m ranfiën Maandag 10 November b Be Strijd om een Gravenkroon. No 266 51e Jaargang. 1913. 1913. BEKER, D BINNENLAND FEUILLETON SPORT evorderen, bieden aan wijnen, of van aar van den eilingen op Wijn, -Uitgave verstrekt en de kasten van antoor of aan een emie Uitgave ont- Flesschen worden genomen. De ver- ND No. 2. illeret. on. de Iloode Portwijn, de Witte Portwijn. int. VAN TOEPASSING IS, IZONDEN. -ide beveelt zich aan gen van ASSURAN- spolis te Rotterdam edels, Koopmansgoe- Land-, Rivier- en oosje Buskenstraaf. JS. 10 12 14 A 18 4.30 7.20 .f9 4.41 7.30 to 4.52 7.40 >9 5.11 7.59 8.50 18 5.30 8.20 9.08 a 5.37 8.31 40 5.52 8.42 >3 6.04 >6 6.16 19 6.29 1 13 14 40 7.22 52 7.35 05 7.51 17 8.03 8.45 32 8.18 9.— 40 8.31 03 8.50 24 9.09 35 9.19 45 9.29 J N P 04 5.35 8 33 19 5.50 8.47 S. 0 Q 17 8.16 8.48 32 8.30 9.03 A 13A 05 8.— 16 8.11 28 8.23 A 14A 27 8.25 39 8.37 50 8.48 ;ui> inj; a,1TK!T"r"' 2.54 .2.35 6.54 7.56 5.53 6.25 7.05 6.45 7.50 8.19 8.64 9.34 9.61 10.18 .0.31 10.51 10.69 7.50 g* A 10.38 7.14 N 2. pi s 10.52 11.82 8.57 8.2" 9.47 8.64 11.02 VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIËNvan 1 —4 regels 0.40, Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. Uitvoering Invaliditeitswet. De oud-minister A. S. Talma is door „het Centrum" aangezocht mede te deelen, hoe hij zich de samen stelling der rente-commissiën had gedacht, hoe de positie en den werk kring der tusschenpersonen en hoe, in aansluiting daarmee, inhoud en strekking der aan de ambtenaren ge geven instructies. Aan het antwoord van den oud minister ontleenen wij, dat door hem de rente-commissiën zoo zijn samen gesteld, dat zij de elementen bevatten, voldoende bekwaam en onderlegd, om de beslissing der rijksverzekerings bank voor te bereiden. De kans, dat menschen met f1500 en f2000 in komen de rente zouden vragen en ontvangen, achtte de heer Talma zeer klein, terwijl de oud-minister de be wering weersprak, dat art. 369 der Invaliditeitswet door zijn invoering van de wet zou zijn losgemaakt. De herstemming in Amsterdam lil. De Chr. Hist. Kiesvereeniging Am sterdam lil besloot den heer Otto te steunen. De R. K. Kiesvereeniging in distr. 111 hield Zaterdagavond twee verga deringen. In beide vergaderingen werd aan de orde gesteld het be stuursvoorstel om zich te onthouden. in de eerste vergadering werd dit voorstel verworpen met 67 stemmen tegen en 28 voor, waarna in stemming werd gebracht de voorstellen, de kiezers vrij te laten of het steunen van de candidatuur Otto. Met alge- meene stemmen werd tot het eerste besloten. In de tweede vergadering werd het bestuursvoorstel verworpen met 69 tegen 6 stemmen en met 36 tegen 35 stemmen besloten de candidatuur- Otto te steunen. Het resultaat van beide stemmingen was dus, dat besloten werd, met 130 tegen 36 stemmen, dat men de kie zers zou vrijlaten. Dit echter onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat in geen geval op den heer Oudegeest een stem mocht worden uitgebracht. De anti-revolutionaire Kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" district III adviseert tot onthouding. De afdeeling Amsterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwij zers besloot de candidatuur-Oude- geest krachtig te steunen. De Handelshoogeschool te Rotterdam. Zaterdag had te Rotterdam de opening plaats van de Nederlandsche Handelshoogeschool, welke werd bij gewoond door de ministers van bin- nenlandsche zaken, van buitenland- sche zaken, van koloniën en van Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 34). -o— „Uw vader," antwoordde Harley, „is ongetwijfeld een ridderlijk karak ter, maar hij is onschuldig aan de benadeeling van hen, die nu aanspra ken maken, hij heeft verplichtingen jegens zichzelf. Ik heb over de zaak nagedacht gebeurt het ergste, dan mag hij het in geen geval tot een proces iaten kamen. Dan moest er op de een of andere manier een vergelijk gesloten worden mis schien een schikking door een hu welijksverbintenis. Harley zweegeen gloeiende blik uit Adda's oogen verried hem, dat hij al te driest op zijn doel was af gegaan. „Uw broeder Wolfgang" zei hij snel, „is majoraatsheer. Wie groote rechten erft, kan ook zware plichten hebben, om deze rechten te behouden. Ik spreek ook slechts een landbouw, handel en nijverheid en verder door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts de Landas Wybórgh, en het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, met den griffier. Vertegenwoordigd waren ook de verschillende Nederlandsche univer siteiten. Verder waren ook verschillende instellingen op handelsgebied ver tegenwoordigd. Het woord werd gevoerd door mr. Cort van der Linden, minister van binnenlandsche zaken, die met een korte rede, waarin hij op het groote belang dezer school wees, de aca demie opende. Voorts door ar. D. Bos, president-curator, die zijn waar deering uitsprak voor het initiatief van den Rotterdamschen handel, wees op de behoefte aan meer weten schappelijk onderwijs en de hoop uitsprak, dat de hoogeschool een werkplaats zou worden voor weten schappelijk onderzoek, waar weten schap en practijk elkaar de hand mogen reiken. De rector-magnificus, prof. dr. mr. G. W. J. Bruins, hield daarna een rede ter inleiding van de lessen, hij hield de gebruikelijke toespraken tot curatoren en leden van den Raad van Beheer en de andere genoodigden. Nog spraken enkele andere heeren, o. a. de heer A. G. Kröller, president van den Raad van Beheer, de heer Zimmerman, burgemeester van Rot terdam en de heer Ph. v. Ommeren, vice-voorzitter van de Kamer van Koophandel en prof. Jelgersma uit Leiden. Vrouwenkiesrecht. Het hoofdbestuur van de vereeni- ging voor Vrouwenkiesrecht meldt, dat het zich met een schrijven tot H. M. de Koningin heeft gewend, waarin het uiteenzette, dat na de paragraaf in de Troonrede waarin toezegging wordt gedaan om onver wijld over te gaan tot een zoodanige wijziging van de grondwet, dat deze geen beletselen meer zal bevatten tegen de invoering van vrouwenkies recht, er nu herhaaldelijk in de re- geeringslichamen over vrouwenkies recht zal worden gesproken, en dat het bestuur van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht daarom de vrijheid neemt, Hare Majesteit te verzoeken, Haar te mogen inlichten omtrent de gronden, waarop door vele vrouwen in Nederland het kiesrecht verlangd en in de tegenwoordige tijdsomstan digheden zoo neode gederfd wordt. Op dit schrijven ontving het hoofd bestuur der vereeniging reeds zeer spoedig bericht, dat Hare Majesteit gaarne schriftelijke inlichtingen zal ontvangen. Het hoofdbestuur heeft daarop een gedachte uit, die mij door het hoofd is gegaanzij is zonder beteekenis, de erfgenamen zijn niet bekend, nog minder weet men, wat zij eischen. Mijn idéé schijnt u zeer te ver schrikken," ging hij voort. „Prinsen en prinsessen worden in het belang der politiek uitgehuwelijkt, zij ver tegenwoordigen den hoogsten adel, op hen drukken de moeilijkste plich ten der onthouding. Alles wil betaald zijn in de wereld, men koopt genot met zijn gezondheid, triamfen met ontberingen, moeite, ongemak. Rijk dom vast te houden is dikwijls even moeilijk, als te verwerven." Adda had, terwijl hij zoo sprak, tijd genoeg, den indruk te overwin nen, dien Harley's woorden op haar gemaakt hadden, maar al hield hij zich nu ook, alsof hij zich meer ver diepte in algemeene beschouwin gen, het gevoel bleef haar toch bij, dat hij dit slechts deed, om haar gerust te stellen, maar haar het ergste verzweeg. „Laten wij dit onderwerp afbre^ ken, mijnheer Harley," zei zij en haar oog zocht de anderen, „Iaten wij ons gezelschap weer opzoeken. Nota opgemaakt, waarin het in het korfde voornaamste redenen uiteenzet, waarom de vrouwen het kiesrecht wen- schen en hieraan toegevoegd eenige door de vereeniging uitgegeven ge- schriftjes, waarin enkele onderwerpen uitvoeriger worden behandeld, alsme de een boekje„vrouwenkiesrecht", uit gegeven door de Wereldbibliotheek en geschreven door dr. Aletta H. Jacobs en mevr. Van Balen—Klaar, respectievelijk presidente en vice- presidente van .de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Posterijen en telegrafie. Ten aanzien van de positie en de bezoldiging van het personeel wer den in het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de waterstaats- begrooting verschillende opmerkingen gemaakt. Eenige leden meenden, dat deze tak van dienst van zoo groote beteekenis en omvang is, dat een tractement van f 7000 voor den di recteur-generaal niet voldoende is te achten. Sommige leden waren van gevoelen, dat de positie der direc teuren, hoofdcommiezen en commie zen verbetering behoeft. Eenige leden kwamen op tegen de achterstelling van de vrouw bij dezen tak van dienst. Volgens een bekendmaking van het hoofdbestuur zullen na 1 Januari 1914 geen vrouwen meer toegelaten worden tot het examen voor commies. Men hoopte, dat de minister hierop zal willen terug komen. Opnieuw werd op de bekende gronden aangedrongen op het thuis bezorgen van aangèteekende brieven. Gevraagd werd ot niet voor pastpa- ketten een grooter gewicht en groo- tere afmeting kan worden toegelaten. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit van 14 October zijn, ingevolge de Burgerlijke Pen sioenwet, de navolgende pensioenen verleend, als aanjhr. mr. R. de Marees van Swinderen, minister van buitenlandsche zakenmr. Th. Heemskerk, minister van binnen landsche zaken en mr. M. J. C. M. Kalkman, minister van financiën, ieder f 4000. Onbetaalde rekeningen. In „De Middenstandsbond" schrijft de heer j. S. Meuwsen over onbe taalde rekeningen. Hij haait de ook door ons vermelde advertentie in een Haagsch blad aan, waarin een zaak waarnemer de klanten aan een da meshoedenzaak verzocht hare reke ningen te betalen, opdat zijn cliënte niet failliet verklaard zou wor den. Dan vervolgt de heer M. aldus Beseft men wel, wat het zeggen wil, voor een eerlijk man (of vrouw) Als een ernstige beproeving onze familie wachtte, zou mijn vader mij en mijn broers niet onvoorbereid laten, zonder oorzaak echter zich de toe komst duister voorstellen, is een zonde jegens het tegenwoordige, je gens den Hemel, op wien wij vertrou wen moeten." Moritz Harley zag met fonkelende oogen en hoogrood gelaat het be koorlijke meisje aan en zijn vurig bloed scheen de overwinning te wil len behalen over zijn berekenend verstand. „Comtesse," antwoordde hij hartstochtelijk, toen Adda zich gereed maakte den terugtocht te aanvaarden, „er zijn oogenblikken, waarin zich beslissingen voor het geheele leven voorbereiden. Ik heb misschien nooit weer het geluk, zoo onbevangen en vrij onder vier oogen voor u te staan. Uw broeder Georg noemt mij zijn vriend. Ik wil er geen onderzoek naar doen, welke de reden was, dat hij vandaag wantrouwen jegens mij koesterde, ik wil niet vragen of ik het hem te danken heb dat u mij nu de toenadering ver oorlooft, die ik hedenmorgen tever geefs zocht. Ik lees het op uw §e- aan het hoofd van een zaak staande, met onmiddellijke faillietverklaring bedreigd te worden, wegens niet- betalir.g van een luttel bedrag ais f 125, terwijl vorderingen op gegoede cliënteele meer dan het twintigvoud daarvan bedragende, jarenlang in de boeken open staan, zonder dat men het wagen durft die klanten om be taling hunne' schulden aan te spreken," En verder „Hier behoeft de middenstand niet ootmoedig aan de Regeering om tus- schenkomst te verzoeken, hier kan de middenstand zelf ingrijpen. Daar toe is echter noodig dat de lauwe en dikwijls bange lakschheid worde afge legd. Hier moeten de kapitaalkrach tige middenstanders hand aan hand gaan met hunne zwakkere collega's en deze laatste op hun beurt ook toetreden tot de organisaties van hunne collega's. Aan de middenstandsvereenigingen zij dan verder de taak toebedeeld, om op de wijze zooals reeds ver schillende middenstandsvereenigingen dit deden, den handschoen op te nemen voor het goed recht van den middenstand en op behoorlijken kor ten termijn betaling van zijn gele verde waren of zijn verrichte werk zaamheden te krijgen. En ten slotte de plicht van het koopende publiek. Meer en meer moet de overtuiging toch veld win nen, dat er iets onbehoorlijks is, wanneer men iets gekocht heeft of werkzaamheden heeft laten verrichten en door de betaling daarvan jaren uit te stellen tegelijkertijd het genot van het bezit van het artikel en van het geld heeft. Laat de annonce uit de „Haagsche Ct." bij velen de oogen doen opengaan voor onwillens ge pleegd onrecht en de oude rekenin gen, welke nog onbetaald liggen, onverwijld doen betalen." Een staalgieterij in ons land. Naar „Ijzer en Staalkroniek" ver neemt, zal de firma Muinck Keizer te Martenshoek, die reeds op kleinere schaal dat bedrijf uitoefende, een groote staalgieterij oprichten, die zal worden gevestigd aan het Merwede- kanaal bij Zuilen. Een terrein van ruim 4 hectaren is voor dit doel aangekocht. Zuilen wordt dus een centrum van industrie. Ook de Nederlandsche Fa briek van Werktuigen en Spoorweg- materieel vestigt te Amsterdam een fabrieksafdeeling en nog andere firma's zijn voornemens hier werkplaatsen te stichten. Door den ondernemingsgeest van deze Groningsche firma zal een nieuwe industrie enkele zwakke pogingen eerder gedaan zijn mislukt nu met goede kans op succes in ons land worden gevestigd. laat, dat u scherper ziet dan uw broeder, dat m uw vertrouwen niet zoo gemakkelijk wegschenkt, dat u uzelf zelfs afvraagt, of u mij verder gehoor zult schenken. Er is iets in uw hart, dat u een onbestemde vrees voor mij inboezemt. „Blijf, Gravin", zoo viel hij zich zelf in de rede, toen zij verwonderd verschrikt door dezen zonderlingen toon, een beweging maakte, alsof zij wilde vluchten, „ik zal het respect voor u niet uit het oog verliezen. Uw vermoeden bedriegt u niet. Ik sta als een man voor u, die slechts uw vriend of uw vijand kan zijn, al naardat uw lippen het beslissende woord uitspreken. „Begrijp mij niet verkeerd," ging hij voort, toen Adda van kleur ver wisselde, „er ligt in mijn verklaring noch een gemis aan achting noch een beleediging. Een instinctmatig gevoel zegt u, dat het geen toe val is, dat mij op uw weg heeft gevoerd, dat er mij toe bracht woorden tot u te spreken, als ik ge daan heb. U aarzelt, of u aan een onbestemde vrees zult toegeven, ik bid u, die te verbannen. Doe uw Tot havenmeester te Harlingen is benoemd de heer H. de Groot te Rotterdam. De burgemeester van Zaandam. Jhr. mr. C. A. Elias heeft met in gang van 1 Januart 1914 eervol ont slag aangevraagd als burgemeester van Zaandam. De heer Elias heeft verklaard, dat geen bijzondere reden hem noopten thans zijn ontslag te vragen, doch dat allerlei omstandigheden hem hebben doen besluiten, indachtig aan het ge zegde„Dat er is een tijd van komen en van gaan" zijn ontslagaanvrage in te dienen. Hoewel de richting waarin de raad zich heeft bewogen niet de zijne was, hebben er zich toch juist in den laatsten tijd geen directe con flicten voorgedaan, welke de samen werking ernstig hebben belemmerd. De wensch om zich geheel aan zijn rechtspractijkte gaan wijden en vooral daarbij zijne krachten te geven aan het administratieve recht hebben bij den heer Elias den doorslag gegeven. Jhr. mr. C. A. Elias blijft te Zaandam gevestigd. VOETBAL. Zuidelijke 2e Klasse A Vlissingen „E M M."—„Velocitas"II 6-0. Stand bij de rust3—0. Aanschouwd door minder toeschou wers dan we de laatste wedstrijden gewoon zijn, had bovengenoemde zeer belangrijke ontmoeting op het „E.M.M."veld alhier plaats. Zooals we gevreesd hadden verschenen de bezoekers met een volledig elftal, terwijl ook „E.M.M." met zijn sterkste combinatie uitkwam. De roodwitten speelden eerst met den wind in den rug. Daardoor waren zij overwegend sterker. Door te onbesuisd spel in de voorhoede echter werden een paar prachtkansen tot doelpunten verknoeid De Vlissingsche linksbuiten speelde weer schitterend en plaatste keer op keer den bal voor het doel. Uit een zijner voorzetten maakte de rechts binnen met een kalm schot het le punt: 1—0. Jammer was het, dat kort daarop de rechtsachter der cadetten wegens een oude knieblessuur moest uitvallen. Kort daarop kopte de „E. M.M."linksbinnen een van rechts voor het doel geplaatsten bal in het „Ve- locitas"-net2—0. Onderwijl evenwel moest de „E.M.M." verdediging alle zeilen bijzetten om de watervlugge voorhoede der bezoekers in bedwang te houden. Door een mistrap van den rechtsachter ontstond zelfs een heel gevaarlijk oogenblik voor het„E.M.M." doel. De doelman redde heel goed best, in mij een vriend te zien, die tot dezen prijs tot elk offer, tot elke opoffering in staat zou zijn be proef dit, meer vraag ik niet. Ik smeek u slechts om zooveel ver trouwen, dat u den afkeer tracht te bestrijden, die, zooals ik helaas zie, uw hart vervult." Adda zag het kleine gezelschap naderen, maar zij zou ook zonder dit den moed hebben bezeten, zulk een verzoek dat meer op een bedreiging geleek, op een passende manier af te wijzen. Hij had het masker op gelicht, zij zag haar vermoeden be vestigd en de verontwaardiging over zulk een driestheid deed eiken schroom verdwijnen. „Mijnheer Har ley", zei zij met ijzige koelheid, ja, op een toon van verachting, „het blijkt uit uw eigen woorden dat u niet de eenvoudige gast mijns broeders bent, als wij u ontvingen en ik heb geen woorden voor de vermetelheid, dat u tegen mij geheimzinnige toe spelingen uit, die u mijn broeder en vader onthouden hebt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1