord op den aandrang die was geoefend om de kiesrechtkwestie met buitengewonen spoed af te handelen. Wij zijn ons bewust van onze taak, zei de premier maar wij geven het roer niet uit handen. De rede ging geheel parallel aan het betoog in de memorie van ant woord ze was zelfs niet veel uitvoe riger dan dit. Waar ruimte wasvoor twijfel, is deze nu aangevuld met positieve mededeelingen. Aan de rede van den minister gingen nog eenige redevoeringen vooraf, waarvan die van den heer Schaper wel de meeste aandacht trok. Wat hij deed, was slechts de moeilijkheden schetsen waarin de Sociaai-democrati- tische fractie zou geraakt zijn als zij naast burgerlijke ministers had zitting genomen. Hij onthield ons echter de verdediging van zijn houding.Daar- voor verwees hij naar zijn brochure. Overigens ging zijn rede parallel aan die van mr. Troelstra. Niet onvermeld mogen wij laten de grappige intermezzo van den heer Marchant,die den al te serieuzen afge vaardigde van Kampen, den heer Beu- ner, in het ootje nam dat de Kamer er van schudde. Deze afgevaardigde uit Kampen heeft wel de slechtste pers gehad, die in langen tijd aan een debuteerend Ka merlid ten deei viei. In dit stadium van het debat op te treden met een hoog-ernstige speech over het aantal u's in het woord saluut, heeft in zoo hooge mate de hilariteit ge wekt, dat een bespotting in de Kamer niet kan uitblijven. Of een minister een commissie kan zijn, was de tweede diepzinnige vraag, die hij had gesteld. Laat de minister, aldus de heer Mar- chant, maar eens alle definities van het woord „Commissie", die de heer Beumer kiesheidshalve niet heeft op genoemd, eens nagaan, misschien van het ongeluk, een inblazing van den demon en de ziekte is er, de lichtzinigheid, deze zedelijke uittering, deze zedelijke ziekte, heeft zijn slacht offer gepakt en het is redeloos ver loren. Wolfsohn bracht den Graaf, zoo als hij beloofd had, het verlangde geld. De jonge man, die zelfstandig de wereld ingaat, wordt meestal.voor de woekeraars gewaarschuwd; hij moet in de meeste gevallen trapsge wijze, nadat hij zich aan de licht zinnigheid heeft overgegeven, dieper zinken, voor hij de woekeraars van professie in handen valtmaar deze vampyrs hebben de verfijnste mid delen, om dit proces te beginnen en te bespoediger. Zij waarschuwen zelfs voor woekeraars, geven zich uit voor solieae zakenmenschen, zij bieden geld aan, waar zij weten, dat vermogen voorhanden is, verleiden er den jongen man toe, de eerste schulden, de geldaanbiedingen in de couranten werken als andere dikwijls herhaalde advertenties, zij wekken in een zwak uur de begeerte naar het aangebodene. Wolfgang was geen lichtzinnig ge- vindt hij er één die hij op zichzelf kan toepassen De groote discussie is achter den rug, nu kunnen de begrootingen wor den afgehandeld Avondvergadering. Waterstaat. 't Was weer druk bezoek van kla gers aan het departement van Water staat. Het schijnt zoo dat er heel wat te verzekeren valt aan de rivieren en havens. Overlast wordt aangedaan aan de overlaat bij Lobith, de pont bij Druten, het bootverkeer op de Maas, het waterschap van de Royale polder, de visscherij op de Zuiderzee enz. De aardrijkskundige kennis van het vaderland wordt zeer opgefrischt door deze begrooting maar dat is dan ook het eenige frissche van het debat. Van iets meer dan lokaal belang is de kwestie var. de uitdieping van den Nieuwen Waterweg. Geleidelijk zal deze plaats hebben, gelijken tred houden met de vergrooting van den diepgang der schepen. Thans is het plan die diepte op 11 Meter bij hoog en 10 Meter bij laag water te brengen. De heer Spiekman wenschte 13 Meter, om in eens een afdoende diepte te brengen. Zullen wij nog vertellen hoe de heer de Muralt^, op vurigen toon zijn boosheid uitte over de trage wijze waarover Terneuzen zijn zeehaven krijgt? De heer Bongaerts drong krachtig aan op het verkrijgen van den verbindingeweg tusschen Bra bant en Zeeland. Oorlogsbegrooting. Blijkens de Memorie van Antwooi d op het voorloopig verslag der Tweede Kamer staat de minister ten aanzien van de versterking der Westerschelde op hetzelfde standpunt,als zijn ambts voorganger. Voor het fort bij Vlissin- gen is het contract voor het maken der fundeeringsputten reeds gesloten en goedgekeurd en hetzelfde had plaats voor de levering van de koepels van 28 c.M. L. 45 met bijbehoorende vuurmonden, zoowel voor genoemd fort als voor het fort Kijkdijn. De werken bij Neuzen en Ellewoutsdijk zullen kunnen worden verlaten, zoo dra het fort bij Vlissingen gereed zal zijn. Aan de Nieuwe Holiandsche Waterlinie zal de minister slechts de noodzakelijke onderhoudswerken doen verrichten, zoolang niet aan de vele meer dringende behoeften, welke zich bij onze strijdkrachten doen gevoelen, is voldaan. Tot opheffing der linie zou hij echter allerminst willen be sluiten. notmensch en verkwikster, geen spe ler, maar hij had kostbare liefhebbe rijen en daarom was er dikwijls gelegenheid voor hem, van het crediet gebruik te maken, dat een majoraatsheer, een rijk edel man overal vindt. Het was nog niet zoo ver met hem gekomen, dat hij voor verwijten zou moeten vreezen, ais hij zijn vader gebiecht had, dat hij schulden gemaakt had. Hij zou zeker het laatste gedaan hebben, voor hij zich met een woekeraar had in gelaten, maar hier bood men hem het geld aan, eischte alleen kwitan tie, geen wissel of overmatige woe kerwinst. De provisie en de rente, die hij betalen moest, waren voor hem bagatellen. Toch echter overviel hem een pijn lijk, beklemmend gevoel, toen Wolf sohn het geld en de papieren van waarde op tafel uittelde. Deze man met zijn steil, kortgeknipt haar, het breede,vierkante voorhoofd,zijn slecht gemaskeerde arrogantie boezemde hem een onverklaarbaren tegenzin in, ofschoon Wolfgang hem toch zijn vertrouwen had geschonken. Juist de manier, waarop deze het geld uit De wet op de arbeidsovereenkomst. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft tot de departe menten de volgende vraag gericht „Welke is blijkens de in de kringen der nijverheid opgedane ervaringen de praktijk der wet op de arbeids overeenkomst en welke wijzigingen in die wettelijke regelingen zijn wenschelijk te achten?" Leger en Vloot. Van de 25,830 militieplichtigen van de lichting 1914 zullen worden in gedeeld bij de zeemilitie 500, de brigade grenadiers en jagers 1421, de 22 regimenten infanterie 15,844. de compagniën wielrijders 348, de mitraiiieur-aldeelingen 60, de cava lerie 1100, de bereden artillerie 1286, de vesting-artillerie 2670, de pant- serfort-artillerie 275, de pontonniers 136, de torpedisten 140, de genie 550 en de administratietroepen 15C0. De verschillende spoorwegmaat schappijen hebben bepaald, dat thans militairen beneden den rang van of ficier, die voorzien zijn van een ver lofpas, in alle klassen kunnen reizen tegen het vastgesteld militair tarief. Deze bepaling gold tot nu alleen bij vervoer in een rijtuig 3e klasse. Gisteren was het 248 jaar geleden dat het korps mariniers als zelfstan dig korps werd opgericht. Op advies van den luit.-admiraai De Ruyter, besloten de Staten van Holland den 10 December 1665, dat de in Holland in dienst zijnde zee soldaten ontslagen zouden worden en daarvoor een „regiment de ma rine", in de plaats zou komen. Van dien dag dateert het bestaan van de Nederlandsche mariniers. Pensioen op 65-jarigen leeftijd. De gemeenteraad te Dordrecht stelde een verordening vast, waarbij bepaald is, dat de ambtenaren, in dienst der gemeente, op 65-jarigen leeftijd ontslag zullen krijgen. In bij zondere gevallen kunnen de betrok kenen telkens voor een jaar gehand haafd worden tot den leeftijd van 70 jaar bereikt zal zijn. Nog is bepaald dat de nu in func tie zijnde ambtenaren alleen dan voor langer blijven dan tot 65-jarigen leeftijd in aanmerking kunnen komen, wanneer zij bij het in werking treden der verordening ten minste 50 jaar oud zijn. Het burgemeesterschap van Zaandam. Naar het „N. v. d. D." uit goede bron verneemt komt het sociaal-democra tische Tweede-Kamerlid voor Den Haag, de heer K. ter Laan, op het oogenblik zeer ernstig in aanmerking voor den met 1 Januari as. te be- telde, alsof het voor hem onverschil lige waar was, deed oen jongen Graa onaangenaam aan. Hij voelde instinctmatig, dat hij zich ook met deze zaak in een strik had gewerkt, dien Wolfsohn voor hem gespannen had. Het liefst zou hij nu nog de leening hebben terug gewezen, om tenminste in dit opzicht tegenover Wolfsohn vrij te blijven, maar valsehe schaamte hield hem ervan terug. Het moest niet den schijn hebben, aisof hij dezen man de klei ne verdienste niet wilde gunnen, waarop hij zeker reeds gerekend had. Hij las het kwitantieformulier, dat Wolfsohn had opgesteld, met opmerk zaamheid door. Er scheen niets ver keerds inprovisie en rente waren genoteerd, zooals afgesproken was, de papieren zou hij terugbetalen vol gens den beurskoers van den dag, waarop de leening verviel. De advocaat overhandigde hem de koerslijst der beurs van vandaag, de effecten waren volgens de genoteerde prijzen berekend. ff (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1