OERINGj AANBIEDINGE Dinsdag 11 November De Strijd 11 een GravgÉoon. den Heer" e Repetitie 1STAANVRAGE 1ECTIÜR. >IANIST PER ZETTE Meisje NSTBODE AGMEID. KAMEROVERZICHT No 267 51e Jaargang. 1913. November - 1913 OLISTEN d flinke Branders, Kappe<[ Gomfoorts. 550 kaarsen bcïj rlicbting. noodigheden. ;n-Kachels, Haarje fabrieken van Bs» E. M. Jaabsma, "schermen in di?c Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. j| ftbonnemenfs- flduerfenfiën op zeer uoordeelige uooru/aarden. GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND GVEREENIGING /LISS1NGEN. de Heer E. BATTEN, eid van het 40-jarig jjJ Vereeniging van het —cl an J. S. Bach. >li, Koor en Orkest. op 12 November a. s avonds half 8. rtzaal van dhr. BUNING Sopraan, d. V. M. Alt. G. K. Tenor, D. v. H.i Bas. caarten a 50 cent ei. es a 10 cent, vanaf heden in den boekhandel Di DAGH en op den avom ng in de zaal. preking a 10 ct., Woens n 12—1 uur in de zaal aft 11 November de tijd en plaats, lijk ad 25 cent. 5 regels f o.s5, iedere 1- 5 cent. Zonder rabat, aal plaatsen wordt twee- iend. GD voor een fanfarekorp onder letter Aburei ant. zich aan een avsnden. Br. met opga letter W. H. Bureau „Vli ourant." loon naar bekwaamhe an DE VELDE Jr. Kleii een net Adres: Glacisstraat 11 j loon. AdresBure he Courant." J. BLOKLAND VISSE Evertsen 40, vraagt :r een nette een flinke ïureau dezer Courant. lings-Artikelen. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIËNvan 1-4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Personeele Belasting. Afkondiging van het Kohier der P«»6oneele Belasting 110 7 dienst 1913.; De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan de Rijksontvannger is gezon den het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele Belasting no 7 dienst 1913 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden ge daan bij den Directeur der directe belastingen in wiens directie de aan slag is vastgesteld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. Een is hiervan afkondiging ge schied waar het behoort den 11 en November 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Maandag. Heek van Holland—Rotterdam. Zooals wij de vorige week reeds zeiden, het wetsontwerp, strekkende om den Hoek van Holland bij Rot terdam te voegen, is met op vijf na algemeene stemmen tot wet verheven. Alleen de heer de Savornin Lohman bleef tot het laatst toe hard nekkig verzet oefenen. Succes heeft hij met zijn juridische betoogen niet gehad. Trouwens dat was te voorzien. Minister Cort van der Linden zei het nuchtertjeshet wetsontwerp is een unicum, waar het geldt voor Rotter dam, een havenstad, die eveneens een unicum is in ons land. 't Is waar, vele bepalingen van de gemeentewet moeten terzijde gesteld worden, er zitten vreemdsoortige kwes ties in het wetje besloten, maar op stuk van zaken is de wet er voor de gemeenten en zijn de gemeenten er niet voor de wet. De heer Lohman scheen boos en geprikkeld. In hoe verre zulks zijn oorzaak vond in dit wetje, kunnen wij niet uitmaken. De heer Lohman is spoedig boos als het niet naar zijn zin gaat. Het belang van Rotterdam is een landsbelang. Wanneer noodig blijkt dat voor zoo'n stad eens afgeweken wordt en het platgetreden paadje van een ver ouderde wet, zooals de gemeente wet, dan zou het stellig van bekrom penheid getuigen aan de wet vast te Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 35). —0- „U vergist u zeerik keester geen onbestemde vrees voor u, ik zou ook niet weten, waarom, maar u hebt het gevoel van afkeer jegens u in hooge mate in mij versterkt, en ik kan slechts den wensch uitspreken, dat dit gesprek onder vier oogen tus- schen ons het eerste en het laatste moge zijn!" Met deze woorden wendde zij zich trotsch af en ging haar familie tegemoet. Uit Harley's oogen fonkel de haat en woede; de teleurstelling van zijn ijdele hoop scheen hem on verwacht, en daarom des te bitter der te treffen. Hij koos een zijweg door het kreupelhout, om het gezel schap te ontwijken. Toen hij het nieuwe slotplein bereikte, zag hij het rijtuig op het slotplein, dat den Graaf teruggebracht had. Hij snelde naar de bibliotheek, zocht de portefeuille, houden. Met dit wetsontwerp werd iets.voorkomen, n.l. dat aaii den Hoek van Holland havenindustrie op kleine schaal, op eigen houtje zich zou ont wikkelen. De Hoek is het voorstation voor Rotterdam. Wie kan schatten welke nadeelen er voor den handel uit zouden voortkomen, indien aan den Hoek door onvoldoende sanitaire toestanden een epidemie uitbrak De gemeentenaren zelf aan den Hoek hunkeren naar het oogenblik waarbij de ennexatie een voldongen feit zal zijn. De vorige week stond de burgerij gereed feest te vieren, zoodra het ontwerp was aangenomen en in deze vergadering circuleerde een programma van de feestelijk heden die zouden plaats hebben on middellijk na het bekend worden dei gunstige beslissing. Zij zullen dus feest vieren. Na dit wetsontwerp werd afgedaan een wetje, waarin de uitvoering van de herziene militaire rechtspleging is vastgelegd. Minister Ort hield zijn eerste rede over dit weinig beteekenende ontwerp. Dat hij eenigermate lang van stof was, kan niet worden ontkend. Doch al doende leert men. Bijzonderheden vallen niet te ver melden. Morgen: Indische Begrooting. Het steekspel kan beginnen Hofbericht. Hare Majesteit de Koningin en de Koningin-Moeder met gevolg woon den Zondagmorgen de godsdienst oefening bij in de Ned. Herv. Kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. C. Hattink. In drie open landauers begaven H. H. M. M. met gevolg zich naar het kerkgebouw. Ds. Hattink sprak naar aanleiding van de .woorden, vervat in Gen. 28 10—13a. Als voorzang, tusschenzang en na zang waren gekozenPsalm 66 4, Gez. 7 1 en 4, Gez. 58 7, Psalm 146 3. Zoowel bij den aanvang als het einde der godsdienstoefening werden de vorstinnen door een talrijk publiek opgewacht. Tweede Kamer. Het wetsontwerp bedoelende Hoek van Holland bij Rotterdam te voegen, is gisteren aangenomen met 51 tegen 5 stemmen. Bond van Anti-Revolutionaire Gemeenteraadsleden. Te Utrecht heeft gisteren onder leiding van mr. S. de Vries, wethou der der gemeente Amsterdam, j de Bond van anti-revolutionaire ge- die hij daar gevonden had, nam er haastig alle papieren uit, die hem van gewicht schenen en snelde daar mee naar zijn kamer, om ze in zijn koffer te sluiten. Zoodra hij dit ge lukkig volbracht had, sloop hij door den zijuitgang naar het terras, ging het rotspad af, waarlangs Georg hem naar het slot had gevoerd en schepte pas adem, toen hij, zonder door ie mand bemerkt te worden, de kloof bereikt had. Nu echter was goede raad duur. Hij had plan, den jongen beeldhou wer heimelijk op te zoeken. Na het voorgevallene moest hij morgen het slot verlatener was hem echter veel aan gelegen, Benno Wildenfels te spreken, vóór hij naar de residentie terugkeerde. De lezer zal het gera den hebben, dat geen ander dan Har- ley den man geweest was, die lan gen tijd geleden Benno's vader had opgezocht, om hem over te halen, gezamelijk tegen den Graaf op te treden. Maar hoe zou hij het jachthuis vindenHij zag nergens een mensch, die hem den weg had kunnen wijzen. Harley voelde zich vermoeidhij meenteraadsleden in Nederland ver gaderd. In zijn welkomstwoord con stateerde de voorzitter, dat de raads verkiezingen in het openbaar nog al goed zijn afgeloopen, al werden hier en daar verliezen geleden. Tot vreugde stemde de herkiezing van mr. de Jong tot raadslid en wethou der van Rotterdam. De steun door de liberalen hiervoor geboden was een mooie hulde voor mr. de Jong. Vervolgens wees spreker op talrijke kwesties, die in de gemeenteraden aan de orde komen, op het optreden der openbare onderwijzers, de toe name van het aantal socialistische raadsleden enz. enz. Mr. V. Rutgers bracht daarop het jaarverslag uit. Het aantal leden be droeg op 1 Januari j I. 290 gewone en 102 buitengewone, onder wie 48 burgemeesters en 11 gemeente-secre tarissen. Het orgaan der vereeniging verkeert in bloeihet bureau van advies werkt gunstig en dit jaar werd een aanvang gemaakt met de stichting van provinciale afdeelingen. Over 1911 bedroeg het batig saldo f 373.83over 1912 was er een te kort van f 42.19. Het geval-Beishuizen. Van hetgeen te Garsthuizen (Gr.) de onderwijzer Beishuizen heeft uit gehaald en dat de lezer zich uit onze courant zal herinneren, schrijft de (liberale) „Vaderlander" Als men den moed heeft aan de voormannen van den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers in het gezicht te zeggen, dat zij door hun wijze van optreden de openbare volksschool ernstig nadeel doen, dan krijgt men in hun blad een lading invectieven naar het hoofd, die doet vragen, of deze mannen bij vergis sing ook faalden in de keuze hunner carrière en niet beter gedaan hadden zich in vrouwenkleeren te steken en een plaats in te nemen op de visch- markt. En dan wordt men wel eens tui e- luursch, als men al die onopgevoed heid hoort verdedigen, omdat men opkomt voor het kind, aan hetwelk niets anders mag gegeven worden dan wat des kinds is. En des kinds is het volgens deze paedagogen nu eenmaal niet, dat het zal leeren eerbied te hebben voor het gezag vandaar dan ook, dat het niet mag leeren eerbied te hebben voor het hoofd van den Staat, en 31 Augustus als feestdag te vieren. Het blijkt meer en meer, dat eerbied voor eenige gestelde macht volgens deze Bondsmannen niet alleen niet „des kinds" is, maar ook niet des Bondsbestuurders. Niemand minder toch dan de heer G. T. Beishuizen, onderwijzer aan de openbare school te Garsthuizen, had 's middags niet gegeten, inge spannen gewerkt er. aandoeningen van allerlei aard hadden zijn zenuwen overspannen. Deze uitputting deed zich nu gevoelenhij sleepte zich met moeite voort, de ijzeren wil streed tegen de natuur. Hij speelde, zooals hij wel wist, een hoog, gewaagd spel en het ge luk, dat anders de krachten staalt, was hem niet gunstig geweestieder ander zou ontmoedigd geworden zijn door dezen tegenslag. Het verras send nieuws dat graaf Wildenfels met de familie van den beeldhouwer in betrekking was getreden, had zijn plannen reeds veranderd. Het bericht van de komst van den beeldhouwer was de tweede slag geweest; dit maakte het noodzakelijk, dat Harley „zich haastte," de dokumenten te vinden. De houding van Adda dezen morgen bewees hem, dat hij niet den indruk had gemaakt, dien hij gedacht had, en toen hij zijn ge luk prees, de dokumenten gevonden te hebben, vond hij dadelijk op het eerste blad papier zijn sombere voor gevoel bevestigd, waaraan hij nooit had willen gelooven, die zijn lid van den Bond van Nederiandsche Onderwijzers, en lid van de Provin ciale Staten van Groningen, is uit zijn betrekking ontslagen, omdat hij het hoofd der school, waaraan hij werkzaam is, heeft toegevoegdKwa jongen, wat doe je hierkwajongen, jij behoort daar (wijzende naar het lokaal van het hoofd). Jij hebt hier niets te maken. Jij maakt het onder wijs in de geheele school onmogelijk Jij hebt daar genoeg te doen. Daar hoor jij, daar verdien jij je centen. Maak maar dat je eigen werk afkomt, kwajongen. En dat is nog niet het ergste. Want deze „paedagoog", vindende, dat op stand en straattaal wèl des kinds is, liet deze gekuischte woorden zijn mond ontgaan (zie het verslag in de Prov. Gron. Courant) in tegenwoor digheid der leerlingen! Ziet, als zoo iets een heel jong onderwijzer was overkomen, dan zou men zeggenJongmensch, het is mogelijk, dat ge, op uwe driftbuien na, geen ongeschikt nummer zijt, maar als onderwijzer deugt ge totaal niet, want dit is u zeker wel, en in de eerste plaats geleerd, dat eerbied voor het kind vóór alles eischt, dat het nimmer getuige is van disputen tusschen zijn onderwijzers, en dat men een wacht voor zijn lippen zet. Maar wat van dit geval te zeggen In de clericale pers juicht men reeds dat het op de openbare school een huishouden van Jan Steen is. Het eenige wat nog belang kan inboezemen is de houding, die de Bond tegenover den heer Beishuizen zal aannemen. Zal ook. deze man de held van den dag worden en onder houden uit de gemeenschappelijke kas, waaraan tal van onderwijzers van hun schraal traktement hun bij drage offeren? Wij vreezen met groote vreeze in deze, omdat we reeds meer gezien hebben waar verkeerd begrip van solidariteit toe heeft geleid, en omdat het opspelen •tegen „de natuurlijke vijanden" in den Bond een soort nimbus geeft. Maar men zal het ons zeker niet euvel duiden, als wij verklaren, dat juist onze groote liefde voor het openbaar onderwijs het ons zoo diep doet betreuren, dat de Bond van Nederiandsche Onderwijzers mannen als Beishuizen tot zijn leiders kiest. Uitvinding voor mitrailleurs. Naar de „N. R. Ct." verneemt, heeft de eerste luitenant Bolten, com mandant van het mitrailleurpeloton 16e reg. int. te Amersfoort, een toe stel uitgevonden, hetwelk aangebracht op mitrailleurs (ook anders dan de Schwartzlose) het voordeel heeft, dat althans achter dekkingen, de mitrail leurs hun standplaats niet verraden schoonste verwachtingen teleurstel de. Hij zag namelijk uit de doku menten, dat hij neoit, zooals hij gehoopt had, op een goed recht zou kunnen steunen, dat hij, als hij niet al zijn plannen wilde opgeven, zijn doel 'bereiken moest door be drog en diefstal. Hij aarzelde geen oogenblik. De prijs was te hoog, te verlokkend hij had zich te vast in zijn verwachtin gen ingeleefd, om voor een misdaad terug te deinzen. De demon der ver zoeking liet hem geen tijd, eerst lang met zijn geweten te rade te gaan hij sleepte hem met zich mee. Maar al zou hij ook onder andere omstan digheden bezwaarlijk de verzoeking weerstaan hebben, dan zou hij, als hij tijd had gehad te overleggen, mis schien toch anders gehandeld heb ben. Maar het vertrouwen van Ge org dreef hem er toe, alle bruggen achter zich af te breken. Bovendien waande hij zich reeds zeker van de overwinning en zoo waagde hij steeds meer. Hij trad tegen Adda reeds op als iemand, die de toekomst van haar en haar familie in handen had, wien men er nu een prijs voor moest door een constante rookpluim en door mondingvuur, welk laatste alleen optreedt bij zelfwerkende vuurwape nen met korten loop, zooals bij de Schwartzlose. De rookpluim is een erkend na deel, vooral bij mitrailleurs, die een smeermiddel (olie of graphiet) ge bruiken tot het gemakkelijk lossen van de huls. Door dien rook (van 8 tot 10 meter voor de monding nog zichtbaar) is zelfs de beste dekking voor mitrailleurs van problematiek nut, daar der vijandelijke artillerie het inschieten zeer wordt vergemak kelijkt en juist de mitrailleurs geen grooter vijand hebben dan de artille rie, wier taak het is hen te bestrijden, Het toestel van den heer Bolten leidt den rook onmiddellijk achter waarts af en houdt hem dus achter de dekking, waar hij zich verder langs den grond zoo ijl verspreiden kan, dat van een waarneming van dien rook geen sprake meer kan zijn. Een ander bijkomstig voordeel is, dat het bedieningspersoneel een vrij uitzicht behoudt op het doel en een controle over de richting van het wapen ook gedurende het vuur mo gelijk is. Op het toestel is in Duitschland reeds patent aangevraagd. Onze Vloot. Het hoofdbestuur van „Onze Vloot" deelt mede een belangrijke schenking voor de boekerij ontvangen te hebben van den heer T. H. de Meester, direc teur van de maatschappij, „Zeeland" te Middelburg. Meer dan 90 banden werd de bibliotheek hierdoor rijker, waaronder jaargangen van historische waarde. En dan van den heer H. Quispel te Bussum arriveerden twee groote pakken met boeken, die de Bibliotheek aanzienlijk verrijkten. Een woord van hartelijken dank wordt aan de milde schenkers ge bracht en de wensch uitgesproken dat hun voorstel in ruimen kring na volging moge vinden. Bioscoop-vetbod voor kinderen. De afd. 's Gravenhage van het Ned. Onderwijzers-Genootschap heeft den gemeenteraad van Den Haag verzocht eene verordening vast te stellen, waardoorlo. de toegang tot de openbare bioscoopvertooningen voor kinderen beneden zekeren (liefst 16-jarigen) leeftijd is verboden, tenzij de vertooning speciaal voor kinderen is bedoeld en ook als zoodanig is geannonceerd2o. op die kinder voorstelling tevens alleen films wor den vertoond, welke vooraf de goed keuring hebben verworven van een commissie van advies, door Burg. en Weth. benoemd. bieden, als hij niet met haat en wraak tegen het slachtoffer optrad. Het mooie meisje had hem met verachting afgewezen. Het was geen zinnenroes, geen snel ontwaakte be geerte,wat hem aan dit wezen geboeid had en bekoring op hem had uitge oefend. Het was alleen de ijdelheid geweest, die naar den triomf had ge dorst, de dochter van een trotsch gravengeslacht te veroveren en de manier, waarop Harley was afge scheept, krenkte hem daarom op zijn meest kwetsbare plaats. Hij moest verwachten, dat men hem de deur zou wijzen, als hij niet vrijwillig afscheid nam. Adda had hem doorzien en hij had, meege sleept door de opgewondenheid van het oogenblik, zelfs gedreigd, waar hij nu berouw van had. Trouwens, het was hem niet aangenaam, het slot nu te moeten verlaten, als hij slechts eerst met Benno Wildenfels had gesproken en wist, welke aan spraken deze kon doen geiden en op welke bewijzen hij zijn vorderingen steunde alle vragen die Harley levendig bezighielden en veronttrusten (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1