mm i9ia. ef Maandag 27 October pei Pompeï' f 0.2 1e Ran; INTEN iANVRAGEi tAGD iNSCH, INGEN IME1D li Strijd om een GraveÉoon. >rs op de Door den het Oud NSTBODE, No 254 51 e Jaargang. ■a tot 2 uur ren toesla; BINNENLAND FEUILLETON X 1 ftg^at*iiis«8a3g»M^^ VL1SSINGSCHE COURANT H Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- fldoertentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. INGELEZEN 10 ct. per kilo, aai Courant. f 0.35, iedere t. Zonder rabat, risen wordt twee de avonden gere hikking hebbende tot het verrlch ils tra tie ven ar nder letter B. C :he Courant." hulpbehoevendf d van middel^' P. G., voor gezelj en huiselijke be A. V. Bureau de (ant. Minister Bosboom en de aanstaande pensionneeringen. De inzender der in „de Tel." van Woensdag 22 October onder boven staand opschrift gepubliceerde be schouwingen schrijft d.d. 25 October weder aan genoemd blad De „NieuWe Courant" neemt in een artikel onder bovenstaand hoofd haren oud-medewerker minister Bos boom in bescherming. Zij kent hem Ie geed, zegt zij, ©m „zoo iets" te durven veronderstellenvoorts be weert zij, dat hetgeen ik schreef een poging is om, neg voor de minister in aanraking komt met het parlement, dit ongunstig voor hem te stemmen, en verder, dat ik het verkeerd had en bovendien insinueerde. In ken noch den minister, noch een der getroffen generaals persoonlijk en vermeldde alleen, hoe men in mili taire kringen over den minister en zijn daden oordeelten het zijn die daden, die tegen hem getuigen. Ik herhaal thans met nadruk, dat minister Bosboom een aantal gene raals en een kelonel onverwacht hun ontslag heeft thuisgezonden, zonder medeweten, ja sterkermet afkeuring van den chef van den staf. Dit ongemotiveerde optreden van den minister, gepaard aan de om standigheid, dat hij het ontslag aan zijn vroegere superieuren slechts éen maand voor den datum van ingang toezond, heeft in het leger groote ergernis gewekt. De „Nieuwe Courant" toont zich dan ook al zeer slecht op de hoogte van hetgeen er in militaire kringen voorvalt, waar zij beweert, dat ik insinueerde, toen ik van partijpolitiek sprak. Had ik dat willen doen, dan had ik in hetgeen er verder over de verhouding tusschen generaal Fabius tn minister Bosboom gezegd wtrdt slof genoeg gevonden. De „Nieuwe Courant" voelt dan ook zelf wel, dat er „something rot ten in the state" is, getuige de haast, waarmee zij uw bericht, dat, naar u van gewoonlijk goed ingelichte zijde werd gemeld, het ontslag van gene raal Fabius verband zou houden met de manoeuvres, overnamtoen was er tenminste een basis, waarop zich het ontslag liet verdedigen. Voorwaar, het is te hopen, dat e§n interpellatie het gewenschte licht in deze duistere z.aak zal brengen. Uit de hoofdstad. De Koningin bezichtigde Zaterdag morgen het nieuwe stoomschip „Gel- ria" van de Koninklijke Hollandsche Uoyd, welk schip voor deze gelegen beid van de Rietlanden naar den jachtsteiger aan den Westerdoksdijk net cheren, om verde te worden op|e' TER POORTEN raagd een Ai"'" [-e.au „Vlissingsche 4ov. of later. Zk' uur. Te bevragen iVillapark Roman van G. H. v. D. (Nadruk verbtden.) 22). o HOOFDSTUK Vil. Moritz Harley was zeer ijdel, maar 'och niet zoo verblind, om het niet 'e voelen, als men over zijn aanma ning spotte. Hij was te verstandig, Wi niet te weten, welken indruk optreden moest maken op per sonen, die niet gewoon waren, ie mand, die zich slechts door weten onderscheidde, gelijk of zelfs hooger 'e beschouwen dan zichzelf, maar net was zijn principe, zich deze nchting af te dwingen en ze te ei- 'oben, of men ermee spotte of niet. [Jnder andere omstandigheden zou "'1 misschien nog lomper zijn op treden, nog meer arrogant, maar "n den eenen kant was er hem zeer 'cel aan gelegen op het slot Wilden- "s te zijn en zich dus niet zelf in verhaald was. Daarna werd de lunch ten paleize gebruikt, waaraan deel genomen werd door verschillende scheepvaartautoriteiten. H. M. vertrek om 3.35 uur naar Apeldoorn. Van bik boord naar bak boord. In de „Standaard" komt een drie start voor waaraan het volgende ont leend is: Blijkens artikelen in „het Volk," waaraan moeilijk een ten deele offi cieel karakter is te ontzeggen, staat onze hoop vervuld fe worden. Tot tweemalen toch veroorloofden we ons den wensch te uiten, dat de heeren van sociaal-democratischen huize toch aflaten mochten van hun opzet, om per se de militaire be grooting af te wijzer. Er wordt in bedoelde artikelen metterdaad een toon aangeslagen, die den door ons begeerden kant uitwijst. ja, heusch, men zal voor de mili taire begrootingen stemmen. Alleen, er is een maar. Immers zal men als sociaal-democraat zijn stem aan de begrootingen van oorlog en marine kunnen geven, dan zal het kabinet van alle heulen met rechts moeten afzien, en de begrootingen zoo in richten, dat het volksleger op den voorgrond trede, en scherper bezuini ging de leuze zij. Dit verstaan we. Wordt onze wensch vervuld, dat het kabinet ook voor oorlog en ma rine er zonder hulp van rechts ko men kan, dan treedt een veel gezon der toestand in, en kan het weer in generalen zin, en over heel de linie, links tegen rechts staan. Toch zijner nog wolkjes aan de luchtwolkjes die nog altoos neiging vertoonen zich tot donderkoppen te verdikken. Bedoelde artikelen toch maken den indruk, als bedoelde men, nu ja, voor de begrootingen te zullen stemmen, maar uitsluitend om de kans op al gemeen stemrecht en staatspensioen niet te verspelen. Alzoo zonder eenige verbintenis voor de toekomst, en in 't minst niet om 't land weerbaarder te maken, doch alleen om op een heel ander punt van politiek beleid zijn partijzin te krijgen. Dit nu is een stelsel, tot welks uitvoering o. i. de principieele Ka merleden van de sociaal-democratische partij zich niet leer.en zullen. Uit be ginsel zullen ze weigeren defer.siegeld toe te staan, dat nu strekken zou, niet om 't land, maar om de partij te sterken. Het blijft dus zeer de vraag, of er genoeg leden van de sociaal-demo cratische Kamerclub dezen tamelijk unfairen weg op zullen gaan, om de aanneming van de begroetingen te verzekeren. den toestand te brengen het huis, waar men hem niet beleefd behandelde den rug ie moeten toekeeren, aan den anderen kant deed zich op hem zonder, dat hij het zelf wist, een invloed gelden, die wonderbaar sterk was. Harley had -de kennismaking met Georg gezocht, had bet er systema tisch op aangelegd, het vertrouwen te winnen van den jongen man, om kennis te nemen van die familiepa pieren, die men hem verzocht had, in de bibliotheek te zoeken. Volgens de schildering van Georg had hij er op kunnen rekenen, goed ontvangen te worden in de familie van zijn vriend, zich daar bewonderd en ge vierd te zien. Hij had gemeend, dat men hem in elk opzicht het volsta vertrouwen zou schenken en hij zou deze menschen, zooals zijn belan gen het vorderden, spelend kunnen leiden. Wij hebben den lezer laten raden, hoe verontrustend, ja versthrikkend de mededeeling op Harley gewerkt had, dat graaf Wildenfels wist, dat er een burgerlijke familie Wildenfels iti de residentie weende en dat zij Pensionneerlng van gemeente ambtenaren. Volgens de bepalingen van artikel 3 der wet houdende pensioenregeling voor de gemeente-ambtenaren, wordt de pensioengerechtigde leeftijd be paald op 65 jaar, met uitzondering van hen, wier betrekking van zoo- danigen aard is, dat de behoorlijke waarneming ervan geacht moet wor den in den regel door personen van meer gevorderden leeftijd niet of slechts ten koste van te groote in spanning te kunnen geschieden. Bij algemeenen maatregel van be stuur zullen die betrekkingen worden aangewezen. De betrokkenen zullen, als zij tenminste tien jaar in zulk een betrekking hebben gediend, op hun 55ste jaar kunnen worden ge- pensionneerd. Naar in politieke kringen verluidt, zullen in bedoelden bestuursmaat regel niet worden genoemd de com missarissen en hoofdinspecteurs en inspecteurs van politie, die krach tens de gemeentelijke verordening op 60jarigen leeftijd pensioensgerechtigd zijn. Artikel 71 der bovenbedoelde wet bepaalt, dat de besturen van gemeen ten, waai op 1 October 1913 pensi oensbepalingen gelden, die hoogere pensioenaanspraken geven dan deze wet,die bepalingen moet herzien wor den vóórlApril 1914,zooveel mogelijk met eerbiediging van verkregen aan spraken.Deze herziene bepalingen zul len geacht moeten worden »p 1 Octo ber 1913 in werking te zijn gegaan en zullen uitsluitend ten opzichte van de op dien datum in dienst zijnde ambtenaren van toepassing worden verklaard. Men meent, dat dientengevolge de politie-ambtenaren, die volgens de gemeentelijke verordening reeds thans den pensioengerechtigden leeftijd heb ben bereikt, niet zullen kunnen worden gepensionneerd, voordat de bij arlikel 71 der wet bedeelde herziening van de verordening door den gemeenteraad is tot stand gebracht, en door Gede puteerde Staten is goedgekeurd. Onderzoek voor Pensioneering. Bij Kon. besluit zijn voor het ge neeskundig onderzoeken van onder wijzers en oud-onderwijzers bij het openbaar en bij het bijzonder lager onderwijs en van leeraren en oud- leeraren bij bijzondere gymnasia en bijzondere hoogere burgerscholen, die wegens door invaliditeit veroorzaakte ongeschiktheid voor het verder ver vullen van hun betrekking aanspraak maken op pensioen, aangewezen de geneeskundigen, die bij Kon besluit van 13 October 1913 zijn aangewezen voor het onderzoeken van invalide gemeenteambtenaren en ©ud-gemeen- teambtenaren. zelfs den zoon van den verarmden rentenier naar het slot had ontbo den op deze verrassing zou 'n zeer pijnlijk gevoel volgen. Toen Georg over zijn familie haa gesproken, had hij ook verteld, dat zijn zusier den wensch harer ouders weerstond, om te trouwen. Bij den aanblik van Adda had Moritz den wensch voelen opkomen, dit meisje te behagen, haar oog verlevendigd te zi«n door be langstelling in zijn persoon. Deze wensch had gisteren zijn con- versatiegave aangevuurdde triumf, dien hij vierde, had hem een heerlijk gevoel verschaft, zooals zijn ijdel- heid nog nooit had gekend en toen hij heden in den tuin was gegaan, om Adda op te zoeken, had hij zich gevleid met de hoop, een verovering te voltooien. Moritz Harley had nog aan niets verders gedacht, dan aan een bevre diging der ijdelheidhet scheen hem als een triumf, de mooie Gravin, naar wiens gunst voorname, jonge edellieden tevergeefs gedongen had den, als een man te schijnen, die een vrouw een onderscheiding be wees, zoo hij haar huldigde. Inaeeling van de militie en de landweer. Voor de indeeling van de militie en de landweer is het Rijk thans verdeeld in 44 indeelingsdistricten, n.l. Sneek, Leeuwarden, Heerenveen, Groningen, Delfzijl, Winschoten, As sen, Coevorden, Zwolle, Deventer, Hengelo, Zutphen, Arnhem I, Har derwijk, Arnhem II, Oss, Utrecht 1, Utrecht li, Naarden, Haarlem, Am sterdam 1, Amsterdam II, Amsterdam 111, Amsterdam IV, Zaandam, den Helder, Leiden, Gouda, Dordrecht, 's Gravenhage, Delft, Rotterdam I, Rotterdam 11, Rotterdam 111, Middel burg, Vlissingen, Bergen op Zoom, Breda, 's Hertogenbosch, Eindhoven, Nijmegen, Venlo, Roermond, Maas tricht. De lotelingen uit de gemeenten, waaruit ieder district gevormd wordt, worden ingedeeld bij bepaalde com pagnieën infanteriezij blijven, on geacht hun woonplaats, gedurende hun geheelen diensttijd bij de militie tot die compagnie behooren en bij de compagnie landweer, waarbij zij later overgaan. De dienstplichtige officie ren, onderofficieren en korporaals vallen onder deze bepaling, nadat zij voor de eerste maal met groot verlof zijn vertrokken. De brigade grenadiers en jagers betrekt de dienstplichtigen uit het geheele rijk. Landweerplichtig gewor den, vormen de grenadier- en jager bataljons ieder twee districten. Ten aanzien van de overige wapens en dienstvakken wordt, met inacht neming van de jaarlijksche indeelings- beschikking, de inlijving zoodanig geregeld, dat de opkomst bij mobili satie snel en eenvoudig kan plaats hebben. Aanvangende met de lichting 1914 heeft de indeeling van de militie naar vorenstaanden grondslag plaats. De dienstplichtigen, die keuze van garnizoen hebben behouden dit recht, met dien verstande, dat zij niet worden toegewezen aan een korps of korps- onderdeel der infanterie, waarvoor het indeelingsdistrict, waartoe zij behoo ren, geen lotelingen levert. De nieuwe indeeiing van de landweer zal 1 November a.s. in werking treden. Gedurende het in November te houden onderzoek zullen de zakboekje worden gewijzigd en aan de landweerplichti - gen hun nieuwe indeeling alsmede plaats en uur van aanmelding bij mobilisatie bekend gemaakt worden. Albanië. Kolonel De Veer en majoor Thom son die eerstdaags naar Albanië zullen vertrekken, om daar, in verband met het verzoek van de mogendheden, Nederlandsche officieren beschikbaar te stellen ter organisatie van de Al- baneesche gendarmerie, hebben een Toen meende hij plotseling te ont dekken, dat Georg hem bedrogen had. Hij trof immers Adda oogen- schijnlijk in vertrouwelijk gesprek aan met een elegant jongmensch en het stemde hem zeer onaangenaam, dat zij hem zoo voorstelde aan dien heer, alsof er een verontschuldiging of tenminste een verklaring noodig was, dat hij gast was in het slot. Moritz Harley leefde in de verbeel ding, dat ieder het hem moest aan zien, dat hij een mensch van betee- kenis was, en zijn bloed kwam daar om in opstand, toen hij als bij instinct voelde, dat hij den indruk, dien hij op Adda had gemaakt, overschat had of dat deze was uitgewischt. Hij verklaarde zich dit door adeltrots, hij dacht, dat Adda uit valsche schaamte of in klein vooroordeel de belangstelling had bestreden, die een burgerlijke in haar had gewekt. Een menschenkenner, die hem in dit oogenbiik zeu hebben gadege slagen, moest uit de verbeten uit drukking zijner trekken de hartstoch telijkheid van zijn karakter hebben gelezen, zou ook den beleefden koe len glimlach niet vertrouwd hebben zeer ruime opdracht gekregen. De hoofdofficieren zullen, na het terrein in Albanië, het klimaat en de bevol king te hebben leeren kennen, rap port moeten uitbrengen, of er in Albanië zelf uit de bevolking een gendarmeriekorps kan worden gevormd en zoo ja, op welke wijze dit zal moeten zijn ingelicht. Een ®f twee onderofficieren zullen de heeren ver gezellen. Het vertrek is bepaald op begin November. De beide hoofdoffi cieren zullen waarschijnlijk 5 a 6 maanden wegblijven. Hun eerste doel is Walona. („N. R. Ct.") Lijkverbranding. Naar aanleiding van de vraag of onder de bestaande wetgeving lijk verbranding» geoorloofd is, deelde men aan het dep. van justitie mede, dat deze vraag voor het dep. geen urgentie bezit, zoolang in 't crema torium nog geen lijkverbranding heeft plaats gehad. Men houdt zich er van overtuigd, dat het niet in de bedoeling van het comité dat het crematorium op Nederlandsclien bodem heeft ge sticht, ligt, om dit thans te doen, maar dat men met de stichting beoogt propaganda voor lijkverbranding te maken. Invaliditeitswet. De aandacht van lien, die meenen aanspraak te kunnen maken op eene rente krachtens art. 369 der Invalidi teitswet dat zijn derhalve zij, die voor of op 3 December a.s. hun 70ste levensjaar bereikt hebben wordt er bp gevestigd, dat het voor het bekomen der rente met ingang van den eersten betaaldag, 9 December as., gewenscht is, zich voor den 31 dezer bij een van de tusschenpersonen aan te melden. De personen, die na 3 December a.s. hun 70ste levensjaar bereiken, worden eraan herinnerd, dat zij zich minstens 2 maanden voor den datum waarop zij 70 jaar worden, dienen aan te melden bij een van de tusschen personen, opdat tijdig een aanvraag formulier voor hen kan worden op gezonden. Een lijst van de adressen der tus schenpersonen is ter gemeente-secre tarie en op alle postkantoren ter inzage gelegd. De officier machinist 2e klasse A. Risseeuw wordt 3 November geplaatst in de directie der marine te Hellevoet- sluis om op 17 November te worden belast met het toezicht bij de tech nische werkzaamheden in het torpe do-atelier op 's Rijks weü, ter ver vanging van den off. machinist le kl. M. van Houwelingen, die met dien datum ter beschikking wordt gesteld. waarmee hij afscheid nam, om zich naar de bibliotheek te begeven. Graaf Wildenfels wachtte hem daar zelf en had er persoonlijk zorg voor gedragen, dat ladders, tafels, schrijf gereedschap enzoovoorts werden ge- retd gezet. Hij deelde Harley mee, dat hij den brief had verzonden, om den beeldhouwer af te bestellen, „Die zaak is dus in orde," zei hij, „als de man niet reeds met den trein, die juist Wildstein gepasseerd heeft, is aangekomen." „En als dat gebeurd was vroeg Harley. „ik kan mij niet ter uwer beschikking stellen, ais u onderhan delingen begint, dan zou het karak ter van 'n persoonlijken dienst op houden, ik zou misschien in een proces gewikkeld worden, zou ge tuigenis moeten afleggen „Vrees niets," viel de Graaf hem in de rede. „De bode, die mijn brief naar het station brengt, heeft op dracht, mijnheer Wildenfels, voor het geval hij hem aan het station aan treft, naar Heidebrucfi te brengen, waar ik een jachthuis bouw." (.Worui vclvuigd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1