SETS. AANBIEDINGEN trdag 9 October De Strijd om oen iravenkrein. ienstbode No.. 239 51e Jaargang. 1913 NSTAANVRAGEN is te Vlissingen passeres, AMSTERDAM. BINNENLAND FEUILLETON VAM OEN HAK OF M TAI. :s ouw HUYSERWoens- die haar wenschen t opgave van volledig ets te kunnen zenden veneens taillemaat en ils naa maat Is Is voorzien Parijsche hulzen. -5 regels 1 0.35, iedere er 5 cent. Zonder rabat, laai plaatsen wordt twee- ekend. ASTHUiS te VLISSINGEN spoedig in dienst te treden een inwonende ouwenzaal, op eene jaar flOO. !en, van den leeftijd lus 30 en 40 jaren, wordet ch spoedig, uiterlijk tot a.s., met opgaaf van leef' elijk te wenden tot den ran Regenten, Dokter J.P. Badhuisstraat 114. ENSTBODE in klein gezin op netten nsterdam. Aanmelden: Kapper, Vlissingen. gevraagd een netle pot kunnende koken, fa bur. „Vliss. Courant. Voor een 21 jarig Meisj® I g. g. v. wordt I gevraagd tegen nu en Christelijk gezin, zenden onder letter^, kh. van C. N.J.DEVE* H. VLiSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per posf 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10 Het tuinfeest op Het Loo. Het jaarlijksche tuinfeest op Het Loo had ditmaal veel van zijn ge wone karakter verloren. Eigenlijk mocht het thans geen tuinfeest ge noemd woiden daar het geheel bin nen de muren van het koninklijk paleis plaats vond. De bekwame han den van den chef-bloemist en zijn helpers hadden evenwel de groote middenzaal en aangrenzende zalen in wintertuinen herschapen, waar, onder de tonen der stafmuziek uit Arnhem, de ongeveer 400 genoodigden ruimte genoeg voor beweging vonden. Het koninklijk echtpaar onderhield zich met verschillende militaire en civiele autoriteiten, van wie vele van hunne dames waren vergezeld, en liet zich velen voorsteilen. Aan een drietal buffetten, waarvan twee in de groote eetzaal en een in de middenzaal waren geplaatst, vonden de gasten verfrisschingen te kust en te keur. Mr. Th. Heemskerk. Het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, mr. Th. Heemskerk, bij Kon. besluit van 1 dezer aange wezen tot lid van de afdeeling van dien raad voor de geschillen van be stuur, heeft in de gisteren gehouden openbare vergadering van die afdee ling zitting genomen. Inrichting van de Staatscourant. Naar de Haagsche correspondent van de „N. Gron. Ct." schrijft, heeft een van onze oudste journalisten een schrijven tot de Tweede Kamerleden gericht, waarin hij eenige behartigens waardige beschouwingen ten beste geeft nopens de gebrekkige en on doelmatige inrichting van de Neder- landsche Staatscourant en er op aan dringt dit officieel regeeringsorgaan meer gelijk in vroeger jaren dienstbaar te maken, zoowel aan de behoeften van het landsbestuur, als aan de belangen van allerlei takken van volkswelvaart, door mededeeling van wat, op verschillend gebied, voor onze landgenooten van nut kan zijn, ten aanzien van oeconomische en-an- dere aangelegenheden in 't buitenland. Niet ten onrechte wordt in die be schouwing gewezen op 't zonderling, ja bijna ongelooflijk feit, dat het offi cieel orgaan van den Staat van het bestaan van onze Staten-Generaal eenvoudig hoegenaamd geen notitie neemt. Het N. O. G. gepasseerd. De gemeenteraad van Zaandam had zich eenigen tijd geleden tot de af deeling Zaandam van den bond van Ned. onderwijzers gewend, met ver- Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 7.) -o- Het voorstel was vertrouwelijk ge weest, hij had het afgewezen en ken de den naam van den man niet; er konden verwikkelingen uit ontstaan, als hij erover sprak. Het was nog tijd genoeg, als die man weer van zich üet hooren. De houding van dea officier scheen betrouwbaarhij scheen het Walter over te laten, of deze een verwantschap met den ver- dwenene zou geldend maken of niet. Misschien, hing er veel van af, n.l. men zijn zoon werk gaf of het aanbod terugnam. Walter's vader had verteld van begunstigers in Duitschland, die hij misschien zou kunnen vinden, het scheen zeer goed "•"gelijk, dat de graven Wildenfels deze begunstigers voor zijn zoon Widen worden, als hij niets eischte. nMijn zoon ziet niet tegen werk zoek om advies in verschillende on derwijszaken. De afd. Zaandam van het N. O. G. heeft thans tot B. en W. een ernstig protest gericht wegens de niet er kenning van het N. O. G., als vak- vereeniging en wijst op het partijdig standpunt, waarop een gemeentebe» stuur zich in geen geval mag plaat sen, er. wat zij allerminst verwacht had van een democratisch bestuur, in meerderheid samengesteld uit le den eener partij, die bij alle gelegen heden de erkenning van de vakver- eeniging heeft geëischt. Bestendiging vrijwillige verbintenis. De vorige minister van oorlog had bepaald, dat milicien-sergeanten, die onder het genot eener premie van pi. m. f600 eerst 2 jaar op proef en daarna een verbintenis voor 3 jaar hadden gesloten, bij eindiging daar van zich als gewoon vrijwillig ser geant konden verbinden. De tegenwoordige minister heeft, naar „de Avondp." meldt, thans be sloten om aan milicien-sergeanten, die de hiervoren bedoelde verbinte nis op proef, en daarna voor 3 jaar wenschen aan te gaan een premie toe te kennen van f 100 bij den aan vang der proefverbintenisen bij het einde der intusschen met 3 jaar ver lengde proefverbintenis een nieuwe premie van f 500 toe te kennen, mits de belanghebbende teruggebracht wordt in de positie van milicien-ser geant. Wenscht een zoodanig mili cien-sergeant zich echter bij het vrij willig dienende kader te verbinden, dan blijft de uitkeering van f 500 achterwege. Het monument op den Dam. De gemeenteraad te Amsterdam heeft zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd de voordiacht van B. en W., om het monument op den Dam („Naatje") te verwijderen. Het oorspronkelijke denkbeeld om het monument in den tuin van het Stede lijk Museum te plaatsen, werd door B. en W. uit de voordracht genomen. Voor de verwijdering var. het monu ment werd een crediet van f 5000 toegestaan. Wethouder van Albiasserdam. De heer A. G. Rijkee, die na tal- looze stemmingen bij de wethouders- verkiezing in begin September te Albiasserdam, de benoeming op drin gend verzoek van den burgemeester, aannam, heeft reeds weer ontslag ge nomen uit deze functie. In zijn plaats koos de gemeenteraad den heer J. U. Smit, die na beraad voor de eer be dankt heeft. Men Vraagt zich te Albiasserdam af, wat het einde van deze geschie denis zal zijn. De jongste wethouders- op, Graaf," zoo nam de oude heer het woord en gaf Benno een wenk, hem niet in de rede te vallen. „On gelukken hebben mij beroofd van een vermogen, dat de vrucht was van langjarige moeite en arbeid, ik heb nooit verwacht of er op gere kend, dat het geluk mij gaven ir den schoot zou werpen en houd het er voor, dat het ook voor mijn zoon beter is, zich met een bescheiden bestaan tevreden te stellen, dan een grootsch, misschien bedrieglijk doel na te jagen. Als mijn zoon daarom zooals ik hoop, mijn raad opvolgt, dan zal hij met vreugde het hem aangeboden werk aannemen, ook al eischt het geen bizondere kunst, maar aan den anderen kant moet hij er ook zeker van zijn, dat u hem werkelijk slechts om het werk zoekt, om het even, of hij Wildenfels heet of niet. Het is niet goed, iemand, die erop aangewezen is, van zijn werk te leven, een ijdele hoop in het hoofd te brengen. Wat zou ons dat helpen, als het werkelijk te bewijzen was, dat wij onzen naam konden af leiden van eenig lid van uw familie Ik heb mij nooit geschaamd over verkiezingen hebben duidelijk doen blijken, dat geen der raadsleden de functie wenscht te bekleeden. Maar als er nu géén te vinden is, wat dan De oorzaak van de weigering der heeren schijnt gezocht te moeten worden, in het college van B. en W. waarin een allesbehalve prettige ver standhouding heerscht. Te Baltimore zou een echt zijn ontbonden, omdat de vrouw in de 8 jaren van haar huwelijk haar man nooit had gekustook haar kind niet. En dit alles uit liefde, want zij was bang, ziektekiemen over te brengen. Het journ. med. de Bruxelles geeft die mevrouw groot gelijk; kussen is niet gezond. De hand geven is ook niet gezondeten is niet gezond, drinken is niet gezond, in het kort leven is niet gezond. Volkomen waaral levende ster ven wij af, al etende en drinkende en levende zijn wij bezig ons eigen graf te graven. Maar tegenover de gevaren van het kussen, noodwendig aan het huwelijk verbonden, mogen wij stel len de sterfte-statistiek van den staat New-York (uitgezonderd de steden New-York en Buffalo) welke toont, dat de sterfte onder ongehuwde man nen veel grooter is dan onder ge huwde dit verschil loopt uiteen voor de verschillende leeftijden en bedraagt voor den leeftijd van 20—29 jaar 57 pet. en voor de volgende tientallen jaren achtereenvolgens 119, 105, 69, 60 en 39 pet. De ongehuwde vrouwen hebben een voorsprong van 18 pet. op den leeftijd van 20 29 jaar, maar dat is slechts uitstel van strafvervolging. In de volgende tientallen jaren heb ben zij een nadeeiig saldo van resp. 17, 22, 37, 32 en 34 pet. Het is in ieder geval voor de vrouwen niet zóó erg als voor de mannen, de huwelijksfuik te ontloopen. Wie dus een uurtje tijd heeft in dat drukke land, doet goed om maar even te trouwen. Nu, de meeste jongelingen en jongedochters zullen voorloopig hun genegenheid tot het huwelijk wel behouden. De laatsten moeten echter afwachten, waar tegenover staat dat de eersten kans hebben een blauwtje te loopen. Een blauwe scheen kan pijn doen, maar een afgewezen min naar moet zich niet verslagen toonen, zegt een Engeischman. Een manier om een blauwtje te aanvaarden, bestaat volgens het voorschrift van den bedoelden Engeischman hierin, dat men harte lijk lacht en dan zegt Maar, alle gekheid op een stokje, mijn burgerlijken naamom aalmoe zen aan te nemen zijn wij te trotsch wat zullen dus die navorschingen Gesteld,het kwam werkelijk eens uit, dat wij de nakomelingen zijn van een lid uwer familie, dan kon dat, als wij dwaas waren, in ons toch slechts opstand tegen het noodlot, ontevre denheid en jalouzie wekken." De Graaf zag den ouden heer, terwijl hij sprak, aan met een gelaat, alsof hij eiken twijfel aan de oprecht heid dezer woorden wenschte te kun nen onderdrukken, alsof zijn gevoel tegen dezen twijfel streed, dien hij het niet waagde, uit te spreken, die zich misschien tegen zijn wil aan hem had opgedrongen. De verden king, alsof de Graaf minder om zijn beeldhouwwerk, dan om naar de Wil denfels onderzoek te doen, dit huis had opgezocht, moest treffen, want hij bloosde en zijn stem klonk niet onbevangen, toen hij nu verzekerde, dat zijn vader werkelijk de spoedige uitvoering wenschte der geprojec teerde beeldhouwwerken, hij reken de er nu op, dat mijnheer Benno Wildenfels de offerte z)u aannemen, het sprak van zelf, da: men de wen- flbonnemenfs- flduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. het weer is werkelijk prachtig van daag, vindt u r.iet Nog veel beter effect maakt het, als men, zoodra men zeker is van het blauwtje, een zegevierend gelaat zet en op vroolijken toon zegt Gewonnen De dame, die men ten huwelijk gevraagd heeft, weet natuurlijk niet, wat zij van da' raadselachtige woord moet denken, en terwijl zij daarover nadenkt, heeft men de beste gelegen heid zich te verwijderen. Wie op het „neen" niet voorbe reid was, maar toch zijn tegenwoor digheid van geest heeft bewaard, moet na een kort zwijgen zeggen Trouwenswaar hadden we het eigenlijk over En als de dame dan begint de motieven voor haar weigering te geven, zegt men of Dat heb ik dadelijk wel gedacht of Xijz (de naam van een wille keurige dame) heeft mij-precies het zelfde gezegd, toen ik de vorige week om haar hand vroeg. Beweert de jongedame, dat zij een ander lief heeft, dan kan men zonder meer hetzelfde van zichzelf beweren. Het meest verrassend effect maakt echter, als men na het beslissend „neen" een lange, geschreven lijst uit den zak haalt, schijnbaar haastig de namen doorleest en zegt U is immers juffrouw Zoo en Zoo, nietwaar De aldus overrompelde zal onge twijfeld „ja" zeggen. Dan haalt men verlicht adem en haalt men een streep door een naam van de lijst. Juist de grens van het geoorloofde bereikt men, als men na het „neen" verheugd glimlacht en zegt Juffrouw, u maakt mij tot den gelukkigsten der stervelingen Zooals men ziet, komt het er in alle gevallen op aan, dat inen niet het hoofd verliest. Veel oeferting is daarbij de hoofdzaak; alleen moet men, als men zich oefenen wil in de kunst om blauwtjes te aanvaarden, zich er zeer voor in acht nemen, dat men niet in plaats van het blauwtje een niet vermoed „ja" ten antwoord krijgt. Niettegenstaande al deze oefening en voorbereiding kon men toch nog wel eens verlegen staan. Daar zijn menschen, wier vernuft hen uit iedere moeilijkheid helpt. Zoo lazen wij dezer dagen van een Chineeschen Salomo een Vlaamsch blad ver telt het geval zijnde een Chineesch rechter, die voorwaar aan Salomo herinnert. Vier handelaars hadden besloten gezamenlijk katoen te koopen. Daar zij vreesden dat de koopwaar door ratten zou beschadigd worden, be sloten zij weer gezamenlijk zich een schen van den ouden heer Wilden fels eerbiedigen zou. Het was Benno's zaak, na deze ophelderingen het beslissende woord te spreken, of hij het werk zou aan nemen of niet, maar er stormden zoovele gevoelens op hem in, dat hij niet in staat was, een besluit te nemen. Wally had juist geraden, toen zij vermoed had, dat het meisjesbeeld, wier trekken zich in zooveel ontwer pen van haar broeder afspiegelden, prijkte op het altaar van den tempel dien Benno in zijn hart voor zijn ideaal had opgericht. Het was een echte kunstenaarsliefde die Benno in haar betoovering had, een liefde, die het ideaal met haar droomen tooit, zonder er aan te de denken, dit ide aal ooit in werkelijkheid te kunnen begeeren. Hij was uit de plaats gevlucht, waar hij de schoone gezien had, wier blik hem had betooverd omdat hij voelde, dat hij haar niet meer zien mocht; hij had de zwakheid be dwongen, die hij zelf als waanzin erkende, maar het droombeeld was kat aan te schaffenelk hunner zou de eigenaar zijn van een poot van het dier. Doch korten tijd nadien werd de kat aan een poot gekwetstdadelijk werd het zieke lichaamsdeel door zijn eigenaar verpleegd en met veel zorg in katoen gewikkeld. De onge lukkige kat beging nu de onvoor zichtigheid het vuur te dicht te na deren, zoodat het katoen vuur vatte. Verschrikt begon het dier toen overal rond te loopen, zoodat de katoen stapel ook vuur vatte en de gansche boei afbrandde. De eigenaars der drie gezonde pooten der kat begonnen nu een proces tegen den eigenaar van den vierden poot, die door hem in katoen gewikkeld werd en aizoo de oorzaak van den brand geweest was. Doch de rechter, die het vonnis moest uitspreken, hield de volgende redeneering. Ware de kranke poot opgebrand, niemand hadde erover geklaagd, maar nu de katoenstapel ook vuur gevat heeft, worden er klachten ingediend. Evenwel, de oor zaak van den brand zijn alleen de drie gezonde pooten, die de kat ge bruikt heeft om van het vuur tot aan den stapel te springen. De rechter heeft dus de drie aan klagers veroordeeld schadevergoeding te betalen aan den eigenaar van den kranke n poot. Er wordt wat tijd verbeuzeld, ver- leuterd, verpraat,verbabbeld. Waarmee we niet willen zeggen, dat de dames ook niet zwijgen kunnen. Daar zijn zelfs sterke voorbeelden van, met éen willen we dit „Hakje" besluiten. Een rijk koopman te Liverpool, die eene babbelachtige en kijfzieke vrouw Had, zwoer, dat hij, als zijne vrouw stierf, niet zou hertrouwen dan met eene vrouw, die stom was. Hij werd weduwnaar en bleef dat jaren lang, totdat hij, toen zijn oude dag begon te komen, ten huize van een vriend eene dame ontmoette, die naar allen schijn zóó stom was, ais hij zich een vrouw wenschte Zij was echter stom in schijn. In werkelijkheid was zij zeer welbespraakt. Maar ter wille van 's koopmans geld hield zij hare rol van stomme bewonderenswaardig vol. Want zij bleef niet alleen stom vóór haar huwelijk, maar gedurende de vijf jaren, dat zij des koopmans vrouw was, hoorde haar man geen enkel woord uit haren mond. Toen hij stierf, erfde zij al zijn geld, en nu zette zij de sluizen harer welsprekend heid weder open. Keuvelaar. Moordzaak voor de Midiel- burgsche rechtbank. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden voortgezet de behandeling hem bijgebleven. Zou hij nu de oude wonde weer openrijten, met een vuut spelen, waarvan hij de verterende kracht had ondervonden Hij had het weerzien dubbel en drievoudig te vreezen. Hij was toen gevlucht in een oogenblik, dat een schikking van het noodlot de kloof, die hem van zijn aangebe dene had gescheiden, in zooverre had overbrugd, doordat een daad, waar door hij haar dankbaarheid had ver worven, hem met haar persoonlijk in aanraking had kunnen brengen. Juist dit echter had hij niet gewaagd, hij had niet de kracht gehad, met haar te spreken, zonder zijn gevoelens te verraden, en hij had liever de vlucht gekozen, dan zich aan de be schamende vernedering bloot te stel len, dat men hem een ijdelen dwaas noemde. Toen zoowel als nu was die dame de dochter van een rijksgraaf, door haar geboorte in een sfeer geplaatst, die haar afgronden van den eenvou- digen kunstenaar scheidde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1