LÖIPER, ND IHGEN en Dinsdag 25 November De Strijd oei ten firavanktoon. lisje No 279 51e Jaargang. 1913. PK*. SALET. iNVRAGEN -halfwas, 26 Nov.a.s, Kalfs-, sslagerij, Likeuren. uder, KAMEROVERZICHT FEUILLETON BINNENLAND ik het geachte ssingen bekend, »enen een naar de ngerichte I in prima fijne erksfraaf 10. n gedragen voor neffe bediening beveling, 1GRAAFF. 'L FERRY, groot® platen, slechts fl.30. zhtband voor lurljjke verhaal, liriën van Ame- ip herdruk noodig. re blinkt uit door ldzaam goedkoo- den uitgever D. 98, Rotterdam, anco na ontvangst its f 1.30 of f 1.90, Woudlooper. ■RING. Vlissingen en k een filiaal op- hiervoor een ihillig welk be- inkel of opgave toodig. Inkomen 30 tot f 200. Men schrijft 297 aan NIJGH Amsterdam. esch, prima ische Wfjn, alles in di» mij een compleet gegeven, mits bij EUWENDIJK 17 heid voor Da- len. Electrisch Vrouwelijke be- aarwasschen met billijk. t 0.35, iedere Zonder rabat, ■n wordt twee- MKELWERK bureau dezer in PLOUVlER's rendijk. oei Boekhouden, vonduren eenig genegen thuis ïrieven letter K. gsche Courant." VLI5SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈNvan 1-4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- fiduerteniiën op zeer uoordeeiige voorwaarden. Vergadering van Maandag. De motie af. Koeliewerving. Van de motie des heeren Mendels in zake de vonnissen tegen de beide geweldenaren Iding en Deijsenroth is niet veel terechtgekomen. Ze bestond uit drie alinea's, de eerste bedoelde bij de Regeering aan te dringen om ter kennisse van het geheele Nederlandsch Indische leger te brengen, dat wreedheid gestreng zou worden gestraft en geenerlei ver goelijking zal liggen in het te behalen succes; de tweede alinea betreurde het dat de beide sergeants nog ir. het leger dienende derde vroeg ver wijdering uit het leger en een onder zoek naar de vraag in hoeverre zij op last of aansporing van hun supe rieur hadden ge-, in dit geval mis handeld. De minister achtte de eerste alinea overbodig omdat een dergelijk oordeel reeds ter kennisse was gebracht. Daarom veranderde de heer Schaper op procuratie van den afwezigen heer Mendels den aanloop in „spreekt als haar oordeel uit". De tweede alinea kon geen effect sor- leeren. Verwijdering kan alleen ge schieden na een zware straf en den beiden sergeants had slechts een lichte straf getroffen. Het in de derde alinea gevraagde kan de regeering nimmer in toepassing brengen, omdat zij geen vervolging kan gelasten. Eerste hap van den heer Schaper alinea drie verdween. Tweede hapalinea twee verdween. Toen bleek dat alinea 1 een wensch was die ieder onderschreef, volgde de derde hap. Bleven over op den eersten regel de woorden „De Kamer" en op den laatsten „gaat over tot de orde van den dag". Daaraan gaf de Kamer gehoor. Het woord was aan den heer Sannes, die voor een gehoor bestaande uit drie partijgenooten, den heer Van Vollen- hove en den heer Bmmmelkamp, die niet luisterde, zijn maidenspeech hield over het artikel koeliewerving, waar van de eindconclusie deze wasde staat trachte zich op te werpen als intermédiair. Nadat de minister had meegedeeld dat de directeur van j ustitie opdracht had een nieuwe wervingsordonnantie op te stellen en het geheele vraagstuk te besturen, was het debat afgeloopen en werd de vergadering wegens ver gevorderd uur gesloten. Terwijl het aanvangsuur op half twee was gesteld, kon pas om even voor twee de vergadering geopend worden bij gebrek aan voldoend aan tal leden. Het absenteïsme begint weer groo- ter omvang aan te nemen. Vandaag „jden de 16 jaar. Glacisstraat 13's Roman van G. H. v. D. (Nadruk verbode».) 47). 0- „Ah, gij wilt niet? En wie waar borgt ons, dat gij alle papieren ach terlaat Harley's gelaat kleurde zich don kerrood, maar hij zag het, dat Bol tenstern Georg een wenk gaf, dat hij zich moest matigen. Graaf," antwoordde Harley „ik geef u op uw beleediging geen ant woord, maar éen ding zeg ik u: 'k zal er u aan herinneren, als wij onder andere omstandig heden tegenover elkaar staan. Graaf Boltenstern ik verzoek u, mijn zakken te visiteeren, hier is ook de sleutel van mijn koffer, ik sta u toe. hem te openen." „Mijnheer Harley," antwoordde Boltenstern, „mijn vriend heeft zich 't de opgewondenheid verkeerd uit gedrukt, hij is alleen bang, dat de of morgen staan wij weer geheel on verwacht op de kleine steentjes van het Binnenhof. De Proclamatie van H. M. de Koningin. Blijkens de „N. Rott. Courant" van Zaterdagavond, meent dr. Colenbran der een fout op het spoor te zijn in de proclamatie welke H. M. de Ko ningin den 21sten dezer uitvaardig de. Van der Duyn van Maasdam en van Hogendorp, wipr proclamatie dien dag haar eeuwfeest vierde, zouden zich niet op den wensch van al „onze Bondgenooten", maar van al „onze Landgenooten" hebben beroepen. De heer Colenbrander heeft, zegt de „N. Ct." blijkoaar verzuimd den officieelen tekst in „Staatsblad" 1813, no. 1 na te slaan, want daarin is de lezing gegeven welke de jongste pro clamatie volgde. Staatscommissie Internationaal Privaatrecht. Naar men verneemt, is de oud minister mr. Th. Heemskerk, thans lid van den Raad van State, aange zocht en heeft hij zich daartoe bereid verklaard om wijlen mr. Asser te vervangen als voorzitter der staats commissie voor het internationaal privaatrecht, zoodat zijn benoeming weldra is te verwachten. De heer Heemskerk was reeds vroeger lid dier commissie, maar nam daaruit ontslag na zijn optreden als minister. Begin December komt de commissie bijeen tot voortzetting van de haar opgedragen taak. Liberale Unie. Naar „Het Vaderland" mededeelt, zal de algemeene vergadering van de Liberale Unie naar alle waarschijn lijkheid op 20 December te Amsterdam worden gehouden. Daar de heer Goe man Borgesius wegens zijn voorzit terschap van de Tweede Kamer ont slag heeft genomen als voorzitter en lid van het hoofdbestuur, zal deze vergadering geleid worden door den onder-voorzitter, prof. G. A. van Hamel. Leden der Tweede Kamer. In haar Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag omtrent Hoofd stuk li merkt de Regeering o.a. het volgende op Of bij de aanstaande Grondwets herziening een voorstel zal worden gedaan tot wijziging der bepaling betreffende de schadeloosstelling en de vergoeding van reiskosten voor de leden der Kamer en tot regeling van hetgeen in verband daarmede vegder papieren misbruikt worden." „ik wilde alleen maar zeggen," zoo nam Georg het woord", dat de ergste verdenking hem kan treffen, die van het eigendom van vreemden naar willekeur gebruik maakt en ge- wenschte inlichtingen weigert." „Ik heb een wensch van uw vader niet naar willekenr, maar naar mijn beste krachten vervuld, wie tot arg waan geneigd is, moet zijn vertrou wen niet aan vreemde personen op dringen. De manier, waarop men mij behandelt, is erbarmelijk. Er ont breekt nog maar aan, dat gij mij de gendarmen zendt. Ook daarop ben ik voorbereid. „Mijnheer Harley, u is vrij, te gaan, waarheen u wilt," antwoordde Ge org, daarop nam hij Boltenstern's arm en sloeg met hem den terugweg naar het slot in. HOOFDSTUK XIV. Georg zag niet den blik van ver- achtelijken haat dien Harley hem na zond hij merkte slechts, toen hij later omzag, dat Harley den weg naar het station insloeg. in het Voorl. Verslag wordt ter sprake gebracht, zal een punt van overwe ging van de Regeering uitmaken. De Regeering meent dat het niet op haren weg ligt om bij de directies der spoorwegondernemingen stappen te doen tot 't verleenen van vrijbiljet- ten aan de Kamerleden voor het ver voer op de spoorwegen. In hoever bij he. sluiten van nieuwe contracten op deze aangelegenheid ware te letten, behoeft ihans geen punt van over weging uit te maken, vermits daartoe de tijd nog niet gekomen schijnt. De vrouw bij de telegrafie. Het bestuur van de Vereeniging tot verbetering van den maatschappelijken en den rechtstoestand der Vrouw in Nederland, heeft zich met een request tot den minister van waterstaat ge wend, waarin het er aan herinnert, dat door het hoofdbestuur der pos terijen en telegrapliie, blijkens dienst order no. 160 in den loop van dit jaar is bepaald, dat in 1914 nog éen of twee vrouwen tot het examen voor den rang van commies zullen worden toegelaten en daarna het examen van aspirant-commies niet meer voor vrouwen opengesteld zal worden. Wordt dit voornemen feitelijke grondslag voor ten deze te volgen gedragslijn, dan worden voor de toe komst de hoogere rangen bij dezen tak van staatsdienst ontoegankelijk voor vrouwen. Met voile overtuiging dringt het bestuur er bij den minister op aan, dat de mededinging der vrouw ook in hoogere rangen bij den dienst der posterijen en der lêiégraphie niet worde uitgesloten en dat zij niet worde beperkt, tenzij en voorzoover het belang van den dienst onmisken baar beperking mocht vorderen. Vice-admiraal P. ten Bosch. Den 27 November a.s. zal het 55 jaar geleden zijn dat de gepens. vice-admiraal P. ten Bosch, adju dant in buitengew. dienst van H. M. de Koningin, lid /an den Raad van State, werd benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde 4e klasse. Hij verwierf dat eereteeken als luitenant-ter-zee 2e klasse bij een gevecht tegen de zeeroovers nabij het eiland Sidenap, op 9 April 1858. Den 23 April 1870 werd hij be vorderd tot ridder 3e klasse in die orde, als luitenant-ter-zee le klasse, eerste-officier aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Vice-Admiraal Koopman", voor de kust van Guinea, den 11 Januari 1870. Arbeidsbeurs voor den oud-lnd. militair. De onderluitenant der koloniale reserve A. van Boxtel, die zich sedert eenigen tijd beijvert werkge- Graaf Wildenfels billijkte het, dat zijn zoon den kunstenaar niet had teruggehouden. Beiden, zoowel als graaf Boltenstern, waren van meening, dat men hier met een komplot te doen had, dat Moritz Harley en Ben- no Wildenfels volgens afspraak ge handeld hadden. „Ik zal een advocaat nemen," zei de oude heer, „en voortaan met dezen man slechts indirect onder handelen. Het schijnt me, alsof we met geraffineerde avonturiers te doen hebben, die ons willen afzetten." Men vond op de kamer, die Har ley bewoond had, het aan den Graaf geadresseerde pakje. De zich daaiin bevindende documenten bestonden uit de briefwisseling die de vader van den ouden Graaf, deels met het gerecht, ueels met de consuls op Batavia en in de kolonie Victoria in de zaak van den verdwenene had gevoerd. De door Harley aan den Graaf bij gevoegde brief luidde als volgt „Het verzoek van uw Hooggebo rene, naar de documenten te zoeken, die de zaken betreffen van den ver dwenen eerstgeboren zoon van graaf vers en voor arbeid geschikte gewe zen Indische militairen tot elkaar te brengen, heeft gemeend, ook al waren de resultaten zijner bemoeiingen tot dusver niet ontmoedigend, de stich ting onder zijn beheer te moeten afscheiden van den „Volksbond," afd. Nijmegen, omdat hij daarvan meer en betere uitkomsten verwacht. Hij heeft voor deze nieuwe instel ling bovenstaanden naam gekozen. Zij is gevestigd in de Prins Hen drikkazerne te Nijmegen en in het. bezit van een telefoon. Getracht wordt aansluiting te ver krijgen bij de officieren, die zich het vorige jaar tot een commissie ver- eenigden om te geraken tot lotsver betering van den voormaligen kolo niaal. Onder aanbeveling der beurs bij officieren, burgerambtenaren en par ticulieren, die kort of lang in de tropen vertoefden en daar den In- dischen soldaat leerden kennen, ver trouwt de heer Van Boxtel, dat hem de zoo hoog noodige steun zal wor den verleend en meer nog dan vroe ger de gerepatrieerde fuselier zal ge holpen worden aan vast werk, dat hem in staat stelt op eigen wieken te drijven en zich verre te houden van asyls van allerlei aard, waarin hij verdwaalt wanneer hem de ge vorderde bijstand onthouden wordt. 85-Jarig bestaan der Koninklijke Militaire Academie. Het 85jarig bestaan der Kon Mili taire Academie te Breda werd gisteren en heden huishoudelijk gevierd. De feestelijkheden werden geopend met een toespraak van den gouver neur, kolonel H. Kemper, tot de offi cieren en ambtenaren, de cadetten en onderofficieren. De kolonel schetste in grove trekken de voornaamste lotgevallen van academie en cadetten- corps, herinnerde aan de mannen, die in den loop der jaren op den voorgrond waren getreden, gaf een blik in het cadettenleven van vroeger en herdacht in het bijzonder de oud cadetten, die voor het vaderland het leven lieten en wier namen vermeld staan op de bekende gedenkschilderq. Door den gouverneur werd hieraan een krans gehecht. Op het programma der feestelijk heden stond voer gisterenmiddag een wapenfeest,waarbij verschillende gym nastische oefeningen, te voet en te paard, werden te zien gegeven, afge wisseld door „een episode uit den Atjeh-oorlog", figuurrijden per rijwiel en een gecombineerde oefening van cadetten der artillerie, genie en ca valerie. De inspecteur van het militair onderwijs, die voor de viering was overgekomen, woonde dit wapenfeest bij, dat overigens de belangstelling Kuno van Wildenfels, gaf mij recht kennis te nemen van den inhoud der bewuste papieren, zoodra ik ze gevonden had. Ik had u, graaf, kun nen verklaren, dat ik ook om andere redenen het recht bezat, inzage de zer documenten te verzoeken. Daar u echter zei, dat er reeds tevergeefs naar de documenten gezocht was, wilde ik afwachten, of het geluk mij niet beter zou dienen. Het heeft op mij een zonderlingen indruk gemaakt, een portefeuille met gewichtige pa pieren, die ieder ander zorgvuldig bij de familieoorkonden zou bewaard hebben, op een plaats in de biblio theek te vinden, waar niemand zoo iets zou zoeken, waar zij voor de blikken beter verborgen was, dan dat zij onder de oude acten en kro nieken begraven had gelegen. „Het geluk was mij gunstig, ik vond de portefeuille, waarin oogen- schijnlijk alle de zaak betreffende papieren verzameld en bewaard waren. Merkwaardig genoeg echter ontbre ken in de portefeuille documenten, die in elk geval voorhanden geweest zijn en die voor een erfgenaam van den verdwenene van grout gewicht van vele genoodigden trok en alge meen bijval verwierf. Desjjavonds boden de cadetten een feest aan in „Concordia". Bond van conducteurs S. S. Te Arnhem vergaderde Zondag de Bond van conducteurs Staatsspoor, onder voorzitterschap van den heer P. Blokdijk, uit Zwolle. O. m. werd besloten verbetering te verzoeken van het pensioenfonds en een flinke actie te voeren voor ver korting van den arbeidstijd. Verzocht zal worden verkorting van den leertijd voor adspirant-con- ducteur; afschaffing der controle diensten op de siations, ten einde beter te kunnen middagmalenaf schaffing van het examen voor het bereiken van het maximum-loon voor- hoofdconducteurs. Eveneens zal een verzoek worden ingediend om ge- pensionneerde beambten lid van 'het zieken- en ondersteuningsfonds te laten blijven. R2COTSZAKEH. Door den Hoogen Raad werd gister uitspraak gedaan in de cassatiebe roepen van de bestuursleden vart de coöperatieve vereeniging „Eigen Hulp" alhier, door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis wegens het ten verkoop in 't klein in voorraad hebben van sterken drank zonder de vereischte vergunning, alsmede de winkelchef dier Vereeniging den heer A., tot ge lijke siraf veroordeeld wegens den verkoop van sterken drank in het klein zonder de vereischte vergunning. Geconcludeerd was tot verwerping van de beide beroepen. De Hooge Raad overwoog in deze zaken, dat een coöperatieve vereeni ging een van haar leden afgescheiden persoonlijkheid heeft en dat in ons recht niets blijkt van een collectief ■eigendom der leden van de goederen hunner vereeniging, zoodat de ver eeniging wel degelijk koopovereen komsten met de leden kan afsluiten. De beroepen werden dus verworpen. Nog werd uitspraak gedaan in het cassatieberoep van C. M. K., beurt schipper te Ter Neuzen, door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot f 30 boete of 10 dagen hechtenis wegens het als werkgever in een verzekeringsplichtig bedrijf niet bij houden van een loonlijst voor zijn knecht. Het voorgestelde cassatie-middel, hierop gegrond dat alleen het veer- schippessbedriif verzekeringsplichtig is en hieronder niet persé valt het beurtschippersbedrijf, was doer het O.M. ongegrond geacht. De Hooge Raad verwierp het bereep. zouden zijn, documenten, waaruit te zien is, waardoor het gerecht tot de conclusie gekomen is, dat graaf Ben- no Wildenfels geen rechtmatige erf genamen heeft achtergelaten. „AI koester ik ook.de overtuiging, dat u, Graaf, hierbij geen schuld treft, dat misschien ook uw vader slechts een nalatigheid ten laste ge legd kan worden, de zaak is toch van dien aard, dat een gerechtelijk onderzoek noodig wordt. Het was mij pijnlijk, u dit mondeling te ver klaren, daar de opvallende manier, waarop uw zoon mij bij mijn werk in de biblotheek stoorde en mij te verstaan gaf, dat hij mij verdere na- vorschingen mogelijk zou maken, mij er aan deed twijfelen, of ik nog uw volle vertrouwen bezat. „Het feit, dat n den beeldhouwer Wildenfels liet komen, om met hem te onderhandelen, moest de verden king wel bij me opwekken, datu, om de aanspraken van den zoon van den verdwenene uit het eerste hu welijk beter te kunnen bestrijden, u wilde vereenigen met de nakomelin gen van den graaf Benno Wildenfels uit het tweede huwelijk. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1