AS J Onwrikbaar. DEI RMAN. Dinsdag 30 September 51e Jaargang. Literfl. 0.35 1913. No. 231 1913 gemeentebestuur binnenland feuilleton gen SOHN JE AANDAM van de al ;rde Firma evenzeer s is mijn EREN- Kinder Ulsters en s, nieuwste modellen, de naald, zullen voor en verkocht in de voor- BANK VAN LEENiNG, 11. ra m n prijs, wendt u dan lame-Portwijn ad Jjnwi/n, Malaga, d White Port- uiterst concurreerende TELEFOON 46. 3 1.18 1.29 1.40 1.59 2.18 2.23 2.40 2.53 3.06 3.19 10 4.30 4.41 4.52 5.11 5.30 5.37 5.52 6.04 6.16 6.29 12 7.15 7.25 7.36 7.55 8.14 8.22 8.37 16 A 8.50 9.03 11 4.40 4.52 5.05 5.17 5.32 5,40 6.03 6.24 6.35 6.45 3.04 3.19 M 5.17 5.32 11A 5.12 5.23 5.35 13 7.22 7.35 7.51 8.03 8.1S 8.21 8.41 9.06 9.17 9.27 N 5.35 5.50 8.06 8.21 13A 6.05 6.16 6.28 12A 5.38 5.50 6.01 14A 14 8.42 9.— 8 24 8.39 8.45 9.— 15A 7.56 8.07 8.19 16A 7.27 7.39 7.50 8.23 8.35 8.46 VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroate letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. MILITIE. Zakboekjes. De Burgemeester van Vlissin gen; brengt ter kennis van de in deze gemeente wonende verlof gangers van de Militie van het l£de Regiment Infanterie, Iste Bataljon van lichtingen, die dit jaar niet voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen zijn ge weest, dat zij hun zakboekje ten spoedigste ten Raadhuize Büreau Militie, moeten inleveren, ten einde daarin bij genoemd korps de noodige wijzigingen overeen komstig de nieuwe Militiewet te doen aanbrengen. Vlissingen, 30 September 1913. De Burgem. voornoemd, V. DOORN V. KOUDEKERKE. Werkeloosheldstondsen. Zaterdag werd te Utrecht de jaar vergadering gehouden van de sectie t deróemeentelijke Werkloosheidsfond- j sen, onderafdeeling van de Nationale j Vereeniging tegen de Werkloosheid. De voorzitter, de heer Van Hettinga Tromp, uit Amsterdam, deelde mede, in voorbereiding zijn plannen tot reorganisatie van de Nationale Ver eeniging tegen de Werkloosheid, ten gevolge waarvan, worden deze pian- len uitgevoerd, de sectie een zelf-' iiandige vereeniging zal worden. De sectie kan hier z. i. slechts bij win nen, o. a. ook doordat zij op deze I wijze meer direct verband zal kun nen zoeken met de Internationale Ver eeniging tot bestrijding van de Werkloosheid. De vergadering machtigde het be stuur, om aan de uitvoering dier plannen mede te werken. Op voorstel van de heeren Ort, uit I Ulrecht. en Draayer, uit Deventer, werd besloten tot instelling van een commissie tot voorbereiding van een uniforme statistiek, betreffende de werkloosheid onder de leden der toegelaten vereenigingen. Door de betrokken bestuursleden werden vervolgens vragen beant woord, naar aanleiding van de jaar verslagen hunner fondsen, gesteld door andere fondsbestuurders, waarbij o. a. bleek, dat in sommige gevallen Je subsidie, door de gemeente aan het fonds verstrekt, te beschouwen is als een crediet. Hetgeen niet wordt uitgekeerd, moet, na afloop van het I iaat, aan de gemeente worden terug gegeven. Een reserve wordt zoodoende i "iet gevormddaar staat tegenover Roman door L. Haidheim. (Nadruk verbodea.) 1 y.) Op 'toogenblik wachtte iedereen 'al wraakzuchtige blijdschap aan het j slation, waar de misdadiger zou aan komen. Jan Begemann, die in de nabijheid jvan ket station iets te doen had, jwerd d00r £jjt gezjc[it met walging vervuld. Dezelfde menschen hadden pStijken Stahlberg" vroeger toege- En waar zou de vrouw, waar zou- de kinderen zijn van den man, Hie nog maar enkele jaren geleden bij benadering aangegeven gevierd was? 'oo snel mogelijk haastte Jan zich 1 laatnaar Ni's te g^, d'e hem in de atste Zes maanden niet had willen «en. Jelkenmale werd zijn hart beklemd, t tototer hij naar zijn voormaligen i Her ging, wiens huwelijk met Dina dat de gemeente bijpast, wanneer het crediet wordt overschreden. in de middagvergadering ontwik kelde zich een langdurige discussie over de vraag, of het wenschelijk is, dat de bijslag uit de fondsen op de uitkeeringen als vereenigingen zij een vast percentage, in alle maanden des jaars, dan wel een wisselend. En in verband hiermede, of toegelaten kan worden, dat de vereenigingen het bedrag hunner uitkeering regelen naar de grootte van den bijslag, m. a. w. minder uitkeeren, wanneer de bijslag hooger is. Vrij algemeen bleek men dit laatste niet geoorloofd te achten, aangezien, tengevolge va:i een dergelijke rege ling, de verhoogde bijslag ten goede zou komen aan de kas der vereeni ging en niet aan de verzekerden, het geen doel van het fonds moet zijn. Grooter nog wordt het bezwaar, wanneer een landelijke bond de uil- keering in plaatsen, waar gemeente lijke bijslag wordt genoten, lager stelt dan in plaatsen, waar zulks niet het geval is. De verzekerden, in de laatste gemeenten, zouden dan profi- teeren van den bijslag, gegeven door de gemeenten, waar fondsen zijn. Voorts viel te constateeren een streven, bij de verschillende fondsen, om het bijslag-percentage een vast, in alle maanden, te doen zijn, op grond van onbillijkheid, waartoe het tegenovergestelde zou leiden. Ten slotte werd nog bespioken het al of niet wenschelijke van den wachttijd, alvorens tet het verleenen van uitkeering, respectievelijk bijslag, óver te gaan. Hoewel het nut van een wachttijd van enkele zijden werd betoogd, bleek een strooming te be staan, om hiermede te breken en reeds den eersten dag de uitkeering te doen ingaan. De controle, door de vakvereenigingen uit te oefenen, werd voldoende geacht, ter voorkoming van simulatie. Herziening der Leerplichtwet. Aan een commissie uit de Veree niging van arrondissements-schoolop- zieners, de heeren Tj. Kielstra te Oegstgeest,,J. Stamperius teBaarn.J. F. Hoekstra te Amsterdam en J. van Gilse te Steenwijk, werd opgedragen over een herziening der Leerplicht wet haar meening te zeggen. Zij heeft zich van dien arbeid gekweten en aan de vereeniging verslag uitgebracht. De voornaamste wenschen in dat verslag zijn de volgende: Verlenging van den leerplicht ten minste tot het einde van het 13e levensjaar. Een lid der commissie meende, dat het herhalingsonderwijs verplicht moet worden gesteld tot het 16e levensjaar. De meerderheid achtte voorshands een verplichten cursus ontbonden was. De hemel zij gedankt 1 Je zus ter zou nooit kunnen vergeten, dat mijn naam niet meer onbevlekt is 1 had Nils hem indertijd geschieven. Thans wilde hij Jan zien; hij had belangrijke zaken met hem te be spreken. Toen Jan bij hem kwam, stond Nils bij het kleine venster zijner cel en werkte aan een groot plan voor een bouwwerk, dat op een teeken bord was bevestigd. Om hem heen lagen boeken en andere plans, die hij had ontworpen. Het kleine ver trek scheen een studeerkamer, geen plaats, waar men voor straf vertoefde. Maar het vroeger zoe dichte haar van den bewoner was, zooals Jan Begemann heden voor 'teerst opmerkte, dun en geheel grijs ge worden. Wat ontroerde deze aanblik Jan Be gemann 1 Nils Jensen keek van zijn werk op. Wat was die vroeger zoo elegante gestalte veranderd en mager geworden I Wat heb je, Jan Is er met moeder iets gebeurd? vroeg Nils van twee (achtereenvolgende) jaren en onmiddellijk volgende op het ein digen van den leerplicht, voldoende, althans een grooten slap voorwaarts. Het verderfelijke wordt aangetoond van de landbouwverloven, wegens de exploitatie van kinderen die daarvan het gevolg is. Moet er in de Leerplichtwet een bepaling worden opgenomena. be treffende schipperskinderen, kinderen die in woonwagens wonen, in het al gemeen kinderen wier ouders een vaste woonplaats missenen b. be treffende doofstomme, blinde en an dere ongelukkige of misdeelde kin deren Het verdient overweging voor zulke kinderen afzonderlijk gelegenheden om onderwijs te ontvangen, in het leven te roepen, want hoevelen van deze, van alle ontwikkeling en ook vaak van zedelijke vorming verstoken, groeien nu in 't wilde op, ook dik wijls voor „galg en rad", zeer tot schade der gemeenschap. Aan het slot van de brochure wor den de te wijzigen artikelen der Leerplichtwet besproken. Hr. Ms. Kortenaer. Hr. Ms. pantserschip Kortenaer zal in den loop van deze week Konstan- tinopel, alwaar het in verband met den oorlog in het Oosten geruimen tijd gestationneerd was, verlaten en naar Nederland terugkeeren. Militaire berichten. Van 16 November tot ultimo Maart 1914 zullen in verschillende, garni zoenen cursussen worden gehouden ter opleiding van dienstplichtige ser geanten en fouriers van de landweer tot sergeant-majoor-instructeur bij de landweer, aan welke betrekking een toelage van f 150 's jaars is ver bonden. De minister van oorlog heeft bepaald, dat miliciens die in aanmerking wenschen te komen voor een plaatsing bij de administratietroepen, daartoe geen toestemming van ouders of voogden behoeven overteleggen. Allen die na vrijwillige aanmel ding in aanmerking komen voor een plaatsing bij de administratie-troepen zijn verplicht een eerste oefening van 14'/9 maand te volbrengen. Als dan worden zij vrijgesteld van op komst voor herhalingsoefeningen. G. P. W. Dessing t- Zaterdagavond is in den ouderdom van 69 jaar na een korte ongesteld heid overleden de heer C. P. W. Dessing, lid van den gemeenteraad te Gouda. De heer Dessing was hoofd der firma Qebr. Dessing, aannemers o.a. van den Vlissingschen toren en het kustfort te Vlissingen. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige uoorutaarden. verschrikt aan zijn trouwsten vriend. Niets 1 loog Jan. Men brengt zoo aanstonds Stahlberg. Honder den wachten hem aan het station op. Dat kan ik mij voorstellen 't Zal mij benieuwen, of hij er levend afkomt, zei Nils met matte stem. Wat hielp het hem, dat men Stahl berg had gevat Hij had er niets van. Zijn straftijd zou over enkele maan den verstreken zijn. Ik kan mij er niet eens over verheugen 1 zei hij op somberen toont terwijl hij tegen 't venster leun de, waardoor hij, voorbij een kalen muur, een paar groene boomen kon zien. Moeder heeft volkomen gelijk gehad, begon Nils na een kleine pauze. Ik behoor niet meer op de Moyeuburg en zou ook niet meer tusschen jullie kunnen leven hij hield op, trachtte zijn ontroering te bedwingen, en vervolgde toenIk zou moeder zeer dankbaar zijn, als ze mij eenige duizendeu mee naar de overzijde zou willen geven. Met hetgeen haar persoonlijk eigendom is, kan ze natuurlijk doen, wat ze De 8-urendag ingevoerd. Na een discussie van ruim 2 uur heeft de gemeenteraad van Zaandam Maandagavond met 10 tegen 9 stem men besloten voor de gemeente-werk lieden met ingang van 1 Mei 19I4> den achturen-dag in te voeren. Voor stemden de 10 soc. dem. leden, tegen alle niet-soc. dem. D. F. Ruys+. Met zeer groot leedwezen zegt „de Scheepv." zal in handels- en scheepvaartkringen worden vernomen dat Zondagavond te 's Gravenhage is overleden de heer D. T. Ruys, lid der firma Ruys en Co., W. Ruys en Zonen, en als zoodanig ook oudste directeur van den Rotterdamschen Lloyd. Nauwelijks enkele dagen geleken werd de heer Daan Ruys getroffen door de ongesteldheid die hein niet meer van het ziekbed zou doen op staan, die den oogenschijnlijk nog zoo stoeren vertegenwoordiger van het geslacht Ruys op 72 jarigen jarigen leeftijd ten grave zou doen dalen. Met hem verliest Rotterdam een zijner vooraanstaande mannen op scheepvaartgebied, een die ongetwij feld reeds tot de oude garde moest worden gerekend, ook al zag men hem het tot op het laatst van zijn leven niet aan. Daan Ruys is groot geworden met Rotterdam, of liever hij is een der mannen geweest die Rotterdam heb ben helpen groot maken, daarbij te gelijkertijd aan den naam zijner firma een glans verleende, die uitstraalde ver buiten de grenzen van Rotterdam, ver buiten de grenzen ook van Ne derland en die ongetwijfeld mée ons kleine land heeft doen stempelen als scheepvaartnatie bij uitnemendheid. 1 Mei—officieele arbeidsfeestdag. De gemeenteraad van Zaandam be sloot Maandagavond met 10 tegen 9 stemmen, den 1 Mei-dag op te nemen onder de officieele- feestdagen. Het debat dat voorafging, duurde onge veer 1 uur. Voor stemden de 10 soc. dem. raadsleden, tégen alle andere leden. Nederlandsche Ingenieurs in den vreemde. Het Harbour Committee der haven stad Tsifoe (China) heeft aan de te Amsterdam gevestigde Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken in concurrentie met buitenlandsche aan biedingen, 'het verzoek gericht tot uitzending van een ingenieur om een ontwerp te maken tot verbetering der haven aldaar, met name voor den bouw van een „breakwater", om aan de schepen een veilige ligging •p de ree te verzekeren. Aan dit wil. Ik .hoop, dat haar nog een aan tal jaren geschonken mogen wor den, die ze bij jouw en Charlotte in vrede en rust kan doorbrengen, Mocht jij, als ze eens is heenge gaan, de Moyenburg willen koopen, of draagt ze je die reeds bij haar leven over, ik heb er niets tegen. Als ik van haar geld, zooals ze mij schreef, de som krijg, waarop de Moyenburg bij haar huwelijk geta xeerd werd, dan moet ik mij diep schamen en haar dankbaar zijn. Voorloopig echter schijnt in mij eik gevoel van berouw en schaamte te zijn gestorven. De val van de hoogte was te groot. En welke plannen heb je voor je nieuw optreden in de maatschap pij vroeg Jan zeer neerslachtig. Men heeft gezegd, dat men mij eenige maanden vermindering van straf wil geven. Je begrijpt, het gebeurt om moederMen weet im mers wel, wat er in zulke gevallen zooal in het voordeel van den ge vangene te berde wordt gebracht. Had men mij gevraagd, ik zou on der dankbetuiging voor de goede bedoeling geweigerd hebben. Boven- verzoek zal volgens „de Ingenieur" worden voldaan door de uitzending van den ingenieur 3e kl. van den rijkswaterstaat O. C. A. van Lidth de Jende c.i., aan wien met ingang van 1 October een buitenlandsch verlof van 9 maanden buiten bezwaar van 's lands schatkist werd toegestaan. Hij zal 3 October de reis naar China aanvaarden en wordt vergezeld door den aan hem toegevoegden ingenieur B. van Exter, c.i. die werkzaa n was te Hamburg bij de uitvoering van werken door de Külnische Bagger- selischaft. Vlissingen, 30 September. De Wognummers. In de Nieuwe Kerk werd gister avond een concert gegeven door de bekende gemengde zangvereeniging „Jacob Kwast" van Wognum. Dat edel koor zal blijven trekken zoo vaak en wanneer het optreedt. Van den gevoelsmensch Willem Saai, directeur van deze zangvereeniging, gaat een geheimzinnige kracht uit. Beschikkend over een uitgelezen stemmenmateriaal weet hij met zijn veel omvattende muzikale kennis en dichterlijken aanleg de poëtische schoonheden in de liederen, die hij uitkiest, in hun klankvolle accoor- den met volkomen zuiverheid van toon en onberispelijke stiptheid in stijl, tot een glansrijke uitvoering te brengen. Wat dan ook gisteravond weer als een kenmerk van dat koor reeds bij het „God is mijn Herder" trof, waren de fluisterende piano's, de prachtige nuanceeringen, de voortreffelijke voor dracht, eigenschappen, die in alle de 15 liederen uitblonken. Liefelijkheid parend aan kracht wordt door geen der koristen het getuid overschat en behoudt ieder de vol komen beschikking over de stem, een geoefendheid, die de vrucht is van langdurige en voortdurende ernstige studie onder leiding van een per soonlijkheid, die blijkbaar ieder van zijn koristen door en door kent en die vertrouwd is met de oude zoowel als de nieuwe componisten. Alle nummers van het program werden op weergaloos keurige wijze ten gehoore gebrachtde meeste, zoo niet alle droegen een streng religieus karakter, en waar omtrent de uit voering ervan van alle niet dan met den meesten lof kan worden gewaagd, kunnen wij de verzoeking niet weer staan vooral op den voorgrond te schuiven het heerlijk gezongen „De trouwe Vader houdt de wacht," mu ziek van Fr. Abt, met de reinklinkende sopraan-sele. Het succes van de Wognummers is hier weer groot geweest en verdiend. dien maakt de arrestatie van Stahl berg, dat dc heele zaak geen betee- kenis meer heeftwant nu zal ik bij zijn verhoor nogmaals al de ontzet tende bitterheid moeten proeven. O, die trots van vroegdr Al sprekende was Nils weer bit ter en sarcastisch geworden als voor heen. Toen Jan heenging en juist de deur achter zich wilde sluiten, riep Nils hem plotseling weer terug. Zijn roepen klonk als een kreet van den grootsten zielsangst. De bewaarder trad bescheiden ach teruit, -liet Jan Begemann weer bij Nils Jensen binnentreden, en zei vriendelijklk zal nog wel een poosje wachten. De arme meneer is zeker geheel van streek door de arrestatie van Stahlberg. Maar aan hem dacht Nils Jensen niet. Jan, zei hij, naar adem snak kende, Jan moeder ik ben wel niet waard, dat ik ze zal toch niet sterven eer ik Meer kon hij niet zeggen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1