?VG DEEL. 'issefo E Jr. Donderdag 11 September Onwrikbaar. LOOPJONGEN gemeentebestuur Na 215 51e Jaargang. 1913 1YP0THEEKBANK iisse zoon, Pa ster-Schelde- BINNENLAND FEUILLETQN Land= en Tuinbouw P ''■Flikjes. /igheid- helpt niet alleen maar verdrijft de [Per doos f 0.65 burg, H. J. LUIT- iaamlijst der Aan- Saldo-biljetten. - In zes rubrieken der Ier uitstaande hypo- suntants-contröie. - Iaf der gecreëerde rende pandbrieven, rverslageu. vlerikzee, ukken van f 1000.—, b.en f50.— 41/, even a 100'/,). in omloop op 313550. - 788550. ...- 984250. - 1.706250. - 2.162750. - 2.700350. - 3.306500. -4.061650. omwisseling van IpCts. en f 10.000.— 4Vs pCts. Pand- van minstens j pCts. Pandbrieven, re met bijzonderhe- ent wordt op aan- toegezonden. Irieven zijn te Vlis- jgbaar bij de Heeren iERS ZOON; 'g bij de Heeren J. VAN TEYLIN- ers bij Heeren Agen- spondenten. Directie: [/AN DER VLIET, Directeur. )RLV1NKE, Adj -Directeur. 1st worden bij Firma 1913" n| 0a)b) 3.43 c en 6.35 d)| 0 a) 4.10 c) en 7.05. m. 2.15 a) en 5.05. - a) b) 3.43 en 6.35 d) 1) inuten na het vertrek Ij fckerke n. Neuzen vm.8.5°'! Breskens, Borsselen Breskena ten I wachten. 15.1 10.45Ï kan de boot van Ikdagen van 16 Ap1^ VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. ADVERTENTlEN van 1—4 regels 0.40. Voor eikeregel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op'Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenfs- ftduertentiën op zeer uoordeeiige üoortvaarden. BEKENDMAKING. Aaugifte voor leerlingen voor de Herhallngs cursussen voor jongens en voor meisjes. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen.ter kennis van belanghebbenden, ouders of voogden, die hunne kindereu of pupillen weaschen toegelaten te zien tot een der beide herhalingscursussen in deze gemeente dat tot het in ontvangst nemen van aaDgiften van leerlingen, voor die cur- jauBnC? zitting zal worden gehouden y o o f j o n g e n s dool' het hppid van den herhalingscur sus voor jongens den heer J. E. VAN DEK 3LIKKE op School F, (Joost de Moerstraat) op Maandag 15, Dinsdag 16, Donderdag 18 en Vrijdag 19 September t. s. des namiddags (jusschen 1 en 3 uren en des avonds tusschen ik»!! zeven ea lialf acht nreii. Voor meisjes: (foor het waarnemend hoold van den herhalingscursus voor meisjes, den heer J. J. ISRAEL te zijnen 'mize Verkuijl <£uak- kelaarstraat 14 op Maandag 15, Dinstag 16, Woensdag 17, Donderdag 18 en Vrij dag 19 September e. k. des avcnds van balt zeven tot half aciit uren dat ingeschreven kunnen worden zij die het gewoon lager onderwijs genoten iebben en dat de .cursussen zullen aanvangen den 1 October a.s Het onderwijs zal worden gegeven aan den cursus voor jongens op Dinsdag,Dond.rdagen Vrijdag, desavonds van 6 tot 81/, uurin de volgende vak ken lezen, schrijven, Nederlandsch. reke nen, Kennis der natuur, aardrijkskunde, en vaderlaüd«che_geschiedenisb. aan den «tti'S,uo voor meis'etf; OP Woensdag en Zat-raag namiddags van 2 tot 5 uur in de volgende vakken Nederlandsch, reke- run, kennis der natuur, nuttige hand werken en koken. N.B. Zij, die in het bezit van een trouwboekje zijn worden verzocht dit bij aangifte mede te brengen. Vlissingen, 11 September 1913. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Hetkoninklijk bezoek san Amsterdam. Alvorens de Koningin gisteren-mor gen audiëntie verleende, begaf zij zich met prinses Juliana naar Artis. Eenigen tijd bleef de Koningin bij haar doch tertje ia der. Artistuin, waarna H. M. naar het paleis terugkeerde. Het Prin sesje bleef nog eenigen tijd in den fraaien tuin en vermaakte zich met voederen van verschillende dieren. Ten paleize werden de audiënties voor civiele autoriteiten voortgezet en tevens in den voor- en namiddag aan commissies audiëntie verleend. Ver schillende deputaties van vereenigin- Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 65.) Doch toen ze in de garderobe de mantels afdeden, had Lotty een don- kerrooden blos op de wangen en haar oogen schitterden. Vragen kon vrouw Jensen haar n'et: er stonden te veel dames om haar heen. Bij 't binnenkomen van he zaal verzocht een jonge dokter hotty om de eer van haar tafelbuur- wan te mogen zijn. Ze verklaarde vat ze tot haar leedwezen voor de ser moest bedanken. Nu wist vrouw Jensen genoegen 'twas haar, alsof Plotseling vrede in haar neerdaalde. Jan danste weinig, slechts twee Quadrilles, en beide keeren was Lotty j"61 haar dansen zijn vis-a-vis, de laatste maal met den eleganten Bis- s'!)g. Dit verdroot Jan. Eenigszins stllf maakte hij zijn buigingen en a|s Lotty niet nog altijd zijn woorden gen, genootschappen en corporaties maakten bij H. M. hun opwachting. Ook nu weer sloegen vele nieuws gierigen achter het paleis het va-et- vient der talrijke audiëntiegangers gade. In den laten namiddag maakte het koninklijk echtpaar den eersten rijtoer. Om bij vieren verschenen de hof- rijtuigen voor het paleis. Nadat de vorstelijke personen en de ieden der hofhouding hadden plaats genomen, zette de stoet zich omstreeks vier uur in beweging, luide door de op den Dam verzamelde menigte toegejuicht. Koningin en Prins beantwoordden minzaam de toejuichingen. De tocht ging naar het terrein der Amsterdamsche IJsclub, om een klein gedeelte van het sportfeest, dat reeds tegen éen uur een aanvang had ge nomen, bij te wonen. pe tribune, voor de koninklijke familie bestemd, was pp pet terrein aan de zijde van het rijksmuseum opgeslagen, terwijl de tribunes voor het publiek aan de daar tegenover ge legen zijde en Ier zijde van 't sport terrein waren opgericht. H. M. woonde gedurende ongeveer een halt uur de vrije-oefeningen, staaf - oefeningen enz. van den Amsterdam- schen Turnbond Dij. Om ongeveer kwart voor vijf ver lieten H.M. en Z. K. H. wederom het sportterrein om naar het pales terug te keeren. Er hadden gisteren in Amsterdam verschillende sport-, volks- eg kinder spelen piapts, ter viering van het Onafhankelijkheidsfeest. Vredesverdrag. Gisterenmiddag heeft de heer De Costa, echtgenoot van de presidente van den Argentijnschen Vredesbond, aan het voetstuk van het in het Vre despaleis geplaatste beeld „De Chris tus van de Andes" een gedenkplaat aangebracht jn brons, waarop in zil veren letters Vermeld staat de herin nering aan het feit der aanbieding van het vredessymbool aan de Carnegie- stichting. Dr. Bronsveid en het algemeen kiesrecht. Dr. Bronsveld schrijft in zijn Kro niek van Stemmen voor Waarheid en Vrede o. m. het volgende: Zullen wij nu een voorstel te wach ten hebben tot invoering van het algemeen stemrecht, en tot wegne ming van hetgeen aan het stemrecht ook van vrouwen in den weg staat En zoo ja hebben wij dan reden om ons te verheugen over het heen gaan van het ministerieHeemskerk? Wij antwoorden, dat wij volstrekt niet blind zijn voor de gevaren, ver bonden aan 't algemeen stemrecht. Wij hebben daar meermalen op ge- van daar straks in haar oor had hooren klinken, zou ze niet geloofd hebben, dat Jan haar tot zijn tafel dame had gekozen. Hij keek haar nauwelijks aan, terwijl zij danste, en toch was het haar niet ontgaan, dat zij haar bijna altijd, wanneer zei in een rondedans voorbijkwam, met de oogen volgde. Een stil, heimelijk geluk vervulde haar zielde hoop luidde als met lenteklokjes in haar hart. Ze bab belde, glimlachte, danste ze wist nauwelijks met wien ze danste of tot wien ze sprak. Assessor von Bissing kwam in de pauzen herhaaldelijk bij haar. Zij bemerkte het wel, dat hij een teeder- der toon tegenover haar aansloeg, en ze had met betrekking tot hem slechts één gedachte: dat hij haar vroeger toch veel beter was bevallen. Maar het volgende oogenblik moest ze zich zelve bekennen en ze schaamde zich er in 't geheim over, dat ze zich alleen hierom ergerde wijl hij Jan met opzet op zijde scheen te willen dringen. Jan van zijn kant was veel te trotsch en te zeker van zichzel- wezen. Maar wij hebben hoe langer hoe meer de overtuiging gekregen, dat het genoemd stemrecht niet te weren zal zijn. Daar treden gedurig in de geschiedenis machten op, welke met onwederstaanbaar geweld zich plaats en meerderheid veroveren. Mi nister Van der Brugghen is indertijd ook reeds tot de slotsom gekomen, dat, ondanks alle bezwaren en ge varen, het toch tot de toekenning van het algemeen stemrecht komen moest. En de leden der concentratie tot Kamerleden gekozen, hebben er zich ook beslist voor verklaard. Wel nu laat het komenLaat ons erin zien een verschijnsel, dat voortvloeit uit de ontwikkeling onzer toestanden, welke, zooals wij gelooven, geleid wordt door God. Laat ons dat recht met evenredige vertegenwoordiging toekennen langs wettigen weg, voor dat het wordt afgeperst langs den weg van geweld. Laat ons trachten, de mannen, aan wie voor 't eerst een stembiljet zal worden uitgereikt, te doordringen van hoogere ethische beginselen. De heer Hugo Nolthenius heeft in 't Congres van vegetariërs een schrikverwekkende schildering gegeven van den menscb, en wij weten ook wel, welke hartstochten en driften onder ons en in p,ns woe den doch wij gelooven niet, wat tot op aanzienlijke hoogte de vege tariërs schijnen te meenen, dat der Mensch ist was er isst maar dat hij door de kracht van het Evangelie kan vyorden zachtmoedig, en beden kend wat rein is en lieflijk en wat wel luidt. Voor de kerk van Christus zal het uitgebreide stemrecht een prikkel te meer moeten wezen, om van 's Hee ren Geest de harten als een bederf werende macht te doordringen, en den vrede te doen komen en toene men op aarde. Deze dingen bedenkende, zuilen wij het komend ministerie begroeten met de bede, dat het vereerd met het vertrouwen van onze Koningin, ons volk zal besturen met wijsheid, rechtvaardigheid, oprechtheid en kracht. Het gelooven aan de macht der waarheid en der vrijheidVrij van alle doctrinair liberalisme leide het de democratische strooming, welke niemand weerstaan kan, in historische bedding, en in den geest van het Evangelie, welks licht opgaat voor den oprechte van harte. Netjerlandsche Bond voor Gemeenteambtenaren. Na de feestelijke ontvangst qd Dinsdagavond werd gisterenmorgen de vergadering van den Ned Bond van gemeente-ambtenaren Rotter dam geopend. De bondsvoorzitter, de heer jac. van der Laan, secretaris van Sneek. ven om dat op te merken, De be leefdheden en complimentjes van Bissing amuseerden hem zelfs, want had Lotty hem er niet met een lie ven glimlach en een stralenden blik voor bedankt, dat hij haar tot tafel dam e koos O, nu zou alles tusschen hen in orde komen. Hij wilde het niet laten merken het geluk, dat in zijn ziel jubelde. Dat behoefde niemand te weten, eer hij deze lieve, kleine Lotty goed en wel aan zijn hart hield. Het teeken tot het souper werd gegeven. Ook Bissing had Charlatle om de eer verzocht van met haar aan tafel te mogen gaannu wilde hij toch zién, wie hem voor was ge weest. Hij, deze Jan Begemann Trouwen zou die haar zeker niet In onpleizier'ge stemming vroeg hij een andere dame. Dina ging hij met den consul aan ta fel, Nils koos diens zuster. Nog was het eerste gerecht niet opgediend, toen Nils Jensen in al zijn zakken zocht, zelfs van kleur verschoot en verschrikt voor zich uit keek. heette allen welkom. Voorts trad hij in een herinnering aan hetgeen de bond, die thans 20 jaren bestaat, verricht heeft. In Oct. 1893 door 46 leden opgericht is hij gegroeid tot een krachtigen boom. Van de op richters zijn thans nog aanwezig, met den voorzitter, de heeren Th. Pels en S. Wijbenga, dien hij dank bracht voor den zoo krachtig verleenden steun. Van groote beteekenis voor den bond was de vorming der provinciale afdeelingen. Andere lichtpunten zijn de oprich ting van het weekblad, de tentoon stelling, gehouden bij gelegenheid van het 12l j-jarig bestaan, (Je stich ting van de bibliotheek, het Bureau voor Perszaken, het Bureau voor plaatsing, het pensioenfonds. Aan allen, die tot de oprichting en den verderen bioei van al die instellingen hun krachten verleenden, bracht hij zijn warmen dank. Na nog dank gebracht te hebben aan de commissie van ontvangst, verklaarde hii de vergadf»tng voor geopend, Na mededeling van enkele inge- kom,cn stukken was aan de orde het jaarverslag. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental op 1 Jan. 1913 be droeg 3602, tegen 3511 in het vorig jaar, het aantal onderafdelingen 36. Het jaarverslag gaf slechts tot enkele opmerkingen aanleiding en werd goedgekeurd. Wethouderspensioen. De gemeenteraad van Haarlem be sloot tot het invoeren van pensioen voor wethouders, overeenkomstig de voorstellen der raadscommissie aooals we deze onlangs hebben medegedeeld. Een motie JVJodoo, om het pensioen niet te laten ingaan voor de betrok kene 60 jaar is, werd verworpen. Federaties-examen, De najaarsexamens der federatie van Handels- en Kantoorbedienden- Vereenigtngen in Nederland zullen plaats vinden op den 3en en 4en December e.k. en wel het voorbe reidend examen alsmede de vakexa mens in Nederlandsche-, Fransche- en Spaansche handelscorrespondentie te Amsterdam en te Rotterdam die in Duitsche-en Engelsche handelscorres- poncjenise te Amsterdam, Rotterdam en Groningen, de vakexamens in boek houden te Amsterdam-, Rotterdam, Den Haag, Utrecht. Tilburg en Groningen. De bevolking van Amsterdam. Qisteren is verschenen het verslag van den toestand der gemeente Am sterdam over 1912. Daaruit blijkt, dat de bevolking der gemeente bestond op 31 Dec. 1911 uit 580,960 zielen, en dat dit cijfer in 1912 vermeerderde Bent u iets kwijt, meneer Jan sen? vroeg zijn dame. Hij draalde een oogenblik met het antwoord. Toen fluisterde hij haar haastig toeDe sleutel van mijn brandkastIk kan hem toch niet in 't slot hebben laten zitten Onbegrijpelijk! Waar heb ik hem toch Maar lieve hemel, meneer Jen sen Hij zoqht weer haastig in al zijn zakken, maar te vergeefs. Ik neem het u niet kwalijk, loop toch liever even naar huis zei ze, zijn zenuwachtigheid begrij pend. Het is pas honderd schreden -f- Zeker Ga maarvooral geên opzien wekken, meneer Jensen Hoe vriendelijk van u, juffrouw^ I Hij stond op. De anderen warén druk bezig met eten zelfs Dina merkte zoodoende niet, dat Nils weg gegaan was. Aan 't ander eind der tafel zatejn Jan en Charlotteom hen heen lom- ter jonge, overmoedige heeren eb dames, die op aanstoken van de laatstenjan begonnen te plagen met met 13,559 zielen door geboorte, en 30,025 door vestiging; tezamen43.584. Het totaal verminderde in 1912 door sterfte met 6431 zielen en door ver trek met 30.237, tezamen 36,668. Op 31 December 1912 bestond de be volking dus uit 587.876, dat is 6916 meer dan op 31 Dec. 1911. Iets over Kalt. Voor vier voedingsstoffen voorna melijk heeft men bij de bemesting; zorg te dragenKali, Stikstof, Phos- phorzuur en Kalk. Ditmaai willen we iets over kali mededeelen. Kali bestaat uit de, twee enkel voudige stolfenkalium, een metaal en zuurstof, een gas, als belangrijk deel der dampkringslucht wel bekend. Men verwarre het niet met potasch, vroeger door velen gebruikt om het goed te waschen, hetwelk bestaat uit kali en koolzuur. De wetenschap heeft geleerd kali tot vele doeleinden te gebruiken zij is een voornaam bestanddeel van het voedsel van den rnensch, doch dient ook om gansche volkeren te vernielen men depke aan het buskruit, dat sal peter of kalinitraat bevat. Kali heeft echter ook een verhevener rol te spelen en wel in den land- en tuinbouw. Kali is onmisbaar voor de planten, dewijl zij den stroom der sappen vergemakkelijkt, medewerkt aan d.e vorming van een der voornaamste bestanddeelen onzer landbouwpro ducten, namelijk de koolhydraten (zetmeel, suiker, celstol).gunstigwerkt op de kieur en den smaak der vruchten en andere plantendelen, voorts de landbouwgewassen, de tuinvruchten en boomeu krachtiger maakt om koude, ziekten en beschadigingen meer weer stand te kunnen bieden. Ook heeft de ondervinding der laatste jaren be wezen, dat bijv. kaïniet, een der mest stoffen, waarin kali wordt toegevoerd, kan dienen om het onkruid te ver delgen: de wilde mosterd op de havervelden, de blauwe korenbloem en de brandnetel, het mos in wei landen, de tyloos en de paardenstaart en andere onkruiden. Onze bouwgronden, ontstaan door het uiteenvallen van. rotsgesteenten, bevatten meer of minder kali, naar mate die gesteenten dzaraan rijker of armer waren. De zand - en veengronden zijn kali armhier moet dus de be mesting hoofdzakelijk in de kali-be hoefte voorzien. Maar ook op andere gronden, rijk aan kali, wachte men zich te veel te rekenen op den kali - voorraad van den bodem, dewijl kali aldaar meestal verbonden is met kiezel- zuur, welke verbinding zich weinig gevoelig, ja bijna ongevoelig betoont voor koude, regen, lucht en warmte het vreugdevuur in zijn binnenste, dat toch ook naar buiten zichtbaar werd. Hij bleef hun het antwoord niet schuldig. Zoo goed geluimd had hem nog niemand gezien constateerde men algemeen. Ze vroegen vervolgens naar zijn kapper en wilden weten aan wie hij de lokken van zijn rooverhoofd- manbaard, welke hij had laten afne men, had geschonken. Hij antwoordde, dat hij vier gou den medaillons, zoo groot als een hand, had laten maken, in elk daar van een lok had gedaan en deze aan de meisjes had gezonden, die om hem treurden. De vroolijke plagerij werd nog een heele poos voortgezet, tot Jan, die voortdurend het mikpunt was einde lijk zei Maar nu doe ik niet langer mee. Men wist niet of hij maar den schijn aan nam dan of hij werkelijk eenigszins geschrikt was, wijl hij vernam, dat men over hem en Lotty had gesproken, zonder dat hij daartoe aanleiding had gegeven. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1