Oiosdag 16 September Onwrikbaar. De Troonrede, O 219 51e Jaargang. 913 Havendienst WALCHEREN. ie Tram FEUILLETON BINNENLAND VHssmgen in 1912. «r 1 jorraad. elen worden opgeruimd. teerd. jallen. jen. n. e. prijzen. 4D vraagt een f droge wasch aan huis. ingsche Courant.' m. 6.,6.20, 6.66 10.— 10.20, 10.40, -, 12.30,1.—, 1.30», 4.30, 4.50, 5.20, 40, 8,20. 6.10, 6.30, 9.50, 10.10, 10,30, N,m. 12.10, 12.46, &0* 3.40,4.10,4.40, 7.10,7.30,8—,8.80 len des Zondags nit. Station S.S.) 6.22» 8.15, 11.12* Keersluis, de Paul iadhotel is reap. 5, ,er. 6.25, 9.23, 10.355, i en 11.15* aar Domburg6.46' 3.20, 6.07, 8.40 en Middelburg 5.05», 5, 4.15, 6.55 en 9.37. Vliseingen5.05*. 6.55 en 9.37*. ct loopen alleen van 15 Mei tot en e treinen gemerkt} marktdagen te MM' 0 irkStation fersa. 4.45a 6.05bg, 6.40b, g 9.30,10.05g, 10.40, 12.10, 12 30g, 12.60, 0, 2.30, 2.50, 3.10g, Dg, 4.50, 5.10, f-30, K), 7.10. 7-30, 7.50, 5, 9.40,10.15, 10.50, larkt): 5.10a, 5.15a, 8,20, 8.55, 9.30g, i.SOg, 12.10, 12.30, >0, 2.10, 2.30g, 2.50, 0, 4.30, 4.50, 5106, D, 6.50, 7.10a, 7.30, 9.40, 10.15 10.50, naar Station6--"' 9.30, 10.10,10.50, 10, 4.25, 5.15, 6.-, 40. Bellamypark0.30> 9.50, 10.30, li-W. 50, 4.55, 5.40. 64° 05c. sluitend werkman»' op werkdag®11 iae. verder dan i* VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ÈN van 1—4 regels 0.40. Voor elke rege! meer 50 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Rbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige ooorutaarden. ggS" Nieuwe Abonné's, uit gezonderd bij weKelijKsche betaling, ontvangen de dage lijks verschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT'' Kos teloos tot 1 October 1913. Heden werd de zitting der Staten- Oeneraal op de gewone plechtige wijze door H. M. de Koningin ge opend. Nadat H. M. in de zittingzaal was binnengeleid en op den voor Haar bestemden zetel had plaats genomen, sprak H. M. de volgende troonrede uit: Mijne Heeren Het verheugt mij weder in uw mid den te zijn. Onze betrekkingen met de andere mogendheden waren in het afgeloopen jaar weder van even vriendschappe- lijken aard als in het vorige. De toestand van land- en tuinbouw alsmede die der veehouderij bleef gunstig. Het mond- en klauwzeer kan ais geweken worden beschouwd. Handel en nijverheid ontwikkelden zich in het afgeloopen jaar over het algemeen op zeer bevredigende wijze. Het scheepvaartverkeer nam opnieuw belangrijk toe. De resultaten van het scheepvaartbedrijf waren gunstig. De aitkomsten van de verschillende tak ken van visscherij zijn behoudens enkele uitzonderingen bevredigend De West-Indische koloniën bleven ran rampen als waarvan in het vorig jaar werd gewaagd, gespaard. De voortdurende vooruitgang van den algemeenen toestand in Neder- landsche Indië stemt tot groote vol doening. Met leedwezen moet ver meld worden dat de pest in ver schillende gewesten op Java, ondanks de krachtige pogingen tot onder drukking, nog steeds slachtoffers eischt. De gunstige, berichten uit Atjeh wettigen de verwachting dat in de naaste toekomst het militair bestuur aldaar geheel door het burgerlijk be stuur zal kunnen worden vervangen. De burgerlijke en militaire lands dienaren vervullen hunne taak hier te lande en in de koloniën op lof waardige wijze. Naast de behandeling van reeds aanhangige wetsvoorstellen zullen nieuwe voorstellen tot wettelijke voor zieningen Uwe aandacht vragen. Grondwetsherziening tot toekenning van het kiesrecht, behoudens vast te stellen uitsluitingen, aan alle man nelijke Nederlanders van een te be palen ieeftijd, en tot wegneming der grondwettelijke belemmering tegen het toekennen van kiesrecht aan vrouwen, zal onverwijld worden voorbereid. illeen reuifle. niet Roman door L. Haidhëim. (Nadruk verboden.) 69) Ia, ja, b'reng mevrouw weg wij moeten maar hopen, dat voor lopig alles zoo stil mogelijk blijft, 'h ben hier niet in mijn kwaliteit als ambtenaar, meneer Begemann ai- een als particulier maar „natuur- hjk" en jjjj haalde veelbeteeke- nend de schouders op. - Jan werd nu pas ernstig onge rust en dat kwam door den blik en hen toon van den assessor. Hij ging oe kamer uit en men hoorde hem met zijn zuster spreken. Dominees zijn er ook en de Sens komen vandaag. Moeder heeft N noodig ze hoest den ganschen Nils komt je met mij achterna stuur ons het rijtuig weer terug en goederen all66" hoorde men hem zeggen. Ue beide heeren wachtten zwijgend. >an kwam weldra terug. Hij had Dina Ik stel mij voor aan een staats commissie het onderzoek op te dra gen, in hoever een algemeen bevre digende regeling mogelijk is terzake van de subsidieering san het bijzon der onderwijs, en de voorwaarden welke daaraan verbonden moeten worden. Indiening van een wetsontwerp tot het kosteloos verleenen van ouder domsrente aan behoeftige zeventig jarigen, die gedurende een te bepalen termijn geen ondersteuning genoten van eene instelling van weldadigheid, kan in den loop van deze zitting worden tegemoet gézien. Wetsontwerpen tot vereenvoudiging van de Invaliditeitswet en de Radenwet, alsmede tot het toekennen van een recht ook op geneeskundige hulp aan de verzekerden kiachtens de ziektewet, worden voorbereid. De toestand van 's lands geldmid delen eischt dringend voorziening. Ook bij zuinig beheer is de stijging, welke bij voortduring in de opbrengst der belastingen valt waar te nemen, niet voldoende om in de behoeften der schatkist tevoorzien. Onafhankelijk van de in uitzicht gestelde sociale maatregelen eischten eenige in vorige zittingen aangenomen wetten reeds nieuwe middelen. Uw medewerking zal allereerst worden gevraagd tot vaststelling van een algemeene inkomstenbelasting en tot wijziging en verhooging der suc cessiebelasting. Het ligt in het voornemen de spoe dige indiening van een ontwerp tot algeheeie herziening van het wetboek van strafvordering te bevorderen. Ten behoeve van de verdediging van Nederlandsch-Indië zal de aan bouw worden voorgesteld van een slagschip, ten laste van de Indische geldmiddelen. De reorganisatie der levende strijd krachten, die na de invoering der nieuwe militiewet en in aansluiting aan die wet werd ter hand genomen, zal eerlang worden voltooid. Met de voorziening in de behoef ten, betreffende de uitrusting en de verpleging van het leger, zal worden voortgegaaneen herziening van de bestaande wettelijke regeling ten aan zien van het verlofskader is in voor bereiding; op de noodzakelijkheid om een uitbreiding van dat kader, ook in de hoogere officiersrangen, in de toekomst te verzekeren, blijft daarbij de aandacht gevestigd. Ik acht den tijd gekomen om de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee te ondernemen. Verbetering van den waterstaatkundigen toestand der omliggende provinciën. Uitbrei ding van grordgebied en blijvende vermeerdering van arbeidsgelegenheid zullen daarvan het gevolg zijn. Een wetsontwerp tot uitvoering van die bijna met geweld naar 't rijtuig ge bracht ze had liever eerst wat over het casinobal willen babbelen. O, wat trilde Jan Begemann van ongeduld om bij Lotty te komen Gisteravond, den ganschen nacht had het noodlot hem parten gespeeld Nooit had hij ooit ook maar een enkel woord tot haar kunnen spre ken zonder gevaar te loopen van beluisterd te worden. Alleen had hij haar bij 'tafscheid kunnen toefluis teren Lotty, mag ik morgen komen En toen had ze even geknikt en gezegdhet was een zeer schoone avond Zoo seheidden ze van elkaar en hadden de gelukkige zekerheid, dat ze van elkaar hielden en nu Jan zag in Bissing's oogen een argwaan, die hem deed schrikken, en daarnaast de uitdrukking van de grootste energie. Het zou het geheele crediet van Stahlberg ondermijnen z'in, meneer de assessor, als u streng wilde optreden. Laten we afwachten. Hij zal zeker alles verklaren ik zal dadelijk naar Amsterdam gaan en hem hier brengen. afsluiting en gedeeltelijke droogma king zal U worden aangeboden. Met uwe medewerking hoopt de regeering de laatste overblijfselen van de vordering van heerendiensten op Java en Madoera weg te nemen. De regeering oordeelt het hare roe ping ook in de koloniën de volks welvaart te verheffen en aan te kwee ken het besef van saamhoorigheid van moederland en koloniën en van al de bewoners dezer gebiedsdeelen. Zij zal haar doel nastreven dóór bevordering der volksopvoeding, zich aanpassende aan de behoeften der verschillende groepen waaruit de be volking in Nederlandsch Indië bestaat en opwekkende tot verdraagzaamheid op het gebied van den godsdienst en onderlinge waardeering der rassen. Moge Oods zegen op uw veeiom- vattenden arbeid rusten Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Hofberichten. De Koninklijke familie is gister ochtend van het jaarlijksch bezoek in de hoofdstad, in de Residentie terug gekeerd. Precies op tijd, 11 uur 54 min., kwam de koninklijke trein voor het vorstelijk paviljoen aan de Hol- landsch Spoor aan. Ter begroeting waren aanwezig de gouverneur der Residentie, generaal De Meester, en de burgemeester, jhr. mr. van Kar- nebeek. De Koningin en de Prins onderhielden zich enkele oogenblik- ken met den generaal en den burge meester. Op het Stóiionsplein was een talrijk publiek, dat de Koninklijke Familie hartelijk toejuichte, in auto's werd naar het Huis ten Bosch ge reden. Voorzitter Tweede Kamer. „De Tel." kan over de voorzitters nominatie voor de Tweede Kamer meedeelen, dat Dinsdagavond in de bijeenkomst der vrijzinnige fracties een poging zal worden gedaan om jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, afge vaardigde voor Gouda, als eersten candidaat der vrijzinnigen aangewe zen te krijgen. Het is echter zeer twijfelachtig, of de heer Van Doorn een candidatuur wilaan vaarden. Voorts blijven mr. R. J. H. Patijn en mr. D. Fock in aanmerking komen. Al deze heeren zijn Unie-liberaal. Wat de tweede candidaat betreft zijn de vrijzinnigen op 'toogenblik verdeeld. Een deel van hen wil daar voor een sociaal-democraat, een ander deel wenscht echter jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer, den afgetreden katholieken voorzitter. De Rijksmiddelen. Kon over de maand Augustus in Nils was ondertusschen tot het in zicht gekomen, dat het toch maar beter was als bedrogene en niet als medeplichtige voor het publiek te staan. En zoodoende kwamen er nu heel wat bijzonderheden met betrekking tot Stahlberg ter sprake. Bissing had dezen keer, geleerd door zijn slechte ervaringen, met groote omzichtigheid en energie gehandeld. En de ontvangen telegrammen ga ven hem het recht om n* dadelijk op te treden. Nils Jensen mocht hij nu me deplichtige zijn of niet bleef waarschijnlijk degene, die door het bedrog van Stahlberg het zwaarst werd getroffen, zei de assessor tot zichzelven. Maar hoe was toch de geslepenheid van Jensen, waarop die zelf zoo vaak roemde, te rijmen met zijn lichtgeloo vigheid tegenover dezen Stahlberg De assessor verkeerde in dit op zicht in een zeer lastige positie, maar daar gaf Jan hem een zeer geloof waardige verklaring voor door in den loop van 't gesprek te vertellen, dat de laatste jaren niet worden ge klaagd, ook de opbrengst der Rijks middelen over de afgeloopen maand was bevredigend. Het totaal öedroeg f 14,363,147.14'/3, terwijl in Augustus 1912 werd ontvangen f 13,840,929.73, dus dit jaar f 522,317.417a meer. De opbrengst der directe belastin gen viel deze maand niet mee, daar zij alle minder opleverden dan in 1912. Het totaal over de eerste 8 maanden van dit jaar is evenwel nog bijna 2 millioen hooger dan in het zelfde tijdperk van 1912, zoodat de mindere ontvangst in de afgeloopen maand een gevolg was van grootere ontvangsten in de vorige maanden dan verleden jaar het geval was. De grondbelasting gaf f 108,000, het per soneel f 4000, de bedrijfsbelasting f224.000 en de vermogensbelasting f85,000 minder. Alleen het recht op de mijnen was f5000 hooger. De invoerrechten stegen met het betrekkelijk gering bedrag van f 7000. Van de accijnzen waren het die op de suiker, welke f 243,000, die op het zout, welke f 2000 en die op bier, welke i 14,000 meer opbrachten. De wijnaccijns bleef met f7000, die op het gedistilleerd met f 18,000 en die op het geslacht met f 3000 beneden 1912. Ook de belasting op gouden en zilveren werken leverde een f 2000 minder op. Zijn registratierechten f31,000 en hypotheekrechten f 3000 minder in opbrengst, de zegelrechten wonnen het met f 23,000 en de successierech ten met niet minder dan f 586,000 van verleden jaar. Deze laatste bron van inkomst heeft dus alleen reeds meer opgeleverd dan het surplus o"er de geheele maand bedroeg. De domeinen stegen in- de afge loopen maand met f 88.000 boven Augustus 1912, terwijl de posterijen f31,000 en de rijkstelegraaf f12,000 vooruitgingen. De akten voor jacht en visscherij brachten f5000 minder op, maar de loodsgelden stegen met f 3000. Blijkt hieruit dat al niet gesproken kan worden van een stijging over de geheele linie van inkomsten, het eindresultaat kan toch tot tevreden heid stemmen. Over de eerste acht maanden is nu ontvangen f 127,502,384.09, terwijl in hetzelfde tijdvak van 1912 de op brengst f 119,728,219.91 was, zoodat de vermeerdering vergeleken bij ver leden jaar, thans reeds bedraagt f7,774,164.18. („N. Ct.") De ontevredenen in de Ghrist.-Hist. Partij te Zwolle. In de gisteren te Zwolle gehouden vergadering welke door ds. van Koets veld en den heer Bichön van IJsel- monde was bijeengeroepen en die door een 40-tal personen werd bijge- vrouw Jensen haar zoon dikwijls een „neuswijs" had genoemd. Bissing telegrafeerde aan zijn su perieur. Om in dit ingewikkelde geval de verantwoordelijkheid op zich te nemen, daarvoor ontbrak hem toch de moed. Jan kwam niet op de Moyenburg. Hij zag te duidelijk, welk gevaar Nils dreigde en reisde nog denzelfden avond naar Amsterdam. Een geheele week verliep in nut teloos wachten. De rechtbank tele grafeerde naar alle mogelijke autori teiten. Nils Jensen had men voor- loopig op vrije voeten gelaten. Maar, toen men na eenigen tijd noch een spoor van Stahlberg had gevonden, noch één van zijn verklaringen was gebleken op waarheid te berusten, toen men vervolgens met het oog op de vele slachtoffers zijn papieren in beslag nam, de villa verzegelde en de rechtbank de boeken begon te onderzoeken, toen had men ook Nils Jensen op grond van deze documen ten in voorloopige hechtenis ge nomen. Het werd maar al te spoedig dui delijk, dat Nils Jensen bij verschei- woond, zette ds. van Kjetsveld doel en aanleiding tot de vergadering uit een. Spr. keurt de fusie van vrij-anti- rev., chr.-historischen en Friesch- chr.-historischen af, doch wat de maat deed overloopen was het samengaan met de anti revolutionnaire partij. Spreker hoopte, dat deze vergade ring tot een ontbinding van de fusie mocht leiden. Dan zou een bond van de drie christ.-historische partijen kun nen worden opgericht, waarin echter ieder zijn onafhankelijkheid moet be houden. Na de redevoering van ds, van Koetsveld werd de openbaarheid der vergadering opgeheven. De roode viag geheschen. „Het Anker" meldt, dat Zondag in de haven te Nieuwediep van het Nederiandsdhe oorlogsschip „Heems kerk" gedurende ongeveer een half uur een roode vlag heeft gewapperd. Een marinier had haar geheschen, met de opzettelijke bedoeling om den dienst uit te komen. Toen de heele equipage in het benedenschip was, gedurende den schafttijd, heeft hij de Nederlandsche vlag neergehaald en daarna de roode geheschen. Toen dat geschied was, bleef hij er een nummer van het orgaan van de anti militarische vereeniging in Nederland bij lezen. Toen de officier van de wacht aan dek kwam, is de roode vlag neergehaald en de man, die haar had geheschen, in arrest gesteld. (Uif hef Gemeenteverslag.) (Vervolg.) Geneeskundige dienst. Op 21 December 1912 waren in deze gemeente gevestigd lOgenees- heeren, (waaronder1 Officier van Gezondheid bij de Landmacht en 1 Officier van Gezondheid bij de Zee macht), 3 vroedvrouwen, 1 tandarts, (Bovendien houdt 1 tandarts, elders woonachtig, in deze gemeente spreek uren) en 5 apothekers. De 2e gemeente-geneeskundige Beijers, is krachtens art. 3 zijner in structie belast met den doodschouw van hen, die zonder geneeskundige behandeling gestorven zijn. In het afgeloopen jaar werd de doodschouw driemaal verricht, tegen achtmaal in 1911. De Oude algemeene begraafplaats is sedert 1907 buiten gebruik gesteld. De Nieuwe algemeene begraaf plaats voldoet aan de door de wet gestelde eischen. Een kamer in het lijkenhuis is aan het R. K. Parochiaal Kerkbestuur verhuurd, teneinde te worden gebe den „zaakjes" had meegewerkt zijn onderteekening getuigde ervan. Wanneer er ooit een vreeselijk bericht een gansche stad in be roering had gebracht, dan was het dit: Nils Jensen in het Huis van Be waring Hoe voorzichtig men het de oude vrouw op de Moyenburg ook had medegedeeld, het bericht had haar getroffen als een bliksemstraal uit den helderen hemel. De geneesheeren constateerden bij vrouw Jensen een lichten aanval van beroerte. Ze sprak geen woord, maar lag meestal met gesloten oogen als in een staat van verdooving ter neer en op haar bleek, strak gelaat ver toonde zich de uitdrukking van een vroolijk verdriet. Nooit voelde Lotty beter, hoe sterk ze aan de ongelukkige moeder ge hecht was, dan in deze dagen van vreeselijk lijden. Dezen slag komt Brigitta nooit te boven. (Wordt vervolgd)..

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1