Dinsdag 28 October li Strijd om sen Gravsnkroon. No 255 51e Jaargang. 1913 RAAD, tuur is. Iedingen 1NVRAGEN If, Pjongen Meisje gemeentebestuur feuilleton binnenland isf sis en Kooplieden rde Zit- en imer jraaié ifbode. isfbode (EMEEHIEIAAQ VAN VLISSINGEN lAAMEN QHDERWUZERS. 6 cent ons. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. van DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Hl ADVERTENT1ÈNvan 1 —4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduertentiën op zeer ooordeeüge voorwaarden. JER. per ons. Jalatenachap. Voogdfo-. en Koop. sn. Schuld. Machtigln- ln. Succes- |nz. enz. enz. elf bij al derge- in ieders Leven end optreden, Boek koopt. ÏMMEN, beelden van i Burgerlijke, ten van Kooo wet, onders rden opgemaakt heden bijge pn van een Alfa alles direkt te ;tlsche Boek, verkrijgbaar bij I No. 98 b/d Zee- srdam, en ver is sl. f 1.25. iiiedt franco nu fissel groot f 1.25, aadsman." Ision. Brieven met ter D. Z., Bureau fit-" |t O.SB, iedere - Zender rabat, pn wordt twee- elijk gevraagd azijnknecht", bu- Courant*. laa'st worden ssingsche Cour." ide JUFFROUW, g MEISJE o* fen Prot. Godsd,, ter assistentie 'n f., Bureau „VHs* gd een skenstraat 69. reden 18 jaar- 12. ie morgenurf' OPENBARE VERGADERING VAN DEN 0p Vrijdag 31 October, des middags 2 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds 8 uur. A. Mededeelingen. B. Over te leggen stukken. C. Benoeming: Van een onderwijzer aan school D. Voordracht: J. Q. Brand te Vlis- singen, W. C. Dekker te Middelburg, Sj, van der Werff te Biervliet. D. Te behandelen punten 1. Voorstel van Burgemees'er en Wethouders tot verhooging van de subsidie voer 1914 aan de Vereeni- ging „Hulp in Nood" voor het doel ontschreven in art. 35 Leerplichtwe'. 2. Idem tot het verleenen van sub sidie voor het dienstjaar 1914 aan ins ellingen van weldadigheid. 3. Idem tot goedkeuring der be grootingen voor 1914 van het Bur- g rlijk Armbestuur, het gasthuis en het weeshuis. 4. Idem alsvoren van de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de Gezondheidscommissie. 5. Idem betreffende opname kas geld in het dienstjaar 1914. 6. Idem tot beschikking op adres sen van M. Kuzee, P. J. Venteville, D.Maas, van de gezamenlijke Brand spuitmeesters en het bestuur der af- ieeling Vlissingen van den Bond van Ned. Onderwijzers. 7. Idem tot vaststelling der gemeen- lebegrooting voor het dienstjaar 1914. 8. Idem tot verhooging van het ma ximum van den hoofdelijken omslag bepaald in art. 1 der Verordening. 9. Idem tot behandeling van re clames tegen den aanslag in den aanslag in den hoofdelijken omslag. 10. Idem vaststelling suppletoir ko hier hoofdelijke omslag. 11. Idem wijziging begrooting dienst 1913. 12. Idem voorstel van Burg. en Weth. tot goedkeuring der rekening over 1912 met besluit tot af-en over schrijving en der begrooting voor 1914 van de Commissie van den Vlissir.gen-Koudekerkschen straatweg. POLITIE. Stremming passage over de Schipbrug. De Burgemeester van Vlissingen gezien de aanschrijving van den ingenieur van 's Rijks Waterstaat brengt ter aigemeene kennis dat tengevolge van het te water laten van het stoomschip „Insulinde" op Za terdag den 1 November a.s. de Schip brug vanaf 2.30 uur n.m. tot zoolang Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 23). -o- „lk kan hem daar wel bezig hou den met het aanbrengen van orna menten. Maar ook anders sta ik er u borg voor, dat uw welwillendheid u geen onaangenaamheden zal bezor gen, Ik behoef niemand te zeggen, wat u voor mij doet." „Ik neem dat aan als een belofte 'en u, Graaf," antwoordde Harley, »'k reken er op, dat mijnheer Wil denfels niets hoort van mijn aanwe- z'gheid op het slot, dat mijn naam bem niet genoemd wordt. Mijn voor borg mag u bevreemden," ging Har- 'ey voort, toen hij zag, welk een verrassenden indruk zijn eisch maak- „maar voor een man, die bch geheel wijdt aan de weten schappelijke studies, is niets storen- 'er dan de gedachte op de een of lndere wijze in processen gewikkeld als noodig blijkt te zijn, voor het verkeer zal zijn gesloten. Vlissingen, 27 October 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Forten. Het „Stbl." no. 375 bevat een Kon. besluit van den 30sten September, waarbij wordt bepaald Het in aanleg zijnde fort bij Vlis singen zal worden genoemd het fort de Ruyter. Dit fort zal zijn een ves tingwerk en behooren tot de vesting werken van de eerste klasse. Het fort de Ruyter, bij Willemstad, zal voortaan worden genoemd het fort in den Sabina-Henricapolder. Het fort bij Muiderberg zal woiden genoemd het fort Coehoorn. Ouderdomsrente. De Bond voor Staatspensionneering heeft zich met een adres gewend tot den minister van landbouw, nijverheid en handel, waarin waardeering wordt uitgesproken voor diens plannen tot wettelijke voorziening in sociale noo- den, spreciaal wat betreft het voor nemen, om nog in den loop van deze zitting een wetsontwerp in te dienen tot het kosteloos verleenen van ouder domsrente aan behoeftige zeventig jarigen. Met leedwezen is echter het voor nemen vernomen, om van de toeken ning der ouderdomsrente buiten te sluiten degenen, die gedurende een te bepalen termijn ondersteuning ge noten van een instelling van welda digheid. Adr. teekent hiertegen ernstig protest aan. Een toestand van armoede op hoogen leeftijd, immers grenzende aan het 70e jaar, is in verreweg de meeste gevallen niet te wijten aan eigen schuld, dus óok niet de noodzakelijk heid van op dien leeftijd tijdelijk of geregeld bedeeld te worden. Wel is waar zijn in Denemarken de in de laatste 5 jaren bedeelden van het ouderdomspensioen buiten gesloten, doch deze uitsluiting komt in een geheel ander licht door den vroegen, immers 60jarigen, leeftijd van pensioeningang. Ook in Groot- Brittanje en Ierland werden aanvan kelijk de vroegere bedeelden buiten gesloten, doch daar met de uitgespro ken bedoeling om den uitsluitings maatregel zoo- spoedig mogelijk op ie heffen, hetgeen dan ook 2 jaren na de invoering der wet heeft plaats gehad. Adr. bepleit reeds dadelijk deze uitsluiting te doen vervallen, en den leeftijd voor toekenning der ouder domsrente te vervroegen tot 65 jaar. te worden, in de gerechtszaal te moe ten verschijnen en zijn werk afge broken te zien. Ik weet genoeg uit de juridische practijk, om vooruit te zien, dat de advocaat der tegen partij bij een proces zal navorschen, wie haar het materiaal heeft ver schaft, dat hij misschien zelfs tracht mijn betrouwbaarheid of eerlijk heid in een twijfelachtig daglicht te stellen. Graaf Wildenfels antwoordde niet dadelijk; deze woorden van Harley maakten op hem een des te pijnlijker indruk, daar hij toch uitdrukkelijk verklaard had, zoo mogelijk een pro ces te willen vermijden en het scheen daarom, alsof Harley aan zijn loya liteit twijfelde, als hij de mogelijk heid van zulke eventualiteiten in be schouwing nam. „Mijnheer Harley," antwoordde hij eindelijk, nadat hij een besluit had ge nomen, „ik neem mijn verzoek terug. Ik wil mij niet aan het gevaar bloot stellen, een gast onaangenaamheden te bezorgen. „Laten wij de documen ten liggen, waar zij zijn." „Graaf, u hebt mij verkeerd be grepen," viel Harley verschrikt in. Jhr. De Muralt. De heer jhr. De Muralt, afgevaar digde voor het district Oostburg zal, naar de „Midd. Ct." meldt, voorloopig de Kamerzittingen niet kunnen bij wonen. De heer De M., heeft in verband met inspannenden arbeid last van chronische hoofdpijnen, als gevolg waarvan zijn geneesheer hem een volle maand volkomen rust heeft voorgeschreven. De heer De Muralt zal zijn gedwongen vacantie door brengen in het buitenland. Non possumus. Evenmin als door „Het Centrum" wordt een non possumus-politiek, dosr het (r.-k.) „Huisgezin" aanbevo len. Het blad schrijft over het onder wijs in verband met het kiesrecht: Er is geen enkele waarborg, dat het rapport der staatscommissie, nog minder de wetswijziging er tijdig zijn zai, en er is de zekerheid dat wat de staatscommissie zal voorstellen ons niet zal bevredigen. Wat er met het onderwijs-vraagstuk geschiedt kan dus geen reden zijn om ons ten aanzien van het kiesrechtvraagstuk meegaand en tegemoetkomend te stemmen. Wat natuurlijk niet zeggen wil, dat wij daarom die oplossing nu reeds afwijzen. Zulk een besluit ware voorbarig. Wel staat vast, dat de regeering, indien zij haar aanvanke lijk voornemen volhoudt, niet den veiligsten weg kiest om het kies recht-vraagstuk tot oplossing te bren gen. De veiligste weg ware een ge lijktijdige oplossing de beide vraag stukken, waarbij het 'gemakkelijker zou vallen tot een compromis te geraken. Zonder compromis kan een Grond wetsherziening, met het oog op de geëischte stemmenmeerderheid, niet tot stand komen. En zonder compro mis behoort ze niet tot stand te ko men, wijl ze niet het werk zijn van één partij, maar van twee en zoo zekeren waarborg van duurzaamheid bieden. Indien de heer Cort van der Linden dit inziet en nu het nog tijd is het roer een kwartslag omgooit, zal hij toonen meer dan een politi cus, een staatsman te zijn. De aige meene onvoldaanheid ter rechterzijde over zijn onderwijs staatscommissie kan hem wellicht tot het inslaan van den goeden weg nopen. En het zou zijn reputatie eerder beteren dan deren, als hij wat een misgreep is geweest, herstelde en de beide groote vaagstukken te zamen voor het front bracht. Dan zou aai de komende Grondwetsherziening als aan een werk van doorzicht en verzoening zijn naam met eere verbonden worden. Nationaal Congres Zondagsrust. De ministers van binnenlandsche „Het is volkomen voldoende, als u den dienst, dien ik u bewijs, geheim houdt." „Ik doe niets, wat ik moet geheim houden. Laat ons de zaak als afge daan beschouweu, mijnheer Harley." Harley's gelaat werd met een blos overtogen. „Graaf," zei hij, „nu treed ik niet meer terug. U hebt mij ge heel verkeerd begrepen. De achting voor u verbiedt mij, ook slechts de mogelijkheid toe te geven, dat ik in de verste verte een beleedigenden twijfel heb gekoesterd. U zoudt mij een groote teleurstelling bereiden, als u mij de gunst niet bewees, uw boekenschat te Ieeren kennen. Bij mijn woorden van zooeven beziplde mij alleen de vrees, dat het valsche gerucht zich kon verspreiden, dat ik niet als gast en vriend van uw zoon ben hier gekomen, maar dat ik ont boden ben met het doel, in uw bi bliotheek naar verloren documenten te zoeken. Uw wensch kreeg daardoor een andere beteekenis. Dit alleen wilde ik in uw en in :*ijn belang vermeden zien. Hoe onschul dig ik verder de zaak beschouw, heb ik hierdoor bewezen, dat ik eenige zaken, van justitie, van waterstaat en van landbouw, nijverheid en handel hebben zich bereid verklaard om met den Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland en de burge meesters van 's Gravenhage en van Rotterdam het eere-comité te vormen van her derde nationaal congres voor Zondagsrust. Vereeniglng van democratische geneeskundigen. In verband met den oproep van de heeren L. Heyermans, arts te Am sterdam en dr. Rh. Stoop te Dor drecht tot geneeskundigen, studenten in de medicijnen, apothekers en stu deerenden in de pharmacie, om een vereeniging te stichten op democra- tischen grondslag, met het doel de studie der sociale hygiëne in den ruimsten zin des woords te bevorde ren, heeft Zondag te Amsterdam een vergadering plaats gehad. Besloten werd tot de oprichting van een der gelijke vereeniging. Bij de bespreking kwam ook het ziekenfondswezen ter sprake. Daaruit bleek, dat de Vereeniging geen strijd wenscht tegen de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, doch naast deze Maat schappij voorlichting inzake het zie kenfondswezen wenscht te verschaf fen.Tot de nieuwe vereeniging traden ongeveer 50 personen toe. Het voor loopig bestuur bestaat uit de heeren L. Heyermans, arts te Amsterdam, dr. Th. Stoop te Dordrecht en J. J. Ber denis van Berlekom, arts te 's Gra venhage. Eerste hulp bij ongelukken. Te Rotterdam wordt tot 2 November in het Verkooplokaal een nationale tentoonstelling gehouden, uitgeschre ven door de vereeniging „Rotterdam", vereeniging tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken ter gele genheid van haar 10-jarig bestaan. Aan deze tentoonstelling zijn tevens verbonden provinciale en onderlinge wedstrijden en een fancy-fair, terwijl gedurende de tentoonstelling de foyer tot kunstzaaitje zal worden ingericht, waarin verschillende meesterwer ken, welke welwillend zijn geschon ken of ter opluistering zijn afgestaan, zullen worden geëxposeerd. Zaterdag 15 en Zondag 16 Novem ber zal nog een feestavond georga niseerd worden. In de Groote Doe lenzaal wordt dan de nieuwe banier aangeboden. De tentoonstelling is in twee af- deelingen verdeeld. De eerste omvat alle middelen, welke zoowel door leeken als gediplomeerden in het werk kunnen worden gesteld bij het verleenen van eerste hulp bij onge lukken in de tweede afdeeling zijn begrepen alle die middelen, welke minuten geleden over uw opdracht in 't algemeen tot een anderen gast van uw huis heb gespreken. Ik wilde slechts vermijden, dat mijnheer Wil denfels argwaan krijgt het is mo gelijk, dat deze een niets kwaads vermoedend man is, maar niemand blijft er borg voor, dat niet 't tegendeel het geval is." Graaf Wildenfels moest toegeven, maar deze gedwongen verklaring wischte den pijnlijken indruk niet uit dien hij gekregen had. Hij had reeds berouw van het vertrouwen, dat hij Harley getoond had. De sympathie, die hij eerst voor hem gehad had, was totaal verdwenen. Hij verliet de bibliotheek, daar Harley aanstalten maakte, met zijn werk te beginnen, in de muziekka mer trof hij Adda en Bolstern aan in het gezelschap van Georg, die druk bezig was zijn vriend Harley te ver dedigen tegen beider aanval. De iro nie, waarmee Adda sprak over het optreden van Harley prikkelde Ge org, maar men merkte toch aan hem, dat hij niet meer uit valste overtui ging de partij opnam van zijn vriend. H'j gaf toe, dat Hnriey iets aanmati nuttig kunnen zijn bij een in te rich ten eerste-hulp-colonne. Gisteren hield de heer Utermöhlen een lezing toegelicht met lichtbeel den, over de bereiding, behandeling en het gebruik van verbandstoffen. Heden namen de wedstrijden, waarvoor een groot aantal medailles is beschikbaar gesteld, een aanvang. Door Burg. en Weth. is een voor stel gedaan naar aanleiding van een adres van het bestuur van den Bend van Nederlandsche Onderwijzeis. In het adres worden een drietal verzoeken gedaan: lo. verhooging van het aanvangsalaris2e. verhoo ging van het eindsalaris; 3o. ver grooting van het bedrag der perio dieke verhoogingen. Burg. en Weth. herinneren dat twee jaren geleden de salaris-regeling der onderwijzers krachtens raadsbesluit van 31 October 1911 is herzien en dat toen het maximum is verhoogd van f950 tot f 1000 voor hen die niet in het bezit van een hoofdakte zijn, terwijl de periodieke verhoogingen voor hen die meer dan 8 dienstjaren hebben óok om de 2 jaren werden bepaald, zoodat het maximum in 18 jaar kan worden be reikt. Adressanten vragen thans in de eerste plaats verhoo ing van het aan vangsalaris, hetwelk thans f550 be draagt. Burg. en Weth. hebben een onder zoek ingesteld naar de regeling der ondervvijzerssalarissen te Middelburg, Goes en Zierikzee en daarbij is ge^ bleken dat in al deze gemeenten het minimum op f600 is bepaald. Het blijkt dus dat onze gemeente in dit opzicht achter staat bij de andere groote gemeenten in onze provincie, hetgeen volgens Burg. en Weth. niet in het belang van het onderwijs is te achten. Ook met het oog op den levens standaard die stellig niet lager is dan in de andere genoemde gemeenten, achten zij een verhooging van het minimum met f 50 billijk en tevens wenschelijk, teneinde goede onder wijskrachten niet af te schrikken om zich voor onze gemeente beschikbaar te stellen. Het ligt voor de hand dat, indien de raad met hun voorstel meegaat en het minimum derhalve op f600 be paalt, dit ook een verhooging tenge- vt Ige heeft van de tractementen van hen die nog niet hun maximum heb ben bereikt. De tegenwoordige schaal is als volgtminder dan 2 dienstjaren f 550, 2 600, 4 650, 6 700, 8 750, 10 800, 12 850, 14 900, 16 950 en 10 1000. Zij wordt dan als volgt: eerste gends had, voegde er echter bij, dat dit ontstond uit een zeer gepast gevoel van eigenwaarde, niet uit ijdel- heid. „In elk geval," zei Adda, zal hij de raadgevingen, die hij vader denkt te moeten geven, voor onfeilbaar houden papaatje," zoo voegde zij er bij tot den juist binnentredenden Graaf, „wat hebt u toch voor groots voor, dat u zulk een beroemden ge leerde hier in huis haalt, om ons zoo leerzaam te onderhouden „Ik wilde wel, dat ik hem dien dienst niet gevraagd had," antwoord de de Graaf, „hij doet alsof de zaak heel gewichtig is en dat is zij niet wat ik van hem wensch, had een ander ook voor mij kunnen doen." „U sprak er over, dat het oordeel van een rechtskundig man veel waar de voor u had," antwoordde Ge org verwijtend en ontstemd, „Dat is niet ieder." „Is je vriend dan jurist (Wordt vervolgd.) tiü» tlü

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1