Maatschappij IEDINGEN Donderdag 30 October duel. PRINSES Weikvron* De Strijd en een Gravenkroon. WR, pjongen mien iMElD IISJE w No 257 51e Jaargang. 1913 LEUT INVRAGEK BINNENLAND FEUILLETON Provinciale Staten yaa Zeeland, ereeniging ERMANS. 3VEMBER 8 uur. jedrijven. 150; fO.75. ring Donderdags g 11 "ur; 3 en door GEORQe groote reman uit kmerik. Million- ïelen van liefde en misdaad, met ten, 5 dikke dee- adz. boeiende en ide lectuur. Dit eet is en f 10.— 1 wij voorf 1.50) )Stw. of -zegels)! or", v. Reu- Amsterdam AND, 1 gaarne gegeven pllamypaik 21 ur, 1USON, Ruyterstraat 5. j Jgeteekende blijft.) bij voortduring] velen voor hetl e mogelijke betreffende Adres P. A.1 iOlaciSStraat 991 0.35, iedere - Zonder rabat, in wordt twee- ïRSOON, in he diploma Boek' riog enkele urer door het bij ïKen. Brieven iu „Vlissingsche elijk gevraagd azijnknechl", bu lourant". laatst wordei .singsche Cour In ter drukker! |>v- of later. Ziel ur. Te bevragen 11 nette lureau „Vlissing VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIENvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER ÏO. flbonnements- fldoertentiën op zeer uoordeeiige voorwaarden Bevordering in het leger. Bij Kon. besluit van 27 dezer is lo. met ingang van 1 November, on der toekenning van pensioen, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den luitenant-generaal W. A. T. de Meester, commandant van het veldleger, gouverneur der residen tie; aan de generaal-majoors J. Bruce, commandant der 3de divisie, F. Tonnat, Harer Majesteits adjudant in buitengewonen dienst, comman dant der 2de divisie, P. Kleynhens, van den groolen staf, commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, levei s bevelhebber in de Ilde mili taire atdeeling, en A. N. J. Fabius, van den grooten staf, commandant der Stelling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de 1ste militaire at deeling; aan den kolonel M. W. de Vries, commandant der Vilde Infan teriebrigade, en aan den luitenant kolonel F. A. Nieuwenhuys, van den provincialen staf, provinciale adju dant in Gelderland, allen op hun aanvrage, zoomede aan den generaal-majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck, inspecteur der infanterie zijn met ingang van 1 November, benoemdtot luitenant-generaal, commandant van het veldleger, de generaal-majoor G. A. Buhlman, commandant van de IVde divisie tot generaal-majoor, commandant on derscheidenlijk van de lilde en IVde divisie, de kolonel W. H. van Ter- wisga, commandant van de IVde in fanteriebrigade, en Harer Majesteits adjudant in buitengewonen dienst, de kolonel P. W. Weber, comman dant van de brigade grenadiers en jagerstot gouverneur der residentie de generaal-majoor A. de Klerk de Reus, commandant van de Iste divisie bij den grooten staf: tot comman dant der Stelling van Amsterdam, te vens bevelhebber in de 1ste militaire atdeeling, de generaal majoor A. R. Ophorst, inspecteur der vestingartil lerie, zulks onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoordige betrekking; tot generaal majoor, commandant der Nieuwe Hollandsche Waterlinie, tevens bevelber in de 11de militaire atdeeling, de kolonel A E. J. G. d' Hamekourt, commandant van het 4e regiment vestingartilleriebij den generalen staf, tet luitenant kolonel, de majoor J. H. van der Hegge Zijnen, van dien staf, chef van den staf der IV divisie bij het wapen der infanterie bij den staf, tot inspecteur van het wa pen, de kolonel P. D. Buyze, com mandant van de iste infanteriebrigade bij de brigade grenadiers en jagers, lureau „Vlissinf Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 25). -0 - Georg gehoorzaamde, maar hij zei dat het niets zou helpen. Als Harley iels begon, spande hij alle krachten in, zijn werk te voltooien. Georg zei dat met een zekere voldoening. In dit opzicht, dacht hij, moest zijn vader Harley leeren achten en be wonderen. De heeren traden de bibliotheek binnen en zij zagen dadelijk, dat hier ijverig gewerkt was. Geheele hoepen boeken lagen in verschillende gr se pen opgestapeld, gedeeltelijk op de tafels, gedeeltelijk op den grond. Het zweet parelde Harley van het voorhoofd, zijn handen en zijn Mee ding waren met stof bedekt. Hij keek de binnentredenden niet vriendelijk aan, men zag het aan hem, hoe onwelkom hem het bezoek was. «Vergeef mij," riep hij den Graaf tot kolonel, commandant van de brigade, de luitenant-kolonel L. J. H. Habbema, commandant van het regiment grenadiers bij de 1ste infanteriebrigade, tot ko lonel, commandant van de brigade, de luitenant kolonel B. j. Land, van den generalen, staf, chef van den staf der 11de divisie bij de IVde infanteriebrigade, tot kolonel commandant van de brigade de luitenant kolonel W. S. N. van Bockom Maas, van het regiment gie- nadiers bij de Vilde infanteriebrigade, tot kolonel, commandant van de brigade, de luitenant-kolonel D. W. de Jager, commandant van het 5de regiment Minister Bosboom en de aanstaande pensioneeringen. Van dezelfde welingelichte zijde als de beide vorige malen ontving „de Tel." het volgende ter plaatsing De „Nieuwe Courant" houdt blijk baar ruggespraak, maar vergeet daar door het oor te leenen aan hetgeen thans de musschen in Den Haag van de daken piepen, n.l. dat minister Bosboom, toen hij om blijkbaar zeer intieme redenen een aantal generaals pensionneerde, vergat het advies van den chef van den staf te vragen en daardoor met dien titularis op zeer gespannen voet kwam te staan. Om te doen weten, wat men in leger- kringen beweert, haalt zij de meening aan van een reeds lang gepension- toe en ging onderwijl voort, groote folianten uit een kast te nemen, „ik ben, zooals u ziet, midden in het werk. Ik kan werkelijk mijn opwach ting niet bij u maken, ik inoest eerst toilet maken, om aan tafel te komen. Vandaag en morgen verzoek ik u mij te willen excuseeren." „Ik wilde u slechts meedeelen, welk bericht mijn bode gebracht heeft," antwoordde de Graaf„als u volstrekt niet in uw werk gestoord wilt zijn, zou het onbeleefd wezen, u lastig te vallen." „Welk bericht vroeg Harley verstrooid, alsof hij zich eerst moest bezinnen. „O, over den beeldhouwer Ik heb het al gehoord." Harley pakte zijn folianten op, het scheen wel, alsof de zaak hem in 't geheel niet interesseerde. „Dit hier zijn schatten," zei hij, op de besto ven werken wijzend, „waarin ik graag eens zal rondzoeken, als ik er tijd voor heb. Deze kronieken van kleine plaatsen, deze schijnbaar waardelooze aanteekeningen en alledaagsche ge schiedenissen van onbeduidende menschen bevatten de voor den ge- schiedvorscher in den hoogsten graad neerd opperofficier, en acht het daar bij niet noodig, hare lezers op de hoogte te stellen van hetgeen ik schreef. Dat zi] dit nalaat, is echter zeer begrijpelijk, want dan zou ze het moeten tegenspreken en dat is haar natuurlijk onmogelijk-, ik houd vol, dat mijn vorige berichten juist zijn, ondanks alles wat daartegen te berde is gebracht. Men acht het zeer merkwaardig, dat minister Bosboom, ternauwernood minister, de verschillende opper- en hoofdofficieren beter kon beoordeelen dan generaal Snijders, die jaren met hen had samengewerkt. Van uitste kende voorbereiding getuigt echter wel het feit, dat Z.E. reeds vóórdat het ministerie-Heemskerk aftrad, me dedeelde, wie het loodje zouden leg gen, als hij minister werd. Het schijnt echter, dat ook in politieke regee- ringskringen deze zaak de aandacht trekt, en het beleid van den minister door vele leden der meerderheid in de Tweede Kamer met beslistheid wordt afgekeurd. Ben ik juist ingelicht, dan bestaat zoowel bij Links als bij Rechts het voornemen den minister te interpel- leeren. Militaire Gymnastiekschool. Gisterenmiddag had te Utrecht de officieele opening plaats van de mili taire gymnastiekschool, die bijge woond werd door de ministers van gewichtige bronnen der geschiedenis. Graaf Wildenfels trok zich zeer spoedig terug,want Harley liet het den bezoekers der bibliotheek duidelijk voelen, dat zij hem stoorden. „Wat is dat met den beeldhouwer vroeg Georg, toen zij de biblotheek ver laten hadden, „welk bericht had u Harley willen brengen „Georg," antwoordde de Graaf, „het karakter van je vriend heeft steeds meer bevreemdends voor mij.Er is reeds lang een zaak, waarover ik je nog niet gesproken heb, omdat het mij zelf nog niet recht duidelijk is. Ik heb reden, te vermoeden, dat men erfenisaanspraak op een gedeel te van mijn geld wil maken. De do cumenten, die mij over de zaak zou den kunnen oriënteeren, moeten zich in de bibliotheek bevinden, zijn ech ter verlegd. Ik koesterde daarom den wensch.de bibliotheek te laten in orde maken en, als de stukken gevonden worden, ze nauwkeurig te onderzoe ken, maar de geschikte man ontbrak mij tntusschen deed ik onderzoe naar de personen, die aanspraken konden doen gelden en je broeder, dien ik in het vertrouwen had geno ooriog en mat ine, de heeren Bosboom en Rambonnet. Deze inrichting, is eigenlijk al geopencf op 1 Mei, de dag waarop de infanterie vati Utrecht naar Harderwijk uit deze kazerne vertrok, maar het geheele gebouw zag er toen zoo hopeloos gehavend uit, dat men er niemand goedschiks kon ontvangen. Bovendien moest er een nieuwe gymnastiekzaal voor de genie worden bijgebouwd. Het geheel is nu gereed. Behalve de gymnastiek zaal zijn er in de oude kazerne vier schennzalen, vier theorielokalen, vier logeerkamers voor officieren en vier voor onderofficieren, alsmede hulp- lokalen, waschlokalen, enz. Op het voorplein bevinden zich verder nog inrichtingen voor hoog- en vèrspringen, balwerpen, en hin- dernisbaan en een speelveld, terwijl het gemeentelijk terrein bij de Groe- selaan aangewend wordt voor meer ruimte vereischende openluchtspelen. Directeur dezer militaire gymna stiekschool is kapitein A. H. L. baron Melvill van Cambel, die ter zijde wordt gestaan door een aantal militaire en burgerleeraren. Er wor den drie cursussen gegeven van elk drie maanden per jaar, waarin offi cieren en onderofficieren, die daar voor in aanmerking komen worden bekwaamd in de leiding van of toe zicht op de gymnastiek en sport in het militaire leven. Bovendien is er een 10-maanden- cursus voor hen, die veel ambitie toonen in de gymnastiek of de mili taire sport, waarin zij worden opge leid voor een examen, dat recht geett om lokale cursussen op te richten. Nadat na de officieele opening der school de gebouwen waren bezocht, werd een openbare gymnastiekles ge geven, terwijl mede een schermde- monstratie plaats had door de pro fessoren G. v. d. Wieten (Brussel) en Leopold van Humbeek, benevens de onderwijzers der openbare gym nastiekschool. Belastingen. in „De Standaard" komt het vol gende statistiekje voor Het cijfer, aan te nemen als ge middeld percentage van heffing van het belastbaar inkomen, is 6.18 te Groningen, 5.25 te Amsterdam, 4.90 te Haarlem, 4.59 te Dordrecht, 4.49 te Utrecht, 4.51 te Arnhem, 4.44 te Leiden, 4 te Rotterdam en 3.60 te Den Haag. De algemeene belasting per hoofd der bevolking is f 19.13 te Den Haag, f 18.87 te Amsterdam, f 14.95 te Arn hem, f 13.81 te Haarlem, f 13 20 te Utrecht, f 11.04 te Groningen, f 9.14 te Rotterdam, f 9.07 te Leiden en f 9.03 te Dordrecht. Het belastbaar inkomen op de primitieve en suppletoire kohieren men, ontdekte 'n burgerlijke familie, welke onzen naam voert. Ik heb nu een lid daarvan, den beeldhouwer Wildenfels, hier ontboden en toen bracht jij me onverwachts een man, dien je je vriend noemt en wien ik ook het vertrouwen schonk, genoem de zaak met hem te bespreken. Mijnheer Harley zoekt nu naar de documentenwat mij echter zeer opvalt, is de omstandigheid, dat hij er oogenschijnlijk veel belang bij heeft, den beeldhouwer niet te laten hooren, dat hij hier is. Het mag zijn dat de beweegredenen, die mij niets aangaan, hem er toe brengen, den beeldhouwer niet te willen ontmoe ten, dan is het echter bevreemdend, dat hij dit niet openlijk zegt, dat hij andere verklaringen zoekt, die mij niet steekhoudend schijnen. Wij mochten hem nu bij het werk vol strekt niet steren straks echter heeft hij zelf veie uren er mee doorge bracht, der. terugkeer van mijn bode van het station af te wachten, om hem te kunnen uithooren. ik wil geen vertrouwen in je vriend hebben, maar verwonder je niet, als mijn vertrouwen grenzen heeft. Ik wilde, bedraagt te Amsterdam f 158.537.000 te Den Haagt 112.333.750, te Rotter- damf78.612.700, teUtrecht {24.137.950, te Arnhem, f 15 796.950, te Haarlem 114.469.500, teGroningenf 10.902.700, te Leiden f 9.993.300 en te Dordrecht f 7.245.490. Een gespannen verhouding. Naar men ons uit Steenwijk be richt, is er bij de gespannen ver houding, die daar nog steeds tus- schen den burgemeester en den se cretaris heerscht een nieuwe kwestie gerezen. Vrijdagmiddag en Zaterdagavond maakte een en ander het onderwerp van bespreking uit iu de daartoe ge houden raadsvergaderingen. Vrijdag staakten de stemmen over het voor stel, om de zaak geheim te behande len Zaterdagavond werd besloten, om in geheime zitting de kwestie te bespreken. In beide vergaderingen was noch de burgemeester, noch de secretaris aanwezig. Na langdurige bespreking moet er met groote meerderheid een motie zijn aangenomen, waarbij de houding van den secretaris wordt afgekeurd en de wensch wordt uitgesproken, dat hij zich in 't vervolg onthoude van iets, dat rechtmatige aanleiding tot ontstemming zou kunnen geven en aangedrongen op het betuigen van leedwezen over het gebeurde aan den burgemeester, in tegenwoordig heid van wethouders. („Zw. Crt.") Najaarszitting. Door Ged. Staten werden de Prov. Staten in Juli j.l. in kennis gesteld met hun voornemen, een zooveel mogelijk volledige regeling van de jaarwed den van het personeel van de Pro vinciale stoombootdiensten te ontwer pen en die in de najaarszitting aan de bekrachtiging der Staten te onder werpen. Thans bieden Ged. die rege ling aan en zeggen ter toelichting van hun voorstel het volgende De bemoeiingen van den directeur van den stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde zijn, zoo merken Ged. Staten op, in den laatsten tijd toe genomen, doordat hem het toezicht is opgedragen op de schepen en machines van den dienst op de Oos- ter Schelde. Verder zal de dienst Neuzen—Hoedekenskerke-Hansweert, welke krachtens besluit der Prov. Staten zal worden ingericht, onder zijn beheer worden gesteld. Met het oog daarop is een verhooging van het maximum zijner jaarwedde billijk voorgekomen. Hetzelfde geldt voor den hoofdmachinist, en voor de klerken ten kantore van den directeur. dat ik een gelegenheid vond, hem te ontslaan van den dienst, dien hij mij bewijzen wil, op een niet kren kende manier, in geen geval mag ik hem niet verder in het vertrouwen nemen, dan reeds gebeurd is." Georg luisterde met innerlijke on rust: Zijn vertrouwen op Harley was reeds te zeer geschokt, dan dat het stand zou kunnen houden tegen de zer. nieuwen aanval. Aan den eenen kant schaamde hij zich, zijn vader te bekennen, dat hij wel wat licht vaardig te werk was gegaan bij de zen vriendschapsband. Aan den an deren kant echter voelde hij de ver lichting, zijn vader voor teleurstel lingen te bewaren. De eenmaal op gewekte argwaan tegen Harley werd in hem des te machtiger, hoe blin der hij zich aan de bewondering had overgegeven. Er begon reeds een ge voel van haat tegen Harley in hem op te komen. Een gevoel zeide hem dat de man misschien met zijn ver trouwen had gespeeld, er misbruik van gemaakt had. ilili li I i .vil i H (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1