VERHUISD: Zaterdagmiddag 3 uur, nieuws" buitenland LAATSTE BERICHTEN ADVERTENTIËN Nieuwsfraaf 48, Daar wegens den buiten- llP^r gewoon groofen toeloop enkele honderden kinderen moesten worden teleurgesteld, zal morgen, ST. HICOLAAS met zijn knecht nog maals optreden. Elk kind ontvangt een cadeau. DE DIRECTIE. gSIEH. Middelburg heeft vegens 55 jaar, werk- f 10 boete subs, ing der eerbaar- jaar, kantoorbe- g f 25 boete subs. P. D., 23 jaar, nszand 14 dagen '.n ambtenaar L. mpenkoopman te :te subs. 10 dagen liging: C. v. H., Middelburg i 10 in hechtenis een ambtelijk be iaar, werkman te subs. 10 dagen G., 54 jaar, koop* beklaagd van het eed en A. M. 24 Arnemuiden, be ering. had te Amster- belangstelling de van den op zoo rmoorden opzich- lijperij „de Over- G. de Ruyter. woning van den Overioom, doch weg tot vóór de ie heer de Ruyter i een groote men- 12 zette de droeve ging. Achter den eel met kransen den de bestuurs- tn de vereeniging ooruit", waarvan secretaris was. en open landauer, i met kransen en volgrijtuigen, elf laaste familieleden :n. stilstond vóór de oor het personeel groote krans aan erd den geheelen file gordijnen wa- boven in de met rouwfloers Van de fabriek weder in bewe- graafplaats „Sint eeft Dinsdagavond den Parkweg eest ftlaats gehad Vol- van de vrouw overkomenOm- aan haar woning de straatdeur en renden man staan, rrm van een brie- rvolgens binnen- et in bezit zijnde hij de vrouw met igde. Nadat zij emonnaie met f 3 ter hand gesteld, ;er, greep de man haar een doek in volge waarvan zij grond viel. Zoodra tzijn was gekomen een alcoof, gren- rkatner en waarin n geborgen waren, tan. Zij heeft toen en gewaarschuwd, oedig hadden ge- eek, dat het in de geld en sieraden vermoedelijk door vreemd. onmiddellijk een ingesteld, waarbij restellers van Nij- uw is geconfron- werd als de da- vijl een persoon, ar wordt beschre- ïeel van het post- t bestaat. Het on- tgezet. d het te Kampen zee een schip in met de noodvlag traf, schap te directeur van p Sleepdienst Deventer, die t te Kampen was nde dadelijk naar eden en ontmoette de rivierboot van waarop zich be- van 's rijks wa- en. Deze gaf nog roeiboot tot hulp nen, waar het lee* ïtte de „Partout hei in nood verkeerende vaartuig te naderen; wat niet dadelijk gelukte daar een uitgebrachte sleeptros brak. Echter gaf men den moed niet op en na veel inspanning slaagde men erin, het schip op sleeptouw te nemen. Het bleek te zijn de „Hollandia," ge laden met suikerde lading was door schipper Klomp ingenomen te Lemele en bestemd voor Amsterdam. Gister middag hatfvijf keerde men hehouden te Kampen terug. Schipper Klomp had het groot zeil verspeeld met gaf fel en roeiboot. Gisteren sprong een jongeman, die met een meisje liep te wandelen op de Prinsessegracht te 's-Graven- hage eensklaps in het water. Een der omstanders volgde dat voorbeeld, om hem te redden, maar de jongeman was hiervan niet gediend, en er ont stond zelfs een worsteling in het water. Toen hij ten slotte op het droge was gebracht, wilde hij op nieuw in het natte elenment en zelfs het dreigement van een der redders, dat zoo hij er weer in sprong, op nieuw redding en bovendien een pak slaag zou volgen, baatte niet. Een politieagent maakte er evenwel een eind aan en nam hem mee naar een posthuis. De veekooper B., te Ter Aar (Z.-H.) is met de Noorderzon ver trokken. De man had voor verschei dene landbouwers koeien verkocht aan de markt te Leiden. Het geld dat de dieren opbrachten heeft hij meegenomen, het wordt op 20 a 30 duizend gld. geschat. Des morgens had hij zijn kinderen eenige malen goedendag gezegd en tegen zijn vrouw zei hij, dat hij wellicht des avonds zeer laat thuis kwam. Den volgenden morgen kreeg de vrouw bericht, dat de man op weg was naar Amerika en dat hij aldaar probeeren zou betere levensomstan digheden te scheppen daai na moest zij maar overkomen. Bij een logementhouder in de Lombardstraat te Rotterdam zijn in beslag genomen een 50 tal gouden ringen, welke bleken ontvreemd te zijn uit den winkel van den goudsmid en horlogemaker Kiela in de Roent- genstraat. Zooals indertijd gemeld, waren daar twee personen gekomen om ringen te zien en toen met een doos met een 80 tal ringen op de vlucht gegaan. Zij waren in het lo gement door een onbekenden zeeman verkocht. Toen een beambte op een sta tion van den ondergrondschen spoor weg te Parijs bezig was de waggons schoon te maken, zag hij in een ba gagenet zich iets kronkelen. Naderbij gekomen bemerkte hij tot zijn ont zetting dat het vreemde voorwerp een groote boa-constrictor van twee me ter lengte was, die zich sissend op richtte. De man maakte dat hij weg kwam en waarschuwde zijn chef, die op zijn beurt de politie verwit tigde. Toen de laatste tot aan de tanden toe gewapend verscheen, was het dier reeds uit den wagen gekomen en kroop den tunnel in. Ten slotte gelukte het de politie de slang met sabelhouwen af te maken. Er wordt een onderzoek ingesteld, hoe dit ge vaarlijke dier daar gekomen is. Dinsdagavond is op de lijn Parijs—Boulogne een spoorwegon geluk gebeurd. De mailtrein van Bou logne naar Parijs welke geregeld de passagiers en de mail van de trans- atlantischen booten vervoert, is tus- schen Abbeville en Rang du Fliers tegen een goederentrein aangereden. De schok was zeer hevig. De loco motief en de beine eerste rijtuigen van den sneltrein sprongen uit de rails en beide machines zijn geheel en al vernield. Wonder boven wonder werd slechts één man gedood, de stoker van den expresstrein. De machinist liep leelijke kwetsuren op, doch de reizigers voor het grootste gedeelte Amerikanen, Engelschen, passagiers van de Blücher van de Hamburg Amerika lijn, kwamen met den schrik vrij. Natuurlijk werden zij duchtig door elkaar gerammeld en een zevental heeft ook wel ver wondingen opgeloopen, maar van beteekenis zijn deze kwetsuren toch niet. Men is onmiddellijk met het vrijmaken van de lijn begonnen. In de Fifth Avenue te New York heeft eergisteren weer een jeldzaam brutale juweeien diefstal op klaar lichten dag plaats gehad. Te midden van de groote menigte, die zich op straat bewoog om de Kerstmis-éta lages te zien, hield plotseling een auto stil. Een drietal personen sprongen er uit, drongen door de kijkers heen naar een juweeien winkel. Zij sloe gen de ruiten in, en voor het per soneel van den winkel kon in grijpen en de verschrikte toeschou wers iet wat bekomen waren, had den de dieven verscheidene edelge steenten van meer dan f 50 000 waar de, gestolen. Zij sprongen weer in de auto en gingen met hun buit op de vlucht. De politie achtervolgde de roovers, loste verscheidene revol verschoten, maar de dieven wisten toch te ontkomen. Te New-York is den laatsten tijd het aantal-auto-ongevallen, ver oorzaakt door riet roekeloos rijden der chauffeurs, op onrustbarende wijze toegenomen. De talrijke klachten, die hierover bij de politie binnenkwamen, hebben de autoriteiten aanleiding ge geven om een formeele razia op touw te zetten. Vier en twintig politie-be- ambten, op motorrijwielen, werden over de geheele stad verdeeld en arresteerden Zondag niet minder dan 465 bestuurders van auto's die allen reden met een grooter snelheid, dan door de desbetreffende politie- veror dening wordt toegestaan. Niettegen- staa de hun protesten, werden de automobilisten naar verschillende politie-bureau's overgebracht, waar zij dikwijls urenlang moesten wachten, voordat hun identiteit was vastge steld. De straffen wegens het te snelle rijden door den politie-rechter opgelegd, varieeren van 50 tot 250 dollar. Eén politie-rechter had in den tijd van drie uur aan een aantal chauf feurs te zamen meer dan 5000 dollar boete opgelegd. Te Havana zijn 10 negers ge vangen genomen onder beschuldiging een blank meisje vermoord en al het bloed afgestapt te hebben.Zij trachtten de sporen van hun misdaad te doen verdwijnen door het lijk te verbranden en het huis, waarin de moord gepleegd werd, met dynamiet in de iucht te doen vliegen. De ontploffing werd door de politie gehoord, die het huis binnendrong en daar het brandende lijk van het bloedoffer vond. De po litie meent, dat zij te doen heeft met een secte, die over het geheele eiland verspreid is en onder leiding van haar priesters voortdurend bloedoffers brengt. Men verwacht, dat binnenkort verscheidenen van deze priesters die bij de politie bekend zijn, gevangen genomen zullen worden, DU1TSCHLAND. In de zitting van den Rijksdag van Woensdag, aldus meldt de Beriijnsche correspondent van de „Köln. Ztg.", liepen de harts tochtelijke besprekingen hoofdzakelijk over de handhaving van de autoriteit van den staat en het was kenschet send, dat toen twee burgerlijke spre kers, behoorende tot partijen wier bitterste tegenstanders zelfs hen geen vijanden van de bestaande staatsorde kunnen noemen, met hartstochtelijke opgewondenheid protesteerden tegen de redevoeringen, waarin de Rijks kanselier en de minister van oorlog mededeelen hoe volgens hun opvat ting, naar aanleiding van het te Zabern gebeurde, de autoriteit van den staat gehandhaafd moest worden. Behalve de leden van de uiterste rechterzijde, kon zich niemand ont trekken aan den diepen indruk dien de verklaringen van deze twee rechts geleerden, die bovendien nog officie ren der reserve zijn, maakten. Een lid van het Centrum en een nationaal liberaal, twee vertegenwoordigers van geheel tegenovergestelde levensbe schouwingen, verdedigden in vlam mende bewoordingen de juiste hand having van de autoriteit tegenover de opvattingen der regeeiing, zij trokken tegen de overschrijding hun ner bevoegdheid, waaraan militairen zich schuldig hadden gemaakt en het geheele Huis, uitgezonderd een klein groepje, juichte hen toe. Geen vijand schap tegen het gezag sprak uit hunne woorden, integendeel beide sprekers trachtten de juiste wijze in het licht te stellen, waarop het uit geoefend diende te worden. Welk een diepen indruk gezagsconflicten op moderne menscben maken kon men Woensdag in het Huis bemerken. De kern van het conflict te Zabern is, dat in een gebied, waar de poli tieke toestanden nog alles behalve zijn, iemand wien de handhaving van het gezag binnen een beperkt gebied, het militaire, is opgedragen, zich schuldig maakt aan onbehoor lijk optreden. Daardoor is een toe stand van overprikkeiing ontstaan, waaraan de overheid spoedig een einde had kunnen maken, wanneer zij een juiste opvatting van handha ving van het gezag had gehad, nl. dat dit op rechtvaardigheid moest berusten en gehandhaafd moet wor den in verband met de omstandighe den. Nadat die overprikkeling was ontstaan tengevolge de onhandigheid van een jongmensch, dat met eenig gezag was bekleed, had het geschokte rechtvaardigheidsgevoel onmiddellijk verzoend moeten worden. De man, die dit had moeten doen, de regi mentscommandant, heeft het verzuimd in de onjuiste veronderstelling, dat een begaan onrecht door krasse maatregelen goedgemaakt kon wor den. Dat is altijd onjuist, maar dub bel onjuist is een milieu, waar door allerlei omstandigheden ontstemming heerscht. Gisteren heeft de Rijksdag de dis cussies over het gebeurde te Zabern voortgezet en met 293 tegen 54 stem men en 4 onthoudingen een motie van vertrouwen tegen den Rijkskan selier aangenomen. Het resultaat werd begroet met een iuid bravo van de partijen, die voor gestemd hadden, Alleen de conservatieven stemden tegen. De Rijkskanselier was zelf niet aanwezig, toen de uitslag bekend gemaakt werd. Directe politieke gevolgen zal deze motie van wantrouwen niet hebben, omdat het aanblijven van den Rijks kanselier afhankelijk is van vertrou wen des keizers' en niet van het vertrouwen der volksvertegenwoor diging, die trouwens al eens den heer Von Bethmann Hollweg zoo'n onaangename motie te slikken gaf. Maar dut in een zoo belangrijke en ernstige quaestie als de Zabern-zaak geworden is het beleid van den Rijkskanselier door meer dan 80u/u van deRijksdagleden afgekeurd wordt, is een feit, dat zelfs den heer Von Bethmann Hollweg toch onaangenaam moet stemmen. Hij behoeft nu niet meer in het onzekere te verkeeren, hoe ook het overgroote gedeelte van het Duitsche volk over zijn be stuur denkt. FRANKRIJK. Uit de veelvuldige geruchten, die in parlementaire krin gen over de ministerieele crisis de ronde doen. valt, aldus wordt uit Parijs gemeld, met tamelijke zeker heid op te maken, dat de oplossing der crisis nog geen bepaalden voort gang gemaakt heeft. Naar verluidt, zijn de moeilijkheden door den val van het Ministerie-Barthou in het le ven geroepen, thans in nog sterkere mate aan den dag getreden, Algemeen is men dan ook van oordeel, dat het vraagstuk der Kabinetsformatie dit maal voor den President der Repu bliek een uiterst moelijke opgave is. Poincaré zou daarom zich tot het Se naatslid Jean Dupuy hebben gewend, nadat, naar verluidde, hij te vergeefs den Kamer-voorzitter Deschanel de vorming van een Ministerie had aan geboden. Dupuy had reeds bespre kingen gehad met den voorzitter en de rapporteurs der begrootingscom- missie, Cochery en Noulens, en zou ook Caillaux om zijn medewerking verzoeken. Wanneer Dupuy echter niet slagen mocht, zou Poincaré aan Doumergue de vorming van een Ka binet opdragen. Alleen wanneer ook deze de opdracht niet aanvaarden kan, zal de President zich tot Caillaux wenden. In gematigde en conservatieve kringen wordt de mogelijkheid van een Ministerie-Caillaux zeer scherp bestreden. Men wijst er daarbij op, dat overeenkomstig de besluiten van het radicale congres te Pnu, een der eerste opgaven van het Ministerie- Caillaux zal moeten zijn, om de wet op den driejarigen oefentijd af te schaffen. In de bladen en in de wandelgan gen van het Paleis Bourbon wordt ook van een ontbinding der Kamer gesproken als het meest geëigende middel, om aan de moeilijkheden een einde te mnken. Deze meening wordt door het Kamerlid Joseph Reinach voorgestaan, die in de „Figaro" verklaart dat de ontbinding ech ter alleen in overeenstemming van de Kamer zelf zal mogen plaats heb ben en dat niet onder een „vecht- Kabinet", maar onder een Regeering, die alle groepen der republikeinsche meerderheid omvat en de volledige vrijheid der nieuwe verkiezingen zal waarborgen. Overigens schijnt het denkbeeld eener Kamerontbinding weinig ernstige aanhangers te hebben. BALKAN-STATEN. Door deTurk- sche regeering is bestolen tot een geheel nieuwe organisatie van haar marine over te gaan. Hiertoe heeft zij onderhandelingen gevoerd met de Engelsche vennootschap Armstrong Vickers. Twee gedelegeerden van deze firma's zijn naar Konstantinopel gekomen, om op het ministerie van oorlog over een en ander te beraan- slagen. De besprekingen zijn thans tot een goed einde gekomen. Vast gesteld werd, dat het plan de geheel nieuwe organisatie der gezamenlijke arsenalen en scheepsbouwwerven omvatten zal. Er zullen aan den Govden Hoorn scheepsbouwwerven i worden opgericht. Alles zal geschieden door middel van de maatschappij, die te Ismid gevestigd zal zijn. De vereischte kapitalen zijn reeds bij elkaar gebracht. De maatschappij zal staan onder Turksch en bovendien onder Engelsch bestuur. Zij heeft het uitsluitend recht voor de eerste 30 jaren tot het bouwen van militaire schepen voor de Ottomaansche re geering. Zij is echter verplicht, om binnen 12 jaar de scheepsbouwwer ven aan den Gouden Hoorn en in lsmid op te richten, zoodat de re geering zelfstandig schepen zal kunnen bouwen, welke zij met de de grootste en nieuwste toestellen zal kunnen bewapenen. MEXICO. De berichten blijven ver ward en tegenstrijdig. Met zeker heid kan daaruit niet anders worden opgemaakt dan dat Huerta's gezag inderdaad als zeer wankel dient te worden beschouwd. Onder de vele elkander tegensprekende berichten treft echter een eenigszins fantasti sche mededeeling van de „New York Herald" ais zouden de Europeesche mogendheden Huerta voorsteilen heb ben gedaan tot het uitschrijven van wettige verkiezingen, het invoeren van hervormingen en zijn eigen af treden, waartegenover zij waarbor gen voor de pacificatie van het land boden Dit onzinnig bericht wordt aangevuld door de bewering, dat tot deze voorstellen werd besloten na beraadslaging door de gedelegeerden der Europeesche Staten in hetHaag- sche tribunaal en dat Koningin Wil- helmina werd uitgenoodigd ze aan Mexico te boodschappen. De „New York Heiald" schijnt hierbij als zoo menigmaal niet vele helder inzicht bij zijn lezers te onder stellen Len incident op de rechtbank te Middelburg. Toen heden voor de rechtbank te Middelburg tegen een drietal per sonen respectievelijk twee en een maand gevangenisstraf was geëischt wegens mishandeling van en weder- spannighetd tegen een agent van politie stormde een der beklaagden, zekere J. V. op den agent, die als getuige was opgetreden af, pakte hem beet en wierp hem tuaschen de ge tuigenbanken, welke alle omvielen. Slechts met behulp van eenige toe geschoten politiemannen gelukte het den woesteling buiten de zaal te brengen. Deze zelfde beklaagde heeft eenige jaren geleden toen hij wegens poging tot moord tot drie jaar gevangenis straf werd veroordeeld,ook de geheele rechtbank in opschudding gebracht. Voor de rechtbank te Middelburg werd hedenmiddag een maand gevangenisstraf geëischt tegen J. de L. uit Vlissingen wegens verzet tegen den agent van politie J. van Slooten. WEERBERICHT. Overzicht en Verwachting. Hoogste barometerstand 770.1 te Coruna. Laagste barometerstand 722.0 te Haparanda. Verwachting tot den avond van 6 December. Meest matige tot krachtige Z. W. tot W. wind. Zwaar bewolk inet tij delijke opklaring. Buiig weer. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 5 December 1913. Geen aanvoer. Ondertrouwd JOHAN LUNTER en MARIA JOHANNA LOESBERG. Velbert (RheinlandDuitschland)C Sclüoas-straase 10 5 Dec. 1913. Vlissingen Huwelijksvoltrekking 22 Dec. 1913. Heden overleed mijn geliefde j Vrouw en der kinderen zorgzame j Moeder, ANNA MARIA KOLSTER, j in den ouderdom van 47 jaar. J. BOUMA en Kinderen, j Vlissingen, 5 December 1913. Heden overleed in het Gasthuis te Middelburg, na een smartelijk doch geduldig lijden, onze ge- p liefde Moeder, Behuwd- en Groot- moeder, Mej. de Wed, J. SCHRIER—Tamson. H. G. M. SCHRIER. M. G. SCHRIER— Tuijnman. M. C. G. VAN KESSELEN— schrier. G. Th. VAN KESSELEN— en Kinderen. Algemeene Kennisgeving. Geen rouwbezoek. van BOUWEN EWOUTSTAAT naar j. ft mui. Aanleg van GAS en WATERLEIDING TELEFOON No. 121. Beleefd aanbevelend. In net PENSION op vroolij- ken stand, kan voor f32,50 per maand nog een heer geplaatst wor den. Br. motto „Pension"' „Vlissittg- sche Courant". JUJUUMU-TIEATEB

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1