3. Haar BUITENLAND ADVERTENTIËN PROGRAMMA zijn 13 'ijken luchttoevoer^ eheelen nacht Hn„ ,op gekoesterd Wor^ ioende verdund vJ verige bedolvenen 1 ren blijven. De <j.I van meening dat ontploffing aan Ve, 'orden toegeschrev.Ii ig brak brand uit j :tie in verbinding sta.' waarin de mijnwe?' oten. Men vreest, O,' al uitbreiden,. Voigei)s apgave zijn 22 n% boven gebracht e ;evonden van de 28 bedolven werdej uitgekomen, dat te Leipzig, waarui n aantal leeuwen zij et door de tram,, ir evenals een wage, en circus van Barnua raat was blijven staan siers in een bierhui met de leeuwen wa acht gesloten en zo n leeuw, weldra doo i, kon losbreken. D uwen vielen op d 'den wagen met berer ïgen paarden wierpe, n hun rug, werdei kken zoodoende de; r de tramstaven. Toe, ram aankwam, rerad, alle macht, waardoo ïoed werd. een leeuw los blijver 1 overweg den spoor ;egaan. Hij was daa jk te vangen. Daaron pirecteur van den die ppassers te hulp, dii 1 zouden probeeren ook 's ochtends oir die val toegedreven kt in en maakte ziel lelagers te bespringe ogenblik deinsde di en liep in de richtin; jenten, die hem onde. spoedig afgemaakl ht van Woensdag os It in het zuiden vaij ptzettende storm de omgeving val hlon. Men verkeerd] et lot van vele sclie] trandde bij het eilani dt als verloren bel ^en torpedobootjagel Toulon moest woi] Iht. iar jeugdigen leeftijd,] tens de wet op da de 15-jarige Lu-I .an het lot ontkomen, gezworenen, wegens moeten terechtstaan ren deze misdadige,] Ier, zelf nog een kincf den naam van Ginal jsche variétés danste, fcorrectioneele recht] en snikkend, peld er een „vriend" in den steek liet.j :wam, dat zij moeder ïij wist echter haar verbergen en bracht |n van Augustus een ten huize vaneen den man orkestdi- zangeres. De jonge! eind mee, verworgde; ior haar moeder en [an haar broodwin-i >te het lijkje in eenl Ier ontdekt werd. quisitoir en het plei- idvocaat, sprak de! ;rcsje vrij, op grond,! lordeel des .onder- Ideld, en vertrouwde! pn toe van een door- Be woorden zond dej kindermoordenares; heeft u vergeven.. om een fatsoenlijks Als ooit ten brave id reikt, neem d'ej tij opnieuw moedei ais gij uw levend; het doode" Iwachters Gina Md' schokte van baar en, haast uit de zaai j |n. dier die tijdens del In klein plaatsje lB een weduwe wssj am na een zware" e hebben 's avond iwartier aan en vit thuiskomst in e?: ooraf had hij zll_! [d hem den volgf1' zes uur te w"'e rij de inspectie de schoenen present moest zijn. Toen ',1e vrouw den volgenden morgen ,len soldaat op het bepaalde uur wilde wekken, kon zij het niet over haar hart verkrijgen hem wakker te maken. Zij poetste daarom zijn schoenen prachtig glanzend, nam ze onder haar arm en ging naar de inspectie, waar de compagnie reeds was aangetreden en de overste alles inoogenschouw nam. Zonder omhaal trad zij op den overste toe, liet hem de keurig gepoetste laarzen zien, terwijl zij vertelde, dat haar grena dier uitgeput was en nu zoo lekker sliep dat zij hem niet wilde wekken, en dat zij ze daarom maar zelf ge poetst had. De laarzen werden in orde bevonden en onder het hartelijk gelach der aanwezige soldaten, kon zij „inrukken". Te Chicago is dezer dagen een nieuwe methode van afpersing toe gepast. Een aantal rijke dames ont vingen n.l. een brief, die ongeveer aldus begon „Door dezen brief te openen hebt u ongeveer twee millioen door mij gekweekte bacillen van u heen verspreid. Gij zijt daardoor reeds geïnfecteerd, maar gij behoeft u nog niet ongerust te makenmijn voor behoedmiddel zal de kiemen der ziek te in het lichaam weder vernietigen, mits het voor den negenden dag wordt gebruikt. Dit middel werd verder beschikbaar gesteld tegen verschillende prijzen, ai naar de gegoedheid van de geadres seerden. Twee dames, van wie resp. 2500 en 25000 dolL voor het middel werden geëischt, hebben de brieven in handen van de politie gesteld. Een scheikundig onderzoek bracht aan het licht, dat de brieven een laagje pasta bevatten, waarop werkelijk kiemen voorkwamen, die echter, naar het schijnt, volkomen onschadelijk waren. Tien millioen negers wonen er Ihans in de Ver. Staten van Noord- Ainerika. Dat is ruim twee malen zooveel als er waren voor vijftig jaar, toen hun vaderen uit de slavernij geraakten. Aldus wordt medegedeeld in een „address" van de National Negro Business league. Het zwarte deel der bevolking van de Ver. Staten heeft thans een eigen dom van 700 millioen dollars en 20 millioen acres land en vele zijn de door hen bestuurde banken en indu- strieele ondernemingen. Ook het ge tal en de hoedanigheid hunner scholen neemt toe, zoodat het getai analphabeten tot 30 ten honderd is gedaald. Zij bezitten onder hunne eigen rasgenooten dokters, advocaten en onderwijzers en door hun land bouwers worden meermalen prijzen behaald. Dat alles ziet er zéér goed uit, doch bij nader toezien is die schilderij niet zoo mooi als zij op het eerste gezicht lijkt te wezen. Er is slechts een klein gedeelte der neger bevolking, dat op het platteland is gebleven de meeste trekken naar de groote steden en leeren daar veel sneller en beter de gebreken dan de deugden der blanken aan. Ook onder hen neemt het geboortecijfer af en de kindersterfte wordt niet minder; er moesten dan ook na die halve eeuw van vrijheid eigenlijk veel meer dan 10 millioen zwarten wezen en dat zij er niet zijn, spreekt met de koude taal der cijfers harde waar heid. in het tijdschrift „Der Ar z als Erzicher" wordt het wegen der kin deren besproken en gewaarschuwd legen overdrijving. Het wegen is voor den arts een noodzakelijk en onont beerlijk hulpmiddel bij de dikwijls lastige voedingsproblemen van een zuigeling. Het misbruik, dat men echter in sommige families van de weegschaal maakt, kan een ware plaag worden, en wel als het kind zonder eenige noodzaak voor en na bet drinken maandenlang gewogen wordt. De moeder was nerveus, als de weegschaal niet het gewenschte resultaat aanwijst. Dit heeft weer in - vloed op de voeding, waar natuurlijk de zuigeling de nadeelige gevolgen van ondervindt. Daarom gebruike men de schaal alleen, als de dokter dit voorschrijft. De kiesrechtfurie. Aan mrs. Pankhurst, de bekende |eidster van de militante suffragettes, is toegestaan in de Vereenigde Sta len aan land te gaan. Zij moest ech- ter beloven, nadat zij de voordrach- len. waartoe zij zich had verbonden, bad gehouden, dadelijk weer te ver 'rekken. Zij heeft deze gunstige be schikking te danken aan president Wilson, die had te kennen ge pyen de beslissing over hare toe lating zelf te zullen nemen. De beslissing van den president °ntheft mrs. Pankhurst van de ver plichting om het dreigement waar 'e maken, dat als men weigerde haar als ongewenschie vreemdelinge aan land te laten gaan, zij elk voedsel zou weigeren, zoodat het schip, dat haar naar Europa terugbracht, haar als lijk zou vervoeren. Op de auto riteiten van Ellis Island had dit drei gement weinig indruk gemaaktzij verklaarden, dat aan mrs. Pankhurst drie malen per dag een maaltijd zou worden aangeboden als zij weigerde ze ie gebruiken', konden zij er niets aan doen. De Londensche kiesrechtvrouwen hielden Maandag hare wekelijksche bijeenkomst. Daar werd op een bran card binnengedragen Annie Kenney, die in voorloopige vrijheid is gesteld, daar zij de hongerstaking toepaste. Alle vrouwen gingen staan en brach ten miss Kenney een geestdriftige ovatie. Zij was te zwak om te spre ken. In een ambulance-wagen, geës corteerd door talrijke taxi's met mil- iilante kiesrechtvrouwen, werd zij weggebracht. Harry Thaw, de uit het krank zinnigengesticht te Matleawan ont vluchte moordenaar van Stanford White, bevindt zich nog steeds te Concord in den Staat New Hamps hire in hechtenis en verzet zich met behulp van zijn rechtsgeleerde raadslieden tegen een terugvoe ring naar dat gesticht in den staat New-York. Hoe het met deze zaak zal afloopen valt niet te voorspellen maar weigert de justitie van den staat New-York, en wordt Thaw in New-Hampshire op vrije voeten ge laten, dan wil .hij gaarne uit de Ver eenigde Staten weg komen, liefst door Canada. Daarom heeft Thaw thans bij den Canadeeschen minister van justitie laten informeeren, of eventueel zal worden toegestaan dat hij Thaw door Canada naar Europa reist. BALKAN-STATEN. Nu de Ser vische regeering Albanië door hare troepen heeft doen ontruimen, zal zij, naar uit Belgrado gemeld wirdt. waarborgen verlangen, dat de Alba- neezen van hun kant de grens eer biedigen. Het liefst zou Servië de vorming zien van een internationaal cordon van troepen langs de Albanee- sche grens. Door de Süd Slavische Korr. wordt echter van welingelichte zijde vernomen, dat het bericht, dat Servië bij de mogendheden een nata ingediend heeft, waarin op de wille keurigheid en het onredelijke van de grenslijn wordt gewezen, onjuist is. De groote verandering in de stemming op het punt van de Balkankwestie kan men afmeten, schrijft de West minster Gazette, als men de bijna volkomen onverschilligheid, waarmede Europa Oostenrijks tusschenkomst te Belgrado opgenomen heeft, vergelijkt met de opgewonden protesten, toen Oostenrijk iets dergelijks overwoog in de kwestie van Skoetari. Ditmaal heeft niemand van gevaar voor een oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland gesproken. De Servische bladen, die zich tot nog toe over de inmenging van Oos tenrijk in het geschil met Albanië zeer terughoudend hadden betoond, uitten gisteren echter met groote heftigheid hun verontwaardiging. De leider der progressisten, Novakowits, heeft verder den minister van buiten- landsche zaken geïnterpelleerd over het door Oostenrijk gestelde ultima tum en de ontruiming door Servische troepen van de strategische stellingen die zij in Albanië bezet hielden. De Fransche regeering heeft thans, naar de Frankfurter Ztg. verneemt, in toelating tot de Parijsche beurs van de nieuwe Servische leening, groot 250 millioen francs, toegestemd. Ook Montenegro zal thans zijn troepen uit Albanië terugtrekken. Ge neraal Vekovitsj, de bevelhebber van de Montenegrijnsche strijdkrachten, kreeg van de regeering opdracht om de plaatsing na te gaan van de ver schillende grensposten en die, welke op Albaneesch gebied gebied mach ten zijn, naar Montenegrijsch gebied ©ver te brengen. DU1TSCHLAND. Gisteren is te Berlijn het tweede Krupp-proces be gonnen. Aan de beschuldigden Eccius (een der directeuren van de firma Krupp) en Brandt (vertegenwoordiger der firma te Berlijn) wordt het mis drijf, omschreven in art. 333 van het wetboek van strafrecht, ten laste ge legd, luidende „Wie een ambtenaar of een lid der gewapende macht geschenken of an dere voordeelen aanbiedt, belooft of geeft, ten einde hem tot een daad, waardoor hij zijn ambts- of dienst plicht schendt, over te halen, wordt wegens omkooperij tot gevangenis straf veroordeeld; bovendien kan hij met eeiverlies worden gestraft Eccius had als leider van de com- mercieele afdeeling der firma Krupp, rechtstreeks met Brandt te doen, omdat tot zijn afdeeling de berichten dienst behoorde en het volgens de dagvaarding zijn werk is geweest dat aan Brandt de noodige middelen werden verstrekt om door ongeoor loofde middelen achter militaire ge heimen te komen. Aan Brandt alleen wordt boven dien ten laste gelegd, dat hij met onge oorloofde middelen zich kennis heeft verschaft van aangelegenheden, die in het belang der landsverdediging geheim moesten blijven, hetwelk straf baar is gesteld bij de wet op het verraad van militaire geheimen van 3 Juli 1893. Vermoedelijk zal het proces acht dagen duren. Naaraanleiding van het bezoek, dat Keizer Wilhelm heden brengt op het jachtslot Konopischt in Oostenrijk- Hongarije als gast van den Oosten- rijkschen troonopvolger en zijn aan staand bezoek in Schönnbrunn, schrijft de „Neue Freie Presse" Het bezoek is meer als een vriendschappelijk be zoek te beschouwen. Het geeft voor alles naar buiten het bewijs, dat de gebeurtenissen in de wereldpolitiek, de hartelijke verhouding tusschen de beide hoven en de volken niet ge stoord hebben, doch zoo mogelijk nog inniger hebben gemaakt. Dat de gevaren voor Europa en den Europeeschen vrede voorbij ge gaan zijn, zonder de grootst denk bare verstoringen te brengen, dat dankt de wereld in de eerste plaats aan de hechtheid van het Drievoudig Verbond. Oostenrijk-Hongarije met zijn groote belangen op den Balkan heeft, steunend op zijn bondgenoot schap, deze belangen met energie gediend, zonder dat daardoor de catastrophe van een wereldoorlog ontstond. Het Duitsche Volksblad kent de bijeenkomst van Konopischt een „belangrijk politiek karakter" toe. Zoolang, schrijft het blad, de mogend heden van het Drievoudig Verbond daarin de veiligste waarborg hunner belangen en van hun machtspositie blijven zien, kan voor hen het uit wisselen van gedachten over de aan de orde zijnde vraagstukken der Eu- ropeesche politiek, geen moeilijkhe den medebrengen. ENGELAND. Minister Lloyd Ge orge heeft gistermiddag in een rede te Swindon mededeeiing gedaan van het voornemen der Regeering om een nieuw ministerie voor de landpolitiek in te stellen. Het vraagstuk moet met doortas tende middelen volledig worden op gelost. De eerste stap om dat te be reiken is de plaatsing van het land- monopolie onder toezicht en leiding van den Staat. De stichting van kleine boerderijen de geschillen tusschen Iandheeren en pachters over de pacht, de bebos- sching en ontginnning van gronden zullen alle onder toezicht van het nieuwe ministerie komen. FRANKRIJK. De ministers zullen morgenavond bijeenkomen om den financieelen toestand te bespreken en na te gaan hoe het evenwicht in de aanstaande begrooting kan worden verkregen. De stijging der jaarlijksche uitgaven, waarin moet worden voor zien, bedraagt 800 millioen, waarvan 150 millioen alleen ten gevolge van de wet op den driejarigen dienstplicht, 200 millioen voor de verbetering der onderwijzers-salarissen, 35 millioen voor de verbetering der arbeidsvoor waarden van de douanebeambten. Om het tekort te dekken wil men in de begrooting opnemen een geraamde inkomst van 100 millioen van de inkomstenbelasting, thans nog bij den Senaat aanhangig, 100 millioen van andere belastingen die het kapitaal zullen treffen, 100 millioen uit de herziene belasting op buitenlandsche waarden (van welk bedrag echter 50 millioen moet dienen voor verlichting van de grondbelasting). Verschillende voorstellen zijn nog gedaan maar in den ministerraad die Zaterdag te Rambouillet onder leiding van presi dent Poincaré plaats heeft, zullen eerst definitieve besluiten worden ge nomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. in zake de malversatiën door de Weensche filial van den Canadian Pacific ge pleegd, moei ihans, na een onderzoek dat eenige maanden lang geduurd heeft, zijn uitgemaakt, dat het z.g. reisbureau „Universal" niets anders was, dan een doorvoerbureau van troepen landverhuizers. Wel heeft het bureau niet zelf landverhuizers aangeworven het heeft echter de door de Galicische agenten aange worven landverhuizers overgenomen en via Feldkirch en Basel naar Ant werpen doorgezonden. Een verdere aanwijzing voor het optreden der Regeering tegen de handelingen van het reisbureau „Universal" was de vaststelling van het feit, dal dit bu reau, de vertegenwoordiger was van de in Oostenrijk niet tot het bedrijf toegelaten ,,Uranium"-lijn en dat het bureau voor het vervoer van land verhuizers zorgde, die met de schepen dezer maatschappij reisden, waartoe ook, gelijk men weet, de dezer dagen verbrande „Volturno" behoorde. Het Universal bureau heeft, naar thans definitief uitgemaakt is, dienst plichtigen uit Hongarije over de grenzen gebracht, om hen daarna per scheepsgelegenheid verder ie vervoeren. Naar uit Weenen wordt gemeld, zal de Weensche politie president, ridder Von Brzesowsky, in verband met de Universalaffaire tot heengaan gedwongen zijn. Als zijn opvolger wordt de chef van den veiligheids dienst, hofraad Stuckart genoemd, dezelfde, die het onderzoek in de zaak der Canadian Pacific geleid heeft De chef van het landverhui- zersbureau der politie, de heer Mar kitan moet door het voorgevallene zeer gecompromitteerd zijn. PORTUGAL. Volgens regeerings- berichten, welke uit Portugal nu niet al te betrouwbaar zijn, is de revo lutionaire beweging thans volkomen onderdrukt. Tal van personen wer den reeds in hechtenis genomen en nog altijd duren de arrestaties voort. Gisteren werd b. v. de bekende ad vocaat en redenaar, Costa, gevangen genomen, wijl hij verdacht wordt tot de samenzweerders te behooren. Vele andere personen uit hoogere kringen deelen zijn lot. De meeste gevangenen verklaren, dat zij met hun revolutie geenszins beoogden de monarchie te herstel len zij hadden slechts willen vech ten om een werkelijke republiek te verkrijgen Het schijnt, dat het krijgsplan der opstandelingen bestond in onlusten te verwekken in Lissabon en tege lijkertijd de verbindingen tusschen de hoofdstad en de provincie af te snijden, en daardoor te verhinderen, dat de regeering kennis kreeg van de gebeurtenissen op het land en geen troepen naar het Noorden, den haard van den opstand, had kunnen zenden. De telegrafische verbindin gen van Lissabon met Oporto, Braga en andere steden in het Noorden waren reeds doorgesneden. Door welke oorzaak de opstand mislukt is, kan op het oogenblik nog niet met zekerheid gezegd worden. Waarschijnlijk is men in Lissabon te vroeg begonnen. Thans is alles rustig in de hoofd stad, ofschoon natuurlijk de opwin ding zeer groot is. Overal zijn elec- triciens bezig de stukgesneden tele graaflijnen te herstellen. MEXICO. Generaal Felix Diaz is te Vera Cruz aangekomen en geland, zonder overlast te ondervinden. In de Vereenigde Staten is men zeer verloornd op den Engelschen gezant te Mexico, die president Huerta's be stuur niet alleen zelfs reeds een dag na diens zichzelf opwerpen tot dic tator erkende, maar ook openlijk ver klaard zou hebben, dat de politiek der Unie ten opzichte van Mexico niet deugde. Engeland wil de orde en rust in Mexico hersteld zien en erkent dat Huerta de man is, die daarvoor zorgen kan. Dat men in de Unie natuurlijk weinig gesticht over zulke uitlatingen is, laat zich denken en men beschul digt daar Engeland nu van n' oppor- tuniteifspolitiek Engeland steunt de Pearson Petroleum Mij De Vereenigde Staten willen als naaste buur van Mexico de hand vrij houden om een poging tot verzoening in dat land te ondernemen en zij vreezen nu allengs alleen te zullen staan, als ook andere Staten Enge- lands voorbeeld volgen. In een circulrire aan de kiezers be veelt Huerta zijn eigen candidatuur voor het presidentschap tegelijk met die van Blanquet aan. Daardoor acht men Huerta's ver kiezing verzekerd. De verrassende wending is alleen te verklaren, als men aanneemt, dat Engeland den president moreele en financieeie hulp heeft toegezegd en dat acht men in Mecico waarschijnlijk. Ofschoon Heurta's gedrag onwettig is heet het in een telegram van Mexico is toch zijn verkiezing wellicht de beste oplossing van de crisis, die Mexico doormaakt. De andere kandidalen treden misschien nog vóór Zondag a.s. terug De Britsche regeering heeft Woens dag verklaard, dal zij generaal Huerta alleen sleunt, omdat zij gelooft, dat hij de eenige man is, die orde kan brengen in den Mexicaanschen chaos. Zij heeft volstrekt niet het doei de Vereenigde Staten tegen te werken en zal zich niet verzetten tegen eenige practische oplossing der kwestie. Grey's hoffelijk en toestemmend ant- woerd op Page's uitnoodiging betref fende de vlootdemonstratie bij de opening van het Panama-kanaal is verder een verblijdend teeken van de hartelijke verhouding tusschen beide groote mogendheden. WEERBERICHT. Overzicht en Verwachting. Hoogste barometerstand 769.1 te Nottingham. Laagste barometerstand 742.8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 25 October Matige tijdelijk wellicht krachtige Z.W. tot W. wind. Zwaar bewolkt tot betrokken met veel kans op regen. Later lijdelijk opklarend. Overdag iets koeler. Hoogwater te Vlissingen. Oct. v.m. n.m. Zondag 26 10.27 11.04 Maandag 27 11,17 11.44 Dinsdag 28 11.57 12.— Woensdag 29 12.26 12.37 Donderdag 30 1.04 1.17 Vrijdag 31 1,44 1.59 MARKTBERICHTEN. Vlissingen, 24 October 1913. Heden geen aanvoer. Heden ontvingen wij de treu- j rige tijding, dat onze geliefde j Zus er T. SNIJDER, Echtgenoote van den Heer Jacs. Roest, te Amsterdam plotseling overleden is in den ouderdom van 65 jaren. H. R SNIJDER Pz. Aa. SNIJDER. Vlissingen, 24 October 1913. Bezoeken kunnen niet afgewacht worden. Bij vonnis der Arrondisse- ments Rechtbank te Middelburg van 15 October 1913 is op verzoek van Mevrouw Jonkvrouwe JACOBA MARIA DE JONGE VAN EL- LEMEET, zonder beroep wonende te Koudekerke, als eischeres, met toestemming en medewerking des gedaagden, den heer Mr. WILLEM POLMAN KRUSEMAN, griffier der Staten van Zeeland, wonende te Middelburg, het tusschen hen be staande huwelijk ontbonden ver klaard met al de wettelijke gevolgen daarvan. De Procureur der eischeres, Mr. M. JACQ. DE WITT HAMER. voor ZATERDAG 25, ZONDAG 26, MAANDAG 27 en DINSDAG 28 OCTOBER. o— 1. Pathé Courant. 2. In het Noorden der Philipij- nen. (Open lucht). (Drama 1000 Meter.) 4. Henki als biljartkampioen. (Komisch.) 5. Een Eerezaak. (Komisch.) 6. Rosali wint den hoofdprijs. (Komisch.) DE DIRECTIE.

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 3