-FRITZ JEN. ERS POLAK, •onsfoffer ringen en aosï. iiiitt Vrijdag 10 October ienoodiod Bienstpersaaeel TAANBIEDINGEI I om een Gravenkroon. een net gjenstaanbiedingen 51 e Jaargang. 1913 e Artikelen, B E RJC H T. "O" IS; NSTAANVRAGE! DIENSTBODE AGDIENSTBODE, 36. ncurreerend mm BINNENLAND FEUILLETON No 2i0 immcerde fabrieken, in ze Magazijnen wordt op aanvrage. VLISSINGEN. kget dor ter Inzage, tijlpatronen. ZE ch te verwerken tuisen. verdwijnen. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈNvan 14 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts ftveemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnetrtents- ftduertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden. van Met ingang van 1 October is de prijs Advertentiën, betrekking heb bende op als: Dienstboden, Winkel personeel, enz., alsmede van gebracht op van 1—5 regels, iedere regel meer 5 cent. Bij directe opgaaf voor drie maal plaatsing dezer Adverten ties wordt de prijs slechts twee maal in rekening gebracht. DE ADMINISTRATIE. OP aangebodenJ zoo goed als nieuw p goeden stand. Solide e« nieuwste eischen gebouwd ht, alsmede voorzien vaq herleiding. Br. lett. P. 3? issingsche Courant." IEMAND vraagt bj nette lieden KOST- ei NG met gebruik van vrl Br. iett. M. R., burea| he Courant." -5 regels t 0.25, ie> er 5 cent. Zonder rabat, aal plaatsen wordt twee- ■ebend. gevraagd een nette rpot kunnende koken. D X., bur. „Vliss. Courant. Tweede Kamerwerkzaamheden. Omtrent den loop der werkzaam- Itden van de Tweede Kamer valt het volgende mede te deelen De commissie van rapporteurs voor Indische begrooting hield in het 'aatst der vorige week haar tweede bijeenkomst voor hel opmaken van het ildeelingsverslag, dat weldra zal wor den vastgesteld. Nu de algemeene schouwingen over de Staatsbegroo- ling, welke ditmaal van langen duur geweest, zijn geëindigd, werd deze week in de afdeelingen een 'aanvang gemaakt met het onderzoek dei hoofdstukken afzonderlijk. Te verwachten is, dat het sectiewerk deze week zal afloopen. De verwachting is, dat de Kamer op zijn vroegst tegen d November zal worden bijeenge- raepen tot hervatting der werkzaam heden. Door een tijdigen aanvang mei de Koloniale- en Staatsbegroo- hgen zou er dan naar gestreefd werden het budgettijdperk zooveel mogelijk zonder avondvergaderingen door te komen. Winkel, niet beneden j ieven letters L. Aburea ant. .evraagd, wegens inkomend MElS"Jl„| voegen 's avonds na ze; mypark 54, (Bovennu j Gepensioneerd ONDEE OFFICIER zoekt een W werKKrlng, all letter B. A., R"rö r. fr. int. Nsd. Protestantenbond. De 42ste algemeene vergadering >n den Nederlandschen Protestanten- tand zal 28 en 29 October te Alkmaar gehouden worden in het gebouw .Harmonie". Na de opening 'snam. te twee uur wordt te zeven uur een openbare Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 8.) _0 De liefde kan ook zulke hindernis sen overkomen, maar het stuitte ge- tael tegen Benno's denkwijze, zulke taopte koesteren. Hij zou geen vrouw Wll|en hebben, die tot hem moest "dalen, die in andere gewoonten en '"geving was opgevoed, als een "temde uit een andere wereld in Ving zou komen en misschien """dig heimwee gevoelen. Het zou onmogelijk zijn geweest, zich yereenigen.met de gedachte, dat '1 in nauwe betrekking zou komen menschen, die hem slechts on- irne zouden dulden, die op hem 'Wen neerzien en hem als een in- l'?f« behandelen. Het zou tegen- J'% geweest zijn met zijn j jee,e natuur, in geze'.schapskrin- J komen, die een geheel r(: beschouwing hadden van het godsdienstige bijeenkomst in de Groote Kerk, onder leiding van dr. C.J.Nie- meijer, van Bolsward, gehouden, met medewerking van een zangkoor, onder leiding van den heer A. Ohlen. Behalve de gewone huishoudelijke zaken, wordt een reden gehouden door prof. dr. L, Knappert, van Leiden, over: „Kerk en toonecl" en door ds. F. H. G. van Itcrson van Wiidum, over: „Het verschil tusschen de vroom heid in de kleinere kerkgenootschap pen en in de Hervormde Kerk". Voor de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur ter voorziening in de vacaturen, ontstaan door de aftreding van de heeren S. K. Bakker en mr. J. G. C. Joosting, worden voor de le vacature voorgesteld de heeren prof. dr. L. Knappert, van Leiden, door het hoofdbestuur en A. M. A. Reijn- derts, te Amsterdam. Voor de tweede vacature de heeren W. P. Kops, te Amsterdam, door de afdeeling Am sterdam en Ybe Ybesz, te Dieren, lid van de Bijbelcommissie, door het hoofdbestuur. Vrijzinnige concentratie. Het Vrijzinnig concentratie-comité voor de jongste algemeene Kamer verkiezingen, heeft gisterenavond be sloten, voorloopig nog aan te blijven teneinde zich, in verband met de wenschelijkheid der vorming van een bestendig concentratie-comité, met de verdere voorbereiding en leiding der noodige besprekingen en onderhan delingen te belasten. t Dr. P. J. F. Vermeulen. Op zijn villa te Rijswijk is giste ren overleden de heer P. J. F. Ver meulen, directeur van de „Tijd", lid der Eerste Kamer. Geboren te Delft in 1846, studeerde hij eerst twee jaar aan 't seminarium te Hageveld, daarna te Leiden en te Heidelberg, om in 1871 in de sleu telstad te promoveeren tot doctor in de wis- en natuurkunde. Na een klein jaar leeraar aan de R.H.B.S. te Goes te zijn geweest, nam hij in 1872 een benoeming als zoodanig aan de R. K. H.B.S. te Rolduc aan, welke functie hij bekleedde tot 1881. Onderwijl was hij in het politieke leven zoo op den voorgrond getre den, met artikelen en lezingen, dat 't toenmalig dubbel-district Eindho ven hem in 1880 naai de Tweede kamer afvaardigde. Als zoodanig had hij weldra grooten invloed, en was de leider der R. K. groep. Wanneer hij sprak had hij steeds het oor der Kamer. De „Tijd" verbond dr. Ver meulen aan zich als adjunct-direc teur in 1884 werd hij directeur van dit blad. Onder het ministerie-Mackay maak te dr. Vermeulen deel uit van de leven, van de wereld, van het ge voel van eigenwaarde, van de trium- fen van het menschelijk streven, dan hij voor hem was dus de aange bedene zelfs in het gelukkigste geval een vreemde, zij hoorde bij vreemden en wat hem van haar had betooverd, was misschien niet eens de uitdruk king harer eigen natuur, het was misschien slechts, wat zijn droome- rige fantasie in haar beeld had ge legd, waarmee hij uit deze vrouw zich een ideaal had gevormd. Zoo was hij toen gevlucht, om niet voor de betoovering te bezwijken. Heden was de jonge gravin Wilden- fels dezelfde als vroeger, maar vage toespelingen hadden in Benno den twijfel gewekt, of hij haar door zijn geboorte wel zoo verre stond, als hij gedacht had, de vreemdeling, die zijn vader tot eer. intrige had trachten over te halen, had gesproken over erfenisaanspraken, het geheele optre den van graaf Wildenfels verried, dat men ook van deze zijde een bloed verwantschap voor mogelijk hielden trachtte uit te vinden, hoe Benno's vader er over dacht, of hij plannen maakte of hoop koesterde. Staatscommissie van voorbereiding tot wettelijke regeling van het on derwijs. Zijn arbeid als zoodanig werd beloond met de Ned. Leeuw. Ruim 20 jaar vereenigde de heer Vermeulen het lidmaatschap van de Kamer met het leiderschap van de „Tijd". Dit laatste eischte toen ech ter zoo al zijn krachten, dat hij zijn mandaat neerlegde. Voor 't politieke leven was hij ech ter niet verloren. Hij bad zijn woonplaats van Am sterdam naar Rijswijk verlegd en werd spoedig gekozen tot lid der Prov. Siaten van Zuid-Holland, die hem in 1904 naar de Eerste Kamer afvaardigden. Behalve de Ned. Leeuw, bezat dr. Vermeulen de orde van den H. Gre- gorius den Groote en die van Medjidie. Een nieuw schip. Gisterenmiddag werd met goed gevolg van de werf der Rotterdam- sche Droogdokmaatschappij te Rot terdam het tankstoomschip „Wiel- drecht" in aanbouw voor de firma Ph. van Ommeren te Rotterdam te water gelaten. De „Wieldrecht" met 20 tanks, een zusterschip der „Mijdrecht" (laatst genoemd schip is 6 voet korter) heeft de volgende hoofdafmetingen: lang 331, breed 47 en hol 24 voet; het laadvermogen is 4600 ton. De triple-expansie machines voor dit stoomschip bestemd, eveneens door voornoemde werf gemaakt, die cylinders hebben met middellijnen van 23, 38 en 62 Eng. duim de slag is 42 Eng. duim kunnen 1750 I. P. K. ontwikkelen en het schip een snelheid geven van 11 knoop. Twee aan éénzijde stookbare hoofdketels, benevens een hulpketel met een gezamenlijk verwarmend oppervlak van 4270 vierkante voeten, werkende alle onder een druk van 180 lbs. met Howdens geforceerde trekinrichtingen en Smith's overver hitter, leveren den stoom voor boven genoemde machines en de verdere hulpwerktuigen. Weirspompen worden aan boord geplaatst. Het geheele schip electrisch verlicht en door stoom verwarmd wordt onder toezicht van Lloyds ge bouwd en in de hoogste klasse van Lloyds 100 A. 1. geplaatst. Op de nu vrijgekomen helling welke aanmerkelijk zal worden ver lengd zal de kiel worden gelegd van het stoomschip „Rondo" lang 150 voet, besteld door de stoomvaart maatschappij „Nederland" te Amster dam. De Damplannen. In verband met het besluit van den gemeenteraad te Amsterdam tot as- Benno bloosde bij de gedachte, dat men zijn vader of hem misschien kon verdenken heimelijk hebzuch tige plannen te smeden maar het bloed stroomde hem krachtig door de aderen, als hij nadacht over de mogelijkheid, dat geboortetrots geen afgrond meer vormde tusschen de zuster van dezen officier en hem. Weigerde hij nu naar het slot Wil denfels te komen, dan versterkte hij de verdenking, die zijn vader met zulke trotsche woorden van zich had gewezen. Hij had geen voorwendsel, het aanbod te weigeren, hij zou dan moeten bekennen, wat zijn hart als dierbaar geheim voor ieder had ver borgen. En waarom zou hij niet naar Wil denfels gaan De mooie comtesse zou hem ternauwernood herkennen en zij was in den loop der jaren ze ker o )k een andere geworden. De knop had zich zeker ontplooid, de teere kleuren van kinderlijke on schuld waien weggevaagd door de aanraking der groote wereld, haar hart had misschien nu reeds gekozen onder de cavaliers der aristocratie. Hij brak de betoovering, als hij haar falteering van het Damplein en ver wijdering van het monument, verna men wij van welingelichte zijde, dat de uitvoering van het raadsbesluit niet voor het aanstaand voorjaar zal plaats vinden. Dit o. a. met het oog ep te groote broosheid der steensoort van het monument gedurende het koude winterseizoen. De kosten zul len in normale omstandigheden de f 2000 niet overschrijden om echter tegen onvoorziene omstandigheden gewaarborgd te zijn, in welk geval men dan achteraf te kort zou schie ten, werd een krediet van f 5000 toe gestaan. Voorts vernamen wij, dat, in overeenstemming met de meening der Raadhuis-Damcommissie, dat het centrum van een plein ais den Dain niet in het bijzonder geaccentueerd behoort te worden, de plek, waar het monument thans staat, vrij zal blijven. Of op de hoeken van het plein hooge decoratieve masten, zooals die plei nen in meerdere Duitsche steden sie ren, zullen worden geplaatst, valt nog weinig te zeggen, vooral daar met een dergelijke verfraaiing hooge kos ten gepaard gaan. Eén mast zou n. 1. 20.000 tot 23.000 gulden kosten. Pensioensbijdragen Gemeente- Ambtenaren. In overeenstemming met de ver wachtingen, door regeering en kamer leden uitgesproken bij de behandeling der pensioenwetten voor de gemeente ambtenaren, maken veie gemeente besturen, vooral ten aanzien van de tegenwoordige ambtenaren, niet of slechts in geringe mate gebruik van de bevoegdheid, om een deel der pensioensbijdragen op de ambtenaren te verhalen. Intusschen zijn er naar aan het hoofdbestuur van den Nederl. bond van gemeente-ambte naren bleek ook gemeenten, die zooveel op de ambtenaren ver halen, dat helaas velen daardoor worden weerhouden aan de pension- neering deel te nemen. Het hoofdbestuur heeft zich, be halve tot de gemeenteraden, thans ook gewend tot Gedeputeerde Staten der provinciën, met verzoek hun in vloed voor een milde toepassing vooral ten aanzien van de tegen woordige ambtenaren aan te wenden en zoo mogelijk bij circulaire aan de gemeentebesturen eenige algemeene wenkente geven, opdat het niet aan belanghebbenden onmogelijk worde gemaakt aan de pensionneering deel te nemen. Volksgezondheid 1912. Verschenen is het Jaarverslag van het Staatstoezicht op de volksgezond heid over 1912. Daaruit blijkt, dat er thans 131 gezondheidscommissiën bestaan met totaal 1035 leden, van wie 7 vrouwen. weerzag, hij werd vrij, als een be paald beeld hem niet altijd als ide aal voorzweefde, waarvan de trekken steeds weer, zonder dat hij het wilde, in zijn beeldhouwersleven terugkeer den. Hij zei tot zichzelf, dat hij de op roeping moest volgen, de positie zij ner familie eischte het, dat hij loo- nend werk niet afsloeg, maar hij kon niet dadelijk een vast, bindend ja woord geven. De gedachte zweefde hem voor den geest, dat hij misschien heime lijk naar het slot Wildenfels op reis kon gaan, en de proef nemen, of men hem daar herkende. Benno ant woordde daarom, dat hij nog eenig besteld werk moest afmaken, hij nam het aanbod aan, maar kon nog niet den dag bepalen, waarop hij klaar was. „Dat is ook niet noodig," antwoord de de Graaf. „U is welkom, als u komt. Ik zal mijn vader uw besluit meedeelen, morgen is mijn brief daar, van dat oogenblik af wordt u ver wacht. Vader laat bij aankomst der treinen zijn brieven van het station halenals u vooraf schrijft, zendt Er waren eenige gezondheidscom missiën, die een kort overzicht van hetgeen in hare vergaderingen was verhandeld geworden, aan de plaat- lijke bladen binnen haar ambtsgebied toezonden. Deze maakten daarvan over het algemeen een dankbaar ge bruik. De toezending vond evenwel niet overal voldoende waardeering. De onderlinge concurrentie tusschen de bladen deed sommige daarvan eischen stellen, die niet konden wor den ingewilligd. Het gevolg was dan dat de gezondheidscommissie zich genoodzaakt zag verder alle mede- deeiing aan de plaatselijke pers ach terwege te laten, hetgeen zeer werd betreurd. De hertogin van Albany. De hertogin van Albany, die ge durende 8 dagen de gast is geweest van H. M. Koningin Moeder ten pa- leize te Soestdijk, is gisteravond om 7 uur 20 van de halte Soestdijk ver trokken om via Vlissingen naar En geland terug te keeren. H. M. de Koningin Moeder deed hare zuster uitgeleide tot het haltestation. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uilgesproken 44 faillis sementen tegen 35 faillissement en in dezelfde week van het vorige jaar. De Wethoudersverkiezing te Aiblasserdam. In dc Woensdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Aiblasserdam is weder tot wet houder gekozen de heer A. M. Vroege, die thans deze benoeming heeft aan genomen. hij een rijtuig, maar anders is de weg niet te ver. Deze voert door een prachtig rotsdal en bij goed weer loop ik het eindje liever, dan dat ik na de spoorreis den verren omweg per rijtuig maak." Graaf Wildenfels vroeg, nadat het overige afgesproken was, naar Ben no's zuster. Hij scheen den wensch te koesteren, dat men hem mee naar de huiskamer nam, maar hij sprak dien wensch niet uit,'toen de oude Wildenfels tamelijk kort antwoordde, dat zijn dochter goed in orde was, maar het zeer druk had. „Zij naait te veel," zei de officier, „zij zag er lijdend uit." Walter Wildenfels begon over iets anders te spreken, alsof deze op merking geen antwoord behoefde. Hij maakte den Graaf opmerkzaam op twee kleine beeldjes van Benno. De officier bezichtigde ze, zij be vielen hem zeer, maar hij wendde spoedig weer zijn blikken naar het groote beeld, dat hij verlangd had te koopen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1