sïjurt Ben ji Strijd sm een Errata. uis erlessen I P2 W s!l| mu: a •2J«s lZ UI fc SaMslpucU. Rit MEISJE Dinsdag 14 October BLOOKER's CACAO; STBODE •LLAMPEN 'ING&ZOON s BLAAÜWT GELEZEN MM. No 2ï3 51e Jaargang. 1913 s TAANVRAGEN binnenland feuilleton DAALDERS Pï xgl s ENSTBODE STBODE, 7 V OORTEN islens altijd bij ons vinden, waaronder te merken, als So- lb. Black/an, ■dynalamp, enz TLAMPEÜ vanaf 1.30, 'PEN vanai fO,90, -Artikelen, prj. dsoha Carbid, sjes, nz. S VOOR U BIJ Noordstr. prijs een geheel ge. alve Beneden-Viua VISION DAALHUIJZEN; HUUR: het~~~~" io. 19. Huurprijs f 360. en De Ruyterstraat u' DEL.BURG. eiken VRIJDAG van lamypark 14 (boven), door Dame. Bill. cond. s V. F. H., Bureau Courant". snt per K.G. Courant,^Kleine Markt. IO f4 «D <u a 5 Q >3 3 C .5*!: I? U3 3 -«■- \o c ®SÖE gtTH "-1 -Si*. =5 V/1 is ifi o- o re J all ©3 9, Q 3.2 ■S °i> "2i2! 41 a e >^<S 05 5 et .0 ffl x O O O c c C3 >§1 regels f 0.25, iedere "1 cent. Zonder rabat. plaatsen wordt twee- na. ïvraagd een achelwerk. IDT Jzn. Koudenhoek- ÏAFFT, Boulevard Ban- gt een nette mber. Zich aanmelden 7 uur. ziekte terstond 90' zindelijke eau dezer Courant. WAVEREN vraagt per eene koken en werken. Zien des avonds. nkel, niet beneden ot in letters L. A., burea VLISSINGSCHE COÜRAINT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIEN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groete letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. |j TELEFOONiN UjVfMER 10. j flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige oooru/aardan Het pantserschip. De „Tel." verneemt, dat spoedig bij de Tweede Kamer zal inkomen een suppletoire begrooting, waarin de minister van marine den eersten ter mijn aanvraagt van een pantserschip voorlndië, type „Dreadnought". Zijn Wij goed ingelicht, dan zal de minister Ie kennen geven, dat hij op behan deling van dit ontwerp in het komend voorjaar prijs stelt. Er schijnt bij een aantal instellingen op handelsgebied, voornamelijk te Amsterdam, het plan te bestaan, om, wanneer de Staten- Generaal dit pantserschip mochten loestaan, een oproep te richten tot het Nederlandsche volk, ten einde gezamenlijk de gelden voor een tweede soortgelijk schip bijeen te brengen. Huldiging van oud-minister Talma. Te Tilburg is Zondagmiddag in een bijeenkomst van afgevaardigden van verschillende vereenigingen be sloten, een groote huldebetooging te houden voorden oud-minister Talma, uit dankbaarheid voor de vele door hem tot stand gebrachte sociale wet ten. Aan de betooging, die einde November zal plaats hebben en waar bij de heer mr. dr. Jan van Best, Ie Eindhoven, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, als hoofdrede- naar zal optreden, hebben reeds een vijftiental vereenigingen hunne deel neming toegezegd. De uitnoodiging door de Handels vereniging „St. Franciscus van Assi- sie" aan minister Talma, om bij de huldbetooging aanwezig te zijn, heeft deze niet aan kunnen nemen. Hij heeft zich echter bereid verklaard, te komen spreken over een op te geven enderwerp. Deze aanbieding werd geaccepteerd en als onderwerp ge kozen „oneerlijke concurrentie." Begrafenis dr. Vermeulen. Alvorens het stoffelijk overschot van dr. P. J. F. Vermeulen, in leven lid van de Eerste Kamer en direc teur van het Dagblad „De Tijd", gis teren op het R.-K. kerkhof te 's-Gra- venhage ter aarde werd besteld, werd te Rijswijk, in de dorpskerk, gewijd aan den H. Bonifacius, een uitvaartdienst gecelebreerd. Te 10 uur droeg pastoor Mohr, geassisteerd door den eerwaarden heer rector Geurts, oud-hoofdredac teur van „De Tijd" en diens broeder, terwijl als ceremoniarius fungeerde kapelaan Nagel, de heilige Mis op. Het koor, onder leiding van den heer van Leeuwen, zong voor de celebratie de Gregoriaansche Mis en na de heilige Mis het Jesu Salvator, van A. Giessen. De uitvaartdienst werd bijgewoond door een belangstellende schare uit Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 11.) -0- »Dus ik moet maar weer terug gaan „Volstrekt niet, ik wil alleen op helderen, waarom ik u niet naar het sjot geleid. Nu u toch eenmaal hier cijt, zult u in eik geval het voorstel aannemen, dat de Graaf u doen wil. «n kwartier van hier bevindt zich jachthuis, dat de Graaf nieuw heeft opgebouwd, en waarvan hij aet beeldhouwwerk na het werk het slot voor u wilde vervaar- d'gd hebben. Hij verzoekt u, er nu nee te beginnen ik moet u daar woning aanwijzenzoodra ik hem uw komst gemeld heb, wil hij "?ar Heidebruch komen, om het noo- met u te bespreken. Benno kon hiertegen niets inbren- J>en> daar hij zich niet tot een be m""J werk had verplicht. De rent alle kringen der gemeente Rijswijk. Voorts werd de dienst nog bijge woond door den bouwmeester Jos. Cuypers en het oud-lid der Eerste Kamer van Fisenne. Verder waren er de heer F. Wier- dels, directeur van „De Tijd", depu taties van commissarissen, redactie, administratie en technisch personeel van het blad, zoomede boden van de Eerste Kamer, die na afloop van den dienst als slippedragers ter zijden van de rouwkoets gingen op den weg van de kerk naar de begraaf plaats. Op de Roomsch-Katholieke be graafplaats sloten zich, behalve bijna allen der bij den uitvaartdienst aan wezige geestelijken, autoriteiten er. deputaties, achter de baar aan de oud-ministers Loeff en Harte van Tecklenburg, de Eerste Kamerleden 'T Hooft, van den Berg, Reekers, van Basten Batenburg en de Tweede Kamerleden Duijmaer van Twist, van Vuuren, van Vliet en van de Velde, het lid van Ged. Staten von Fisenne, rector Geurts, als vertegenwoordiger van het Seminarium te Rolduc, ter wijl wegens uitstedigheid van voor zitter, griffier en commies-griffier der Eerste Kamer. Het bureau dier Kamer werd vertegenwoordigd door den referendaris Pleiffer. Voorts was er pater Vogel S. J., provinciaal der jezuiten uit Amster dam, de voorzitter en secretaris van het hoofdbestuur der vereeniging Onze Vloot, de algeineene secretaris C. de Vries en de secretaris kapitein Loeff, van de legercommissie Keus kamp, directeur van den stenogra- phischen dienst der Staten-Generaal en vele andere belangstellenden. De beaarding werd verricht door pastoor Evers. De plechtigheid, die overeenkomstig den wensch van den overledene een hoogst eenvoudig karakter droeg, was hiermede ge ëindigd. Militaire berichten. Het vervoer van vuurwapenen en munitie der mitrailleur-sectie, inge deeld bij de regimenten cavalerie, zal in het vervolg op draagpaarden plaats hebben. Deze wijze van vervoer, welke ge- ruimen tijd in beproeving is geweest, heeft in alle opzichten voldaan. Het ligt in het voornemen, bij de infanterie het noodige telefoon-mate rieel organiek in te deelen, waardoor dit wapen reeds in tijd van vrede in staat wordt gesteld de noodige ge oefendheid te verkrijgen in het ge bruik daarvan en in het aanleggen van telefonische verbindingen. De minister van oorlog heeft be paald, dat jongelingen, als adsp.- onderofficier in dienst getreden, niet behoeven te voldoen aan den gestel- meester zei hem, terwijl hij hem door het woud naar het jachthuis voerde, dat als het slot Wildenfels aan de andere zijde der spoorlijn lag, veel verder ervan verwijderd, dan het nabij gelegen jachthuis, dat hij bij den houtvester een zeer goed onder komen zou vinden en zeker tevre den zijn met het aanbod van den Graaf. Hij wist de kunst te waar- deeren en was dikwijls in Italië ge weest. Het jachthuis lag zeer lieflijk op een open plek van van het woud, de bouwtrant verried smaak en kunst zin en Benno zag bij den eersten blik, dat ter voltooing beeldhouw werk noodig was de gevel moest met houtreliefs versierd worden en voor den ingang stonden twee voet stukken, die voor groepen waren klaar gemaakt. De zandsteenbrokken lagen reeds in een open schuur ge reed. Het aanbod was dus niet alleen voorwendsel geweester was hier voor maanden werk voor een beeld houwer. De woning van een houtvester iag achter het grafelijk jachthuis vet- den eisch in 't bevorderingsvoor schrift voor wat betreft het gedurende 1 jaar dienst verricht hebben als kor poraal om in aanmerking te komen voor bevordering tot sergeant. Na voldoend afgelegd examen zal steeds bevordering tot sergeant volgen, z.n. boven de formatie. Tevens is bepaald, dat korporaals eerst in aanmerking komen voor be vordering tot sergeant, wanneer zij behalve het examen ten minste één jaar in hun rang, d. w. z. in hun ef fectieven rang van korporaal hebben gediend. De diensttijd ais korporaal-titulair komt hierbij niet in aanmerking. De minister van oorlog heeft om trent de plaatsing var lotelingen bij de administratie-troepen thans he-t volgende bepaald Voor een plaatsing bij deze troepen komen in de eeiste plaats in aan merking die lotelingen, die zich bij de keuring, indeeling, enz. vrijwillig aanmelden. Voor hen wordt de eerste oefening verlengd tot 14Vs maand. Het nog ontbrekende aantal wordt aangevuld uit hen, die zich voor een plaatsing bij die troepen genegen verklaren zonder dat hun eerste oefening verlengd wordt tot 14'/, maand. Eerst daarna volgt aanwijzing van hen, die het meest voor dezen dienst in de termen vallen. („Avondp.") Subsidie weduwenpensioen. Aan 400 weduwen van het fonds tot ondersteuning van militairen be neden den rang van officier is bij de betaling van het haift aankomende pensioen een verhooging van f65 kunnen worden toegekend uit de Rijkssubsidie van f25.000.* Vllssingen, 14 October. Vrijzinnige Bond. In de groote zaal van den heer Buning had gisteravond een verga dering plaats met het doel alhier te geraken tot de oprichting van eene afdeeling va.; den Vrijzinnigen Bond in Zeeland. De heer G. van Niftrik Jr., opende de door ruim 40 personen bezochte vergadering, en zeide, dat het doel was te geraken tot de oprichting van een afdeeling van den Bond van Vrijzinnigen en gaf daarop het woord aan den heer T. H. Siemelink uit Goes, voorzitter van den Bond. De heer Siemelink deed uitkomen, hoe moeilijk het is er een andere meening over tal van zaken op na te houden, die afwijkt van de alge- meene gangbare begrippen. Er zijn tal van menschen, die aan het hoofd staan der menschheid en die niet weten wat er in de menschen omgaat. Door de vrije universiteit scholen tusschen heerlijk loofhout. Het hart van den jongen kunstenaar sprong ®p bij den aanblik van zulk een vriendelijke werkplaats, ook al dacht hij aan niets anders en Benno kon niets beters wenschen, dan wat hem hier geboden werd. Hij vond werk bij een rijk en kunstzinnig manals de Graaf nog iets anders met hem te verhandelen had, dan was het zeker, dat hij hiermede een vriendelijke bedoeling had. Hij gaf Benno reeds bij voorbaat meer, dan hij gehoopt had, n.l. goed betaald werk voor geruimen tijd. Het ver blijf in het jachthuis maakte ook, dat Benno zich in zijn vrijen tijd gele genheid kon verschaffen de jonge Gravin uit de verte te zien. De oude houtvester was in den dienst der grafelijke familie grijs ge worden hij scheen pas door eenige woorden, die de rentmeester hem toefluisterde, op het bezoek voor bereid te worden, maar het ontging Benno niet, dat de oude zonderling •nieuwsgierige blikken op hem richtte en bij het noemen van zijn naam schrikte. Het was alsof de man hem met zijn blikken doorboren wilde. worden vele van zulke personen af geleverd. Spr. wijst er op, dat zoovelen, die men vooraan zou willen zien staan, thans achter blijven of spoedig weer achter gaan staan, zooals in Middel burg pas gebleken is. De dagen zijn zoo heel anders dan toen men luisterde naar de groole dichters, naar de wijsgeeren, naar de energieke mannen die scheepvaart en nijverheid vooruit brachten. De sociaal-democraten besprekende wees de heer Siemelink er op dat men tracht zich aan de theorie van Kautsky en andere los te maken. Maar daarom is het tijd om ver zamelen te blazen onder hen die het wel meenen met het maatschappelijk welzijn en die niet werken uit eigen belang. Het „getrent marchieren" moet ein digen. De politieke partijen geven een voorbeeld van verdeeldheid en zij die het dichtst bij elkaar staan bestrij den elkaar soms het hardst. Doch ook onder de godsdienstigen van vrijzinnige opvatting heeft men allerlei verschillen. Men steekt zelf het vrijzinnige huis in brand en vergeet de gezamenlijke verdediging van het vrijzinnig idee. Ook kunst en wetenschap moei medestrijden tegen den gezamenlijken vijand; anders ondergraven zij zelve hun grondslagen. De Vrijzinnige Bond stelt zich ten doel allen te vereenigen, die strij den voor het vrijzinnig idee op welk gebied dan ook, hetzij politiek, hetzij godsdienstig, hetzij op onderwijs ge bied. Door het werken van den Bond is er een vuur in het vrijzinnig kamp van Zuid-Beveland gekomen. De Bond plaatst zich niet in plaats van de kiesvereenigingen maar daar boven en spoort waar noodig aan. De Bond kan lauwen opwekken en zij, die niet met een bepaald politiek programma kunnen medegaan, worden tot medewerken aangespoord en slui ten zicii bijna zeker later aan. Ook wij zelve moeten voor inzin king bewaard blijven. Er moet een bestuur zijn dat al de teugels in hand houdt, want slechts door tucht en organisatie kan de strijd worden gewonnen. Spr. wijst op de veie verdacht makingen in bladen van rechts, in godsdienstoefeningen en bij huisbe zoek. Spr. werkt niet voor zichzelf. Zoo speedig mogelijk wil hij de taak neerleggen en weer aan zijn studies gaan maar hij kon het niet langer aanzien zooals het nu gaat. Vrijzinnig zijn is niet iets omver werpen, maar iets opbouwen. Hij, die met kracht durft optreden „Vreemd," zei hij, „gij heet als de Graaf „Dat komt wel meer voor," ant woordde Benno vrooiijk. „Namen herhalen zich, maar ik ben geen Graaf en zou er liever geen zijn." „Des te beter," mompelde de houtvester, maar hij ging voort, toen Benno hem verwonderd aanzag, „wel hem," voegde hij er bij, „die tevre den is". Ook de houtvestersvrouw scheen veel belang te stellen in het uiterlijk van den kunstenaar, steeds weer zag zij tersluiks naar hem, terwijl zij ver- verschingen opdischte en wisselde blikken van verstandhouding met haar echtgenoot. Een gezellige kamer voor den gast was spoedig ingericht de houtves ter was het gewoon, bij jachtpartijen en andere gelegenheden gasten der grafelijke familie ook bij zich op te nemen. Benno gevoelde zich na een korte kennismaking reeds op zijn gemak bij de oude lieden, die ondanks hun zeldzame nieuwsgierigheid wer kelijk zeer vriendelijk voor hem wa ren en de omstandigheid, dat de houivestersd chhr een friseh, aaidig heeft invloed op de menschheid. Hierna werd gelegenheid gegeven om vragen te stellen. De heer Kalbfleisch had gemeend, dat het de bedoeling was geweest, alle kiesvereenigingen op te heffen en een grooten bond op .te richten van alle vrijzinnigen. De heer Steeher beklaagde er zich over, dat voor dat deze vergadering belegd werd geen contact met de plaatselijke vrijzinnige vereenigingen is gezocht. De lieer Appel betreurde het, dat het Vrijzinnig weekblad zoo weinig advertenties heeft, en dat de vergade ring zoo slecht bezocht is. Spr. vroeg of er heden over contributie kan worden gesproken. De heer Van Niftrik zeide nog, dat het doel ook moet zijn de dorpen te bewerken. De heer Siemelink het blad be sprekende, zeide dat het doel is, hiervan het orgaan van den Bond te maken. Aan den heer Kalbfleisch ant woordde spr. dat een actie van kies vereenigingen hoogstens in de ver kiezingsdagen iets kan uitwerken. De Bond zal echter steeds moeten werken. Spr. stelt vertrouwen in de voor mannen. De heer Van Niftrik stelde hierop de vraag, wie als lid wilde toetreden. Van de aanwezigen gaven zich zelf of namens andere 35 leden op, onder" wie éen dame. Vervolgens werd een voorloopig bestuur gekozen, bestaande uil de heerenj. G. van Niftrik, dr. A. Silverman, H. G. van Grol, R. E. van Raalte, W. j. Frijiing, J. E. van der Slikke, J. Stecher. VRAAG, in plaats van losse cacao of poederchocolade, BUSSEN gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit. vierkante bussen van Yj ons 10 ets. 1 ons 18 V, pond 42'/s 1 pond 80 2 pond 150 meisje was, oroeg er niet weinig toe bij, dat het hem in het huis zeer goed beviel. Zij nam vroolijke scherts vrooiijk op en kwam hem met het argeloos vertrouwen der onschuld tegemoet. Des te nieuwsgieriger was Benno naar de eerste ontmoeting met den Graaf kwam deze overeen met de beschrijvingen, die de hout vestersfamilie van hem gegeven had, dan kon Benno de wending, die zijn lot had genomen, met ongestoorde vreugde begroeten, dan was de tijd van zware beproevingen en zorgen voor hem voorbij. HOOFDSTUK IV. Wij gaan een dag in ons verhaal terug. De nachttrein uit de residentie stopt aan het station Wildstein slechts éen minuut en stoomt dan verder. Twee jonge mannen, die in alle vroegte uit den sneltrein waren ge stapt, lieten hun bagage naar het stationsgebouw brengen en begaven zich naar de restauratie, om zich daar na de nachtelijke reis te ver- frisschen. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1