BEAF Woensdag 12 November ie pauwe wolken ANBIEDINGEf ienstbod* De Strijd om een Gravenkroon. No 268 51 e Jaargang. 1913. TJ3VT. g/llMEi Chr. I. BUGKEMÜ ST AANVRAGE! 3NGEN gemeentebestuur feuilleton De beste drank voor kinderen. binnenland L3. ermaker KAMEROVERZICHT inbevelend, EBLADI COURANT". 1 and, telkens itronenblad. id en f it» cents post 75 cents :nten aangenomen. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. menschen hebben j roepswerkzaamheden j an een gezond enl aak-orgaan. Dit wordt J :t ruwe jaargetijde be- chut U dus, door het 1 gebruik van Wyberf- tegen hoesten, heesch. arrh. Een proef daar- en bewijst meer dan! len. Te bekomen in I eken en Drogisterijen! )epotte Middelburg, JLTE Co. len uiteen zijn gedreven een zóó opwekkend ge-I e juist de werking detl dézalf ondervonden hai- Gédézalf f0.20. bij A. BENIEST, Le- 13. regels 1 0.25, iedere 5 cent. Zonder rabat, plaatsen wordt twee- ld. 1 ïgste een r militair reparatiewerM 4e Reg. Inf. Oranjestraaj m in het vak Je word'1] /AN DE VELDE JR- Eleetrische Druk»™] fatsoenlijke dresSlijkstraat n°' HOOFDELIJKE OMSLAG. Afkondiging van het uitvoerbaar ver klaarde 2e suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1913. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat het 2e suppletoir Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het jaar 1913 na door Geduputeerde Sta ten van Zeeland bij hun besluit van 8 November 1913 no. 77 te zijn goed gekeurd, op heden in afschrift ge durende den tijd van vijf maanden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 11 Nov. 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Vergadering van Dinsdag. Indische Begrooting. Het begin was niet fraai. Om elf uur ontbraken er nog zoo veel leden, dat eerst even over half twaalf de vergadering geopend kon worden. Nadat de voorzitter in een lange rede op kortheid had aangedrongen, begon het tournooi. Toen om half vijf de vergadering verdaagd werd, waren wij genaderd tot halverwege den derden spreker. De punten waarover voornamelijk de discussie zal loopen, zijn de In dische partij, de Sarikat Islam, de kersteningspolitiek en de gou verneur-generaal. Meer dan anders wel het geval was, was Indië bij de jongste ver kiezingen betrokken. In krasse be woordingen is door de linkergroe- pen in den verkiezingsstrijd betoogd tot welke noodlottige gevolgen het aanblijven van de vorige regeering zou leiden, aangezien deze door haar roekeloeze kerstenings-politiek de gemoederen van de Mohamedaansche bevolking prikkelde. De Waal Male- iijt was een gevaar voor Indië en Idenburg niet minder. Met eenigen grond werd verwacht, dat na de ver kiezingen de laatste zijn matje in Indië zou oprollen, omdat de eerste zich van zijn zetei verjaagd zag. Eehter geschiedde dat nietintegen deel, de nieuwe minister vond geen aanleiding een vervroegd aftreden van den Indischen landvoogd te be vorderen. Hoe rijmt zich dat te samen De heer Van Veen zette den minister het mes op de keel. Heeft overleg plaats Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 36). o— Harley was, nadat hij een eind ge- loopen had, op een rotsblok gaan zitten, om wat uit te rusten, toen hij plotseling naderende schreden en een gefluister van menschenstemmen hoorde. Hij luisterde, het was een jong paar, dat hier in het dal een heimelijke samenkomst had; reeds wilde hij hun den weg naar het jachthuis vragen, toen hij woorden hoorde, die zijn belangstelling wekten. «Graaf Boltenstern," zei de vrou wenstem, „heeft zeker geen slecht antwoord gekregen, hij zag er zoo vergenoegd uit. Ais er bruiloft komt, aeg ik voor dien tijd niet graag mijn betrekking op, dan valt er nog wel een mooi cadeau af." „Als het maar niet te lang duurt," antwoordde de mannelijke stem. „ik heb er genoeg van, hier altijd rond te gehad? Heeft Idenburg zijn jasjelge- draaid Haalt de minister bakzeil en is de verkiezingscampagne gedes avoueerd door minister Pleijte ?Wat is het antwoord. Minister Pleijte was van dezen zomer candidaat van de Kamer voor éen der Amsterdamsche districten en hij liet zich in zijn ver kiezingsredevoeringen niet onbetuigd waar net er om ging tegen het Ka binet-Heemskerk, inzonderheid het beleid van de Waal Malefijt op te tornen. Onder de leuze „liever Turksch dan Paapsch" vuurde hij aan den bezem in de mast te binden ten teeken dat indië schoongeveegd diende te worden van de coalitie-piraten. Hoe staat de minister Pleijte nu tegenover den Kamercandidaat Pleijte Het antwoord op de felle reden van den Dokkumer afgevaardigde wordt met belangstelling tegemoet gezien. Het zal den atmosfeer moeten zuiveren van politieke dampen die ook buiten de coalitie velen benauwen. Ten nauwste houdt hiermede ver band de vraag in hoeverre de kerste ningspolitiek noodlottig is geweest en kon geweest zijn, indien het vorig kabinet was gebleven. Is de Sarikat Islam door deze politiek geleid en beinvloed, toen zij een meer religieus karakter aannam dan aanvankelijk de bedoeling was? De inlanders op te wekken tot meer handelsgeest teneinde ze sterker te stellen tegenover den negetieeren- den Chinees, was het oorspronkelijke doel van de S. I. en eerst later werd ze een vereeniging, die door propaganda zou trachten de ver keerde begrippen inzake het Moha- siuipen en tienmnai tevergeefs te wachten, vóór ik je ééns zie. Ik kom Zondag bij je, er moet dan maar van komen, wat wil." „Om 's Hemels wil, Frans, je weet, dat de graaf je van het goed zal wegzenden, als je je weer op het slot laat zien „Wegzenden kan hij mij, maar of ik ga, is mijn zaak. Hij kent mij nog niet, maar ik heb vandaag iets af geluisterd, waaruit ik merk, dat men in geval van nood nog anders onschadelijk kan maken dan met een schot. Op het jachthuis is iemand, die er heelemaal naar uitziet, aisof hij graaf Wildenfels kon heetenhij noemt zich echter alleen Wildenfels. De graaf heeft met hem over een verdwenen bloedverwant gesproken en toen is mij de oude geschiedenis weer ingevallen, die mijn vader ver telde, van een jonker v. Wildenfels, die met een molenaarsdochter op den loop is gegaan, nadat hij een mole naarszoon had gedood. De moorde naar moet de eigenlijke erfgenaam geweest zijn. Op het slot is zeker een geleerde, die de oude papieren doorziet? Waarschijnlijk een rechts- medaansche geloof weg te nemen. In een officieele, notarieele ver klaring is het verband tusschen de z. g. kersteningspolitiek en deze re- ligieuse wending der S. I. als niet bestaand gequalificeerd. Verband is echter iets anders dan invloed. Ook over dit punt zal het laatste woord nog niet zijn gesproken. Evenmin zal dit het geval zijn met de kwestie der Indisch^ partij en de ballingschap van dep heer Douwes Dekker en zijn beidé lotgenooten. Volgens den heer Bogaard zit de zaak met de Indische partij zóo Het gemengde ras, half Europeesch, half Iniandsch, het Indio-ras ken merkt zich door een bijzondere eigenschapde vertegenwoordigers ervan zijn óf geestelijk de gelijke van de Europeanen óf zij zijn min derwaardig. De laatste categorie blijft achter en gevoelt zich spoedig ach tergesteld, geeft van die achterstel ling de schuld aan rasverschil en wordt ontevreden tegen de Euro peanen. Die ontevredenheid is misplaatst, omdat zij niet gerechtvaardigd is. Die ontevredenheid nu is, het welke door den heer Douwes Dekker wordt geëxploiteerd tegen het Nederland- sche gezag. En daarin ligt dan ook het staatsgevaarlijke van het optreden der Indische pers, haar leider in de eerste plaats. Aldus de heer Bogaardt, die een koloniale politiek wil voeren, welke zooveel mogelijk het streven naar een eenheid boven rasverschil, naar een gelijkstelling van gelijkwaardigen. De verbanning van den heer Douwes verdraaier, dien men g«ed betaalt, opdat hij oorkonden vervalscht." „Ja, er is een vreemde heer, de jonge heer heeft hem meegebracht; hij heeft vanmiddag in de bibliotheek gegeten. Je kunt gelijk hebben, Frans Die ziet er mij precies uit als iemand van 't gerecht of zooiets." „Kathi, hjudt je oogen goed open. Als men der. graaf eens een streep door de rekening kon halen De graaf moest dan ons stilzwijgen duur betalen. Houdt je oogen open, Kathi. Misschien maken wij er ons fortuin mee „Dat kan jullie op andere manier beter doen," liet Harley zich nu hoo- ren, terwijl hij plotseling te voor schijn trad. „Vreest niets," zei hij glimlachend, toen de geliefden ver schrikt uit elkaar gingen, „ik ben op uw zijde, als je me helpt, ik ben geen vriend van den graaf." Het kostte Harley toch moeite, de achterdocht der beide gelieven te overwinnen. Hij won pas weer hun vertrouwen, toen hij zei, dat hij morgen reeds het slot zou verlaten, dat hij heimelijk hier was, om den weg naar liet jachthuis te zoeken. Dekker keurde hij onvoorwaardelijk goed, al pleitte hij clementie voor de beide andere bannelingen, die in Nederland wel tot beter inzicht zui len kome n, naar de heer Bogaardt meent. Reeds zoover was de zei A inbeelding van den heer Douwes Dekker gegaan, dat hij zich liet aan leunen door de Inlanders beschouwd te worden als een reïncarnatie van Mohamed. De Indische partij is in haar optreden revolutionnair en ver dient daarom een krachtige onder drukking van de regeering. De heer Douwes Dekker woonde het debat op de tribune van de Kamer bij en kreeg deze reeks pillen te slikken. De derde spreker van dezen dag was de heer Scheurer, die alle deug den van den gouverneur-generaal op een lijst had geplaatst en die den leden der Kamer ter inzage bood, een aanbod waarvan echter niemand gebruik maakte. De concessie van de scholen in de Minehassa, bij vroegere begrootingen reeds uit den treure be handeld, werd door hem opgerakeld en hij begon ditmaal met het jaar 1675, om toch maar grondig te zijn. De heer Scheurer heeft een ge noeglijke aartsvaderlijke verhaaltrant, maar naar hem luisteren doet men niet. Hij gaat morgen voort. Misschien vertelt hij dan wat nieuws. Kamerverkiezingen Amsterdam III. Met groote belangstelling werd gis teren door ieder die iets voor politiek voelt, de uitslag der herstemming voor de Tweede Kamer in het district Amsterdam III tegemoet gezien. Reeds even half acht werd ons de uitslag geseind en wij hebben dezen dadelijk gebullilineerd. Uitgebracht werden niet minder dan 12397 geldige stemmen. Gekozen werd de heer P. Otto (lib.) met 6715 stemmen, terwijl de heer J. Oudegeest (S,D.A.P.) en 6082 verkreeg. Bij de eerste stemming, op 4 No vember, werden uitgebracht 10044 geldige stemmen. Daarvan verkregen de heeren C. J. Kuiper. R.K., 1946 stemmen; P. Otto, U.-L., 3314; J. Oudegeest, S.D.A.P., 4604 en D. Wijn koop, S.D.P., 180. Bij de stemming op 17 juni 1.1. werden uitgebracht 12745 geldige stemmen. Daarvan verkregen de hee ren mr. P. J. Troelstra, S.D.A P„ 7309 stemmenmr. B. E. Asscher, U -L., 2518mr. Paul J. Reijmer, R.K., 2781, en D. Wijnkoop, S.D.P., 137 stemmen. Bij de stemming voor de naver- kiezing op 24 Juli werden uitgebracht 9254 geldige stemmen Daarvan ver kregen de heeren P. Otto 2368 Hij wilde zonder weten van den graaf den beeldhouwer spreken. „Ga naar het slot, Kathie," zei hij tot de kamenier, toen hij eindelijk het wantrouwen had overwonnen, „luis ter af, wat men van mij zegt, zij denken reeds, dat zij zich in mij ver gist hebben." „Kathi gehoorzaamde. Frans zei Harley, dat het jachthuis een uur van hier verwijderd was, dat de beeldhouwer moeilijk te spreken zou zijn, zonder dat de vader van Frans, die vol toewijding voor den graaf was, er zich mee bemoeide, want de houtvester wist, dat de graaf den beeldhouwer in het jachthuis had ingekwartierd, opdat hij Harley niet zou ontmoeten, Hij schilderde het gesprek tusschen Benno en den Graaf, dat hij beluisterd had,endaar Harley te vermoeid was, zulk een verren weg misschien tevergeefs te onderriemen, sprak men af, dat Frans den jongen kunstenaar de schrifte lijke uitnoodiging tot het rendez vous zou brengen zooals we hier boven gezegd hebben. Harley keerde, tevreden met het bereikte resultaat naar liet slot terug. H. Polak (S.D.A.P.) 4831 mr. Reij mer 1828 en D. Wijnkoop 217 stem men. De verhoudingen in deTweedeKamer zijn door dezen uitslag natuurlijk slechts weinig gewijzigd de Concen tratie kwam van 38 op 39 (de Li berale Unie van 21 op 22); deS.D. A. P. daalde tot 15 leden. De liberale ochtendbladen heffen natuurlijk een juichtoon aan dat de roode burcht in handen der vrijzinnigen is gevallen. Zij berekenen dat al zijn alle rechtsche stemmen op den heer Otto overgegaan, de vrijzinnigen toch nog 1400 stemmen zijn vooruitge gaan, zoodat de heer Otto van de 6700 stemmen er 4700 verkreeg van vrijzinnige kiezers. Staatsbegrooting. Blijkens het voorioopig verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk oor log had de minister volgens enkele leden den bouw van het fort te Vlis singen en van verdere kustversterkin- gen kunnen uitstellen, in afwachting dat de wetgever op zijn besluit om tot dien bouw over te gaan terug- kome. Gevraagd wérd in dit verband welke aanbestedingen voor het fort te Vlissingen reeds hebben plaats gehad, welke contracten voor levering van kanonnen, pantserkoepels enz. reeds zijn afgesloten en welke ten aanzien van dit punt 's ministers plannen zijn. De nieuwe vaandels. Omtrent de nieuwe vaandels, die Maandag a.s. te 's Qravenhage zullen worden uitgereikt, kunnen wij het volgende meedeelen De geheel geborduurde vaandel doeken zijn vervaardigd van dubbele oranjezijde. Op de voorzijde is aangebracht het door lauwertakken omgeven Rijks wapen, op de keerzijde een gekroonde W, een lauwertak en de opschriften. De uitvoering van het borduurwerk is in hoofdzaak als volgtde leeuw van het wapenschild in goud en de leeuwen-schildhouders in de natuur lijke kleurende koninklijke kroon gedeeltelijk in goud en gedeeltelijk in zijdede lauwertakken in groene zijde de W. en de kroon op de keerzijde van het doek in goud, de tak in groene zijde, de opschriften in goud. Het geheel is afgezet met gouden franje. Van de uit te reiken vaandels dragen de volgende bijzondere op schriften Regiment grenadiers, „Tiendaagsche Veldtocht 1831"; regiment jagers idem; 12e reg. inf., „Citadel van Antwerpen 1832"13e reg. inf., „Waterloo 1815" 14e reg. inf., „Tien daagsche Veldtocht 1831"; 16e reg.; inf., „Citadel van Antwerpen 1832", HOOFDSTUK XI. Het had de Gravin, Georg en Bol tenstern wel moeten opvallen, dat Adda hen alleen tegemoet kwam en haar begeleider zich langs een an deren weg verwijderde. De zenuw achtige trek op Adda's gelaat deed iedereen vermoeden, dat er iets bi- zonders tusschen haar en Harley was voorgevallen. Men bestormde haar met vragen, maar Adda vergenoegde zich met de opheldering, dat mijn heer Harley het zelf inzag, dat hij niet langer gast op het slot mocht blijven. Ofschoon Georg in harts tochtelijke opgewondenheid dreigde, Harley ter verantwoording te roepen, als zij geen verder uitsluitsel gaf, kon zij er toch niet toe besluiten. „Ik wil juist vermijden," ant woordde zij, dat je betrokken wordt in een zaak, die afgedaan is. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1