HILST n ftiisr. BIEDINGEN Vrijdag 14 November injen. j kameroverzicht rraad EN nstbode Se Strijd sm een Sravenkroon. es ANTEN IANVRAGEN NIST No* 270 51e Jaargang. evenboek pt U. ONGELEZEN maker GEN FEUILLETON BINNENLAND park. Secretaris, voor van 11 uur tot no. 10 en voorts en Stadhuize. ladigheid, die een istandigheden van lebben aangemeld, en zoo spoedig Voorzitter. AN, Secretaris. :er bij het opstellen wie zich aanschaft hen, die zich een willen eigen maken, ie bij het schrijven en in acht genomen liebrieven. Brie- dagen, voor Geluk- Rouwbeklag, voor Liefdesverklaringen, Getuigschriften, ismede Titulaturen Afkortingen. prijs van dii boek, voor dengene, die /en oogenblik noo- gewicht aan goud D. BOLLE, Ba- lKoope Boeken, >ij de Zeevisch- dam. Toezending na ontvangst van f 0.60, waarop te Brievenboek". 10 ct. per kilo, aan Courant. 4 ©.SS, iedere Zonder rabat, toen wordt twee- an een atinée)en alle av»n- den ingewacht tot C. Bureau „Vlis- een lit air reparatiewerk eg. Inf. Oranjestraat het vak te worden DE VELDE JR. :ctrische Drukkerij ;n het vak. Adres j> irumentmaker, Bad en lijk e Slijkstraat no. 40. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Vergadering van Donderdag. De derde dag. Toen de voorzitter Woensdagmid dag de vergadering sloot, deelde hij mede dat nog vijf sprekers waren ingeschreven en Dij het sluiten Don derdag deelde hij precies hetzelfde mee. Drie sprekers hebben vandaag het woord gevoerd en er zijn er weer drie nieuwe op de lijst bijgekomen. En dat terwijl de discussie al totaal is uitgeput. Nieuwe gezichts punten zijn in deze vergadering al niet geopend. Het eenige afwijkende van de vorige redevoeringen bracht de heer Vliegen, die den handschoen voor de Indische partij opnam. Van een verdediging der partij en haar daden was geen sprake, 't Was veeleer een clementie pleiten op grond van vele verzachtende omstandigheden.De heer Douwes Dekker is een idealist, poli tiek onervaren, literator, die veel on rijps schreef. Tjtpo is een knappe dokter en Soewardie slachtoffer tegen wil en dank. De heer Vliegen wilde lang niet alles wat dit drietal zeide en deed voor zijn rekening nemen, maar hij achtte het toch ook niet zoo bar. Revolutionnair was de partij niet, van oproer-maken was geen sprake. De heeren hebben alleen maar wat onhandig gedaan. Het eenige dat werd afgekeurd, was het besluit tot inter- neering. Dat was een macht van den gouverneur die uit den tijd was. De heer Vliegen stelde niet eens een motie voor. De discussie bleef draaien om de punten die reeds de beide vorige dagen zich ais de voornaamste pun ten hadden aangewezen. Het getal bewijzen dat er wel degelijk een kersteningspolitiek door de vorige regeering is gevoerd werd door de heeren Fock en Tydeman met eenige verrijkt. Dat de gouverneur-generaal niet aftreedt, vindt algemeene goed keuring, de houding tegenover de zending wordt nader toegelicht. De heer Fock heeft met cijfers trachten aan te toonen dat minister de Waal Malefijt meehielp althans niet tegen werkte tiat het getal scholen, tot welker bouw reeds in 1907 was be sloten, er niet kwam. Hij hield den aanbouw sleepende en stelde in 1911 zelfs voor het eertijds vastgestelde aantal aanmerkelijk te verminderen, terwijl in het Indische vóor-ontwerp van de begrooting voor het jaar 1914 de gouverneur-generaal klaagt over gebrek aan 2e klasse scholen op Java. Inzake de Sarekat islam wees de heer Fock er op dat éen zaak hem steeds zeer verwonderd had. Er wordt voortdurend beweerd, dat deze ver- eeniging eigenlijk geen religieus doel heeft. Waarom dan gebruikt zij in haar vaan het woord „Islam" Moet dat geen aanleiding geven tot verwarring De heer Fock zoowel als de heer Vliegen blijven volhouden, dat er wel degelijk een element van invloed neeft gelegen in de kersteningspoli tiek, voor de Sarekat Islam. Had de heer Vliegen clementie bepleit voor de drie slachtoffers der Indische partij, de heer Fock geloofde r.iet dat deze partij veel zal beteekenen. Zij heeft geen vat op de inlandsche bevolking. De fraaie theorieën gaan bovendien onder in een zee van dikke, groote, holle woordenHet is moei lijk zich hier te lande een denkbeeld te vormen van de toestanden in Indië. Het woord „openbare orde" heeft in Indië een geheel andere be- teekenis dan hier, omdat het gezag ginds vee! verder strekt, aangezien daar geen ontwikkelde openbare mee ning bestaat. Verstoring der openbare orde is ginds ook gevaarlijker. Het rasverschil ievert, zoodra het vuur der oneenigheid is ontvlamd, een massa licht ontvlambaar materiaal. In den aanvang van zijn rede heeft de heer Fock den minister nog eens op het hart gedrukt, toch vooral eens een onderzoek in te stellen naar het euvel der bureaucratie in Indië. De cijfers van de kosten der ambtenaren spreken duidelijk. In zes jaar tijds stegen deze met 60 pet. En steeg in dien tijd de hoeveelheid arbeid in dezelfde verhouding? Stellig niet. Zelfs valt deze stelling te verdedigen dat naarmate de hoeveelheid arbeid stijgt, de kwaliteit daalt. Er wordt te veel ge- en beadviseerd. De resulta ten zijn slechts papieren. Ais typisch staaltje haaide de heer Fock aan de samenstelling der koelie- ordonnanties. De ambtenaar, die, met een salaris van 1500 gld. per maand, acht jaar lang bezig is geweest onderzoek in te stellen, is thans afgetreden. Hij laat een nietswaardige massa papier ach ter, waarin geen enkel definitief re sulfaat is verkregen. Het lijkt dus in indië nog een graadje erger te zijn dan hier te lande. Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 38). -0- „lk zou u graag met beide naar mijn beste krachten dienen," ant woordde Guido, „maar ik dacht, dat uw zuster alleen te beslissen had, zij wenscht geen opheldering tusschen u en uw vriend, laat het dus daarbij." „Noem dien man niet meer mijn vriend, ik was geheel verblind." „Beste Wildenfels, hoed u voor uitersten. U hebt misschien te arge loos, te spoedig uw vertrouwen ge schonken en nu is het mogelijk, dat u te haastig veroordeelt. Uw zuster weet alleen te beoordeelen, wat ge beurd is en voor zoover ik uw be sluit kan beoordeelen is het niet 't beste. Verdient mijnheer Harley uw vriendschap niet, dat hebt u hem een te groot vertrouwen geschonken dan dat het verstandig zou zijn, al Grootboek nationale schuld. Met 1 Januari 1914 treedt in wer king de wet van 7 April 1913 op de Grootboeken der Nationale schuld, zoomede het koninklijk besluit van 5 Augustus 1913, ter uitvoering van evengemelde wet, waarbij de be staande voorschriften door andere worden vervangen. De nieuwe bepalingen op de Groot boeken der Nationale schuld bevatten aanmerkelijke vereenvoudigingen, zoowel op de overschrijving der Grootboekkapitalen, als op de be taling van de van die kapitalen ver schuldigde rententerwijl de gelegen- te plotseling met hem te breken, zich uit den vertrouweling een vijand te maken. Mogelijk echter ook, dat hij tot zijn rechtvaardiging u het verwijt doet, dat uw groote welwillendheid hem tot aanmatigingen, tot illusies verleid heeft. Ik kan slechts in den weg zijn mijnheer Harley heeft geen sympathie voor mij, mijn tegenwoor digheid zou zijn gevoeligheid slechts prikkelen. Naar mijn woorden zou hij niet luisteren. Ik ben in zijn oogen een man, die zijn waarde niet weet te schatten, hij zou zich geneeren, in mijn tegenwoordigheid schuld te moe ten bekennen." „Hij zal het ondervinden," ant woordde Georg, „dat personen van mijn stand mij nader staan, dat ik in hem slechts de wetenschap hoog schatte, dat het een eer voor hem was hier als gast te verschijnen, dat hij ook mij beleedigd heeft, als hij de achting voor mijn zuster uit het oog verloor. Daar staat het rijtuig van mijn vader. Goed, dat hij teruggekeerd is. Boltenstem, ik heb misschien een grootere dwaasheid begaan, dan u vermoedt. Mijn vader heeft den man, heid is geopend om voor de inschrij vingen schuldbekentenissen aan toon der te verkrijgen en omgekeerd. In een popular overzicht, dat gratis ten kantore van den directeur van de grootboeken der nationale schuld te Amsterdam verkrijgbaar is, zijn de voornaamste bepalingen van het nieu we stelsel uiteengezet. De Koninklijke familie. De Koninklijke familie moet voor nemens zijn in de helft van December haar winterverblijf in de residentie te gaan houden. Onafhankelijkhaiasfeesten. De feestviering der vereeniging „Oranjedag" te Arnhem, ter herden king van Nederlands onafhankelijk heid, biacht gisteren vooreerst een nabootsing van de inneming van de stad door de Pruisen onder generaal Von Bulow en de verdrijving der Fransche bezetting in 1813. Voor dit militaire schouwspel was gekozen een terrein nabij den Batenbergschen weg en de Van Lawick van Papst- straat aan het begin waarvan de oude Rijnpoort in getrouwe imitatie was opgetrokken. Daarbij bevond zich het kamp der Franschen, die bij de na dering der Pruisen en kozakken op geschrikt naar de stellingen snelden en een levendig geweervuur op de aanvallers openden. In de middaguren had een optocht plaats waarin de deelnemers aan het militaire schouwspel meetogen, terwijl in een allegorische afdeeling vele fraaie versierde wagens vielen op te merken. Des avonds had un buitengewone orgelbespeling in de Groote Kerk plaats, werden op vier plaatsen in de stad concerten gegeven, terwijl op de Lauwersgracht een vuurwerk werd afgestoken. Zesmaanders. Volgens „Het Volk" zijn in Den Haag van de 80 jongelui, die het examen voor den verkorten diensttijd deden, 74 afgewezen. Te Amsterdam zijn slechts 11 van de omstreeks 120 deelnemers aan het examen ge slaagd te Delft slechts 2 van de 52 te Haarlem waren van de 42 aspiranten voor het examen der eerste les al 41 afgewezen, te Utrecht zijn van de 80 jongeljui er 74 afgewezen. Organisatie inf.-mitraiiieurs. Het ligt, volgens „De Avp.," in het voornemen van het legerbestuur om bij elk der 24 regimenten infan terie een mitrailleurpeloton in tedee- len. Het aantal mitrailleurs zal ook een zoodanige uitbreiding ondergaan, dat in de toekomst elk bataljon de beschikking krijgt over een sectie mitrailleurs. flbonnemenfs- flduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. WJLMm.ll—I III II III! IIUIWIII «■«■II—HI ■■IP'BII I1IPIIIHUI—I I111 l IIIIW li» 11 dien ik als mijn vriend voorstelde, vertrouwen geschonken en heeft er reeds berouw van gehad. Ik sidder er voor, dat Harley dit vertrouwen misbruikt heeft ot misbruiken wil, dat zijn aanmatiging steunt op wa penen, die hij helaas hier gevonden heeft. Blijf, ik verzoek u er om, laat ons tenminste eerst met mijn vader spreken." „Als ik u werkelijk van nut kan zijn," antwoordde de Graaf, „dan ben ik te uwer beschikking." De beide jonge mannen zochten den ouden 'Graaf tevergeefs in zijn kamer; toen zij zich daarop naar het salon begaven, kwam de Graaf merkbaar opgewonden uit de kamer zijner vrouw, waar Adda hem het voorval met Harley verteld had. „Waar is mijnheer Harley riep hij. „Ik wil hem spreken." Georg droeg een lakei op, mijn heer Harley te zoeken en hem in het kabinet van den ouden Graaf te ont bieden, waarheen zich ook de drie heeren begaven. Het scheen den ou den Graaf een oogenblik onaange naam aan te doen, dat Boltenstern zich bij hen aansloot, maar Georg Deze uitbreiding zal geleidelijk wor den toegepast zoodat bij de legerma- noeuvres in 1905 de le en 3e divisie met complete mitrailleurorganis^tie zullen kunnen optreden, terwijl bij de 2e en 4e divisie deze organisatie eerst in 1917 zal zijn doorgevoerd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graat Co.'s bureaux voor den handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 35 fail lissementen, tegen 36 faillissementen in dezelfde week van 1912. VHssingea, 14 November. Door Burg. en Weth. dezer ge meenten is een voorstel ingediend tot vaststelling van verordeningen op de commissie van bijstand voor de groente- en fruitveiling. De commissie van het marktwezen door B. en W. hieromtrent gehoord, kan zich met de overlegde ontwer pen vereenigen. Concept-verordening op de com missie van bijstand, bedoeld in art. 54, 2e lid gemeentewet, voor de ge meentelijke groente- en fruitveiling te Vlissingen. Art. 1 Er wordt ingesteld eene raadscommissie van bijstand, als be doeld in art. 54, 2e lid der gemeen tewet voor de gemeentelijke groente en fruitveiling, teneinde Burg. en Weth. in het beheer daarvan bij te staan. Art. 2. De commissie bestaat uit een voorzitter en vier leden. De burgemeester of een der wethouders is voorzitter der commissie. De leden worden jaarlijks door den gemeente raad benoemd. Een van de leden bekleedt het secretariaat, tenzij op verzoek der commissie haar eer. der ambtenaren ter secretarie of een der ambtenaren bij de veiling in dienst, als bezoldigd secretaris is toegevoegd. Art. 3. De commissie vergadert ten minste vier maal 's jaars en voorts zoo dikwijls de voorzitter dit noodig acht of twee leden zulks met opgave /an redenen wenschelijk achten. Art. 4. De commisie is belast met het dagelijksch toezicht op de veiling en het bevorderen van een gere gel den gang van zaken. Zooveel mogelijk woont altijd een een lid der commissie de te houden veilingen bij. Art. 5. Jaarlijks vóór 1 April brengt de commissie aan den gemeenteraad een schriftelijk verslag uit omtrent den toestand van de veiling over het afgeloopen jaar. Dezer dagen zal de prins van Soerakarta, die reeds eenigen tijd in ons land vertoeft, naar de „Midd Ct." verklaarde, dat hij hem om zijn hulp had verzocht. „De onaangenaamhe den, die u hebt, zijn mijn schuld vader," zei hij, „en ik zal de zaak uitvechten. Graaf Boltenstern wil er mij in helpen, met mijnheer zoo mo gelijk tot een verklaring te komen, die mijn familie verder verdriet be spaart." De oude heer antwoordde niet da delijk pas toen hij de deur van het kabinet achter zich gesloten had, wendde hij zich tot Boltenstern. „Het zal het beste zijn," zeide hij, „u ge heel in het ver rouwen te nemen, de zaak is ernstiger, dan mijn zoon ver moedt, maar geen geheim, dat ik voor mannen van eer behoef te ver bergen. Langen tijd geleden kreeg ik een anonymen brief, waarin men mij op dreigenden toon zei, dat er erfge namen van een verdwenen oudoom van mij waren, die hun aanspraken zouden doen gelden. De zaak is mij door mijn vader slechts terloops ver teld volgens zijn woorden waren rechtmatige erfgenamen van den ver- dwenene niet voorhanden, hoogstens familieleden, die ondersteuning kon den vragen. De documenten, die meldt, een bezoek aan de Kon. Mij. „de Schelde" alhier brengen. De werkman S. der Koninklijke Maatschappij „De Schelde", had hedenmorgen liet ongeluk bij het lossen van platen uit het stoomschip „de Valk", eenige dier platen op den rug te krijgen. De patient werd op last van den fabrieksdokter opgeno men in het St.Jozeph. ziekenhuister observaiie. Hei Zweedsche stoomschip„Sonja". is hedenmorgen hier binnengekomen van Cadstad met een lading hout voor de firma 1. de Broekcrt Co. te Middelburg. Het Noordsche stoomschip „Heim- dal I" van Terneuzen naar Rotterdam, is wegens slecht weer hedenmorgen hier binnengekomen en heeft de reis binnendoor voortgezet. Maandag 17 dezer bezoekt de Commissaris der Koningin de ge meente Koudekerke, ~KERK-ËN SCNÓÓLNIEÜWS.~ Ned. Herv. Kerk. Dr. J. A. Cra mer, predikant te 's Gravenhage, hoopt op 10 Maart 1914 zijn 25 jarige ambtsvervulling daar ter stede te gedenken. Bij de gisterenavond te Middelburg gehouden verkiezing van 3 notabelen der Ned. Herv. kerk werden 188 stem men uitgebracht, waarvan 2 van on waarde, zoodat de volstrekte meer derheid 94 bedroeg. H rkozen werden de heeren mr. H. J. DijCkmeester en H. L. Dormaar, candidaat gesteld zoowel door de confessioneele kies- ver er/ginp als door die v/elke even redige vertegenwoordiging voorstaat met respectievelijk 193 en 170 stem me". De derde aftredende, de heer R. M. Smits, gesteld door de confessio- neeien verkreeg 86 stemmen en de heer jhr. M. van den Brandeler, can didaat van evenredige vertegenwoor diging 97, zoodat de heer Van den Brandeler gekozen is. Voor de vrije- en orde-oefenin gen zijn gisteren te Rotterdam ge slaagd de heeren J. Werthens, A. Dees en Ch. L. Sevat, allen te Mid delburg. Geslaagd voor Fransche han delscorrespondentie voor de „Veree niging van leeraren", mej. j. van der Meer Mohr, te Goes. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft lieden veroordeeld wegens feitelijke aanranding der eerbaar heid A. J. P.,17 jaar,koopman te Goes, f7 boete subs. 14 dagen tuchtschool; mishandeling-. C. de R. 17 jaar, M.v.B. 21 jaar, K.M. 19 jaar, visschers te Arnemuiden, de eerste tot f 7 boete subs, een week tuchtschool, de beide hierover opheldering konden geven, zouden in de bibliotheek liggen, ik heb ze echter nooit gevonden. Ten gevolge van den anonymen brief deed ik onderzoek, ontdekte in de residentie een familie Wildenfels, die uit Amerika was gekomen en ver zocht Wolfgang, zich bij die familie te oriënteeren, of zij het was, van wie de bedreiging was uitgegaan. „Ik ben besloten, rechtmatige aan spraken te bevredigen" ging de Graaf voort, „de anonyme bedrei ging vermaande mij echter des te meer tot voorzichtigheid, daar die familie het loochende, aanspraken te doen gelden, ik ontbood den beeldhouwer Wildenfels hierheen, toen kwam jij, Georg, en daar je vriend belangstelling toonde voor de bibliotheek, legde ik hem mijn voor nemen bloot. Het viel mij zeer op, dat hij den beeldhouwer hier niet ontmoeten wilde, ik heb den jongen man nu gesproken, zijn uiterlijk draagt den karakteristieken stempel van ons geslacht, hij is een opene, vertrouwen wekkende natuur." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1