GEMENGD NIEUWS Opgave der perso Opgericht met 3 klassen telt zij er thans reeds 18. Er waren verschillende kantoren welke liever de leerlingen van deze school in dienst hadden dan zij die in het bezit waren van een diploma van een H. B. School met öjarigen cursus omdat de eerste leerlingen beter gevormd waren. Hij sprak de hoop dat ook aan deze school de beste resultaten zullen worden verkregen en dat leeraren en leerlingen beiden zullen samenwer ken om door ijver en vlijt het on derwijs de beste vruchten te doen afwerpen. De heer Eringa zeide geen der aan de school verbonden leerkrach ten te kennen en hoopte dat de raad een goede keus zal hebben ge daan bij het benoemen van deze leerkrachten en dat het zal blijken dat het de rechte mannen op de rechte plaats zullen zijn. Verder verklaarde hij zich gaarne bereid om, voor zoover het van hem afhing, mede te werken om de han delsavondschool zoo goed mogelijk aan haar doel le doen beantwoorden. De heer T. Manse sprak namens de vereeniging „Gemsenschappelijk Belang" en bracht een woord van erkentelijkheid en hulde aan Burg. en Weth. en speciaal aan den wet houder van onderwijs, voor al het geen is gedaan om de oprichting van deze school mogelijk te maken. Hij wees op de practische betee- kenis van handelsonderwijs voor kantoorbedienden enz., die nu een maal geen gelegenheid hebben het onderwijs aan een handelsdagschool te volgen en daarom heeft de ver eeniging Gemeenschappelijk Belang" alles gedaan de oprichting van zulk een school aan te moedigen. De kennis welke de leerlingen op zulk een school kunnen opdoen komt den handel in het algemeen ten goede. Omdat dit werkelijk het geval is, hoopte hij dat de direct belang hebbenden, dat zijn de patroons in het winkelbedrijf enz., hun personeel, dat daarvoor in de termen valt, ge legenheid zullen geven de lessen te volgen en dat mogelijke bezwaren welkemochten bestaan,om hun bedien den geregeld de school te laten be zoeken, uit den weg zullen worden geruimd. Trouwens zijn vele van deze bezwaren .denkbeeldig. Bovendien zullen vele jongens, die anders verloren gaan, door den cur sus te volgen nog terecht kunnen komen en het onderwijs dat de jon gens genieten komt ook aan de za ken, waarin deze jongens werken, ten goede. Tenslotte werd nog gesproken door den heer J. W. R. N. de Vroom, voorzitter van de afdeeling Vlissin gen van den Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius", die eveneens aan Burg. en Weth. en in het bijzonder den wethouder van onderwijs, dank bracht voor het geen zij in het belang van deze school hebben gedaan. Waar Burg. en Weth. steeds een open oog hebben voor alles wat kan medewerken voor den bloei *van de stad, kan ook deze school daartoe medewerken. Want thans is voor de kantoor- en handelsbedienden een gelegenheid geopend hun kennis te vermeerderen en deze meerdere ken nis kan ook indirect ten goede komen aan den bloei der gemgente. De heer de Vroom juicht het toe dat de heer Mannoury als leider van dezen cursus is benoemd, want dat is voor hem een waarborg dat de leiding in goede handen berust. De verschillende toespraken wer den met luide toejuichingen begroet. Vlissingen, 16 October. Bioscoop „Bellamy". Gisteravond had de feestelijke ope ning plaats van het nieuwe bioscoop theater in het Bellamypark. Met milde hand waren invitaties uitge reikt, fauteuils, balcons en beneden zaal waren dientengevolge met een talrijk publiek gevuld. Voor het begin der voorstelling werd het publiek toegesproken door den heer Hakman van Rotterdam, ver tegenwoordiger van de Hollandsche en Belgische', film-centrale. Spreker bracht namens ,de directie allereerst dank aan het .publiek, dat in zoo groeten getale gevolg had gegeven aan de uitnoodigfng, roemde ten zeerste de prachtige inrichting van dit theater en bracht eeip woord van lof aan den architect, deii heer J. Loois Azn. voor de degelijke; voltooiing van deze fraaie inrichting. Hij verzekerde verder, dat door de directie niets on beproefd zal worden gelaten om steeds de mooiste films .op het doek te brengen en het bes te van het beste te geven, wat op ibioscopisch gebied Ie leveren valt. Alvorens met het aangekondigde nummer „De laatste dagen van Pom- peï" te beginnen, werd als extra- nunyner vertoondde opening van het „Vredespaleis" te 's Gravenhage. „De laatste dagen van Pompei" naar den beroemden roman van Edward Bulwer, is inderdaad een prachtvolle voorstelling, bestaande uit een voorspel en zes afdeelingen, waarin de rijkste en weelderigste tooneelen elkander opvolgen, en een actie te zien geven, die noodzakelijk de aandacht moet boeien tot het einde toe. De film is 2300 M. lang en geeft gelegenheid tot een aangename ontspanning gedurende meer dan twee uren. Het geweldige drama, na de reeks van schoone en boeiende tafereelen, maakt diepen indruk voor namelijk door de ontzettende tegen stelling van de zesde acte met de vorige. In ademlooze stilte wordt het prachtig spel bewonderd en staat men verbaasd over zooveel technisch kunnen. Men ga zien en zonder twij fel verlaat men overvoldaan de keu rige zaal. In de pauze werd aan de bezoekers op milde wijze-consumptie in ver schillenden vorm gepresenteerd en werden tevens keurige souvenirs aangeboden. In onze beschrijving van de bios coop in ons nummer van Dinsdag, hebben wij verzuimd mede te deelen dat het schilderwerk, wat de zaal betreft, werd uitgevoerd door den heer J. J. van den Bergen. De kapitein H. C. J. M. van Ber- keljon, van het 14e reg. inf. alhier wordt van 3 tot 20 November te Amsterdam gedetacheerd ter deel neming aan een cursus in vesting oorlog. De proeftochten met den torpedo- bootjager „Vos", gebouwd teFeijen- oord, welke gisteren op de reede alhier zouden aanvangen, zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld. Het schip moet nog verschillende voorzieningen ondergaan aan de pijpleidingen. Het vrachtstoomschip „Madioen" zal einde dezer maand gereed komen met het innemen van werktuigen en ketels aan de Kon. Mij. „de Schelde" waarna genoemd stoomschip naar de werf van de firma Bonn Mees te Rotterdam vertrekt om aldaar te wor den afgewerkt. Bij de weduwe Dobbelaar alhier is van de maatschappij te Rotterdam bericht ontvangen dat haar 15 jarige zoon A. Dobbelaar, die als kajuits jongen op het verbrande stoomschip „Volturno" dienst deed, door het stoomschip „Seydlez" is gered, welk schip zijn bestemming naar Baltimore volgt. Voor het examen van derden stuur man bij de groote stoomvaart zijn ge slaagd de heeren J. Adriaanse en L. J. C Aspeslagh, beiden leerling van de De Ruyterschool. Bij duikeronderzoek is een staal- draadtros in de schroef van het Spaansche stoomschip „Velasquez" gevonden (zie het bericht in ons vo rig nummer.) Deze tros wordt thans verwijderd. Heden morgen van hier vertrokken de Duitsche zeelichter „Unterwesen 19", na een lading cokes van Riga te hebben ingenomen. Hedenmorgen is hier binnengeko men de Russische driemastschoener „Wera" van Demerara met een lading greenheart voor de naamlooze ven nootschap „Houthandel" voorheen G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg. Hedenavond is van hier naar Londen vertrokken het Engelsche stoomschip „Spheroid" na een lading greenhout- balken voor de N. V. Houthandel v.h. Alberts Co. gelost te hebben. Hedenmiddag viel de werkman v. d. W. bij het laden van de mail boot „Koningin Regentes" in de zoo genaamde kuil. Ernstig gewond werd hij in een nabij gelegen kantoor ge bracht en na onderzoek door dr. de Koning, per brancard naar het St. Joseph ziekenhuis vervoerd. Lijst van de aan het postkantoor alhier gedurende de eerste helft der maand October ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke we gens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen worden uit gereikt. J. van Hecke, Amsterdam; Wed. Pluimers, V. Daale, J. Schroevers, allen te Rotterdam, K. J. Klijweg, j. Areid, beiden te VlissingenWhijle —Hector, ArnhemS. van den Berg, Haarlem M. Mogma, Middelburg P. de Haan, RotterdamDirectie „Vul can," Hoboken J. Rochefeller, Long- wood G. Brenhouwer, New York; H. Houpt, StellingenT. Verluch, Antwerpen E. Waller, London M. Kommers, NieuwportL. Andriessen, Seboyhan. Aan de afzenders wordt aanbevo len hun adres op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen worden teruggegeven. Men schrijft ons uit Middelburg In den gemeenteraad kwam gisteren nog aan de orde de reeds lang han gende kwestie der oprichting van een gemeentelijk slachthuis.Zooals vroeger gemeld werd, stelden B. en W. voor met het oog op de kosten niet zulk een slachthuis op te richten. Thans deelde de heer Boasson mede dat hij ook een berekening der kosten heeft ge- maak', echter met een heel ander resultaat dan B. en W.deze laatste meenen dat de oprichting offers van de gemeentekas zou eischen, spreker heeft daarentegen een batig saldo van ongeveer f 2500 gekregen. Na vrij langdurige discussie werd besloten dat B. en W. de cijfers van den heer Boasson eens zullen nazien en daar over rapport uitbrengen, terwijl de verdere behandeling weer geschorst werd. Voor den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur werd gisteren behandeldhet geschil tusschen het rijk en de gemeente Groedeover de betaling der kosten van over brenging der geleiding van den tele graafdienst naar de nieuwe kantoor- localiteit. Ged. Staten van Zeeland oordeelden, dat het Rijk dit moest betalen. De burgemeester van Groede gaf inlichtingen èn deelde mede dat de beslissing door vele kleine gemeen tebesturen, die in zaken als deze te gen hun wil betaalden, met groote belangstelling wordt verbeid. De koninklijke beslissing volgt later. KERK- EN 2O10QLHIEUW5. Ger. Kerken. Beroepen te Vianen ds. C. J. de Kruijterte Oostkapelle. Onze vroegere stadgenoot,de heer D. Stroo Wzn., thans onderwijzer aan de bijzondere school te Othene (gem. Zaamslag) is benoemd tot onderwijzer aan de bijzondere M. U. L. O. school te Gorinchem. Voor het examen vrije- en orde oefeningen der gymnastiek zijn gis teren te Venlö geslaagd de heeren A. Oudeman Ie Baarland, P.J.Noom te Wolfaartsdijk, M. J. van 't Hoff te Heinkenszand en J. Witte te Krui- ningen.s RECHTSZAKEN. Het gerechtshof te 's Gravenhage recht sprekende in de zaak tegen G. H. v. T. districts-commandant der Rijksveldwacht te Middelburg ver nietigde het vrijsprekend vonnis der Middelburgsche rechtbank, waartegen de officier van justitie was in hoo- ger beroep gekomen en veroordeelde beklaagde, beschuldigd van valsch- heid in geschrifte, tot 8 dagen gevan genisstraf. De moord te Amsterdam. Bij de politie te Amsterdam heeft zich, zooals wij gisteren reeds onder,, Laatste Berichten"mededeelden een man aangemeld, die zegt de dader te zijn van het vermoorde knaapje Hendrik de Klerk, wiens lijkje in den Buiksloterdam gevonden werd. Gisterennacht omstreeks 4 uur werd een politieagent op straat, in de buurt van het hoofdbureau van politie, aangesproken door een man, die ver telde dat hij de moordenaar van Hen drik de Klerk was," en dat hij nu wroeging had en aan den commissaris een bekentenis wilde doen. De agent nam den man, die er wel naar uitzag dat hij drinker was, maar toch volstrekt niet den indruk maakte, dat hij op dat oogenblik onder den invloed van sterken drank verkeerde, wel, dat hij zenuwachtig was, mee naar het hoofdbureau van politie. Tegenover den brigadier herhaalde hij zijn mededeeling, die hij reeds aan den agent had gedaan en daarop werd de man naar het politiebureau in de Warmoesstraat gebracht, waar de zaak in onderzoek is. De commissaris van dat bureau, de heer F. G. C. J. Fundter te Deau- chène, nam den man in verhoor. 't ls een 37 jarig man F. D. genaamd, die vroeger in de mijnen heeft gewerkt, maar in den laatsten tijd los werkman hier ter stede is, waar hij in een zij- steeg van de Rozenstraat bij zijn motder inwoont. Voor den commissaris heeft de man zijn bekentenis herhaald. Tot in de kleinste bijzonderheden heeft hij daar verteld, hoe hij den jorgen naar den overkant van het Ij had meegenomen en wat daar verder gebenrd was. Wroeging over zijn daad had hem er toe gebracht, zich bij de politie aan te geven. De man verklaarde, dat hij diep berouw had over zijn daad, maar uit zijn houding en zijn wijze van doen, bleek dat berouw verder niet. De man, die ook bij dit uitvoerig verhoor den indruk maakte, dat hij niet beschonken was, al toonde zijn uderlijk aan dat hij niet van een borrel afkeerig was, is op het bureau ge confronteerd met het zevenjarig broer tje van den vermoorden knaap, maar door dezen niet herkend. Zijn uiterlijk komt ook niet overeen met de beschrijving van het broertje, maar met dé verklaringen van dit kind moet men natuurlijk voorzichtig zijn. Ook met die van den man, die zich nu als dader aangemeld heeft, want de mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat men hier te doen heeft met eer. krankzinnige, die zich een waan voorstelling heeft gemaakt en die zijn verklaringen baseert op de berichten die hij over het geval in de couranten heeft gelezen, aangevuld misschien door zijn ziekelijke fantasie. Daartegenover staat, dat hij een volkomen duidelijk, geregeld verhaal van het gebeurde heeft gegeven en geenszins den indruk maakte van iemand die in zijn geestvermogens is gekrenkt. Het verder orderzoek zal hierom trent licht moeten verschaffen. Dit geschiedt door den officier van justitie, want gisterenmiddag om half éen is de man, nadat hem het uitvoerig procesverbaal van zijn verhoor was voorgelezen en hij dit had ondertee kend, per celwagen naar het parket gebracht en ter beschikking gesteld van den officier van justitie. De gearresteerde is vroeger meer dan eens wegens vermogensdelicten met de justitie in aanraking geweest wegens andere redenen of verkeerde neigingen stond hij echter niet bekend. In den loop van den dag werd bij de familie van den gearresteerde na vraag omtrent hem gedaan. Ook de moeder, bij wie hij inwoonde is ver hoord, ten einde te onderzoeken of 's mans geestvermogens gekrenkt zijn, zegt het „N. v. d. D." Gisternacht is een 18 jarigen kantoorbediende te Dordrecht door een trein het hoofd afgereden. Het lijk is gevonden aan een landefijken overweg. Zijn fiets stond in de buurt. Een landbouwer te 's Gravenland had het ongeluk van een hooge lad der te vallen. De man kwam zóó on gelukkig terecht, dat men voor zijn leven vreest. Een schippersknecht viel overboord in de Zuid-Willems vaart, bij Weert. Door spoedig toe geschoten hulp was de man weldra op het droge gebracht. Een man, die bij de redding behulpzaam was ge weest, wilde over de spoorbrug we der naar zijn even onderbroken ar beid terugkeeren, maar werd door den trein in de richting Antwerpen, welken hij niet tijdig genoeg had zien aankomen, gegrepen en vermor zeld. In een papierfabriek te Leer geraakte een arbeider in aanraking met de machine en werd op slag ge dood. Hij laat een vrouw met ver scheidene kinderen onverzorgd ach ter. Van een gisteren te Zaandam aangekomen Duitsch stoomschip zijn op de reede van Riga de gezagvoer der en een matroos bij het aan boord gaan verdronken door het omslaan van een scheepsboot. Pogingen tot redding mislukten. Gisteren is fe Hillegem een driejarig knaapje in de ringvaart gevallen en verdronken. - Gisteravond viel te Amsterdam een man, doordat de vaarboom uitschoot, van een schuit in het water van de Wittenburgervaart. Hij verdween on middellijk in de diepte. Ongeveer 5 minuten daarna werd hij in bewus- teioozen toestand opgehaald. Naar het Binnengastuuis vervoerd bleek hij bij aankomst aldaar reeds overleden. Uit nader ingewonnen inlichtin gen omtrent den moord en zelfmoord te Nijmegen gepleegd, blijkt het navolgende: Toen gistermorgen de juffrouw, bij wie de artist van het revuegezelschap Lucien en Or- van en de met hem samenwonende vrouw, tijdens den duur der kermis gelogeerd was, na haar herhaald kloppen geen gehoor kreeg en evenmin de kamerdeur kon openen, werd door haar de hulp ingeroepen van een aan de overzijde de1" straat werkzaam zijnden chauffeur, die daarop de deur met zijne gereedschappen opende. Een verschrikkelijk schouwspel kreeg zij te aanschouwen. Achterover lig gende op het bed met de beenen op den grond en een revolver in de hand, vond zij daar het levenlooze lichaam van den man, met bebloed hoofd, terwijl de vrouw, nog onder de dekens liggende, evenmin teekenen n«i <tie zich gedurende de ie der maand Oct. In de gea^f gevestigd of deze verlaten j GEVESTIGD 1 heH(| B. van der Weide, timmerman naalstraat 30, van 's Hage. G. J. van Riet, timmerman, KoJ kerkschen weg 40, van Goes. C van Sluijs,sergeantmajoor,IW Ewoutstraat 42, van Middelbu J. Sinke, sergeantmajoor, Orani] straai 7, van Koudekerke. J. van der Heijden, smid, straat 31, van Goes. P. J. Maas, metselaar, Bon» Ewoutstraat 24, van Sluis. Mej. K. J. van der Slikke, ondi wijzeres, Joost de Moorstraal 2 Kloetinge. A. B. Knook, majoor infanlei, Boulevard Evertsen 28,van Teteringè J. A. M. van der Meulen, electric#' Kasteelstraat 24, van Middelburg, Th.J. Reeser, le luitenant infante Boulevard Evertsen 42, van Middel burg. M. de Regt, bankwerker, Kanari straat 30, van Rotterdam. H. Hollebach, hotelbediende, Pij Hendrikweg 16, van Hamburg H. Kaps, kellner wagon Mts, Dij straat 18, van Berlijn. W. de Ruyter, kok, Coosje Buskeii straat 43, van Utrecht. C. W. Lundevist-Vreeken, Koning] weg 25, van Velsen. C. A. Rienstra, sergeant Coosje Buskenstraat 25, van Harde wijk. Wed. W. Onderwater-Zweers, huis houdster, St. Jacobstraat 30, Den Haag. J Buter, timmerman, Kalkhoksia 11, van Den Haag, A. van den Bovenkanip, machini Kasteelstraat 17, van Buiksloot. C. A. Lindner, conducteur wage lits, Kanaalstraat 118, van Berlijn, P. J. G. den Outer, schilder, Bouw Ewoutstraat 11, van Rotterdam. Mej. A. Nohr—Bekker, zonde Badhuisstraat 56, van Kiel. VERTROKKEN Wed. J. D. Verbraeken-Halffm; Hendrikstraat 42, na ir Antwerpei J. C. van Mechelen, Bankertslc 34, naar Rotterdam. J. Rodoe, van Speijckstraat 4, •Rotterdam. H. J. Bakker, Coosje Buskenslr 39, naar Rotterdam. C. Weers, Kasteelstraat 24, i Nijmegen. K. J. Evenwel, Lampssenstraat naar Maastricht. Wed. M. J. Aalbregtse-Boem Breewaterstraat 57, naar Rotterd: Mej. C. S. d'Jong, Breestraat 8, nt Sas van Gent. W. H. M. d'Haens, Joost de Mos straat 7, naar Hulst. van leven meer gaf. aanwezig, evenal eie van beiden sle constateeren, Gebleken is, da slapende in het hc en zich daarna, st; een kogel door de gejaagd. Uit twee door brieven aan den ci jitie en aan de kin met wie hij leefd bij steeds met mc heeft rondgeiooper gewaarschuwd hac uitvoer te zullen schijnt hieraan de vrouw hc fe daar nog tijdens de wettigen man wer? Martron, een A geboorte, meer artistennaam van C gaarne gehoord koi In den nacht Zondag te ongevc beeft aan den Sch< venhage een woorc gehad tusschen ti een dusdanige v heeft, dat de een mes een levensgevj bracht in den om wonde enkele mi milt aankwam. De] stand van het sl J., heeft sindsdien loop gehad, zooda; niet voor het leven v vankelijk heeft he wonde niet gemer, den volgenden mc dekking van den e Tegen den dader zich vrijwillig bij de zal een strafrecht worden ingesteld. Een hotelhof hage is liet slacht' iemand die kamers 1| schen naam, waarl voor den vertegen bekende firma uit de man na twee gelogeerd door zijn terdocht wekte, wer sche firma opgebe dat zij geen vertej den opgegeven naar De verdachte kon maakte verteringen niet betalen. Hij politie overgeleverc baal tegen hem opi ting van zijn overl Huis van Bewaring, reeds eenigen tijd Rijkswerkinrichting Gisteren is w gebroken in de l Cardiff. De hoop O] levende mijnwerker gegeven. De geruchten dat A. de Vries, Bouwen EwoutstraaH Sen n°g .29 mijnv de westelijke schac getroffen, zijn helaas De redders hebbei en gezien. Tot lijken bovengebrach naar Middelburg. C. Mulder, Koestraat 4, naar I terdam. L. de Nooijer, Molenstraat 14, na Rotterdam. G. Knaup, Koningsweg 27, ui "kenbaar. Raamsdonk. Gisteren had J. Bouwsma, Nieuwstraat 31, na: vergadering plaats Arnhem. eischers van den vi J. W. P. de Koning, Kasteelstri "'se'- Het passief wei 60, naar Middelburg. een half milioen ges C. Nobels, Glacisstraat 95, na dat de bezittingen Amsterdam. 'meestal zwaar mei L. F. Melzer, Dijkstraat 14, m 'asl waren. Een fail Amsterdam. worden aangevraag j. H. A. Beerendsen, Prins Hendrii deelingen die weg 13, naar Ede. gedaan werden, ble J. J. de Haan, Aagje Dekenstó voor den verkoop 125, naar Rotterdam millioen mark had G. van de Kreke, Walstraat 1® gedeeltelijk in hui naar Wolfaartsdijk. heiegde, 900 duizen Wed. R. Berg-Plantenga, Hendri! ,hij aan zijn villa, straat 26, naar lerseke. Door processen J. Meertens, Steenenbeer 5, w hezit verspeelde hij Rotterdam. J11! .ging speculeere A. Braam, Marinestraat 10, m '°h'g gevolg, dat 1 Bergen op Zoom. Zlln fortuin ^grootei Mej. M. E. Adamse, Scherminki ®P zijn bezittingen straat 7, naar Amsterdam. E. F. G. Spapé, Wagenaarstraatl naar Rotterdam. A. Castel, Kolvenierstraat 13, n> Rotterdam. J. van Ochten, Oude Markt! naar Rotterdam. L. A. A. Seidenspinner, Oude Ma' 25, naar Rotterdam. W. J. naar Rotterdam. n|j van het vinden H. W. Kooning, Koudenhoek 5,JJit de bladen verm Haarlem. heeft Joestjinski, J. J. Guequierre, Walstraat 26, H |*k en de andere kr den Haag. P. J. Groeneboom, Noerdstraat' naar Gillingham. J. Vissers, Bouwen Ewoutstraat' naar Utrecht. L. Vinke, Prinsenstraat 45, '1 Oost en West Souburg. ge'ds moest leènen. deze zaak zal lang Het proce ïbij het voortgezet get klaarde de portier 'Jabriek, Paptsjoell, oikwijls op de binnet r^Peelden, doch dat Rotterdam. Jegen hen schreeu Standaart, Vrouwestraat l Jjetuige Sjueerson prriam "ij van hbt uinrinn ee °aruch Saitzef, ®aitzef, verklaarde, ettinger en Landai em waren, Oettir rfomstig en is in ezoek geweest, «eilis zeide, toen

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 2