de AF 4- December tschappij sen Donderdag Se Slrijd om een Gravenkroon. feuilleton ""binnenland ÜVE- arden. RAGEN No 287 51e Jaargang, 1913. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel KAMEROVERZICHT 5 Pee. elingen. *en veel UT ne gegeven park 21 OH, yterstraat 5. 5, iedere der rabat, irdt twee- IE GASFA- het opne- oekhouding per week. s onnoodig s. een nette VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan -4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements- fiduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden Vergadering van Woensdag. De S. D. A. P. en het Kabinet. Wanneer wij de rede van den leider der sociaal-democraten een rede die vijf en een half uur heeft geduurd ontdoen van de bijzaken en het voornaamste punt opzoeken, dat voor de oogenblikkelijke politieke situatie van het meeste belang is, dan moeten wij de vraag stellen wat is de positie van de sociaal-democrati sche Kamerfractie tegenover het kabi net Cort van der Linden. De historie der parlementaire crisis is te over bekend dan dat wij daarvoor behoeven terug te treden. Op ver schillende plaatsen, in woord en geschrift,heeft mr. Troelstra het stand punt der sociaal democraten al nader toegelicht en de motieven aangevoerd die voor de weigering golden. Ook daarover .verspreidde zijn rede geen nieuw licht. De sociaal-democratie zou nooit naast burgerlijke partijen een deel der verantwoordelijkheid op zich kunnen nemen omdat zij daarmee in strijd zou komen met al haar be ginselen. Nederland wordt geregeerd in constitutioneel - monarchistischen geest en de sociaal-democraten kun nen niet accoord gaan met dien geest. Een vrijzinnig-socialistisch minis terie zou zwakker zijn dan het huidige omdat juist door de aanwezigheid der socialisten conflicten niet te vermijden zouden zijn. De verkiezingen van dezen zomer hebben gebracht een program en een meerderheid van dit program. Dat is het onafwijsbare resultaat van den Junistrijd. Het program be vat als hoofdpunten twee zakende finale uitbreiding van het mannen- kiesrecht en de kostelooze ouder domsrente. Deze beide punten heeft het ministerie-Cort van der Linden mede op zijn program geplaatst en daarmede is het duidelijk dat het kabinet over alle meerderheid in de Kamer heen verbinding heeft gekre gen met den uitslag der verkiezingen. Dit kabinet was de eenige ratio- neele oplossing van de crisis, meent mr. Troelstra, het staat stevig in den politieken wil der kiezers. Het is de verdienste van H. M. de Koningin dat zij in strikt-constitutioneele rich- ling heeft gezocht naar de oplossing. Het Kabinet is een zuiver constitu tioneel Kabinet; het wortelt in de volksgesteldheid. Er heeft geen coa litie der vier groepen ter linkerzijde plaats gehad bij de verkiezingen. Iedere groep is op eigen gelegenheid actie gaan voeren voor haar partij. Het Kabinet is er ten slotte gekomen, meer toevallig dan bedoeld, meer Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 55). o— „Wil je het ontkennen, dat je de Gra vin eens uit het vuur hebt gered,"vroeg Hailey, den blik onderzoekend op Benno richtend, „dat de heimelijke wensch, haar weer te zien, je naar Wildenfels lekte Het is moeilijk een geheim te ver bergen, als iemand ons met drieste zekerheid verklaart, dat hij alles weet. In Benno's borst was echter de arg waan ontwaakt, dat men op het slot wist, dat hij de redder was van Ad- da en de gedachte daaraan verbitter de hem, dat men daarvan tegenover Harley geen geheim had gemaakt. „Hoe weet je dat riep hij. „Sprak men op het slot zoo openlijk over de zaak O, dat is schandelijk. Ik dacht, getoond te hebben dat ik geen dank wilde. En niet genoeg, mij ijdele eerzucht toe te dichten ondanks dan krachtens de verkiezin gen. De sociaal-democratische fractie kan dit kabinet van harte steunen, zoolang het zich beijvert de punten van zijn program uit te werken. Nimmer stond die fractie ooit zoo welwillend tegenover een regeering. Zelfs gaat de welwillendheid verder. Wanneer de rechterzijde het er op aanlegt om den levensdraad van het kabinet af te snijden, wanneer zij zou trachten een begrooting te ver werpen alleen met het doel het leven van het kabinet ontijdig te doen eindigen, dan zal de sociaal-demo cratische fractie gereed staan om het kabinet tegen dergelijke snoode aan vallen te verdedigen. Mooier kan het toch al niet Alleen heeft mr. Troelstra het ka binet gewaarschuwd tegen plannen van militairen aard. Het moet bedenken, dat geen en kele militaire aangelegenheid ais inzet heeft gegolden bij de jongste verkiezingen. Laat af van uw vloot- plannen, roept de sociaal-democra tische leider het kabinet toe en mocht gij op militair gebied wel licht eenmaal een echec lijden, weet dan dat dit slechts het militaire gedeelte raakt en niets te maken heeft met het overige gedeelte van het program. M. a. w. als straks minister Rambonnet met zijn slag vóor men onderzocht heeft, of ik zulk een verwijt verdien, behandelt men mij als een lakei Harley wist nu, wat hij met zeker heid had willen weten. „Je kent de aristocraten niet," antwoordde hij, „zij meenen veel te doen, als zij hun dankbaarheid met gereed geld be talen. Waar zij dat niet kunnen, daar wordt de dankbaarheid hun lastig, daar zien zij in hem, die hun dien sten bewijst, een mensch, van wien ze vroeger of later onbeschaamde eischen te wachten hebben, en dat schijnt ook hier het geval geweest te zijn. Ik heb niets zekers gehoord, maar toch den indruk gekregen, als of men een ontmoeting vreesde tus- schen jou en de Gravin, Zij heeft juist nu een zeerrijken vrijer, Graaf Boltenstem aan den haak." „Is zij met hem verloofd „Nog niethaar broeder deed zelfs zijn best, mij wijs te maken, dat haar hart nog vrij was, maar dat gebeurde zeker alleen, om te laten denken, dat zij een blauwtje heeft laten loopen, als de visch niet bijten wil. Ik heb haar trachten uit te hooren en haar te kennen gegeven, schip keldert, loopt dan asjeblieft niet allen tegelijk weg. Een extra vriendelijk woord kreeg de minister van financiën te hooren voor zijn plannen. Hij kan indien hij déze uitwerkt, in den geest zooals de sociaal democraten dat wenschen, op krachtigen steun rekenen. Hiermede wensch ik kapitein Cort van der Linden en zijn mannen in den regeeringsschuit een goeden reis, aldus besloot mr. Troelstra zijn rede. Niettegenstaande deze rede vijf en een half uur duurde heeft de rede naar onafgebroken de aandacht der Kamer gehad. Meermalen heeft hij de verschillende groepen fel gegeeseld, de vrijzinnig-democratische in het bijzonder, maar niettegenstaande dit hadden geen incidenten plaats. Na tuurlijk stond de rede dik in den politieken verf en heeft de geheele geschiedenis der crisis de revue ge- gepasseerd. Over de verschilpunten met zijn partijgenooten heeft hij ge zwegen en de achteruitgang van 18 op 15 zetels is niet aangeroerd. De ontwikkelingslijn gaat immers als de golven van de zee, heeft mr. Troel stra gisteren verklaard Het antwoord der verschillende groepen op deze rede zal niet uit blijven. Op bijzonderheden komen wij dus nog wel terug. dat misschien door het arrangement van een huwelijk een vergelijk kon getroffen worden, dat het proces onnoodig maakt, maar ik kreeg een hoogmoedig antwoord, terwijl ik toch slechts het denkbeeld waagde uit te spreken, dat haar oudste broer je zuster het hof kon maken." Benno staarde Harley aan, aisof hij gek was. „Mijn zuster vroeg hij, „ik begrijp u niet, mijnheer Harley, maar hoe durfde u het wagen „Halt, halt, viel Harley hem in de rede, „u vergeet, dat wij vrienden en broeders geworden zijn, dus wees maar niet bang, dat ik uw zuster te na zal komen. Ik heb vooreerst geen naam genoemd, maar slechts de mo gelijkheid vaag aangeduid, dat de rechtmatige erfgenaam misschien een huwbare dochter zou kunnen hebben. De Wildenfeis zijn niet bij machte, het vermogen van den verdwenenè met de renten te kunnen teruggeven. Als echter de majoraatsheer met uw zuster of een van ons beiden met Adda trouwde, dan behoefden de anderen slechts schadeloos gesteld te worden en alles zou in orde zijn." Deze woorden van Harley wekten Avondvergadering. Buitenlandse/ie Zaken. Minister Loudon is in verschijning het tegengestelde van zijn voorgan ger. Deze klein van gestalte, levendig in zijn bewegingen, rad van tong, gene lang en statig, stijf en strak, moeilijk spreker. Echter zijn dc eigenschappen van beiden nauwer verwant. Zoo'n diplomaat hult zich graag in een nimbus van diplomatie. Zij het niet vlot, toch praat de minister Loudon genoeglijk. Hij begon een aardig eeresaluut te brengen aan zijn jeugd vriend, mr. Limburg, met wien hij liet Haagsche gymnasium bezocht. De beantwoording der sprekers was een korte aaneenrijging van vriende lijke zinnen. Nederland steekt zich in Albanië niet in een wespennest. De uitzending der officieren is een voorloopige. Zij zijn op verkenning uit. Mochten zij de opdracht definitief ontvangen,dan worden ze Albaneesche officieren. Als bewijs voor zijn sympathie met het peaceplan van Bryan deelde de minister mede dat het ontwerp-ver- drag, dat beoogt een commissie van onderzoek voor geschillen in te stel len, onderweg is naar Washington. De bedoeling is, dat hangende het onderzoek geen oorlog zal begonnen worden. De vredesbeweging in het algemeen mag zich ook in de sympathie van den minister verheugen. Voorloopig wil hij het echter bij moreelen steun van de regeering laten. De verdere behandeling der be grooting ieverde geen nieuws op. Thans is de beurt aan Waterstaat. „Non possumus'' „Volumus." In „Het Volk" stelt de asteriek- schrijver tegenover het „wij willen niet", door de rechterzijde ten aan zien van alg. kiesrecht geuit (indien herziening van het onderwijs-artikel der Grondwet daaraan niet gekoppeld wordt), een „volumus" „wij willen En hij berekent hoe de uitslag der statenverkiezingen van 1916 kan zijn, en hoe deze invloed kunnen oefenen op de samenstelling der Eerste Ka mer, op welker beslissing, naar 't schijnt, de rechterzijde het wil iaten aankomen. In de 4 voor omzetting vatbare provinciën Z.-Holland, Gel derland, Overijsel en Zeeland, zijn dan 7 rechtsche vacatures voor de Eerste Kamer te bezetten, en de kans bestaat, dat die Kamer in 1916 zal bestaan uit 26 leden links, 24 rechts. Maar ook zonder dat al deze 7 zeiels aan de rechterzijde worden ontrukt, blijft de mogelijkheid bestaan, dat door de gewone Statenverkiezin een storm van gevoelens in de borst van Benno. Nu pas begreep hij, hoe ongeh )ord de plannen van Harley waren. Hij wilde zichzelf en ook Benno's familie op gelijken trap plaatsen met de grafelijke familie, ja het lot der laatste van hem af hankelijk makenHij had het ge waagd dat de Gravin in 't gezicht te zeggen dan was het ook geen won der, dat men hem en Benno, dien men voor zijn medeplichtige hield, de deur had gewezen. En hoe moest het Benno's gevoel niet verbitteren, dat deze man van Adda sprak als van een koopwaar, met wie men hem of Benno kon te vreden stellen. Hem of Benno! Har ley had dus ook een begeerigen blik geslagen op AddaOf het in liefde of eerzucht was, of slechts in zelfzucht Zeker slechts het laatste, anders zou hij niet gezegd hebben, jij of ik! Benno was een kunstenaar en een mensch, met edel, fijn gevoel. Als kunstenaar had hij een oog voor het schoone, daarom alleen kwam het hem reeds onnatuurlijk voor, dat zoo'n weinig knappe, ordinaire per gen van 1916 die rechterzijde vol doende wordt verzwakt, om haar de moreele en politieke mogeiijkheid tot het volgen eener non-possuinus-po- iitiek te ontnemen. En in elk geval blijkt voor die rechterzijde het volgen dier politiek zeer roekeloos te zijn, ais men bedenkt, dat bij ontbinding der Eerste Kamer na verwerping van een voorstel tot grondwetsherziening, deze in haar geheel zal moeten wor den vernieuwd door de Frov. Staten, die, indien de ontbinding valt na de Statenverkiezingen in 1916, aan de rechterzijde een geduchte opruiming zullen houden, als maar de Staten van Zuid-Holland en Ge(derland, die 16 van de 31 rechtsche Kamerleden verkozen, worden omgezet. Het is in 't belang van het alge meen kiesrecht, dat vooral in de vier genoemde provinciën de linksche par tijen voortdurend het oog houden gevestigd op de Prov. Staten en de Eerste Kamer. Ambtenaren Staatsspoor. De Algemeene Vereeniging van S. S. ambtenaren heeft een zeer druk bezochte algemeene vergadering te Amsterdam gehouden. Besloten werd een actie te voeren tot verbetering van de dienst-, rust, en arbeidstijden. Gevraagd zal worden het algemeen reglement voor den dier.st der spoor wegen in den volgenden geest te wijzigen. Geen diensttijd mag meer bedragen dan 14 uren. In elk tijdvak van 14 achtereenvolgenden etmalen mag de gezamenlijke duur niet meer bedragen dan 132 uren. Voor onbelangrijke stations zal ontheffing mogen worden verleend tot 144 uren. Eén uur nacht dienst moet beschouwd worden als 1 lU uur dagdienst. De uren tusschen 10 uur 'savonds en 6 uur 'smorgens zijn als nachtdient te beschouwen. In elk tijdvak van 14 achtereenvolgende etmalen mag de gezamenlijke duur der arbeidstijden niet meer bedragen dan 96 uren. Tusschen 2 opeenvol gende diensttijden moet een onafge broken rusttijd worden gelaten van ten minste 10 uren. Bovendien zullen gedurende den diensttijd de noodige rustpoozen voor de maaltijden moeten worden toegestaan. Rustpoozen van een half uur en korter worden als arbeidstijd beschouwd. Per jaar wor den genoten 52 rustdagen, waarvar. 26 rustdagen van niet minder dan 36 uren, waarvan niet minder dan 23 uren in het etmaal van den Zondag vallen. De overige) rustdagen zullen ten minste 30 uren bedragen. Besloten werd een loonontwerp aan de directie der S.S. aan te bieden, waarin belangrijke verhooging van de salarissen wordt gevraagd. soonlijkheid als Harley was, zijn ide aal zou naderen. Dit gevoel werd echter ook hierdoor vermeerderd, dat deze man het geluk eener zwakke vrouw in zijn snoode berekeningen als koopwaar wilde behandelen. Bij deze gevoelens kwam de zeer pijnlijke indruk, dat Harley op de zelfde manier over Wally sprak, als over Adda, alsof hij bij. zijn intrigues met poppen speelde. Benno herin nerde zich met welk een argwaan zijn vader de bezoeken van Wolf gang v. Wildenfels in zijn huis be schouwd had nu scheen hem de verdenking zijns vaders gerechtvaar digd. De gedachte vlamde een oo- genbiik in hem op, dat Hariey niet alleen van een idéé had gesproken Wolfgang v. Wildenfels had het mis schien reeds tot uitvoering gebracht. Het duizelde hem. Het werd hem unheimisch te moede tegenover den man, die hem het raderwerk zijner intrigue liet zien, zonder hem volle inlichtingen te geven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1