enz. 0 Vrijdag 19 September HINGEN Onwrikbaar. EZIG. No. 222 51e Jaargang. 1913 ZNUKHJI. anbiedinoén l. o.) ^"""binnenland feuilleton Vlissingen in 1912. (brieven. IIBAUT&Co. >aar uitgifte 100 V. pet. Noting IOOVi pCf. ar bij de Heeren /iissingen. OCTOBER int per advertentie laatsen 50 tent, h Contant INGSCHE COURAINT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. \terschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenfs- flduertentiën op zeer uoordeeiige uoorwaarden, lederen MAAN- WOND van r H.B.S. CURSUS (2 jaar) SioonsehrijvenEnkel |aar)Nederlandseh; 3iiHandelsrekenen; lelsrechtAlgemeene igsavonds van 6 tot 9,1 jrbet'eidenden eurasj éen taal, voor schooljaar. MANNOURY. srsoon, 34 jaar oud, t een hem Pass,®nfj VG. Onverschille"" Brieven letters K. 1 ïgsche Courant." 0- Nieuwe Abonrsé's, uit gezonderd by weReHJKsche betaling, ontvangen de dage lijks verschonende „VLÏS- glNGSCHE COURANT" Kos teloos tot 1 October 1913. Het voorzitterschap der Tweede Kamer. H. M. de Koningin ontving gisteren- ochtend ten 9l/s ten Paleize het Huis ten Bosch de commissie van leden der Tweede Kamer, belast met de aanbieding der voordracht voor het voorzitterschap. De deputatie, bestaande uit de heeren Marchant, Ruys de Beeren- brouck, Jannink, Rutgers, Brummel- kamp, Dolk, Duynstee en Van Vollen- hoven, werd met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen. In de Tweede Kamerzitting van gisteren heeft de heer mr. H. Goeman Borgesius het voorzitterschap aan vaard. Vooraf hield de tijdelijke voorzitter, de lieer F. Lieftinck een toespraak j waarin hij den afgetreden voorzitter, jhr. 0. van Nispen tot Sevenaer, hul digde om zijn presidentieele deugden. I Hij herinnerde aan de groote politieke ervaring van den heer Borgesuis en vertrouwde, dat deze een goed voor- I ri ter zou worden. De heer Borgesius beloofde onpar- I tijdig de leiding der vergadering te j lullen waarnemen en vroeg den steun ai de medewerking der geheele Kamer. Gij verklaarde beknopt te zullen zijn tin de Kamer het goede voorbeeld f Ie geven. Hartelijk applaus weerklonk na beide toespraken. Eerste Kamervacature. Naar aanleiding van het bericht volgens hetwelk de rechtsche groepen der Staten van de provincie Over- ijsel voornemens zouden zijn ter voorziening in de vacature van lid der Eerste Kamer voor die provincie, ontstaan door de ontslagname van mr. H. Barge, candidaat te stellen den oud-minister van Financiën mr. M. J. C. M. Kolkman, verneemt „de Maasb." thans uit de beste bron, dat de heer Kolkman niet geneigd is deze candidatuur te aanvaarden. Een afscheids-diner. Dinsdagavond hebben de leden van de Eerste Kamer aan hun oud medeleden, die niet meer in deze zit ting terugkeerden, de heeren Van Weideren baron Rengers, Prinzen, De Jong, Waller en Lucasse, in het Palace-Hotel te Scheveningen een maaltijd aangeboden. De heer Lucasse was verhinderd. Roman door L. Haidheim. (Nadruk verbode*.) 72.) Maar ze waagde het evenmin als Jan nog verder tegen te spreken. Tusschen haar en Jan was verwij- dering gekomen zij schenen het vertrouwen in elkaar verloren te nebben. .Sedert over Nils Jensen het von- nis was geveld en langzamerhand een zekere rust onder het publiek ™as gekomen en Jan Begemann weer als vroeger zijn gewone werk deed, sedert wist Lotty heelemaal niet meer, wat ze aan hem had. Ze begreep niet, dat Jan zijn eer Devlekt achtte, omdat hij zichzelven '1 alles, wat bij hem behoorde, met Jus op een lijn plaatste. Hij kon ven ongelukkige, den misleide trouw "''jven ter wille van diens moeder n°wel als met het oog op Dina ai>t Nils Jensen was nu eenmaal Bijna alle leden der Eerste Kamer waren aanwezig. De concentratie. Reeds in verschillende organen is er op aangedrongen, dat thans nu de verkiezingen achter den rug zijn de concentratie door de drie vrij zinnige partijen bekrachtigd zal wor den. Hieromtrent is echter nog niets definitief bepaald. De leden der Tweede Kamer even wel, die tot de vrijzinnige concentratie behooren, blijven nauw aaneenge sloten, ten einde over alie belangrijke quaesties en vraagstukken gemeen schappelijk overleg te kunnen plegen. Hiertoe wordt, naar het „Hbl." ver neemt een permanent organisatiever- band tusschen de drie groepen gelegd deor de instelling van een permanent concentratie-comité, dat uit de voor zitters der drie vijzinnige Kamerfracties zal bestaan. Bond voor Staatspensioneering. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering, het Comité van Actie voor de jongste verkiezingen en de redactie van het Bondsorgaan kwamen te Amsterdam bijeen ter bespreking van de sociale paragraaf in de Troonrede. Met dankbaarheid werd kennis ge nomen van hetgeen door de nieuwe regeering op het gebied van ouder domsverzorging wordt voorgesteld, doch de uitsluiting van vroeger-be- deelden werd betreurd, al werd er kend dat de financieele toestand des lands de regeering voor groote moei lijkheden stelt. Besloten werd, in een adres aan de regeering te verzoeken, die voorwaarde te doen vervallen, en zulks onder verwijziging naar Engeland. Ook zal verzocht worden de leeftijdsgrens zoo mogelijk op 65 jaar te stellen. De propaganda zal zich in den a.s. winter richten op het doen doordrin gen van het besef, dat de beide te vragen wijzigingen noodig zijn verder zal, met het oog ep de veranderde omstandigheden onder vele behoeflige ouden van dagen, werk worden ge maakt van het verkrijgen van betere toestanden in de gestichten, als af schaffing van de armen-uniform, op heffing van de scheiding onder ge huwde verpleegden en het geven van meer vrijheid wat betreft het uitgaan der in de gestichten opgenomenen. Militaire berichten. De kolonel P. P. C. Colette, com mandant van de Ille Infantere-Brigade is aangewezen om als scheidsrechter op te treden bij de groote legerma- noeuvres in Gelderland en Overijsel. De generaal-majoor J. Bruce, com mandant der 3e divisie te Breda, zal tijdens de legermanoeuvres in Over- zijn zwager en Nils' moeder stond hem nader dan zijn eigen. Maar met deze vlek op zijn naam zooals Begemann op de manier van zijn voorvaderen de zaak op vatte mocht hij niet trouwen, kon hij zijn naam niet geven aan een meisje, dat hij beminde. Lotty kon niet vermoeden, dat hij er dergelijke beschouwingen op na hield; voor haar bleef hij niet alleen degene, die hij altijd geweest was, maar voor haar stond hij hooger dan ooit. Zoo begreep ze hem niet en werd nu ook koel en afgemeten te genover hem. In deze weken van algemeene op winding had Bissing Charlotte slechts één keer weergezien. Dat was, toen hij het op zekeren avond in het schemeruur niet langer uithouden kon en zijn wandeling naar de rivier had gedaan. Hoe verschrikkelijk was in dezen laatsten tijd de tweestrijd ge weest tusschen een liefde, die met den dag meer bezit van zijn hart nam, en het verstand, dat henj toe riep: Zij is arm, maar jij moet een ijsel en Gelderland optreden als commandant van de oostpartij. Deze partij bestaat uit de cavalerie-brigade en de 5e infanterie-brigade, welke o.a. versterkt wordt met onderdeelen van de le en 2e en 3e divisie welke geheel in de nieuwe grijze uniformen zijn gekleed. De miliciens der lichting 1906, die bij de brigade grenadiers en jagers, en bij de 2e, 3e, 4e en 6e infanterie brigade voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zijn geweest, wor den morgen weder in het genot van groot verlof gesteld. Legermanoeuvres. De onlangs door het legerbestuur aangeschafte keukenwagens zullen bij de komende manoeuvres belangrijke diensten verrichten, omdat inkwar tiering met voeding thans niet wordt toegepast, doch de verplegings dienst geheel voorziet in de voe ding der manoeuvreerende troepen. De keukenwagens zijn ingedeeld bij den gevechtstrein, d.w.z. bij de voer tuigen welke de troepenonderdeelen volgen. Elke keukenwagen, wordt be diend door een sergeant-menagemees ter, een kok, een of meer bijkoks en een treinsoldaat als geleider van het met twee paarden bespannen voer tuig. In ongeveer drie uur kan een maaltijd worden bereid (wat reeds gedurende het rijden kan geschieden) in de met een dubbele haard ge stookte twee groote stoomketels. Het brood kan mede op de wagens wor den geborgen. Een zeil van waterdicht doek beschut een en ander bij regen. Voor het warm. houden van voedsel is per wagen nog aanwezig een hooi- kistketel van 50 liter inhoud. De heer Schaper in het Vredespaleis. In een ingezonden stukje in het „Het Volk" verklaart de heer Scha per, dat hij er voor past, zich „op brutaal-insinueerenden toon publieke lijk ter verantwoording te laten roepen en om „opheldering" te laten vragen door het eerste het beste jonge broek je of opgewonden standje in de Partij, als ik een vinger in de asch steek, hetzij particulier,hetzij iialf-ambtelijk". Wie hem wil interpelleeren, dient zich te wenden tot de organisatie. Tevens wijst hij er op, dat er een congres-resolutie is over deze aan gelegenheden. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedobootjagers „Lynx" en „Herme lijn", onder bevel van Harer Majesteits adjudant, den luitenant ter zee der le klasse jhr. j. G. F. Von Mühlen, den 17 dezer te Catania aangekomen. Nieuwe geldstukken. Het departement van financiën zal o. a. voor een bedrag van 5 millioen een rijke vrouw kiezen, als je car rière wilt maken. En dat wilde hij. Hij begreep zichzelven absoluut niet. Dat was immers, alsof hij on der den invloed van een toovermacht verkeerde en zich daaraan niet weer ontrukken kon. Hoe was dat toch zoo gekomen Hij begreep het zelf niet en dat te minder, wijl het toch heelemaal geen zin had een meisje weken achtereen met een kalm gemoed te zien, het daarn a te vergeten en er dan, bij een toeval lig wederzien, waanzinnig op verliefd te worden. Ja, ik ben waanzinnig ik ben eenvoudig gek! Misschien zou ik ontnuchterd worden, als ik haar eens weerzag zei hij tot zichzelven en wist heel goed, dat hij zich wat wijs maakte om maar bij haar te kunnen komen. Toen hij in de veerboot zat, vroeg hij naar allerlei gebouwen, waarvan de daken aan den anderen kant van den dijk zichtbaar werden, teneinde zoo het gesprek op de Moyenburg te brengen. De oude voerman Ries was echter niet de man voor diplomatieke listen gulden aan 5 guldenstukken doen aan maken en voor f 1,192.500 aan zilve ren munten behalve dat voor f 400.000 zilveren munten zullen worden ver smolten om er nieuwe van te maken. Voor f300.000 zullen vierkante stuivers worden gemaakt, de helft daarvan zal bestaan uit het rnetaal, dat men hoopt te verkrijgen uit inge wisselde ronde stuivers. (Uit hef Gemeenteverslag.) (Slot.) Oud-Archief. Aan het jaarverslag omtrent het oud-archief is het volgende ontleend in den toestand der Archieflokalen kwam geen verandering, wel kreeg de archivaris in den loop van het jaar de beschikking over een ruime kast naast de Archieflokalen staande, wat wel noodig was met het oog op den zich meer en meer uitbreidenden inventaris. Van het catalogiseeren der biblio theek, hoe wenschelijk, zelfs noodig dir zijn moge, is dit jaar niets kun nen komen, daar de tijd, noodig tot het beantwoorden van de inlichtin gen, waarvan het aantal steeds groo- ter wordt, zelfs meer bedroeg dan de door de gemeente beschikbaar gestelde bureau-uren. Het aantal ge schreven brieven bedroeg 78. Hoewel de rijks-archivaris te Mid delburg het verslag van de bevrij ding van geheel Zeeland voor het Gedenkboek 1913 op zich genomen heeft om grondige motieven, achtte ik het toch wenschelijk dat over de laatste maanden van de Fransche heerschappij in Vlissingen voor de inwoners dezer plaats een uitge breider verslag beschikbaar was dan in een Gedenkboek voor het heele land mogelijk is. Men stelle zich echter niet voor, dat daarmee de stof voor dit ondeiwerp is uitgeput, de archieven te Parijs zullen vermoede lijk nog veel bevatten, wat ook voor Vlissingen van belang is. Oudheidkundige verzameling. Uit het jaarverslag van de Com missie ten behoeve van de Oudheid kundige verzameling blijkt dat leem ten verbonden aan de bewaarplaats der voorwerpen enz. bleven bestaan, evenals het gemis aan een catalogus zich wederom deed gevoelen, al tracht dan ook de concierge, de heer H. J. Halffman, zoo goed het hem mogelijk is en tqet zijn bekenden ijver en getrouwe plichtsbetrachting dit gebrek eenigszins te vergoeden. Zoowel door aankoop als door ge schenken is de collectie ook dit jaar weder vermeerderd. Weder kunnen wij met genoegen en zei eenvoudig. Meneer wil zeker eens weer naar onze vrouw Jensen? Ik heb meneer immers vroeger ook al eens overgebracht. Ja, daar gaat thans niemand meer naar toe dan de dok ters blijkbaar hield hij Bissing voor een van hen maar ik geloof niet, dat ze de goede, oude vrouw weer op de been helpen. Zij heeft alleen dien éene en heefj hem in de vreeze des Heeren en met streng heid opgevoed. Wij dachten soms, dat ze wat al te streng was, maar nu ziet men, dat ze gelijk heeft ge had want ze heeft Nils toch niet gehandeld als zijn voorvaderen en dat is haar dood 't Was zoo'n flin ke, verstandige jongen, precies zoo als de zoon van de Moyenburg moest zijn. Het is zeer treurig voor de oude dame, mompelde de passagier. Ja, of het dat is Vrouw Jensen geeft in haar heele lange leven nooit het geringste van eens andermans goed genomen. Dat heeft haar zoon zeker ook niet willen doen, maar die is een zwak mensch geweest en heeft zich constateeren, dat de toeloop van be zoekers in 1912 grooter was dan één der voorgaande jaren, het aantal be zoekers met vrijen toegang bedroeg 20, doch dat der betalende bezoekers steeg tot 1121, zoodat 't totaal aan tal belangstellenden 1141 bedroeg. De geheele ontvangst over het jaar 1912 was f 218,60 de totale uitga ven beliepen f 238,07, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 19,47. Van het aantal bezoekers, die hunne handteekening plaatsten in het daartoe bestemde register, kwa men er uit Vlissingen 107, terwijl de overige, voor zoover na te gaan van buiten af kwamenwat het buiten land betreft kwamen er uit België 86, Duitschland 11, Engeland 12, Frankrijk 8, Zwitserland 4, Amerika 15, Oost-Indië 3, Afrika 1, Argentinië T en Oostenrijk-Hongarije 2. Onder de rubriek „Aanmerkingen" is zeer juist vermeld „schone aussicht" door een Zwitsersche, doelende op het uitzicht van het plat op den toren eenigen betreuren het gebrek van een catalogus, terwijl een paar winterbezoekers den aanleg van gas zouden wenschen, een grappenmaker zou een lift geen overdaad achten. Gemeente-reiniging. De gebouwen verkeeren over hef algemeen in een goeden staat. Be langrijke reparatiën zijn niet noodig geweesthet onderhoud heeft dan ook slechts f 108.31 bedragen. In het aantal wagens kwam geen verandering. Voor het onderhoud daarvan is f 498.54' betaald. Aan arbeidsloon werd f 1l'66g4>2s betaald. Als .premie voor de verzeke ring tegen ongevallen werti aan de Rijksverzekeringsbank gestart ft 39.59' Door de werklieden werden 132806 beertonnen verwisseld- (in 1911 137982), weder een geringer aantal dan het vorige jaa*\ Brandweer. In het jaar *912 kwamen wederom eenige schoorsteen- en kleine bin nenbranden voor. Zoo weinig ernstig waren deze brand jes echter, dat geen enkele maal de spuiten ter blussching moesten uit rukken. Mogen de inwoners van Vlissingen zich gelukkig prijzen van ernstige branden verschoond te zijn gebleven in het jaar 1912, dit laatste zou ech ter oorzaak kunnen zijn, dat het na den kerkbrand van 1911 algemeen ontstaan verlangen naar een beter georganiseerde brandweer weder ver flauwen gaat. Het is te hopen, dat geen nieuwe ramp noodig zijn zal om te bewijzen, dat atgeheele reorgani satie der Vlissingsche brandweer ge biedend is en niet spoedig genoeg ter hand kan worden genomen. Het onderhoud had geregeld plaats, laten verleiden, zei Bissing. En nu wil de oude vrouw een testament maken, vertellen de men- schen, en die bij haar zijn willen niet hebben, dat ze haar eigen zoon onterft, vervolgde Ries. Een man, die mee in de boot zat, mengde zich thans in 't gesprek De juffer, die hij indertijd liet zitten, moet nog altijd veel van hem houden daarom is ze ook bij zijn moeder gebleven. Die en jan Bege mann wiiien het testament niet heb ben. Ik weet het van Klaas Okken, die een zoon van mijn broer is. Zoo, zoo, mompelde Bissing. Wien zou ze ook het vele geld vermaken begon Ries weer. Hoe 't ook loopt, als hij vrijkomt, kan hij toch niet met die vlek op zijn naam op de hoeve blijven zitten. En juffrouw Lotty wil niets meer van hem weten. Wie dat zegt, weet ner gens van. De boot landde. Allen verlieten den oeverBissing was de eenige, die langs den dijk ging. (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1