uses umes weel uur:ï m 6IEDINGE akersjongen Weikvrouv Vrijdag 31 October Be Strijd om oen Gravenkroon. lANVRAGE ensfe. jongen EISJE No 258 51e Jaargang. 1913 alfwas rouw er .-diende, BINNENLAND FEUILLETON >£N'HUIS Bai vragen A. HUSO' f 0.25, iedere Zonder rabat, teen wordt twee- ligste gevraagd m AGENT cent iring-Maat. voord] zekering, met b< Br. lett. G. J Courant." de avonden gen hikking hebbend* rot het verrlch i'tratieven ar ider letter B. C ie Courant." den ter drukker rgelijk gevraag nr- igazijnknechl",bu Courant". laatst worden tratie-inrichling- Eigenhandig ge met opgaaf vS te zenden onde it blad. bureau „Vlissing pen nette bureau Vlissing nsfbodé Eneden 18 ja,f' 12. SS1NGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. De nieuwe commandant van het veldleger. De generaal-majoor G. A. Buhlman, benoemd tot luit-generaal en com mandant van het veldleger, genoot zijn opleiding tot officier aan de Kon. militaire academie, werd 26 Juli 1872 benoemd tot 2e-luit. bij het reg. inf. te Arnhem, in 1878 na zijn benoeming tot le-luit. geplaatst aan de Kon. militaire academie en vier jaar later bij het 6e reg. inf. te Breda. In 1891 werd hij bevorderd tot kapitein en geplaatst bij de Normaal-schietschool en zes jaar later bij het reg. gren. en jagers. Kort na zijn benoeming tot majoor bij het 2e reg. inf. fe Maas tricht, keerde hij weder terug hij het reg. gren. en jagers werd 1 Mei 1903 benoemd tot luit.-kolonel en directeur van de Normaal-schietschool en in het volgend jaar toegevoegd aan den inspecteur der infanterie. Den 1 Mei 1905 volgde zijn benoeming tot kolo nel commandant van het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom en 1 Februari 1910 tot generaal-majoor en comman dant van de 4e divisie te Arnhem. De generaal is 61 jaar oud. Ghrlstelijk-hist. Unie- in een te Leeuwarden gehouden vergadering van het provinciaal co mité der Christ. Hist.Unie in Friesland, is een motie aangenomen, waarin wordt gezegd gehoord de tractische en princi- pieele bezwaren, gerezen in den boe zem van de verschillende kiesver- eenigingen in Friesland, draagt het bestuur op een onderzoek naar den omvang en den ernst in te stellen van die bezwaren en de middelen aan te wenden tot wegneming en voorkoming daarvan. De Kindertoeslag. Aan den minister van binneniand- sche zaken is het volgende adres gezonden Geeft met den meest verschuldigden eerbied te kennen het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap dat volgens art. 1 der wet van 6 juni 1913, Staatsblad no. 239, uit 's Rijks kas tegemoetkomingen worden uitgekeerd aan a. hoofden van scho len en onderwijzers van bijstand bij het openbaar onderwijs of verbonden aan scholen welke voldoen aan de in artikel 59, eerste en tweede lid der Onderwijswet gestelde eischen, veertig gulden voor elk kind beneden den achttienjarigen leeftijd boven de twee(aan onderwijzeressen alleen als zij weduwe zijn)b. iederen man nelijke onderwijzer van bijstand als onder avijftig gulden, indien hij den leeftijd van acht en twintig jaar heeft Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 26). o— „lk zal Harley vragen, of hij den beeldhouwer kent," antwoordde hij. „ik zou in uw plaats geen notitie nemen van Harley's wensch, het gaat hem niets aan, wien u op het slot ontbiedt." „Ik heb anders beslist en het moet bij de belofte blijven, die ik Harley heb gegeven," antwoordde de Graaf „ik vind het ook niet goed, dat je hem zegt, dat wij over de zaak ge sproken hebben, dat zijn gedrag mij bevreemdt, maar het zal mij aange naam zijn, ais u hem met een beetje wantrouwen beschouwen wilt dit is geen verraad aan de vriendschap des te beter, als wij ons vergissen. Georg beloofde den wensch zijns vaders te vervullen. „Het voorwend sel tot bekorting van ons bezoek eal zich wel vinden", zei hij „in elk bereikt en hetzij gehuwd is, hetzij als weduwnaar wettige of gewettigde kinderen (minderjarige) ten zijnen laste heeft dat in artikel 2 derzelfde wet wel is bepaald, dat deze tegemoetkomin gen door bemiddeling van de ge meente en schoolbesturen aan de rechthebbenden worden uitbetaald volgens regels, bij algemeenen maat regel van bestuur te stellen dat echter bij Koninklijk besluit van 22 Juni 1913, tot het vaststellen van de regelen voor die uitbetaling is bepaald, dat alleen aan hen, die op 1 October 1913 (voor de volgende jaren op 1 juni) daarvoor in die ter men vallen, de uitkeering zal plaats hebben dat, naar de meening van onder- geteekende, dit niet is een regel volgens welke de uitbetaling door de gemeente en schoolbesturen zal plaats hebben, maar een beperking van de uitkeering in artikel 1 bovengenoemd a'angegeven en dus met dat artikel in strijd redenen, waarom adressant zich tot Uwe Exellentie wendt met het eerbiedig verzoek, alsnog maatregelen te willen treffen, opdat de uitkeering ook plaats hebbe aan hen, die op een anderen datum dan 1 October (1 Juli) daarvoor in de termen vallen. Verbetering van de gemeente administratie en voorlichting In gemeentezaken. De Nederl. bond van gemeente ambtenaren heeft ingesteld een ad viesbureau, met het doel verbetering, vooral vereenvoudiging, te brengen in de gemeente-administratie enz., alsmede in gemeentezaken deskundige en niet te kostbare hulp en voorlich ting te verstrekken aan gemeentebe sturen, bondsleden en alle anderen. De werkzaamheden van dit advies bureau zullen ook betreffen het be vorderen van verbeteringen in ont worpen of bestaande wettelijke voor schriften, het leveren van handleidin gen, het doen houden van mondelinge beschouwingen en het ontwerpen van in de gemeente-administratie benoo- digde formulieren. T ot leden van het bureau zijn benoemd de heeren J. N. Elenbaas, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Krabbendijke; D. Kooiman, burgemeester van Wormer(bij dezen is het adres van het bureau), en Mr. C. W. van Ommeren, hoofdcommies, chef der derde afd;, ter provinc. griffie van Gelderland, te Arnhem. Het bureau wordt bijgestaan door erkende specialiteiten. In een rondschrijven aan de be sturen van gemeenten beneden 10000 zielen heeft het bureau ^bericht, dat het tot zijn taak ook rekent dezen deskundige voor lichting te verstrek ken bij de inrichting der administratie geval zal ik hem ontmaskeren als hij een masker draagt." HOOFDSTUK VIII. Nadat wij hiermee den lezer op gehelderd hebben, waarom graaf Wildenfels Benno in de houtvesterij een onderkomen had verschaft, ne men wij den draad van ons verhaal weer op. Benno behoefde niet al te lang op de ontmoeting met den Graaf te wachten. Deze reed dadelijk na tafel in zijn licht jachtwagentje naar de houtvesterij. Er was hem nu meer dan ooit aan gelegen, den beeldhouwer persoonlijk te leeren kennen en uit te vorschen öf en in welke betrekkin gen deze tot Harley stond, of zijn zoon Wolfgang zich niet vergist had toen hij herhaaldelijk verzekerd had,dat de indruk der beide Wifdenfels beslist gunstig was en dat het brave, ver standige mannen waren. Het uiterlijk van Benno deed den Graaf schrikken. Er lag ook voor hem iets bekends in deze trekken, in den oogopslag. Ondanks de eenvou dige kteedinghad de man iets aris tocratisch. Het was den Graaf, als- en de toepassing van de gemeentelijke pensioenwetten, waartoe naar wij dezer dagen meldden, de vereeniging van Nederl. gemeenten zich reeds bereid verklaarde aan de bij haar aangesloten grootere gemeenten. Opgepast met de gouden vijfjes. Een lezer, die het goed meent met de beurs van zijn stadgenooten, toonde ons een metalen speelpen- ning, welke in grootte, vörm, kleur en gewicht, sprekend gelijkt op een Nederlandsch gouden vijfje, ons nieuwste muntstuk, waarover al zoo veel is geschreven. De bewuste speeipenning is van Fransch fabri kaat. Het is 'n imitatie tien francs stuk, vertoont aan de voorzijde het portret van Louis Napoleon met diens naam en aan de keerzijden te midden van een bladerenkrans het woord „Jeton" (speeipenning.) De rand is niet gekarteld. Bij opper vlakkige beschouwing neemt men het valsche muntstukje zonder aar zeling voor een gouden vijfje aan. Bedoelde lezer nam er dezer dagen in een restaurant de proef mede hij gaf den speeipenning in betaling en ontving van den kellner onmid- deUijk terug van een vijfgulden stuk. Wij maken van het bovenstaande melding teneinde onze lezers bij het ontvangen van gouden vijfjes tot oplettendheid aan te sporen. Vooral tijdens het schemeruur en dan plegen de vaischemuntgevers door gaans hun slag te slaan zou men licht het slachtoffer van een be drieger kunnen worden. Opgepast dus met de gouden vijfjes !(„Pr.G.Ct.") Nachtarbeid bij de Posterijen. Door den minister van waterstaat is het door zijn voorganger gegeven verbod van nachtarbeid voor vrouwe lijke ambtenaren opgeheven, zoodat bij regeling van den dienst geen onderscheid meer behoeft te worden gemaakt tusschen vrouwelijk en man nelijk personeel. In verband hiermede zullen vrou welijke hulptelegrafisten en kantoorbe dienden wederom worden toegelaten. Financieele nood der steden. In de gisteren ie 's Gravenhage ge- houderj raadsvergadering zeide de burgemeester, dat Den Haag adhaesie zou kunnen schenken aan een adres, door een andere gemeente tot de re geering te richten over den financi- eelen nood der steden. Behoud der kermis. De gemeenteraad van Zaandam heeft gisteren met 43 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op de verzoeken tot afschaffing der kermis. De heer Kamphuys gaf te kennen, of hij er niet aan mocht twijfelen, dat hij een afstammeling van zijn ei gen geslacht voor zich zag en daar «ijn eerlijk karakter niet opzag tegen rechtmatige eischen, verlangde hij er naar, dezen man met welwillendheid de hand mogen reiken, op goeden voet met hem te zijn. Hij bracht Benno naar bet jacht huis, om ongestoord en onbeluisterd met hem te kunnen spreken. „U heet Wildenfels zoo begon hij. „U voert mijn naam." „lk heet Benno Wildenfels, Graaf. Het toeval, dat mijn naam ook die van een voornaam geslacht is, maakt mij niet ijdel; ik streef naar anderen roem." „Benno WildenfelsVreemd,dat u- juist Benno heetdat was de naam van 'n ongelukkig lid mijner fami lie, die in den vreemde verdwenen is." „Graaf" antwoordde Benno, „deze toevalligheid heeft mijn vader reeds onaangename uren bereid. Wij zoe ken niet in het verleden naar bloed verwanten, willen er niet naar zoe ken, ofschoon men ons het vuur na aan de voeten heeft gelegd. Mijn vader is een vijand van bedrieglijke dat er voor hem als katholiek geen principieel bezwaar tegen de kermis bestond, welke houding door het anti revolutionaire iid Baas, die op de schending van de Zondagsrust en op de toename van het drankmisbruik wees, ernstig werd betreurd. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co.'s bureaux voor den han del zijn over de afgeioopen week in Nederland uitgesproken 39 faillisse menten tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. VHssingen, 31 October. Gisterenavond hield de Chr. Jon- gelingsvereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" alhier in haar vereeni- gingsgebouw aan de Noordstraat hare 54e jaarvergadering en vierde tevens haar jaarfeest, onder leiding van haar eerevoorzitter. De secretaris en pen ningmeester brachten verslag uit. In groote trekken ging de secretaris het afgeioopen vereenigingsjaar nog eens na. Uit zijn verslag bleek dat de jongelings vereeniging niet stil heeft gezeten, maar dat ze gewerkt heeft en niet vruchtelooser valt een gestadige vooruitgang en toenemenden bloei te constateeren. Wat gedaan is, is veel en velerlei. We noemen slechts de statutenwijzi ging, waardoor nu in deze vereeniging het z.g.n. werkende-leden stelsel is ingevoerd. Ook over den financieelen toestand kan de vereeniging tevreden zijn. Nadat de secretaris en penning meester hun verslag hadden uitge bracht, brachten enkele afgevaardig den van andere vereenigingen hunne gelukwenschen uit. Gedurende het verdere van den avond wisselden voordrachten en samenspraken, zoo ernst als luim, ot met muziek en zang elkaar af. Ook dezen avond toonde de Christ. Jongelingsvereeniging wat ze vermag. Allen, die tegenwoordig waren, zullen zeker met genoegen aan dezen prettigen en gezelligen feestavond terugdenken. Het stoomschip „Madioen" ge bouwd bij de firma Bonn Mees fe Rotterdam en op de fabriek der Kon. Maatsch. „De Schelde" van machines en ketels voorzien, is gisteren na welgeslaagden proeftocht op zijne bestemmingsplaats (Rotterdam) aan- aangekomen. Gisterenavond kwam een werk man der stoomwasscherij „de Vol harding" zoo ongelukkig te vallen, dat hij zijn linkerbeen brak. Na voor- loopig te zijn verbonden, werd hij ter verdere behandeling naar het St. |o- zeph-ziekenhuis overgebracht. hoop en illusies, ik leef voor mijn k«nst, zoek in haar mijn levensdoel. Ik hoop niets beters dan dat ik als kunstenaar aan uw eischen voldoe, slechts zoodanig ben ik hier en slechts als zoodanig doe ik aanspra ken gelden." „!k kan uw denkwijze slechts ach ten," antwoordde de Graaf, „en het is natuuriijk, dat ik rekening houd met uw wenscljen. Slechts op éen punt vraag ik om inlichting. U zei, dat men u had trachten over te ha len, naar bloedverwanten onderzoek te doen en uw vader daarmee on aangename uren heeft bereid. Geldt dit verwijt mijn zoon „Neen Graaf." „Ah, men heeft u dus nog van andere zijde met deze zaak lastig ge vallen „Ja Graaf. Men heeft mijn vader zekere aanbiedingen gedaan, voor stellen, die hij afgewezen heeft." „Wie heeft dat gedaan Ik verzoek u, geef mij nadere bizonderheden u bewijst mij daardoor en misschien ook uzelven een grooten dienst." „Het spijt mij, uw wensch niet te kunnen nakomen," antwoordde Benno Voor het examen van derden stuur man is geslaagd de heer F. Weijn- inan, leerling van de De Ruyrerschool. In de algemeene jaarvergadering der Classikale Zendingsraad, welke te Middelburg is gehouden en waarbij de meeste Gemeentelijke Zendings raden vertegenwoordigd waren, wer den de aftredende bestuursleden ds. J. de Visser van Middelburg, ds. Kielh van Ritthem, F. Dekker van Gapinge en J. Boone van Koudekerke als zoo danig herkozen. Uir het verslag van den penning meester bleek, dat de zuivere ont vangsten over het afgeioopen boekjaar bedroegen f 2460.54Vs, welke som bijna geheel de Zending (voornl. het district Djaloloj ten goede is gekomen. Uit de mededeeiingen en uit de verslagen der G. Z. R. kon men hooren dat de belangstelling voor de zending op het platteland van Walcheren meer toeneemt dan in de steden. Ds. van Empel uit Middelburg hield nog een lezing over „De Zending in Oost Indië tijdens de Compagnie," waaruit bleek dat de Nederlanders de geestelijke belangen der Europeanen en die. der inlanders in de Oost in vroegere eeuwen niet verwaarloosden. Bij de rentecommissie, welke haar zetel te Middelburg heeft en wier werkkring geheel Walcheren omvat, zijn tot heden toe ongeveer 1000 aanvragen ingekomen, terwijl nog ongeveer 200 worden ingewacht. Aileen voor Middelburg bediaagt het aantal op het oogenbiik ruim 400 en voor- Viissingen ongeveer 270. Men schrijft ons uit Middelburg Gisterenavond werd alhier een vergadering gehouden, uitgeschreven door het comité dat zich ten doel stelde te komen tot oprichting van een kiesvereeniging voor den gemeen teraad op vooruitstrevende vrijzinni gen grondslag. Nadat een duidelijke uiteenzetting van het doe! was gege ven en nadat uit de discussies ge bleken was dat zoowel vrijzinnig- democraten ais Unie-liberalen z'ich in deze kiesvereeniging zullen thuis ge voelen, verklaarden 28 der 29 aan wezigen zich bereid als lid toe te treden en werd een commissie be noemd, wier taak het zal zijn statuten en reglement samen te stellen en propaganda voor het uitbreiden van het ledental te maken. Deze commis sie koos uit haar midden tot voor zitter den heer J. H. Deibei, tot se cretaris den heer F. A. Hiller, terwijl er verder zitting in hebben de heeren mr. j. Adriaanse, dr. J. C. Bolle en mr. M. J. de Witt Hamer. Vrijdag werd te Ter Neuzen in tegenwoordigheid van de leeraren en onderwijzers der H. B. S. en met vastheid, ofschoon hij zag, hoe zijn afwijzende houding den graaf teleurstelde. „De zaak, waarover ik spreek, betreft een vertrouwelijk on derhoud, dat mijn vader gehad heeft, en het is de besliste wil van mijr. vader, dit aan de vergetelheid prijs te geven. Hij heeft het aanbod, dat men hem gedaan heeft, afgewe zen, maar hij wil ook niet het ge heim aan een derde verraden en daardoor in moeilijkheden komen, zich de vijandschap op den hals te halen van een misschien gevaarlijk mensch. Mijn vader koesterde de verdenking, dat uw zoon ervan on derricht was, met zijn vragen het zelfde deel beoogde en hij droeg mij op voor het geval, dat u, graaf, het onderwerp ter sprake bracht, de verklaring af te leggen, dat alle in trigue ons verre is, dat wij ons met geen hoop vleien, die een derde zou kunnen benadeelen, dat wij tevreden zijn met wat we zijn en door eigen kracht verkrijgen." De graaf reikte Benno de hand. (Wordt vervolgd.) 'V '■gffpïï

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1