„BELLAMY' Voorstellingen iwe i AANBIEDINGEN Woensdag 5 November esduel. ingen rg Middelburg, No 262 51e Jaargang. 1913 STAANVRAGE nstbode. lUUFFROUtf; eelvereeniging GrRAMMA e twee ^schutters. DVQ01STILLI1GEK verkrijgbaar KAMEROVERZICHT FEUILLETON Qb itriji li m Bfivenkroon. BINNENLAND provinciale Staten. H. HE1JERMANS. 7 NOVEMBER onda 8 uur. in 3 bedrijven. 25; f 150 f 0.75 respreking Donderdags 2 rang 11 uur 3 en w. a. van Boekhout. rchef, W. Piel. voor ag 5 tot en met Nouember 1913. sport in Zwitserland. i-drama in 4 afdeelin n de beroemde ich-Filmfabriek. als soldaat. rp doet aan zeilen. ie houdt zich het recht ogramma zoo noodig j's en Zondag's en 9 tot 11 uur. igmiddag 3 uur. iddag3u.en4.30u DE DIRECTIE - a 4% 's jaars. Billijke makkelijke aflossing, en vooruit. De te lee- >rdt zonder korting contanten uitbetaald i te MiddelburgJOH JSDEN J.Mzn. Kromme 4. Kantooruren: 12.30 I. (Ook op andere uren tandbericht.) .en hebben, dat aan het na ïroemde GÉDÉZALF te ikdoorns een einde komt 3en dank van geheel d sten. Prijs per doa1 rijgbaar bijARMAND epelstraat 8 en 13. regels f 0.255, iedere 5 cent. Zonder rabat, al plaatsen wordt twee- tend. ET PERSOON, in he bezit van diploma Boek- gaarne nog enkele ure hg bezet door het br an boeken. Briever |5, Bureau „Vlissingsche •ukkerij, kan terston' irden. Firma F. VAN 0" Kleine Markt. BEiJERS, Hendrikstraa gen 1 Dec. een fatsoenlij» een nette ;ak te Middelburg. Fr- Jjf m„ Vlissingsche Courat» VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER ÏO fibonnements- fldoertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Vergadering van Dinsdag Art. 369. Voor de openbare behandeling van een viertal spoedeischende wetsontwerpen was de Kamer op dezen dag bijeengeroepen. Het eerste daarvan betrof de uitvoering van art. 369. Onnoodig mag het tijna ge acht worden er den naam van de wet, waaruit dit artikel is, bij te voegen. Bijna een jaar lang heeft art. 369 een onderwerp van bespre kingen, van discussie en ook van blijdschap uitgemaakt. Het stuk staatspensioen, wie zou het niet kennen. Er deed zich bij de uitvoering iets zeer merkwaardigs voor, dat op dezen dag tot vrij breede discussie aan leiding gaf. De raming dat er 25000 gegadigden in ons land zouden zijn voor het week-pensioen van twee gulden, bleek al zeer de plank mis te zijn. Niet een duizendtalletje, want daar zou niet op gekeken worden, maar het blijkt nauwelijks een derde van het juiste getal te zijn. Dat scheelt nogal even iets in de kosten. Wat nu is de oorzaak van deze mislukte raming Hapert er iets aan de wet? Het is te begrijpen, dat de Kamer er wel iets meer van wilde weten en zij wachtte met belangstelling het antwoord af, dat minister Treub aan den heer Patijn zou geven. En het bleek spoedig dat zoowel in de wet als daarbuiten oorzaken zijn aan te wijzen. Het begrip „loonarbeid" werd verder uitgerekt dan stellig de bedseling was. Die arbeid moet als beroep worden uitgeoefend en niet incidenteel. De 156 vereischte weken in de jaren van 60-70 worden teruggebracht tot 156 dagen, waarvan per week éen, omdat reeds éen dag loonarbeid per week verzekeringsplichtig maakt. Buiten de wet liggen twee oorza ken de groote spoed waarmede ge werkt moet worden om vóór 9 De cember a. s. alle aanvragen te behan delen, maakt het onderzoek voor de juistheid der gegevens minder gun stig de tweede oorzaak duidde de minister slechts vaag aan. De tus- schenpersonen wier taak het is de ouden van dagen „op te sporen," wor den „per stuk" betaald Heeft dit het groote voordeel, dat wel geen mannetje zal ontsnappen, het heeft het nadeel van tot al te noesten ijver te kunnen leiden. Ten slotte zij nog gezegd, dat de raming van professor Kluijver berustte op de beroepstelling, waarbij de in deeling der beroepen niet klopt met de indeeling, die de invaliditeitswet maakt. Roman van G. H. v. D. (Nadrak verboden.) 30). -0- Daar bemerkte hij een opgevou wen strookje papier onder de riemen van den koffer, dat daar stellig hei melijk tusschen was gestoken, opdat hij het vinden zou. „Morgen tegen zonsopgang ver wacht u iemand, die u gewichtige mededeeiingen te doen heeft, in de rotskloof beneden de oude burcht Wildenfels" zoo luidden de met verdraaide hand geschreven regels „het is in uw, maar ook in anderer belang, dat u komt." Het was Benno, alsof het papier hem in de hand brandde. Niemand kende hem in deze streek. De per soon op het slot, van wien Frans gezegd had, dat men een ontmoeting met hem wenschte te verhinderen, wist stellig zijn adres niet hoe vermetel de gedachte ook was, zoo Het verhaal van de „Nederlander" dat een sociaal-democratisch amb tenaar de aanvragen behandelde en al te sociaal uitvoerde, schoof de minister als een praatje ter zijde. Verschillende omstandigheden heb ben dus meegewerkt aan de vergroo ting van het aantal. Op zichzelf is dit niet betreurenswaardig, mits het getal van hen, die het niet noodig hebben, daarbij niet te groot zij, en van hen die het wèl noodig hebben en het niet krijgen, klein zij. Maar daarop gaat de minister niet gerust. En dit is de schuld van de wet, die in haar scheiding tusschen loonar beiders en andere, zeer willekeurig handelt. In verband daarmede was zeer be langrijk de mededeeling dat een herzieningswet al gereed is, gedrukt is en voor het einde van deze maand nog den Raad van State zal bereiken. De eerste lap op het kleed van minister Talma I Minister Treub Iaat er geen gras over groeien, zooals trouwens te verwachten was. Dat het nieuwtje ter linkerzijde met applaus werd ontvangen, is te begrijpen. Het wetsontwerp tot verhooging der begrooting, in verband met art. 369, ging zonder stemming onder den hamer door. Het tweede wetsontwerp beoogde de beide gemeenten Stad- en Ambt- Almelo tot één te vereenigen. Voor de betrokkenen moge het gewichtig zijn, den buitenstaander interesseert het matig. Heel anders is dit met het wets ontwerp no. 3 dat al geldt het ook in de eerste plaats een lokaal belang, toch zeer groote beteekenis heeft. Hoek van Holland voegen bij Rot terdam, was de bedoeling. Rotterdam breidt zich geweldig uit en het is geen stoute voorspelling dat die slad zich binnen afzienbaren tijd zal uitstrekken langs beide oevers van den Nieuwen Waterweg. Voor het oogenbiik heeft het de oevers op de monding noodig, Aan den Hoek van Holland heeft zich reeds een filiaaltje van Rotterdam geves tigd. Wil men voorkomen dat daar op eigen houtje aan havens geprutst zal worden, wil Rotterdam daar zijn hygiënisch station kunnen vestigen dan dient het Rotterdamsch gebied te zijn. Wel is het zonderling dat de afstand wat groot is en stuit een der gelijke samenkoppeling op heel wat juridische bezwaren, door den heer de Savornin Lohman breed, al te breed, uitgemeten, men mag ander zijds aan de havenstad die zoo'n vlucht neemt, geen belemmeringen in den weg leggen. De Rotterdamsche afgevaardigden stonden aanstonds op de bres toen het ontwerp werd aangevallen en scheen toch een andere veronder stelling nauwelijks mogelijk, dan dat het briefje van de Gravin kwam. Zij kon weten, waarheen men Benno had gebracht en hoe hem een briefje te bezorgen was. Zij wilde hem zelf of door een vertrouwde een raad, een wenk, waarschuwing of een verzoek doen toekomen en geen ander dan Frans was haar bode geweest. Frans had misschien volgens haar opdracht hedenmiddag den Graaf beluis terd, en Benno later bericht gegeven van haar verloving. De fantasie stelt zich het liefst zulke beelden voor, die metdewen- schen des harten overeenkomen. Ben no dacht, dat Gravin Adda hem voor intrigues van haar vader zou waar schuwen of dat zij hem te hulp kon roepen, als zij zelf bescherming noo dig had. Hij ging weer naar het raam het was hem alsof een schaduw zich licht onder het raam bewoog |en zijn verwachting bedroog hem niet toen hij het raam opende, richtte zich de gestalte van den jagerszoon op. „Ik kom," fluisterde hij. Frans knikte hem toe en legde drie maidenspeeches van de heeren Van Vollenhoven, Spiekman en La- zonder, werden afgestoken. Echter bleef de behandeling hal verwege steken. Maandag zetten wij die voort. Wij komen er dan op terug wanneer de minister zich verdedigd zal hebben. Dat het ontwerp wordt aangeno men, staat ais een paal boven water. Tweede Kamer. De Kamer kwam gisteren weer in openbare zitting bijeen. Op voorstel van den heer Lohman en de leden van de Centrale Sectie werden zon der stemming de onderwijs ontwer pen, betreffende het voorbereidend hooger onderwijs enz., van de lijst voor afdeeiings-onderzoek afgevoerd, evenals door aanneming met 42 tegen 25 stemmen van een betref fend voorstel Lohman over de wijzi ging derWoningwet. Behandeld werd de suppletoire landbouwbegrooting voor de toekenning met December van een pensioen aan 70-jarigen door uitvoering van de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswets- en Ou- derdomsverzekering. De heer Patijn wijzende op de misrekening in het aantal 70-jarigen, waardoor de pensioenkosten niet 2, maar 7 millioen zullen bedragen, hetgeen hij niet betreurde, critiseerde den hoofdambtenaar, met de uitvoe- rin - der wet belast. De heer Duys oordeelde, dat die hoofdambtenaar sociaal oogpunt juist hulde verdient. Mr. Rutgers was door den financieelen tegenval ler niet verontrust, aangezien men te doen heeft met een overgangsbe paling. Minister Treub deelde mede, dat reeds meer dan 100.000 pensioen aanvragen zijn ingekomen en dat de rijksverzekeringsbank oordeelt, dat het aantal pensioentrekkers veel grooter zal zijn dan 70.000. In de onjuiste raming ligt geen reden voor wantrouwen in professor Kluyver's berekeningen. De hoofd oorzaak van de misrekening ligt in de wet zelve. De minister verklaarde nadrukkelijk, dat den ambtenaar, in het artikel van „De Nederlander" be doeld, niet het geringste te verwij ten is en dat het reeds geheel ge reed liggend ontwerp op de ouder domsrente nog deze maand bij den Raad van State zal inkomen, welke meedeeling links met bravo's werd ontvangen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen en na aanneming van eenige kleine wetsontwerpen werd de zitting ver daagd tot Maandagmiddag half twee. den vinger op den mond, alsof hij genoeg wist. HOOFDSTUK XI. Het geluk was Moritz Harley bo ven alle verwachting gunstig. Met het juiste instinct van een man, die zich in bibliotheken thuis gevoelt, had hij het spoedig opgegeven, de kasten te doorzoeken, waarbij graaf Wildenfels hem had aangetroffen. Hij ontdekte, dat hier reeds ge zocht wasde oude kronieken en handschriften bevonden zich slechts schijnbaar in orde, zij waren niet op de rij af op hun plaats gezet, maar de inhoud van vijf groote kasten vormde bij elke kast een afgesloten afdeeling. Wie hier had rondgesnuf feld, had de folianten bont door el kaar weer in de kast gezet, waaruit ze genomen waren. Moritz begon nu aan iets anders en vond eindelijk in een zeer kleine kamer der bibliotheek een kast met heraldieke werken, waaraan men zien kon, dat zij in lang niet aangeraakt was. In geheele rijen ston den dichtgevouwen lijsten van een stamboom, teekcuingen van wapens Kamerverkiezing Amsterdam III Bij de gisteren gehouden stemming in het district Amsterdam 111 (vaca- ture-H. Polak, S. D. A. P.) werden uit gebracht 10,044 geldige stemmen (het aantal kiezers bedraagt 16,516), waar van op de heeren Kuiper (coalitie) 1946, Ötfo (concentratie) 3314, Oude geest (S. D. A.) 4604 en Wijnkoop (S. D. P.) 180 stemmen. Er moet dus heistemming plaats hebben tusschen de heeren Oudegeest en Otto. Bij de algemeene verkiezingen op 17 Juni j.l. is in dat district mr. P. J. Troelstra (S. D. A. P.) gekozen met 7309 stemmen, tegen 2518 stemmen op mr. Asscher (U.-L.), 2781 op mr. Reymer (R.-K) en 177 op den heer Wijnkoop (S. D. P.). Bij de aanvullingsverkiezingen op 24 Juli, noodig geworden omdat mr. Troelstra voor Leeuwarden zijn be noeming had aangenomen, werden 9254 stemmen uitgebracht. De heer. H. Polak (S. D, A. P.) werd toen gekozen met 4831 stemmen. Voorts hadden op zich vereenigd de heeren Otto (U.-L.) 2378, mr. Reymer (R.-K.( 1828 en Wijnkoop rS. D. P.) 217 stemmen. Alleen in de „Maasbode" troffen wij een beschouwing aan over deze verkiezing. Het katholieke hoofdorgaan schrijft o a. De uitslag dezer verkiezing is een gevoelige tegenslag voor de socia listen. Immers bij de verkiezingen van voor enkele maanden geleden toen vooral in de groote steden de roode vloed geweldig rees, werd mr. Troel- stra in dit district zonder herstemming gekozen met 7309 stemmen. Vijf maanden later loopt de socialistische candidaat, Oudegeest, tot het cijfer 4604 terug. Waar nu gisteren in het geheel 2600 stemmen minder werden uitge bracht dan op 17 Juni is het merk waardig na te gaan, dat juist Oude geest gisteren 2600 stemmen minder kreeg dan Troelstra. Ook bij de naverkiezing op24Juli, toen Henri Polak 4831 stemmen haalde, bleek dat op 17 Juni een zeer groot aantal niet-socialisten denrooden candidaat had gesteund. Blijkbaar haalt het z.g. roode district Amster dam 111 met de 16516 kiezers niet meer dan 4500 eigen stemmen. Men moet het van de tijdelijk ontevredenen hebben. De winst is ditmaal den concen tratieman ten goede gekomen. Kreeg Mr. Asscher, de liberale candidaat, op 17 Juni j.l, 2518 stemmen, de heer Otto op 28 Juni er 2378, gisteren haalde de concentratie-candidaat 3314 stemmen en komt nu met eenige kans van slagen met den socialist in her stemming. Dat is zeker voor Troelstra een met de beschrijving in oude hand schriften, oorkonden enz. Moritz wil de reeds verder gaan, daar viel hem onder de folianten een werk in 't oog, dat in geen geval hier hoorde, het bevatte blijkbaar wandkaarten. Harley had het wel kunnen uitjube len toen hij het werk er uit haalde, bleek het een portefeuille te zijn met lederen rug. Op het omslag stonden de geschreven woorden„Persoonlijke dokumenten van Jonker Benno v. Wildenfels." In de portefeuille bevond zich een kaart van Aust-alië en een der eilan den van den Indischen Archipel uit de vorige eeuw, brieven in de Duit- sche, Hollandsche en Engelsche taal, verder eenige oorkonden, attesten en aanteekeningen kortom, Moritz Har ley zag zich in 't bezit der door graaf Wildenfels gezochte doku menten Hij doorbladerde de papieren met gretige haast, terwijl hij sidderde er bij gestoord te worden. Het was geen gemakkelijk werk, de letters van de vergeelde bladeren te ontcij feren de angst bij dit werk betrapt te worden, vóór hij tenminste ken- geweldige teleurstelling en een teeken, dat aanwijst waarheen zijn kronkel- politiek van dezen zomer heeft geleid. Armenraden. Morgen zal in het Gebouw van den Centralen Gezondheidsraad te Utrecht een vergadering worden ge houden van de Algemeene Armen- commissie en de voorzitters en secre tarissen der Armenraden. De heer mr. F. van der Tuuk, voorzitter van den Armenraad te Groningen, zal inleiden de behande ling van de vraag: „Welke middelen kunnen er beraamd worden om de belangstelling van de leden van den Raad, niet-leden van het dagelijksch bestuur op te wekken en wakker te houden De heer J. R. Snoeck Henkemans, voorzitter van den Armenraad te 's Gravenhage, zal inleiden„Hoe wordt, met het oog op de aan den Armenraad opgelegde taak, de arbeid van deze instellingen het best gere geld terwijl dr. H. Adriani, secretaris van den Armenraad te Utrecht, zal behandelen de vraag „Op welke wijze kunnen de Armen raden de practische samenwerking tusschen de instellingen van welda digheid in het belang der gezinnen op de beste wijze bevorderen Verplichte winkelsluiting. De gemeenteraad te Hilversum heeft met 13 tegen 8 stemmen be sloten tot invoering van verplichte winkelsluiting en wel des avonds te 9 uur en des Zaterdags te 11 uur. Weduwen zorg. Naar men ons mededeeld is door de Ministers van Oorlog en Marine ook ihans weer afwijzend beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur van de Vereeninging „Weduwen zorg" (Vereeniging van beneden den rang van Officier van Leger, Marine en Koloniën gepensionneerde militairen vóór de wet van 1909) om een sub sidie uit te trekken op hunne begroo ting ten bate hunner weduwen. De najaarsvergadering der Provin ciale Staten van Zeeland werd gis terenavond half acht door den Com missaris der Koningin, den heer inr. H. J. Dijckmeester, in naam der Ko ningin geopend. Tegenwoordig waren 40 leden. Af wezig de heeren Gerlach van St. Joos- land en Van de Putte, beiden wegens ongesteldheid. Het eerst werd aan de orde ge steld het onderzoek der geloofsbrie ven van de nieuw gekozen leden, de heeren J. A. de Bruijne, H. R. Struve, W. Melis en A. van der Weijde. Tot nis had genomen van den inhoud in 't algemeen, deed zijn handen beven, zijn gelaat koortsachtig gloeien. Twee papieren verborg hij dadelijk in zijn borstzak, het doorlezen van een brief scheen hem verbazend op te winden, hij balde het papier in de vuist, vóór hij het in den zak stak. Als het winter was geweest, als hij geweten, had, dat er vuur in de kachel was dan zou hij het verbrand hebben. Hij had nog niet de helft der pa pieren doorgezien, toen hij de deur van de groote bibliotheekzaal hoorde opengaan. Haastig verborg hij de portefeuille en ging naar de aan grenzende kamer, om zicli te houden, alsof hij daar bezig was ge weest. Hij verwer.schte in gedachten den spelbreker, die hem in zijn werk had gestoord. Maar hij vermoedde niet, dat de uren als minuten voor hem voorbij gegaan waren. „Je hebt nog niet ge geten zei Georg, die in de zaal er naast bemerkt had, dat het eten on aangeroerd was gebleven, „ik heb verkeerd gedaan, je alleen te laten." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1