leis, enzj Woensdag 10 September Onwrikbaar. 5]e Jaargang. 1913 f tosteloos. :R, Goes. m irreerend OLLANDIA en PENSION. M Havendienst HM WALCHEREN rische Tram BINNENLAND FEUILLET0N iige en beproefde .r geoefende technici, ien, worden door ons! tie van duurzaamheid inrage, atronen. verwerken, en. dwijnen. rd Evertsen 37.) ET STRAND.) ontbijt vanaf f 1,51 vanaf f 3, ïar overeenkomsl v.m. 6.,6.20, 9.30, 10.— 10.20, l(Mf 12.—. 12.30,1.—, IJ 3.55, 4.30. 4.50, 7.20, 7 40, 8,20. insluis 6.10, 6SJ 9.10, 9.50, 10.10, ID,i .50. N.m. 12.10, 12.ll J* 3.10*, 8.40, 4.10,4.» 6.50. 7.10,7.80,3.-,f" .en vallen dea Zondapp ;en (Station S.S.) 6.21 5.44, 8.15, 11.12* van de Keersluis, de Pa het Badhotel is reep. ■en later. urg: 6.25, 9.23, 10.35 7, 8.18 en 11.15 irke naar Domburg6 .40, 3.20, 6.07, 8.40 naar Middelburg5-05 0,1.35, 4.15, 6.55 en 0 naar Vlissingen5.05 4.15, 6.55 en 9.37*. gemerkt loopen_ awe ij dvak van 15 Mei tot ber. De treinen gemerkl p de te 3adbul8)--a«elde»,n .üMypark— ice—Versa. 4.40a, 4.45a 6.05bg,6.4l 0, 8.55g 9.30,10.05g, 10 11.50,12.10. 12 30g, 12. )g, 2.10, 2.30, 2.51', 3.1 0, 4.30g, 4.50, 5.10, f 0a 6.5U, 7.10. 7 30, l i0c,9.05. 9.40,10.1s, iü' inrg (Markt): 5.10a, 5.i 7 45e, 8,20, 8.55, .1.15, 11.50g, 12.10, U 80, 1.50, 2.10, 2.30g, Og, 4.10, 4.30, 4.50, M 0, 6.30. 6.50, 7.10a, 0, 3.05, 9.40, 10.15 ypark naar Station 5 8.40, 9.30, 10.10,1 .50, 3.10, 4.25, 5.15, 40, 11.40. naar BeliamyparJ 5 1, 9.20, 9.50, 10-30, H- 10, 3.50, 4.55, 5.40. 05, 12.05c. ;ijn uitsluitend -werk0'1 rijden alleen op weikW van de reiiise. rijden niet verder f' Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slfechts, (weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- Rduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden. Koninklijk bezoek. Gister zijn te Amsterdam de onaf- hankelijkheidsfeesten begonnen, sa menvallend- met het jaarlijksche koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Natuurlijk was er zeer veel belang stelling bij de aankomst van het Koninklijk echtpaar en Dam, Damrak en Stationsplein waren dan ook al bijtijds door de politie afgezet. Ter ontvangst waren aan het station aan wezig de burgemeester van Amster dam jhr. mr. dr. Röell, eenige leden van den raad van administratie der H. Ij. S. M. en de stationschef bene vens eenige leden van het gevolg, die reeds vroeger waren aangekomen. Even half één arriveerde de konink lijke trein en na officiëele begroeting namen de hooge gasten in de ge reedstaande hofrijtuigen plaats, waarin naar het paleis gereden werd onder de luide toejuichingen der opeenge pakte menigte. Des namiddags verleende H. M. de Koningin audiëntie aan de militaire autoriteiten, welke gevolgd werd doordie der civiele autoriteiten,waarbij burgemeester Röell aan het hoofd der aanwezige leden van den ge meenteraad een rede hield. Op den Dam heeft gisteravond de aangekondigde serenade ter eere van het Koninklijke echtpaar plaats ge had. De deelnemers aan deze sere nade, bestaande uit de leden van 29 zangvereenigingen en een vijftal mu ziekkorpsen, stelden zich in het Beursgebouw tegen 8 uur op en Irokken, begeleid door een groot aantal fakkeldragers en 150 padvin ders met lampions, om halfnegen naar den Dam. Het was een fantastisch gezicht, die 2500 dames en heeren zangers, beschenen door walmend geel fakkel licht en het meer teere licht der veel kleurige lampions, op den Dam ver zameld te zien. De geheele Dam, die door de politie voor het publiek ras afgezet, was omzoomd door een groote menigte hoorders, terwijl bo vendien van de omringende huizen daken en van den trans der Nieuwe Kerk velen aandachtig toeluisterden. Voor het Koninklijk Paleis was de estrade voor den dirigent, Anton Tierie, opgericht. Even nadat deze legen negen uur het hooge gestoelte had beklommen, gingen de deuren van het Paleisbalkon open en ver schenen H. M. de Koningin en Prins Hendrik. Mede namen op het balkon plaats burgemeester Röell, baronesse Van Lynden en baron Sirtema van Grovestins. Niet zoodra waren de Hooge Gas ten op het balkon verschenen, of een daverend gejuich brak los, waar- Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 64.) Terwijl hij zich zoo met zijr. moe der bezig hield, had hij met een en kelen oogopslag gezien, dat Lotty nog veel mooier was geworden en er heden werkelijk verrukkelijk uit zag. Ze droeg een luchtige rose ja pon, niet te eenvoudig, maai ook niet te opvallend. In het haar glin sterde een eenvoudige gouden band. Geen enkele der jonge dames zag er zoo fijn en werkelijk voornaam u't. Toen Nils haar, zooals hij in weerwil van haar heimelijk tegen streven telkens deed, de hand reikte, scheen het een oogenblik, aisof haar gelaatstrekken verstijfden, maar dit duurde slechts eenige seconden en t°en keek ze hem onverschillig voor- dij en begroette Dina. Zijn hart klopte een oogenblik sneller. Het contrast tegen deze twee voor H. M. buigend dankte. Ook Prins Hendrik dankte met de hand aan den steek voor dit huldebetoon. Op een teeken van den dirigent zet ten daarop de zangeressen en zan gers, begeleid door de muziek het „Wilhelmus" in. Vervolgens werden ten gehoore gebracht „Bede voor het Vaderland", Zegekoor uit het oratorium „Josua" en het Koraal„Dankt allen God den Heer". Na elk der liederen klonk een daverend handgeklap der op den Dam verzamelde menigte, waartoe telkens door H. M. het sein werd gegeven. Na afloop van de plech tige serenade werden de dirigent, de heer Tierie en de bestuursleden van het comité bij H. M. en Z. K. H. ontboden en aan de vorstelijke per sonen voorgesteld. H. M. en Prins Hendrik compli menteerden den dirigent en verklaar den zich zeer ingenomen met het ge hoorde. Met élk der bestuursleden onderhield zich het Koninklijk Echt paar eenige oogenblikken. H. M. zeide daarbij vooral getroffen te zijn ge weest door het lied „Bede voor het Vaderland" en het zegekoor. Ook informeerden H. M. en Z. K. H. be langstellend naar de voorbereidingen voor de serenade. Aan den voorzitter verzochten zij ten slotte den deel nemers der serenade den dank van het Koninklijk Echtpaar over te bren gen. Daarop verschenen de Koningin en de Prins nogmaals op het balkon, waarna onder de tonen van de „Marche de la Sambre et Meuse" het défilé der deelnemende zangvereenigingen een aanvang nam. Groetend en jui chend trokken de zangers en zange ressen voorbij het Koninklijk echtpaar, dat niet moede werd telkens en tel kens de gebrachte huldebetuigingen te beantwoorden. Na het zeer geani meerde défilé trokken H. M. en Prins Hendrik zich van het balkon terug. De zangersstoet werd vervolgens op de Beurs ontboden, nadat aan de deelnemers de dank van het Vorstelijk Echtpaar was overgebracht. In de hoofdstraten der stad bleef het nog langen zeer druk met een feestende menigte, waarvan het jon gere element de overhand vormde. Tijdens het begin der serenade viel er een flink regenbuitje. Overigens hield het weer zich goed. Het nieuwe ministerie. In de „Studiën en Schetsen" schrijft prof. Fabius (antirev.), van de oplossing der crisis sprekend Eigenlijk ware er, na de twee po gingen van dr. Bos, toen men kon zeggen, dat de linkerzijde van het vormen van een ministerie had afge zien, wel eenige reden geweest om te jeugdige verschijningen, dat hij toch reeds lang kende veroorzaakte bij hem een gevoel, alsof men hem in 't gezicht sloeg. Hoe bekoorlijk was ze, die Lotty En zijn Dina, ze leek precies een opgedirkte boerenmeid. Daarbij was hij zich volkomen be wust, dat ook de anderen dat dach ten en zagen. Daar was de assessor van Bissing. Hij ging naar Lotty en sprak met haar. Ze scheen iets te weigeren daarop nam hij haar balboekje en zette er met blijkbaar genoegen zijn naam in. Thans wist Nils Jensen weer, wat hem te doen stond. Met een blijden glimlach op zijn gelaat ging hij naar zijn vrouw en fluisterde haar toe, dat ze er werkelijk brillant uitzag, een complimentje, waarvoor ze hem gelukzalig toelachte. Jan Begemann had den geheelen tijd bij de deur staan kijken. Hij ge voelde zich in den rok niet geheel zichzelf, in de balzaal evenwel be greep hij pas recht, hoe weinig los hij in- zijn bewegingen wasdaarom danste hij niet graag en nooit ronde onderzoeken, of de rechterzijde daar toe bereid was. In de Tweede Kamer was deze sehier even sterk, als bij het optreden van het ministerie-Heemskerk. Aan de overzijde van het Binnenhof had zij een groote meerderheid. En aan de linkerzijde was op royale wijze gele genheid geboden de fauteuils te be zetten. Misschien was het niet mogelijk geweest een ander kabinet uit de rechierzijde te vinden. Maar dit neemt niet weg, dat na het terugtreden van dr. Bos een aanbod aan de rechterzijde allerminst zoo irrationeel ware ge weest. Ook had misschien kunnen worden overwogen de formatie van het fusie kabinet, waarin zoowel rechter als, linkerzijde vertegenwoordigd waren, en bepaaldelijk voor partieete Grond wetsherziening. Dat alles daargelaten acht prof. F. het extra-parlementaire karakter van het kaDinet-Cort v. d. Linden niette rechtvaardigen. En hij vreest maar al zeer, dat eventueel een ministerie Cort v. d. Linden knutselwerk zal blijken wat niet insluit dat velen, in arren moede, zich wellicht daarbij zullen neerleggen. „Maar zoo wordt geen gezond politiek leven gekweekt." Een nieuwe partij. Volgens de „Limb. Koer." zal een der grondbeginselen van de nieuwe partij,welke de heeren C. E. van Koets veld en mr. C. J. A. Bichon van IJsel- monde wenschen op^ te richten, zijn bij alle verkiezingen Voor de Provin ciale Staten en voor de Tweede Kamer, en in alle districten,.bij de eerste stemming uit te komen met een eigen candidaat. Als laatste ^oorzaak van de scheu ring in de Christel. Historische Par tij zou, volgens den berichtgever van het blad, geiden het algemeen advies van het hoofdbestuur, om zich te onthouden bij de herstemmingen tus- schen liberalen en sociaal-democraten Dit advies zou voornamelijk te wijten zijn aan één lid van het hoofdbestuur, die onder den indruk van zijn teleur stelling over den afloop der stemmin gen gemeend heeft dit advies te moeten geven. Indischs begrooting. Bij de Tweede Kamer is ingediend de begrooting van Nederlandsch-lndië voor het dienstjaar 1914. De minister heeft schier alle voor stellen, voorkomende in het zooge naamde Indische vóor-ontwerp over genomen en bovendien nog eenige andere voorstellen aanhangig gemaakt. In de eerste plaats wordt aangevraagd een bedrag van f900.000 voor de reorganisatie van de algemeene politie dansen. Maar hij was Jan BegemannEn men hield niet alleen om zijn geld van hem, maar veel meer nog uit eerlijke sympathie. Heden leek de meest begeerde vrijer van 't land, die, onbegrijpelijk genoeg, in 't ge heel niet aan een huwelijk scheen te denken, werkelijk zeer knap, zoo als hij daar tegen de deur leunde en zoo droomerig en alsof hij geheel aan de wereld ontrukt was, voor zich uit keek. Op eenigen afstand van de deur stonden een aantal jonge meisjes en sloegen hem heimelijk gade. Toen zei plotseling de oudste dochter van den landraad Hij ziet er vandaag zoo knap uit, omdat nu ja, net alsof er iets uit zijn binnenste ons tegen- schittert Daar begon de muziek te spelen. Het grinniken, en lachen hield op, maar de oogen der vrooiijke meisjes lachten voort. Jan vermoedde niets van de cri- tiek, waaraan hij zooeven had bloot gestaan. Hij was sedert langen, langen tijd op de drie groote hoofdplaatsen van Java. De destijds toegestane vermeerdering van de inkomsten van het Europee- sche, zoowel ais van het inlandsche personeel, heeft niet kunnen leiden tot de beoogde algemeene verbetering. Een ander euvel is gelegen in de te zware dienslen, terwijl een andere principieele fout is het ontbreken van zelfs de meest eenvoudige opleiding, zoowel voor het Europeesche als voor het inlandsche personeel. Voorts bleek het behoud van de zoogenaamde Kampong- en wijkpolitie naast 't korps algemeene politie een ernstig beletsel te zijn om tot een gezonden toestand op politioneel gebbied te geraken. En eindelijk doet het ontbreken van een regeling der verhouding van.de onder Europeesche leiding staande politie en die, toevertrouwd aan de zorg der inlandsche bestuursambte naren, schade aan de eenheid in het politie-organisme op de drie hoofd plaatsen. De voorgestelde reorganisatie wil aan die bezwaren tegemoet komen. Het totaal bedrag van de meerdere jaarlijksche uitgaven wordt geraamd op f2.544.395; de kosten in eens bedragen f601.850. Van de thans uit getrokken som van f 900.000 is f200.000 voor uitgaven in eens en f 700.000 voor het personeel. De reorganisatie zal geleidelijk, binnen vier jaar, wor den doorgevoerd. Or. J. Th. de Visser. In verband met het niet plaatsen van den naam van ds. de Visser op de beide drietallen bij de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, opgemaakt ter voorziening in de vacatures ds. Vos en ds. Van der Horst, heeft een lid van een der kerkelijke kiesvereni gingen bij den heer De Visser te 's-Gravenhage een bezoek gebracht. 'Bij dit onderhoud deelde ds. De Vis ser mede, dat hij gaarne weer predi kant wilde worden en dat een even tueel uitgebracht beroep naar Am sterdam zou worden aangenomen. Ook heeft de heer de Visser de ver zekering gegeven, in dat geval dade lijk te zullen bedanken als lid van het hoofdbestuur der Christel. Hist. Unie. („Nieuwe Crt.") Vliegmachines voor het leger. De drie vliegmachines voor het leger zullen nog deze week worden overgedragen. Hiermede in verband, zal de kapitein Wallaerdt Sacré, com= mandant van de luchtvaart-afdeeling Woensdagavond 10 dezer naar Parijs vertrekken, om in commissie, met de heeren Van Heijst Versteegh en Coblijn de Nederlandsche luitenant-aviateurs, die zich daar sinds eenigen tijd voor hetzelfde doel bevinden, de drie Far- voor 't eerst weer vroolijk vrouw Jensen en Lotty waren immers op 't bal gekomenDat beteekende Lot- ty's hart is genezen, is weer in staat om te genieten. Hoe had hij deze week zich onge rust gemaakt, of de dames, nadat vrouw Jensen de lijst van uitnoodi- gingen had geteekend, ook werkelijk zouden komen. Tot het laatste oogenblik was hij bang, dat ze weg zouden blijven, ofschoon hij Antje in de stad ont moet en op handige wijze uitgehoord had. Dat Antje vrouw Jensen van zijn nieuwsgierigheid zou vertellen, achtte hij zekerom haar nog wat spraak zamer te maken, liet hij haar een paar geldstukken in de hand glijden. Dat zijn onderhoud met de ver trouwelinge van vrouw Jensen bijna een geheel ander gevolg had gehad, dan het door hem gewenschte, dat had de goede Jan ook niet kunnen droomen. Jan zal wel niet komenzei vrouw Jensen tegen Lotty, zoodra Antje haar den rug had toegekeerd. Het jonge meisje keek op, wendde man tweedekkers in ontvangst te ne men. De verzending naar Soesterberg zal daarna onmiddellijk plaats vinden. Geneeskundig onderzoek bij opkomst voor herhalingsoefeningen. Het geval heeft zich voorgedaan dat door een der korpscommandanten een geneeskundig onderzoek werd gevraagd voor een voor herhalings oefeningen ondei de wapenen ko mend milicien, welk onderzoek door den officier van gez. ter plaatse op grond van een bestaande bepaling werd geweigerd. De minister van oorlog heeft nu bepaald, dat een geheel vernieuwd geneeskundig onderzoek bij opkomst voor herhalingsoefeningen onnooóig is, doch het hem gewenscht voor komt om miliciens bij opkomst voor herhalingsoefeningen aan een kort onderzoek te onderwerpen, waarbij o.a. voornamelijk moet worden gelet op ingewandsziekten en in het oog vallende algemeene lichaamszwakte. Bond van Gemeenteambtenaren. Heden vergadert te Rotterdam de Nederlandsche Bond van Gemeente ambtenaren. Gisteravond had in de Diergaarde een gezellige bijeenkomst plaats. De voorzitter van het bestuur der afdeeling Zuid-Holland heette de aanwezigen welkom. Hij herin nerde er aan,.dat 1913 voor de ge meenteambtenaren een heuglijk jaar was, wegens het tot stand komen van de pensioenwet en dankte allen, die daartoe hadden medegewerkt, Voorts feliciteerde hij den voorzitter met zijn benoeming tot ridder in de Oranje Nassauorde en bracht verder dank aan allen, die de ontvangst hielpen voorbereiden, inzonderheid het gemeentebestuur voor de aange boden gelegenheid, om kennis te maken met de Rotterdamsche havens. De voorzitter van den bond, de heer Jac. van der Laan, antwoorden de, zeide zich ook in de pensioen wetten te verheugen, toch valt er nog veel te regelen. In de vergade ring zal de zaak besproken worden, en overwogen, wat gedaan kan wor den, om de pensioenwetten voor de bejaarde ambtenaren draagbaar te maken. Voorts verwelkomde hij de buitenlandsche afgevaardigden, als Eug. Novent, Jos. Torf en Jef Wen- het hoofd daarna ter zijde en zei geen woord. Hij heeft inlichtingen gevraagd, vertelde vrouw Jensen uit eigen be weging. Antje is dom genoeg ge weest om hem te vertellen, dat je een baljapon hebt laten komen. Nu zal hij om zijn moeder plezier te doen wel zorgen, dat hij met je in aanraking komtwant dat die bang is, dat hij je zal nemen, is mij reeds lang duidelijk. Vrouw Jensen zweeg plotseling. Dat had ze eigenlijk niet moeten zeg gen ze wilde haar lieveling geen verdriet doen. Maar toen het rijtuig van de Jen sens voor het Casino stil hield en het portier geopend werd, was het niemand anders dan Jan Begemann, die de dames er uithielp, een galanterie, waarover vrouw Jensen zoo verbaasd was, dat ze geen woord kon zeggen. En toen zei Jan met een eigen aardig gedempte stem iets tot Lotty, dat vrouw Jensen niet verstaan kon. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1