Eerste Blad 13 September Onwrikbaar. uur «E. Zaterdag liti«iïteiiiÉ2ilata Gebogen - niet gebroken. ïdieost. Tram Middelburg GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Brieven uit de Hofstad BINNENLAND O, 217 51e Jaargang. 1913 ets. per ons. per pond. tuk. .BTJR.Q. /ELD, Keersluis. ^an gen één et prijsopgaaf gsche Court." S.20, 6.55 10.20, 10.40, 30,1.—, 1.30», 10, 4.50,5.20, 1,20. 6.10, 6.30, 10.10, 10,30, 12.10, 12.45, I.40,4.10,4.40, 7.80,8—, 8.30 Zojjdftsr» nil WEK. on S.S.) 6.22* 5, 11.12* iraluis, de Panl rtel is reap. 5, 9.23, 10.35|, II.15.* lomburg 6.45' 6.07, 8.40 en olburK5.05*, 5, 6.55 en 9.37, ainaen5.05*. 5 en 9.37*. loopan alleen Mei tot en gemerkt} .-gen te Mid" 15 nen da Station i. i 6. p „,05bg, 6.40b, 10.05g, 10.40, 12 30g, 12.50, 2.50, 3.10g, ..10, F.80, .30, 7.50, 15, '.0.50, 0, 50. 10. 7 3,10. 5.10a, 5.15a, 3, R.55, 9-30g, 12.10, 12.30, 0, 2.30g, 2.50, 1, 4.50? 6.10& i, 7.10a, 7.30, 10,15 10.50, Station 5. 10. 25, 5 .10, 10.50, .15, 6.-. nypark5.30, 10. .30,'U.10. .40. 6.40 35, 5 id werkma*10" VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30, Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Herhalingscursussen voor jongens en voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Vlis- ÏELEFOONXUMMER 10. Rbonnsments- fiduerlentiën op zeer ooordeeiige uoorutaarden. brengen ter kennis van belanghebbenden, ■8 of voogden, die hunne kindereu of pupillen wenschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in tot het in ontvangst nemen van uogiften van leerlingen, voor die cur- ussen zitting zal worden gehouden Voor jongens: door het hoofd van den herhalingsour- iub voor jongens den heer J. E, VAN DER SLIKKë op School F, (Joost de lloorstraat) op Maandag 15, Dinsdag 16, Donderdag 18 en Vrijdag 19 September 1.8. des namiddags tussehen 1 en 3 nren en des avonds tussehen half zeven en half aclit uren. Voor meisjes: door het waarnemend hooid van den I isrhalingscarsus voor meisjes, den heer J. LISRAELte zijnen huize Verkuijl Quak- Uaarstraat 14 op Maandag 15, Dinsdag 16, Woensdag 17, Donderdag 18 en Vrij- iig 19 September e. k. des avends van halt zeven tot balf acht nren ingeschreven kannen worden zij lie het gewoon lager onderwijs genoten litben dat de cursussen zullen aanvangen 1 in 1 October a.s Het onderwijs zal worden gegevena. ao den cursus voor jongens op Maandag, Maadag, Donderdag en vrij dag, des avonds im 6 tot 8Vs uurin de volgende vak- in: lezen, schrijven, Nederlandschreke- m, kennis der natuur, aardrijkskunde, a vaderlandsohe'gesohiedenisb, aan den tarsus voor meis;esop Woensdag en Zaterdag namiddags van 2 tot 5 uur in ie volgende vakken Nederlandsch, reke- m, kennis der natuur, nuttige hand- verken en koken. Zij, die in het bezit van een houwboekje zijn worden verzocht dit bij tangifte mede te brengen. Vlissingen, 11 September 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOÜDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Daar komen, zoo wel in het leven to volken als in dat der menschen afzonderlijk perioden voor, waarin aan den tegenspoed niet meer te ont komen schijnt. Het is als het ware f alle elementen dan samenspannen wi het uitzicht naar alle kanten te op wei'; se. verder dan de lederen alle®" Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 67.) Juffrouw Mathilde nam de veront schuldigingen van Nils Jensen met 'lmeeste voorkomendheid aanzij -:l zijn plaatsvervanger hadden zich totrtreffelijk geamuseerd. Lottyzei Jan Begemann bijna 'toterend, maar op onbeschrijfelijk toderen toon Lotty, wat heb ik mij 111 't vooruitzicht op dezen avond toheugd Meneer Begemann, de kellner u daar net den heelen rok met 1 begoten riep op hetzelfde oo- 'lik een referendaris, die tegeno- Ver hem zat. Jan liet een kleinen vloek hoo- !ai' die volstrekt niet in een salon pi en sprong zichtbaar woe- "V op. verduisteren en een onweer boven ons te doen losbarsten, dat de meest hechte gebouwen op hun grondves ten doet beven. Velen hunner, die in het volie maatschappelijk leven verkeeren ken nen, uit ervaring of aanschouwing, deze tegenheden des levens, die niet altijd door eigene schuld ontstaan zijn, noch immer ook steeds te voor zien, en minder nog altoos te voor komen waren. Zij treffen vaak dege nen, die er het minst op bedacht waren, en ook hen van wie wij het allerlaatst zouden verwacht hebben, dat zij geen weerstand zouden kun nen bieden aan den naderenden storm. Dan kan het gebeuren, dat plotseling het dreigend spook van het failliet opdoemt en de nog kort geleden soliede geachte zaak aan grimt of dat een voorspoedige onder neming door allerlei tegenslag op het hellend vlak naar het bankroet gaat afglijdenwij hooren namen, die eertijds in den lande als klokken klonken, smadelijk genoemd worden, en zien personen de achting hunner medeburgers verliezen, en op z'n mooist met medelijden bejegend wor den, waar eertijds ontzag den toon aangaf. Velen dezer echter weten zich den rampspoed nuttig te maken zij heb ben in het onheil geleerd eigen krachten niet meer te overschatten, hebben werkelijke van vermeende vrienden leeren onderscheiden, en nemen, door de bittere levensles ge louterd, de hun opgelegde taak weder op. Maar ditmaal zal een kostbare ervaring richting kunnen geven aan hun wegen en werken en te meer kostbaar zal hun ondervinding zijn naar mate de les is hard geweest. Niet alleen echter den menschen afzonderlijk doch ook als complex, als volk zien wij in de geschiedenis een gelijksoortig lot hun deel zijn. Op de kaart van Europa zal men tevergeefs naar meer dan éen, eertijds machtig rijk zoeken, aan wiens be staan, ook almede niet altijd door eigene schuld, een einde is gekomen. Ook in het leven der volken, onze eigene landshistorie getuigt het, komen perioden voor, waarin van alle kanten aan den horizon onheil spellende wolken zich samenpakken, om, langzaam maar onweerstaanbaar naderend, op-eens los te barsten. Dan slaat het uur, waarop de eigene, dikwijls tot dusverre nog sluimerende volkskrachten zich ontplooien moe ten en hangt het alleen daarvan af, wat de uitkomst worde. Het is reeds bijna twee en een halve eeuw gele den, dat ons zulk een lot weervoer en dat het Rampjaar met zijn onheil spellende coalitie van vier buiten- landsche vijanden, in onze geschiede nis staat opgeteejkend. Maar ookver- Zoo'n ezel 't Loopt mij bij den kraag in Och, neem me niet kwa lijk, juffrouw Ehrik! zei hij op zulk een toornigen toon, als de zaak wer kelijk niet waard was. Daarop ging hij de zaal uit. Toen hij terugkwam, danste men juist de polonaise. Lotty stond toe te kijken, jan was met haar in de rijhij zag er slecht gehumeurd en opgewonden uit en zweeg ontstemd. Het feest nam overigens een vroolijk verloop. Langzamerhand werd het aan tafel bekend, dat Stahlberg plotseling naar zijn vrouw gereisd was. Nils had van de ontmoeting verteld en zoodoende was men er mee op de hoogte gekomen. Assessor von Bissing vernam dit nieuwtje eerst vrij laat van zijn dan seres. Stahlberg vertrokken en dat juist op het oogenblik datdeheele wereld in het Casino danste. Van alle menschen, die hier bijeen waren, had behalve Bissing niet een aan dit zonderlinge samenvatten der beide dingen gedacht. Trouwens, niemand dan hij en zijn superieur, die een week verlof had gekregen, wist, dat men zeer ern- melden de geschiedbladen het ont komen, zij het ook ternauwernood, aan den ondergang, door het ge- meenebest. Doch nog geen ander halve eeuw later, zou de rand die ons eertijds nog van het verderf scheidde, worden overtredentoen boetten wij onze onze onafhankelijk heid in. Echter, herwonnen werd zij weer, na luttel aantal jaren. En sedert dien is het bestaan als zelf standige natie van ons land steeds meer en meer' bevestigd. Thans staan wij daar, ten spijt van alle betweters en bevitters, onafhankelijk en geëerd. Want dit heeft bovenal de zomer van 1913, die welhaast ten einde spoedt, duidelijk in het licht gesteld met zijn ■welgeslaagde nationale feesten eener- zijds en zijn schitterende ontvangst anderzijds, den velen vreemdelingen bereid, die te onzent vertoefden, dat een volk geëerd is, dat zich-zelf rechtmatig eeren mag. De groote vooruitgang onzer ont wikkeling als economische,eenheid, de toenemende welvaart, het stijgende peil van al die zaken van wetenschap en kunst, die een volk tot de be schaafde naties doet rekenen is daar, om te bewijzen, welk een nimmer gekende hoogte in bijna alle opzich ten en als geheel genomen, thans door ons land bereikt is. En steeds nog luidt het parool „excelsior", en wijzen kracht en kunde, die twee bestanddeelen zonder weike, zoo min het individu als een volk er komen kan, nog immer in voorwaartsche richting. Gebogen niet gebroken, dat is het beeld, dat ons voor oogen komt wanneer personen uit onze omgeving, geiijk hierboven geschetst, zich na tegenspoed en felle slagen, weder weten op te werken en te herwinnen wat dreigde voorgoed verloren te gaan. Gebogen niet gebroken kunnen we eveneens zeggen, van ons zelf als natie, wanneer wij het heden aan schouwen, en het verleden daarbij niet vergeten, herdenken in welk een staat het ons bracht en hoe we ons thans van dien rampspoed hebben mogen opwerken. Want door zijn verleden te herdenken en er leering uit te putten, zal niet alleen menig enke ling, maar ook menig volk, zich voor de toekomst kunnen waarborgen Zoo zijn de feesten in onze resi dentie al weer achter den rug, zijn de menschen weer voor eenige jaren beu van 't feestvieren. 't Is anders een heele drukte ge weest in de stad. Menschen en nog eens menschen. De N. I. T. S. T. is thans ook geslo ten, maar daarentegen is een andere stige redenen had om Stahlberg te verdenken. Doch wat thans te deen? Reeds had de assessor zich eens door te grooten ijver geblameerd. Alsof het geheel onopzettelijk was, ging hij naar Nils Jensen en vroeg op onverschilligen toon Meneer Stahlberg is naar Am sterdam vertrokken Ik meende, dat zijn vrouw in Engeland was Nils gaf hem inlichtingen en noemde den naam van den beroemden pro fessor, in wiens kliniek ze lag. Bissing ging heen. Den volgenden morgen heel vroeg werd assessor von Bissing bij meneer Jensen aangediend. Nils lag nog in bed en stond met tamelijk veel tegenzin op, maar on der het kleede i werd hij plotseiing onrustig. Hij dacht er niet aan om de komst van Bissing in verband te brengen met de reis van Stahlberg, maar het was toch afschuwelijk, altijd als op een vat met kruit te zitten 1 Wat wilde die man toch zoo vfoeg En nu kwam nogmaals de boodschap, tentoonstelling geopend, namelijk de Landbouw-tentoonsteiling. Bedrieg ik mij niet, dan trekt deze tentoonstelling meer het publiek dan de Sporttentoonstelling. Hagenbeek is ook verdwenen, tot groot genoegen denk ik van het cir cus Schumann, dat maar bitter weinig te doen had, toen de koning der die rentemmers Hagenbeek zich nog in de residentie bevond. Schumann heeft het dit jaar niet erg getroffen. Verscheidene malen moest zelfs een voorstelling worden afgelast, omdat het bezoek nog min der dan gering was. Nu is 't een vaststaand feit, dat alle paarden-dressuur per saldo op 't zelfde neerkomt en ik kan mij dan ook best begrijpen, dat men als volgt geredeneerd heeft Hagenbeek komt hoogstwaarschijn lijk niet meer. Dat moeten wij dus gaan zien. Paarden-dressuur kunnen wij ook later nog genieten. 't Zal het Scheveningsche circus dan ook wel genoegen doen, dat de Hamburger dieren-koning vertrokken is Als nu Flora het „dierenspel" maar weer geen afbreuk gaat doen. Flora toch is geheel herschapen in een schouwburg. Het vriendelijke variété-zaaltje toch dat eerst al moest worden ..veranderd in een bioscoop-inrichting, heeft reeds weer een andere bestemming gekregen. Het Haagsche BlijspeVensemble heeft er zijn tenten in opgeslagen. 't Is een heele onderneming van de tooneelspelers, waar 't toch be kend is, dat de eene combinatie ge woon de andere dooddrukt. Louis Bouwmeester Jr. heeft echter durf en ik vertrouw dan ook wel, dat, mits goed aangepakt, de zaak mar- cheeren zal. Den Haag toch heeft nog geen eigen tooneel-ensemble en de naam Bouwmeester vermag hier de belang stelling te trekken. Als de artisten nu maar met goede kost komen, dan zal ongetwijfeld het publiek wel komen. Het Flora-zaaltje leent zich bijzon der voor tooneel-uitvoeringcn, dat is toen Bouwmeester Sr. er als gast optrad, onder de directie van Nögge- rath, reeds voldoende gebleken. Flora zelf heeft eigenlijk nooit een bloeiend bestaan gehad, wat ik eigen lijk niet goed begrijp. Want eerlijk gezegd, zeer dikwijls was het program hier mooier dan in Scala. Scala heeft nu eenmaal de naam, en de loop van het publiek. Ontegen zeglijk is het noch luxueuser, noch mooier ingericht dan Flora, maar ik begrijp eigenlijk niet goed, dat voor 't publiek de programma's niet den doorslag geven. dat hij meneer jensen een belang rijke mededeeling had te doen en haast had. Dan moet ik in mijn kamerja pon komen, riep Nils, die reeds bo ven de lampetkom stond. Een afschuwelijk gevoel van on zekerheid maakte zich meer en meer van hem meester. Sedert dien mid dag bij Mieke Bley was hij altijd bang, dat de „kleine'voordeeltjes" die Stahlberg zich had weten te ver schaffen, ontdekt zouden worden. Ei ken dag had hij er berouw van, de rol van heler gespeeld te hebben, maar telkens had hij ook maar weer gezwegen en was goed vriend met Stahlberg gebleven. Aan zijn uiterlijk was echter niets van dezen voortdurenden angst voor onaangenaamheden te zien. Wat bent u vroeg uit bed, me neer von BissingWat is er van uw dienst? aldus begroette hij den as sessor. Vroeg? Het is na tienen. Ik heb bijna niet geslapen. Ik heb reeds min stens tien telegrammen verzonden en ontvangen. Het hart klopte Nils tot in de keel. Enfin de heer Boekholt zal blijde zijn, dat hij een lastpost als Flora kwijt is. Alle molens toch "atten wind. f: Daar had het weinig gescheeld, of de eerste sociaal-democraat had zijn intrede gedaan in het college van wethouders onzer gemeente. Met de hulp van de vrijzinnig-democraten was bijna de sociaal-democratische heer Ter Laan op 't groene kussen gekomen. Dech net nog wist de heer Drooglever Fortuijn hem voor te blij ven, zij 't ook maar met de minst mogelijke meerderheid. Dat zou een consternatie in onze residentie geweest zijn Een socialist ais wethouder. Nu zal ik de laatste zijn, om te beweren, dat de heer Ter Laan als wethouder ongeschikt is, al beweert het Nieuwsblad „Vooruit", dat in de Haagsche Bloemlezing ook nog met zulk een air. Toch geloof ook ik, dat de ver houding wel wat scheef zou wor den, als de heer Ter Laan de reis gehaald had. De raad toch is nog alles behalve rood. Wij zouden dan ook de gekste dingen kunnen beleven. Want dat men zich nu niet een twee-drie bij de voorstellen van den heer Ter Laan zal neerleggen, daarvan kan men verzekerd zijn. En ook zou ik voorzien een lang durige strubbeling tussehen den burgemeester en den socialistischen wethouder, wat voor den goeden gang van zaken niet bevordelijk kan zijn. In ieder gevalhet is niet geschied en men kan dus gerust zijn. De heer Ter Laan zelf is van opinie, dat„Wat in 't vat is, niet verzuurt." Hij was tenminste vol goeden moed op de toekomst. En vraagt men mij, dan geloof ook ik, dat wij, vóór wij vier jaren ver der zijn, een socialistischen wethou der zuilen krijgen District I toch brengt over 2 jaar ongetwijfeld nieuwe sociaal-democraten in den raad en daarmee zullen even onge twijfeld de liberale kansen op een wethouderszetel vermind'eren. Dan kan het eerst recht goed worden. Doch dan tevens wee de arme verslaggevers, die de zittingen moeien bijwonen. Zouden zij tegen dien tijd maar niet een paar reserve handen gaan aanschaffen Dixi. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam Gisteren ochtend te half elf reden de Koningin en Prins Hendrik van het Paleis naar de Prins Hendrikkade, waar een der booten van den haven- Waarom Hij deed zich in stilte ver wijtingen, was woedend om zijn ze nuwachtigheid en streek zich her haaldelijk met de hand door 't haar. Dit was ook het eenige, waaraan een ander kon zien, dat hij zenuw achtig was. U kunt lachen Zulke dans- en drinkfeesten bekomen mij nooit goed. Ik ben nog heelemaal raar in 't hoofd. Maar neem plaats Hij schoof hem een stoel toe. Bissing bedankte er voor, bleef te gen de schrijftafel leunen en bekeek schijnbaar zijn zorvuldig onderhouden nagels. Plotseling keek hij Nils recht in 't gezicht en bemerkte bij dezen een heimelijke onrust. Uw compagnon Stahlberg is" niet naar Amsterdam gereisd zei hij. Nils stond een oogenblik sprakeloos en zei daarna stamelend Niet gereisd Neen di rect. Hij wilde uit Keulen nog een tweede autoriteit, professor Merves, meenemen. Zoo hebt u juffrouw Mathilde verteld. g(Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1