ail tspaleis ANBIEDINGB i Donderdag 6 November HUUR in Nederland ie Strijd om een Gravenkroon. gemeentebestuur 3NGEN binnenland feuilleton (school enNaaikundei No 263 51e Jaargang. 1913 STAANVRAGEl >on cadeau. »on cadeau. 9on cadeau. cadeaox gegeven. >nstbode. ieuw aanpresenteeren n„ n FIJNE TAARf gedecoreerd met het I ook met St. Nicola^, zen te bekomen. Aanbevelend, H DE VAATE. Telef. 20o, j ng van Mej. M.GE1JSEN I jksche Snijcursus, aan-| anuari 1914. :n vanaf heden aan tel 187, Middelburg,! anedenhuis met tuin! Bovenhuis in *t Bel-j enNieuwendijk 21. regels f 0.85, iedere 5 cent. Zonder rabat, il plaatsen wordt twee- la, Gorinchem Vlis- eesp en Beverwijk. in onze ■ut! 252 oreerde keukengebruik. I ïnttiyc turen. VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENÏIÊNvan 1 —4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Abonnements- Adoertentiën op zéér uoordeelige uooruiaarden. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden dat op 10 en 11 November a. s. schietoefeningen gehouden warden vanaf het werk bij den uitloop van den Diemen in O. en Z. O.lijke richting dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter gemeente-secretarie op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 5 ure. Vlissingen, 5 November 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERE. uKKerij, kan terstond rden. Firma F. VAN DE Kleine Markt. een nette LJÜFFROUW ak te Middelburg. Fr. bj u„Vlissingsche Courant", BE1JERS, Hendrikstraat ;en 1 Dec. een fatsoenlijks De Kamerverkiezing In Amsterdam lil. Hoewel het de „Nieuwe Ct." zeer twijfelachtig voorkomt of het district bij de herstemming op 11 November voor de vrijzinnigen te heroveren en dus de Sociaal-democratische Kamer- groep van 16 (op 24 Juni waren het er 18) tot 15 ieden terug te brengen zal zijn, is toch de uitslag even merk waardig als verblijdend. Noch over den heer Troelstra, noch over den heer Henri Polak (op 24 Juli) be hoefde herstemd te worden. Thans het anders: de heer Otto haalde 13314 stemmen,tegen 4604 op den heer Oudegeest, terwijl 1946 stemmen den rechtschen candidaat te beurt vielen. De invloed van de houding, door de sociaal-democraten bij de crisis aangenomen, is in dezen uitslag stel lig merkbaar. Ook echter geringe po pulariteit van Oudegeest,den leider bij de mislukte spoorwegstaking van 1903, een groot man in vakvereenigings- kringen maar bij het meer politieke deel der S.D.A.P. verre van populair. Het verschijnsel zoo schrijft de Amst. correspondent van de N. R. Ct. - dat zich in Amsterdam III voordoet is zeer merkwaardig. Wie zou eenige jaren geleden hebben durven voor spellen, die er nog eens een tijd zou komen, dat een sociaal-democratische Kamercandidaat in Amsterdam 111, midden in den verkiezingsstrijd, voor een leege zaal zou moeten spreken En toch heeft dit feit zich een paar dagen geleden met den heer Oude geest voorgedaan. De geweldige propaganda, door de Vrijzinnige Concentratie te Amsterdam voor deze tusschentijdsche verkiezing gemaakt, heeft vruchten gedragen. In een vergadering der concen tratie-commissies in „Krasnapolsky" gaf de heer Ott® het volgende siatis- tiekje: in 1901 haalden de vrijzinni gen in district III 1500 stemmen, in Roman van G, H. v. D. (Nadruk verboden.) 31). -o- „Ach ja, het eten zei Harley, die zich nu herinnerde, dat hij den be diende had weggezonden met de op merking, dat hij niets meer wilde dan wat reeds gebracht was. Hij zou zichzelf wel bedienen en wilde on gestoord blijven. „Nu, het zal nog wel warm zijn ik had het geheel vergeten." „Ik zal zorgen, dat men je iets anders klaar maakt, er zijn zeker Iwee uur verloopen, sedert men het ie gebracht heeft." „Ik heb zoo flink ontbeten," zei Harley, „dat ik niets aanneem, hoog stens een kop koffie. Zend me dit, als je zoo goed wilt zijn, ik wil graag nog eenige uren werken." „Daar komt niets van. Je moet dier uitrusten, maar je niet nog meer vermoeien." 1905 2000, in 1909 2400 in 1903 2500 en bij deze naverkiezing 3300 stemmen. Er is dus reden tot eenige tevre denheid over het district dat als mr. Troelstra's „vaste burcht" gold. Onder het opschrift „Revanche wijdt „Het Volk" een artikel aan den uitslag van de stemming voor de Tweede Kamer in district III. De aanhef van dit artikel luidt als volgt „De nederlaag, die Amsterdam 111 gisteren aan de partij heeft bezorgd, lean althans in zoover nog worden goedgemaakt, dat de partijgenooten zorgen voor het behoud van den Kamerzetel. Voor het overige ontvein- ze men zich niet, dat hier een neder laag is geleden, te gevoeliger, daar zij ons werd toegebracht op het sterkste punt van onze macht. Een nederlaag, die, wij aarzelen niet het te zeggen, een schande is voor het dis trict en voor heel Amsterdam." De oorzaak van de nederlaag wordt uitsluitend toegeschreven aan de „lichtzinnige slapheid" van de Am- sterdamsche partijgenooten. Een slap heid die, volgens „Het Volk", „haar oorsprong vindt in de verdeeldheid, die bij de portefeuille-quaestie de partij zoo diep heeft geschokt". Aan het slot wordt tot „revanche" aangespoord. „De Tijd" adviseert den kampi oenen (concentratie en S. D. A. P) den strijd te laten uitvechten en schrijft Wij voor ons zien geen kans, om tot een ander advies te komen. De waarde van beide in herstemming zijnde candidaten is vrij wel gelijk. Zao een hunner met een Katholiek in herstemming zijn gekomen, de laatste zou geen woord van aanbeveling hebben gekregen van de vrijzinnige concentratie noch van de sociaal-de mocraten. Men zou beide groepen in eikaars armen hebben zien vliegen tot wering van den „Ultramontaan", welk scheldwoord de heer Drion, de groote propagandist der vrijzinnige concen tratie, weer uit de oude doos heeft gehaald. Eu nu zijn Katholieken niet wraakzuchtig, maar ze laten toch niet met zich spotten. De vrijzinnige heeren hebben er dus geen aanspraak op, dat, ten be hoeve van hun candidaat, dezerzijds éen voet wordt verzet, 't Ga dan zoo "t wil, wij kunnen toezien, hoe de vrienden van Juni in Amsterdam III onder elkaar weer eens zullen pluk haren. Dat intusschen de sociaal-demo craten na dezen uitslag weer een toontje lager moeten zingen, is dui delijk genoeg. Zelfs hun bolwerk is nu ondermijnd en met hun hooge sprongen is het voerloopig een weinig gedaan. Een teruggang van 7309 stemmen, waarmede de heer Troelstra direct „O, wat ik je verzoeken mag." - „Geen tegenwerpingen, Harley, of ik sluit de bibliotheek en zeg mijn vader, dat je mijn gast en niet zijn bibliothecaris bent. Wil je van de bibliotheek genieten, dan zijn ee nige uren dagelijks voldoende en ik zal je helpen, de kasten bij gele genheid in orde te maken. Ik laat je hier niet meer alleen." Harley's gelaat werd steeds som berder. Was het slechts boosheid, dat Georg's voornemen zijn plannen dwarsboomde, of voelde hij uit den gedwongen vroolijken toon van Ge- org, dat deze met opzet het hem moeilijk wilde maken genoeg, de anders zoo voorzichtige vergat in zijn opgewondenheid, dat al te groote ijver argwaan moest wekken. „ik laat niet graag een werk in den steek, dat ik begonnen ben," antwoordde hij. „Je voorstel mag vriedschappelijk bedoeld zijn, maar het toont, hoe weinig je me kent en hoe weinig je van 'twerk zelf begrijpt. Wie 'n bibliotheek rang schikt, moet den inhoud van elke kast die hij heeft doorgezien, in het hoofd hebben, moet overleggen, gekozen werd, tot 4604 binnen enkele maanden, is geen slag, maar een slachting De ouderdomsrente. Naar het „Hbl." verneemt zullen op 9 December a.s., den dag der uitbetaling van de ouderdomsrente aan zeventigjarigen, twee termijnen van de rente worden uitbetaald, n.l. voor de week van 3 December (dag der invoering van art. 369 der inva liditeitswet) en voor de week van 9 December. Ouden van dagen zullen dien dag dus vier gulden kunnen ontvangen. Het voorloopig verslag. De „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" is niet best te spreken over het voorloopige verslag der Tweede Ka mer over de Staatsbegrooting. Het is in drie mooten verdeeld, schrijft het blad. Eerst een lang verhaal „ge- dachtenwisseling" wordt dat in het verslag genoemd over de verkie zingen en de wijze, waarop de strijd is gevoerd. Dan beschouwingen over de ministerieeie crisis van dezen zomer en hare beëindiging door de optreding van het nieuwe kabinet. Ten slotte óok nog doch wij zijn dan reeds verre over de helft van het verslag heen discussie met het kabinet, omtrent diens plannen en voornemens. Men mag de belangrijkheid van het stuk niet met de ellemaat uit meten. Lieve tijd, neen. Het eerste gedeelte b.v., waarin de bioscoop van de verkiezingen wordt afge draaid, neemt niet minder in dan een derde van het gansche staats stuk mooie naam voor zoo'n re laas met pamfletachtige tendenzen en is het lezen niet waard. Daar zijn de Van Wijnbergen's en hun aanhang aan het woord, om de slechtheid van wie links hebben ge streden te bewijzen. De paragraaf vindt haar hoogtepunt aan het slot uitgezonderd dan de fantastische be spiegelingen over een partijformatie, die er niet is, en ook voorloopig niet komen zal in een kostelijke beschouwing van „enkele leden", die den uitslag der verkiezingen tot „een zegepraal van de Loge" ver klaren, en deswege aan de regee ring gevraagd wenschen te zien, of het niet noodig zou zijn omtrent de werkzaamheid der Loge een onder zoek in te stellen Het moeten, dunkt ons, staatslieden van de bovenste plank zijn, die zulk een kijk op de verkiezingen hebben. Zij hebben gewis in een geitenfokvereeniging onder voorlich ting van een geestelijk adviseur hunne politieke opleiding genoten. Intusschen, vermelde uitlating is waar hij dit en dat brengt, waar hij dit of dat vinden kan. Daar is aan houdende arbeid, al is die ook nog zoo vermoeiend, een verlichting, want dat spaart den tijd, die verlo ren gaat, voor men zich weer in al les heeft ingedacht. Helpen kan ech ter niemand, hij zou meer storen dan helpen. Georg had de bedoeling gehad, Harley het werk te verlichten, maar de toon, de geheele houding van dezen prikkelden hem. „Je vergist je," antwoordde hij. „Ik heb genoeg in bibliotheken gewerkt, om iets van de zaak te begrijpen. Mijn vader zou nooit jou 'tordenen van zijn biblio- teek toevertrouwd hebben, als ik minder indolent was geweest. Ik zal je óf helpen, óf het alleen doen, jij kunt de werken voor lectuur uitzoe ken, die je interesseeren." Harley's gelaat werd met een blos overtogen. „Dat ziet er uit als wan trouwen," zei hij. „Je hadt dit moe ten zeggen, vóór ik het werk op mij nam, nu doet het pijnlijk aan." „Mijn besluit is hierdoor gemoti veerd, dat mijn gast het middag maal .erzuhnde. Laat ons niet twis- teekenend voor het gansche requisi toir, dat aan de linkerzijde wordt voorgehouden. Dit ademt denzelfden geest. Zooals, volgens de heeren die hier aan het woord zijn, de verkie zing door de linkerzijde gevoerd is, deugt er natuurlijk niets van. Het is éen groote campagne geweest van „bedriegelijke voorstellingen", „val- sche leuzen", „hoonende parallellen", en weten wij wat al meerzoodat de slotsom, waartoe deze lieden bij hunne bespiegelingen gekomen zijn, niet meer of nirt minder is, dan dat „de nederlaag der rechterzijde het gevolg is geweest van misleiding der kiezers en van vertroebeling van den verkiezingsstrijd door het bezigen van bedriegelijke leuzen". De blanke propagandisten der rechterzijde heb ben daar niet tegen op gekund. In het verslag der Kamer worden al deze dingen zakelijk weerlegd en waardig beantwoord, Men mag vra gen, of daardoor aan de Van Wijn bergen's niet te veel eer is be wezen. Veiligheid van passagiersvervoer ter zee. Bij Kon. besluit is een delegatie aangewezen ter vertegenwoordiging van de Nederlandsche regeering op de in November te Londen te hou den internationale conferentie be treffende veiligheid van het passa giersvervoer ter zee en zijn daarin benoemd tot algemeene leden de heeren J, V. Wierdsma, president-directeur van de Holland-Amerika-lijn te Rot terdam tevens voorzitter H-.-S.-j. Maas, consul-generaal der Nederlan den te Londen, tevens ondervoor zitter A. D. Muller, hoofdinspecteur voor de scheepvaart te 's-Graven- hageJ. Wilmink, directeur van de Koninklijke Hollandsche Lloyd, te Amsterdam J. W. G. Coops, referendaris bij het departement van landbouw, nijver heid en handel, tevens secretaris, te 's pravenhage Ét technische leden, de heeren: professor E. Vossnack, hoogleeraar aan de' Technische Hoogeschool te DelftM. G. de Gelder, voorzitter van de commissie tot vaststelling van de minimum-uitwatering, direc teur van de Rotterdamsche Droog dokmaatschappij te Rotterdam; H.J. Nieistrasz, chef van den technischen dienst der radio-telegraphie te Sche- veningenP. H. Gallé, adjunct directeur bij het Koninklijk Neder- landsch Meteorologische Instituut te de Bilt. Stemmencijfers. Het Parlementair Jaarboek bevat een opgave van het aantal kiezers voor de Tweede Kamer sedert 1896, ren, Harley de gast moet zich ook een beetje naar de luimen van den gastheer schikken. Men mist je ook in het salon." „Is dat evenzeer de waarheid, als wat je me verteld hebt dat je zuster den veornamen salonheld op een af stand weet te houden Ik ben voor hem uit den weg gegaan. Men zal jou in de salon missen, laat mij hier bij een werk, dat mij meer interes seert, dan de kennismaking met een krankzinnige." De aanmatigende toon van Harley had Georg nooit gevoeliger kunnen treffen, dan op dit ©ogenblik. Ver ontwaardiging dreef hem het bloed naar het gelaat en slechts de ge dachte, dat het zijn gast en zijn vriend was, die voor hem stond, hield hem er van terug zoo scherp te antwoorden, als hij anders wel ge daan zou hebben. „Ik geloof," antwoordde hij, zich met geweld matigend, „dat je de persoonlijkheid van graaf Bolten- stern evenmin beoordeelen kunt, als de verhouding, waarin hij tot mijn zuster staat een verstandig man mag echter geen oppervlakkig oor- en het aantal stemmen, in 1900 en 1913 op de verschillende partijen uitgebracht. De fluctuatie der laatst bedoelde cijfers is belangwekkend genoeg, om er de aandacht op te vestigen. Er blijkt uit, dat er een totale vermeerdering van het aantal uirgebrachte stemmen is geweest van 594.481 tot 768.633 (verschil pl.m. 174.000,) -terwijl de toeneming van het aantal kiezers pl.m. 117.000 be droeg (van 690 676 tot 843.550.) De anti revolutionairen zijn de eenige partij geweest, die een ver mindering van het aantal op haar uitgebrachte stemmen te boeken heeft: van 165.879 in 1909 tot 164.238 in 1913. De christ elijk-historischen namen in stemmenaantal toe van 66.647 tot 85.124; de roomsch-katholieken van 81.953 tot 127,058; de vrij-liberalen van 26.641 tot 47.037de unie- liberalen van 114.811 tot 119.878de vrijzinnig-democraten van 55.153 tot 60 761 de S. D. A. P. van 82.855 tot 144.381de S. D. P. van 542tot 1339, terwijl de christen-socialen voor het eerst 4500 stemmen haalden en de „Nationale Bond van Protes- tantsche kiezers" er 5317 kreeg. Verkiezing Provinciale Staten van Zuid-Holland. Gisteren heeft de stemming plaats gehad voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Gouda. Het aantal kiezers bedraagt 12272. Uitgebracht zijn 10570 geldige stem men, waarvan op de heeren Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn (lib.) 4089, A. Dijkgraaf (soc. dein.) 862, R. U. Jongenburger (anti-rev.) 5362, dr. E. A. Keuchenius (chr. soc.) 100, en G. Roos (vrij anti rev.) 257 stemmen, zoodat gekozen is de heer R. U. Jon genburger. Bijeenkomsten van verlofsofficieren. Naar „de Tel." verneemt, ligt het in de bedoeling van den minister van oorlog wijziging te brengen in de bestaande regelingen voor de win- terbijeenkomsten van de reserve-, militie en die der Landweer-officie ren. Tot nu toe bestonden er twee regelingen. De bijeenkomsten van militie- en reserveofficieren geschiedden geheel vrijwillig en hadden ten doel be spreking van reglementen, voorschrif ten en wijzigingen daarin en voorts het uitwerken van eenvoudige tac tische opdrachten op de kaart. Deze bijeenkomsten werden van October tot Maart gehouden in de infanterie- gamizoenen, onder leiding van een kapitein voor speciale diensten. Bij de Landweer hield men soort gelijke vergaderingen, onder leiding van de Landweerdistrictscomman- deel uitspreken. Je schijnt zenuwach tig en daarom kan ik het je ook al leen vergeven, dat je zelfs mijn zus ter aan je kritiek durft onderwerpen. Het was de eerste keer, sedert Harley en Georg met elkaar omgin gen, dat de laatste zich tegenover zijn vriend een terechtwijzing ver oorloofde en dat geschiedde op een manier die Harley deed voelen, dat hij had opgehouden, den Graaf te imponeeren, ja, dat deze er niet te genop zou zien, het op een breuk te laten aankomen. Harley kon niets minder dan zulk een afloop wen schen, hij zag nu in, dat hij onvoor zichtig te ver was gegaan en dat het zijn eigen schuld was, als zijn plannen door een twist met Georg in duigen vielen. Hoe minder hem in werkelijkheid aan de vriendschap en achting van Georg gelegen was, hoe sneoder hij diens vertrouwen als middel tot het doel misbruikt had, des te bit terder gevoelde hij het, zich nu voor iemand te moeten deemoedigen dien hij te gering had geacht, om zich ook maar eenigs-ins aan hem te storen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1