:sje IBIEDINGEN Woensdag 19 November AANVRAGEN No 274 51e Jaargang. 1913 - Teleioon 195 RAMMA <iw vaa dt s van Kadcr Voorstellingen per; 1ENSCH ONGEN ter-halfwas, leisje BODE. KAMEROVERZICHT FEUILLETON De Strijd em een Gravenkroon, BINNENLAND A. van Boekhout, ef, W. Piel. O R tot en met ouember 1913. o— °.vue. 'ken van Ossola. iurde Natuuropn.) Acten 300 M. kunstfilm, igelijke verklaring inet. chters van den Comedie) Contran heeft een 'indje (Komisch) oudt zich het recht imma zoo noodig e week van Maan :t Vrijdagavond, ie omstreeks 9 uur hebben nog recht sle Voorstelling, nen aan geen aan- ïden. DE DIRECTIE fils t 0.35, iedere pt. Zonder rabat, ataen wordt twee- ?ITE WORKS LTD., innen twee ien, bekend met de draaibank, imelding ten kantore /orden voor kantoor- enhandig geschreven gave van leeftijd en werkkring onder bureau van dit blad. :en flinke ïst te treden, an het bureau dezer n in PLOUVlER's euwendijk. en eenige Juffrouw, evenlett. W. Bureau rant. lie te Gent wordt ge- fatsoenlijk ouw, R. K. gods- N., bureau „Vlis- Wagenaarstraat 19. PER SLIKKE, Joost vraagt tegen inke lden tusschen 1 en VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- fidyertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Vergaderiag van Dinsdag. De minister aan 't woord. De eerste van het negental, thans aan de regeeringstafel geschaard, die in het vuur moest, was de minister van koloniën. Vijf volle dagen heeft het om zijn hoofd gestormd, al is het grootste gedeelte van den storm over zijn hoofd heengegaan. Dat hij niet van een klein geruchtje vervaard is, weten wij uit de verkiezingsdagen, toen hij candidaat der concentratie van Amsterdam IX was. Van de rhetorische bloempjes die hij in zijn verkiezings- speeches had gevlochten, hadden zijn tegenstanders een ruikertje gevormd, dat zij hem, die toen wel niet ge droomd zal hebben van een minister portefeuille, thans aanboden. Van hem was afkomstig het pendant van de leuze „de Meiboom in de kap," de minder liefelijke leuze van „de bezem in den mast". Nu werd deze leuze tegen hem uitgespeeld, doch de minister verklaarde dat zij op de geheeie politiek der coalitie doelde en niet speciaal op de Indische. Men herinnert zich, dat de heer van Veen den minister het mes op de keel zet ten öf te verloochenen wat hij in luni.zeide öf te erkennen dat hij ge draaid was. Het ging om de eer van den gou verneur-generaal. Men is het er nu wel over eens dat deze niet behoefde heen te gaan. Het hoogste gezag en de verantwoordelijkheid berusten bij den minister. Het zou den indruk van een andere verhouding geven, wan neer een gouverneur aftrad na een wisseling van minister. Hij kan heen gaan als het hem niet bevalt. Geheel onverwacht, nog in den aanvang van de ministerieele rede deed zich een incident voor dat nog wel een staartje zal hebben. Het komt hierop neer: de minister betreurde het, dat de heer van Veen hem heeft gepasseerd en met een ambtenaar van zijn departement is gaan spreken. Waarschijnlijk ging dat over de be wuste circulaire betreffende de subsi dies uit de landschapskassen. De minister was daarover zeer gegriefd en stak dit niet onder stoeien of ban ken. De heer van Veen interrum peerde reeds dat hij het ontkendeen aan het slot der vergadering vroeg hij het woord voor een persoonlijk feit, wat hem echter niet werd verleend omdat de minister zijn rede nog niet had beëindigd. De mededeeling van den minister maakte grooten indruk. Wij zijn wel benieuwd naar het ver volg van deze kwestie. Na dit incidentje heeft de minister ons vergast op een redevoering die tot titel zou kunnen dragenBijdragen tot de kennis van de gemoedsge steldheid van den Javaan. Hij heeft Roman van G. H. v. (Nadruk verboden.) D. 42). -o- Maar hij moest zijn vader gelijk geven dat hij zich toch niet zoo vol komen meester gevoelde zijner op gewondenheid, om bij een woorden wisseling niet meer te ver raden, dan de voorzichtigheid gebood daar bracht men hem een briefje van Harley. „Mijnheer," zoo luidden de rege len, „de houding, die u heden tegen over mij hebt aangenomen en een ruwe afwijzing van goed gemeende toespelingen, die ik mij tegenover de zuster van een vriend w&I meen de te mogen veroorloven zeggen mij, dat tusschen ons geen volle harmonie kan heerschen en dat ik in geen ge val als gast in uw familie de plaats kan innemen, die ik gehoopt had, te veroveren. Ik ben daarom besloten, met den geschetst de ontwikkeling van de Sarekat Islam, van de groote beteeke- nis die de Islam heeft voor den Javaan. De Islam is niet alleen zijn gods dienst, maar hij is ook de drager van hei nationale bewustzijn. De Javaan gaat trotsch op zijn is lam alle vernedering, alle onderdruk king lijdt hij gewillig en bijna slaafs, want hij bezit toch iets dat de blanke man niet bezit, de Islam. Kraakporcelein noemde de minister den godsdienst der Javanen, in zoo verre dan dat het voor den Europe aan uiterst gevaarlijk is dat aan te raken. De uiterste voorzichtigheid dient betracht te worden. Heel licht krijgt de Javaan wantrouwen in da den en personen, wanneer hij slechts vermoedt dat het op zijn Islam ge munt is. Die voorzichtigheid is ook door de zending niet vol doende betracht. Er wordt vaak minachtend over den Javaan ge sproken en zelfs in de Tweede Ka mer is dat gedaan. Die beschouwin gen dringen door tot de Javanen en stichten er kwaad, veel kwaad. Er is in de laatste jaren bij de Javanen een machtige begeerte ontstaan naar onderwijs, naar kennis, vooral van de Hollandsche taal, omdat zij hebben ingezien dat hun taai niet geschikt is voor voertaal bij meer ontwikke ling. Onderwijs en nog geen onder wijs dat was het doel van de Boedi Oetomo, dat is het doel van de Sarakat islam ook. De bezwaren, die tegen deze laatste zijn aan te voeren bestaan in de weinige ontwikkeling der bestuurders, het wanbeheer der gelden en de buitensporigheden waaraan men zich soms in ai te grooten ijver schuldig maakt. De Sarekat islam mist goede lei ding: het individu dat ze thans leidt, is niet geschikt, ook al omdat zijn reputatie, bij de leiding van een soortgelijke vereeniging verworven, niet onbevlekt is. Het was een interessante causerie van den minister, gezellig, aange naam, maar met de Indische begroo ting stond ze slechts in verwijderd verband. Misschien komt er morgen wat meer politiek en wat meer mededee- lingen over de plannen van den minister, die vandaag getoond heeft Indië goed te kennen en lief te hebben. Evenredig kiesrecht. Bij Kon. besluit is een Staatscom missie ingesteld tot onderzoek van de vraag, welk stelsel van evenredig kiesrecht voor onze vertegenwoordi gende lichamen het verkieselijkst is. Benoemd zijntot lid en voorzitter mr. J. Oppenheim, lid van den Raad morgentrein naar de residentie terug te keerenik geloof, dat een ont moeting tusschen ons slechts iets pijnlijks kan hebben voor beide par tijen en verzoek u, mij dit te be sparen, terwijl ik beken, dat ik daar bij de beschaamde zou zijn. Het is natuurlijk, dat ik mij na dit voorgevallene niet meer aan de taak kan wijden, waarmee het ver trouwen van uw vader mij vereerde. Ik ben echter zoo gelukkig, het be wijs te leveren, dat zijn vertrouwen geen al te slechte keuze heeft ge daan. Ik zal, zoodra ik de rust ge vonden heb, de ontdekkingen, die ik gedaan heb, rijpelijk te overwe gen, uw vader het resultaat per brief meedeelen misschien dat ik wan neer ik vanavond nog rust en kracht tot ongestoord werken vind, bij mijn vertrek hem een bewijs kan leveren, waaruit hem mijn ijver, om hem te dienen, zal blijken. In elk geval verzoek ik ook uw vader, mij toe te staan, zonder per soonlijk afscheid, te mogen vertrek ken. Men heeft mij te verstaan ge geven, dat ik op ongepaste wijz misbruik heb gemaakt van de rech van Statetot lid en ondervoorzitter, mr. J. A. Loeff, lid van de Tweede Kamertot leden jhr. mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer; mr. J. A. van Gilse, oud-lid van de Tweede Kamermr. D. A. P. N. Kooien, lid van de Tweede Kamer; mr. F. A C. graaf van Lynden van Sandenburg, lid van het college van Ged. Staten van Utrechtmr. P. Rink, lid van de Tweede Kamer; W. H. Vliegen, lid yan de Tweede Kamer tot lid en secretarismr. J. von Ge- lein Vitringa, rechter in de rechtbank te 's Gravenhagetot adj. secr. mr. L, A. Nijpels, advocaat en procureur. De ziekenfondsen en de genees- beeren. Naar de „N. Ct." verneemt is hier te lande een federatie van Zieken fondsen opgericht. Men stelt zich ten doel de belan gen van het ziekenfondswezen, in verband met invoering van de Ziek tewet, te behartigen. Ook het besluit tot het oprichten van eigen zieken fondsen in de algemeene vergadering van de Mij. tot bevordering der Ge neeskunst, te Breda, in Augustus ge houden, gaf aanleiding tot oprichting dezer federatie. Reeds een groot aan tal vereenigingen met pi.m. 150.000 leden, is toegetreden. Vaandelultreiking. Na afloop der vaandeluitreiking is Maandag aan ieder der officieren, onder-officieren, korporaals en sol daten, die aan de plechtigheid deel namen, een afdruk uitgereikt van de door H. M. de Koningin in het Ma lieveld te 's Gravenhage tot de troe pen gerichte toespraak. Het dagelijksch bestuur van den Bond ter behartiging van de belan gen van het Kind, heeft den minister van binnenlandsche zaken een defi nitieve beslissing verzocht op een vroeger adres, ingezonden namens een 50 tal vereenigingen, waarin gevraagd wasa. het maken van ïepo- ducties naar voorwerpen in onze musea ten behoeve van het onder wijs zooveel mogelijk te bevorderen b. speciale collecties van deze repro ducties onder bevoegde leiding te doen vervaardigen en onderhouden en voor het onderwijs beschikbaar te stellen c.een permanente commissie te benoe men, bestaande uit personen, die in verschillende takken van onderwijs werkzaam zijn, welke commissie advies kan uitbrengen voor het sa menstellen van deze collecties en voor het practisch gebruik er van. Postzegeinleuws. De frankeerzegels van VU cent zullen voortaan in meer donkerblauwe kleur dan die der tegenwoordige ten, die ik als uw vriend meende te bezittende begrippen over de rech ten van ware vriendschap kunnen verschillend opgevat worden, al naar de karakters en maatschappelijke vooroordeelen en inzichten; ik laat ieder het recht zijner meening, maar behoud mij ook het mijne voor. Heb ik door mijn optreden een lid uwer familie beleedigd, dan betreur ik dit zeer, neem echter geen woord terug, geef geen opheldering en herhaal daarom mijn dringend verzoek, het slot Wildenfels te mogen verlaten, zonder met een lid uwer hoogge schatte familie in aanraking te ko men." De brief ging tusschen de drie heeren van hand tot handgeen van allen scheen het eerste oordeel te willen uitspreken. Ieder had het gevoel, dat men tegenover een man stond, die zich tegen eiken aanval ge wapend had. „Dat ziet er uit," zei Georg ein delijk, „aisof Harley vermoedde, wat wij afgesproken hebben." Boltenstern knikte toestemmend. „Hij heeft het licht in de bibliotheek gezien." zei hij. worden gedrukt en de zegels van 50 cent zullen in lila-kleur met grijze omlijsting uitkomen. Met de verstrekking aan de post kantoren van genoemde zegels in de nieuwe kleuren zal worden aan gevangen, zoodra de voorraad van de oude kleuren is uitgeput. Ook de zegelopdrukken van l'/3 cent op de enkele en dubbele brief kaarten zullen in donkerblauwe kleur worden opgedrukt. Met zekerheid verneemt „de Maasb." dat de jubileumzegels tegen het einde van deze maand zullen worden uitgegeven. Geen belasting op publieke vermakelijkheden. In de Maandag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Arn hem werd voortgegaan met de be handeling der verordening tot instel ling van een belasting op de publieke vermakelijkheden, in de vorige zitting werd art. 1 der verordening, behel zende het principe der belasting, aan genomen. Thans werd o. m. door den heer De Wilde voorgesteld, oin van deze belasting uit te zonderen de vereeni gingen voor tooneel, muziek, enz., die een subsidie van de gemeente ge nieten. Het ging hier in hoofdzaak om de Arnh. Orkestvereeniging, welke vereeniging jaarlijks een subsidie ge niet van f 12,000 en ondanks dit, nog steeds sukkelt met tekorten. De weh houder De Visser bestreed dit voor stel krachtig op grond, dat het niet aanging, dat degenen, die genieten van een concert der A. V. V., geen belasting betalen, terwijl zij, die b. v. naar den schouwburg gaan, wel be lasting moeten betalen. Het voorstel De Wilde werd na een uitvoerige discussie aangenomen zoodat onder de vrijstellingen ook de vereenigingen, die gesubsidieerd wor den, werden opgenomen. De wethouder De Visser stelde nu voor, om art. 3, behelzende de vrij stellingen, in stemming te brengen. Door aanneming van het amendement De Wilde is voor hem en ook voor B. en W. de verordening onaanneme lijk; mogelijk, dat de meerderheid van den raad het met deze opvatting eens is. In stemming gebracht, wordt dit artikel met 23 tegen 6 stemmen verworpen. B. en W. trokken daarop de geheeie ontwerp verordening in. Onze Vioot. Na een lezing van den heer H. M. van Bemmelen, oud-zee-officier en lid van het hoofdbestuur van boven genoemde vereeniging, is te Amers foort een af deeling van „Onze Vloot" opgericht met aanvankelijk 250 leden. Uniform Postassfstenfen. Het bestuur van den Bond van Nederl. Post-, Telegraaf- en Tele foonpersoneel heeft den directeur- generaal der P. en T. medegedeeld, dat nader gebleken is, dat onder het korps assistenten de zucht om te komen tot afschaffing der uniform zoo groot is, dat al werd aan de bezwaren, genoemd in hun 7 dezer aan U gezonden adres, te gemoet ge komen, dit toch geen invloed op den uitslag der gehouden stemming zou kunnen hebben en daardoor dus onnoodig vertraging zoude ontstaan, weshalve den directeur generaal Ver zocht wordt, bedoeld adres als niet gezonden Ie willen beschouwen en rekening houdende met den uitslag der stemming aan zijne voornemens uitvoering te willen geven. „Als hij niet geluisterd heeft ef iemand gehad, die voor hem dat handwerk heeft uitgeoefend!" riep Georg. „Het is, alsof hij zich reeds verdedigde tegen het verwijt van den diefstal, hij houdt er aan vast, dat vader hem een opdracht heeft ge geven. Hij zei mij vandaag, dat hij zijn belofte terugnam. Harley weet, wat hem bedreigt. Hij zou mij ze ker, toen ik hem in de bibliotheek afhaalde, gezegd hebben, dat hij de documenten gevonden had, als hij de bedoeling had gehad, dit aan het licht te brengen." „Het ééne is even mogelijk als het andere," zoo nam de oude Graaf het woord. „Het is mogelijk, dat hij zijn besluiten eerst neerlegt, dat de terechtwijzing, die hij van Adda ge kregen heeft, op deze beslissing in vloed heeft gehadhet kan echter ook zijn, dat hij hier in huis reeds een aanbrenger heeft gevonden, die ons beluisterd heeft, ofschoon het moeilijk te begrijpen is, hoe hij zoo spoedig aan den rechten helper is gekomen.' Ik vertrouw Kathi niet. Zij hangt nog altijd aan dien deugniet, den zoon van den houtvester. Mijn VHssiragen, 19 November. „Hulp in Nood." De vereeniging „Hulp in Nood" hield gisterenavond in een der loka len van de „Oude Vriendschap" hare jaarlijksche algemeene vergadering, onder voorzitterschap van den heer A. J. van Ockenburg. De vergadering was zeer slecht bezocht. Door den penningmeester werd rekening en verantwoording gedaan van de gelden* in het afgeloopen jaar. Deze werd nagezien door een daarvoor benoemde commissie Bij monde van een der leden dezer commissie, den heer J. Clarisse, werd hieromtrent verslag uitgebracht en onder goedkeuring daarvan dank gebracht aan den penningmeester voor zijn accuraat gehouden beheer. Door den secretaris, den heer M. van der Beke Callenfels, werd in een uitvoerig verslag mededeeling gedaan van hetgeen in het afgeloo pen jaar in de vereeniging was voor gevallen. Hieraan ontieenen wij het navolgende: In de samenstelling van het bestuur kwam geen verandering. De bestuursleden die aan de beurt van aftreding waren, n.l. de heeren A. van de Sande, J. M. Stuart en M. J. Hemmekam werden herkozen en lieten zich deze herbenoeming welgevallen. De financieële toestand der vereeniging kan wel bevredigend genoemd worden, doch is toch van dien aard dat steeds met de meest mogelijke zuinigheid te werk moet worden gegaan. Het iedenial bleef stationnair. De vereeniging ontving van het ge meentebestuur de jaarlijksche subsi die ingevolge art. 35 der leerplicht wet ad f 200, waaromtrent aan ge noemd bestuur op de gebruikelijke wijze verantwoording werd overge legd. Een subsidie tot hooger be drag werd noodzakelijk geacht en is vrouw had haar reeds lang uit den dienst moeten ontslaan inplaats van zich te verbeteren, wordt zij slechts voorzichtiger. Ik wed, dat zij weer steelt als vroeger." „Adda houdt het meisje steeds de handen beven 't hoofd," antwoordde Georg, alsof hij Boltenstern de woor den van den Graaf wilde verklaren. „Zij heeft medelijden met haar, om dat zij den zoon van den houtvester niet wil laten loopen en verontschul digt kleine oneerlijkheden door de zwakheid van Kati voor den knaap, die haar tot het kwade verleidt. Maar welk belang zous Kathi er bij heb ben, gesprekken te beluisteren, die noch haar, noch haar beminde iets aangaan „Frans bemoeide zich, toen hij nog ©p het slot diende, met alles, wat er gebeurde," antwoordde de oude heer, „hij was niet alleen nieuwsgierig, hij wilde alle verhoudingen leeren ken nen, om zich een zekeren invloed te verschaffen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1