BEAF PER Maandag 24 November iterf 1.0.85 'MAN. !o 278 51 e Jaargang. 1913. nvt. II. SB: I Strijd n m liisatoii II Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Rbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uoor waarden. BINNENLAND FEUILLETON naden) per pakje 5 ets delen, 10 ets soorten pudding gratis en franco adres te zenden ate namen noodig. wendt u dan aan te-Poriwljn ad rijn, Hlalaga, l White Port- erst concurreerende TELEFOON 46. EN Ver waar» tden, daar bloedver en tfjd zoo d, hoe ge» }k met den ter Sancta sacht, de genezing srklaring Sa, te Charlois aan een open i een luik. Het jopen bemoei- ijn leed. Vele leed mij niets; t huis, zooveel er den KLOOS- en ik wilde en potje kocht trendijk 80 te lat ik reeds met ikte, want on- jnd was reeds >1 goeden moed I, en na in het a/as mijn been even goed als rovendieo imatische den rug» ïn van al» an, huid» )0 gram f 1;20 handteekening erkrijgbaar bij VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Installatie Staatscommissie. Zaterdag heeft minister Cort van der Linden de Staatscommissie voor het evenredig kiesstelsel in de Trèves- zaal te 's Gravenhage geïnstalleerd met de volgende rede: Er is u opgedragen de voorberei ding van een hervorming, die voor ons geheele staatkundige leven van vèr-reikende gevolgen kan zijn. Dat het beginsel van evenredige verte genwoordiging bij alle politieke par tijen talrifke verdedigers vindt, mag beschouwd worden als een verblij dend verschijnsel. Het vindt zijn grond in de begeerte om meer waar heid te brengen in het stelsel van vertegenwoordiging. Het komt mij daarom voor,- dat ook bij uwe be raadslagingen dat doel in het bijzon der voor oogen dient te staan." De vraag, wat onder evenredige verte genwoordiging is te verstaan kan wellicht van theoretisch standpuni aanleiding geven tot twijfel. Gij zijt volkomen vrij, de grens zoo ruim te trekken als u geraden zal voorkomen. Ik zou er u alleen op willen wijzen, dat het van belang is, dat het stelsel door u in wetsvoorschriften be lichaamd, bevattelijk en zooveel mo gelijk eenvoudig zij. Praktische uit voerbaarheid is van meer waarde dan theoretische volkomenheid. Ik be hoef u en uw voortvarenden en in het Staatsrecht doorkneden voorzitter er ten slotte niet aan te herinneren, dat het voor de Regeering van groote waarde zou zijn, indien gij de u op gedragen taak met bekwamen spoed zoudt kunnen vervullen. Het vast stellen van een reglement is geheel aan uw prudentie overgelaten. De voorzitter der Commissie, prof. mr. Oppenheim, betuigde den minis ter dank voor zijn welwillende woor den onder verzekering, dat de Com missie zich zal beijveren om aan 's Ministers verlangen te voldoen. Nadat de minister de vergadering had verlaten, ving de Commissie hare werkzaamheden aan. De ouderdomsrente. Naar het „Hbi." verneemt, be draagt het aantal aanvragen om ou derdomsrente ingevolge art. 369 der invaliditeitswet tot heden 95,000. De groote stroom der aanvragen heeft thans opgehouden. Naar schat ting zullen op 3 December a.s. ongeveer 80,000 aanvragen worden toegewezen. Dit aantal is niet met juistheid op te geven, daar het aantal afwijzingen toeneemt. Algemeene inkomstenbelasting. Het hoofdbestuur van de Broeder schap der Notarissen in Nederland Roman van G. H. v. D. (Nadrok verbódea.) 46). —o— Misschien echter was het er den knaap minder om te doen, Harley en dienst te bewijzen, wat hem toch niet zooveel zou opbrengen, als de scène, die nu volgen moest, te be luisteren. Zoo gelukte het dan de jonge mannen, Harley te verrassen. Reeds het feit, dat zij verschillende stemmen hoorde bewees, dat Harley geen plan had tot vluchten, maar een rendez-vous met iemand had, die hem bij zijn heimelijke intriges on dersteunde en deze argwaan nam een vasten vorm aan, toen Benno zei „Ik ben een kunstenaar." Georg's vader had gezegd, dat hi voor alles zekerheid wenschte, o ook de beeldhouwer hem be droog, of deze met Harley in ver binding stond. Dit was nu bewezen, verzoekt in een adres aan den minis ter van financiën, bij het ontwerpen van een wet op een algemeene in komstenbelasting den ambtenaren der registratie de invordering en controle van de in te voeren belasting op te dragen. in het adres wordt o.m. gezegd dat naar aanleiding van de ervaring door hen opgedaan, bij toelichting van aangiften, als anderzins, de leden van het hoofdbestuur van oordeel waren, dat de ambtenaren der regi stratie door hun werkkring, als zoodanig beter de vermogensrechte lijke verhouding van de aangeslage- nen kunnen beoordeelen, dan de ambtenaren der directe belastingen, daar toch eerstgenoemden door hun opleiding en het voortdurend in aanraking komen met privaatrechte lijke verhoudingen over meer juridi sche kennis beschikken en een juister inzicht verkrijgen, dan bij laatstge noemden het geval kan zijn dat die kennis toch bij de invoe ring van een; inkomstenbelasting van groot nut, zoo niet onontbeerlijk is; dat om bovengemelde reden, in dien aan de ambtenaren der registra tie de controle van deze belasting mocht worden opgedragen, veel minder reclames te wachten zullen zijn, hetgeen naar de meening van requestrant voorzeker van grooten invloed zal zijn op de populariteit der voor te stellen belasting. Posterijen en Telegrafie. Naar het „Vad." verneemt, is door den directeur generaal der posterijen en telegrafie thans definitief een com missie benoemd, aan welke is opge dragen gegevens te verzamelen om trent woninghuur, belasting (uitge zonderd Rijksbelastingen) duurte der levensmiddelen,kosten voor onderwijs, geneeskundige behandeling en zoo noodig van andere elementen, welke naar het oordeel der commissie van invloed zijn op den levensstandaard van het personeel der posterijen en telegrafie, om daardoor te komen tot een bezoldiging naar andere grond slagen dan de thans geldende. Aan de commissie, bestaande uit 24 ambtenaren beneden den rang van klerk, zijn toegevoegd de heeren mr. J. F. v. Royen, hoofdcommies derP. en T. als voorzitter en C. de Lorm, commies der P. en T. als secretaris, beiden werkzaam aan het hoofdbestuur der posterijen. In aansluiting aan een bericht, dezer dagen gemeld, nopens den vorm, waaronder kleedinggeld aan de assis tenten der posterijen zou worden verstrekt, en betreffende de kwestie, om dit kleedinggeld mede te verlee- nen aan hen, die later tot den rang zullen worden benoemd, wordt ons medegedeeld, dat deze zaak op een een andere kunstenaar dan de beeld houwer kon bezwaarlijk de mede plichtige van Harley zijn, en veront waardiging vervulde de borst van Georg, toen hij zag, dat zijn vader ook door dezen man bedrogen werd, over wien hij zoo welwillend gespro ken had. Moritz Harley toonde tegen ver wachting geen ontsteltenis, al schrik te hij ook het eerste oogenblik. Hi; beantwoordde den blik van Georg met een blik, die zijn bitteren sar- kastischen glimlach aanvulde. „Ik weet, dat ik dat ben," antwoordde hij, „maar hoogst zonderling vind ik het van u, Graaf, u de wegen, die ik ga, bespionneert, of zijn de gasten van het slot Wildenfels uw gevangenen De koude, trotsche kalmte van Harley had iets uitdagends voor Ge org, vooral, daar het verwijt, dat Harley hem deed, doeltreffende was „Als gasten verdacht worden, staat men ze sterk gade," riep Georg; gloeiend van drift. „Graaf, ik verzoek u, uw woorden beter te overwegen, als u daartoe tenminste in staat is." door het bestuur van den assistenten- bond bij den directeur-generaal aan gevraagde audiëntie, welke dezer da gen werd verleend, bespoken werd. Daarbij nam de directeur-generaal een zeer tegemoetkomende houding aan tegenover de onderwerpelijke kwesties, en beloofde met de wen- schen der assistenten, zooveel als in zijn vermogen was, rekening te zullen houden. Het bondsbestuur is na die audiën tie zoo overtuigd dat het kleedinggeld als toelage zal worden verstrekt, en dat het mede verstrekt zal worden aan de pl.m. 50 niet uniformdragen- den en aan hen, die later tot den assistentrang worden benoemd, dat het in dezen geest den uitslag der audiëntie aan alle korpsleden in Ne derland heeft medegedeeld. Indien de uitkomst het bondsbe stuur in het gelijk stelt, behoort daarmee een jarenlange veete in het assistentenkorps tot het verleden. Militaire berichten. Van 23 tot 31 Maart zullen in de legerplaats bij Harskamp gevechts oefeningen worden gehouden door de bataljons van de 11e en 111e infan- terie-brigade uit Maastricht, Venlo, Bergen op Zoom en Vlissingen, waarbij een najaarsploeg is ingedeeld. Door den minister van oorlog is een onderzoek ingesteld naar het aantal milicien-sergeanten, dat in de laatste jaren een vrijwillige verbintenis heeft aangegaan bij de korpsen van het leger. Examen Surnumerair der Registra tie en Domeinen. De minister van financien maakt bekend, dat, aan te vangen in de maand Frebruari 1914, het in art. 53 van het Organisatiebesluit registratie 1912 bepaalde vegelijkend examen zai worden gehouden voor de be trekking van surnunerair der regis tratie en domeinen, waarvoor het aantal plaatsen is vastgesteld op ten hoogste dertien. Zij die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, moeten voor den 16en December 1913 het bij art. 55 van voormeld besluit bedoeld verzoekschrift aan het departement van financien indienen, met over legging van de bij dat artikel ge vorderde stukken. Pensionneering Gem.-Ambtertaren. Naar verluidt, zou er in de krin gen van gemeente-ambtenaren en beambten sprake zijn van een voor nemen, een actie te voeren tegen het raadsbesluit te 'sHage om de gel den, door de deelnemers van het weduwen- en weezenpensioen bij eengebracht, te storten in het inge volge de Rijkswet voor de pension- „Het wekt verdenking," antwoord de Georg, „als gij heimelijk met ie mand samenkomt, van wien gij tot mijn vader zei, hem niet meer te willen ontmoeten." „Graaf, gij zijt te opgewonden, om logisch te kunnen denken. Wat ik gisteren niet wilde, kan ik vandaag wel willen. Wij zijn hier ook niet op het slot, en als ik u mijn plannen niet eerst blootleg, is de conclusie dat ik heimelijk intrigeer, zeer ge waagd. U stoort mijn onderhoud met dezen heer moeten wij een andere plaats opzoeken, om u niet in den weg te zijn?" Georg's vuist balde zich kramp achtig bij deze spottende vraag, die in zekeren zin zijn verwijdering eischte. „Gij wordt onbeschaamd," riep hij, „en gij," met deze woor den wendde hij zich tot Benno wien het geheele tooneel steeds pijnlijker werd, „gij zoudt wel doen, de bezit ting mijns vaders te verlaten, voor hij u de deur wijst." „Graaf," antwoordde Benno, „deze raad is overbodig, ik zou van zelf gegaan zijn, daar ik er mij van over tuigd heb, dat de bestelling van het neering /an gemeente-ambtenaren te vormen fonds voor ambtenaars eigen pensioenen. Dit voornemen zou gegrond zijn op het feit, dat vele gemeente-be ambten-werklieden niet hebben bij gedragen in het weduwen- en wee- zenfonds, terwijl het in het fonds voor de eigen pensioen te storten bedrag (pl.m. f 100.000) allen Jen goede zal komen. De katholieke middenstand gepasseerd. Onder dit opschrift melden enkele katholieke bladen het volgende Toen onlangs H. M. de Koningin een bezoek aan Utrecht kwam brengen en zij het verlangen had te kennen gegeven met vooraanstaande personen uit Utrecht op middenstands-, han dels- en industrieel gebied kennis te maken, gedurende het bezoek, ten huize van den burgemeester, mr. dr. A. F. baron van Lynden, vierden door den burgemeester inderdaad zeer vele personen ten bezoek genoodigd. Het viel op, dat o.a. de besturen der Utrechtsche Handeisvereeniging en Utrechtsche Winkeliersvereeniging, oeide neutrale vereenigingen, werden verzocht, maar de R-K. Middenstands- vereeniging, de Leovereeniging, de oudste R-K. Middenstandsvereeniging in den lande en de officieele ver tegenwoordigster der R.-K. midden standers te Utrecht, werd niet uitge- noodigd in haar bestuur. Dit hoewel meer dan 1/3 van Utrecht's bevolking katholiek is. In de jongste vergadering van de Leovereeniging heeft men unaniem daarover zijn ontstemming en spijt te kennen gegeven. De middenstandstentoonstelling van 1915. In 1915 krijgt den Haag een groote middenstandstentoonstelling. Groot en zoo schitterend mogelijk. Men tracht iets bijzonder verzorgds te krijgen. Van de expasitie zal op voedende kracht moeten uitgaan. En steunende uitsluitend op eigen kracht wil men haar lot stand trachten te brengen. Zoo is bijv. onjuist, dat aan de gemeente 's Gravenhage geldelijke steun zou zijn of worden gevraagd. Wel is om een terrein verzocht en- men hoopt dat der landbouwtentoon stelling aan den Nieuwe-Parkweg voor het doel te verkrijgen. Ook is de zedelijke steun van het gemeen tebestuur gevraagd, en uiteraard verkregen. Maar de noodige gelden wil de winkelstand overigens zelf bijeen brengen. De tentoonstelling, aldus met zoo veel lofwaardig zelfvertrouwen opge zet, zal vermoedelijk in Juni van ge noemd jaar worden geopend. De Winkelsluiting. In een adres aan den gemeenteraad te Amsterdam is door de heeren G. de Vries Gzn. en J. Noordeloos, resp. voorzitter en secretaris van het „Na tionaal Comité tegen een wettelijk te bepalen sluitingsuur" te Haarlem, namens dit Comité adhaesie betuigd aan het voorstel van de heeren Ter Haar c. s., leden van den gemeente raad te Amsterdam tot intrekking van de verordening op de winkelsluiting te dier stede. Adressanten spreken hun overtui ging uit, dat de verordening op de winkelsluiting te Amsterdam een on- noodige en onrechtvaardige maatre gel is, die strijdt met het algemeen belangeen maatregel, di§ de vrij heid van bedrijf in eigen huis, ook voor die winkeliers, die zonder per soneel hun zaken drijven, ten zeerste aantast, en die voor veie Amster- damsche winkeliers en neringdoen den ernstige bedrijfschade ten ge volge heeft. Zij verzoeken derhalve den gemeenteraad dringend de ver ordening op de winkelsluiting te willen intrekken, te meer waar met dezen maatregel het doelbeperking van den arbeidstijd van personeelen in het winkel- en magazijnbedrijf, niet kan worden bereikt. Viisslnger», 24 November. Bestrijding der tuberculose. Vanwege de tuberculose-commissie f fs dezer stede zal deze week worden verspreid „Een Open Brief aan het volk van Nederland" door J. H. C. Th. Limperg te Haarlem, uitgegeven door de Vereeniging ter bestrijding der tuberculose te Haarlem. De bedoeling van dezen open brief is een poging, om in het jaar van de opening van het Vredespaleis en der Onafhankelijkheidsfeesten, om méér geestdrift te wekken, dan tot nog toe werd betoond, voor een vreedzamen strijd zonder wapengeweld en bloed vergieten, om honderdduizenden jonge en kostbare menschenlevene te redden, om menschelijk lijden in allerlei vorm te voorkomen. Wij iaden de lezing van dezen Open Brief met warmte aan, want men krijgt hierdoor een beteren indruk van de vreeselijke gevolgen van de tuberculose, met volle recht een volks ramp genoemd. Met den schrijver van den Open Brief hopen wij, dat ook in ons land de harten eindelijk eens warmer zullen gaan kloppen voor een zaak, die de sympathie moet wegdragen van ieder een, die het hart op de rechte plaats draagt en waarvan een langere ver- waarloozing bij den tegenwoordigen werk slechts een voorwendsel was, mij hier te doen komen. Ik moet mij echter tegen uw verwijten verdedi gen. Ik wist niet, wie mij hierheen ontboden heeftalle heimelijke in triges zijn mij verre en ik herhaal nogmaals in «w tegenwoordigheid aan mijnheer Harley de verklaring, dat ik met andere dingen dan met mijn werk niets te maken wil heb ben. Gij kunt uw vader meedeelen, dat ik zijn opdracht verder niet volvoer en met den eersten trein vertrek." Met deze verklaring verwijderde hij zich zonder een antwoord van Georg af te wachten, wien deze ver klaring vrijwel scheen te overbluffen en die misschien reeds berouw had van zijn eigenmachtige beslissing, maar Harley liet er hem niet toe komen, Benno terug te roepen. „Graaf," zoo nam deze het woord „gij hebt mij een beleediging toege roepen, die in uw kringen en onder studenten tot een antwoord met de wapenen uitdaagt. Ik ben echter van meening, dat iemand, wien blinde hartstocht beheerscht, de eer van een derde niet bezoedelen kan. Ik negeer daarom het beleedigende woord, wel echter neem ik de uitdaging aan, die in uw geheele optreden jegens mij ligt, en zal daarvoor wraak nemen op mijn wijze." „Mijnheer," zei Georg tandenknar send, „gij vergeet u tegenover een man, ik vergeef een onbeschaamd heid niet zoo gemakkelijk als mijn zuster. Vertrouw er niet te veel op, dat gij hier nog gast zijt. Mijn geduld is uitgeput." „Het mijne ook, graaf. Ik heb mijn vertrek aangekondigd, ik zal liever te voet naar her station gaan, dan et slot nog eens te betreden." „Mijnheer Harley, wie vertrouwen aanneemt, moet rekenschap afleggen, hoe hij hij het gebruikt. Mijn vader heeft het recht, verklaringen er over te eischen, dat gij papieren uit de bibliotheek hebt genomen. Gij zult met alle beleefdheid behandeld wor den, als gij niet tot het tegendeel dwingt." „De papieren liggen verzegeld op de kamer, die ik gehad heb. Verdere verklaringen geet ik niet. Ik wil uw vader niet spreken-" (Wordt vervolgd.) ;|,j'

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1