Maandag 17 November Ot Strijd om een Gravenkroon. No. 272 51e Jaargang. 1913. BINNENLAND FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan' 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden. Vrijzinnig-Democratische Bond. Te Haarlem is Zaterdagavond ge opend de algemeene vergadering van den Vrijzinnige-democratischen Bond, in tegenwoordigheid van een zeer groot aantal afgevaardigden en tal van belangstellenden die de schouw burgzaal van De Kroon geheel vulden. De samenkomst werd geopend door den heer Herman Snijders, den voor zitter van den Bond, met een wel komstwoord. Het was geen eigenlijke politieke beschouwing die hij ten beste gaf. Hij poogde de vraag te beantwoorden wat staat den vrijz.-democraten te doen in dit tijdsgewricht? Het con centratie-besluit betreurde hij, ondanks den voor de v. d. betrekkelijk on- gunstigen uitslag, geenszins, dat was de inleiding van een overzicht over de actie voor bestendtging der con centratie na de stembus gevoerd, en waarover morgen de vergadering van den Bond besluiten zal moeten nemen, intusschen bepleite spreker deze be stendiging reeds nu, ook in verband met de voorspellingen van rechts, dat de positie van het kabinet precair is. Onderling overleg en samenwer king der vrijzinnigen blijft geboden, een comité van organisatie, blijft noo- dig, dat aanleiding ken geven daar waar gemeenschappelijk optreden plicht is, dat verzamelen kan blazen, om de vrijzinnigen op te roepen ter verdediging van hun gemeenschappe lijk beginsel, maar ook met het oog op het verwezenlijken van de hervor mingen, op het vrijzinnige stembus program vermeld. De concentratie heeft den plicht alles te donn, wat zij kan om de beloften in te lossen, die zij aan de kiezers heeft gedaan. Die samenwerking behoeft niet te leiden tot fusie, die wenscht geen der drie groepen. In het concentratie manifest is wel degelijk er de aan dacht op gevestigd, dat men wilde samenwerken „met behoud van eigen zelfstandigheid." Men heeft elkaar leeren waardeeren door samenwerking en gevoeld, hoe men op sommige punten bijeen hoort, juist daarom kan men bij andere vraagstukken gerust van meening verschillen. Wij zullen, zei de heer Snijders, in het harmonisch vrijzinnig accoord den democratischen toon krachtig laten meeklinken, kan het zijn laten domi- neeren. Nadat eenige andere zaken van huishoudelijken aard waren afgedaan bracht de secretaris, de heer W. O. A. Koster het jaarverslag uit, waaruit o. a. bleek, dat het aantal afdeelin- gen van den Bond was gestegen van 4348 op 4685 en het aantal personeele Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 40). -o— Een tuinmansjongen meende gezien Ie hebben, dat de vreemde heer het rotspad naar de kloof was langs ge gaan; of hij er was afgedaald of om gekeerd was, wist hij niet. „ik zou een voorstel willen doen, aoo nam Boltenstern het woord, toen de lakei zich verwijderd had. „Daar mijnheer Harley niet in het slot is, bunnen wij, zonder zijn argwaan te wekken, in de bibliotheek nazien, aan welke kasten hij bezig geweest is- Dat zal gemakkelijk zijn, daar op de onaangeraakte boeken nog wel wat stof zal liggen. Ik geloof niet, dat hij documenten ontvreemd heeft, b'j zou immers den diefstal moeten bekennen, als hij ze te gelde wil ma- ben. Hij heeft er zeker slechts kennis van genomen en misschien afschriften s'van gemaakt." leden van 501 en 629. Toen was het woord aan dr. D. Bos voor zijn rede over de verkie zingen en de crisis van den afgeloopen zomer. Hetgeen de gebeurtenissen van dezen zomer hebben geleerd, ziet men 't best onder 'toog als men bij een is in den kring van geestver wanten. Ter openbare vergadering wilde dr. Boe de voorbereiding van de verkiezingen nagaan, voor zoover ze van algemeen belang is en de verdere ontwikkeling van den poli- tieken toestand bespreken. Het moment in den strijd lag in de samenwerking der vrijzinnigen. Zoo werd het concentratie-manifest opgesteld en reeds in het vorige na jaar voor de begrootingsdiscussies bekend gemaakt. De rechterzijde had al den tijd om zich te verweren. Indien ooit van een ridderlijken strijd kon worden gespro ken, dan wel hier. Op den verkiezingsstrijd zelf ging dr. Bos niet dieper in, De aanslag op het vrijhandelsstel sel heeft duizenden van de rechter zijde vervreemd. Voor zoover de ver wantschap op godsdienstig gebied met de rechterzijde dat verhinderde, was toch het gevolg lauwheid in verschillende groepen van rechts. De belastingpolitiek, welke delas ten voor sociale hervormingen wilde schuiven op de zwakkere schouders, was een tweede krachtige factor. Daarnaast waren het vooral de plannen, welke tot uitvoering waren gekomen in Talma's invaliditeitswet en die in uitzicht waren gesteld in Heemkerk's grondwetsherziening, die in breeden kring tegenkanting vonden. De aangekondigde herziening van het grondwetsartikel inzake onderwijs stelde de plicht van de overheid om voor goed onderwijs te zorgen geheel en al op den achtergrond. Dat alles werkte mede, om de ne derlaag van het ministerie-Heemskerk mogelijk te maken, en bovendien de overtuiging dat het ministerie te veel invloed op zich liet uitoefenen door heftige en verbitterde politici. Wij vrijzinnigen hebben slechts tot zekere hoogte reden tot juichen over den uitslag. Het hoofddoel is bereikt, het recht- sche ministerie is ten val gebracht, de protectionistische politiek is ver oordeeld. Ons hoofddoel is ook bereikt in zoover de toeleg om het openbaar onderwijs zoo snel mogelijk uit de wereld te helpen niet is gelukt. Maar overigens bestond er voor ons tot juichen geen reden. Duidelijk was gebleken, dat de misleidende socialistische propaganda vat had gehad op het volk. Tegen ons programma kwam geen Het voorstel vond bijval, de Graaf gaf bevel, op te letten wanneer mijn heer Harley zich liet zien en dit da delijk te melden. Toen begaven de heeren zich naar de bibliotheek, waar eerst licht moest aangestoken wor den, daar de avond reeds begon te vallen. HOOFDSTUK XII. De drie heeren spraken bij het na zoeken in de bibliotheek geheel on gedeerd over het onderwerp, dat hen levendig bezighield. Zij waren er niet aan gewoon, luisteraars te vreezen, en zoo was het voor Kathi, die in tusschen teruggekeerd was, zeer ge makkelijk, hen te beluisteren. Het licht in de bibliotheek een zeld zaam en een opvallend verschijnsel had haar dadelijk daarheen gelokt. „Hier trof ik hem dezen middag aan," riep Georg, „maar hij kwam van daar. Ik heb hem gelukkig ge stoord. Hij vertelde mij, hoe inspan nend dit werk was." „Hier heeft hij gezocht," zei Bol tenstern, die de afdeeling voor heral diek was binnengegaan. verzet, wél wantrouwen in de uitvoe ring daarvan. Het program deugde wèl, de vrij zinnigen deugden niet. Op allerlei manieren werd dat wan trouwen geëxploiteerd. Overal werd op een wijze, die dikwijls op scheeve voorstelling berustte, het wantrouwen in de vrijzinnigen aangestookt. Op velen heeft dit optreden invloed uitgeoefend. De socialisten konden hun oogen niet gelooven, toen de stembus voor den eersten keer open ging- De herstemming was voor de S. D. A. P. opnieuw een succes, dank zij het herstemmingsadvies van de christelijke partijen. Onthouding was het parool, maar waar men meende aanvoerders der concentratie te kun nen schaden, ging een aantal recht- sche kiezers op den socialist over. Het gevolg was verlies van talrijke vrijz. zetels aan de sociaal-democraten. Het past ons niet hun dezen steun der rechterzijde te misgunnen. De concentratie zou zichzelf een slag in het aangezicht hebben gege ven, wanneer zij niet had aangestuurd op een ministerie, gedragen door beide partijen. Een tijdelijk samen gaan voor een doel, dat beide na streefden. In de concentratie-vergadering van 10 Juli werd dan ook deze wensch naar een ministerie van vrijz. en socialisten unaniem uitgesproken. Uit drukkelijk werd bepaald, dat deze vergadering zich slechts tot deze fase van de oplossing der crisis zou be palen. Het verdere verloop van de crisis kent men. Zoo duidelijk mogelijk is in de onderhandeling de groote onzeker heid naar voren gebracht welke er zou rijzen, wanneer de S. D. A. P. zou weigeren. Alles hing dan in de lucht. Daaraan hebben de s.-d. zich niet gestoord. Spr. trad niet in critiek van hun besluit. De S. D. A. P. heeft daar mede, naar het hem voorkomt, een grooten stap achteruit gedaan. Niemand, die een open oog heeft voor den ontwikkelingsgang in de mocratische richting, kan zich daar over verheugen. In weerwil van hef- tigen strijd kan men toch de over tuiging behouden, dat in de orga- niseerende werking van de s.-d. voor de staatkundige opvoeding van de arbeidende klassen veel goeds is gelegen, vooral wanneer het gevoel van verantwoordelijkheid meer wordt versterkt. De groote vraag is: wat behoorde te geschieden na deze weigering, toen de Kroon de opdracht wenschte te geven tot vorming van een kabinet uit de concentratie alleen. „Daar liggen slechts de wapenaf beeldingen en stamboomlijsten," zei graaf Wildenfels. „O, zie eens hier," riep Bolten stern triumfeerend. „Hij moet in groote haast zijn geweest, want hij heeft er twee folianten verkeerd in gezet, en hier ah hier is een portefeuille verborgen, hij heeft haar achter de boeken willen schuiven, maar zij was te breed zie eens hier, de portefeuille is er met geweld tusschen geschoven." Het was Harley's eigen schuld, als de portefeuille, die een gelukkig toeval hem in handen had gespeeld, nadat graaf Wildenfels er langen tijd tevergeefs naar gezocht had, door de heeren na kort zoeken ge vonden werd. Hij toen na zijn ontmoe ting met Adda nog eens de biblio theek had betreden, in allerijl de portefuille weer te voorschijn ge haald, ze toen echter, om haar nog beter te verbergen, achter de rij boeken willen wringen. Dat was niet gelukt, ofschoon hij den omslag krom had gebogen en nu had hij er bovendien in de haast niet op ge let, dat hij er de uitgenomen folian- Daaronder heeft veel verschil van gevoelen bestaan. Thans is de over tuiging doorgedrongen, dat de ge vallen beslissing de juiste is. Het is zeer begrijpelijk, dat men toen heeft geroepen om een con centratie-kabinet. Over steun aan de s.-d. zou niet verder worden onder handeld. De aangeboden voorwaarden waren onaannemelijk. Steunden zij niet, dan zouden zij de eigen verantwoordelijkheid te genover de kiezers moeten dragen. Wat zou van de S. D. A. P., wanneer zij zelve niet mede de ver antwoordelijkheid droeg van het staatsbestuur, kunnen worden ver wacht? Zij zou elk oogenblik vra gen, of haar belang mede bracht om het concentratie-kabinet aan te vallen. Geen oogenblik zou dat mi nisterie veilig zijn geweest. Het zou naar spreker's vaste over tuiging de ondergang zijn geworden van de vrijzinnige partijen. Geen wonder, dat en van rechts en van uiterst links deze oplossing als de meest gewenschte werd voorgesteld. Schaper heeft blijkens zijn brochure dit bezwaar ingezieri. Het program der concentratie zou zijn verdedigd door een kabinet, waarin de leidende mannen dier partijen zouden moeten zitting heb ben. Elke aanval op dat kabinet zou een aanval zijn geweest op die par tijen. De kans op totstandbrenging van het program werd verkleind. Teen de concentratiegroepen op nieuw bijeenkwamen om de vraag te overwegen of de vorming van een kabinet uit de concentratie alleen wenschelijk was, waren de meenin gen nog verdeeld. De vraag hoe wordt de realisatie van het program het best verzekerd bleek te overheer- schen. Een deel meende dat een extra- parlementair kabinet de meeste kansen bood, een ander deel gaf de voorkeur aan een coneentratiekabinet. Eenstemmig bleek men evenwel van oordeel, dat indien niet met alge- heele instemming de weg van een concentratiekabinet werd ingeslagen, deze poging van te voren was vei- oordeeld. Gelukkig heeft de Koningin aan wier constitutioneelen zin spr. warme hulde bracht, den weg naar een extra parlementair kabinet gewezen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit zijn de volgende pensioenen verleendaan A. S. Talma, minister van landbouw, nij verheid en handel en aan J. H. de Waal Malefijt, minister van koloniën, ieder f 4000. Staatsbegrooting voor 1914. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer omtrent het hoofd- ten weer verkeerd had ingezet, met den titel onderstboven. Men kon dui delijk zien, dat de breuk aan den omslag versch was en hiermee was de strafbare bedoeling bewezen. Hoe gering de waarde der portefeuile ook was, Harley had het eigendom van anderen beschadigd en wel met de bedoeling graaf Wildenfels het vinden van documenten, die Harley zich verbonden had te zoeken, te bemoeilijken. De papieren in de portefeuille wa ren doorzocht, enkele bladen met versch omgevouwen hoeken en het scheen wel, dat er een aanzienlijk deel van den inhoud ontbrak, want de papieren lagen nu los in de por tefeuille, terwijl men aan den band kon zien, dat eerst de inhoud sa mengeperst geweest was. Het geheel zag er uit, alsof ze in groote haast erin waren gegooid. „Ik geloof, dat hier diefstal of schending van vertrouwen zoo dui delijk voor de hand liggen," zei graaf Boltenstern, „dat het geheel van u afhangt, welke maatregelen u voor uw belangen het geschiktst acht de dief behoeft niet ontzien sluk justitie is het volgende ontleend Aangaande de werkplannen van den minister toonde men zich alge meen verlangend, nadere inlichtingen te ontvangen. In de Troonrede wordt, voor wat het departement van Justitie betreft, alleen gesproken van een algemeene herziening van het Wetboek van Strafvordering, waarvan de spoedige indiening zal worden bevorderd. Die mededeeling was vrij algemeen met instemming begroet; doch sommige leden zouden het betreuren, indien de minister het ontwerp der Staatscom missie vrijwel ongewijzigd overnam h.i. zijn de daarin aan een raadsman van den verdachte gegeven bevoegd heden niet voldoende ter waarbor ging van een doeltreffende verdedi ging en krijgt de rechter-commissaris daarin te groote macht. Andere leden deelden die bezwaren niet. Eenige leden achtten bewezen, dat de politie niet overal waar daartoe aanleiding bestaat, optreedt tot hand having van de bepalingen der wet, door het feit, dat in het Lunapark van de E.N.T.O.S. te Amsterdam ver scheidene weken eiken avond in het openbaar voorstellingen zijn gegeven, waarbij h.i. openbare schennis der eerbaarheid plaats vond. Eenige leden meenden, dat intrek king van het totalisatorverbod ten zeerste aanbeveling zou verdienen. Anderen zagen niet in, dat hiertoe reeds nu aanleiding bestaat. Van verschillende zijden werd ge vraagd naar 's ministers plannen ten aanzien van het wetsontwerp van de commissie voor redactioneele herzie ning der burgerrechtelijke kinder wetten. Eenige leden wenschten, dat de minister dit voorstel liefst zoo goed als ongewijzigd aanhangig zou maken. Andere leden oordeelden een wijzi ging met uitsluitend redactioneel karakter onnoodig. Naar aanleiding van de door de Kamer van toezicht op de Notarissen te Middelburg aan een notaris toe gepaste disciplinaire straf van beris ping op grond van door dezen ver richte handelingen op politek terrein, die met ambtelijke werkzaamheid niets te maken hadden, drongen verschei dene leden aan op een aanvulling in de wet op het notariaat, om tegen uitspraken van Ce Kamer van Toe zicht beroep te geven. Eenige leden wezen erop, dat bij de laatste algemeene verkiezingen verkiezings-circulaires zijn rondge deeld voor een daarin aangegeven candidaat, waarin de schijn werd ge wekt, dat deze de candidaat was zijner wederpartij, doordat onder aan het biljet voorkwamen de woorden Het bestuur der kiesvereeniging van de aan die van den candidaat tegen- te worden," De oude Graaf antwoordde pas, nadat hij met Georg een blik had gewisseld en tot zijn voldoening waargenomen, dat deze de beslis sing van zijn vader scheen af te wachten, voor hij het waagde te spreken. „Ik denk," zei hij, „dat het 't beste is, dat ik vasthoud aan wat ik straks gezegd heb ik moet bo venal den schijn vermijden, alsof ik vreesde het geheim van den inhoud der papieren verraden te zien. Wie met zulk een verfijnde sluwheid zich in het vertrouwen heeft weten te dringen van mij en Georg, die zoekt wapens om ons te benadeelen en zal niet aarzelen, de infaamste leu gens en lasteringen te verzinnen, als hij daar zijn voordeel in ziet. Wij moeten daarom voorzichtig zijn. Tot nu toe is eigenlijk niets bewezen, wij moeten afwachten, wat Harley verder doet, hij kon anders, ais wij hem ter verantwoording roepen, ant woorden dat hij de bedoeling heeft gehad, mij de gevonden documenten voor te leggen, als hij ze heeft door gestudeerd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1