AK ingen. 'oortra «bode immen, :lden, IIEDMGEN Woensdag 3 December De Strijd ta een gravenkroon. SP No 286 ïNSCfl nstbode de aandacht tevens zeer étalages en )oals schappen. ;ebruik. Artikelen. ïnz. in étui. schen. TEKERS schuiers. In. jcht ovens. enoodigd. lacÉstraat. ■RIEÊN, >deurs, ILOGNE 51e Jaargang. liddelbnrg ANVRAGEN f O.S5, iedere Zonder rabat, sen wordt twee- KAMEROVERZICHT FEUILLETON BINNENLAND ■-n KEUZE lacons 1913. enz. eer geschikt voor aanbevelend. van af 2 unr fn tri IQSCHE GASFA- n voor het opne- ïs. ran boekhouding ng- f 10.per week. erenties onnoodig agd een is, zich te vervoe- ingsche Courant". ber a.s. een nette raat 3. VL1SSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij aile Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts' fiwmaal fcerekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zots- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. Abonnement;;- tëdwertenfiën op zeer oosrdeeiige voorgaarden. Vergadering van Dinsdag. Algemeen debat. Het is wel zeer eigenaardig dat de discussie die thans in de Tweede Kamer wordt gevoerd, geheel en al over de hoofden der ministers heen gaat. Door het extra-parlementaire van dat kabinet, is het verband tus- schen het ministerie en de verkiezin gen zeer los geworden, zoo niet ge broken. Hoe de voorlichting der kiezers bij den stembusstrijd in Juni is ge weest, welke middelen zijn aange wend om elkaar over-en-weer zwart te maken, het is een kwestie die het kabinet niet raakt, omdat dit slechts een gevolg is van deze politieke ver houdingen, na afloop van den strijd voor den dag gekomen. Het requisitoir, gisteren door baron van Wijnbergen aangevangen, werd heden voortgezet en de concentratie heeft menig verwijt te hooren ge kregen. Zij heeft het antipapisme op gezweept, met het doel godsdienst en politiek te vermengen in den on- gunstigen zin van het woord in het propagandaboek der concentratie staan zeer vele feitelijke onjuisthe den de evangelische maatschappij heeft eveneens meegedaan aan de op hitsing tegen Romeoveral waar het mogelijk leek zijn de leden der Ned. Herv. Kerk gewezen op het ge vaar dat deze keik te duchten zou hebben van de zijde der coalitie, in één woord alle middelen zijn door de concentratie te baal genomen om haat en tweedracht te zaaien in de gelederen der coalitie. Dat alles werd nog eens dunnetjes overgedaan door den heer van der Voort van Zijp, die een geheel arse naal verkiezingslectuur aanvoerde. Belangrijker was echter wat deze afgevaardigde over den schoolstrijd zeideHij bleek niet ongenegen om tot een compromis mede te werken, waardoor aan den heilloozen school strijd een einde zou kunnen worden gemaakt, maar voor-op stelde hij reeds dadelijk, dat niets te kort mocht worden gedaan aan de ge lijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Zoolang niet wordt inge zien, dat de schoolstrijd geen strijd is om geld, doch om rechtsbestel, zoolang kan van vredesluiting geen sprake zijn. Toch treedt de heer van der Voort van Zijp het kabinet welwillend te gemoet. Vooral sprak hij den wensch uit dat de defensie van Indië der regeering zeer ter harte zal gaan. De rechterzijde schuift de onder wijskwestie geheel en al op den voor grond. Het is duidelijk dat zij den geheelen strijd op het politiek tooneel in de eerstvolgende jaren wil plaatsen Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 54). o— „Houtvester, zelfs bij een misver stand moest de graaf zich tweemaal bedenken, vóór hij vaardig over de eer van anderen den staf brak. Zeg hem liever niefs, ik wil niet, dat hij er misschien nog verwijten over doet, dat u mij uw vertrouwen hebt ge schonken. Ik zal hem niets zeggen, van alles wat u mij hebt medege deeld. Ik koester trouwens een ver denking, die mij het optreden van den graaf verklaarthij heeft andere redenen, mijn verwijdering van het landgoed te wenschen. Ik mag geen vermoedens uitspreken, waarvoor ik geen bewijzen heb ik kan u echter zeggen, dat de graaf zich in dit op zicht vergist. Het is het beste, dat u den graaf slechts zegt, dat ik reeds vóór zijn beslissing kwam, het be sluit tot mijn vertrek genomen had. in het teeken van art. 192 der grond wet. Zij stelt de oplossing van dit vraagstuk ais voorwaarde voor het geven van steun aan dit kabinet. Het tarief, waar het in de vorige periode om draaide, is van de baan. Het wordt niet dan in de hoogste nood zakelijkheid aangeroerd. Aan het tarief heeft de linkerzijde haar voornaamste verkiezings cry te danken gehad, aldus betoogde de neer Troeistra in zijn rede die hij aan het slot van dezen dag aanving. Naast het „tarief gaf de sociale verzekering een cry, die vooral doordrong tot de groote kleurlooze middenstof, die in ons land de politiek van de gesloten portemonnaie voert. Die middenstot is in dit jaar, meer bewust dan in 1905 naar links overgegaan. Ze is uiterst kortzichtig en ziet alleen het laatste ministerie. Lest heugt haar niet alleen het best, maar uitsluitend. Slechts een klein gedeelte van zijn rede heeft de heer Troelstra uitge sproken. Ze behelsde een uiteenzet ting van de redenen voor den groei der sociaal-democratie, zooals die bij de jongste verkiezingen is gebleken. De christelijke arbeiders zijn teleur gesteld en zij zochten hun heil onder de vaan der sociaal-democratie, de kleurlooze middenstof was ongerust over de sociale misrekening, waarvan de last meest op haar neerkomt en liep naar de concentratie over, met het gevolg dat rechts zijn meerderheid verloor. De ontwikkeling der S.D.A.P, gaat niet in rechte lijn omhoog doch schommelt, echter zóo dat steeds een hooger niveau wordt bereikt. Al wil de sociaal-democratie hervormings gezind zijn en daarmede een ka rakter krijgen nauw verwant aan dat der burgerlijke democratie, met kracht heeft mr. Troelstra nog eens betoogd, dat de kloof altijd «ven diep zal blijven, omdat de strijd tegen de ka pitalistische productiewijze nimmer zal worden losgelaten. Dit mag als inleiding dienen voor het verdere gedeelte van zijn rede, waarin hij de crisis en ai wat daar mede verband houdt, zal bespreken. Mr. Th. Heemskerk. De „Standaard" hijscht om met de meteorologen te spreken het attentiesein„wees op uw hoede". Het begint, zegt de Driestar schrijver, er n« metterdaad iets van te krijgen, of men mr. Heemskerk inrekenen wil, en er op uit is, om onze partij schier geheel van zijn steun te berooven. Eerst werd hij in den Raad van State geschoven. Een druk ambt op zich zelf, vooral na het optreden van een nieuw Kabinet, dat met veel Mettertijd zal aiies wel opgehelderd worden, dan zal ook de graaf een andere meening van mij krijgen. De houtvester drukte Benno de hand en beloofde wat hij vroeg. Het afscheid van Martha viel Benno zwaar, doch hij bedwong zich en ging na eenige hartelijke woorden heen. HOOFDSTUK XVI. Benno ontmoette Harley aan het station. Al had graaf Wildenfels ook geen reden het optreden van zijn zoon tegen Benno Wildenfels af te keuren, het was toch een fout, dat hij zich zoo gehaast had, Benno te ontheffen van zijn opdracht. De han delwijze van den graaf was voldoen de hierdoor verklaard, dat hij de stemming tot vriendschappelijke on derhandelingen geheel verloren had, maar hij gaf door zijn optreden Har ley ook een wapen in de hand, daar deze zeggen kon, dat de Graaf een onwaardige komedie had gespeeld, om Benno uit zijn werkplaats naar Haidebruch te lokken. De lompe ma nier, waarop men iemand naar huis zond, dien men onder een nietig voorwendsel naar Haidebruch had nieuwe wetsontwerpen komt aan dragen. Toen hernam hij zijn plaats in het Curatorium der Vrije Univer siteit. Niet veel later wierp men op hem het oog voor Asser's plaats in de commissie voor internationaal privaatrecht. En nu weer stelde men hem aan als curator van de Handels- Akademie te Rotterdam. Nu reeds vier betrekkingen, en wie zegt ons dat we reeds aan het einde zijn Vooral nu het sterker dan ooit uitkwam, hoe deze oud- minister begeerlijk is '"n aller oogen. Natuurlijk verheugen wij ons in dit koortsachtig grijpen van allen kant aan zijn rokpanden van heeler harte. En dat hij veel kan, meer schier dan de beste, is ons geen geheim. Maar met dat al blijft hij de anti revolu tionaire partij toebehooren, die vooral thans meer dan ooit behoefte had aan raad en daad, aan de macht van het gesproken woord en aan de won dere kracht tot verweer van een wel versneden, in den eenig goeden inkt gedoopte, pen. Kan dit nu bij al het hooi, dat reeds op de taaie vork ging, nog goedschiks bij, dan zullen we onze seinvlag, die op gevaar wijst, omlaag houden. Maar liep 't uit op een ontrooven van dezen Staatsman aan de partij in den lande, wier banier hij uit droeg, dan zou er tot zacht protest toch alleszins oorzaak zijn. Subsidieerir.g U. L. 0. en M. U. L. O. De minister van binnenlandsche zaken verdedigt in zijn antwoord op het afdeelingsversiag betreffende het wetsontwerp tot wijziging der wet van 14 Juli 1910 (waarbij bepaald wordt dat de in die wet vastgestelde subsidiebepalingen van kracht blij ven tot 1 Januari 1914) nader het feit, dat niet aanstonds alle nieuwe uitgebreid lager onderwijs- en meer uitgebreid lager onderwijsschoien op 1 Januari 1914 van het in die wet bedoelde hoogere subsidie zullen profiteeren. Hij wil echter gaarne ingaan op het redelijke voorstel, dat de com missie van rapporteurs aan het slot van het verslag heeft gedaan, ten einde te voorkomen, dat de hoogere subsidie onthouden blijve aan ge meenten en schoolbesturen, die ken nelijk in de verwachting ep de hoogere tegemoetkoming, op den datum van indiening van het ver- lengingsontwerp hun school reeds hadden gesticht of gereorganiseerd of althans voor dien dag tot stichting of reorganisatie van de school be sloten en aan dit besluit uiterlijk in 1914 uitvoering geven. Met de leden, die in den termijn van één jaar een krachtigen prikkel zagen om spoedig dit onderwerp ter hand te nemen, meent de minister, geroepen, wierp een bedenkelijk licht op het karakter van den graaf, en daar Benno met Harley in denzelf den trein naar de residentie reisde, had de laatste de beste gelegenheid van den indruk gebruik te maken die maken, dien de handelwijze van den graaf op Benno gemaakt heeft. „Je zult het nu verklaarbaar vin den" wij zijn door de banden des bloeds verbroederd zoo begon Har ley, „dat ik mijn persoon in den sluier van het geheim hulde, toen ik een jaar geleden je vader opzocht. Ik heb in den strijd met de stormen des levens de menschen leeien ken nen en bittere ervaringen hebben mij geleerd, voorzichtig te wezen. Ik wist toen reeds, dat graaf Wilden fels er zich op beroemde, tegen ie der rechtvaardig te zijn. Maar ik wist ook, dat zulke heeren precies de grenzen kennen, waar de zorg voor hun eigen belangen hun rechtvaar digheidsgevoel jegens anderen op een gevaarlijke proef stelt. Dan zal de goede naam, dien zij zich met geringe offers gekocht hebben, hun een schild worden, dat groote zon- i den bedekt, ik kon niet weten, of dat verlenging is te ontraden. Blijkt onverhoopt de juiste regeling niet tijdig te zijn tot stand gekomen, dan kan opnieuw een npodwetje worden ingediend, zonder dat, na het thans voorgevallene, opnieuw eenige libe raliteit behoeft te worden betracht. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot reserve tweede-luitenant, bij het re serve-personeel der landmacht bij het 14de regiment de vaandrigs O. A. Bouma, J. J Fanoy, P. A. Ver meulen, W. Anker, J. Erasmus, K.Dees, F. P. Mesu, W. C. Deuker, L. G. Salomé, J. R de Hondt, M. C. Hack, J. Geense, J. de Hamer enM. C. van den Bout, allen van het korps Bij het 3e reg. de vaandrigs J. J. H. M. Verlinden en M. J. Smit, beiden van het korps. Opleiding ziekenverpleging. Het hoofdbestuur van den Ned. bond voor ziekenverpleging heeft, naar aanleiding van het adres van „Nosokomos" inzake de opleiding dei- verpleegsters, een adres gezonden aan den minister van binnenlandsche zaken, waarin betoogd wordt, dat de tegenwoordige opleiding tot zieken verpleging in eerstgenoemd adres op bedenkelijke wijze in een onverdiend ongunstig daglicht wordt gesteld. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat verbeteringen bij de ziekenverpleging nog mogelijk zijn, maar hei nu reeds bereikte resultaat, bereikt door de groote vrijwillige inspanning van velen, waarborgt, dat ook de toekomst gerust kan worden tegemoet gegaan. Waar bovendien het vak nog in zijn volle ontwikkeling is, komt het hoofdbestuur een ingrijpen met staats- dwangniet menschkundig voor. Een en ander is zoozeer de alge- meene overtuiging in verplegings- kringen, dat de vraag, of staatsin menging, wettelijke regeling, nu reeds op de agenda van een der bonds vergaderingen is geweest. Waar de behoefte aan hulp bij de verpleging van zieken nog zoo enorm groot is, de ziekenhuizen nog zoo verschillend van bouw en aard zijn en de omvang van die eischen nog niet juist geschat kan worden, zou het onberaden zijn, om thans reeds van staatswege belemmerende alge- meene bepalingen te gaan invoeren, al ontkent het hoofdbestuur niet, dat zulks te eeniger tijd wellicht wensche- lijk kan geacht worden. Vervroegde winkelsluiting. In een vergadering, door de afdee- ling Rotterdam van het Nationaal Co mité voor vervroegde winkelsluiting gehouden met de bij dat comité aan gesloten vereenigingen en particulie- het den Graaf misschien niet geluk ken zou je vader en jou partij tegen mij te doen nemen. Ook moest ik eerst de wapens tot den strijd zoe ken en beproeven, vóór ik mij ont maskerde. Me dunkt, dat je nu wel tot de overtuiging zult gekomen zijn, dat de Graaf niet verdient van onze zijde ontzien te worden, dat hem slechts recht geschiedt, als wij onze aanspraken doen gelden." „Hat schijnt mij," antwoordde Ben no, „alsof graaf Wildenfels ons er toe uitdaagttenminste voor mij is het eerezaak, op de verdenking, hei melijke intrigues te smeden, hier door te antwoorden, dat ik de aan spraken onzer familie onderzoek en als zij rechtmatig zijn, er openlijk mee voor den dag kom. Maar aan den eenen kant moet ik de beslis sing hierover aan mijn vader over laten, die alleen voor zijn rechten kan opkomen, aan den anderen kant beken ik, dat het tegen mijn gevoe lens strijdt, een eisch, zelfs ais hij heel rechtmatig is, zonder meer in handen van het gerecht te geven, alsof er geen twijfel aan is dat de Graat ons met opzet benadeclen wil. ren, werd besloten in verband met de thans plaats hebbende actie ter verkrijging van 9 uur sluiting in een zekere groep van winkels en maga zijnen, welke partieele regeling op tal van bezwaren stuit, en weinig kans van slagen heeft, bij het ge meentebestuur aan te dringen op het spoedig aan de orde stellen van een voorstel tot regeling.bij aemeente-ver- ordening van het sluitingsuur van winkels en magazijnen. Mocht blijken, dat er bij B. enW. voorloopig geen aanleiding bestaat een dergelijk voorstel aan den raad voor te leggen, aan za! de propa ganda voor de idéé onder de win keliers met kracht worden voortgezet. Het bestuur van het comité werd met 'n viertal personen uitgebreid, terwijl het werd gemachtigd zich zoo noodig meerdere bestuursleden te as- sumeeren. Sergeantennood.. Naar aanleiding van een desbeiret- fende vraag heeft de minister van oorlog thans van de korpsen mede- deeling ontvangen omtrent de d. d. sergeanten, na aftrek can de voor de verschillende empioyementen en schrij vers diensten aangewezenen, aanwezig. Uit die opgave blijkt, dat bij en kele regimenten, bij een organieke sterkte van 53 slechts 19 sergean ten beschikbaar zijn voor den prac- tischen dienst, terwijl een even groot aantal door employeering enz, aan tien dienst is onttrokken. Zelfs worden bataljons aangetroffen met 4 dienstdoende sergeanten. (»Avp."> Door de bekende Philips metaal gloeilampenfabriek is weereen nieuwe lamp in den handel gebracht, ni. de „Halfwatt", welke booglampen ver vangt. De „Halfwatt" gebruikt zeer weinig stoom. Zij verspreidt een hel der wit licht, van ongeëvenaarde sterkte en is daardoor bijzonder ge schikt voor de verlichting van terrei nen, stralen, stations, magazijnen enz. VHsslngen, 3 December. Naar wij vernemen zal binnenkort de oprichting plaats hebben van een spaar- en voorschotkas, waartoe ds. Hogerzeil het initiatief nam. Een voorloopig bestuur is reeds gekozen. De spaarkas zal vermoedelijk de vol- gepde week Zaterdag worden geopend. Voor het voorloopig diploma als machinist is geslaagd de heer P. Huijs- heere,leerling van de De Ruyterschool. Bij het van gemeentewege vei plaat sen van de kanonstukken op de Dok kade, welke ais meerpalen dienst doen brak de ketting van de bok aan welke Het is toch mogelijk, dat hij wer kelijk in het geloof is, dat wij slechts op afpersingen uit zijn. Als het ge recht eenmaal de zaak in handen heeft genomen, is ook de eer van den graaf aangetast, dan rust op hem de verdenking, dat hij den rechtmafigen bezitter zijn eigendom onthoudt." „De Graaf heeft zich niet ontzien, onze eer aan te tasten, zonder wij dan bezorgd zijn over de zijne „Ja," antwoordde Benno met vast heid, daar de verachtelijk-spottende toon van Harley hem pijnlijk aandeed. „Ik zou zijn optreden niet mogen veroordeelen, als ik in staat was, evenzoo te handelen." „Ach riep Harley glimlachend, „ik begrijp het al, je wilt het met hem niet geheel bederven. Een an dere prijs lokt je: gravin Adda is zeer schoon De gloeiende blos, die Benno's ge laat bedekte logenstrafte hem, toen hij moeite deed, verwondering voor te wenden en Harley aan te zien, alsof hij diens woorden niet begreep. (Wordt vervolgd.) MvifTj;.) fill.

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1