RMAN. Maandag 8 September Onwrikbaar. No. 212 rlijke Stand ÏRTENTIËN )rmkleedin$, skoffers, Kachel' rapluistanderd s> St. Jacobstraat- BINNENLAND FEUILLETON 5'le Jaargang. 1913 K. O- mandje 100 stuks per ben jr griet >er boa 0.25 0.075 0.23 0.025 0.01 0.01 0.015 0.02 0.00« 0.0025 0.00» 0 0.20 0.08 0.02 0.09 0.35 0.25 0.02 0.02 0.01 0,02 O.30 0.1Q <U O.05 0 0.13 4 5.—. 0.0] 0.017» 0.01 O.30 0.16 0.03 0.15 0,95 0..70 0.03' 0,— 0.62 0,0y 2 tot 6 Sept. RTROUWD: 25 j. en P. C. Heijman, O. van der Eijk, jm' e Feber, jd. 23 j. a. 23 j. en M. de Nooijer, Bosschaart, jm. 21 j' d. 22 j. F. Lagendijk, C. Contant, jd. 23 j. 22 j. en I. W. Huijssoon, Valkier, jm. 32 j. en jd. 30 j. P. Roelofs, J. Moens, jd. 36 j. ;tten van der Meer, jm. in Garden, jd. 32 j. ROUWD: Linde, jm. 25 j. en F. 21 j. L. J. Poerstamper, VI. Bok, jd. 26 j. VALLEN: r, geb. van Wijk, d. geb. Marinissen, z. an der Weel, d. tweel. ;eb. Schenkel, z. M b. Schroevers, z. R, b. Callebert, z. E. b. van de Velde, d. ERLE DEN: :t, vrouw van E. P. Bil- C. J. T. Knoop, vrouw Gualzalia, 57 j. die wenschen in tc de benoodigde van het Personeel van ilen Stoombootdienstop chelde en lijn Vlake- j benevens Provincialen nst op de Oosterschelde, te vervoegen bij den Vlissingen (Kantoor Bui- or 14 September e.k. )FFERS held. - - - <S - - ende maten. VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels 0.40. Voor elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. SluHing der Staten-Generaal. „St. Ct." no. 209 bevat een Kon. besluit, waarbij is goedgevonden en verstaan te bepalen, dat de tegen woordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten, op Zaterdag 13 September a. s., des namiddags te 3 uren. De minister van binnenlandsche zaken is gemachtigd zich op dat tijd stip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde vergadering der beid'e Kamers, de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. Serenade aan de Koningin. Zaterdagavond heeft de Nederland- sche Zangersbond op het ruime plein voor het Huis ten Bosch een sere nade aan H. M. de Koningin gebracht, welke door Willem Mengelberg ge leid werd, wegens ongesteldheid van den aanvankelijk aangewezen leider, den heer Henri Vollmar, directeur van de Koninklijke Zangvereeniging. Na afloop van de repetitie, welke met de Koninklijke Militaire Kapel gehouden was op het voorplein van de Oranjekazerne, had de heer J. W. B. Hage, voorzitter van den bond, den heer Mengelberg hartelijk dank gezegd voor zijn bereidwilligheid. Hierna stelde de stoet zich in de kazerne op. Met stille trom werd de lange weg afgelegd. Het Paleisplein was omzoomd door een groote menschenmenigte, die ach ter houten afsluitingen geplaatst was. Op het plein zelf bevonden zich een 500 a 600 dames en heeren, leden van het eere-comité en verdere ge- noodigden, onder wie verschillende autoriteiten. Voor het aanzienlijke getal zangers was een zeer voldoende ruimte open gelaten met, als middelpunt, een ver sierde estrade voor den dirigent. Ongeveer halfnegen verschenen H. M. de Koningin, in geheel wit toillet met witten hoed, en ,Z. K. H. de Prins, in de marine uniform op het bordes van het Paleis, met ver schillende dames en heeren van de hofhouding. De eere-voorzitter van het eere comité, dat zich voor dat zangersfeest gevormd had, de burge meester, jhr. mr. dr. H. A. van Kar- nebeek, was ook op het bordes. De Koningin en de Prins werden begroet met daverende toejuichingen. De groote zangersschare omringde in breeden halven cirkel de Konink- lijke-Militaire Kapel. Mengelbeig be klom, blootshoofds en in avondtoilet, met zijn ordeteekenen op den rok en een commandeurskruis om den hals, de hooge estrade. Met ontblooten hoofde hoorde de menigte de uitvoering van het eerste Roman door L. Haidheim. (Nadruk verboden.) 62.) En toen men hen nu naar hier ver plaatste, had hij zonder de minste gemoedsbeweging tot zich zeiven gezegdO, in die buurt woont im kers ook de oude dame met haar jonge pleegdochter. Hoe kalm was hij haar vervol gens gaan opzoeken Hoe gewoon hadden ze met eikaar zitten babbe- JenEn nu Wat scheelde hem toch, dat hij zich driftig maakte over a' die praatjes, welke stellig slechts voor de helft op waarheid berustten wat raakte hem Charlotte Ehrik? De andere heeren spraken nu over lls Jensen. Voor de eerstë°maal Vr°eg Bissing, 'maar vermeed toch a#rgvuldig eenige belangstelling te °°nen. En zoo vernam hij dan de geneele geschiedenis, voor zoover buitenstaanders die in groote om nummer aan, het Wilhelmus van Nas- souwe, bewerkt door Richard Hol en geïnstrumenteerd door N. A. Bouwman. Verder werden gezongen„Hol land's Glorie", van Richard Hol Verhulst's „Vlaggenlied" op woorden van dr. Heyehet koraal „Nun danket Alle Ciott", vanjohann Griiger, en eindelijk het „Wien Neêrlandsch Bloed". Toen dit volkslied ten einde was, werd opnieuw een hartelijke ovatie gebracht aan Koningin en Prins. Vriendelijk dankten de Vorstelijke personen. Daarop besteeg luitenant-directeur Bouwman de estrade, en speelde de Koninklijke Militaire Kapel als extra serenade-nummer Bouwman's „Prins Hendrikmarsch." Hiermede was de huldebetooging geëindigd. Door Hr. Ms. kamerheer en particulieren-secretaris, jhr. van Geen, werden verschillende heeren aan H. M. en de Prins voorgesteld. Vóór alle anderen Mengelberg, met wien H. M. en daarna de Prins zich vrij lang onderhield. Oud-minister Talma. Door den minister van landbouw enz. is benoemd tot voorzitter der commissie tot het instellen van een onderzoek naar de resultaten, waar toe de risico-overdracht bij de uit voering der Ongevallenwet 1901 heeft geleid, de heer A. S. Talma, oud-minister van landbouw enz. Rechtstoestand van Burgerlijke Ambtenaren. Te 's Gravenhage is een betoo ging gehouden, georganiseerd door den Bond ter verkrijging eener wet telijke regeling van den rechtstoe stand der burgerlijke ambtenaren, onder leiding van mr. dr. J. H, van Zanten. Nadat achtereenvolgens genoemde heer, prof. H. Krabbe uit Leiden en de heer W. J. E. H. M. de Jong, het woord gevoerd hadden, werd onder staande motie onder applaus aange nomen „De Bond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den Rechts toestand der burgerlijke ambtenaren, in vergadering te 's Gravenhage op 6 September 1913; overwegende dat door het ontbre ken van een wettelijke regeling der positie van de ambtenaren niet vol doende waarborgen aanwezig zijn, tegen onrechtmatige behandeling, in het bijzonder wat betreft het straffen en het geven van ontslag dat ook menigmaal handelingen tegenover ambtenaren hebben plaats gehad, die het rechtsgevoel onbe vredigd hebben gelaten, waardoor ook op den dienst in het algemeen een nadeelige invloed wordt uitge oefend trekken kenden. Charlotte Ehrik was dus de ver loofde van Nils Jensen geweest. Ze had echter geen geld en daarom trouwde hij met Dina Begemann, die zeer rijk was. En van Nils kwam het weer op Stahlberg. En dezen Stahlberg dus op dien moest men 't »og houden Zoo luidde de eene zinsnede uit een ver trouwelijk schrijven van den presi dent. HmDaar kon men misschien eens toonen, dat men een flink amb tenaar was Die gedachte was Bissing blik semsnel door 't hoofd gevlogen. Maar reeds het volgende oogenblik had hij ze vergeten en verwonderde zich in stilte over de innige belangstel ling welke hij voor dit bekoorlijke meisje gevoelde, dat naar het scheen, volstrekt niet zoo onschuldig was, als hij dacht. Nadat assessor von Bissing des avonds in 't bed eerst uren achtereen met een hem zeiven onbegrijpelijke opgewondenheid over Charlotte Eh rik had liggen denken, bracht hij het overige van den nacht half sla pend, half wakend door. Hij lachte spreekt zijn diep leedwezen uit over het feit, dat, waar de wensche- lijkheid der bedoelde wettelijke re- geiing algemeen is erkend, nog steeds geen wetsontwerp te dien aanzien is ingediend en dringt er bij de re geering en de Staten-Generaal ten sterkste op aan, eindelijk aan den diepgevoelden wensch der ambtena ren te voldoen, door een dergelijke wet ten spoedigste tot stand te brengen besluit van deze motie mededee- ling te doen aan de regeering en de beide Kamers der Staten-Generaal en haar ter algemeene kennis te brengen." Staatsbegrooiing. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, zouden de ministers van oorlog en van koloniën voornemens zijn de be grootingen van hun voorgangers on gewijzigd'te laten, terwijl de minister van marine op de zijne de eerste aanvraag zou plaatsen ten behoeve van een pantserschip van 21,000 ton. Een nieuwe partij In het te Amsterdam verschijnend „Predikbeurienbiad" doen de heeren C. E. van Koetsveld en C. J. A. Bichon van Ijsselmonde een oproep tot allen, die, hoewel instemmend met het beginselprogram der Christelijk- Historische Unie (1890), of dat der Christelijk-Historische partij (1904), of dat der Friesch-Christelijk-Histori- sche partij (1898), of dat der Vrij- Antirevolutionnaire partij (1897), of dat der Antirevofctionnaire partij (1878), ernstige bezwaren hebben tegen organisatie, tactiek en leiding, zoowel van de Christelijk-Historische Unie als van de Antirevolutionnaire partij en die daarom óf nimmer bij de organisaties dier beide partijen waren aangesloten, óf deze hebben verlaten of nog willen verlaten, met de uitnoodiging Maandag 15 Septem ber, des voormiddags 111/a uur, een vergadering bij te wonen te Zwolle, in de Buiten-Sociëteit. flbonnemenfs- Aduertenfiën op zeer ooordeeüge yoorioaarden. Bestrijding van werkloosheid. Naar de „N. R. Ct." verneemt, kan tegen het einde van het jaar het verschijnen van het tweede deel van het rapport der Staatscommissie in zake de bestrijding van de werkloos heid tegemoet gezien worden. Werd het niet eenigermate vertraagd door het optreden van mr. Treub als minister, dan zou het reeds veel eerder kunnen worden ingediend, want op de hoofdpunten is men het reeds eens geworden. Zoo staat wel reeds vast dat men de middelen ter bestrijding der werkloosheid zal zoeken in een betere organisatie van de arbeidsbeurzen, verzekering en werkverschaffing van overheidswege, zichzelven uit, omdat zijn gedach ten zich zooveel met het jonge meisje, dat hem toch zoo onver schillig was, bezig hielden. Hij, die "toch de wereld en de vrouwen ta melijk nauwkeurig kende hij ver beeldde zich misschien niet, dat een onschuldig gezicht een waar borg was voor een rein meisjeshart. Ze had hem met zulk een eigen- aardigen blik aangezien. Interes seerde zij zich voor hem De oude vrouw was nu juist niet erg vriende lijk jegens hem geweest maar Charlotte De weken volgden elkander op zonder dat er in een geruimen tijd, iets bijzonders gebeurde. Vooral niet overhaastenzei Stahlberg taliooze malen tegen Nils Jensen, wanneer diens licht ont vlambare natuur zich nu eens in be zorgdheid en onrust, dan weerin drift en ijver openbaarde. Als ik zag, dat er boven mij een rotsblok losraakte, zou ik den ken Bedaard maarNiets over haasten En ik wed duizend tegen doch omtrent de wijze, waarop een en ander gekegeld moet worden, heeft men zich nog geen vaste mee- ning' gevormd. De le luitenant der artillerie S. C. Rink van's Rijks constructie werk plaatsen te Delft, is bestemd om bij de firma Krupp te Essen op te treden als controle-officier voor de levering van artillerie-materiaal voor het fort te Vlissingen. De eerste onderzeeboot voor Indië. Volgens het „Batav. Nieuwsblad" hoopt men dat de eerste onderzee boot voor Indië, de K. I. (Koloniën I) in Februari 1914 kant en klaar naar Java zal kunen vertrekken.. Mocht de voltooiing nog eenigszins langer op zich lafen wachten, dan zal zij in elk geval zoo spoedig mogelijk wor den in dienst gesteld. Zij zal staan onder de orders van den iuit. t, z. le kl. jhr. Schorer en in het zog van een vrachtboot van de „Nederland" of de „Rott. Lloyd" varen. Korte tra jecten op de reis naar indië zal zij vermoedelijk met eigen kracht doen doch steeds in de nabijheid van het groote schip stoomen, doch bij den oversteek van Aden naar Poeloe Weh> of Padang zal zij, bij gebrek aange legenheid om de noodige brandstof te bergen, op sleeptouw geno'men worden. Het nieuwe scheepje komt té Soe- rabaja in station. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. torpedojagers „Lynx" en „Her meleijn," onder bevel van den luite nant ter zee 1ste klasse jhr. J. C. F. von Miihlen, den 6den dezer van Vi go naar zee vertrokken, en is Hr. Ms. pantserdekschip Holland, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee W. H. von Leschen, den 5den dezer te Taku aangekomen. Eerste vliegmachine voor ons ieger. Zaterdag werd door den com mandant van de militaire luchivaart- afdeeliKg, den kapitein WallaerdtSacré de eerste vliegmachine voor het Neder- landsche leger van den aviateur-con- structeur M. van Meel op het rijks vliegkamp te Soesterberg in ontvangst genomen. Nadat Van Meel's eigen machine naar buiten was gerold, werd het nieuwe toestel op het veld ge bracht vooi een proefvlucht, in tegen woordigheid van kapitein Wallaerdt Sacré af te leggen. De fraaie machine, van kleine afmetingen, heeft twee dekken en biedt plaats voor bestuur der en passagier-verkenner. De af werking is solied. en sierlijk tot in de kleinste deelen. Hoewel er een hevige wind stond, waarvan de snelheid door kapitein Wallaerdt Sacré, als geroutineerd ballonvaarder op tien éen, dat de steen, dien ik zag val len, mij niet trof! Zoo of op soort gelijke wijze sprak Stahlberg met zoodanige beslistheid, dat men ge loof sloeg aan zijn woorden. Daarin lag immers juist zijn meer derheid, dat hij zelf geen vrees, geen aarzeling kende, dat hij aan zichzel ven geloofde. Ik heb geen zenuwen, placht hij lachend te zeggen. Maar tegenspoeden hagelden op hem neer, vertelde hij op gedrukten toon aan zijn compagnon en aan den bankdirecteur Flavemann. Zijn arme kleine vrouw, die hij, om haar elk middel tot herstel te verschaffen, reeds voor geruimen tijd naar En geland had gezonden, welks zacht, vochtig klimaat haar zooveel goed scheen te doen, had plotseling van haar geneesheeren den raad gekre gen om naar Amsterdam te gaan. En daar lag ze nu, met een ernstige operatie in 't vooruitzicht, in de kli niek van den beroemden chirurg dr. van Foil. Ge gaat er tech heen vroegen beide heeren tegelijk. Als de operatie moet plaats meter werd geschat, maakte Van Meel een paar ronden boven het vliegkamp, hiermede niet alleen de uitstekende kwaliteiten van zijn fabrikaat bewij zende, doch ook opnieuw zijn onver schrokken vliegkunst bevestigende. Na zijn behouden landing voor de .hangar nam kapitein Wallaerdt Sacré het toestel in ontvangst, waarmede on^ leger de eerste vliegmachine rijk ■geworden is. 4 Toestand der gemeente Rotterdam. Uit het in druk verschenen verslag van den toestand der gemeente Rot terdam blijkt dat de bevolking in 1912 toenam door geboorten met 12700 en door vestiging met 22761 totaal 35461 zieien Daarentegen verminderde deze door sterfte met 4832 en door vertrek met 19753 totaal 24585 zielen, zoodat de werkelijke bevolking vermeerderde met 10876 zielen en op 31 December 1912 bedroeg 445.894 zielen. Hieronder waren 235.987 Nederl. Hervormden, 112.491 Roomsch-Katho- lieken, 30.000 Gereformeerden, 10.079 Ned. Israëlieten enz. In de huizen van bewaring bevonden zich 153 mannen en 60 vrouwen, •totaal 213. Levenloos geboren werden 492. Het getal-, huwelijken bedroeg 3599, waarvan 16 mannen en 34 vrouwen de aktejjtrie^. konden teeken. Het getal echtscheidingen bedroeg 254. Onwettig geboren 446 met 28 leven loos aangegevenen, welke cijfeis be langrijk lager zijn dan in de laatste 10 jaren. Geboren werden 185 tweelingen, waarvan 6 onwettig en 1 drieling, waarvan een levenloos. Het aantal kiezers bedroeg voor de Tweede Kamer 53567, voor de Prov. Staten 53431 en voor den gemeente raad 51761. Louis Bouwmeester. Zooals wellicht bekend zal zijn heeft Louis Bouwmeester gedurende eenigen tijd re Londen vertoefd in verband met een door de Martin British Film Syndicate op te nemen film. Dezer dagen nu is de heer Bouwmeester uit Londen teruggekeerd en op den dag van zijn 71 en verjaar dag, dien hij Vrijdag vierde, 'vertelde hij aan een vertegenwoordiger van het „N. v. h. N." bij die opname te Londen een avontuur beleefd te hebben, een avontuur, aldus de heer Bouwmeester, waarbij ik misschien verdronken was, indien ik niet had kunnen zwemmen. Voor het opnemen van de film was het n.i. noodig, dat Bouwmeester ge kleed als bandiet door een water moest om iemand aan de overzijde te overvallen. Men had hem verzekerd dat het water ten hoogste tot aan het midden zou reiken. Toen Bouwmeester hebben, ja maar eerder niet. Men moet niets overhaasten. Mijn vrouw zou ook maar van streek raken, als ik kwam, antwoordde de zordragende echtgenoot. Toen Nils dien dag thuis kwain om te eten, speet het hem van harte, dat hij Stahlberg niet bad uitgenoo- digd. Dien smaakte het zeker niet, ofschoon hij een beroemde keuken meid had. Dina luisterde met oprechte be langstelling naar het droeve nieuws, maar zei toen Thans kan ik mij eerst de af wezigheid van mevrouw Stahlberg verklaren. Ik heb dikwijls gedacht, dat ze een manoeuvre van Stahl berg was, die daarmee iets op 't oog had. Nils keek zijn vrouw verbaasd en met kennende blikken aan. Nu, ja, Nils, verontschuldigde ze zich dadelijk, bij al dat gepraat, moet men ten slotte toch wel wan trouwend worden. (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1913 | | pagina 1