RS DSL Vrijdag iS, huis bezorgd. 0 0 12 September Hi i lm - feuilleton Onwrikbaar. J.BO* 1913 dheids- 99 prima ?dbrieven. MIBAUT&Co, RE ZEEUWSCHE gemeentebestuur BINNENLAND Q IT JL O- NT. prijs, wendt u dj tlama-Portwijn a Vermouth merk I ijnwijn, Malaga ad White Port uiterst concurreerend TELEFOON 46. AVENHAGE. baar 1 ulf siffe 100V> pCi. ultlotfng IGO'/s pCI, ,aar bij de Heeren Vlissingen. Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts (weemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Aangifte voor leerlingen voor de Herhalingscursussen voor jongens en voor meisjes. en Wethouders van V lia brengen ter kennis van belanghebbenden I ouders of voogden, die hunne kinderen tf pupillen wenschen toegelaten te zien (ot een der beide herhalingscursussen in j gemeente dat tot het in ontvangst nemen van ungiften van leerlingen, voor dio cur- iussen zitting zal worden gehouden Voorjongens: door het hootd van den herhalingscur- zu8 voor jongens den heer J. E. VAN IbEK SLIKKE od School F, (Joost de I Moerstraat) op Maandag 15, Dinsdag 16, lag 18 en Vrijdag 19 September I s, s. aes namiddags tussehen 1 en 3 uren ei des avonds tussehen huif seven en iialt'nclit aren. Voor meisjes: door het waarnemend hooid van den I herhalingscursus voor meisjes, den heer J. J, ISRAEL te zijnen huize Verkuijl tjuak- kelaarstraat 14 op Maandag 15, Dins lag 6, Woensdag 17, Donderdag ISenVrij- lig 19 September e. k. des avends van balt zeven tot taalf aeiit nren dat ingeschreven kunnen worden zij lie het gewoon lager onderwijs genoten K'ben en dat de cursussen zullen aanvangen q i October a.s Hot onderwijs zal worden gegevena. d den cursus voor jongens op Maandag, ,,radag, Donderdag en Vrijdag, des avonds ja 6 tot §VS uurin de volgende vak- Ib: lezen, schrijven, Nederlandsch, reke- kennis der natuur, aardrijkskunde, n vaderiandsche geschiedenis b. aan den stras voor meis.esop Woensdag en .hltrdag namiddags van 2 tot 5 uur in do volgende vakken: Nederlandsch, reke- p, Jrennie der natuur, nuttige hand- ten en koken. B. Zij, die ju het bezit van een -Mekje zijn worden verzocht dit bij .i mede te brengen. Vlissingen, 11 September 1913. Burg. en weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KQUDEKEBKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. i. Doctoren steed i als een heilzaai del uoor zwakke ders. debiet dat wij reedt in dit artikel hebbeij inze kwaliteit elke andei| terschillende winkelier e verkrijgbaar a 12 een Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. Ook gisterenmorgen werden de 'audiënties voor particulieren voortge zet. Des middags werd door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hen drik om ongeveer half drie uitgereden lot het brengen van een bezoek aan de tentoonstelling in de zalen van de maatschappij „Arti et Amicitiae" op het Rokin. Hef bezoek duurde omstreeks een half uur waarna het gebouw verla- j 'en werd. H. M- en Prins Hendrik roden langs een omweg naar het Centraalstation waar het vorstelijk at 6. Teleph. '2. voorradig ïennessy Co. F. Martell, en Oude Jenever, Eockink, ve Lucas Bofo Bootz, amp Zoon Molijn. tiend, Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 66.) Lotty zei niet veel. Zij leunde in "aar stoel achterover en had geen andere gedachte dan deze „hij be- °"nt mij toch." En een onbeschrijfelijk ""luk deed haar hart sneller kloppen. y! wist ook, dat hij vandaag de "Kissende vraag zou doen. En hoe 'erlangde ze er naar, zekerheid te hebben. Overal heerschte aan tafel de beste '"timing. Nils Jensen had reeds kunnen zijn, dacht zijn tafel- nryrouw, toen doctor Modler, een j. r !°tge mannen, die in 't huis van Broer verkeerden, bij haar kwam haar verzocht meneer Jensen ™ogen vervangen, tot deze terug- hj'fs had hem bij 't weggaan een en gegeven vertelde hij en huiten medegedeeld waarom Echtpaar de konist van H. M. Ko ningin-Moeder afwachtte. Nadat het Hooge Gezelschap eenige oogenblik- ken in de Koninklijke wachtkamer had vertoefd, werd in de op het Sta tionsplein gereedstaande rijtuigen plaats genomen en vervolgens langs het Damrak naar het Paleis op den Dam gereden. Gisterenochtend te 9 uur reed H. M. met haar dochtertje naar het Vondelpark, waar 't prinsesje gedu rende geruimen tijd speelde met het zoontje van burgemeester Röell. Om 10 uur keerde de Koningin in een hof-auto naar 't paleis terug, om daar om half elf bij de audiëntie aanwezig te zijn. Het prinsesje bleef zich nog langen tijd met haar ka meraadje in 't Vondelpark met ver schillende spelen vermaken. Gistermiddag omstreeks kwart over drie vertrok Prins Hendrik, ver gezeld door zijn adjudant Bijl de Vroe per auto, om een bezoek te brengen aan 't Muiderslot. Onder degenen, die gisterochtend bij H. M. hun opwachting maakten, werd o. a. opgemerkt de heer Th. H. de Meester, directeur van de „Zeeland." Er waren gisteravond zeer veel genoodigden op het bal ten Paleize. Het aantal dames-genoodigden was grooter dan vorig jaar en het mee- rendeel in keurig toilet. Even over negenen verscheen de Koninklijke familie in de Burgerzaal. De Koningin verscheen in een wit zijden robe met kanten overkleed zij droeg de diadeem en de parure van het nationaal huldeblijk. De I^oningin-Moeder was in een gris-perl gewaad met kanten sluier, de Prins in generaals-uniform. Nadat de Koninginnen en de Prins zich gedurende enkele oogenblikken met eenige dames en heeren hadden onderhouden, ging de vorstelijke familie naar de Troonzaal. Daarvan in de Burgerzaal weergekeerd, werd cercle gehopden. Daarbij hebben de vorstelijke per sonen zich minzaam met verschillen de dames en heeren onderhouden. De Prins wenschte o.a. den heer Jo- sephus Jitta geluk met diens be noeming tot ijd van den Raad van State. Te ongeveer half twaalt trokken de vorstelijke personen zich in hun ne vertrekken terug. Omstreeks kwartier vóór twaalven werd het bal beëindigd. Raad van State. Bij Kon. besluit van 11 September is aan mr. P. W. A. Cort van der Linden, op verzoek, gerekend van 29 Aug. af, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van Stateen zijn met ingang van 1 Oct. benoemd tot hij voor eenige oogenblikken weg moest. Ondertusschen vloog Nils Jensen zijn huis binnen en yond den sleutel in het slot van de brandkast, die open was blijven staan. Hoe was het toch mogelijk, dat hij zoo lichtzinnig had kunnen zijn Hij begreep zich zeiven niet. Heel voor in de kast lag een he den ontvangen schrijven van een der bouwondernemers. De menschen wendden zich tegenwoordig met voorsteilen en andere aangelegen heden dikwijls tot hem in piaats van tot Stahlberg. Nils vermoedde niet, dat ze het op diens aanwijzing de den; hij gevoelde zich er door ge vleid want hij beschouwde het als een bewijs van het aanzien, dat hij zich reeds had verworven. Op weg naar huis moest hij Stahl- bergs woning voorbij en hij had door de vensterblinden in diens kamer licht zien schijnen. Dat Stahlberg tegenwoordig geen lust had aan bals en andere verma ken, was natuurlijk, maar daarom kwam het ook te beter uit,wanneer Nils hem de brief van den bouwon TELEFOOXXUMMER 10. leden van dien Raad mr. Th. Heems kerk en mr. D. josephus Jitta. Oud-minister Oolijn. De afgetreden minister van oorlog en van marine a. i., de heer Coiijn, bevond zich gisteravond in het Holl. Spoor-station te 's Hage ten einde te 7 u. 40 min. zijn reis naar China aan te vangen. In de wachtkamer kwamen vele personen uit de regeerings-, amb telijke en militaire kringen den afrei- zenden voormaligen bewindsman hun afscheidsgroet brengen. De heer Coiijn wisselde daar handdrukken met zijn ambtsopvolger, den kapitein ter zee Rambonnetden minister van Staat dr. Kuyperzijn voormalige ambtge- nooten van marine en financiën, vice admiraal Wentholt en mr. Kolkman en vele andere hooggeplaatste autori teiten. Allen vergezelden den heer Coiijn tot aan den trein, waarin de oud minister via Amsterdan*. tot Berlijn reist, om vervolgens over Moskou met den Trans-Siberischen spoorweg Chi na te bereiken. Zijn plan is om later naar Oost- Indie te gaan. De heer Coiijn toonde zich zeer verblijd bij zijn vertrek zooveel be langstellenden aanwezig te zien en drukte, alvorens den trein te bestijgen, nogmaals ieder hunner de hand. Een benijdbare gemeente. Het vriendelijke dorp Heemstede (bij I laarlem), een gemeente met 8300 inwoners, heeft onlangs de wandel plaats „Boschbeek en (Jroenendaal" aangekocht voor f318.003 met de kosten f330.000, maakt zonder aflos sing a 4 pCt. een jaarlijksche rente van f 13.200. Er is daar geen plaatselijke Hoof delijke omslag, terwijl de ingezetenen de heugelijke mededeeling ontvingen, dat de belastingen niet verhoogd be hoeven te worden. fibonnemenfs- Bduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden. m DEH HAK OP DEH TAK. Men hoort tegenwoordig van me dische zijde dikwerf de opmerking, dat de meeste menschen te veel eten. Doch daf vroeger het geslacht der veelvraten vooral in Engeland welig tierde, bewijst het volgende verhaal, dat wij uit een Engelsch blad overnemen. In Kent moet het eetvermogen in vroeger tijd op zeer hoog peil ge staan hebben. Een zekere Nicholas Word de geschiedenis heeft den naam van dezen bewonderenswaardigen eter bewaard at een geheel varken op en als toespijs een 30 dozijn duiven. (Wie het maar gelooven wil.) Wilhal, een vriend van den dichter Taylor, ging met dezen laatsten e§n dernemer dadelijk geven kon, hij be hoefde dan morgen zijn Zondagsrust niet met zooveel tijd te bekorten. Van het huis van Nils Jensen lie pen door de tuinen smalle paadjes naar Stahlberg's woningze ont moetten elkaar bij een bree der pad, dat een kortere weg naar het station was. Nils sloot de brandkast dezen keer goed dicht, draaide het licht weer uit en maakte den knecht dien hij thans op het voorplein tegenkwam, een standje over zijn gebrek aan op lettendheid. Zoo goed als ik straks onge merkt in huis en in zijn kamer kon komen, zoo goed had er ook een dief kunnen binnensluipen, riep hij den man toe, die liet verwijt aan hoorde zonder er een woord op te antwoorden. Nils liep nu door de tuinerf naar de villa van Stahlberg. En juist, toen hij nog slechts een paar schreden van de deur af was, kwam Stahlberg uit die deur naar buiten, met een reismantel om en een re;stasch in de hand. Het scheen Nils, dat hij schrikte toen hij hem weddenschap aan, dat hij zooveel pudding zou eten als de Theems op een zeker punt meters breed is. Den uitslag van deze weddenschap ver meldt het blad niet. Dat ook in Duitschland sterke magen worden aangetroffen, bewijst het volgende verhaal. Een pakjesdrager at achter elkaar op zes lamscoteleften, twaalf eieren, een gans, een eend, zes pond aard appelen en 22 pond hooi Deze laatste spijs werd niet dan met groote moeite naar binnen ge slagen, hoewel de man het hooi eerst tot asch liet verbranden en toen tussehen zijn aardappelen mengde. Smakelijk eten Of liever.'eten de lezer vuile zelf de ontbrekende letters maar in. Die pakjesdrager veelvraat scheen te begrijpen, dat hij bij de dieren thuis behoorde, dewijl hij ook hooi tot zijn voedsel koos. Zij die hun maag zoo te goed (leeskwaad) doen, leven in den regel niet lang. De levensduur van een mensch is voorts van verschil lende factoren afhankelijk. Mademoiselle Roy te Parijs, een geleerde jongedame, met een „Dr." voor haar naam, die als medicienre of hoe moeten wij een vrouwe lijke arts anders tituleeren al naam begint) te maken, heeft voor eenigen tijd de resultaten gepubli ceerd van een hoogst interessant onderzoek. Zij heeft de verhouding willen bepalen, die bestaat tussehen beroep en levensduur. Want eigenlijk moet in het midden worden gelaten ook volgens juffrouw Roy of het beroep wei voortdurend invloed op den levensduur heeft. Evengoed kunnen zich immers zwakke personen, die naar alle waarschijn lijkheid nog slecht^ enkele jaren te leven hebben, tot een bepaald be roep voelen aangetrokken, terwijl sterke menschen weer een ander vak zullen kiezen. Mejuffrouw Roy heeft geconsta teerd, dat men in kunstenaarskringen de meeste grijsaards aantreft. Speci aal de schilders worden in den regel oud. Albani werd 82 jaar, Bellini 89 evenals Michel Angelo, Ticlan bracht het bijna tot 100, Van Dijck stierf op 78-jarigen leeftijd. Frans Hals blies op zijn 86e jaar den laatsten adem uit. Geestelijken en wijsgeeren bereiken ook dikwijls een zeer hoogen ouder dom. Musici sterven veelal tussehen de vijftig en de zestig. Schrijvers sterven niet jong, zij worden ouder dan de musici, maar de schilders, geestelij ken en wijsgeeren winnen het van hen. Hoogleeraren wórden oud, onder wijzers bereiken daarentegen zelden een hoogen ouderdom. Toch win nen de onderwijzers het van de ad ministrateurs. zag. Maar op dit oogenblik dacht hij over deze waarneming niet ver der naze schoot hem eerst weer te binnen, toen Stahlberg en hij ee nige woorden hadden gewisseld. Wat is er Wat is er toch ge beurd riep Stahlberg met een stem waarin men de zijne heelemaal niet herkende. Niets, ik wilde u alleen maar wat gauw een brief van Bruhe bren gen. Gaat ge op reis? Toch niet naar uw viouw naar de operatie Ja, antwoordde Stahlberg met dezelfde heesche, toonlooze stem. Het licht van de straatlantaarn be scheen hen voor een oogenblik. Stahlberg was zoo wit als een laken. Het pakt u vreeselijk aan, Stahlberg, ik kan het mij voorstellen. Doch ge moet maar moed houden. Zullen we naar binnen gaan Hebt ge mij over Bruhe nog iets ;mede te deelen, Jensen vroeg Stahl berg haastig. Neen, neen, ik neem den brief weer mee. Ge kunt er toch niet op antwoorden. Ik zal 't wel in orde ma ken en anders telegrafeer ik u. Hoe is uw adres In de steden wordt de handwerks man niet heel oud, maar op het platteland kan hij heei wat jaren be reiken. ■„Boeren" is niet zoo'n gezond werk, als algemeen wordt aange nomen. Ais zeer ongezonde beroepen wor den genoemd metselaar, schilder en steenhouwer. Een hooggeleerde heer meent ech ter de steen der wijzen: „hoe men hef langst leeft", gevonden te heb ben in een trouwacte Onbegrijpelijk zal men zeggen, maar toch is het heel duidelijk. Een Amerikaansche professor, zekere heer Willcox, heeft de ontdekking gedaan, dat het huwelijk de beste waarborg is voor een lang en gezond leven. Hij heeft in de statistieken der Ver- eenigde Staten gedurende de laatste jaren nauwkeurig nagegaan, welke de levensduur was van gehuwden en ongehuwden. Daarbij is hem geble ken, dat de vrijgezellen heel wat eerder sterven in 't algemeen. Vol gens de in een New Yorksch blad gepubliceerde statistiek sterven er jaarlijks op de 100 mannen van 30 tot 40-jarigen leeftijd 6 gehuw den en 13 ongehuwden. Bij de 40 50-jarigen is dit onderscheid nog grooter. De vrijgezellen staan hier bovenaan met 19,5 pCt. tegenover de gehuwden met 9,5 pCt. Tussehen 60- en 70-jarigen leeftijd bedraagt het doodencijfer voor de ongehuwden 51 en voor de gehuwden slechts 32. Ais verklaring voor deze zooveel van' elkander verschillende cijfers voert, de professer aan, dat menschen, die zich in bloeiende gezondheid mogen verheugen, eerder tot 'n hu welijk besluiten, dan dezulke, die zich te zwak of ziekelijk voelen, om de verantwoordelijkheid van de zorg voor een huisgezin op zich te nemen. Een andere, en veel gewichtiger factor ligt veelal hierin, dat gehuwde mannen een veel solieder leven leiden, dan de ongehuwden. De bekende Fransche geleerde Bertillon, die zich met een speciale studie over hetzelfde onderwerp heeft bezig gehouden, constateerde, dat de gehuwde man uit verantwoorde lijkheidsgevoel tegenover zijn vrouw, zijn gezondheid en levenswijze veel meer in acht nam dan de vrijgezel. Bij vrouwen treedt het „levens elixer der echt" iets minder naar voren als bij mannen. Zoo sterven tussehen 20 en 30 jarigen leeftijd meer ge huwde dan ongehuwde vrouwen. De geboorte der kinderen kan hier wet ais de grootste oorzaak genoemd worden, daar op ouderen leeftijd de cijfers voor de gehuwde dames veet gunstiger waren dan dié der oude vrijsters; en met het stijgen der jaren worden deze cijfers veel duidelijker. Stahlberg noemde den naam van de kliniek en die van 't hotel, waar hij een kamer dacht te nemen. Ge begrijpt, ik ben vreeselijk van streek. Met deze woorden verontschul digde hij zijn gejaagdheid. Maar de trein naar Amsterdam gaat immers.... Ik ga eerst naar Keulen en neem van daar den beroemden professor Mewes mee. Alle drommels, maar dan moet ge haast maken Stahlberg. Ja, ja... zeker. Adieu. Ik kom nog wel mee: men moet niets over haasten. Adieu. Veel geluk op reis en de har telijke groete'n aan uw beste kleine vrouw. En nu stapte Stahlberg vlug weg en Nils ging met een hart vol deel neming en in zeer ernstige stemming weer naar het casino. Thans eerst dacht hij, dat Stahlberg bij zijn plot seling verschijnen zoe geschrikt was, wijl hij vreesde, dat er iets was voorgevallen, hetwelk hem zou kun nen beletten te vertrekken. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1