8 December De Strijd om een Sfmnkm. NÜ 290 51e Jaargang. 1913. Maandag Belangrijk bericht. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- ftduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 1 —4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Aan onze talrijke abonné's op het Geïllustreerd Zondagsblad en hun aantal neemt gestadig toe de volgende belangrijke mededeeiing Zoodra de groote vervolg-roman -. „DE GEHEIMZINNIGE VILLA", welke thans met zooveel belangstel ling door de abonné's gevolgd wordt, ten einde is, zal worden opgenomen de in hooge mate spannende roman van Dr. M. BREE LIEFDE en ROEM, welke in het buitenland bij een prijs vraag, waaraan een bedrag gelijk omstreeks tien duizend gulden was verbonden, met den eersten prijs werd bekroond. Dit in het groote machtige ziele- Ieven diep ingrijpende verhaal met zijn zeldzaam mooie karakterteekening vol kleur en leven en zijn hier en daar echt leuke en dolprettige situaties, zal ongetwijfeld geen oogenblik de spanning bijde lezers doen verslapp en. Het is het meest aangrijpen de. meest belangwekkende verhaal dat in de laatste jaren verscheen. Wie nog niet op het Geïllu streerd Zondagsblad geabon neerd mocht zijn, zullen wij bij tijdige inzending van onderstaand bestelbil- jet gratis ter kennismaking toezen den het Kerstnummer, waarin enkele mooie Kerstvertellingen worden opgenomen. De prijs van deze buitengewoon fraai uitgevoerde Illustratie is slechts 376 cent per kwartaal. Franco per post 45 cent. BESTELBILJET. Ondergeteekende verzoekt gra tis toezending van het KERSTNUMMER van het Naam Woonplaats Invalldlteitsuitkeering. Morgen zal de eerste uitkeering krachtens de Invaliditeitswet plaats hebben. Deze uitkeering loopt over het tijdvak 3—14 December, de tweede 15—21 December enz. Blijk baar schrijft „de Tijd" is het de bedoeling geweest, de tijd vakken te doen samenvallen met de 58). Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 0 „U zult geen berouw hebben van uw vertrouwen. Ik ben de eenige, die uw familie voor groote verliezen redden kan. Ik beding slechts vijf percent van de betwiste som, als dit gebeurd is, verdergniets." „Ik kan onmogelijk zulk een ver plichting aangaan," antwoordde de Graaf, die reeds begon te wankelen, „ik hoor van u voor het eerst, dat ons een proces bedreigt, ik ken de som niet, waaarom het gaat. Ga naar het slot Wildenfels, draag de zaak aan mijn vader voor." „Graaf, uw broeder is met een heer naar het slot Wildenfels ver trokken, dien hij voor zijn vriend houdt en wien uw vader waarschijn lijk ook zijn vertrouwen zal schen ken. Ik geloof, dat uw familie van dezen heer het ergste te vreezen kalenderweken. Het eerste tijdvak bevat echter twaalf dagen. Toch wordt slechts de gewone uitkeering ad f 2 resp, f 1.50 gegeven. Feite lijk wordt zoodoende door de admi nistratieve voorschriften ter uitvoe ring der wet de' datum van inwer kingtreding verschoven van 3 Decem ber op 8 December. Wel werd eeni- gen tijd geleden volgens de bladen een hoogere uitkeering verwacht, en uit de doorgehaalde aanwijzingen op verschillende der door de Rijksver zekeringsbank toegezonden formulie ren blijkt het dan ook eerst in de bedoeling te hebben gelegen, een dubbele uitkeering te doen, doch om weUe redenen men hiervan is terug gekomen, is niet bekend. Op deze wijze ontvangen de rentetrekkers minder, hetgeen voor den Staat een voordeeltje oplevert van meer dan f 70,000, aangenomen althans, dat er ongeveer 60 a 70,000 rentetrekkers zullen zijn. Wijziging reglement van orde. De heeren Bos, de Savornin Loh- man, de Meester, Nolens, Troelstra, Tijdeman en Van der Voort van Zijp hebben een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement van orde voor de Tweede Kamer. Zij stellen voor,, dat bij de alge- meene beraadslagingen over de be grootingen en hare onderdeelen de duur van de redevoeringen der leden den tijd van 45 minuten niet mag overschrijden, met dien verstande, dat deze bepaling niet geldt voor de algemeene beschouwingen over de Staa*sbegrooting en over de Indische begrooting en dat de maximumduur bij de algemeene beraadslagingen over de hoofdstukken VI en Vili een uur zal bedragen. Bij de beraadslagingen over de onderafdeelingen van art. 1 en de verdere artikelen der Indische be grooting en van de onderartikelen van artikel 1 en de verdere artikelen der overige begrootingen mag de duur van de redevoeringen der leden den tijd van een half uur niet over schrijden. Bij de algemeene beraadslagingen over de begrootingen en hare onder deelen wordt aan geen lid tweema len het woord verleend, tenzij met verlof der Kamer. Bij de beraadslagingen over de begrootingen mag de duur van re plieken en duplieken der leden den tijd van 10 minuten niet overschrij den. Deze bepaling geldt niet voor de algemeene beraadslagingen over de Staatsbegrooting en de Indische begrooting. Zoodra de voor de redevoeringen gestelde maximumduur is bereikt, noodigt de voorzitter den spreker uit met spreken op te houden. Deze heeftzal ik echter in staat zijn, die plannen te dwarsboomen, dan moet ik daartoe een volmacht van u heb ben." Uw aanbeveling moet mij bij uw vader introduceeren. Meer kan ik niet zeggen, vóór u de volmacht on derteekend hebt, dan pas sta ik in uw dienst. Berouwt het u later, mij vertrouwen geschonken te hebben, dan kunt u de volmacht opheffen. Voor dit geval is mij, zooals u ziet, in het contract een geringe vergoe ding gegarandeerd voor de genomen moeitq en gedane voorschotten. De Graaf las het geschrift nog eens met attentie door. Er scheen niets verkeerds in te zijn; de para graaf, die de terugname der volmacht toestond, hief de laatste bedenking van Wolfgang op. Hij kon volgens die paragraaf, zoodra hij „gegronde" redenen tot ontevredenheid over mijn heer Wolfsohn had, dezen van zijn diensten ontheffen. De nieuwsgierig heid zegevierde, hij onderteekende het contract. Wolfsohn verzekerde nu nogmaals, dat de Graaf nooit berouw zou heb ben var. zijn vertrouwen en stak het is verplicht terstond aan de uitnoo- diging gevolg te geven. St. Nicolaas op het Loo. Sint Nicolaas heeft op zijn jaarlijks bezoek ook het Prinsesje niet verge ten. Terwijl het Koninklijk Echtpaar zich Vrijdagmorgen te 11 uur met Prinses Juliana in Haar Chalet in het koninklijk Park vertoefden, ontwaarde het Prinsesje in de verte plotseling St. Nicolaas, die op zijn schimmel gezeten, in de richting van de vorste lijke personen kwam aanrijden. Met eerbied wachtte zij de nadering van den goeden §int af, die bij aankomst door Haar met eenige vriendelijke buiginkjes werd begroet. Hierna zong Zij hem een liedje toe, waarin Zij beloofde ook dit jaar weer heel zoet te zullen zijn. Hierna deelde de Sint met milde hand zijne geschenken uit, welke door het koningskind dankbaar en opgetogen werden aanvaard. Uitbreiding der ziektewet. Besturen en directiën van zieken fondsen te Rotterdam hebben tot den minister van Landbouw een request gericht, waarin te kennen wordt ge geven dat zij kennis genomen hebben van het voornemen tot uitbreiding der Ziektewet met verplichte geneeskun dige behandeling van arbeiders in loondienst dat bij de Rotterdainsche zieker- fondsen op heden zijn ingeschreven pl.m. 146.600 leden met 115.600 kin deren beneden 16 jaar, totaal 262.200 personen dat ongeveer 9C doktoren te Rot terdam bijna hun geheele inkomen uit de ziekenfondspraktijk genieten, welk inkomen varieert tusschen de f3000 en f 10.000; en een 50 apo thekers eveneens bijna geheel bestaan van de ziekenfondsen, in aanmerking genomen dat jaarlijks pl.m. 1.446.000 recepten worden gereedgemaakt voor ziekenfondsleden te Rotterdam dat bovengenoemde cijfers, behou dens niets beteekenende afwijkingen procentsgewijze zijn te vermeerderen met die van Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem en vele andere groote steden, waardooi hun waarde ten zeerste wordt vergroot dat naar hun oordeel te Rotterdam door het particulier initiatief in de geneeskundige behandeling van ar beiders in loondienst op uitstekende en geheel voldoende wijze is voor zien redenen, waarom zij den minister verzoeken, met dezen toestand reke ning te houden, opdat, zoowel in het belang van de leden der bestaande ziekenfondsen als in dat van het groot aantal personen, in dienst van zieken fondsen te Rotterdam en elders, en document in zijn brieventasch. „Graaf," zoo begon hij, „ais uw gevolmachtigde mag ik geen geheimen voor u hebben en ik ben genood zaakt, u mede te deelen, dat ik in mijn hoedanigheid als secretaris van den justitieraad Kneifel een geheime zaak onder handen heb, die uw fa milie zeer van nabij betreft. Een cliënt van den justitieraad, mijnheer Harley, dezelfde, die gisteren met uw broeder naar het slot Wilden fels vertrokken is, heeft door den justitieraad niet alleen in Amerika navorschingen laten doen naar erfgenamen van een graaf Benno Wildenfels, maar ook de oude ge rechtsakten laten nazien,welke deover- lijdensakte van graaf.Benno en de ver antwoording van het moederlijk ver mogen van dezen heer aan uw groot vader behandelen. Ik heb" ging Wolf sohn voort, terwij! de gespannen aandacht van den Graaf hem de le vendigste belangstelling verried, „uit het karakter van dit onderzoek ge zien, dat mijnheer Harley aanspraak denkt te maken op deze erfenis. Ik interesseerde mij voor de zaak, maakte eenige notities en dat leidde tot een niet het minst in het belang van het algemeen, deze ziekenfondsen kunnen voortbestaan. Pensioen gemeente-ambtenaren. Het hoofdbestuur van den Neder- landschen bond van gemeente ambte naren heeft besloten steun te verleenen aan het adres der gemeente Maastricht aan de regeering om de pensioenen van gemeente-ambtenaren maandelijks betaalbaar te stellen. Na de weigering van de Neder- landsche vereeniging votr gemeente belangen om in haar examen de wij ziging aan te brengen, welke voor de verdere ontwikkeling van den stand der gemeente-ambtenaren noodzakelijk is, zal aan de algemeene vergadering worden voorgesteld vanwege den bond de handen aan het werk te slaan dooreen voorbereidend examen in te stellen en voor het eerst te doen afnemen in 1915 een examen A in te stellen en voor het eerst te doen afnemen in 1916; een examen B in te stellen, dat voor het eerst in 1917 zal afgenomen worden; regle menten voor het voorbereidend exa men en examen Ate doen ontwerpen. Onverminderd dit zat een zeer krachtige actie worden gevoerd voor de instelling van een Staatsexamen In het adviesbureau van den bond zijn benoemd de heeren J. N. Elen- baas, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, te Krabbendijke, D. Kooiman, burgemeester en secretaris der gemeente Wormer, en mr. C. W. van Ommeren, hoofdcommies, chef der 3e afd., ter provinciale griffie van Gelderland, te Arnhem. Tot secretaris van het bureau is aangewezen de heer Kooiman, tot wien alle aanvra gen om advies moeten worden gericht. „Ons Beiang." Vergezeld van een memorie van toelichting, bevattende uitvoerige bijzonderheden ter zake is door het hoofdbestuur der onderofficiersver- eeniging „Ons Belang" aan den minister van oorlog een request ge richt, waarin is uitgedrukt het ver zoek, ter voorziening in de behoefte aan goed onderofficierskader te bre ken met de tegenwoordige wijze van aanneming van vrijwilligers door kaderopleiding en te letten op de voorstellen, in de memorie omstan dig uiteengezet. In een tweede verzoekschrift, aan hetzelfde kabinetshoofd, wordt de wensch te kennen gegeven, de voor stellen tot regeling van de positie der onderofficieren buiten den troep, de non-combattanten, zooals die zijn neergelegd in het begrootingsont- werp 1914, te verbeteren en aan te vullen overeenkomstig de bijgevoeg de memorie. breuk tusschen den justitieraad en mij. De manier, waarop hij mij ont sloeg, geeft mij reden, hem ervan te verdenken, hoe hij reden heeft, te vreezen, dat iemand hem in de kaart ziet. Ik heb na dien tijd mijnheer Har ley scherp gadegeslagen en het is.mij zeer opgevallen, dat deze heer, die, tusschen haakjes, een groote geleer de moet zijn, het proces, dat hij reeds toen had voorbereid, niet voortzette, maar plotseling de kennismaking aanknoopte met uw broeder." „Ik weet het,""riep Wolfgang, den bezoeker een sigaar aanbiedend. „Ge- org is verzot op zijn geleerden vriend, hij dweept er mee. Mijnheer Wolf sohn ik begin te gelooven, dat u een juweel zijt. Mijn vader kreeg onge veer een jaar geleden een anoniemen brief, waarin hij met een proces be dreigd werd. Hij heeft tevergeefs on derzoek gedaan naar den schrijver; wij verdachten andere personen. U hebt ten slotte het juiste spoor ge vonden." „Zeker, Graaf, juist daarom bood ik u mijn diensten aan. Deze Harley is een zeer gevaarlijk mensch, maar Aan de leden der Tweede Kamer werd in gelijken geest om medewer king tot het verkrijgen van de be geerde wijzigingen gevraagd. Een zeldzaam jubileum. Op 20 December a.s. hoopt de luitenant-generaal R. P. Verspyck, lid van het Hooge militaire gerechtshof te Utrecht, den dag te herdenken, dat hij vijf en vijftig jaar geleden, werd benoemd tot 2e luitenant der infan terie. Generaal Verspyck doorliep alle rangen en is sinds 15 September 1894 lid van het hoog militair gerechtshof. Steeds muntte hij uit door ijver en plichtsbetrachting. Het zal wel niet meer voorkomen, dat een officier, in actieven dienst zijnde, een dergelijk jubileum mag en kan vieren, gezien de thans vastge stelde leeftijdsgrens voor leden van het hoog militair gerechtshof. Op 1 Januari 1914 zal de generaal den dienst met pensioen verlaten. Kamers van Arbeid. In het laatste nummer van de Ka mers van Arbeid wordt meegedeeld, dat de minister van landbouw, nijver heid en handel in een audiëntie, verleend aan het bestuur der Ver eeniging van voorzitters en secretaris sen van Kamers van arbeid in Neder land, in uitzicht heeft gesteld een herziening van de wet op de Kamers van Arbeid, na een wijziging van de Radenwet in dezen zin, dat de Raden van Arbeid slechts administratieve colleges voor de uitvoering van de verzekeringswetten zullen worden. Winkelsluiting. Uit kringen van belanghebbenden verneemt de „Tel." dat het Amster- damsche raadslid mr. B. E. Asscher, lid der Raadscommissie voor de strafverordeningen, bezig is een for mule te vinden, waardoor, bij de a. s. technische herziening der winkelslui tingsverordening, de winkels, die zoo genaamde kleine eetwaren verkoopen, onmiddellijk voor consumptie gereed, van de sluitingsbepalingen zullen worden vrijgesteld. De aanleiding tot dit pogen van mr. Asscher moet daarin worden ge zocht, dat in hoofdzaak uit de krin gen van neringdoenden, die het van het late avonduur moeten hebben, oppositie tegen de sluitingsverorde ning wordt gevoerd. De bedoeling van mr. Asscher, die geen tegenstander van de verorde ning is, moet zijn de z. i. bestaande onbillijkheden er uit weg te nemen. Gelukt dit, dan zou ook het raads lid, de heer mr. van Tienen, die zich in den jongsten Raadsverkiezings- strijd tegenstander heeft verklaard ik heb scherpe oogen. Er schijnt in de documenten, die hij zich ver schaft heeft, iets niet in den haak te zijn, daar hij het proces niet begonnen is. Ik stel me voor, dat hij zich bij uw broeder slechts bin nengesmokkeld heeft, om op het slot Wildenfels na te zoeken, of hij daar in de archieven iets vindt, wat hij gebruiken kan. „Bij den Hemel, u kunt gelijk heb ben. Ik zal dadelijk aan mijn vader schrijven." Wolfsohn schudde het hoofd. „Graaf," antwoordde hij, „ik verzoek u, dat niet te doen en de zaak ge heel aan mij over te laten. Of uw vader vertrouwt Harley en deze ver staat de kunst de man van eer te spelen, dan helpt uw waarschuwing niets, of hij verraadt er door aan mijnheer Harley, dat men hem ge waarschuwd heeft en maakt hem daar door voorzichtig. Het is beter, als mijnheer Harley zich geheel veilig waant, dan is het gemakkelijker, hem een valstrik te leggen." (Wordt vervolgd.;

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1