Bazar. Maandag Onwrikbaar. nen NEH WIS1 15 September -LAMPEN no 218 den gemeentebestuur binnenland feuilleton 3 l A W ver niet te n,beter dan en met ga. Der zakje, bij EN3VELT Co. 51e Jaargang, 1913 VORKEN wit blijvend 3TRAAT en tegen BRAND, SPORTEN en op Deposito. er van diverse voor de uitgifte ;N en bezorging ifkt, K 146, te Mid- aandacht op ORTWIJN dledige pr^s- r-Kok. amypark 8. veel menschen elen lijden aan vermoeidheid, Hoe menigeen [keibaarheid en n zenuwzwakte, uurmiddeleen ebruikers tijd lijdende aan >dat mijne hui- ïeden mij moei- id geen eetlust, moeid en kon Door het ge- enkele fles- ben ik geheel n. s ANKHAAR- flacons f 8.—, )rogisten. jor namaak )AM Co. Nieuwstraat en VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels 0.40. Voor eike regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maai berekend. Groste letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. yf Nieuwe Abonrsé's, uit gezonderd bij weKelijBsche betaling, ontvangen de dage lijks verschijnende „VLÏS- SINGSCHE COURANT'' kos teloos t)t 1 October 1913. SCHIETOEFENINGEN. Onveilig Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, dat op 16 Sept. a s. van het fort Hoek van Holland schietoefeningen zullen piaats hebben. Dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur. Vlissingen, 13 September 1913. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Bij het bezoek, dat H. M. en Z. K, H. Zaterdag aan de Internationale Grafische tentoonstelling brachten, werd in het Paleis voor Volksvlijt het groote orgel bespeeld, wat slechts zelden gebeurt. De hooge gasten ver- loefden eenigen tijd voor de inzen- jing van de vereeniging tot bevsr- (tring der gezondheid in de grafische ukken en namen ook de verschillende werking zijnde bedrijven belang- iiellend in oogenschouw. Het bezoek duurde ongeveer een uur. Daarna begaf het vorstelijk echt paar zich naar het hoofdbureau van politie, waar de hoofdcommissaris, de heer Hordijk, de hooge bezoekers rondleidde. Om half tien reed prinses Juliana uit naar Artis. De Koningin Moeder bezocht des morgens de keuze tentoonstelling der Maatschappij „Arti et Amicitiae" op het Rokin. Meermalen gaf H. M. tiaar bewondering over het tentoon gestelde te kennen. Tegen elf uur bereidde een 65-tal vereenigingen met tal van muziek korpsen de vorstelijke familie voor liet paleis een huldebetooging, waarna aan H. M. de Koningin een hulde album aangeboden werd. Zaterdagmiddag verliet H. M. Ko ningin Emma de hoofdstad. Ruim kwart na acht Zaterdagavond kwamen de Koningin en de Prins met gevolg aan in den Stadsschouw burg. De schouwburg was op enkele plaatsen na geheel bezet. De smaak volle damestoiletten, deftige heeren- s f8,60, PER dmtotrut' 10 Licht eene bepa' tis verricht do Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 68.) Er woont in Keulen geen dokter °f professor van dien naam en me vrouw Stahlberg ligt niet in de kli niek van professor van Toll Meneer de assessor Ik ben op 'toogenblik niet als ambtenaar hier, meneer Jensen. Ik z°u gaarne als particulier persoon "an u willen hooren, hoe u over de zaak denkt. Nils Jensen, bleek als de dood, staarde zijn bezoeker aan. Het was, alsof hij den grond onder zijn voeten verloor. Maar in doodsangst klemde hij Zlcb toch aan een stroohatm vast. U zult toch niet gelooven, me- jjeer de assessor, dat laster en «waze praatjes kunnen toch niet zooveel invloed op u hebben, dat 11 aan een man als Stahlberg gaat rokken en enkele uniformen maakten een voornamen indruk. Toen de Koningin, die gekleed was in een beige avondtoiliet en ge tooid met diadeem en diamanten van het Nationaal huldeblijk en de Prins verschenen, in admiraalsuniform, ver hieven allen zich van hunne plaatsen, keerden zich met gelaat naar H. M., terwij! het orkest het Wilhelmus in zette. Toen dit geëindigd was, namen de hooge bezoekers plaats op de gouden stoelen in de Koningsloge. De burgemeester zat naast H. M. Voor de loge was een vroolijke bloemen versiering aangebracht. Opgevoerd werd het eerste, tweede, en vijfde bedrijf „Van Nacht en Mor genrood", drama uit de laatste dagen der Fransche overheersching van H. J. Schimmel. De hoofdrollen werden vervuld door de heeren Louis Gimberg (Baron Goudaan), Louis de Vries (Mare) en Jac. Reule, jan C. de Vos en C.van Schoonhoven en de dames Holtrop Van Gelder (mevr. Goudaan), Mann Bouwmeester (Annekemeu), Korlaar— Van Dam, Betsy Wolffers en Lobo— Braakensiek. De bedrijven, waarvan éen was weggelaten, volgden elkaar snel op, zoodat de voorstelling even na half elf geëindigd was. Het orkest bracht onder leiding van den heer E. M. Pimentel na het eerste bedrijf ten gehoore het „Largo" van Handel, na het tweede bedrijf een militaire fan fare en na het derde bedrijf een fantasie op het Wilhelmus en andere vaderlandsche liederen. Bij het einde van het laatste bedrijf als in Den Haag het „Oranje boven" weder zegeviert en de menigte het Wil helmus zingend voor het huis van Van Hogendorp komt, rezen de Koningin en de Prins en alie aanwezigen van hun zetels op.' Beëedtging nieuwe Kamerleden. De beëediging van de nieuwbe noemde leden der Eerste en Tweede Kamer zal morgen niet, zooals door gaans gebruikelijk was, door de Ko ningin in persoon ten paleize ge schieden. Daartoe door de Koningin gemachtigd, zullen de voorzitter der Eerste Kamer en de tijdelijke presi dent der Tweede Kamer, de heer Lieftinck, als oudste lid in jaren, na in handen der Koningin de eeden te hebben afgelegd, de toege laten leden in een der eerste ver gaderingen van de Kamers de ver- eischte eeden of beloften afnemen. De ziekteweten minister Treub. Naar „Het Volk" verneemt had minister Talma in het begin van Augustus het initiatief genomen tot samenstelling van een commissie, welke de regeering van voorlichting twijfelen? riep hij, bijna zonder te weten wat hij zei. De assessor bleef volkomen kalm. Voor zoover laster en praatjes overeenkomen met tastbare feiten en ernstige vermoedens toch wel eenigszins, meneer Jensen. Het raasde Nils in de ooren. Met verschrikkelijke duidelijkheid verstond hij elk woord en ieder woord riep hem toe Stahlberg schrikteStahlberg was doodsbleekZijn stem had haar klank verloren De wanhoop schonk hem den dwazen moed om te roepenHoe raadselachtig de zaak ook is, ik sta borg voor de eer van mijn com pagnon Maar reeds onder het spreken ont zonk hem de moed en het laatste woord „eer" was haast niet verstaan baar meer. Bissing had hem zoo stijf en door dringend aangezien. En de assessor dacht: Wat? Is hij niet maar alleen een slachtoffer,! maar zijn medeschul dige Doch onmiddellijk verbande hij die gedachte weerwant Jensen liep zou dienen bij het nemen van maat regelen ter uitvoering van het be paalde in eenige artikelen der Ziek tewet, die regelen bevatten betreffende de erkende bijzondere kassen. Vier organisaties, het Nederlandsch Vak verbond van Vakverenigingen, de Christelijke Nationale Werkmansbond het Alg. Nederlandsch Werklieden verbond en de Federatie van de diocesane R.K. Werkliedenbonden waren uitgenoodigd een lid voor- deze commissie aan te wijzen. De opvolger van minister Talma heeft thans evenwel aan deze organi saties medegedeeld, het instellen van de commissie in nadere overweging te hebben genomen en dat althans voorloopig eene zoodanige commissie niet zal worden benoemd. flbonnemenfs- fiduertentiën op zeer uoordeelige uoortuaarden. Ds pantserforten. Naar „de Tel." verneemt is een commissie, bestaande uit den kolo nel, inspecteur der genie, J. Z. Stut ten, den luitenant-kolonel der artil lerie E. A. F. Blokhuis, den majoor der genie A. D. J. Berkhout, den gepensionneerden luitenant kolonel der artillerie J. C. ten Oever de Brauw, den kapitein der artillerie G. de Josselin de Jong en denluitenart ter zee Ie klasse J. J. M. Baart, be last met de keuring en in ontvangst neming der pantserkoepels en verder te leveren voorwerpen door de firma Friedrich Krupp, te Essen, bestemd voor het nieuw te bouwen pantser fort bij Vlissingen en voor de ver betering van het fort Kijkduin. Aan den 1ste luitenant der artillerie J. S. C. Rink is opgedr? jen, steeds te Essen te zijn, teneinde toezicht op de fabricatie te houden. Een nieuwe partij. Onder het bericht van de „Limb. Koer", over de laatste oorzaak van de scheuring in de Christelijk-Histo- rische partij schrijft „de Banier", or gaan ter verbreiding van cbristelijk- historische beginselen Wij meenen, dat dit bericht niet volkomen juist is, althans niet de hoofdzaak. Waarheid is, dat, zooals wij van den aanvang af gewaarschuwd hebben, de ontstemming is ontstaan door de onafwijsbare eischen van antirev. zijde, waardoor de gegroeide Chr.-hist. partij (teruggedrongen op tien zetels) tot betrekkelijke machte loosheid werd verwezen. Dat de meerderheid van het hoofdbestuur hierin (contre-coeur bewilligde) tot behoud der coalitie was de grief en deze bleef ook na de aanneming van het electoraal accoord. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft be paald, dat bij de rangschikking van het onderofficiers-kader de tijd in vreeselijk opgewonden in de groote kamer heen en weer en riep, terwijl hij ter wille van Dina de stem zoo veel mogelijk dempte Het kan niet zijnOnmogelijk NeenNeenDe man heeft hier immers voor een haif millioen grond bezit, verder enorme hoeveelheden materiaal Dat moet alles bij de bank in B. verpand zijn, zei Bissing en haalde de schouders op. Hij heeft alleen van mij een kwart millioen. Het geld, dat hij hier losmaakte, moet voor 't grootste deel in de Lon- densche bank gedeponeerd zijn, ant woordde Bissing. Wat te doen Dat alles is toch nog maar een vermoeden er is geen bewijs U kunt toch tegen een man van zaken, wiens naam tof dus ver onbevlekt is, maar niet zoo da delijk de rechtbank willen laten op tredenriep Jensen en viel opge wonden op een stoel neer, terwijl hij den assessor strak aankeek. Alles, wat met Stahlberg in verband stondhet zakelijke, het persoonlijke, de geldkwestie en het tituiairen rang doorgebracht niet rae- detelt. Uitzondering op deze bepa ling is gemaakt ten opzichte van de sergeant-majoor-instructeurs, die vroeger in den rang van sergeant- majoor-titulair dienden. Voor hea zal de tijd in tituiairen rang door gebracht wel medetellen. Door deze bepaling, merkt de „Avp." op, wor den nu verscheidene sergeants-ma joor-instructeurs, die op 1 Juli 1905 den effectieven rang van sergt. ma joor verwierven, na tot dien datum in den rang van sergt-maj.-titulair te hebben gediend, ouder in rang dan verschillende sergt.-maj.-admi nistrateurs, die reeds van voor 1 Juli 1905 den effectieven rang van ser geant-majoor bekleeden. De minister van oorlog heeft be paald, dat militie onderofficieren, die onder ge not eener premie eerst 2 jaren op proef en daarna 3 jaren als vrijwillig sergeant hebben gediend, na het einde van dien termijn zich als gewoon vrijwillig sergeant kun nen verbinden, wanneer op hun be houd in het leger prijs wordt gesteld. De bepaling, dat deze sergeanten na hun vrijwillig verblijf onder de wapenen weder in de positie van milicien moesten worden terugge bracht, ten einde daardoor bij de landweer, waarbij deze milicien ser geanten zouden overgaan, over bruik baar kader te kunnen beschikken, komt hierdoor te vervallen. De minister van oorlog is ge machtigd: le. aan ongehuwde mi litairen beneden den rang van officier en aan bijzondere personen, die in vasten of in tijdelijken Rijksdienst zijn, en in het belang van dien dienst moeten verhuizen, eene geldelijke tegemoetkoming in de onkosten aan de verhuizing verbonden toe te ken nen 2e. in bijzondere gevallen, waarin ter beoordeeling van den minister van oorlog de bedragen niet toereikend zijn gebleken om in de onvermijdelijke kosten der ver huizing te voorzien, de bedoelde tege moetkomingen te verhoogen tot f 50. Wordt het noodig geoordeeld, eene tegemoetkoming in de kosten aan de verhuizing verbonden toe te kennen aan ongehuwden, aan bijzondere personen of wel wegens verhujzing in het belang van den dienst, in het garnizoen, dan wordt hiertoe een met reden omkleed voorstel aan den minister van oorlog gedaan. Vii$Singen in 1912. (Uit hef Gemeenteverslag.) Bevolking. Op 31 December 1911 bedroeg de werkelijke bevolking der gemeente 21778 zielen, nl. 10698 mannen en 11080 vrouwen. Door geboorte ver meerderde in dat jaar de bevolking gruwelijkste het geheim houden van slechtheden, waaraan hij zich had schuldig gemaakt, dat alles vloog in woeste vaart door zijn brein maar het meest pijnigde [hem de overtuiging, dat hij, de beetge- nomende, de bedrogene was, die met zijn eer en zijn geld betaalde voor de eer van compagnon van den zeer gevierden Stahlberg geweest te zijn. De kamer van Nils lag aan den tuinkant en zoodoende hadden ze niet gehoord, dat het rijtuig stil hield, waaruit Jan Begemann stapte. Nu trad deze zonder vooraf te kloppen en zonder complimenten bin nen en riep steeds bij de deur zijn zwager toe Ik haal Dina af; moeder Pas nu zag hij Bissing, begroette hem vluchtig en voegde er bijMoe der is ziek Dit laatste kwam er hortend en stootend uitwant midden onder 't spreken had Jan begrepen, dat hier iets ernstigs gaande was. Hoe zagen die beide mannen eruitVooral Nils 1 Wat is er toch gebeurd riep Jan op zijn luidruchtige, forsche met 552, door vestiging met 1373, totaal dus 1925, door sterfte vermin derde zij daarentegen met 179 en door vertrek met 1715, totaal dus 1894. Het verschil tusschen de geheele vermeerdering en vermidering bij- eengeteld geeft 31, zoodat op 31 Dec. 1912 de bevolking bedroeg 21809 zielen, nl. 10731 mannen en 11078 vrouwen. Hieronder zijn be grepen 97 mannen en 45 vrouwen behoorende tot de landmacht en 27 mannen behoorende tot de zeemacht. Geboren werden in deze gemeente als behoorende tot hare werkelijke bevolking, 550 kinderen, waarvan 291 van het mannelijk en 259 van het vrouwelijke geslacht. Bovendien werden elders geboren 2 kinderen van het mannelijk geslacht, behoo rende tot de werkelijke bevolking dezer gemeenteterwijl alhier 1 kind van het mannelijk geslacht werd ge boren, beboerend tot de bevolking eener andere gemeente. Het aantal geborenen, zonder de levenloos aan- gegevenen bedroeg alzoo 552 - 548= 4 meer dan is 1911. Onder de ge borenen zijn begrepen5 van het mannelijk en 4 van het vrouwelijk geslacht, te zamen 9 die buiten hu welijk zijn geboren. Tweelinggeboorte kwam in het afgeloopen jaar 5 maal voor, waarvan 8 kinderen tot het mannelijk en 2 tot het vrouwelijk geslacht behoorden. De sterfte in de gemeente (onver schillig waar de overledenen woon plaats ^hadden) zonder de levenloos aangegevenen, bedroeg 85mannen en 95 vrouwen, alzoo 98 minder dan in 1915- -Verdeeld naar den burgerlijken staat zijn in deze gemeente overleden behoorende tot hare werkelijke be volkingongehuwden 49 mannen en 39 vrouwen, gehuwden 21 en 30, weduwnaars en weduwen 14 en 23, gescheiden van echt l, totaal 82 mannen en 92 vrouwen. Brovendien overleden elders, behoorende tot de werkelijke bevolking dezer gemeente ongehuwden 2 mannen en 1 vrouw, gehuwden 1 en 3. In deze gemeente overleden, be hoorende tot de bevolking eener an dere gemeente ongehuwde 2 mannen, gehuwden 1 man en 3 vrouwen. Het getal voltrokken huwelijken bedroeg 142, verdeeld naar den bur gerlijken staat als volgtjonkmans en jongedochters 136, jonkmans en ge scheiden vrouwen 2, weduwenaars en jongedochters 4, totaal 142, alzoo 20 minder dan in 1911. Bij die huwelijken hadden 4 erkenningen plaats van vrouwelijke kinderen, terwijl 9 akten van erkenning werden opgemaakt. Er werden 2 vonnissen van echtscheiding ingeschreven. Op 31 December 1902 bestond de bevolking uit 19304 personen, op 31 December 1912 21809 personen, manier. Zacht, zacht, meneer Begemann Het schijnt, dat meneer Stahlberg er met een groote som geld vandoor is gegaan, zei Bissing met gedempte stem. Stahl berg En jullie geld heeft hij ook mee riep Jan. Nils bewoog zich niet. Het was hem, alsof alles met hem in 't rond draaide. Plotseling sprong Jan naar hem toe, trok hem omhoog en schudde hem wat heen en weer. Wat meer broederlijk en vriendeiijker dan hij in langen tijd met Nils had gesproken zei hij Kom, wees bedaard, ouwe jon gen Maar ik begrijp het, dat de arme kerel geheel van streek is, nu hij zich zoo bedrogen ziet, wendde hij zich tot Bissing. Maar is het dan stellig waar vervolgde hij. Alle dondersHoe lang reeds verdenkt men den kerel, en geen mensch, geen autoriteit steekt een hand uit Breng Dina uit dit huis zei Nils met doffe stem. Al haar geld (Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1