li m m ti 2 A AT. Jr. III f 1111. Vrijdag 26 September Onwrikbaar. en Iheids- ;&febloem. ioen. VERKING. No. 228 51e Jaargang. 1913. fslefoon Ho. 10. ic. Middelburg ZEEUVSGHE brieven. BAUT&Co. BINNENLAND FEUILLETON VAN DEN HAK OP DEN TAK. GOES. 001* •RUKKERIJ TAN werk 1MI1 lag van af 2 uur lit ion" te spreken. Doctoren steeds als een heilzaam I uoor zwakken rs. lebiet dat wij reeds in dit artikel hebben e kwaliteit elke andere [schillende winkeliers /erkrijgbaar a 12 cenl VENHAGE. iaar ilfgiffe 1001/, pCf. Hoting lOOVi pCt. bij de Heeren isslngen. VLISSIINGSCHE Prijs per drie maandeji 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. gf Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij wekelijKsche betaling, ontvangen de dage- lh'Ks verschijnende „VLIS- S1NGSCHE COURANT" kos teloos tat 1 October 1913. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken. Gisterenmorgen 11 uur arriveerde met het stoomschip „Rotterdam" der Holland-Amerika lijn te Rotterdam de nieuwe minister van buitenlandsche zaken jhr. dr. Loudon,tot nu toeNeder- landsch gezant te Washington. Een officieele ontvangst had niet plaats. De minister, die door zijn fa milieleden bij zijn aankomst werd begroet, gaf aan de fotografen der geïllustreerde bladen zijn toestemming een photo van hem te nemen, waartoe een groep gevormd werd, waarbij hij le midden zijner familieleden plaats nam. De plannen van rechts. Uit rechtsche kringen meldt men aan „de Tel." dat de houding der coalitie in de komende politieke peri ode geheel beheerscht zal worden door het onderwijs-vraagstuk. Alleen dan zal rechts de door links voor te stellen kiesrechtherziening niet tegen werken, indien in elk opzicht recht worde gedaan aan den eenigen eisch, dien rechts in zake het onderwijs zal stellen, n.l. volkomen gelijkstelling m het bijzonder onderwijs met het openbaar. Bij inwilliging hiervan is rechts geneigd zeer tegemoetkomend te zijn bij de door links voorgenomen herziening van Talma's wetten. Staatsspoor. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft ter herden king van het vijftigjarig bestaan der maatschappij, een album uitgegeven, waarin de ontwikkeling der maat schappij met tal van prachtige auto- lypies aanschouwelijk wordt voorge steld. 0. a. komt in het album voor een loto van het station alhier en twee kiekjes op de mailbooten der maat schappij „Zeeland", waarvan er éen een vertrekkendedagboot voorstelt en 'Je andere een nachtboot, gemeerd aan de zuidelijke ponton. Verder komt in het album voor j «en foto van het in 1894 buiten ge bruik gesteld station stad, thans in gericht voor personeelwoningen, ter wijl voorts nog, wat onze provincie betreft, in het album voorkomen een kjekje op een overweg te Goes, be diend door een wachteres in Zuid- Bevelandsch costuum, een gezicht op «n trein welke den spoorwegdam Roman door L. Haidheim. (Nadruk verbode*.) Zou de oude vrouw Nils wer- ™ijk willen onterven dacht Jan. En vervolgens zei hij met een bitter, "!aar toch triomfantelijk gevoel tot Z|chzelven Nu Lotty geen raad meer "Mt, moet ze toch wel bij mij ko- '"en! Van haar fijnen assessor laat ante zich niets zeggen Of het hem zou gelukken in- j M uit te oefenen op de eigen zinnige vpouw met het stijve hoofd, ..een hem trouwens ook nog hoogst Nelachtig. een uUr later betrad hij het heem 51 de Moyenburg, waar Lotty hem achter een boschje tegemoet trad. I, "ad geweend en zag er zeer on- kig uit. .Och, meneer Begemann, ga iitt beti< huis 1 Tante is zoo ergden- en hoert tegenwoordig scherper door het Sloe overrijdt en de in 1868 gebouwde draaibrug voor dubbel spoor over het kanaal door Zuid- Beveland bij Vlake. Het album munt uit door keurige verzorging en de autotypies geven een duidelijk beeld van hetgeen de firma Roeloffzen, Hubner &Van Santen te Amsterdam, op dit gebied presteert, De Jubileumzegels. Men schrijft aan de „Maasbode," dat onmiddellijk na het verschijnen van het bericht, dat er jubileumzegels zouden worden uitgegeven, van alle kanten, vooral uit het buitenland, tal rijke aanvragen zijn gekomen van opkoopers en handelaren in postzegels om verschillende series der zegels te kunnen krijgen. Uit Noorwegen, Dene marken, Duitschland, Hongarije, enz., werden bestellingen gedaan vooreen totaal van duizenden marken. Wan neer aan al deze aanvragen gehoor wordt gegeven, dan hebben op het oogenblik de opkoopers reeds voor een zeer groot deel van den voorraad beslag gelegd, zoodat het nog lang niet vaststaat, dat het publiek in elke plaats een behoorlijkeserie kan krijgen. Het blad heeft de opbrengst van den verkoop van deze jubileumzegels berekend en deelt mede, dal de Staat, als alles verkocht is, een voordeeltje er van zal genieten van f 2.882.500. Daarom wenscht het, dat eerst aan alle postkantoren de gelegenheid zal geboden worden voor particulieren om zich de volledige serie aan te schaffen en dat eerst daarna de op koopers en de handelaars in het buitenland een beurt krijgen. Gemeenteraadsverkiezingen. De uitslag der gisteren gehouden verkiezing voor 3 leden van den gemeenteraad te 's Gravenhage is als volgt: KiesdistrictI, Vacature-Bleeker (S.D.A.P.) aftr. 1917. Uitgebr. geldige stemmen 6821. Volstrekte meerderheid 341 l.J. G. Sikkeman (S.D.A P.) 3242 L. L. H. de Visser (S D.P.) 85 C. D. Wesseling (R.K.) 3494, zoodat geko zen is de heer Wesseling. Kiesdistrict II. Vacature-dr. Lely (U.L.) aftreding 1915. Uitgebrachte geldige stemmen 5560. Volstrekte meerderheid 2781. G. G. van As(Ch. H.) 1828; C. J. Reijesse (S.D.A.P.) 542mr. dr. H. J. Romeijn (U.L.) 3190, zoodat gekozen is de heer Romeijn. Kiesdistrict III. Vacature-Thomson (U.L.) aftreding 1919. Uitgebracht geldige stemmen 5599. Volstrekte meerderheid 2800. C. J. Benschop (S.D.A.P.) 540 M. de Mos Jz. (A.R.) 1912; J. P. Sillevis, L. Wzn. (U.L.) 3147, zoodat gekozen is de heer Sillevis. Voeding van het leger. Naar „de Tel." verneemt, zal, met dan ooit. Laten we langs de heg heen en weer loopen. Juffrouw Ehrik heeft slechts te bevelen, zei hij zeer stijf. Ze hadden elkaar in den goeden tijd bij den voornaam genoemd. Maar dat was, naar het scheen, thans voorbij. Lotty zou hem het liefst om den hals zijn gevlogen, doch zijn toon verbood elke toenadering. Dat het Jan met haar precies zoojging, bedacht ze niet. En zoo waagde ook geen van bei den den ander te vragen Wat staat er toch tusschen ons Waartoe deze bitterheid Zwijgend liepen ze langs de groene heg. Hier kon vrouw Jensen hen niet zien, zelfs niet, wanneer ze zich met haar ziekenstoel in de woonkamer liet rollen. Wat is er toch voorgevallen Aldus verbrak Jan eindelijk het steeds pijnlijker wordende stilzwijgen. Klaas vertelde mij, dat het nu ernst zou worden met het testament. Ze beval mij, aan notaris Ko ning te schrijven en hem te ver zoeken hier te komen, berichtte ingang van 1 Januari a.s. een geheel nieuwe regeling, betreffende de voe ding worden ingevoerd Waar vroeger de bepalingen betreffende verstrekking van brood en levensmiddelen ver schillend waren en het kon gebeuren dat een soldaat wei recht recht had op levensmiddelen, doch niet op brood, zal dit bij de nieuwe bepalin gen niet meer kunnen voorkomen, aangezien het ration brood in de levensmiddelen is begrepen. Dit zal zeer zeker een vereenvoudiging in de administratie geven. Voorts zal men het bijslagfonds afschaffen. Ter ver duidelijking diene, dat bij de tegen woordige regeling der voeding voor eiken man per dag een bepaald be drag mag worden besteed voor den aankoop van levensmiddelen Behalve dit bedrag wordt per man en per dag nog 21/J cent tegoed gedaan. Dit geld wordt gebruikt voor het aankoopen van groenten, melk, specerijen en een enkele maal kaas of andere versnape ringen. Aangezien dit een afzonderlijk fonds is, gaf het aanleiding tot het maken van een potje, waarop van hoogerhand betrekkelijk geen controle was. Dat de bedragen aanzienlijk zijn, bleek o.m. uit het verslag der leger- commissie, die dan ook adviseerde tot afschaffing. Tot deze afschaffing is nu met in gang van 1 Januari 1914 besloten. Uit het bedrag, dat voortaan per man en per dag mag worden besteed, zullen dan de kosten van alle levensmidde len en het brood moeien worden be. stredenin plaats van, zooals nu, drie verschillende verantwoordingen, zal men dan met éen verantwoording kunnen volstaan. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van Van der Graaf Co.'s Bureau voor den Han del zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 31 faillisse- men tegen 37 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. Velen onzer lezers zullen zeker op E. N. T. O. S. zijn geweest en zich daar goed hebben geamuseerd. Daar toe was daar alle gelegenheid, maar er was daar ook nog gelegenheid tot iets anders, zooals een der corres pondenten van de „N. A. Ct." schrijft, iets, waarvan we echter, eerlijk ge zegd, niet hebben geprofiteerd. Hij schrijft Neemt eerst een bad, geachte lezers en lezeressen. Reinig u perfect. Wasch u, desnoods met groene zeep. Boen uw gezicht, uw borst, uw rug en uw beenen met bleekwater, Brus- selsch zand, puinsteen, en Joost weet wat meer. Neem daarna een chroom- zuurdouche. En wanneer gij eindelijk de heilige overtuiging hebt, neen Lotty. Natuurlijkhij moet er ais no taris bij zijn. Ik had mij reeds vaker indirect tegen deze opdracht verzet, meneer Begemann, vervolgde Lotty. Ik pro beerde het ook dezen keer. Maar toen Klaas terugkwam en de bood schap bracht, dat de notaris pas morgen kon komen, werd ze zoo boos op mij, als ze nog nooit wes ge weest.... Ze doorzag natuurlijk uw be doeling Ja meneer Begemann! En zij heeft mij bevolen mijn boeltje te pakken en het huis te verlaten Och, dat meent ze niet in ernst, dat weet u toch wel O, neen, het is haar volkomen ernstIk mag haar niet weer onder de oogen komen. Zieke menschen zijn licht boos, als men hun den zin niet geeft, ik vrees, dat u van ons eenvoudig le ven met al zijn onaangenaamheden ook genoeg hebtu wilt zelf graag weg dat is ook te begrijpen Sprakeloos van ontroering, door zijn scherpen toon, zag ze hem aan. absoluut zeker weet, dat er niet meer één bacterietje in uw poriën is schuilgegaan, spoel u dan af met verdunde eau de Cologne, en luister dan, naar hetgeen ik u te vertellen heb. Op de E. N. T. O. S. is het ge zellig. Vooral in het Lunapark, waar tot twee uur 's nachts het blauwe electrische licht er de feeststemming in houdt, terwij! er lustig gedanst en gedronken wordt. Het electrische licht is echter niet in staat, de kleine, lustige springertjes te dooden, waar van de wetenschappelijke naam, als wij niet-latinisten het ons goed her inneren, flomum-homum oftewel pulux irritans is, O. ware de E. N. T. O. S. verlicht met Finsen-lampen. In het holst van den nacht komen de Amsterdammers van het feest terrein in de stad terug. Ze zijn vroolijk! Zij hossen soms door de straat, alsof het klaarlichten dag was. Maar thuisgekomen overvalt hen de slaap. Heiaas, spoedig ontwaren zij, dat men op de E. N. T, O. S. gratis souvenirs meekrijgt. Plomum-homum. Geen aangename souvenirs, maar 't kwaad „verspringt", is dus niet van langen duur. Een zekere Piet K. heeft volgens een verhaal van de Preanger Bode, van een jongelui-partij een onaangename herinnering 'van lan- geren duur. Eenige jongelui met schrale beurs 't was inde laatste dagen der maand werden door goklust bevangen. Geld hadden ze niet, en daarom gokten ze om hun roerende goederen. Ze speelden tot de nauwkeurig bijgehouden administratie van den boedels uitwees, dat een van de kameraden eigenaar was geworden van nagenoeg alle meubilair der kongsi. Piet X. had geen rooden duit en geen splinter meer te verspelen. Hans, de gelukkige, die wel vier huizen kon meubileeren, kreeg toen een lumineus idee tot hulp-ver schaffing. „Ik hou f 25 tegen de sik van Piet. De sik van Piet was een welver zorgd puntbaardje, zijn aangebeden kaakversiering. En Piet zat in nood en riep „tenu". De kaarten werden verdeeld, en er werd gespeeld. Piet verloor zijn sik. De slag was hard. De ongelukkige protesteerde, het was een mop ge weest, hij weigerde zich zoo gek aan le stellen. Als het moest zou hij 25 pop betalen als hij ze had. De sik zou hij nooit afstaan. Maar toch inoest hij zwichten. De winner van de sik weigerde de belofte van geld op de eeuwigheid en als Piet vleiend of nadenkend langs zijn kinaanhangsel streek klonk hetAfblijven, die sik is van mij. De heele stad wist het natuurlijk En toen zei ze met bevende lippen, maar op ijskouden toon Dat zou na al de ervaringen, die ik hier heb opgedaan, wel niet zoo heel verwonderlijk zijn. Ik meende mijn best te hebben gedaan om de moeder van Nils Jensen en allen, die goed voor mij waren, mijn innige dankbaarheid pte toonen, maar ik schijn den rechten weg Ze kon niet verder gaanwant schreien wilde ze voor geen geld ter wereld. En haar blik was zoo koel en af wijzend, dat Jan, die gaarne wat te ruggekrabbeld had, daartoe niet den moed vond. U liet mij uitnoodigen zei hij ten slotte onbeholpen. Ja, ik wilde u verzoeken voor iemand te zorgen, die mij hier ver vangt ik kan dan elk oogenblik ver trekken. Lottyriep hij ten hoogste ver schrikt. Wat moest ze zich beleedigd gevoelen Zij echter liep haastig van hem weg hij zou haar snikken niet hooren. Sprakeloos van verbazing keek dadelijk en zij het na: Afblijven, die sik is niet van jou. Na een paar dagen liep Piet baar deloos rond. Het is gebeurd. Arme Piet! Hij verstond niet zoo goed de kunst om aan geld te komen als een ander jongmensch, den held van 't volgende merkwaardige ver haal. In Homel in Rusland is een man gearresteerd, die officieel tot de klasse der „bedelaars" behoort, maar die niet alleen bleek zeer vermogend te zijn, doch tevens reeds twintig wettige vrouwen te hebben. En dit heerschap is nog pas 25 jaar oud. Hij was van jongsaf bezield met den wensch om rijk te worden zon der een slag uit te voeren, en daarom werd hij bedelaar. Hij merkte wel dra, dat bedelen het beste vak is, maar dat slechts een goede organi satie ontbreekt, om het vruchtdragend te maken. Derhalve stichtte hij bedelaarsbonden, die h'j onder leiding van beproefde en energieke jonge mannen stelde. De geheele administratie dier bonden zette hij in elkaar, reisde van plaats tot plaats om de werking der bonden na te gaan, de administratie na te zien, en met zijn medeleden bekend te wor den. Overal zocht hij mooie meisjes op, voor wie bedelen een winstge vend beroep is, daar zij nooit ver geefs op het medelijden van het publiek speculeerer. En nu kwam hij op den inval tel ken? de vrouwelijke ieden van den bedelaarsbond te huwen, die het meeste geld inbrachten. Hij vervaar digde zelf de noodige papieren, en liet zich dan trouwen. De jonge vrouwen moesten hem haar spaar- duiten afstaan, en hem het grootste deel van haar inkomsten geven. Zoo wist hij het mes van zooveel kanten te doen snijden, dat hij een vermogend man werd. Maar eindelijk sneed hij zich in den vinger. En nu is hij wegens allerlei misdaden, bi gamie, valschheid in geschrifte, ver- valsching van papieren enz. aange klaagd, en zal Siberië wel zijn voor land zijn. Dat heerlijke leventje, die glorie, is dus voorbij. Zoo gaat het met alles, 't zij mooi of leelijk, niets houdt stand. Zoo is dezer dagen ook de verkoop aangekondigd van de am bachtsheerlijkheid Echteld. Hei kasteel de Weijenburg, zoo schrijft het Handelsblad een echt, somber, middeleeuwsch gebouw, herinnertdoor zijn naam aan de oudst bekende be zitters. In 1371 wordt Johan van Wyhe als de heer Echteld genoemd In de kerk bevindt zich een graftombe met het opschrift (in het Latijn)Hier ligt Reynold, een edelman van ouden stam, in zijn leven een geducht krijgs- hij haar na. Hij wist heeiemaal niet, hoe dat alles wel zoo gekomen was. Plotseling liep hij met groote schre den om het huis en rechtuit naar de zieke. Hij dacht niet meer aan voorzich tigheid, aan de noodzakelijkheid om een zieke te sparen. Maar toen hij de oude vrouw daar zoo gebroken zag zitten, kreeg hij toch weer mede lijden. Och, hemel, Jan! Wat goede geest voert je tot mij ik dacht al, dat jij ook niets meer met mij te doen wilde hebben zei ze op matten toon. Wat hebt ge met Charlotte Eh rik uitgehaald vroeg hij in plaats van haar antwoord te geven, en hij was al weer driftig. Zij moet weg! Ze is een intri gante. Zij moet zich niet verbeelden, dat ik haar niet doorzie riep vrouw Jensen. Zij wil mij beletten, de dwaze meid, naar believen le beschikken over hetgeen mijn eigen is. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1