PITEIN EEKBANK Woensdag 1 October 'D.BO& Onwrikbaar. No. 232 51 e Jaargang. 1913 ZONEN. voor Glazen. DIENSTBODE, NSTBODE. en Dr. D.Bos erenPJ.SIEGERS&ZQQN jflor Potten en Tuinen. van Oom Tom, -,Proc. Mtdderoüïg GEMEENTEBESTUUR BINNENLAND FEUILLETON tHennessy Co. n F. Martell, en en Onde Jenever, d Fockink, Irve Lucas Bols, H. Bootz, tkamp Zoon Molijn. Land= en Tuinbouw «tort kapitaal f «78.800. |8 9 0. >.516.508.53 5.569-400.- rieven 947s 7„ rieven 100 Steen enb eer. tuinen. "^BUf op Smak, varende tus- en de Oostkust van En- lor de Vischrookerij „La te Gent. Brieven met nties, en opgave van ver is, letters Z. C. V. Bureau te Courant". <d tegen 1 November |fAN HERCULES, Wage- den Slaventijd in Amerika STOWE, 2 dln. met plm. Wij geven daarbij Een ieuwe Roman van plm, n leveren die 3 mooie boe- 0,585 fr thuis. Toez. tegen of -zegels waarbij vermeld pje" door Boefth. „Ex- v. Beuningplein 13, Bam. d gevraag een flinke Hotel „DU COMMERCE." 's avonds na 8 uur. terdag van af 2 uur la „Albion" te spreken. Vi.lSSINCSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend, Groote letters., en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements- Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. BEKENDMAKING. Verkrijgbaarstelling sold ij en zeemacht. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter Kennis van oeiangheb- benden dat de aanvragen tot uitbetaling van postwissels voor betrekkingen van officieren en mindere schepelin gen ten wier behoeve, ingevolge het Kon. besluit van 28 Juni 1898, no. 42 een gedeelte zeetractement of soldij is afgestaan ter gemeentesecre tarie, (Bureau bevolking) kunnen worden afgehaald. Vlissingen, 30 September 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen aan staanden Vrijdag 3 October, des na middags ten halftwee ure. in die vergadering zal door den voor zitter namens de centrale sectie een nadere regeling van werkzaamheden worden voorgesteld. Raad van State. Het nieuwbenoemde lid van den Raad van State, mr. Th. Heemskerk, is gisteren als zoodanig in de aige- ineene vergadering van genoenjd Staatscollege door den vice-president jhr. mr. Röeil, beëedigd. Mr. Heemskerk zal naar men ver neemt zitting krijgen in de afdeeling voor de geschillen van bestuur. Vrouwenkiesrecht. Het dagelijksch bestuur van den Nationalen Vrouwenraad van Neder land is van oordeel, dat thans, nu de meerderheid der Tweede Kamer het denkbeeld van vrouwenkiesrecht gun stig gezind is, en nu de regeering, blijkens de Troonrede, zich voorstelt de grondwettelijke belemmering tegen bet toekennen van kiesrecht aan vrouwen weg te nemen, de tijd ge komen is, de vraag onder de oogen te zien hoe bij eventueele invoering bet vrouwenkiesrecht geregeld moet worden. :raat 6. Teleph 92. Is voorradig ÏQSTAO. jevelend, Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) Met zijn mooie, blauwe oogen, zoo vol vrees en deemoed, met zijn angstige, zoo, lang achtergehouden bekentenis maakte hij Jan het hart week. En de krachtige goede jonge man z« op een toon, die bijna ongevoe lig klonk Gekheid, NilsJe moeder zal tr weer bovenop komen, zoodra ze weet, dat jij vrij bent. De ander zag nog, hoe de brave lan met tranen in de oogen zoo snel hogelijk wegliep. Dij de poort ontmoette hij Bissing, hem doodsbleek voorbijvloog en 200 snel hij kon een der straten in- si°eg, welke elkander daar kruisten. Een gendarme, die hem volgde, dat ook doen, maar vertraagde 7n tred, toen hij Jan Begemann her kende, en riep hem toe Stahlberg heeft zich op 't laatste ®.°genblik vergiftigd Hier bij het sta- ll0n- Dood is hij, zegt de dokter. alsof hij door den bliksem ge- "jfen was. mededeeling werd bevestigd, stahlberg had gedurende de ge- kaï reis zwijgend, maar volkomen in een hoekje gezetenrooken hij niet, maar hij gaf de beide Waar zoo vaak de uilsluiting van alle viouwen nog verdedigd wordt, op grond van moeilijkheden, verbon den aan de nadere uitwerking van eenigen bepaalden vorm van vrou wenkiesrecht, meent het dagelijksch bestuur, dat bestudeering van deze vraag wellicht de invoering van vrouwenkiesrecht zou kunnen bevor deren. De uitvoering van dit plan is op gedragen aan twee leden van het dagelijksch bestuur, mevr. Van itallie- Van Embden, en mevr. De Jong van Beek en Donk-Kluyver. Alvorens haar werkzaamheden te beginnen, hebben deze dames overleg gepleegd met staatsraad prof. mr. J. Oppenheim, die zijn instemming met het plan betuigde en zijn steun en medewer king toezegde- Het voornemen is, nu een aantal bevoegde mannen en vrouwen te verzoeken, ieder een verdediging te willen geven van dat stelsel van vrouwenkiesrecht, dat zij zouden wen- schen ingevoerd te zien. Het dag. bestuur wijst er nog uit drukkelijk op, dat de Nationale Vrou wenraad van Nederland zich wél meerdere malen voor vrouwenkies recht heeft verklaard, doch steeds in het midden heeft gelaten, aan welke vrouwen het kiesrecht moet worden gegeven en hoe dit vrouwenkiesrecht in allerlei opzichten moet worden geregeld. Met het oog op zijn samen stelling uit de meest heterogene ver een igingen kan hierover van den Natio nalen Vrouwenraad ook geen uitspraak worden verwacht. De bedoeling is slechts een zuiver objectief beeld te geven van de verschillende mogelijk heden, die bij de invoering van vrouwenkiesrecht overwogen zullen moeten worden. Centrale Sectie. Naar aanleiding van de opmerking, van parlementaire zijde gemaakt over de eenzijdige samenstelling van de Centrale Sectie, doet „De Standaard" een ingrijpende oplossing aan de hand van de bezwaren welke zich bij de samenstelling voordoen. Het blad schrijft Ons komt voor, dat overleg niet baten zal, en dat 't de regeling zelve is die wijziging zal moeten ondergaan. Bij de commissie van onderzoek is dit reeds eenige jaren geleden ingezien, gendarmes verlof hem de sigarenkoker uit den binnenzak te nemen, daar men hem geboeid had. Dat maakte hem echter toch ze nuwachtig en hij zei driftig Maakt jullie toch niet belache lijk! Je weet immers wel, dat men mij mijn revolver en mijn mes heeft afgenomen. En toen vertelde hij een aardig heid, waarom de beide mannen lachten. Zoo nam hij ook hen beet, zooals hij zoovelen door zijn overredings kunst beetgenomen had. Ze maakten zijn boeien los, zoodat de kleine ketting nu nog maar voor den vorm om zijn arm hing. En weer zat Stahlberg heel kalm slechts eenmaal liet hij zien, hoe de ijzeren ring zijn pols had geschaafd. 'kWou, dat ik toch een glas water had! zei hij bij 'tvoorlaatste station. Men bracht het hem. Stahlberg vroeg naar den naam van de plaats. Ze gaven hem beiden inlichtingen, maar hij beweerde, dat ze ongelijk hadden, en de gendarmes keken weer naar buiten. Ja, ze hadden gelijk Ik drink op uw welzijn, menee- ren, en dank u voor uw welwillend heid, zei hij toen tot hen en eerst later herinnerden ze zich, dat hij deze woorden op zulk een „vreemden" toon had gesproken. Daarop dronk hij zijn glas in één teug leegeen schok ging door zijn lichaam, het glas viel op den grond en zonder geluid of nog een andere en de vondst van de commissie van voorbereiding en de vaste commissie heeft metterdaad reeds heil gebracht. We willen niet zeggen, dat met name in de begrootingscommissie het ideaal reeds bereikt is, maar men deed toch een merkelijke schrede vooruit. Op tweeërlei kwam het bij die jongstè regeling aan. Men wilde de partijen bevredigen, en liefst deskun- gen in de commissiën laten optreden. Vroeger vielen soms belangrijke par tijen geheel uit, en bleven de des kundigen buiten spel, en was het een bloot fortuin, zoo men eens een en kele hiaal voor een ontwerp een de gelijke commissie van menschen van 't vak kreeg. Het vroegere euvel was, dat men in de Kamer officieel nooit van par tijen wilde weten, en de uitkomst was, dat men nu bij de jongste re geling er toch toe overging om het bestaan van partijen officieel te er kennen. Datzelfde argument zal nu vroeg of laat ook bij de keuze van het bestuur der afdeelingen tot zijn recht moeten komen, of 't blijft het oude tobben. In de centrale sectie, dit voelt ieder, moesten de partijen eigenlijk steeds naar haar getalsterkte vertegenwoordigd zijn. Naar de getalsterkte der partijen diende dus bepaald te worden, welke partijen vast of slechts bij toerbeurt een barer in die sectie zouden kie zen, en de representant van zulk een partij zou dan door de parlij zelve zijn aan te wijzen. De Roomschen en de Unie-liberalen zouden, bij de te genwoordige casuspositie der Kamer, dus, beide elk éen lid voor die sectie hebben aan te wijzen, de overigen bij toebeurt. Of daarbij het lidmaatschap van de centrale sectie steeds gepaard zou moeten gaan met het praesidium in de afdeelingen, kan hierbij voorshands onbeslist blijven. Niet op het voorzitterschap van de sectie, maar op het stem hebben in de centrale sectie komt 't aan, en op zichzelf is er geen de minste reden, waarom beide qualiteiten steeds in éen persoon zouden moeten vereenigd zijn. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft be paald dat milicien-sergeanten, die een vrijwillige verbintenis wenschen aan beweging te maken, zakte hij voor over. Wat was dat Een onmacht Hij was wel zeer bleek, maar toch na tuurlijk warm. Eer ze het doel van de reis bereikt hadden, wisten de gendarmen, wat het was hij was dood. Assessor von Bissing werd van dit oogenblik af als een buitenge woon begaafd ambtenaar beschouwd. Dat hij niet den triomf kon smaken van Stahlberg in de gevangenis te brengen, was voor hem jammer, maar zijn verdiensten met het oog op diens arrestatie en het terugkrij gen van een groot deel van het reeds verloren gewaande geld werden door den zelfmoord van Stahlberg niet verminderd. Het was nog maar korten tijd ge leden, dat dit alles was voorgeval len, toen op een avond Jar. Bege mann den vriend zijner jeugd, Nils Jensen bij de gevangenispoort op wachtte. Geen van beiden sprak bij de ont moeting een woord zwijgend reikten ze elkaar de hand en liepen toen bij het dalen van den nacht door eenzame straten naar de rivier. Hier lag op een plek, verre van den ge wonen verkeersweg, een booter was slechts één man in. Nil's schuwe blik staarde in een volkomen vreemd gezicht. Ach, hij had zoo nadrukkelijk gezegd Ik wil niemand zien I Niemand dan mijn moeder. te gaan als sergeant, tot een zooda nige verbintenis eerst zuilen worden toegelaten nadat door hen is voldaan aan de algemeene en bijzondere eischen voor den vrijwillig sergeant gesteld, terwijl de werkelijke dienst als milicien-korporaal en milicien sergeant tezamen minstens éen jaar moet bedragen. De inspecteur der infanterie heeft bepaald dat de adsp. milicien-ser geanten der lichting 1913, die bij het onlangs gehouden examen voor mil. sergeant niet zijn geslaagd, doch niettemin verplicht zijn om na hun eerste oefening, welke 30 September eindigt, nog 37a maand onder de wapenen te blijven, een voortgezelte opleiding zullen volgen en voor hun vertrek met groot verlof nogmaals examens zuilen afleggen voor sergeant. Rotterdam en Antwerpen. De concurrentie tusschen Rotterdam en Antwerpen, schrijft de „Neptune", wordt al scherper en scherper. Het blad wijst er op, dat een Duitsche lijn, die gedurende het seizoen een dienst onderhield voor het transport van erts van de Westkust van Duitsch- Afrika naar Antwerpen, thans verlegd is naar Rotterdam, omdat de kosten van vervoer in het laatste geval aan merkelijk minder bedragen. Wanneer de booten met erts Rotterdam als losplaats kiezen, inclusief de kosten van het vervoer per lichter naar Ant werpen, is dit vervoer voor de Mij. goedkooper, dan dat men rechtstreeks het erts te Antwerpen lost. Naar de „Prov. Gron. Ct." uit goede bron verneemt, is er een mi- nisterieele aanschrijving rondgezonden waarin wordt medegedeeld, dat voort aan bij aanstelling of bevordering van post- of telegraafbeambten niet meer op politieke kleur of godsdienstige richting mag worden gelet. Scheepvaartbeweging. Gedurende September 1913kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 992 schepen, metende 1,250,483 netto reg. ton, waarvan 10 zeilschepen, met 8037 netto reg. ton en 14 zeelichters, met 8921 netto reg. ton, 27 vreemde sleepbooten, 2 bijleggers, 2 proef- stoomers, 10 marine-vaartuigen, 2 stoomjachten, 2 stoomhoppers, 2 sloo- pers, 1 bergingsvaartuig, en waar- Beschenen door het bleeke licht der maan, die in 't eerste kwartier stond, gleed de boot, door krachtige handen geroeid, uit het kanaal in de rivier en vervolgens snel stroom afwaarts. En een uur later knielde een man met grijs haar, wiens lichaam schokte door het bedwongen snikken, voor een oude vrouw, die hem met ma gere, bevende handen over 't hoofd streek en hem telkens weer haar ar men, lieven jongen noemde. Want moederliefde sterft niet. Het was een moeilijk afscheid, een afscheid misschien voor altijd, maar dat toch beiden nog gelukkig maakte. Niemand zag den zoon des huizes, niemand wist van zijn komen en gaan, behalve Jan en Charlotte. En nu nam Jan hem weer in ont vangst, bracht hem in stilte van den nacht naar de Hollandsche grens, zag hem daar in den trein stappen, en riep hem als antwoord op zijn laatste Verzoek toe Heb maar geen zorg, mijn jon gen, moederliefde sterft niet en wij denken trouw aan je. Twintig jaar later kwam een groo te, magere heer bij Jan Begemann en diens echtgenoote op bezoek. Ze hadden alle drie hun tot aan den tijd betaald, maar ofschoon de gast vermoeide trekken had en in spreken en doen een zekere scherpte toonde, geleek hij toch heden nog op dien flinken, eleganten man, die eens zoo zelfbewust het leven was onder ook 27 stoomschepen die aan de Vondelingenpiaat hebben gebun kerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 903 schepen, met 1,170,926 netto reg. ton. Bovendien vertrokken van Poortershaven en Vtaardingen naar Rotterdam 7 stoomschepen. Bo vendien legden 24 inkomende en 52 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. In September 1913 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 907 sche pen, metende 1,097,856 netto reg. ton, waarvan 4 zeilschepen, met 4665 netto reg.ton en 13 zeelichters, met 8154 netto reg. ton, waaronder ook 27 stoomschepen die aan de Vondelin genplaat hebben gebunkerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 837 schepen, met 1,024,482 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen Netto K. ton N. Waterweg 1913 8655 10,526,984 1912 8451 10,024,945 Rotterdam 1913 7941 9,881,122 1912 7623 8,999,184 Ghili bij Granen in den Hertst. Meer en meer wordt een kunst- mestbemesting bij onze granen toe gepast, vele landbouwers zijn er reeds, die hun graan in uitsluitend kunstmest verbouwen. Dat heeft echter tengevolge gehad, ingetreden. De oudste van Jan Begemann en Charlotte draagt, volgens het gebruik van die streek, den naam van zijn petemoe Jensen als doop- en roepnaam voor dien zijns vader; zoo is op de voor jaren verbouwde Moyenburg de naam van den voormaligen eigenaar nog niet uitgestorven en Jans eerste kleinzoon draagt dien evenals zijn vader. Lang rust de oude vrouw, die eens hier regeerde, in 't grafhaar laatste wensch, dat Jan eens de Moyenburg aan zijn oudsten zoon zou overdragen is vervuld. De vreemde, dien Jan en Charlotte met al de liefde van trouwe bloed verwanten omringden, bleef slechts éen dag bij hen, bekeek huis en hof met ernstige blikken en bezocht het graf van zijn moeder. Daarna liet hij alles vertellen wat hem interesseerde. Zoo vernam hij ook, dat Dina, na jaren eenzaam te hebben geleefd, met een man was getrouwd, die zeer goed bij haar paste en met wien ze op haar manier tevreden leefde. En toen Nils Jensen vertrok, zei hij met vochtige oogen Hoe zou mijn moeder zich ver heugen, als ze heden haar zoon en jullie en de geliefde Moyenburg weer kon zien. Ja, Nils! Gelukkig zou ze zijn De hemel heeft ons en jou geholpen, zei Charlotte Begemann, en Jan, wiens hart eens weer overvol was, bevestigde dit door herhaaldelijk met het hoofd te knikken. li

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1