EN in. hypotheken, huur: rsoon Maandag No 236 51e Jaargang. 1913 insfoffen imjen en missionnairs in t-Deposit. ANBIEDINGEN STAANVRAGEN Dienstbode 6 October van binnenland feuilleton Be Strijd om esn Bravenkroon. J6. hoek WilhelminasM te n and nselen de verrijken, ta„( de oorzaak aan A n> die te zamen j"!1 neurasthenie, ze" hfcl uwvermoeidheid ve i ei gij, waarde lezer T't e verschijnselen iiid't aatl :en baat bij uw telH ehandeling, probeer i j - met de Sanguin0 eens een tijdlang I gU.zult er u niet «v, zij voor honderden ;edaan heeft, doet voor u. inose wordt verkoel,) in flacons van r,,im 3(S .50; 6 fl. f 8.—pil maal per dag een eet i regel voldoende ah, iekers en eerste drogislfn angu inose. voor namaak! VAN DAM Co bij A. BEN1EST en I/IELER. en ne f 1 e ten U ngen -FIITZ St Ü9S ,DWISSELAARS. irname een sinds 45] nde van omzet zijn aanwezig! is inmiddels ook uit def P. zhenpersonen. lej. Wed. L. BOONE, ddelburg. JR aangeboden IT- en SLAAPKA af zonder Pension, tegen itiën. g 25, (boven.) JUR gevraagd: pgang, voor klein gezin Z. C. A. bureau „Vlis- Urant." OVENHUIS op de kt. Huurprijs f 2.50 per Bureau „Vlissingsche regels f O 25, ieder® 5 cent. Zonder rabat, plaateen wordt twae- oor ColportagewerB ordt een ijverig besprak onder goede referentiën soiliciteeren. Br'ev„r erdienste", bureau dez Oct. of 1 Nov. een VLISSINGSCHE f COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groate letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- ftduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden. AdresMejuffrouw Walstraat. Een rijke erfenis. pe „Nederlander" schrijft als volgt over het plaatsen der nagelaten wets ontwerpen van het vorig Kabinet op de agenda der nieuwe Kamer Wie de moeite zal nemen om eens nauwkeurig het lijstje te bezien van de wetsontwerpen, die in de Kamer zitting van Vrijdag op de agenda der afdeeiings-werkzaamheden zijn ge plaatst, zal wellicht van verbazing de handen ineenslaan. Zeker zal hij dat doen als hij een trouw bezoeker is geweest van de verkiezingsmeetings van dezen zomer, waarin hij overtuigd werd, of mis schien niet overtuigd, maar de be doeling was toch onmiskenbaar dat aan het bewind van het Kabinet- Heemskerk in het belang van voor uitgang en 's lands welvaart, in naam van ontwikkeling en verlichting en beschaving en hoe al die groote alleen bij de vrijzinnigheid veilige goederen meer heeten mogen hoe eer hoe beter een einde diende te worden gemaakt. In dezen toeleg is men geslaagd. Een nieuwen koers g^t ons Staats- hulkje naar veiliger haven. Het Ka binet-Heemskerk is dood en van de dooden niets dan goeds maar nu zal pas de gulden tijd van ver lichting en hervorming aanbreken. Hel kleurde de kim reeds in de Troonrede, al voorspelde de morgen dan ook geen volkomen wolkeloozen hemel. In afwachting van hetgeen de toekomst brengen zal, behelpe men "zich nu dan vooreerst met de resten van het verleden. En zoo is de Kamer bezig de erfenis van het vorige Ka binet te overzien. I loe valt het mee zegt menigeen in stilte. Zie er die lijst van wetten eens op aan, die zoo straks in de afdeelingen zullen komen Zoo breed en zoo lang is zij, dat zelfs Schaper's troetelkindje de tien-uren-dag voorloopig geen kans heeft van gebakerd te worden. De landarbeiderswet, de regeling van het levensverzekeringsbedrijf, de electriciteitsvoorziening, en de mid delen tegen de waterverontreiniging, de Rijkslevensmiddelenkeuring, en last not least ook de belangrijke onderwijsregelingen, die op het rap port der Ineenschakeling-commissie gebouwd zijn staan straks ter tafel. Was dan Heemskerk misschien toch niet zoo heel onbekwaam, en Talma niet zoo ontzettend staatsgevaarlijk, en Regout niet zoo'n fanaticus als men ze heeft afgeschilderd De niet-verpolitiekte kiezer, die zich deze vragen stelt, en kans ziet ze naar waarheid te beantwoorden, zal misschien met lichten wrevel zich al de woorden herinneren, die in Juni en daaromtrent in zoo overste!- 4.) Roman van G. H. v. D. (Nadruk verboden.) De vreemdeling haalde een vel pa- Pier voor den dag. „Ik heb hier een contract opgemaakt", zei hij, „dat u zonder bedenken feekenen kunt. U 'egt de behartiging uwer belangen geheel in mijn handen, ik zorg voor ajle onkosten, neem alle onderzoe kingen op mij en stel slechts éene voorwaarde, n.l. dat u met mijn cliënt zoodanig gemeene zaak maakt, dat u, als u het proces wint, met hem ueelt, of ir het andere geval, afs hij °°k zijn aanspraken doorzet, gemeen schappelijk met hem de kosten van net proces dekt. .U ziet dus, dat u slechts winnen, nie' verliezen kunt, en dat u alleen van de mogelijke winst iets moet af geven.8 - Er lag iets in het wezen van den Vreemdeling, wat Walter meer en penden stroom over zijn hoofd zijn gegaan. Als hij wat zegt, zegt hijWords, wordsEn als hij doet, dan doet hij als in Middelburg, en blijft thuis als hij wéér wordt opgeroepen om vrij zinnigen in de plaats van rechtschen te stemmen. Werkelijk, Middelburg, en deze erfenis van het Kabinet-Heemskerk ze spreken geen onduidelijke taal. Benoemingen enz. Bij Kon. besluit van 3 dezer is be noemd tot procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Gravenhage, mr. J.J. L. van Hangest baron d'Yvoy, thans advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden is tijdelijk met de functiën van directeur van politie vo )r het ressort van het gerechtshof te 's Gravenhage belast, mr. J. J. L. van Hangest baron d'Yvoy, benoemd procureur-generaal bij dat gerechtshof; is benoemd tot advocaat generaal bij hef gerechtshof te 's Hertogenbosch, mr. S. J. M. van Geuns, thans officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Zierikzeeis benoemd, met ingang 1 November, tot officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Maastricht, mr. P. Buys, thans in gelijke betrekking te Win schoten is benoemd, met ingang van 1 November, tot officier bij de arron dissementsrechtbank te Alkmaar, mr. C. van Lookeren Campagne, thans in gelijke betrekking te Roermond is benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. L. C. Besier, thans substituut officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank te Amsterdamis benoemd, met ingang van 1 Novem ber, tot officier van justitie bij de arrondissements-rechlbank te Roer mond, mr. B. R. Roijer, thans sub stituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Zwolle is benoemd, tot officier van justitie bij de arondissements-rechtbar.k te Zierikzee, mr. E. J. H. M. van Rijcke- vorsel, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrecht bank te Arnhemis benoemd, met ingang van 1 November, tot officier van justitie bij de arrondissements rechtbank te Winschoten, mr. A. A. Cnopiue, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrecht bank te Utrecht. Bond voor Staatspensionneering. Het Comité van Actie van den Bond voor Staatspensionneering, ingesteld voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer, heeft zijn verslag uitgebracht. in algemeene trekken deelt het mede hoe er gewerkt is en met voldoening maakt het melding van de resultaten van den verkiezingsstrijd. De ondervindingen, door het comité meer angstig maakte, op het voor stel in te gaan, hoe langer het on derhoud cjuurde. De man zag er niet zoo uit, alsof hij uit edelmoedigheid zich het lot van een derde zou aan trekken, hij moest bijzondere rede nen hebben, Walter zijn hulp aan te bieden. „Als uw cliënt," antwoordde Wal ter, „zijn aanspraken doet gelden, dan wijst het zich vanzelf uit, of ik iets te vorderen heb of niet. Is dit het geval, dan zal ik met vreugde uw hulp aannemen, maar zonder eenige zekerheid mag ik dat niet. Men zou mij kunnen verdenken van een poging tot afpersing. Vergeef geef mij het woord, maar ik heb niet de eer, u te kennen, ik weet niet, waarop u mijn aanspraken wilt bouwen, en toch verwacht u van mij, dat ik u een volmacht zal ge ven, in mijn naam naar uw goedvin den te handelen." Het gelaat van den vreemdeling werd met een lichten blos overtogen. „Mijnheer Wildenfels," zei hij, „ik heb mij aan u voorgesteld als de vertegenwoordiger der belangen van een uwer bloedverwanten, en daar bij zijn arbeid opgedaan, geven het aanleiding eenige algemeene aanbe velingen te doen aan den bond, b.v. het benoemen van vertrouwensman nen door de federaties van afdeelingen om onmiddellijk aan het werk te kunnen gaan als een nieuwe verkie zing soms noodig mocht blijken het stichten van afdeelingen in bepaalde lijk genoemde plaatsen en vooral in districten, die met inspanning kunnen worden gewonnen of behouden (Dok- kum, Steenwijk, Kampen, Apeldoorn, Ridderkerk, Haarlemmermeer)het oprichten van districtsfederaties, de districten aangewezen als in de op gave van de kiesdistricten voor de Tweede Kamer. Voorts zegt het verslag, dat de bond wellicht het oog zal moeten vestigen op de Provinciale Statenverkiezingen. Als de Eerste Kamer blijkt een rem te zijn, dan zal de invloed van den bond zich ook bij de Sta'enverkiezin- gen moeten doen gevoelen om Staten leden gekozen te krijgen, die verklaren vóór Staatspensioen te zijn en ge negen zijn afgevaardigden naar de Eerste Kamer te zenden, die er ook voor zijn. Opmerkelijk is het, dat enkele afdeelingen uit eigen beweging al in die richting werkzaam zijn ge weest. De rechtstoestand der ambtenaren. In het Nutsgebouw te Amsterdam werd Zaterdag de jaarvergadering gehouden door den „Bond ter ver krijging eener wettelijke regeling van den Rechtstoestand der Burgerlijke Ambtenaren." Voorzitter was J. H. Van Zanten, die in zij» openingsrede er op wees dat in de Troonrede nog steeds niet de aankondiging voorkwam van de indiening van het ontwerp, dat, naar wij weten, reeds zoo langen tijd in voorbereiding is. Op een audiëntie bij den minister verklaarde deze omtrent de indiening geen enkele toezegging te kunnen doen, daar de zaak niet alleen hem, maar alle departementen aanging en daardoor zeer ingewikkeld was. Na deze mededeeling bleef den Bond niets anders dan afwachten over. De vijfde minister van justitie is thans opgetreden na de oprichting van den Bond en spr. meende, dat hij hare zaak goed gezind was. Nederlandsch Zeevaartkundig Museum. Te Amsterdam heeft zich een com missie gevormd met het doel een fonds bijeen te brengen, dat als grond slag zal dienen van de stichting te Amsterdam van een Nederlandsch Zee vaartkundig Museum. Een aanzienlijk bedrag is reeds toegezegd. Wanneer het geheele fonds bijeen is zal het overgedragen worden aan een com missie van deskundigen. Een bekend om kunt u wel vertrouwen in mij stellen. Ik wil u echter nog meer zeggen uw grootvader had een zoon uit het eerste huwelijk en ik kom op voor de belangen der erfgenamen van dezen zoon. Uw grootvader was de rechtmatige erfgenaam van een rijk en machtig geslacht, het betreft een ongehoord vermogen, dat men zich heeft toegeëigend, toen hij Eu ropa verliet en dat zijn erfgenamen kunnen terugvorderen met rente en rente op rente. Denk aan uw kinde ren, als het u voor uzelf niet toe- lokt! Meer kan ik u niet zeggen, vóór u het contract geteekend hebt. Het is mogelijk dat bij het voortzet ten der zaak de belangen van mijn cliënt juist tegenover de uwe staan en wordt er geen vriendschappelijke overeenkomst gesloten, dan kon het gemakkelijk gebeuren, dat mijn open baarmaking mijn tegenstander wape nen in handen zou geven. Overleg de zaak. Nu bied ik u nog deeling aan der winst voor alle gevallen en vecht dan voor uw belangen zegt u neen, dan zorg ik slechts voor mijn cliënt, beschouw u als mogelij- ken tegenstander en eisch de erfenis deskundige heeft zich reeds bereid verklaard het voorzitterschap dier commissie op zich te nemen. in de Zaterdagmiddag te 's-Gra- venhage gehouden buitengewone al gemeene vergadering van aandeel houders in de Eerste Nederl. Maat schappij van verzekering op het leven en tegen invaliditeit, en van de Ver zekeringsbank Nieuwe Eerste Neder- derlandsche, is aan mr. H. Goeman Borgesius, op diens verzoek, met in gang van 1 November eervol ontslag verleend als directeur en is de heer Borgesius benoemd tot gedelegeerd commissaris belast met het algemeen toezicht op het beheer der directie. Tractementen non-combatt. onderofficieren. Volgens de door den minister van oorlog voorgestelde nieuwe regeling van de jaarwedden der non combat- tante onderofficieren zullen die, aldus meldt „de Avondp.",o. a. worden voor de hoofdopzichters van fortificatiën f 1900, opzichters le kl. na 12 jaar f1600, na 15 jaar f 1700, id. 2e kl. na 6 jaar f 1300, na 9 jaar f 1400, id. 3e kl. bij aanstelling f 1000, na 3 jaar f 1100, de kapelmeesters bij aanstel ling f1200, met 3 jaarlijksche ver hoogingen ad f 50 tot f 1400, apothe kersbedienden f 1100, met 2 vierjaar- lijksche verhoogingen, tot f 1300, ad ministrateurs van hospitalen f 1000 met 2 vierjaarlijksche verhoogingen tot f 1200; adjudant onderofficier- hoofdverpleger en id. amanuensis f950 met 2 vierjaarlijksche verhoo gingen, tot f1150, adjudant onderof ficier administrateur van een verple- gingsinrichting f 1000, met 2 vier jaarlijksche verhoogingen, tot f 1200, id. schrijver of conducteur der art. le kl. f925, na 18 jaar dienst als onder- off. f 1000. na 24 jaar f 1100. Voor alle onderofficieren wordt de jaarwedde bij huwelijk verhoogd met f200. De bevordering tot hoofdopzichter van fortificatiën blijft een keuze-be vordering. Voor schrijver of conducteur der art. komen bij voorkeur in aanmer king onderofficieren van den troep, die 15 dienstjaren tellen, waarvan tenminste 12 als onderofficier. Sergeant-majoor-schrijvers kunnen na 24 dienstjaren als ond.-officier be vorderd worden tot adj.-onderofficier. Van de sergeanten-tamboer der inf. kan er éen per divisie worden be vorderd tot sergeant-majoor. De korporaals-tamboer (hoornblazer) kunnen na 6 jaren dienst ais zooda nig bevorderd worden tot sergeant tamboer (hoornblazer.) De werklieden en leden van mu ziekkorpsen hebben eerst na 6 jaar dienst als zoodanig aanspraak op de voor mijn cliënt." Walter behoefde niet lang te over leggen. „Waar een goed recht be staat," antwoordde hij, „kan riie- mand het ontnemen, bewijst mij, dat u aan uw goed recht twijfjalt. Als mijn vader een bioeder had ge had, zou hij over hem gesproken hebbenals deze broeder of een na komeling van hem leeft, waarpm zendt hij dan u en reikt mij niet ztelf de hand, begroet mij niet als bloed verwant „Onderteeken de volmacht en' ik zal vertrouwen met vertrouwen be antwoorden." „Ik kan geen vertrouwen hebfcjen, als men mij met geheimen nadert De vree ndeling stak het pap weer bij zich en stond op. „Het is mogelijk", zei hij, „dat terugkom, misschien verandert u rr tertijd van gedachten, misschien v ïer ik et er- oorloven de omstandigheden, dat ik u verder uitsluitsel geef. In het kn- dere geval is het uw eigen schfeld, als een erfenis u ontgaat." Met deze woorden verwijderde ide vreemdeling zich. j Het duurde geruimen tijd, voof de toelage voor gehuwden. De admini strateurs der hospitalen le kl. (Am sterdam—'s Gravenhage en Utrecht) genieten een verhooging der jaarwed de van f 100. Vast traktement. De „Politiegids" schrijftEen waar woord heeft Rotterdam's kranige burgemeester in een raadsvergade ring langs den neus weg gesproken, door op te merken dat er een tijd zou aanbreken dat de vaste traktamenten uit den booze zouden worden geacht en aan een ieder loon naar bekwaam heid en geschiktheid en ijver zou worden toebedeeld. Inderdaad zou de vervanging van het eerste door het tweede stelsel een niet geringe ontwenteling teweeg brengen in de ambtenaarswereld. Het laat-maar-waaien-systeem, het „kom ik er vandaag niet dan kom ik er morgen", het dienen alleen voor de pensioen-jaren, het stelsel ,,'t zal mijn tijd wel duren, mijn op volger moet ook wat te doen vinden", met dat alles zou gebroken worden, als ieder ambtenaar slechts ontving het loon, dat hij toonde waard te zijn. 't Is niet te weerspreken, dat het stelsel en de werking, van vaste traktementen, een schaduwzijde ver toont, omdat de zoo noodige prikkel tot meer bekwaamheid,groofere biuik- baarheid en hoogereplichtsbetrachting goeddeels uitgesloten is. Wie op vast traktameni aangesteld, zich eenvoudig Iaat drijven, niets meer doende, dan noodig is om zich te vrijwaren voor ontslag, zijn tijd ver lummelend, zijn meerderen en het publiek tot ergernis en zijn betrekking tot oneer, verdient allerminst de vastheid die zijn traktement hem geeft. Zelve los van alles wat den be- kieeden post hoogere waarde en meer beteekenis zou geven, los van alles wat inspanning heet, los van allen dienstijver, teert men op de vastig heid der bezoldiging, die beschou wend ais een genotmiddel, dat een rustige slaap waarborgt, vooral als anderen werken, welke die vastigheid missen. Rotterdam's burgemeester moet de besproken woorden slechts in een tusschenzinnetje, leukweg ten beste gegeven hebben.Daarom knoopen ook wij er slechts deze eenvoudige op merkingen aan vast, ze aanbevelend in de overweging van allen, die ai jaren lang een vast traktement genie ten, zonder ooit ook maar éen oogen- blik aan de schaduwzijde gedacht te hebben. Men zij gewaarschuwd. Vlissingen, 6 October. In het „Weekbl. van den Bond van Gemeente-ambtenaren" wordt melding gemaakt van een schrijven aan Ged. oude Wildenfels den indruk te bo ven was, dien dit zonderlinge bezoek op hem gemaakt had. Hij had geen berouw ©ver de beslissing, die hij genomen had, hij kwam, hoe meer hij de zaak overdacht, steeds vaster tot de overtuiging, dat men hem in een zeer gevaarlijke intrige had wil len wikkelen, maar de gedachte, dat hij misschien toch aanspraken maak te op een rijke erfenis, hield de fan tasie van den overspannen man bezig. Benno en Wally namen de zaak kalmer opal koesterden zij ook dezelfde bedenkingen van hun vader, zij waren toch jong genoeg, om hun hart niet voor de koenste hoop te sluiten en wonderbare schikkingen van het lot voor mogelijk te houden Benno vertelde bij deze gelegen heid, dat hij in Italië een grafelijke familie Wildenfels ontmoet had, maar hij wilde niets anders meedeelen om trent deze ontmoeting, hoe nieuws gierig Wally ook werd, juist hier door, dat hij steeds het gesprek af brak, als zij het onderwerp aanroerde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1