mm. lasten, Donderdag 18 September Onwrikbaar. AIEUR DE BAQIS waring van Effecten mimi. borg HOEDEN. No. 221 51e Jaargang. 1913 WIBAUT Co. sfe Modeller kruijsse! urreerend «*9K iits, Veiligheids-Sloten plm. 1000 personen. 1.50 Retour. 1 gulden Retour RZEKEKT M.MEIJER, W. L. HUSON, fff Nieuwe Abonné's, uit ^ezonderd bij weKelijKsche betaling, ontvangen de dage lijks verschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" Kos teloos tot 1 October 1913. BINNENLAND FEUILLETON 71.) (Matfrnk verbod#*.) Vlissingen in 1912. I en BLOUSE' lANTELCOS- sleefd aanbevelend inzage, zatronen. te verwerken zen. rdwijnen. (TEN: LAR DE OP September 1913 SALONBOOT i VLISSINGEN 6 uur gens (Buitensluis), NT 6uur's auonds,! fff et aan boord, illijko prijzen SN: De Directeur, H. MATERS. idswaardige papieren in der SAFE-INRICHTING tarieven en voorwaarden, kamers voor het knip- pons. Ondergeteekende blijft zich bij voortduring aanbevelen voor hel 'an alle mogelijKe theden betreffend® IEREN. Adres P- A' TAAL, Glacisstraat 99 DE or ZEELAND, er 'ent 1912 ,65 per flOOO.-— worden gaarne geffve Bellamyparlc 21 Taxateur, De Ruyterstraal VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50.* Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 14 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijKs, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Kustverded/gingsfonos. Ingediend is de begrooting voor het fonds ter verbetering van de kust verdediging, tot de instelling waarvan bij de wet is besloten en wel tot een bedrag van f3,111,500 voor den dienst 1913, waarvan f50,000 voor jaarwed den, toelagen, reiskosten enz. enz. en i 2,980,000 voor de uitvoering der benoodigde werken, artillerie-materi aal, enz. enz. ten behoeve van het maken van een fort bij Vlissingen, de verbetering van het fort-Kijkduin en het vermeerderen van de vuuruitwer- king van de forten Hoek van Holland, IJmuiden en Starssens. Het overige is voor onvoorziene uitgaven en rente- uitkeering. De minister geeft de toelichting, dat als tweede termijn op de be grooting van 1914 een bedrag van 13,080,000 wordt aangevraagd. Financiëele Nota. Als gewoonlijk gaat de nota, be treffende den toestand van 's lands financiën aan de toelichting der ver schillende begrotingshoofdstukken vooraf. Omtrent den afloop van de twee rorige dienstjaren blijkt, dat het dienst bar 1911 opleverde een nadeeüg saldo op den geheelen dienst van f2.886.929.50 en een voordeel ig saldo op den gewonen dienst van 12,519.743.01hetgeen gunstigeris dan ten vorigen jare werd verwacht resp. 11.829.710.61 en f 1.925.555.11'/, een gevolg van meerdere ontvangsten van 3'/t ton en van het feit dat de ge wone uitgaven 1millioen beneden het voorloopig cijfer bleven, doordien tenslotte op hoofdstuk Marine van 1911 16 ton minder werd uitgegeven voor schepenbouw. De totale dienst 1912 zal, volgens de voorloopige gegevens, een te kort opleveren van f 13.381.118.94l/a, doch de gewone dienst een overschot van i 1.244.853,77. Dat het gewone tekort voor 1912, aanvankelijk geraamd op i9.216.135.40 tenslotte een overschot werd, is voor f 1.414.000 het gevolg van de tijdelijke heffing van opcenten sp de vermogens- en bedrijfsbelas tingen en van het overtreffen van de raming der middelen met f 8.896.000. De 20 jaren 1893—1911 gaven een tekort van f 40.287.235 58 onderschei den in voordeelig saldo gewoon '22.443.093.64Vaen nadeeüg saldo buitengewonen dienst f 62.730.3297a- Roman door L. Haidheim. Liefderijk, zooals het nog nooit ie mand van hem had gezien, boog zich over haar heen. Ik blijf bij hem, tante Jensen! bezoek hem eiken dag. Hij heeft 'hans een trouwen vriend noodig ze> hij, terwijl hij de handen der oude "rouw teeder streelde. 0, wat beminde Lotty dezen stèr en man met het edele hart Eer Jan kort daarna wegging, zei "h tot haar: Bereid u er op voor, fjOhy, dat Nils veroordeeld wordt. ™'l Begemanns moeten zijn lot met nem dragen; want hij behoort nu eenmaal bij ons. Zorg er maar voor, 'ante er vooreerst niet van hoort, bn zonder een blik van liefde, onder een hartelijk woord, met een |ezicht, somber en strak-als bij zijn KonH vertrok hij. Ook deze cijfers geven echter nog een te gunstig beeld, omdat de ont vangsten wegens spoorweghuur geheel als gewoon zijn beschouwd, terwijl in die cijfers niet begrepen is het voor Indië geleende bedrag in 1905, welke leening op 1 Sept. jl. nog per saldo bedroeg f 38.563.400. Omtrent de uit komsten voor het dienstjaar 1913 worden nog slechts eenige vermoedens geuit. Het tekort gewoon werd geraa*id op 9 millioen 9 ton, dat per saldo daalde op 9 millioen 7; ton. Door de opcentenheffing daalde dit nog ver der tot 8 millioen 3 ton. Het buiten gewoon accres der middelen, geeft alle reden om te verwachten, dat, niettegenstaande de talrijke supple- toire aanvragen, de gewone dienst van 1913 met een overschot zal sluiten. De uitgaven zijn geraamd op f 253.345.818.34 waaronderaan buiten gewone f 20.953.600,blijft voor gewone f232.392.218.34 Vergeleken met de begrootingen voor .1913 is dit een vermeerdering van f21.848.988.02voor den geheelen dienst en van f 14.017.390.52 voor den ge wonen. Eerste Kamer-vacature In Overijsel. Naar wij vernemen zijn de rechtsche groepen der Provinciale Staten van Overijsel voornemens ter voorziening in de vacature van lid der Eerste Kamer voor die provincie, ontstaan door de ontslegname van mr. H. Barge, candidaat te stellen mr. M.J. C. M. Kolkman, oud-minister van Financiën. De aanvulling van deze vacature zal vermoedelijk reeds plaats hebben in de vergadering der Staten van Overijsel op Dinsdag 7 Octo ber a.s. („Maasb.") Prins Hendrik te Gent. Men meldt uit Gent aan „de Tel.": Prins Hendrik zal Donderdagmor gen te 9 uur de tentoonstelling te Gent bezoeken, de Hollandsche af- deeling der schoone kunsten, de af- deeling juweelen, textiel-arbeid en de paviljoens der Belgische afdeeling. Te 12'/s uur zal ten huize van den commissaris-generaal van het Bel gische gouvernement, den heer Jean de Hemptinne.eenjunch plaats hebben. 's Middags bezoekt de prins het stadhuis van Gent. 's Avonds te 71/s uur gala-diner, gegeven door mr. Th. Stuart, commissaris voor Nederland. Vrijdag zal Prins Hendrik Gent verlaten, om via Antwerpen naar Nederland terug te keeren. Vrouwenkiesrecht-betooging. In „De Twee Steden" te 's Gra- venhage betoogden gisterenochtend 300 dames voor de gelijkstelling van Volgens het oordeel zijner superieu ren was assessor von Bissing in de zaak Stahlberg-Jensen met veel tact en energie opgetreden. Deze lof deed zijn hart recht goed. Weliswaar was er van Stahlberg ook nog niet het geringste spoor gevon den, maar Bissing had tenminste bin nen heel korten tijd vastgesteld, dat men met een geraffineerder! schurk te doen had, die zjjn vertrek lang voorbereid en ongelooflijke geldsom men meegenomen had. Want ook dit kwam thans aan den dag, dat Stahl berg letterlijk alles te gelde had ge maakt, wat maar te gelde gemaakt kon worden,.en dat hij daarbij sluwe helpers gehad moest hebben. Waar deze gezocht moesten wor den, vermoedde niemand en het al lerminst dacht men aan de „brave Mieke Bley," ofschoon haar zelden zichtbare echtgenoot volstrekt niet als een onberispelijk, eerlijk man be kend stond, maar wel verdacht werd van erg te smokkelen. De man voer als matroos en was, naar het heette, op reis naar Amerika. Zoo kwam niemand op het rechte spoor en de eene dag na den ande man en vrouw in de grondwet. Vooraf boden de dames Drucker en Versluijs den minister van bnnenlandsche zaken een adres aan inhoudende de eischen der dames. De minister ant woordde op die betuiging van onte vredenheid dat de gewone wetgever vrouwenkiesrecht kan brengen. De burgemeester heeft de betooging der dames gisterenmiddag op het Binnen hof verboden zij zouden nu in°groe- pen van 25 over het Binnenhof trek ken en 40 dames hebben op de tribune de Kamerzitting bijgewoond. Uit de Staatscourant. Bij Kon. besluit van 15 dezer is lo. aan den inspecteur van den marine- stoomvaartdienst (met rang van ka pitein-luitenant ter zee) J. J. jöbsis, en aan den off icier-machinist 1ste klasse A. A. - van Boven, op hun ver zoek wegens langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend, onder toekenning van pensioen, eerstgenoemde met 16 dezer, laatst genoemde met 1 October, en het pensioen bepaald voor den inspec teur Jöbsis op f3575 's jaars en voor den officier-machinist van Boven op f 2560 's jaars 2o. is, met ingang van 1 October bij den marinestoomvaartdiensta. bevorderd tot officier-machinist 1ste klasse de officier-machinist 2de klasse D. Bedeauxb. benoemd tot officier machinist 2de klasse, de hoofd-ma- chinist W. J. Mantz. Een aanschrijving van den minister van marine- Op lqst van den minister ven ma rine is het navolgende ter kennis van de schepelingen gebracht Het komt in den laatsten tijd her haaldelijk voor, dat schepelingen, soms van overigens onbesproken ge drag, met de tucht onvereenigbare handelingen plegen, die kennelijk uit sluitend ten doel hebben, om, zij het dan ook op oneervolle wijze, wegens zoogenaamde anti-militaire karakter eigenschappen den militairen dienst te verlaten. Een zoodanige handelwijze, die veelal slechts een uiting is van on tevredenheid of een uitvloeisel van karakterzwakte, in verband met op een of andere wijze ondervonden te leurstelling, acht ik zoo zeer in strijd met elk begrip van plicht en goede trouw en daardoor zoowel voor den dienst als voor het personeel van zoodanigen invloed, dat daartegen met alle gestrengheid moet worden opgetreden en zullen handelingen als bovenbedoeld, nimmer aanleiding kunnen zijn tot ontslag wegens eigen aardige of anti-militaire karakter eigenschappen, doch slechts ontslag wegens wangedrag, naar gelang van omstandigheden, met ontslagbrief 2e ren verliep, zonder aan de bedrogenen ook maar een zweem van hoop te brengen. Men vroeg niet meer, wie wel, maar wie geen schade had geleden. En daar men iemand moest hebben om de algemeene verbittering er aan te luchten, was Nils Jensen de man, die alle schuld kreeg en met alle haat en verachting werd beladen. Hem hinderde dat niet; want hij wist er niets van. Gewoon om als rijk man door velen gevleid te worden, meende hij, dat hij ook nu nog een lieveling van 't publiek was en men hem beklaagde, Eerst toen de verklaringen der ge tuigen hem van het tegendeel over tuigden en er een groot aantal val- sche beschuldigingen tegen hem werden ingebracht, eerst toen zag hij, hoe volkomen zijn val was. Sedert Jan Begemann hem onlangs de revolver uit de hand had geslagen, waarvan de kogel Jan rakelings voor bij was gevlogen, sedert dacht Nils niet meer aan zejfmoord. Daartoe was hij te zeer gebroken en zonder energie. Dat hij tegen borgstelling op vrije ftbonnemersts- ftduerfentiën op zeer uoordeefige voorwaarden. of 3e soort, tengevolge kunnen heb ben. De kapitein Lienders van het 3e reg. inf., thans werkzaam ten bureele van den Inspecteur der infanterie, is met ingang van 1 October a.s. over geplaatst bij het 6e reg. int. te Breda. Genoemde kapitein wordt aldaar belast met het bevel over de 3e school voor verlofsofficieren. De 2e luits. Bouseholte en Fen- nema, beiden van het le bat. 3e reg. inf., zijn met ingang van 1 October a.s. overgeplaatst resp. bij het 6e en 17e reg. int. (Uit het Gemeenteverslag.) (Vervolg.) De kosten door de gemeente in 1912 voor het Openbaar Lager Onder wijs besteed, waren de volgende Jaarwedde der onderwijzers en be looning tijdelijke diensten f88998.797a Vergoeding aan hoofden van scholen wegens gemis aan vrije woning f 700, tegemoetkoming in huishuur aan ge huwde onderwijzers f 3141.67, herha- lingsonderwijs f 1473.68, vergoeding personeele belasting f 66, instandhou den schoollokalen en onderwijzers woningen f 3895.58, aanschaffen en onderh. schoolmeubelen f 1218.397a, aanschaffen en onderhouden vanschool- boekert, leermiddelen en schoolbe- hoeften f4273.02, verlichting, verwar ming en schoonhouden der lokalen 4882.01 .plaatselijk schooltoezicht f 100. Belooning aan onderwijzers (plaats - verv. hoofden) f 300, commissie tot wering van schoolverzuim f 100, ad- vertentiën betreffende het onderwijs f 50.90, brandwaarborg en verdere kosten f241,7873, teruggaaf reis- en verblijfkosten aan sollicitanten f43.28, subsidie voeding en kleeding school kinderen f 200, reis- en verblijfkosten aan hoofden van scholen f 4.17, terug gave van te veel genoten rijksbijdrage over 1910 f63.42, vergoeding van het rijk ingevolge art, 41 der Wet op het Lager Onderwijs f 564.58, totaal f 110317.287,. De kosten van inrichting en onder houd van de leslokalen voor de rijks normaallessen bedroegen over het afgeloopen jaar f60.17. Aan schoolgeld werd ontvangen f 17826.18 (waaronder is begrepen f38.25 voor herhalingsonderwijs). Volgens de artt. 48 Is en 49 der wet tot regeling van het lager onder wijs, werd voor een som van resp. f51580 in de kosten van het open baar lager onderwijs, en f 307.35 in de kosten van het herhalingsonderwijs door het rijk bijgedragen. Voor deze gemeente is krachtens art. 29 der Leerplichtwet een veror dening vastgesteld, waarbij aan de voeten ?ou worden gesteld, daaraan behoefde hij niet te denken. Zoo zat hij in sombere wanhoop week aan week in de gevangenis. Het onder zoek had weliswaar slechts in twee gevallen bewijs van medeplichtig heid opgeleverd, maar in zeer vele gevallen was de verdenking van he- lerij op Nils blijven rusten. Niemand dan Jan bezocht Nils. Hij wilde ook niemand zien reeds de gedachte, dat er iemand zou kunnen komen maakte hem razend, Dat Dina zich wilde laten scheiden, als hij veroordeeld werd vernam hij met bitteren lach. Laat ze haar gang gaan Als ik haar maar haar geld weer kon verschaffen antwoordde hij Jan. Dat hij veroordeeld zou worden, stond reeds vast, vóór de jury bijeen kwam. En zoo kwam het ook. Maar veel zwaarder dan de twee jaar gevange nisstraf, weike hem onder aanneming van verzachtende omstandigheden en met het oog op het feit, dat hij zelf bedrogen was, werd opgelegd, had het den hoogmoedigen jongen man getroffen, dat hij als beschuldig,de ambtenaren van politie machtiging is verleend een kind, dat zij gedurende de schooltijden op den openbaren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school tot welker leerlin gen het kind behoort. Deze verordening werd in 1911 7 maal en in het afgeloopen jaar 19 maal toegepast. De verstrekking van voeding en kleeding aan behoeftige kinderen ter bevordering van het schoolbezoek, zooals omschreven is in art. 35 der Leerplichtwet geschiedde ook over het afgeloopen jaar weer, wat betreft de voeding door het Comité „Kin dervoeding" en wat de kleeding aan gaat door de Vereeniging „Hulp in Nood". Herhalingsscholen. De belangstelling in het herhalings onderwijs bleef voor den tegenwoor- digen cursus even groot als voor den daaraan voorafgaanden. De cursus voor meisjes,- in welks leerplan het kookonderricht is opge nomen, telde 23 deelneemsters. Aan den cursus voor jongens namen 32 belangstellenden deel. Voorts is aan de Roomsch Katho lieke jongensschool een herhalings cursus verbonden, waaraan 9 leerlin gen deelnamen. Bewaarscholen. Er bestaan hier 6 bewaarscholen in het geheel bezocht door 509 jon gens en 360 meisjes beneden de 6 jaar en -door 31 jongens en 30 meisjes, boven de 6 jaar. De in deze gemeente bestaande cursus in Slöjdonderwijs met 3 on derwijzer, werd bezocht door 11 jongens. R ij ksnor maallessen. De cursus 1 Mei 1912—1 Mei 1913 werd geopend met 74 leerlin gen, nl. 20 mannelijke en 45 vrou welijke. Van deze leerlingen waren 21 jongens en 33 meisjes te Vlissingen woonachtig. in den loop van den cursus werden nog 1 mannelijke en 1 vrouwelijke kweekeling tot de 3de klasse toege laten. Op 31 Augustus 1912 legde de heer Ph. Rank te Middelburg de betrekking van directeur neder, waarin hij werd opgevolgd door den heer G. Jurry, hoofd van school C aihier. De kosten van het middelbaas- onderwijs bedroeg f 40173.877a. Arrhwezen. Op 31 December 1912 bestonden drie door of vanwege de gemeente beheerd of gesubsidieerd wordende instellingen te weten het Gasthuis, het Burgerweeshuis en het Algemeen Armbestuur. Op 1 Januari 1912 bestond de be volking in het Burger Weeshuis uit 3 beambten en 34 weezen. Hiervan werden '26 weezen verpleegd in het meest verschijnen. De oude vrouw op de Moyen- burg ging in deze maanden wat vooruit, maar dat ze nooit weer kon worden, wat ze was geweest, zag ieder. Twee jaar Twee jaar! mom pelde ze soms een heele poos achter elkander. Anders zei ze niet veel. Maar lang zamerhand vatte een gedachte bij haar post, waaraan ze blijkbaar een vasten vorm wilde geven. Ze wilde een testament maken. Waarvoor, tante? Denk toch niet aan zulke dingen! Met deze en dergelijke woorden trachtte Jan haar tot andere gedachten te brengen. Ze keek hem erg boos aan. Ik zal zeker toch nog wel kun nen doen, wat ik verkies Mijn ver stand is gelukkig nog geen wrak geworden, zooals ik zelf, antwoordde ze driftig. Ook Lotty, die gezien had, hoe Jan schrikte, vreesde dadelijk, dat zij Nils, over wien zij niet meer sprak, ont erven wilde. (Wordt vervolgd). I'f

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1