eesten ssteden -v. Jlilsf ma IS Woensdag 8 October Dl Strijd om een Gravenkroon. CMM No 238 51e Jaargang. 1913 chtige keuze rdag 9 er. grotten ordt bij BINNENLAND FEUILLETON ■Ml en Wethouders van en op Donclerdag 913, des namiddags Raadhuize dezer G<> openbaar jan STEENKOLEN Brandstoffen, ten er uerschillende -fldministratiënen alhier, gedurende r 1913-1914. den liggen vanaf he- r Gemeente-Secretarie ng.) September 1913. th. van Vlissingen, ^AN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTE VEEN. Ï1B j de beroemde GÉDÉ- it en likdoorns maakt gelukkig. Prijs Fl. 0.20 oijgbaar bij A. BE- raat. Febr. een Huls of >p goeden stand, prijsopgave en andere tider letter B., aan ekhandel, Overtoom EN- coop nlucht). naam. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE ^g-DE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËN van 1 4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemenis- flduertentiën op zeer uoordeeiige uocru/aarden. Eerste Kamerverkiezing. De Provinciale Staten van Overij- sel kwamen gister bijeen tot het kie zen van een lid van de Eerste Kamer, in de vacature-Barge. Uitgebracht werden op de heeren J. C. L. van der Lande (R. K.) te De venter 24 stemmen, mr. dr. J. A. van Rooyen (lib.), burgemeester van Zwol le, 19 stemmen, en F. M. Wibaut, (soc.) te Amsterdam 4 stemmen, zoo dat gekozen is de heer J. C. L. van der Lande (R. K.) Oud-Minister Taima. Te Tilburg heeft zich, naar het „N, v. d. D." meldt, een comité ge vormd dat alle vereenigingen oproept om mede te doen aan een grootsche huldebetooging in November te hou den voor den oud-minister Talma. Als hoofdredenaar zal bij die be tooging optreden mr. dr. Jan v. Best, afgevaardigde der Tweede Kamer voor het district Eindhoven. De minister van koloniën en de gouverneur generaal. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat de minister van koloniën, mr. Pleyte, op dienaangaande tot hem gerichte vragen, verklaard heeft, dat er voor hem geen enkele reden be staat om een vervroegd aftreden van den gouv. generaal van Ned. Indië, mr. ldenburg, te bevorderen. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit is verlof verleend met stilstand van jaarwedde, teneinde zich naar het buitenland te begeven met 16 October uiterlijk voor den tijd van drie jaar, aan den opzichter van den Rijkswaterstaat 2e klasse G. de Kiewit, te Zierikzee met 24 Octo ber voor één jaar, aan den ingenieur van den rijkswaterstaat 2e klasse G. van den Broek te Vlissingen. De nieuwe marine. De „Standaard", aannemende dat erachter den door minister Rambonnet gevraagden dreadnought voor Indië een reeks van zulke schepen bedoeld wordt, ziet hier twee interessante vra gen de eerste, of men op dit oogen blik er nog met schepen van dit niet al te groote type af kan en de andere of het aan zal gaan, voor Indië op een vloot van 9 schepen te rekenen als er maar 5 in Insu'.inde zullen zijn en 5 in Europa. Het blad meent, dat de beraamde overbrenging van een deel van het eskader naar Indië, in geval van nood, altijd het zwakke punt zal blijven. Bij voorbeeld Een aanslag van Japan, bij wer king van het bondgenootschap Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) 6.) -o- »lk heb wat getreuzeld met de ver vulling van mijn belofte," zei de of ficier, den ouden heer groetend, „Ik fieb eerst volmacht van mijn vader gehaald. Tref ik vandaag uw zoon thuis «Hier is hij", antwoordde Walter, °P Benno wijzend, die het stilhou den van het rijtuig gehoord had en »et atelier opende. lij droeg de grijze werkkiel, het Jaar hing hem wild om de slapen fi'i had gesneden aan een blok van "Udenhout en het zweet parelde hem Van het voorhoofd. Toch zou een opmeikzaam be schouwer een zekere gelijkenis ont dekt hebben tusschen de beide jonge "■annen, die vooral uitkwam in de bij- z°ndere houding, in de uitdrukking Vatl den blik, waarmee zij elkaar be --Tg&jrT- dat Japan met Engeland sloot, is geen denkbeeldig geval. Dan ware japan zelf sterk genoeg, om ons in eersten aanval een geduchten klap toe te brengen, e i zou de vloot, die uit den Helder uitstoomde, om de reis om de Kaap te ondernemen, niet op éen, maar op drie punten de Engelsche vloot tegenover zich kunnen vinden, die, zoo ze de onze al niet versloeg, ze dan toch allicht zoolang ophield en zoo duchtig havende, dat te Ba tavia van geen hulp sprake kon zijn, eer de leerling in ons nadeel gewor pen was. Het is dan ook duidelijk, dat een afzonderlijke vloot voor Indië, ook al telde ze slechts zeven zulke schepen, mits die er dan ook bleef, en niet telkens hier ging dokken, minder risico zou loopen en vaster waarborg voor het behoud van ons koloniaal bezit zou bieden. Bij de discussie reeds over dit eene schip zal men derhalve voor de geheele vraag van onze koloniale maritieme defensie staan, en juist dit zal de beslissing zoo moeilijk maken. Bond van anti rev. Gemeenteraads leden. Maandag 10 November zal de bond van anti-rev. gemeenteraadsleden zijn jaarvergadering houden te Utrecht. Prof. dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, hoopt in te leiden het onderwerp„De taak der gemeentelijke overheid inzake Zondagsrust," terwijl mr. P. E. Briët te Leiden over„Gemeentelijkegrond politiek" zal spreken. groetten. Hier lag in den vrijen oog opslag de zekerheid van den voor namen aristocraat, daar het bewust zijn van den kunstenaarde slanke, hooge gestalten van beiden waren uiterlijk zoo verschillend mogelijk gekleed, maar de houding van het hoofd was dezelfde, het ronde, ge welfde voorhoofd, de overmoedige, vrije blik der oogen met lange, zijden wimpers. De officier trad het atelier binnen en zijn blikken werden dadelijk ge boeid door het beeld eener in geest drift omhoog ziende jonkvrouw. Het beeld was in marmer uitgevoerd, het was hetzelfde, waarmee Benno ge hoopt had, zich een naam te ver schaffen. Hij had het blok bewerkt uit Italië meegebracht, het gipsmodel echter tevergeefs aan de kunsthan delaars laten zien. Daar hij er geen bestelling op gekregen had, had hij slechts met groote tusschenpoozen aan dit werk gearbeid, het was nog niet geheel voltooid, maar de indruk dien het op den officier maakte, was blijkbaar verrassend. „Ik ben geen kunstkenner," zei hij „maar ik geloot, dat het een mees Vredespaleis. Men schrijft uit Londen aan het Hbl." dat zich daar een comité ge vormd heeft om aan het Vredespaleis te 's Hage aan te bieden een buste van den heer Andrew Carnegie. Dat co mité heeft de vervaardiging dezer buste opgedragen aan den bekenden Engelschen beeldhouwer Sir William Coscombe John, een der Royal Aca- demiciens. Pensioenen voor zee- en landmacht. Het hoofdbestuur van den Alg. Bond van onderofficieren der Kon. Marine en het korps Mariniers, ont ving ter audiëntie op ji. Vrijdag van den minister van marine de mede- deeling, dat het ontwerp-pensioen- wet zich in zeer ver gevorderd sta dium van behandeling bevindt. De nieuwe wet zou voor land- en zeemacht tegelijk strekken. De vrees, die zoowel onder de onderoff. van de landmacht als die van de zeemacht gekoesterd werd, als zou de kabinetswisseling aan de pensioenzaak geen goed hebben ge daan, mag dus ongegrond heeten. Herhalingsoefeningen in 1914. In 1913 zullen bij het leger de na volgende lichtingen groot-verlofgan gers der militie voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen worden geroepen Infanterie, wielrijders, hospitaalsol daten en mitrailleur-afdeelingen lich ting 1907 en 1908 der Ie en Ille divisie (waartoe behooren, regiment grenadiers en jagers, 5e, 3e, 4e, 6e, terwerk is. Ik weet niet, of ik mij vergis, maar deze trekken herinneren mij aan iets zeer bekends, zij zijn wonderliefiijkmijnheer Wildenfels, ik koop het beeld, als het nog niet vergeven is, en mocht dit het geval zijn, dan moet ik een copie hebben." „Het is te koop, maar ik moet het eerst afmaken," zei Benno, wiens ge laat vroolijk straalde. Ook de oude Wildenfels scheen aangenaam ver rast, maar er lag toch een wolk op zijn voorhoofd. Een oogenblik scheen het hem verdacht, dat de officier zoo snel tot koopen besloot. Het ge luk kwam te onverwacht, dan dat Wildenfels hem zijn volle vertouweh zou schenken. De officier kon zich niet losrukken van het beschouwen van het beeld. „Ik vrees," zei hij, plotseling het stilzwijgu verbrekend, „dat ik een kunstenaar, die zooiets gemaakt heeft het aanbod van mijn vader niet mag doen. Het betreft slechts plafondver sieringen op het slot Wiidenfels." „Wildenfels 1" riepen vader en zoon als uit één mond ;eengloeiende blos bedekte Benno's gelaat. „Ja," antwoordde de officier la 10e, 13e, 14e, 15e, 17e en 21e reg. infanterie) voor 11 dagen. De lichtingen 1907 en 1908 der lie en IVe divisie komen niet onder de wapenen. Lichting 1909 en 1910 voor 26 dagen. Cavalerie- lichting 1911 voor 20 dagen. Veld-artilierielichting 1909en 1911 voor 27 dagen. Rijdende artillerie: lichting 1911 voor 27 dagen. Vesting-artillerielichting 1907 voor 11 dagen; lichting 1908 voor 20 dagen, lichting 1911 voor 27 dagen. Korps Pontonniers: lichting 1907 voor 11 dagen; lichting 1908voor 11 dagen; lichting 1909 voor 26 dagen; lichting 1912 voor 26 dagen. Pantserfort-artillerielichting 1909 voor 20 dagen; lichting 1911 voor 27 dagen. Torpedisten: lichting 1910 voor 19 dagen. Genietroepen lichting 1907 voor 11 dagen; lichting 1908 voor 11 dagen, lichting 1909 voor 26 dagen lichting 1911 voor 26 dagen. Van de lichtingen 1910 en 1912 elk 25 mili cientelegrafisten voor 20 dagen. Bevordering officieren. Werden door den afgetreden minis ter van oorlog ontstane vacatures in de verschillende rangen onmiddellijk aan^ gevuld, hierin schijnt thans weder verandering te komen. Gedurende eenigen tijd bestaan bij het wapen der infanterie reeds vacatures in den rang van kapitein, terwijl de benoeming der nieuwe titularissen uitblijft, wat voor belanghebbenden minder aangenaam is. is lijkverbranding geoorloofd Het crematorium op Westerveld, te Velsen, is thans ingewijd, maar nog niet in gebruik genomen. Zooals be kend is bestaat er verschil van mee ning over de viaag of lijkverbranding in ons land onder tjle tegenwoordige wetsbepalingen geoorloofd is. Zijn we wel ingelicht, zegt „de Tel.", dan heeft het hoofdbestuur van de vereeniging voor facultatieve lijk verbranding zijn gedragslijn vastge steld. De verwachting is, dat de nieuwe regeering zich niet piincipieel tegen lijkverbranding verklaren zal en de vereeniging bij het in gebruikne- men van het ciematorium geen be letselen in den weg zal leggen. Mocht dit evenwel toch het geval zijn, dan zal een der Tweede Kamer leden, voorstander van lijkverbranding, het initiatief nemen om verandering der tegenwoordige wetten te verkrijgen. Saiarlsregeling porsoneei posterijen en telegrafie. Door den directeur-generaal der posterijen en telegrafie is mede aan chend. Wij voeren denz,elfden naam Ik heet graaf Wildenfels De verwondering der beide bur gerlijke Wildenfels was moeilijk te beschrijven. Zij werden bestormd door de meest tegenstrijdige gedach ten en wierpen elkaar vragende blik ken toe, alsof niemand het waagde, het eerste woord te spreken. Het scheen nu de oude Wilden fels geen toeval meer, dat de officier zijn huis had opgezocht en naar de omstandigheden zijner ouders had navraag gedaan hij twijfelde er nau welijks aan, dat de raadselachtige vreemdeling, die met hem een con tract had willen sluiten, een gevol machtigde was geweest van den of ficier, maar de jonge man zag er toch niet naar uit, alsof hij intriges kon smeden. Benno had dezelfde ge dachten, maar bij hem kwamen er nog herinneringen bij aan machtige indrukken, die door Wally reeds ge raden waren. De officier merkte de uitwerking zijner woordenhet gebarenspel der beide mannen maakte echter oogen- schijnlijk een pijnlijken indruk op hem. onderscheidene directeuren opdracht gegeven uit het lager personeel iemand aan te wijzen, die met de vertegenwoordigers der vakvereeni- gingen de samenkomst d.d. 8 Octo ber zullen bijwonen waardoor ook de niet georganiseerde beambten zul len vertegenwoordigd zijn. 'Deze bijeenkomst houdt verband met een door den minister van wa terstaat in te dienen suppletoire be grooting, waarbij een betere salaris regeling voor genoemd personeel zal worden voorgesteld. De vereeniging van instrumentma kers en die der lijnwachters van de telegrafie welke niet waren uitgenoo- digd hebben daarvan alsnog de reden gevraagd. Wettelijke bescherming van arbeiders De jaarvergadering der Nederiand- sche Vereeniging voor Wettelijke Bescherming der Arbeiders, die we gens bijzondere omstandigheden niet in 't voorjaar kon plaats vinden, zal thans op een der laatste dagen van November te Amsterdam worden gehouden. O. m. zal in die bijeenkomst een diepgaande beschouwing worden ge wijd aan 't vraagstuk der huisindus trie, en de maatregelen worden over wogen, waardoor de misstanden, die op zoo groote schaal dezen bedrijfs vorm aankleven, kunnen worden weggenomen. Drie ter zake bevoegde sprekers zullen de gedachtenwisse- ling inleiden. De vergadering zal op aan te vragen introductie ook voor niet-leden toegankelijk worden ge steld. Een belangrijk plan. Bergem. en Weth. van Amsterdam hebben in het Gemeenteblad doen verschijnen een voorstel aan den raad tot het maken van een verkeersweg Spui—Nassaukade via de te dempen Passeerdergracht,kostende f 2.350.000 met doortrekking van de leConstan- tijn Huygensstraat door het Vondel park, in aansluiting aan deVanBaer- lesiraat, kostende f 250.000. Deze weg, die 22 meter treed wordt, zal loopen van het centrum der stad naar het westerkwartier. Het dagelijksch bestuur vindt de andere middelen tot verbetering van dezen verkeers weg minder gewenscht, zoo een ver breeding der Leidschestraat,die alleen 3 milfioen zou kosten, maar dan moeten verschillende andere straten verbreed worden. Dit plan gaat ook met practische verkeersbezwaren ge paard. Een ander middel ware wij ziging van de Leidsche Gracht tot den Parallelweg en van deLeidsche- straat, kosten 2l/s millioen maar ge vende slechts aan éen uiteinde goede verbindingen en schadende het stads- „Hebt u eenigen tijd geleden niet iemand tot ons gezonden, die inlich tingen moest inwinnen, Graaf vroeg de oude Wildenfels eindelijk, en de blik die deze woorden veigezelde had niets vriendelijks. „Neen," zei de Graaf. „U zinspeelt zeker op mijn nieuwsgierigheid, die ik veertien dagen geleden getoond heb Is het zoo vreemd, dat ik, toen ik een beeldhouwer zocht en iemand hoorde noemen, die mijn naam voert, belangstelling toonde voor uw per soonlijke belangen Ik hoop, dat ik u daarmee noch heb beleedigd, noch een onbescheidenheid begaan. Mijn vader deelt mijn nieuwsgierigheid. Een lid onzer familie is eenige men- schenleeftijden geleden verdwenen, dat zal u onze belangstelling verkla ren. Ik heb niemand bij u gezonden, ik ben zelf gekomen." De oude Wildenfels aarzelde een oogenblik, of hij verder zou spreken over een raadselachtig bezoek, dat hij eenige maanden geleden ontvan gen had hij besloot echter, er over te zwijgen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1