ANBIEDIN! Woensdag 22 October De Strijd am een Gravenkroon. ©Sf. :urreerend STAANVRAG STBODI No 250 5.1e Jaargang. 1913 DE BUS VAN HOUTEN 'S is DE RECHTERHAND VAN DE ZUINIGE HUISVROUW eimzinnige V */ASSCHERI BESTE AD ischen van all s prijscourant} stok, afzonde verstrekt, ialaiileriën, 81. Loopjonge iKBBSX-S GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON BINNENLAND zijn de lange wi„. 1 ocht en datr; »n aan den i, goede en trouïls! die uren, Van 1 aan lectUur der twijfel het huisgezinnen isrii bezoeker die telt! woord zoowei overzicht geeft igrijke actueele m de geheele were endien bevat het b rdere verhalen k elijk, en welke den smaak vallen ;rvoor gewaakt dat. ur wordt gegeven nstoot geeft, zoodi ift zonder vrees een afel geven kan. te uiterst boeiender ekende schrijfster I thans aangevangen! 5 October j.l. Aan lirdt zoolang de vo «mplaar van deve I rs, waarin het n Imrkomt verstrekt, een alle onze leze! p dit uiterst fraaj itgoedkoopegeïllusi ïochten zijn geaboij I alsnog bij ons als a De abonnementsj dat hij voor niemai oeft te zijn, zich d tvangst van deze verzekeren. zich bij den ui neert zien dij den uil tegen den billijke ner drie maanrtan 6V" wiiujftCi per drie maanden, ost, ter ons t. r kennismaking k s bureau wordei HP ftfjr. - Loaf tSEM-HLOP. ar inzage, Ipatronen. te verwerken, lzen. erdwijnen. regels f 0.25, i«H 5 cent, Zonder ra» 1 plaatsen wordt tw* na. che familie te Den. oon f120, wascn. vervoegen Boni alhier. dres bureau „V'|SS half* ij VAN DER VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIEN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groste letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOOKMTMMER 10. fibonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. LANDWEER. Jaarlijksch Onderzoek. De Burgemeester der Gemeente Vlissingen maakt bij deze bekend, dat het onderzoek, bedoeld bij artikel 30 der Landweerwet, van de in het verlofgangersregister van de land weer dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, zal worden gehouden te Vlissingen Kazerne „Koning Wil lem Hl"op Maandag 17 No vember 1913 ten 1 uur n. m. voor de verlofgangers der lichting 1907, ten 2 uur n. m. de verlofgangers der lichting 1908; ten 3 uur n. m. de verlofgangers der lichting 1909; op Dinsdag 18 November 1913 ten 8 uur v. m. de verlofgan gers der lichting 1910; ten 9.30 uur van de verlofgangers der lichting 1911 wier geslachtsnamen beginnen met de ietter A tot en met O ten 10.30 uur voor de overige verlofgangers der lichting 1911 ten 1 uur n. m. de verlofgangers der lichting 1912 wier geslachtsna men beginnen met de letters A tot en met M ten 2 uur n. m. de overige ver lofgangers der lichting 1912; ten 3 uur n. m. de verlofgangers der lichting 1913 wier geslachtsna men beginnen met de letters A tot en met D; op Woensdag 19 November 1913 ten 8 uur v. m. de verlofgan gers der lichting 1913 wier ge slachtsnamen beginnen met de letters E tot en met R ten 1 uur n, m. de overige ver lofgangers der lichting 1913. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen dóóra. ver lofgangers die in het loopende jaar evereenkomstig artikel 11 van voor noemde wet voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen zijn geweest b. Verlofgangers in het genot van ontheffing van den werkelijken dienst (art. 15, eerste lid, van voornoemde wet)c. Verlofgangers die het onder zoek niet behoeven bij te wonen als behoorende tot de categoriën, bedoeld bij artikel 15, tweede en derde lid van voornoemde wet; d. Verlofgan gers die bij de toestemming tot ver blijf buitenslands vrijstelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet)e. Verlof gangers die bij de toestemming tot bet aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart, vrij stelling hebben verkregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet). Vlissingen, 21 October 1913 De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 18). _o - Adda zette, in gedachten verloren, baar weg voort. De woorden van haar broeder hadden zonderlinge gevoelens in haar wakker geroepen en ook °ude herinneringen. De zinspeling van Georg op de keuze, die zij onder haar vereerders doen moest, had op haar een pijnlijken indruk gemaakt. Haar ouders hadden haar reeds ge dwongen, de hulde, die de rijke graaf Quido v. Boltenstern haar bewees, vriendelijker aan te nemen. Zij wenschten deze rijke partij voor hun dochter, en Adda had niets anders legen den Graaf in te brengen, dan d'l dat haar hart niet naar hem verlangde. Adda's hart gevoelde geen heimwee naar het geluk der liefde. Zij was er ach tenminste niet van bewust en zij was tevreden en gelukkig in het huis RONA Cacao DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet; doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoek van NiCOLAAS KLEIN- WEGT, wonende te Zaandam, om verlof tot den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan ster ken drank, in het perceel 15 gelegen aan de Lampsensstraat dat vanaf heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagd verlof kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wet houders voornoemd. Vlissingen, 21 October 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. MEDISCHE POLITIE. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belanghebben den dat blijkens bij hem ingekomen ambtsbericht Treblzonde is be smet verklaard wegens pest. Vlissingen, 21 October 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Huldiging van de De Witten. Het gevaar dat het plotseling po pulair geworden plan van een ètand- beeld voor Jan de Witt of voor de gebroeders De Witt op te richten, aanleiding zou worden tot gekibbel over de plaats waar en de wijze waarop de gedachtenis van den groot sten onzer 17de-eeuwsche staatslieden harer ouders. Maar heden doemde een beeld op in haar herinnering, dat in velerlei gestalten dikwijls ge noeg haar gedachten had beziggehou den, en saamgeweven was met haar droomen. Het verwijt van haar broe der had er haar toe gebracht, zich af te vragen, of zij tot geen geest drift in staat was, en zij voelde, dat een machtige indruk van jaren gele den in haar borst gloeide en haar ongevoelig maakte voor zwakkere, geringere indrukken. Vijf jaar was het nu geleden, sedert Adda als nauwelijks zestienjarig meisje in gezelschap harer ouders Florence, de stad der Medici, bezocht en de diepe indrukken ontvangen had der geweldige scheppingen van Miehei Angelo in de sacristie van San Lorenzo. Voor het symbolische standbeeld van den „Avond" zat een jonge man in eenvoudige kleeding te teekenen. De aanblik van den teekenenden jongeling maakte op haar een diepen, onvergetelijken indruk. De jonge man zag en hoorde niet, wat om hem heen gebeurde, het potlood rustte in zijn hand, het oog was verzonken in het zou worden gehuldigd, is gelukkig geweken. Het Haagsche comité, dat zich gevormd had, terwijl het Dordt- sche reeds in voorbereiding was en het Dordtsche comité dat aan zijn reeds vrij ver gevorderde plannen ten gunste van een herdenking der beide De Witten wilde vasthouden, hebben samen vergaderd en zijn tot overeen stemming gekomen omtrent een ge lijktijdige inzameling en gemeenschap pelijke actie tot uitvoering van de beide plannen. Stuwadoorswet. Uit de beste bron js het Haagsche correspondentie-bureau gemachtigd mede te deelen, dat het bericht om trent de voornemens van den minister van landbouw, nijverheid en handel met betrekking tot in het ontwerp- Stuwadoorwet aan te brengen wijzi gingen ten deele onvolledig, ten deele onjuist is. Stond thans reeds vast, welke wij zigingen in dat ontwerp noodzakelijk zullen blijken, dan bestond er geen enkele reden om de verschijning van de nota van wijziging tot het volgend voorjaar uittestellen. De tweede dreadnought. Wederom is bij het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging „Onze Vloot" een toezegging van een par ticulier ingekomen, ditmaal ten be drage van f800, als bijdrage voor een eventueel aan de regeering aan te bieden tweede slagschip voor Indië. Voor ditzelfde doel stelde een ander Nederlander eveneens een bedrag be- schikoaar dat evenwel nog niet mag worden genoemd. Nederlandsche officieren voor de Albaneesche gendarmerie. De kolonel W. J. H. de Veer, aanschouwen der kunst. Op dit oogenblik begreep Adda de poëzie der kunst en het was haar, alsof zij den onzichtbaren band zag tusschen scholier en meester, het verheven streven naar het ideaal. Nu beschouwde zij het werk van Michel Angelo met andere oogenhet mar mer ging leven, de gedachte van den schepper trad levendig uit het beeld naar voren. Adda benijdde den jongen man het streven, dat hem met geestdrift ver vulde, dat hem zijn armoed e, de zor gen, de ellende der wereld deed ver geten, dat zijn ziel bracht in een wereld van het schoone, in een we reld der idealen. Z j keek naar het blad papier voor hem. Met koene, krachtige streken had hij de omtrek ken der riguur weergegeven, hij fi xeerde de heerlijke schepping van den meester voor zijn herinnering als hij het beeld later aanschouwde, herkende hij onmiddellijk uit deze omtrekken de schepping van Michiel Angelo. Zij kon zich slechts folografieën of gravures koopen, om later de herin nering op te frisschen en zij voelde( commandant van het 3e reg. veld artillerie, en de majoor der infanterie L. W. J. K. Thomson zijn door de regeering aangewezen zich naar Al banië te begeven in verband met het verzoek der mogendheden om Neder landsche officieren beschikbaar te stellen voer de organisatie van de Albaneesche gendarmerie. (N, Ct.) Argentijnsch vleesch voor het leger. Met ingang van 1 Januari a.s. is aan de afdeel ing Argentijnsch bevro ren vleesch, van de firma Wed. Muller Co., te Hoek van Holland, de levering van dit vleesch opgedragen voor het geheele Nederlandsche leger. Bijna tweemaal per week komt daar het st. „Villo de Lyon", met een la ding bevroren vleesch aan, dat dan direct in de daarvoor gemaakte vries kelders opgeslagen wordt. Dit stoom schip voert het vleesch van Londen naar de opslagplaats. Salarisregeling P. en T. Door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie is naar „Het Volk" meldt aan de betrokken vakvereenigingen het volgende schrij ven gezonden ln verband met de voorgenomen wijziging van de grondslagen van bezoldiging van het personeel van lageren rang bij posterijen en telegrafie ligt het in de bedoeling een commissie te benoemen, welke gegevens zal hebben te verzamelen en te rang schikken aangaande woninghuur, be lasting, duurte der levensmiddelen, kosten .van onderwijs, geneeskundige behandeling enz. voor bedoeld per soneel in de verschillende plaatsen van ons land. In deze commissie zullen zitting hebben twee afgevaardigden van eiken algemeenen bond en een afgevaardigde van eiken categorialen bond, terwijl door de heeren inspecteurs der pos terijen en telegrafie uit elke inspectie een afgevaardigde en door den heer inspecteur der spoorwegpostkantoren een afgevaardigde uit het personeel, werkzaam op de spoorwegpostkanto ren, zal worden aangewezen. „Hel Volk" voegt hieraan toe, dat door den Alg. Bond van P. T. T.- personeel B. J. van Stapele en R. H. Waterberg aangewezen zijn om in bedoelde commissie zitting te nemen. Verkiezing Provinciale Staten. Gisteren had de verkiezing plaats voor een lid van de Prov. Staten van Noord-Holland in het district Amsterdam V, ter voorzien ing in de vacature, ontstaan door de benoeming van prof. Josephus Jitta tot lid van den Raad van State. Uitgebracht werden op den heer mr. J. Déking Dura (vrij-lib.) 3829 stemmen, Jos. Loopuyt (S. D. A. P.) welk een oneindig genot het moest geven, zichzelf zulk een herinnering te verschaffen. Deze gedachte wekte de begeerte in haar ep, teekenen, schilderen te leeren, doch niet, zooals zij dat tot nu toe had gedaan, maar in den geest der echte kunst. Haar ouders wilden verder gaan Adda echter vroeg, nog te mogen blijven. De jonge man zag op toen zij zei, dat zij vandaag niet meer wilde of kon zien, de indruk van dit kunstgenot moest haar ongestoord bijblijven. De blik van den kunste naar verried de verrassing van een elegante toeriste zulk een woord te hooren. Adda had nooit in zulk een zielvol oog gezien, het was haar een oneindig weldadig gevoel, te denken, dat hij haar begreep, haar gelijk gaf. Zij merkte het niet, dat de jonge man zijn schetsboek sloot, toen zij met haar ouders eindelijk de kapel verliet, en haar van verre volgde, maar in den loop der volgende dagen, toen zij 's morgens uit het raam op de zilveren golven der Arno en de bloeiende terrassen van den Boboli- tuin neerkeek, zag zij hem de kade 2188 stemmen en W. de Vlugt (a.-r.) 2443 stemmen, zoodat herstemming moet plaats vinden tusschen de heeren Déking Dura en De Vlugt. Frankeerzegels „Armenwet." De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt in de Staatscou rant bekend, dat, op verlangen van het departement van Binnenlandsche Zaken de frankeerzegels, dragend den opdruk „Armenwet" in de waarden van 1, l1/,, 2, 2V2, 3, 5' en 10 cent ten postkantore te Haarlem, tegen betaling der nominale waarde, voor het publiek verkrijgbaar worden ge steld, op daartoe aan den directeur van genoemd kantoor in te dienen aanvragen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze zegels uitsluitend kunnen worden gebezigd voor de frankeering van stukken den dienst der Armenwet betreffende, tot dat doel daarvan alleen gebruik kan worden gemaakt door die ambtenaren er. colleges, aan wie ze door de zorgen van het de partement van Binnenlandsche Zaken zijn verstrekt, en deze zegels mitsdien voor de frankeering van andere dan de bovenbedoelde stukken niet geldig zijn. Nieuwe uitbreidingsplannen te Rotterdam. In verband met het vraagstuk der volkshuisvesting hebben B. en W. van Rotterdam thans een voorstel bij den Rotterdamschen gemeenteraad ingediend tot uitgifte van bouwterrein aan den Noordoostkant der stad nabij de* begraafplaats Crooswijk. De ge meente beschikt daar tot aan de Rotte toe over 273870 Ml, waarvan 129,167 Ml, voor bouwterrein kan dienen. Voorloopig wordt voorgesteld 135,341 Ml in exploitatie te brengen, waarvan voor straataanleg, plantsoen en water 60,481 Ml afgaat, dus on geveer 74,860 Ml,» voor bouwgrond beschikbaar blijft. Hierin is begrepen het sportterrein van Sparta, groot 22,500 Ml B. en W. hopen echter deze vereeniging zoodra mogelijk in de gelegenheid te stellen tot het ver krijgen van een ander terrein. De kosten van aanleg worden be groot op f575,000. Tevens hebben 8. en W. bij den raad aanhangig ge maakt een ontwerp uitbreidingsplan ten zuid oosten der begraafplaats Crooswijk, waartoe verschillende ont eigeningen zullen noodig zijn en waarin ook een deel van het als sport terrein gebruikte Excercitieveld is be grepen. Dit zal echter niet aan zijn bestemming als sportterrein worden onttrokken, zoolang geen ander ter rein is aangewezen. Leger des Heils. Wij ontvingen „Feiten en Cijfers," bevattende eenige mededeeiingen van afloopen en schuw het oog afwenden dat naar haar venster had gezien, zoodra haar blik den zijnen ont moette. Adda voelde zich op zekeren avond niet recht wel en bleef thuis, toen haar ouders gevolg gaven aan een uitnoodiging bij een Florentijnsch edelman. Zij had zich vroeg ter ruste begeven, maar op straat heerschte een ongewone drukte het was een feestdag, het volk trok mei bontge kleurde lampions rond, overal klonk muziek en Adda begaf zich naar het raam, om, daar zij toch niet slapen kon, iets van de drukte te zien. Het voik bewoog zich in dichte groepen op straat, op de Arno dreven in den maneschijn tallooze kleine booten, door kluerige lampen ver licht van de eene klonk een man doline, van de andere de guitaar, toen doemde er weer een boot op, waarvan de inzittenden die melodi- euse, zoet weemoedige volksliederen zongen, die vooral, in den stillen nacht zoo poëtisch aandoen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1