Maandag 13 October ZOO\ HAARSMA. URAHTEN SKACHELS id im een Gravenkroon. gemeentebestuur binnenland e koop feuilleton No 2^2 51 e Jaargang. 1913 ons, sle in 't i flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. kruimelt niet] rst verworst BACON'S PEK,| >NE ONGELEZEN ng' r VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEEOOKNUMMER 10. bestellen, dat U afé Noir en in Biscuits ontvangt, it in elk biscuitje s Biscuitfabriek likt voor H H. Loodsen, JACOBSTRAAT 31, HINDERWET. KENNISGEVING. Burg. en Weth. van Vlissingen gezien de artikelen 6, 7 en 14 der Hinderwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een ver zoek van de Socité Anonyme a Eclai- rage et Tramways Electriques, aldaar om vergunning tot de uitbreiding der centrale bestemd tot het opwekken van electriciteit (tot de oprichting waarvan vergunning is verleend bii besluit van Burg. en Weth. van Vliss. dd. 14 April 1910 A no. 308 30, 37, 529.) in het perceel kadastraal bekend: Gemeente Vlissingen, Sec- lie B. 1195, plaatselijk gemerkt Ko ningsweg no. 37 dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen met Vrijdag den 10 Octo ber 1913 op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 24 October 1913 ten Raadhuize, des namiddags ten 27a ure, gelegen heid zal gegeven worden qm bezwa ren tegen de voorgenomen uitbrei ding der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig ad. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, «iettot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijd stip, ter Gemeente Secretarie van de terzake ingekomen schrifturen kennis tan genomen worden. Vlissingen, den 10 October 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. tien a 10 ct. per kilo, aan dezer Courant. n per stuk el. Te bevragen aan de I, Kasteelstraat. iïi gsm iddssl. ft ons: d geleden, en telkens dit toch maar tijdelijk ast ontbrak mij geheel, met de Sanguinose send geweest. Mijn ruggekeerd, de loom- eheel overwonnen. U Nog nooit heb ik bij iden als bij de L. PEYROT. nuwzwakte en alge- e gebleken een opwek- le, spoedig ondervindt g houdt aan. Neemt f8.-; 12 fl. f 15.— goede Drogisten. Den Haag- A. LUITWIELER- Anti-Tariefwetcomité. Het anti-tariefwetcomité hield Za terdag te Amsterdam zijn slotverga dering onder voorzitterschap van mr. Th. M. Verster, die de volgende rede hield: Het is een groote voldoening voor het comité, dat niet alleen het tarief-ontwerp van mr. Kolkman door de nieuwe regeering is ingetrokken, doch ook, dat door aller samenwer king gedurende anderhalf jaar de koers, waarin onze handelspolitiek zal worden geleid, is verzekerd voor geruimen tijd te zullen zijnde rich ting van den vrijhandel. Als het meest verblijdende resultaat van dezen gezamenlijken arbeid mag zeker wor den genoemd, dat het vraagstuk van den vrijen handel thans kans heeft van de politieke partijprogram ma's te worden afgevoerd naar het wetenschappelijk economisch terrein, Roman van G. H. v. (Nadruk verboden.) —O D. 10.) «Eerst komt de onderhandelaar, die ra'j verleiden wil, hem blindelings een volmacht te geven, nu, terwijl mtusschen onze nood grooier is ge worden, komt deze man met zijn aanbiedingen, die tenslotte er slechts °P berekend zijn ons ie verplichten en te deemoedigen. Ik heb het reeds onlangs gemerkt, dat hij het oog heelt geworpen op Wally, en nu beeft hij je vleierijen gezegd zulke ®enschen zijn gevaarlijk4, die ons nnn weldaden en hun bewondering opdringen." «Zij kunnen gevaarlijk zijn, vader, ®aar als men van alle menschen "et slechtste wil veronderstellen, dan too' men ook hen terug, die het ''lk en goed meenen. De gedach- c' dat die familie, als zij iets van is te vreezen heeft, ons vriendelijk waarop dergelijke vraagstukken be- hooren te worden onderzocht en tot klaarheid gebracht. Overtalrijk waren de blijken van sympathie en zeer krachtig de daad werkelijke steun, dien het comité voortdurend mocht ontvangen. Aan allen werd daarvoor dank gebracht. Omtrent de werkzaamheoen van het comité werd o. a. in herinnering gebracht het werken in de talrijke kleinere geschriften, in zeer grooten getale door het comité verspreid. Dank werd gebracht aan de pers voor het opnemen van de toegezonden artikelen en aan hen, die door het gesproken woord de zaak dienden. Ook aan réclamé werd veel gedaan. Zoo werd geadverteerd in 427 bla den, die 43000 advertentiën opnamen. Millioenen regels werden verspreid, platen ontworpen, enz. Moeilijker dan de veelzijdige verdiensten te herden ken van vele medewerkers zou het spr. vallen uit te maken wie wel het meest tot het succes van het comité heeft bijgedragen. Alle verschillende medewerkers vulden elkaar aan en het groote enthousiasme heeft geze gevierd. Spr. bezag daarna de be- teekenis van het succes van anti- tariefwetcomité van meer algemeen standpunt. Spr. bracht ten slotte dank aan de vele ongenoemde medewer kers en in de laatste plaats, doch niet minder hartelijk, aan de leden van het comité, die de taak van den voorzitter tot een vruchtbare en aan gename hebben weten te maken. De rede werd luide toegejuicht. De penningmeester van het comité, de heer A. Loeber, geeft een over zicht van de ontvangsten en uitgaven. Ontvangen werd f 158200. De reke ning sluit met een tekort van f 3200, welk bedrag gedekt wordt door een garantiefonds. Militaire berichten. In verband met een in bewerking zijnde localisatie der militie is op voorstel van den chef van den gene - ralen staf bepaald, dat in de eerste jaren de indeeling der militie op ge lijke wijze bij de korpsen der inf. moet geschieden. Worden van de Jan.-ploeg bij een even comp. geen lotelingen ingedeeld, dan zal van de October-ploeg bij een oneven comp. der Ocfober-bataljons geen indeeling moeten plaats hebben. De inspecteur der infanterie, die had bepaald dat in den a.s. winter geen opleiding tot den rang van ser geant-majoor instructeur, doch wel een opleiding tot administrateur zou worden gehouden, heeft nu bepaald, dat ook voor laatstgenoemden rang geen opleiding zal plaats hebben. De kadervorming staat hierdoor gedurende dezen winter vrijwel stil. Bij de beëediging van de nieuw- de hand wil bieden, is even natuur lijk als uw wantrouwen." De oude Wildenfels knikte toe stemmend. „ik houd vast aan het wantrouwen," zei hij, „zoover de voorzichtigheid het gebiedt, maar ik geef de mogelijkheid toe, dat ik mij vergis en daarom zou ik wen schen, dat gij het aanbod aannaamt. De reis kost geld en tijd, maar toch wil ik, dat gij gaat, voor een ver nieuwd aanbod komt, waarbij men u waarschijnlijk door verlokkende be loften zal trachten te binden. Voor kom dit, ga op reis, voor men u met zekerheid verwacht, dan zul je dade lijk zien, of men werkelijk een beeld houwer noodig heeft of slechts, om een voorwendsel te hebben, je te kunnen uithooren, en eerst naar werk voor je zoeken moet. Men moet je immers in elk geval de on kosten vergoeden, en wij hooren tenminste eindelijk, wat de menschen van ons willen." Benno vond, dat de raad van zijn vader onder de gegeven omstandig heden het beste was en ook geheel overeenkwam met de wenschen van zijn hart. Hij verklaarde zich bereid( benoemde infanterie-officieren, heeft zich in verschillende garnizoenen het eigenaardige geval voorgedaan, dat nieuwbenoemde officieren den eed moesten afleggen op het vaandel van een ander regiment dan het hunne. Bij de reorganisatie is het getal in- fanterieregimenten verdubbeld, maar de vaandels voor de nieuwe regimenten zijn nog niet gereed. Om de beëedi ging mogelijk te maken moest daarom bij de helft der infanterie-regimenten het vaandel worden geleend van een ander regiment. Een overste verwond. Men seint uit Batavia aan de „Tel." d.d. 11 October: Tijdens een zitting van den land raad van Segli heeft een Atjeher den overste Schecper, gezaghebber, levens gevaarlijk gewond. De Atjeher is afgemaakt. De „Tel." teekent hierbij aan, dat dit telegram zeer verminkt over is gekomen. VermoedelijK is de overste, waarop de aanslag werd gepleegd, luitenant-kolonel W. B. J. A. Schee pens. Lijkverbranding. Het Weekblad voor de Vrijzinnige Hervormden schrijft over de thans weer actueele quaestie der lijkver branding „Wij bemerken, dat men van or thodoxe zijde verbranden heidensch en begraven Christelijk noemt, en op dien grond verbranden niet wenscht toe te laten, ook niet, wanneer iemand bij zijn leven uitdrukkelijk-het ver langen heeft te kennen gegeven, dat men zijn lijk zoo behandelen zal. Het komt ons voor, dat die onderscheiding van Christelijk en heidensch volstrekt willekeurig is, en dat men geheel ten onrechte de godsdienstige overtuiging bij deze zaak te pas brengt. Wij kun nen niet inzien, waarom óf het ee:i óf het ander met het Christendom in overeenstemming of in strijd zou zijn. De zaak ligt op neutraal terrein. Overigens wij zijn er zóó diep van doordrongen, dat een lijk inder daad niet meer is dan het „stoffelijk overschot" van een mensch, terwijl die mensch zelf zijn bestaan voortzet in anderen vorm, dat wij de vraag, op welke wijze men dat overschot verder aan de ontbinding prijs zal geven, niet zoo bijster belangrijk kunnen vinden. Wanneer iemand het ongeluk overkomt, dat hem een been moet worden afgezet, zal het hem waarschijnlijk vrij koud laten, wat er met dat afgezette been wordt gedaan. Waarom zou hij het dan zoo bijzonder gewichtig achten, als eens zijn ge- heeie lichaam hem ontvalt, hoe men daarmee handelen zal Wij kunnen er evengoed inkomen, dat men aan begraven, als dat men den volgenden dag naar het slot Wildenfels te vertrekken als hij met den tweeden trein ging, was de brief, die zijn komst meldde, eenige uren vroeger dan hij. Zijn verschij ning was dan gerechtvaardigd, maar hij kwam vroeger, dan men hem ver wachtte. Hij kon navorschingen doen, berichten inwinnen en trachten de comtesse te ontmoeten vóór hij zicfi aan haar vader had voorgesteld. De gedachte, de gravin terug te zien, wond hem nog meer op dan het vooruitzicht, de raadselachtige verhoudingen uit te vinden, die men zijn vader vaag had aangeduid. Wally's gelaat straalde van geluk, toen zij hoorde, dat de officier het beeld van haar broeder bewonderd en er een hoogen prijs voor gebo den had, dat hij Benno had geënga geerd voor werk op het slot zijns vaders. De bezorgdheid, die de oude Wil denfels had uitgesproken, was ge rechtvaardigd, de indruk, dien de jonge officier op Wally gemaakt had, was van dien aard, dat haar geheele wezen er tegen in opstand kwam, toen haar vader verdenking tegen aan verbranden de voorkeur geef'. In beide schijnt ons voor liet gevoe» èn iets bevredigends èn iets stuitends ge legen. Hoofdzaak achten wij zoowel van het éen als van het ander, dat het gedaan wordt met eerbied en piëteit. In elk geval meenen wij, dat het een noodelooze beperking is van de vrijheid, éen van beide gebiedend voor te schrijven, en het andere niet toe te laten, al heeft iemand bij zijn leven uitdrukkelijk het verlangen daarnaar uitgesproken." Vereeniging van gemeenten. In de overtuiging dat bij de toe passing der Pensioenwetten 1913 zich, althans in den eersten tijd, ongetwij feld vragen zullen voordoen, waar omtrent deskundige voorlichting noo dig zal zijn, besloot de vereeniging van Nederlandsche gemeenten, een deskundige aan te stellen om, aan vankelijk tot 31 December 1914, aan de bij de vereeniging aangesloten gemeenten die adviezen te verstrekken. Op deze wijze zullen tevens ge gevens van waarden worden verkre gen, zoowel uit de inlichtingen die bij het betrokken departement zullen worden ingewonnen, als door de ministeriëele beschikkingen, die zul len worden genomen. Het zal daardoor ook dikwijls mo gelijk zijn, de aan het bestuur voor te leggen vragen spoedig te kunnen doen beantwoorden. De adviezen zullen kosteloos worden verstrekt aan de aangesloten gemeenten. Jub!iee-postzegels. In verband met de in de „Staats courant" van 25 September en van 10 October geplaatste bekendmaking in zake de verkrijgbaarstelling van jubilee-zegels 1813—1913, wordt nog medegedeeld, tot wegneming van ge bleken misverstand, dat, waar die bekendmaking in de eerste plaats beoogt aan allen, die éen of meer dere exemplaren der jubilee-zegels in hun bezit wenschen te hebben, daarvoor zooveel mogelijk zekerheid te verschaffen, die zegels in elke ge- wenschte hoeveelheid, hoe klein die ook zij, aan het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie kunnen wor den aangevraagd. Salarissen burgemeester enz. Ged. Staten van Gelderland hebben voorloopig vastgesteld een nieuwe regeling van de jaarwedden der bur gemeesters, wethouders en ontvangers in dat gewest. Deze regeling houdt in voor de burgemeesters en ontvan gers een vermeerdering van het in 1908 vastgestelde bedrag met 20 pet., terwijl het salaris der secretarissen is bepaald op 80 pet van de jaarwedde van den burgemeester, alle bedragen afgerond tot veelvouden van f 25. hem koesterde. Het wantrouwen, dat zijn wegblijven na het eerste bezoek had gewekt, was door zijn komst nu schitterend gelogenstraft, haar onschuldig gemoed zag er een zonde in tegen de dankbaarheid, twijfel te koesteren, dat de Hemel deze hulp had gezonden. Benno's toebereidselen voor de reis waren spoedig kiaar. Hij had slechts zijn gereedschappen en wat linnengoed in te pakken, zijn werk kiel trok hij over het eenvoudige pak, dat het beste en bijna het eeni ge deel van zijn toilet uitmaakte. Hij moest over zijn eigen arm hart glimlachen, als hij dacht, dat dit alles het weerzien gold eener dame, die in een trotsch slot woonde en misschien nauwelijks een blik wierp op den arbeider, wien haar vader werk wilde verschaffen. Maar hij kon het toch niet laten, zijn zuster voor zijn vertrek in het strikste ver trouwen te zeggen, wat zijn hart be zwaarde. Hij vluchtte, toen hij haar zijn geheim had gebiecht, alsof hij een misdaad bekend had. De trein bracht hem in enkele uren naar het station, dat het dichtst Vóór 15 November is mededeeling van het gevoelen van de gemeente raden omtrent de voorgestelde rege ling verzocht. Van een Staatscommissie. De Staatscommissie, bekend onder den naam van „Bezuinigingscommis sie", heeft thans een onderzoek inge steld naarle. de opgedane ervaring in het leger inzake de bepaling, dat onderofficieren zelf voor de aanschaf fing van kleeaing moeten zorg dra gen 2e. hoeveel onderofficieren ge bruik hebben gemaakt van de gun stige bepaling om voor rijksrekening kleeding van ordinair laken vervaar digd, te ontvangen. Wat punt 1 betreft vreezen wij, dat aangaande een bepaling, die nauwelijks 9 maanden in werking is, moeilijk kan gesproken worden van „opgedane ervaring" en wat punt 2 betreft, gelooven wij niet, dat van die gunstige bepaling, waarop blijkens een vroeger door den minis ter van oorlog gehouden referendum door de onderofficieren geen prijs wordt gesteld gebruik zal zijn gemaakt. („Avondp.") „De Kleurlooze Middenstof." Verschen is het eerste nummer van „De Kleurlooze Middenstot", orgaan uitgegeven door het comité ter op richting eener onafhankelijke politieke organisatie. Blijkens het ontwerp-program, dat daarin is afgedrukt, stelt „De Geor ganiseerde Kleurlooze Middenstof" zich ven doelde behartiging van de practische belangen van het geheele Nederlandsche volk. Overtuigd, dat het drijven der huidige aan elkaar vijandige politieke partijen van dat doel afleidt, wenscht zij haar streven zuiver te houden van eenzijdige par tij-politiek. Zaterdag 18 October, 's avonds 8 uur, wordt in „Krasnapolsky" de eerste vergadering gehouden. Het hoofdbestuur van het „Ned. Onderwijzers Genootschap besloot, zijn teleurstelling kenbaar te maken over het ontbreken in de Troonrede van elke toezegging van verbetering der sa'arisregeling en van verbetering inzake het onderwijs. Het grootste Nederlandsche stoomschip. De „Gelria", het pas gebouwde nieuwe stoomschip voor de Kon. Holl. Lloyd, het grootste schip van onzen handelsvloot, is Zondagmorgen van de werf in Engeland om half elf te IJ muiden gearriveerd en naar Amsterdam opgestoomd. Een goede klant. Een goede klant voorde schatkist lag bij de bezttting der Wildenfels, de uren gingen voor hem voorbij als minuien. Op alle mogelijkheden, hos zijn komst op het slot zou verleo- pen, had hij zich voorbereid, alleen op het ééne feit, wat werkelijk ge beurde. Toen Benno n.l. op het per ron iemand naar den weg naar het slot wilde vragen, trad een jonge man in hooge rijlaarzen, die het uiterlijk van een rentmeester had, op hem toe en vroeg hem of hij misschien dc beeldhouwer Wildenfels was „Ik ben de rentmeester van graaf Wildenfels," ging de jonge man voort, toen Benno bevestigend ant woordde, „het is mij aangenaam, u te ontmoeten. De Graaf ontving gis teravond reeds het bericht, dat hij u mocht verwachten, en voor het geval, dat u vandaag niet reeds ge komen waart, zou u een brief van hem ontvangen hebben er is een onvoorziene verhindering gekomen, die een kort uitstel van de werk zaamheden op het slot noodig maken". (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1