m IE OP? Woensdag :ijehs 29 October INVRAGEN istbo de iMEID ULF, No 256 51e Jaargang. 1913 gbaar. pelijk verkeer IEDIN6EN li ZETTER M|iip alfwas inste. 'jongen BINNENLAND FEUILLETON B« Strijd am een Biavenkraon. IB VLISSINGSCHE COURANT poden te roeken died, Dat hebben us, De V!oo, De an het Huwelijk It men in de col- i en Liederen - voor f 0.40 fro' .SIOR", Van IE zoekt tegen begin December f Slaapkamer weduwe met ■pgave onder let- jreau van dit blad. jmtijd in Amerika, 2 din. met daarbijAvon- Münchhau- aten. De Vlie- met 50 pla- hog een Mooie Alles bijeen voor >stwissel of -ze- ixcelsior", v Amsterdam. 0.35, iedera - Zonder rabat, i wordt twee- Ir bekwaamheid. EY MESTDAQH. Jtst worden in |e-inrichting. ste gevraagd net kGENT eener ng-Maat. voorde kering, met be- r. lett. O. J. Bu- aurant." avonden gere- tking hebbende, t het verrich- Itratiever» ar- r letter B. C., Courant." latst worden ïingsche Cour." Isje niet boven g van poliseuse. eden 18 jaar. 12. of later. Zich r. Te bevragen1 aan voer Br. onder letter hildernissk. Prijs per drie maanden 1.30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan I4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derze'lfde advertentie, wordt de prijs slechts tweeman) berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements- fldoertentiën op zeer woordeelige uooru/aarden. De puntjes op de i's. De „Standaard" schrijftOok onder de sociaal-demacraten begrijpt men dan toch, dat rechts de onderwijs- quaestie niet in een hoek laat duwen, en in „Het Volk" begint men er zelfs 0oren naar te krijgen, om de kosten van het lager onderwijs althans gelijk voor openbaar en bijzonder onderwijs 0m te slaan. Er zit dan toch vordering in. Maar natuurlijk is zoo'n algemeene betui- gmg van op dit punt wel over te willen komen, nog niets dan een phrase. En zal 't iets geven, dan moeten eerst de spijkers met koppen er bij gehaald, en mag de hamer niet worden vergeten, om ze er ter dege in te slaan. Men voelt wei waarop dit doelt. Om maar vast enkele punten te noe men, moet 't niet van regeerings- wege gelijk worden, onderwijl het voor de gemeenteraadskas „openbaar alles en bijzender niets" blijft. Het moet gelijkheid van Overheidswege zijn, en de Overheid sluit ook de gemeenteraden in. Dan moet het niet enkel gelijk-op voor de salarissen van de onderwij zers gaan, maar de identiekheid moet op alle punten doorgezet, ook voor schoolbouw en kweekscholen. Op het stuk van de diploma's moet niet langer gevergd, dat onze toekomstige onderwijzers tijd, krach ten en geld ten beste zullen geven aan het ontvangen van een opleiding, die bij het op onze scholen te geven onderwijs niet past. Gelijkheid in graad van degelijk heid, maar niet een stampen van de hersenen onzer aanstaande onderwij zers in het openbaar mortier. En, om nu voorhands niet meer te noemen, moet er niet een lijstje van voorwaarden bijkomen, dat op onze scholen passen zou als een tang op het varken. Aan de soliditeit mag vooral niets te kort komen, maar geen beding mag de paedagegische me thode, die alleen bij onze scholen past, vervalschen. Maar zelfs dan zijn we er nog niet. Veeleer komt dan nog pas het hoofdpunt van zekerheid, dat gelegen moet zijn in de vastlegging van een en ander in de Grondwet. Anders begrijpt ieder, wat ons allicht Jte wachten stond. Nu voor het oogenblik ens lijmen. Zoo Art. 80 omzetten. Afwachten, wat kansen er dan uitkomen. En valt dit mee, zoodat men ons verder missen kan, dan e n voorstel uit heel anderen hoek, om alles wat men toe- gal weer in te palmen, en te doen wat nu de Bond van Ned. Onder wijzers wil. Hier past securiteit. En die securi- Roman van G. H. v. D. (Nsulrok TMbodeu.) 24). -o- „Geen practicus van het vak. maar bij heeft rechtskunde gestudeerdde scherpe logica, de helderheid van zijn oordeel werd vooral geroemd in zijn prijsvraag. Als hij advocaat wilde worden, zou hij spoedig cliënten hebben. Of hij zich, zooals Adda zoo wijs opmerkt, voor onfeilbaar houdt, weet ik niet, maar in geen geval zal hij een oordeel vellen, dat hij "iet aan alle kanten met scherp ver skind heeft overwogen. Het bewust zijn van sterke geestkracht mag hem aanmatigend doen schijnen, toont u zijn meerdere in de een of andere zaak, dan zal hij zich buigen." „Wij hebben afgesproken," zoo nam Graaf Wildenfels het woord, «bat over zijn werkzaamheid in he bibliotheek niet tot vreemden wordt gesproken, hij is Uier eenvou- teit is niet te verkrijgen, of de nieuwe regeering, waarop peis en vree zal gesloten worden, moet in de Grond wet ingemetseld, en zóó ingemetseld, dat ze er tegen onzen zin met geen koevoet van staal meer uit los te breken is. Aan de overzij zal men zelf voelen, dat we maar al te veel trekken met het type van het uils kuiken gemeen zouden krijgen, zoo we op dit punt met oogen dicht in de val liepen. Opcenten-voorstel. De „Tel." verneemt dat, al is een definitief besluit daartoe nog niet ge nomen, zoo goed als zeker ook weer voor 1914 een voorstel tot heffing van 10 opcenten op de vermogens- en bedrijfsbelasting zal worden inge diend, zulks in verband met de groote uitgaven, die naar thans reeds ge bleken is, art. 369 der Invaliditeits wet vorderen zal. Zelfs zullen ver moedelijk nog eenige andere extra maatregelen van financieelen aard ge nomen worden. Ouderdomsrente. Men schrijft aan de Prov. Gron. Ct., dat aan verschillende rentecom- missiën door het bestuur der Rijks verzekeringsbank het volgende schrij ven is gericht „Ons is gebleken, dat tot de leden der rentecommissiën en de tusschen- personen door het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering een circulaire gericht is, waarin wordt verzocht op een bijgevoegde lijst de afgewezen aanvragen in ;e vullen. wij achten het gewenscht uwe commissie naar aanleiding van dit verzoek mede te deelen, dat het naar onze meening voor de rentecommis siën niet mogelijk is de gevraagde opgave te verstrekken, aangezien om trent toekennen of afwijzen niet door de rentecommissiën, maar door het bestuur der Rijksverzekeringsbank, respectievelijk door den beroepsrechter zal worden beslist. Daar ons bestuur zich reeds meer dere i malen genoodzaakt zag van de adviezen der rentecommissiën af te wijken, zou een opgave van de ge vallen, waarin door uwe commissie in afwijzenden zin is geadviseerd, veelal niet de inlichtingen bevatten, welke de Bond voor Staatspensionneering wenscht te ontvangen. Aan den genoemden bond hebben wij een mededeeling van gelijke strekking als dit schrijven doen toe komen." lntusschen verneemt het blad uit goede bron dat niet aan de leden van alle rentecommissiën door genoemden bond een dergelijk verzoek is gedaan. Kortenaer en Gelderland. Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" dig je gast, Georg." „Hij schaamt zich zeker, voor ie mand gehouden te worden, die je een dienst bewijst?" zei Adda spot tend. Met dit verzoek voldeed hij slechts aan mijn eigen wenschen," antwoord de de Graaf, om het onderwerp af te breken. „Bedwing je neiging tot iienie, Adda, hij is gevoelig en hij is onze gast." Adda sloeg bij dit verwijt blozend de oogen neer. Er ontstond een oogenblik van stilteeen gevoel van onbehagelijk heid had ieder bekropen en Georg wel het allermeest. Hij had een raan in zijn familiekring geïntroduceerd, die blijkbaar niet in dit huis paste en het ergste ervan wasGeorg be gon er zelf aan te twijfelen, of Har- ley de bewondering werkelijk ver- verdiende, die hij altijd voor hem gevoeld had. Hij moest zich in elk geval het verwijt doen, dat hij zeer voorbarig, zonder voldoend onder zoek aan een vreemdeling zijn ver trouwen had geschonken. Men begon een gesprek over on verschillige dingen. zal begin November uit Constantino- pel naar Nederland terugkeeren. Het pantserdekschip „Gelderland" is op zijn oefeningsreis met de adel borsten jongste studiejaar, gister avond te Valencia aangekomen. Indeeling militie en landweer. Door een nieuwe indeeling van militie- en landweer, waardoor deze meer wordt gelocaliseerd, zulien de landweer-dislrict-commandanten in den aanvang zeer veel werkzaamhe den te verrichten hebben. In verband hiermede heeft het legerbestuur bepaald, dat, wanneer de landweerdistrict-commandanten het noodzakelijk achten om in het tijd vak 27 October15 December een of meer onder-officieren ter hunner beschikking te stellen tot het ver richten van administratieven arbeid, deze zullen worden verstrekt door de naastbijzijnde infanterie-korpsen, en dat hiervoor in de eerste plaats moet worden aangewezen het administra tief personeel van de Januari-bataljons. Verkiezingen Provinciale Staten. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland in het district Delft waren uitgebracht 3377 geldige stemmen, waarvan op den heer mr. M. J. C. M. Kolkman (r.-k.), oud minister van financiën, 2383, en op den heer S. P. Baart (S. D. A. P.) 994 stemmen, zoodat gekozen is de heer Kolkman. Bij de herstemming voor een lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland in Amsterdam, district V, werden in totaal uitgebracht 8008 stemmen. Daarvan verkreeg de heer Deking Dura, vrij-lib. 5618 stemmen en de heer W. de Vlugt. anti-rev., 2390 stemmen, zoodat gekozen is de heer Deking Dura. De eenheidsstaat der Nederlanden. De Senaat der Universiteit van Amsterdam heeft besloten een plech tige openbare vergadering te houden ter herdenking van het herstel der onafhankelijkheid en de vestiging van den eenheidsstaat der Nederlanden. In deze vergadering zal een rede voering worden uitgesproken door den hoogleeraar prof H. Brugmans. De plechtigheid is bepaald op den 2en December a s., den dag, waarop het 100 jaar geleden zal zijn, dat bij van het Raadhuis te Amsterdam ge geven proclamatie, de Souverneiniteit van de Vereenigde Nederlanden door den Prins van Oranje is aanvaard ge worden. „Ons Belang." Het hoofdbestuur van de onder- officiers-vereeniging „Ons Belang" Graaf Wildenfels schelde telkens, om door de lakeien te laten nazien, of zijn bode van het station nog niet teruggekeerd was, maar de tijd voor het diner naderde reeds, toen men hem meldde, dat de verwachte er was. De Graaf begaf zich naar de voorkamer en zijn rentmeester Otto Marbitz, dien hij in plaats van den rijknecht met de brieven naar het station had gezonden, meldde hem, dat de beeldhouwer Wildenfels met den posttrein uit de residentie was aangekomen en in de houtvesterij te Haidebruch zijn bevelen afwachtte. Op het verdere vragen van den Graaf voegde de rentmeester er bij, dat de jonge man niet onaangenaam getroffen was door de tijding dat de Graaf zijn plannen veranderd had,inte gendeel, het had den schijn gehad, alsof het hem zeer welkom was, eerst door kleiner werk proeven van zijn talent te geven, vóór hij een grootere opdracht op zich nam. „Dat is zeer goed," zei de Graaf voldaan. „Hebt u toevallig tegen den jongen man er over gesproken, dat wij een anderen gast op het slot hebben?" heeft een uitvoerig request gezonden aan de Tweede Kamer. In dat request wordt betoogd, dat reeds in 1910 aan de Koningin werd verzocht om wijziging der Pensioen wet voor de Landmacht, terwijl tevens een afschrift van dat request werd gezonden aan de Tweede Kamer en aan den minister van oorlog dat be langrijke wijziging is gebracht in de standpensioenen van de officieren, terwijl de verhouding tusschen de pensioenen en de inkomens der on derofficieren nog ongunstiger is dan bij de officieren. Het hoofdbestuur verzoekt de Kamer er bij de regeering op aan te dringen zoo spoedig doenlijk maatregelen te treffen fot wijziging van de pensioen wet overeenkomstig de bij het request overlegde voorstellen. Voorspraak bij de post en telegraaf. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft aan het personeel meegedeeld, dat het zijn aandacht heeft getrokken, d t vele ambtenaren en beambten tot het bepleiten van hun persoonlijke belangen, zooals tot het verkrijgen van overplaatsing en zelfs ook van hoogere dienstbetrek kingen, de hulp inroepen van per sonen buiten het dienstvak der pos terijen en telegrafie staande, die voor hun adviezen geenerlei verantwoor delijkheid dragen tegenover de ad ministratie. Door tusschenkomst van invloed rijke personen, van vrienden, kennissen en familieleden van den directeur- generaal tracht men dikwijls gunsten te verkrijgen die bij inwilliging schade zouden betrokkenen aan anderen. De directeur-generaal keurt deze handelwijze zeer af, en meent dat het meer aanbeveling verdient dat een ieder zijn belangen zelf bepleit, hetzij mondeling dan wel schriftelijk. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Zaterdag zijn veroordeeld wegens het na sluitingsuur in een herberg nog bezoekers aanwezig hebbenC. van der L., Souburg, tot f 15 b. s. 5 d. h.H. V., Middelburg, tot f 3 b. s. 3d. h.overtr. art. 444 Swb J. B. van D., Vlissingen, tot f 10 b. s. 5 d. h.overtr. JachtwetH. W., Sr. Laurens, tot f 10 b. s. 4 d. h. het na sluitingsuur nog als bezoe kers in een herberg aanwezig zijn P. W. A. S., J. QM. W„ Ch. J. M. H„ H. J. A. v. d. B., J. van S., allen Vlissincen, W. L. C. van der P., A. L., beiden Middelburg, 1—7 ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.8 tot f 5 b. s. 3 d. h.straatschenderij: J. J. H. J. V., beiden Veere, P. C. J. M., Vlissingen, ieder tot teruggave aan ouders het fietsen zonder licht en „Neen mijnhee. de Graaf." „Des te beter. Hij behoeft het niet te weten, dat ik wegens de noodzakelijke regeling der bibliotheek hem voorloopig in Haidebruch bezig houd." „Zeer goed, mijnheer; mijnheer Harley heeft mij dat ai gezegd." „Mijnheer Harley vroeg Wilden fels verrast. „Wanneer hebt u hem gesproken „Zooeven. Toen ik het slotplein opreed, zag ik hem voor het raam der bibliotheek hij kwam naar bui ten en vroeg, of mijnheer Wilden fels reeds was aangekomen." De graaf liet den rentmeester gaan, zonder er een opmerking over te maken, hoezeer deze mededeeling hem bevreemdde. De verklaring, die Harley er voor gegeven had, dat hij wenschte, dat er over zijn werk zaamheid in de bibliotheek niet ge sproken werd, had de kiem van een onbestemden argwaan in de borst van den graaf gelegd. De omstandigheid echter, dat Harley den rentmeester had uitgehoord, had iets opvallends. Het bewees, hoe de gast er een bijzonder en dringend belang bij had( niet op de le vordering var, een bevoegd ambtenaar het rijwiel doen stilhouden A. B St. Laurens, tot f 2 en f 5 b. s. 2 en 3 d. h.het fietsen zonder lichtI. C., Nieuw- land, G. M., Vlissingen, ieder tot 1 b. s. ld. h.het gedurende een excerciiie van het garnizoen binnen de afpalingen op het Molen water komenC. de KMiddel burg, tot teruggave aan ouders overtr. TrekhondenwetW. V., Sou burg, tot f 2 b. s. 2 d. h.het met een rijwiel over een klinkerpad rij den A. P. S., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d h. het met een niet op riemen of veeren rustend bespannen voertuig in draf rijdenA. J. B Souburg, K. W Domburg, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.het zwemmen op een verboden plaatsA. van der P., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 w. t. het met een rijwiel rijden over een wandelweg: C. J. CL, Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.het rijden over trottoirs J. F. H., Vlissingen, tot teruggave aan oudershet een paard ter bewaking toevertrouwen aan een nog niet 16-jarig persoon P. F. M., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. het door een paard 2 aaneen gekoppelde voertuigen doen trekken F. de T., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h. overtr. art. 460 Swb. D. B., M. S. Ph. H„ hvr. C. van S., beiden Vlissingen, ieder tot f 1 b. s, 1 d. h. A. H., Vrouwepolder, tot f3 b. s. 1 w. t.het met den rug vftor winkelramen staan P. S., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 w. t.J. S., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h. het met een rijwiel den Oprit te Vlissingen afrijdenC, van der M., W. Bbeiden Vlissinden, ieder tot f 1 b. s 1 d. h.O. W. P., Middel burg, tot f 0.50 b. s. I w. t.overtr. art. 427 Swb.C. G., Serooskerke, tot f 0.50 b. s. 1 d. h. J. L., Mid delburg, tot f 2 b. s. 2 d. h.dron kenschap W. P. J. B„ H. v. d. P., beiden Middelburg, ieder tot f 3 b. s. 3d. h.J. S., Biggekerke, tot f 15 b. s. 3 d. h.,M. H., zwervend, lot 3d. h. J. de Z., zwervend, tot 2 maal 1 week hechtenis. Bekrachtigd zijn de verstek von nissen gewezen resp. 13 September 1913 c.a. J. C. S., L. de P., beiden Vlissingen. wegens dronkensehap veroordeeld ieder tot 3 dagen hech tenisen 27 September 1913 c.a. M. W. van de G., Middelburg, wegens overtr. art. 338 Swb., veroordeeld tot f 5 h. s. 3d. h. Ontslagen van alle rechtsvervol ging is: j. M„ Vlissingen, aange klaagd wegens overtr. der Arbeidswet. Vrijgesproken is J. la S., Arne- muiden, aangeklaagd wegens overtr. der Visscherijwet. („Midd. Ct.") De rechtbank te Alkmaar heeft A. G. A. V., redacteur van „Het dat de beeldhouwer niets hoorde van zijn afwezigheid op het siot. Harley had zijn werk in de biblio theek dadelijk willen beginnen de geheele opmerkzaamheid der geleer de was er voor vereischt. Bovenal was het naodig, eerst een overzicht te krijgen ever het voorhanden zijnde materiaal, zich te orienteeren en het was dus zeer vreemd, dat hij toch gezien had, wat er op het slotplein gebeurde en zijn arbeidsveld ver laten had, om een inlichting, die de Graaf hem later toch zou gegeven hebben, eenigen tijd later te ont vangen. De Graaf liet mijnheer Hariey door een lakei melden, dat men over een half uur aan tafel ging de bediende keerde echter met het antwoord te rug, dat mijnheer Harley verzocht in de bibliotheek te mogen eten, hij wilde zijn werk niet graag af breken. Graaf Wildenfels vroeg Georg, hem te vergezellen. Hij wilde Harley zeg gen, dat hij wat moest uitrusten. «9 i 'A (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1