inbiedingen Donderdag 13 November ie Strijd om een Gravenkroon. maken, dienen. lelburg. ARPfllNSES No 269 51e Jaargang. 1913 INIST IGEN Breda, ;j§fWifi 12, ISHEID. 'AANVRAGEN trmaker insfbode KAMEROVERZICHT FEUILLETON BINNENLAND ux nooit echt ver- sijt, zonder dat gij el daartegen een id is de ille gevallen van is. Uit de vele aat 46 te 's Gra- lik van uwer San- De slapeloos- neemt merkbaar vorden door een voel dat ik in over. U mag dit J. T. als bovenstaande oefde middel. De jiderden geholpen ïgulnose kost JK •DAM Co. Den Haag. Drogisten. LUITW1ELER. IES, door GEORGE Jmde groote reman uit een Amerik. Million- tatereelen van liefde, |tocht en misdaad, met platen, 5 dikke dee- 19 bladz. boeiende en rudende lectuur. Dit ompleet is en f 10.— weren wij voor f 1-50, |0. (Postw. of -zegeels) selsior", v. Beu- 13, Amsterdam bels f 0.25, iedere ent. Zonder rabat, ilaataen wordt twee- $te een ïilitair reparatiewed! Reg. Inf. Oranjestraat aan een Matinée)en alle av«n- rorden ingewacht tot fir S. C. Bureau „Vlis- bt." in het vak te worden DE VELDE Ja- ïlectrische Drukken) (soenlijke Is; Slijkstraat no.'f VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURAINT ADVERTENT1ÉNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Vergadering van Woensdag. Indische Begrooting. De heer Scheurer trof het niet, loen hij op dezen ochtend zijn rede jjng voortzetten. Belangstelling ont mak ten eenenmale, omdat de uit- der verkiezing in het Amster- jamsche district het onderwerp van alle gesprekken was tusschen de (araerieden onderling en er geen greintje aandacht was voor de preek ran den geachten afgevaardigde uit Sneek, Over de Sarikat Islam sprak zijn zegen uit en over de Indi sche Partij stortte hij de fiolen zijns looms. De convensie der scholen in Je Minnehassa is een hoogst inte ressante kwestie, die wij echter al Jroomen kunnen. Na de pauze kwam de Indische specialiteit der linkerzijde, de lieer van Deventer, aan het woord. Dit was de eerste woordvoerder van links en zijn eerste mededeeling zal wel verrassend geweest zijn voor reien. Dat er velen waren, die het aftreden van den S,heer Idenburg gaarne hadden gezien, erkende de lieer van Deventer, maar hij persoon lijk had dat verlangen nooit uitge sproken. Het leek hem een verkeerd beginsel, dat met de verandering in ie politieke constellatie de gouverneur beeft rekening te houden. Hij is slechts uitvoerder van de regeerings- macht en het hoogste gezag blijft berusten bij den minister en de Slaten-Generaal. Trad de gouverneur af als gevolg van den uitslag der verkiezingen, dan zou daarmede ge zegd worden dat hij het hoogste ge zag uitoefende. Tegenover de felle bestrijding van Je verwijten dat door den heer Iden burg een kersteningspolitiek zou zijn gevoerd, zette de heer van Deventer een zeer nuchtere opmerking. Waar om, vroeg hij, is de rechterzijde dan [och zoo ingenomen met den heer Idenburg, waarom prijst zij hem dan zoozeer als christelijk bewindsman, wanneer hij in geenen deele afwijkt van den koers die zijn liberale voor gangers volgden Geen liberale gou verneur zou zijn handteekening ooit gezet hebben onder de beruchtge- worden passa circulaire. Sedert mi nister Fock's zeer verruimd subsi die-stelsel zijn de subsidie-bedragen onder het bewind der vorige regee- ring zeer gestegen en niet in ver houding met den geringen vooruit gang, dien de zending en haar on derwijs hebben gemaakt. Ten aanzien van de Sarikat Islam en de Indische Partij van den heer Douwes Dekker, stond de heer van Deventer op vrijwel hetzelfde stand punt als de vorige sprekers. Het in- Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 37). -o- „Wacht af, wat mijnheer Harley doet en als hij niet spreekt over de ontmoeting met mij, laat dan de zaak rusten als hij zijn vriendschap voor je laat bekoelen, dring je dan niet aan hem op." Graaf Boltenstern was het bloed naar het gelaat gestegen, toen hij gezien had, op welke ongewone wijze Harley afscheid had genomen. Men had het hem kunnen aanzien, hoe verheugd hij zich ais Adda's ca valier zou aangeboden hebben, als zjj er naar verlangd had, maar zoo zij zich beleedigd voelde, dan was het allereerst haar broeder die ge- 'oepen was, voor haar in de bres 's springen Boltenstern had daar nog geen recht toe. En toch was het voor hem een bittere teleurstel ling, dat men hem dit recht niet gaf. terneeringsbesluit van het drieman schap keurde hij onder de gegeven omstandigheden goed. Alleen vroeg hij zich af of de regeering niet eer der had kunnen ingrijpen. Dat is echter thans gemakkelijk gezegd, maar het is zeer waarschijnlijk en de heer van Deventer erkende dat ook volmondig dat de regeering op het oogenblik dat ze dan had moeten ingrijpen, niet voorzag welk een vaart de beweging zou nemen. Dat de regeering had geweigerd de statuten goedtekeuren, vond ook de instemming van den heer van De venter. Al hadden die statuten niets bevat, dat in strijd was met het open baar gezag en de orde, dan toch wist de regeering voldoende wat het streven der vereeniging was. Op de constitueerende vergadering der partij was de geest daarvan voldoende gebleken. Toch verguisde de heer van Deventer de partij en haar vertegenwoordigers niet zóó als de he* voorafgegane sprekers. Er was op sommige vergaderingen wel ter dege een hoogstaand debat gevoerd, waaraan door bekende personen was deelgenomen. Aan het slot zijner rede schetste de heer van Deventer in enkele trekken hoe hij zich het proces in Indië dacht, hoe door ontwikkeling van den Inlander een andere toestand zaliintreden, die ook het Nederland- sche gouvernement ten goede zal komen. De Indische partij had, zij het op onbekookte wijze, op vele mis standen gewezen. En dat was goed. Voor dat deel kon hij zich aansluiten. Wij verwachten dat de nieuwe mi nister een open oog zal hebben voor de volksontwikkeling op Java, inden geest zooals minister Fock en andere liberale ministers dit hadden. Wil men tot een goede samenwerking der uiteenloopende elementen gera ken, dan ziet hij als een goede over eenkomst de facultatiefstelling van het godsdienstonderwijs. Hiermede zou de schoolstrijd in Indië een be vredigende oplossing krijgen. Ook zij die bezwaar hadden het confes- sioneele onderwijs te volgen, zouden de scholen der zending kunnen be zoeken, wanneer zij vrijgesteld kun nen worden van het godsdienston derwijs. Of de rechterzijde een der gelijke comprimis zal aanvaarden staat te bezien. De verkiezing in Amsterdam lil. „Het Volk" treurt over het verlies van Amsterdam III. Een smartelijker slag kan onze partij niet treffen, dan het verlies van het eenige district, dat wij tot nog toe met eigen kracht alleen hadden veroverd. in opgewonden oogenblikken ver raadt zich het hart had Adda werkelijk reeds liefde voor hem ge voeld, had hij haar zoo nagestaan, als hij dat gewenscht had, dan zou zij dacht hij wel onwillekeurig haar blik op hem gericht hebben en hem evenals Georg zwijgend ge vraagd hebben, het gebeurde te ig- noreeren. Maar Adda scheen in het geheel niet te bemerken, dat hij er was, dat ook hij er naar verlangde, haar zijn toewijding te bewijzen. Haar houding veiried, dat zij er in 't ge heel niet aan dacht, dat graaf Bol tenstern ook zoo opgewonden kon zijn, om gekalmeerd te moeten worden. De koele terughouding, waarmee de grafelijke familie aan tafel over den ga had gesproken, die er de voorkeur aan gaf, in de bibliotheek te eten, de geheele manier, waarop vooral Adda zich over Harley had geuit, konden Boltenstern wel tegen eiken twijfel der ijverzucht wapenen, toen Adda zich bij de wandeling met Harley van het gezelschap had verwijderd. Het was zeker verklaar baar, als zij den gast van haar Daarna worden de oorzaken van de nederlaag der sociaaldemocraten breed uitgemeten. Het blad schrijft De kracht van den aanval der concentratie in Am sterdam ill school in het feit, dat de 3 vrijzinnige partijen alle verschil len op zij zetten en door haar een dracht geestdrift wekten bij hun aan hangers. De zwakte van onze verdediging is te wijten aan het feit, dat onze partij na Zwolle de eenheid feitelijk nog niet heeft teruggevonden. Nog heeft de partij niet het gevoel dat haat strijders allen te zamen strijdlustig als ooit tegenover den vijand staan. Dit heeft een ontbindende werking op den strijdlust van menig een. Het blad ontkent, dat de sociaal democraten overwonnen zijn in naam van het algemeen kiesrecht. Had de heer Otto alleen stemmen van kiesrechtvoorstanders gekregen, hij was met een bebloeden kop uit den strijd gekomen. Zijn verkiezing is niet een triomf van de burgerlijke democratie, zij is de triomf van het kapitaal, verbonden met de macht van al wat achterlijk is in de maat schappij, over het socialisme. Op grond van een en ander be sluit het blad, dat de nederlaag der sociaal democraten gisteren een stap achteruit beteekent voor de zaak van het algemeen kiesrecht. Het Kamerlid Otto. De heer P. Otto, het nieuw geko zen lid der Tweede Kamer voor het district Amsterdam II',. heeft het voor nemen eervol ontslag aan te vragen als hoofd der Van den Endeschool te Amsterdamde heer Otto zal daarbij zijn benoeming vragen tot onderwijzer. Een en ander houdt verband met het feit, dat het hoofd eener school slechts een verlof van vier maanden kan krijgen, anders vervalt het rijkssubsidie voor die school. Een onderwijzer kan daaren tegen voor onbepaalden tijd verlof krijgen. Bond voor gemeentelijke salarisactie. Zaterdag a.s. wordt in hotel Noord- Brabant te Utrecht, op initiatief van het comité van gemeenschappelijke salarisactie, een vergadering gehou den van de hoofdbesturen van alle bij deze actie aangesloten onderwij zersverenigingen. In deze vergadering zullen mededeelingen worden gedaan omtrent hetgeen in dezen geschied is en zal worden bepaald op welke wijze deze actie verder zal worden gevoerd. Nederlandsch muziekpaedagogisch verbond. Doof het hoofdbestuur van boven- broeder, die zich het grootste ge deelte van den dag aan zijn werk had gewijd, ook een gesprek gunde, maar daar er met hem iets voorge vallen was, dat haar hartstochtelijk had opgewonden, had Boltenstern op een verklaring of tenminste op een blik gehoopt, die hem zei, dat Adda ook zeker was van zijn belangstelling in de zaak. Hij voelde in dit oogenblik, dat hij voor haar hart nog een vreemde was, en de bitterheid, die deze te leurstelling hem veroorzaakte, had de eigenaardige uitwerking, dat er argwaan in hem ontwaakte. Vreemd genoeg was het dat Adda niet spre ken wilde over een voorval, dat haar buitengewoon had ontroerd en waarover zij zich op deze manier had uitgelaten, „mijnheer Harley zag het zeü in dat hij niet langer gast op het slot mocht blijven Er was hiervoor geen andere verklaring dan deze, dat óf een beleediging<] had plaats gevonden, die Adda wilde ver geven onder de voorwaarde, dat Harley vcrlrekken zou, óf dat tus schen beiden een geheim behandeld was, dat zij met Harley deelde en genoemden Bond wordt de volgende oproep aan ouders en voogden gericht De in ons muziekleven bestaande grove misstanden worden door elkeen die er mee bekend is beklaagd. Dat ze trots de onmiskenbare liefde en begaafdheid van ons volk voor muziek konden ontstaan, heeft zijn eigenlijke oorzaak in het feit, dat een groot, ja misschien wel het grootste deel van onze jeugd, slecht onderwijs krijgt. Tengevolge van deze overtuiging is het „Nederlandsch Muziekpeadago- gisch Verbond" opgericht, met het doel het geheele muziekonderwijs tot verheffing te brengen. Het heeft daarom openbare muziekexamens ingesteld, welke de grootst mogelijke waarbor gen voor onpartijdigheid geven, en reikt den geëxamineeraen diploma's uit als bevoegd leeraar(ares.)De arbeid van bet Verbond kan echter slechts dan algemeenen invloed hebben en vruchtdragend zijn als het groote publiek, als voor alles de ouders duidelijk hebben leeren begrijpen, dat voor het muziekonderwijs dezelfde grondbeginselen gelden, die zij in 't algemeen bij de opvoeding van hun kinderen toepassen, namelijk dat slechts het beste voor hen goed ge noeg is. Voor het wetenschappelijk onder wijs stelt zich de staat borg. Zij examineert de leeraren, houdt toezicht op de scholen zonder bedenken kunnen de kinderen aan iedere open bare of bizondere schooi toevertrouwd. Geheel anders gaat het met de muziek hier zijn de ouders er slecht aan toe, als zij de onderwijs-bevoegdheid der leerkrachten niet zelf beoordeelen kunnen. Staatstoezicht ontbreekt iedereen geeft les, onverschillig of hij wat kan of niet, ieder staat het vrij een muziekschool te openen niemand vraagt naar zijn bevoegdheid. Dit gemis aan controle heeft de vele slechte elementen, de knoeiers binnen den stand der muziekonderwijzeis gelokt. Daardoor ontstaat het smaak- bederf, de voorliefde voor onbedui dende muziek, liet dilettantisme in den slechten zin van het woord het jammerlijke resultaat dat bereikt wordt tegenover de massa's geld, die jaar op jaar aan slecht muziekonderwijs worden weggeworpen. Het is daarom een van de hoofddoeleinden van het Muziek-paedagogisch Verbond ook voor het muziekonderwijs staats-exa- mens te verkrijgen. Zoolang dit nog niet bereikt is, verzoeken wij de ouders en voogden op de dringendste wijze te willen bedenken, dat de muziek een buiten gewoon belangrijk opvoedingsmiddel is, dat goede muziek hart en gemoed vormt, slechte daarentegen het ka rakter bederft. En met den meesten nadruk geven wij den ouders in over weging bij de keuze van een leer- haar familie niet vertellen wilde. Voor een onbevooroordeelde moest de dweperij van Georg voor Harley reeds iets bevreemdends gehad heb ben. Harley had dezen morgen ge zegd, dat de Graaf in gewichtige din gen zijn raad wenschte. Adda had gespot met den aanmatigenden toon, waarop Harley dit gezegd had en.... zij deelde een geheim met hem. Terwijl de Gravin den arm harer dochter nam en beiden vooraan gin gen naar het slot, volgden Georg en Boltenstern. Bij het slot aangekomen zei graaf Boltenstern, hoe 't hem ineens inviel, dat hij vergeten had, een noodzakelijken brief te schrijven en dat hij dus zijn belofte, den avond op het slot door de brengen, moest terugnemen. „Excuseer mij," zei hij tot Georg, „het best is, dat ik mij op Fransche manier verwijder; de dames zijn toch met andere gedachten bezig, zij zullen het me wel vergeven, dat ik niet persoonlijk van haar af scheid neem." Georg had zich nog niet hersteld, allerlei gedachten bestormden hem en hij voelde zich zeer zenuwachtig. Hij had den geheelen dag gestreden kracht voor hunne kinderen navol gende stelregels in acht te nemen 1. Vertrouw uw kind aan geen leeraar die u geen afdoende getuigenis om trent zijn muzikale en paedagogische opleiding kan overlegger:. Leg den nadruk op het „paedagogische". Meen niet, dat ieder die naar uw oordeel goed speelt of zingt ook een goecj leeraar is. 2. Overdenk dit voor alles bij het aanvangs-onderwijs, dat is het belangrijksteslecht jeugdonderwijs kan slechts zeiden later worden ver beterd. 3. Laat u bij de muziekstudie niet door de „goedkoopte" van de leerkracht leiden. Iedere arbeid is zijn loon waard. De „goedkoope" onder wijzer wordt meestal de „duurste". Na jaren van knoeien moet de leer ling óf weer van voren af aan begin nen óf alle muziekbeoefening moet worden opgegeven. 4. Wacht u voor onderwijzers en methode's die in on gelooflijk korten tijd ongelooflijke vorderingen voorspellen. 5. Stel er prijs op dat de leerkracht een ont wikkelde persoonlijkheid is, van wie ge een goeden invloed op uw kind moogt verwachten. 6. Hebt ge zoo iemand gevonden, geef hem dan ook uw volle vertrouwen. Eischt niet dat uw kind „snelle" vorderingen maakt en u na een maand al stukjes voor speelt. Dat is niets dan oogenver blinding en schijnkunst. 7. Laat aw goeden leeraar de keuze der muziek over. Slechte muziek is even ver derfelijk, ja door de sterke werking der muziek nog noodlottiger dan slechte boeken. De jeugd moet met goede muziek worden opgevoed. Vlfssiisgers, 13 November. „Looft den Heer." Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van deze gemengde zangvereeniging, werd gisteravond in de feestelijk versierde zaal van den heer Buning een concert gegeven. Op niemand minder dan op J. S. Bach was de keuze gevallende kundige en volijverige directeur, de heer E. Batten, heeft het bestaan hef „Weihnachts-Oratorium" van den beroemden componist in studie te nemen en waar het hier ter stede tot een zeldzaamheid moet worden gerekend iets te hooren van den be roemden Duitschen toonkunstenaar J. S. Bach, den genialen vader van de moderne, universeele gewijde kunst, van Bacil, het volmaakt op perst genie, de muziek zelf, daar moest men wel verlangend uitzien naar een concert, waarop een der meesterwerken zou worden ten ge- hoore gebracht. Vraagt men, waarom de toonwer ken van dezen componist zoo'n ge- tegen het wantrouwen jegens zijn vriend de gedachte, dat deze man, voor wien hij warme vriendschap, ja zelfs geestdriftige bewondering had gevoeld, het gewaagd had, zijn zus ter te beleedigen, deed zijn bloed koken. Duistere vermoedens, dat hij nog erger zou kunnen hooren, kwa men bij hem op en het plotselinge besluit van Boltenstern, het slot zon der afscheid te verlaten, scheen hem daarom als een afkeurend oordeel tegen zijn persoon, dat hij een onwaar dige het huis zijner ouders had bin nengevoerd. Juist in dit uur had hij behoefte aan een vriendBoltenstern was een man, die overal doorging voor een achtenswaardig edelman. Zou een Harley hem uit het slot ver drijven „Graaf," antwoordde hij, uw be doeling is niet vriendschappelijk, uw raad en uw hulp zouden mij juist nu van groote waarde geweest zijn." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1