EX. RMAN.i Dinsdag 9 September Onwrikbaar. No 213 El US. I sche Havendienst BINNENLAND FEUILLETON 51e Jaarlaag. 1913 he Tentoonstelling prijs, wendt u da» 'mne-Portwijn a(1j Vermouth merk E, jn wijn, Malaga id Whita Pon. uiterst concurreerende TELEFOON 46. \tst worden. brij P. C. SPECKENSj gecy.m. 6.,6.20, 9.30, 10.— 10.20, 10.40,1 ra. 12.—, 12.30,1.—, 1.30*! 25, 3.55, 4.30. 4.50,5.2(1 j-, 7.20, 7 40, 8,20. [tennluis 6.10, 6.30,1 9.10, 9.50, 10.10, 10,30, [11.50, N.m. 12.10, 12.45] 50* 3.10*. 3.40,4.10,4.1, 5,6.50, 7.10, 7.20, 8—, 8.34 :i*taa vailsB dea ZondaeeniU neen(Station S.S.) 6. .55, 5.44, 8.15, 11.12* r van de Keersluis, dePaij en het Badhotel is reap. 51 juten later. Ilburg6.25, 9.23, 10.3511 ..47, 8.18 en 11.15* skerke naar Domburg6.45 12.40, 3.20, 6.07, 8.40 d irg naar Middelburg 5.05'jij |0.40,1.35, 4.15, 6.55 en 9T iurg naar Vlissingen5.03 ..35, 4.15, 6.55 en 9.37* gemerkt loopen alld .t tijdvak van 15 Mei tot ij smber. De treinen gemerkt! op de marktdagen te Jiifl itrische Tram .(Badhnlaj-Mlddelbin InniypairttStation Vice—Versa. us: 4.40a, 4.45a 6.05bg,l .,.20, 8.55g 9.30,10.05g, 10.4 1b 11.50,12.10. 12 30g, 12,S .50g, 2.10, 2.30, 2.5!', 3.10 4.10, 4.30g, 4.50, 5.10, f.8 |6.3Ca 6.5U 7.10, 7.30, 7.5 8.50c,9.05, 9.40,10.15,10.6 lelburg (Markt): 5.1 Oa, 6.1 )b, 7.45g, 8,20, 8.56, 9.SI t, 11.15, 11.50g, 12.10, 12- 1.30,1.50, 2.10, 2.30g. 2 3.50g. 4.10, 4.30, 4.50, 5.1 6.10, 6.30, 6.50, 7.10a, 8,30, 9.05, 9.40, 10.15 19. lamypark naar Station jj. :7.25, 8.40, 9.30, 10.10, W' 1.50, 3.10, 4.25, 5.15, 6. 10.40, 11.40. ,tion naar Bellamypark 7.50, 9.20, 9.50, 10.30, - 2 10, 3.50, 4.55, 5.40. f11.05, 12.05c. ziin uitaluitend werk»1" lab rijden alieen op werW" len yan de reuiee. c. rijden niet verder <bD g vervoeren goederen 2.27 12.36 4.54 5.55 3.34 4.16 4.54 4.15 5.13 5.40 6.44 7.25 7.45 8.50 9.22 9.30 2.27 12.35 6.54 7.56 5.53 6.25 7.05 6.46 7.50 8.19 8.54 9.34 9.61 10.18 10.31 10.51 10.59 7.50 'S e.a |3- I' 10.38 D 11.38 7.14 O 10.52 1) 11.52 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENT1ÉN van 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts Tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements- flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Woningcongres. Gisteren werd in het Kurhaus te Scheveningen het Xe Internationale Woningcongres geopend. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Cort van der Linden, hield namens de regeering een welkomst rede, waarin hij deed uitkomen dat verbetering van de woningstoestanden zeggen wil verheffing van de geheele maatschappij. Is voor den arbeider, zoalang hij een huislijken haard vindt, zijn armoede te dragen, zoodra de woning voor hem gesloten is,is tevens de deur geopend voor de verleidin gen van ondeugd en misdrijf. Een veilige huiselijke haard is ook de plaats waar de liefde voor het vader land'tot liet bewustzijn doordringt. Een 800-tal personen nemen aan hel congres deel, van wie reeds Zon dagavond velen bijeen waren op een ontmoetingsbijeenkomst in het Kur haus. Alvorens bij de opening van het Internationaal Woningcongres minister Cort van der Linden sprak, hield de voorzitter van het uitvoerend comité mr. D. Fock, oud-minister van kolo niën, een rede, waarin hij de aan wezige autoriteiten, waaronder de ministers Bertling, Lely en "Ort, ver welkomde en op de groote eer voor Ne derland wees, dat het congres voor de eerste maal hier te lande bijeen kwam en waarin hij een overzicht gaf van de totstandkoming en de werking der woningwet. Na mr. Cort van der Linden's rede verrichtte Prins Hendrik de eigenlijke opening van het congres met een rede, waarin hij onder de eerste ver- eischten voor een gezonde, redelijke ontwikkeling eens volk rekende ieders beschikking over een woning met voldoende lucht, licht en ruimte en waarin hij een congres als het onder havige van groot nut achtte voor de oplossing van het woningvraagstuk. Hierna spraken nog verschillende eerste gedelegeerden en regeerings- vertegenwoordigers der op het congres vertegenwoordigde landen, waarna het congres zijn werkzaamheden aan- ving. g Minister Treub en het staats pensioen. Dr. Nolens schrijft in de „N. Ven- losche Ct." over een interview, dat geen klaarheid geeft, het volgende Den heer Treub, van wien bekend is dat hij het Staatspensioen princi pieel bestreden heeft, laatstelijk bij de behandeling van de Invaliditeits wet, werd gevraagd wat zijn stand punt is tegenover het vraagstuk der Staatspensionneering. Zijn antwoord was een verwijzing naar zijn stem ming over het amendement Borgesius de poutou. Komt de boot Zuid-Diiitichland. a- O via Gtoch. Oberhaufion, Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 63.) En toen mevrouw Stahlberg nog hier was, weende ze eens verschrikkelijk en wilde beslist niet weg, maar haar man werd zeer boos. Het blijkt nu, dm hij toen zeker toch gelijk had. Maar toen je moeder onlangs zei, dat Stahlberg kijk me maar niet z°o aan, of je mij met je oogen wilt doorboren, NilsIk heb toen wel iswaai geen woord gezegd, maar toch het mijne gedachthet geld in Engeland, vrouw en kinderen ook. En moeder is anders ook niet zoo Maar jij jij wordt langza- raMhand met' je ideeën gevaarlijk voor je medemenschen. Doe mij nu dm eene pleizier en zeg niet weer znlke dwaasheden, Dinaknorde Nils. Daarop stak hij een sigaar aan en maakte zich gereed om naar het kan- te gaan. op art. 369. Dat amendement be doelde de overgangsbepaling van dat artikel (rente aan 70-jarigen zonder premiebetaling) uit te breiden tot niet-loonarbeiders. Nu is het moei lijk te achterhalen welke motieven tot het stemmen voor of tegen een amendement leiden. Natuurlijk neemt men het motief aan, dat de stemmer zelf aangeeft. Maar het zal velen, evenals mij, wel niet duidelijk zijn, hoe de verwij zing naar deze stemming het stand punt aan kan geven, dat iemand te genover het staatspensioen inneemt. Vooral niet als die stemmer het staatspensioen bestreden heeft op de wijze zooals de heer Treub dat deed. De heer Treub wiide uitbreiding der door de verzekeringen bedoelde voorzieningen buiten de grens der loonarbeiders. Ook andere tegen standers van staatspensioen stemden voor art. 369, althans niet tegen, want het artikel werd zonder hoof delijke stemming aangenomen, maar betwistten dat de overgangsmaatregel als staatspensioen kan worden op gevat. Maar de heer Treub kreeg door het amendement-Borgesius c. s. de gelegenheid om in art. 369 zijn stel sel toegepast te zien. M. i. is het niet duidelijk hoe een verwijzen naar deze stemming een standpunt te genover het vraagstuk der staats pensionneering kan aangeven. Be doeld schijnt te zijn dat de heer Treub bij de behandeling van art. 369, de stemming over het amende ment Borgesius en de aanneming van het artikel, reeds niet zoo af- keerig was van staatspensioen, niet tegenstaande zijn felle bestrijding, en dat die afkeer nog is verminderd. Zou het dan niet eenvoudiger zijn te zeggenik ben door de omstan digheden van meening veranderd. Wat het interview daaromtrent le vert, geeft geen klaarheid. Evenmin geeft klaarheid het ant woord op.de vraag: in welk teeken het nieuwe kabinet staat, wat staats pensioen betreft. Dat antwoord luid de „Welnu, laat mij U zeggen, dat het niet „anti" en niet „pro" is." Zoo'n antwoord is voor den burger orakeltaal. Men kan er allerlei ver klaringen aan geven. Zoo b.v.het nieuwe kabinet is niet zoozeer „te gen" dat 't stukje staatspensioen, volgens sommigen in art. 369, lig gend, zou te niet doen, indien dat mogelijk wasmaar het is ook niet „voor" in dien zin, dat het verder staatspensioen in den eigenlijken zin zal invoeren. Ook zijn er nog wel andere ver klaringen te geven. Maar het ant woord is vaag. Het nieuwe kabinet zal misschien op meer andere vra gen zoodanig antwoord moeten ge- Dina pruilde. Dat was hem altijd hoogst onaangenaamwant dan zag ze er beslist leelijk uit. Is je baltoilet voor vanavond klaar? Trek je de groene, gebor duurde japon aan vroeg hij, over tuigd, dat het dan dadelijk met prui len gedaan zou zijn. Hij vergiste zich niet. Ze nam hem meehij moest haar prachtig toilet bewonderen. Intusschen had „de nieuwe asses sor" overal bezoeken afgelegd en was goed ontvangen. Hij scheen een ernstig, eenigszins gereserveerd jong- mensch te zijn en uit een voorname familie „wel wat heel hoogmoedig" vonden sommigen. ZonderlingBissing verwonderde er zich zelf over, dat hij in geen der huizen, waar hij bezoeken af legde, vertelde, dat hij de beide da mes van de Moyenburg kende. Wat weerhield hem dit te doen Hij deed zich zeifs geweld aan om niet aan haar te denken, maar kon niet verhinderen, dat anderen ze nu en dan noemden. Hij wilde deze „onbegrijpelijke sympathie," waarvan hij zich bewust was, tot eiken prijs ven. Men zou b.v. kunnen vragen baschouwt gij u als een extra-par lementair kabinet, of als een parle mentair Het antwoord zou kunnen zijnniet extraparlementair, want de heeren Lely en Treub behooren er toe niet parlementair, want het ka- binet'iieeft geen parlementaire meer derheid. Vliegeniers bij de legermanoeuvres. Het „Handelsblad" schrijft Ongetwijfeld zullen velen met ver bazing kennis hebben genomerf van het bericht, dat aan de a. s. groote manoeuvres van tv/ee divisies van ons veldleger slechts twee vaandrigs- aviateurs zullen deelnemen, daar onze officierenvliegers in Frankrijk vertoe ven voor het toezicht op de mon teering van nieuw aangekochte Far- man-vliegtuigen. Onwillekeurig rijst de vraag waar om die reis nu juist moet vallen in de manoeuvredagen, terwijl toch sedert lang bekend was wanneer deze oefeningen zouden plaats hebben. Zóó veel ondervinding met vlieg tuigen heeft ons legertoch werkelijk nog niet opgedaan, dat men wel eens een keertje mag overslaanIn tegendeel lag het voor de hand, dat men deze schoone gelegenheid om leiding en troep eens terdege te oefenen met het vijfde wapen, met beide handen zou hebben aangegre pen, vooral nu geopereerd zal worden in een gedeelte van ons land, waar de kans op de noodzakelijkheid van een werkelijk optreden van ons veld leger in een eventuff len oorlog groot is en de terreinsoort aldaar voor luchtverkenning zoo moeilijk is en dus veel ervaring verelscht. Onze zuidelijke buren, die twee jaar geleden de aviatiek in het leger invoerden, zijn bij de legermanoeu vres uitgekomen met acht vliegtui gen, elk bemand met een officier bestuurder en een officier-waarnemer. En volgens de verslagen in de Belgische bladen hebben de aviateurs uitnemende diensten bewezen en bleek hun organisatie zeer goed in orde te zijn. Aan de najaarsoefeningen in Zwit serland om nu maar bij de klei nere mogendheden te blijven doet een escadrille vrijwillige vliegers mee. Blijkbaar is men er dus overal op uit, om zooveel mogelijk in de volle praktijk ervaring op te doen en de verschillende andere wapens bene vens de bevelvoering vertrouwd te maken met het nieuwe ophelderüigs- en verkenningsorgaan, dat geroepen is in de toekomst samen te werken met cavalerie en wielrijders voor het verzamelen van gegevens betreffende het doen en laten van den vijand. Het Nederlandsche leger staat nog vrijwel vreemd tegenover de aviatiek. verstikken. Op zekeren dag echter gebeurde het, dat hij, toen hij een winkel bin nentrad, plotseling tegenover Char lotte Ehrik stond en haar met zoo vroolijke drukte en zulke schitterende oogen begroette, dat het niet alleen de argelooze Lotty, maar ook de ei genares van den winkel opviel. Lotty was toen zeer rood gewor den. Ze zag er toen allerliefst uit en Bissing, in plaats van zijn inkoopen te doen, vergezelde haar, toen ze wegging, en bracht haar tot aan het hotel, waar het rijtuig wachtte. In zonderling opgewekte stemming keerde hij huiswaarts, met een gevoel alsof hij het geluk had ontmoet. Eerst langzamerhand kwamen het kalme overleg en het koele verstand weer tot hun recht. Hij zag in, dut hij eens weer ver liefd was werkelijk verliefd Geld had ze niet ze was reeds verloofd geweest in haar leven had zich een avontuurlijke geschie denis afgespeeld maar hij zou toch ook niet aan trouwen gedacht hebbenBekoorlijk was ze tel kens, wanneer hij haar zag, scheen Zijn deze manoeuvres afgeloopen, dan duurt het twee jaar, voordat wederom in groot verband door een belangrijk deel van het veldleger wordt geoefend. Zou er geen mogelijkheid bestaan, dat alsnog het aantal deelnemende vliegers wordt vergroot Frankrijk ligt toch niet zóó ver verwijderd, dat de aldaar vertoevende officieren niet voor enkele dagen zouden kunnen overkomen Wij nteenen in het belang van de landsverdediging het legerbestuur deze vraag in ernstige overweging te mogen en te moeten geven. Groote manoeuvres. Tijdens de groote manoeuvres, die van 20 tot en met 25 September a.s. zullen worden gehouden in Gelder land en Overijsel, worden veldpost kantoren gevestigd, resp. bij de He en de IV divisiën; alsmede bij de Oostparlij, terwijl een expeditiekan toor voor de veldpost zal worden ondergebracht in het rijkspostgebouw aan het station te Zutphen. Alle cor respondentie voor de manoeuvreeren- de troepen zat uitsluitend via genoemd expeditiekantoor naar de drie veld postkantoren worden geëxpedieerd. Waar ditmaal de manoeuvres over zulk een groote uitgestrektheid en op zoo groote schaal worden gehou - den, is het, teneinde de noodige ze kerheid te verkrijgen dat de corres pondentie naar behooren kan worden uitgereikt, noodzakelijk dat op de brieven enz. behalve de naam en de voorletters van de geadresseerden, tevens worden vermeld het korps en het onderdeel waartoe hij behoort, dan wel daarbij is gedetacheerd, terwijl als plaats van bestemming is aan te gevenveldleger He divisie, veldleger IVe divisie, veldleger Oost partij, veldleger hoofdkwartier. De broederschap van Candidaat Notarissen. Bij de gisterenmiddag ten raadhuize alhier plaats gehad hebbende offici- eele ontvangst van het bestuur en leden van bovengenoemde broeder schap, waren aanwezig de burge meester, de wethouders, de heeren Auer en Tichelman en de secretaris. De burgemeester zeide, dat het hem aangenaam was de heeren te kunnen verwelkomen. Wij zien in U, aldus sprak de heer jhr. mr. Van Doorn ongeveer de mannen, die vroeger of later door de regeering geroepen zullen worden tot een ambt wiens bekleeders wij allen in ons leven wel eens noodig hebben als raadslieden. Na uw vermoeienden arbeid wensch ik U een genoeglijk samenzijn toe. De voorzitter van de broederschap *ze hem nog bekoorlijker geworden. Waarom zou hij haar niet een beetje het hof maken Het leven betee- kent immers niets, als men het niet door een klein stroovuurtje in het hart warm en licht maakt. En de „Roland Dien zou hij wel van zijn weg weten te verwijderen. Bah zoo'n landjonkerBah Een Bis sing is niet bang voor een Jan Be- gemann. 's Avonds had het bal plaats, waar voor Dina zich urenlang had voorbe reid en getooid. Toen Nils haar daarna uit haar kamer afhaalde om met haar naar het dichtbij gelegen Casino te gaan, zag zijn vrouw er in zijn oogen zoo mooi uit als maar zelden het geval was. Gelukkig, dat hij haar een com pliment maakte, lachte ze hem fee der toe. Een half uur later stond ze mid den in een kring van dames naast zijn moeder en Charlotte, wat Wa ren die ook gekomen Al in geen jaren had zijn moeder meer aan publieke feestelijkheden deelgenomen,ofschoon ze nog altijd als lid van het Casino de uitnoodiging dankte voor de gesproken woorden. Waar verleden jaar de afdeeling Noord-Brabant en Zeeland de leden uitnoodigde hier te vergaderen, werd daaraan gaarne voldaan, omdat men hier zou kunnen uitrusten van een jaar van werken. Het Viissingsche strand geeft goede gelegenheid tot verpoozen. Als spreker op E. N T. O. S. het wiel van de Ruyter zag, deed dit in hem de herinnering aan Zeeland op leven en verblijdde hij zich hier een paar dagen te zullen vertoeven. Met een woord van hulde aan het gemeentebestuur eindigde spreker, waarna de eerewijn werd aangeboden. Op het Qrand Hotel des Bains vereenigden de leden van'de Broe derschap zich gisteravond half acht aan een gemeenschappelijken maaltijd. Hedenmorgen maakten de leden met de motorboot „Administrateur de Badts" een tocht naar Ostende, waar de lunch werd gebruikt en in welke badplaats de jaarvergadering van de Broederschap werd ontbonden. Concert van Gewijde Muziek. Gisteravond werd in de Concert en Gehoorzaal te Middelb urg een concert gegeven door de dames A. NoordewierReddingius, sopraan, P. de Haan—Manifarges, alt en den heer A. B. H. Verheij, organist. Dat bij zoo'n concert rechtmatig hulde wordt gebracht aan de kunst, is boven allen twijfel, want, wat deze dames met haar verheven zangkunst presteeren, verschaft een exquis ge not aan allen, die de vaan der kunst hoog houden en ais trouwe wachters op hun post zijn, daar waar zij tot vereering roept. in het program was een zeer aan gename afwisseling en hoewel ieder nummer op zich zelf alle aandacht vroeg en het geheel zonder pauze werd afgewerkt, werd tot het laatste toe door de kunstenaressen beslag gelegd op aller attentie, die onver zwakt bleef tot het einde toe. Waar deze dames met den emi- nenten organist als begeleider der zangnummers optreden, is men bij voorbaat verzekerd rein kunstgenot te smaken en 't lijkt ons dan ook overbodig het program van gister avond tot in bijzonderheden na te gaan. Alies wat werd gezongen en gespeeld verheft zich zeer hoog bo ven het gewone. Nu eens treft het reinklinkend geluid van mevr. Noorde wier als zilverklank het oordan weer wekt de heerlijk sonore altstem van mevr. De Haan de bewondering in velschillende duetten, waaronder een drietal Engelsche van H. Purcell, paarden die edele geluiden zich tot een samenzang, die een onbeschrijf- lijken indruk maakten om de heer- ontving. Natuurlijk, voor Lottydacht Nils en zijn onrechtvaardige prikkel baarheid tegen het meisje, dat hij verraden had, kwam weer aan 't licht. Maar hij moest zijn moeder en haar toch verwelkomen. En hij deed het met het „stalen gezicht," zooals Jan Begemann zijn gedwongen, on verschillig glimlachje ook nu weer bij zich zeiven noemde. Dat is nu eens flink, moeder, dat gij gekomen zijt, zei hij na de verwelkoming. En het mag gezegd worden, ge ziet er uit als een echte gravin 't Doet me plezier, dat ik je bevalIk heb tegenwoordig Lotty bij me en nu spreekt het vanzelf, dat ik mijn plichten tegenover haar vervul. De eene liefde is de andere waard. Dina ziet er goed uit, Nils men kan zien, dat ze gelukkig is. De hemel zij dank Hij lachte op zijn impertinente ma nier tegen haar. Vraag haar, wie haar gelukkig maakt (Wordt-Vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1